uw t:iu Huub v. d. Hout hoorapparaten mrai n©2om Waalwijk EXTRA Sprang-Capelle Piet Klerkx ERVAREN MEDEWERKERS Stiksters en Plaksters Jongens en Meisjes 11 Thuiswerkers TIMMERLIEDEN jongens ASSISTENTE KANTOORJUFFROUW 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 3 BOUWGROND Huub v. d. Hout Sprang-Capelle Sprang Werkweek 4 B - 4 C klassen Willem v. Oranje-college voordelig RIJLES- ABONNEMENT „Brabant" wasmachine Roomkaas Meubelfabrieken, Waalwijk Brabantse Lederwaren Industrie Verbod aardappelteelt een paar flinke energieke gesloten zal zijn Het Brabants Orkest een prima modeleur een flexible-krammer en personeel voor de zwikkerij nette en accurate Zeer geachte Redacteur, Graag had ik mij een klein plaatsje ge gund in Uw blad. Bij vooribeat dank. In Uw Iblad van vrijdag 14 febr. j.l. Piet van Engelen nieuwe voorzitter KVP- Jongeren. Wij lazen dn „De Opmars", lei- dersblad van de K.V.P.-ers. Ondergetekende wil niet nalaten de heer P. v. Engelen van harte proficiat te wensen met zijn benoeming en als ik dat doe dan is dat ook gemeend. Ik wil dan de hoop uitspreken dat Piet met nog meer animo voor de partij kan weiken. Daar ik ook zelf meer dan 35 jaren lid ben van de partij heb ook ik daar belang bij. Op het laatste in Uw bericht wilde ik dan even ingaan. De democratisering van de or ganisatie in de partij enz. Dat er een politieke partij is voor de ka tholieken, daar ben ik van overtuigd en dat hieraan een dringende behoefte is, is voot mij ook begrijpelijk. Maar wat mij de laat ste jaren erg tegenspreekt is wel" dit, dat bij de werknemers, de arbeidende bevolking, weinig interesse leeft voor hun Katholieke Volks Partij. Dit heeft volgens mijn bescheiden mening verschillende oorzaken. Ondergetekende heeft zich hierover in andere kring meerma len uitgesproken. Ik heb bij een zekere ge legenheid gezegd dat ik erg veel voelde vooi een Katholieke arbeiderspartij. En wat is hiervan dan wel de reden, dat ik deze mening, en velen met mij, ben toe gedaan. Ik wil dan hier enige motieven naai voren brengen. Ik ben 'het volkomen eens met de begin selverklaring en de grondslagen van de K.V.P. als dit niet zo was zou ik geen 35 jaren lid zijn van de partij. Maar ik ben wel van mening dat 'in on derdelen de pTactische uitwerking van het program voor de kath. arbeiders niet vol ledig tot zijn recht komt, 'b.v. als men de strijd neemt van de laatste tijd op het loon- front, dan heeft volgens mij de partij hier niet volledig achter gestaan. Als men het laatste debat leest in de Tweede Kamer, dat een kath. kamerlid van mening was dat de vakbonden teveel ruimte en zeggingschap hadden gëkregen bij de nieuwe loonronde. Hij was van mening dat men dit wat moest remmen. Ik heb mij afgevraagd, als de K.V.P. ook een echte P.B.O. wil, met echte medezeg genschap, geen meepraten of bedoelen zij dit?, waarvoor dan die P.B.O., als de vak bonden niet mondig genoeg zijn om mede verantwoording te dragen? Met deze nieuwe loonronde staat heel Nederland op stelten, maar ik heb weinig aotivite.it gewaar geworden in het verleden van de K.V.P., met de zeer strenge loon politiek, waarvan de vakbonden meenden dat dit ging botsen en dat heeft het ook ge daan. Herhaalde malen hebben de kath. sociologen aangedrongen, dat het zo niet meer ging en de verantwoording niet meet wilden dragen, maar van een echt geluid van de K.V.P.-afgevaardigden 'heb ik wei nig gemerkt. Dit zijn maar een paar op merkingen, maar ik geloof dat de arbei- dersstem niet voldoende wordt gehoord, of er is geen voldoende eenheid van denken in de partij over deze zaak. Daarom dan ook mijn mening dat door een eigen Kath. ar beiderspartij de belangen in de praktijk be ter tot zijn recht zouden komen. Wat oök een groot misverstand is, als men van een misverstand kan spreken bij de werknemers, is dat de partij eigenlijk maar een kiesvereniging is. Dit misverstand is door de partij in de hand gewerkt en wel het volgende. Telkens met de gemeenteraadsverkiezin gen treden er moeilijkheden op in de afde lingen. Ware het niet beter dat de partij zich buiten de gemeenteraadsverkiezingen houdt? Wanneer komt een afdeling van de KVP echt tot leven? Als er verkiezingen op komst zijn. Zeker met de verkiezing voor de Kamers en ook nog voor de Provincie, komt de partij in de touwen. Ik wil niet verder gaan met mijn opsomming, want dit zou te lang duren. Er zou tegen 'ingebracht kunnen worden, waarom worden die massa werk nemers dan geen lid van de partij, als zij dit werkelijk zouden doen, dan zou die massa de toon aangeven en dit zou ook niet goed zijn. Maar met die massa heeft men reke ning te houden en volgens mij komt dit niet voldoende tot zijn recht. Dat ik een partijman ben durf ik te verklaren, ik heb j.l. ook nog een bestuursfunctie vervuld. Voor de oorlog en ook daarna heb ik huisbezoeken gedaan. Ik draag de partij ook nu nog een goed hart toe. Mijn kritiek heb ik ook op de juiste plaats gedaan en ik wil ook deze gelegenheid aangrijpen om als lid opbouwende 'kritiek te leveren. Ik zou niets liever zien dat er maar werknemers lid werden van de partij. Tot een eigen arbei derspartij zal het wel nooit komen, want dan stoot men missdhien tegen het zere been van de kerkelijke overheid. Zij zullen daarvoor wel reden hebben. Bij een zekere gelegenheid hebben zij dit ook al laten blij ken. Hieruit blijkt volgens mijn bescheiden mening dat er wel iets van dien aard leeft onder de leiders van de werknemers. Ik wil hiermede besluiten, de hoop uit sprekend dat de nieuwe voorzitter, de heer Piet van Engelen, de leider van de jonge ren, de belangen in het partijbestuur ook voor de arbeidende mens, zijn sociale en maatschappelijke verlangens zal bëhartigen. Ik ben van mening en ik hoop dat door deze mening meer toenadering en meer be grip te kweken voor de moeilijke taak die de functionarissen te vervullen hebben in de vakorganisatie. Wij hebben hiervoor de partij dringend nodig, omdat al het econo mische en sociale eenmaal in de politiek verwezenlijkt moet worden. Ik hoop dat de kritiek en de onvoldaan heid die ik heb tegenover de partij, als die juist is, tot een redelijke oplossing gebracht wordt. Het sociale element is van zeer groot belang voor de werknemers, maar het eco nomisch bestel, de economische welvaart is een dringende behoefte en het een en het ander gaat nu eenmaal samen. Maar laat 't dan ook zo zijn dat ieder zijn deel krijgt, in een. goede harmonie, voor het welzijn van de gemeenschap. Het is vooral in deze tijd, dat er eenheid is ingetreden, maar ook een zeggingsschap voor ieder en een goed begrip voor elkander. Er -is in de loop der jaren veel voor de ar beidende bevolking bereikt; als de ver standhouding bij iedere groepering goed is, zal dit ook een zegen zijn voor de werken de stand. De werkgelegenheid is een zegen voor ons arbeiders. Mogen we die zegen blijven behouden, dit kan als er begrip is voor elkanders belangen. Bij voorljaat dank voor de plaatsruimte, téken ik, A. J. VAN SETERS. meester M. van Prooijen verrichtte de offi- j ciële heropening, waar Z.E.A. de familie Verhagen feliciteerde met de schitterend vernieuwde zaak, die zeker een aanwinst voor de gemeente genoemd mag worden. De aannemers hebben hier eer van hun werk. Van verschillende zijden werden bloe men aangeboden. In de keurig uitziende etalages, zowel als in de praktisch inge richte winkel is een keur van 'groenten en fruit tentoongesteld. CLUBBLAD N.E.O. De voetbalvereniging N.E.O. heeft een clubblad uitgegeven, dat er keurig verzorgd uitziet. Burgemeester M. van Prooijen schreef een waardevol voorwoord in dit eerste nummer van het clubblad, dat maan delijks zal verschijnen, waarin hij wees op het belang van dit communicatiemiddel tot versteviging van de onderlingeband in de vereniging. "NEO is een club om trots op te zijn, een vereniging die in onze plaats een belangrijke taak vervult op het gebied van de actieve en passieve recreatie door middel van de voetbalsport. Daardoor speelt zij tevens een belangrijke rol bij de vorming van de jeugd", aldus de burgemeester. FILMVERTONING. Vanwege de Afdeling Sprang-Capelle van de Chr. Filmactie, zal a.s. zaterdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond weer een filmavond worden georganiseerd. Als hoofd film zal worden vertoond: "De Gebroeders Pech", een kostelijke amusementsfilm voor jong en oud. TE KOOP gevraagd omgeving Waalwijk Brieven onder nr. 4382 aan 't bureau van dit blad. LEKKERDERE KAAS?? Wilt U Uw echtgenoot(e) eens verrassen Geef hem/haar dan een CHR. HIST. KIESVERENIGING De Christelijk Historische Kiesvereniging te Sprang-Capelle 'houdt op donderdag 20 februari 1964, om 8 uut n.m., in het ver enigingsgebouw achter de Gref. Kerk te Vrijhoeve-Capelle een ledenvergadering. De agenda luidt Opening door de voorzitter. Notulen der vorige vergadering. Verkiezing van twee bestuursleden in de vacatures van wijlen de heren W. A. Tim mermans en J. W. Nieuwenhuizen. Ingekomen stukken. Vaststelling contributie voor 1964. Bespreking ledental. Rondvraag en Sluiting. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM J. DULLAERT. Vrijdag herdacht de heer J. Dullaert, op perwachtmeester der Rijkspolitie te Sprang- Capelle, onder igrote 'belangstelling de dag dat hij 25 jaar in dienst was bij de Rijks- pölitie. 's Morgens had op het politiebureau de officiële huldiging plaats, waarbij Overnte Ruigrok uit Tilburg het woord voerde en de zilveren jubilaris door het beroepsper- soneel een Parker vulpen werd aangeboden, terwijl hij verschillende cadeaus en bloem stukken in ontvangst mocht nemen. 's Avonds werd in het verenigingslokaal achter de Geref. Kerk aan de Heistraat een feestavond aangeboden aan vrienden en ken nissen, waarbij beroeps- en reserve-perso neel met hunne dames tegenwoordig waren, onder leiding van de ceremoniemeester de heer M. M. Vos. Verschillende sprekers voerden hier ook het woord, o.a. Ds. Toren- beek, namens de Geref. Kerk, en Dr. Hui- zer uit Werkendam, een vroegere stand- plaats van de jubilaris. Ook bij deze gele genheid mocht de algemeen geachte jubi laris nog diverse cadeaus in ontvangst ne men, terwijl mevr. Dullaert bloemen ont ving. JAARVERGADERING "HET GROENE KRUIS" De Vereniging "Het Groene Kruis te Sprang-Capelle kwam j.l. donderdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang in jaarvergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter de heer J. Wave rijn. In zijn openingswoord heette de voor zitter de niet talrijk aanwezigen welkom en wees op het feit dat de vereniging 60 jaar bestaat, waarom hij op duidelijke wijze het begin, de ontwikkeling en het bereikte doel schetste en daarbij mocht constateren dat de bereikte resultaten niet Ongunstig ge noemd mogen worden. 'De secretaris de heer van Drongelen las de notulen van de vorige jaarvergadering, die werden goedgekeurd. De secretaris bracht tevens een uitstekend verzorgd jaar overzicht uit, waarvoor een aandachtig ge hoor was, welk verslag onder dank werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer Michaël kon niet zo'n optimistisch geluid laten horen, daar het boekjaar der vereni ging sloot met 'n nadelig slot van f 1.131.12. In verband hiermede werd dan ook be sloten de contributie te verhogen tot f 12, al vloei deze contributieverhoging niet en kel voort uit bet nadelig saldo, want ook de stijging van kosten voor wijkverpleging e.d. spelen hierbij een rol. Namens de controlecommissie werd bij monde van de heer Snijders de penning meester dank gebracht voor zijn accurate boekhouding. Het jaarverslag vermeldde o.a. het heen gaan van zuster van Thiel en de indiensttre ding van zuster Buddingh, terwijl in de oos telijke sector zuster Knook in de loop der jaren een bekende en vertrouwde figuur is geworden. Dat vanaf het Oosteinde tot de Capelse dreven veel werk verzet moet wor den behoeft geen 'betoog.. Als nieuwe controlecommissie werd be noemd de-heren Minnaart en Rempt. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden mej. P. Rijken en de 'heren H. T. Michaël en C. Rempt allen herkozen, die verklaarden hun herbenoeming "gaarne" te aanvaarden. Na de koffiepauze hield dokter H. Win kelman een interessante voordracht over verschillende hartziekten. Om te komen tot zijn onderwerp: "hartoperatie" werd door spr. de bloedsomloop eerst aanschouwelijk voorgesteld, waarna eveneens een filmpje werd vertoond over de werking van het hart, terwijl een duidelijke film de operatie ervan toonde. Met veel belangstelling en achting voor de medische kunde, volgden de aan wezigen de films, die door dokter Winkel man werden toegelicht, terwijl enkele vra gen uit de vergadering door de spreker duidelijk werden beantwoord. Aan het slot bracht de voorzitter dokter Winkelman dank voor het gebodene. Jammer dat deze interessante avond niet die belangstelling van de zijde der leden genoot, die 'hij verdiende. BEROEPEN. Tot predikant bij de Geref. Kerken van Waalwijk en Sprang is 'beroepen Ds. W. R. Barkema van Echten (Fr.). Ds. en mevrouw Barkema hopen dinsdag avond en woensdagmiddag een bezoek aan onze gemeente te brengen, waartoe dinsdag avond 8 uur in de Geref. Kerk een begroe- tingssamenkomst gehouden wordt. OPENING GROENTEWINKEL Woensdagmiddag werd de 'geheel gemo derniseerde groentewinkel van de heer Ver hagen aan de Kerkstraat heropend. Burge- Maandagmorgen, 3 februari, om 9 uur vertrokken we met de bus naar onze verblijfplaats "de Witte Hei", Geref. Jeugdcentrum, nabij Biltho- ven. We maakten de reis "Hand in Hand", en met "Eerbied voor alle grijze baren". Meteen al die middag kregen we de heer N. C. A. Pols, referendaris der Centrale Directie der P.T.T. op be zoek, die ons allerlei vertelde over de groei-, de indeling en de maatschap pelijke functie der P.T.T. Die avond na het eten werd zijn lezing voortge zet, dit maal geassisteerd door de heer A. Dek. We kregen veel te horen over de groei van een bedrijf in het alge meen, met de economische achter gronden. Dinsdag, 4 februari, werd ons 's ochtends verteld wat van ons werd i verlangd, wat we moesten doen en la ten. De hele week zou verder geba seerd zijn op het thema "Communica tie". We werden ingedeeld in groe pen, die ieder aan het eind van de week een werkstuk over een vastge steld onderwerp moest inleveren. 's Middags kregen we een lezing in het Telefoon-District-Utrecht en we werden hier tevens rondgeleid. (Het is toch wel eens leuk om te zien hoe lang iemand met een ander kan bellen!) Die avond kwam de heer Buddingh van de N.C.R.V. een korte lezing houden; daarna was er een dis cussie met hem. Woensdag, 5 februari. Deze mor gen werden we in Zeist gedropt (wel iswaar vanuit een bus). We moesten een enquete houden over het onder werp dat we hadden gekregen. Dit was voor ons allen een bijzonder leu ke ervaring, 's Middags kregen we min of meer vrij en 's avonds werd ons een film vertoond over al wat er achter de schermen bij de televisie gebeurt. Tevens moesten we naar een programma over Simon Vestdijk op de T.V. kijken, waar we de volgende morgen kritiek op moesten leveren. Donderdag, 6 februari. Al aanmer kelijk minder fit dan maandag kon den we aandacht besteden aan onze onderwerpen, 's Middags brachten we een bezoek aan de AVRO-studio's, dat bijzonder interessant was. Ook hieraan was een discussie verbonden, o.a. met de heren Reinhardt, Broek huizen en den Braher. (Een merk waardige ervaring om daar te zijn waar altijd de ochtendgymnastiek wordt gehouden!) 's Avonds werd ons weer een film vertoond, waar een dis cussie (ditmaal onderling) aan was gekoppeld. Vrijdag, 7 februari, 's Ochtends kregen we dominee G. Lughtigheid, Gereformeerd predikant te Maam op bezoek, waarmee we een interessant gesprek en discussie hadden. Deze middag mochten we besteden aan de onderwerpen, die 's avonds werden ingeleverd. Er was een kleine af scheidsavond, waarna een wandeling werd gehouden, in de omgeving. Zaterdag, 8 februari, was de laat ste dag (of liever gezegd ochtend). We hadden nog een terugblik op de week. Er werd ons verzocht schrifte lijke kritiek te leveren. En toen om 10 uur vertrokken we dan, minder zan gerig en opgewekt dan maandag, maar in ieder geval waren we voldaan en konden we terugzien op een bij zonder geslaagde werkweek, die per fect was georganiseerd. Verkrijgbaar bij AUTORIJSCHOOL Liiefrinckstraat 12, Waalwijk (Besoijen) Telefoon 04160 - 3224 Wegens overcompleet aangebodeni.pr.st.z. emaille merk Miele en een bruin lederen HERENJAS Te bevragen: Juliana v. Stol bergstraat 4, Drunen Woensdagmarkt - Waalwijk vraagt voor haar ADMINISTRATIE met middelbare schoolopleiding en in het bezit van Praktijkdiploma Boekhouden. Naast het vermogen tot teamwerk, zien wij als belang rijke eisen: een goed inzicht, grote accuratesse en zelfstandigheid. Bekendheid met de mechanische boekhouding strekt tot aanbeveling. Voor gegadigden in de leeftijd van 20 25 jaar, die aan de gestelde voorwaarden voldoen, een interessante en prettige werkkring, waarvan de beloning in overeenstemming is met het belang, dat wij aan een goede vervulling van deze functies hechten. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan de Directie, Grotestraat 299 te Waalwijk. Onze deskundigen houden zitting op DONDERDAG 20 FEBRUARI a.s. van 18.00 tot 20.00 uur in Café-Restaurant „THALIA", M. van Bracht, Stationsstraat 57, Waalwijk TILBURG EINDHOVEN HELMOND DEN BOSCH BREDA ROOSENDAAL OOSTERHOUT OSS vraagt voor spoedige indiensttreding om in het lederwarenvak te worden opge leid. p/a THAS N.V. Ie Zeine Oost 94, Waalwijk - tel. 04160 - 2707 GEMEENTE SPRANG-CAPELLE Door aanplakking aan het gemeentehuis is op 12 februari 1964 door mij de beschikking van de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedeselvoorzienmg van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, alsmede de wij zigingsbeschikkingen no. L/PA 3001 van 24 novem ber 1956 en no. L/PD 921 van 15 december 1961 openbaar bekend gemaakt. Met de beschikking L/PA 670 zijn de terreinen en gebieden aangewezen, waar- op krachtens artikel 3 van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid de teelt van de volgende gewassen is verboden: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en -knollen, boomkwekerijpro- dukten, koolraapplanten, koolplanten, stek- bieten en andere planten, die met de onder grondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. Bij de beschikking L/PD 921 is bepaald, dat in tuinen, gelegen binnen als besmet aangewezen- gebieden en/of terreinen, de teelt van aardappelen van „AM.-resistente rassen" is toegestaan, mits daar bij onderstaande bepalingen in acht worden genomen: le. de in enig jaar in de tuin met A.M.-resistente aardappelrassen beteelde oppervlakte mag niet meer bedragen dan 1/3 gedeelte van de totale beteelbare oppervlakte van de tuin; r 2e indien 1/3 gedeelte van de totale beteelbare op pervlakte van de tuin groter zou zijn dan 3 are, mag de in enig jaar met A.M.-resistente aard appelrassen beteelde oppervlakte niet meer be dragen dan 3 are; 3e. op dat gedeelte van de tuin, waarop in enig jaar A.M.-resistente aardappelrassen worden geteeld, mogen eerst in het derde daaropvolgende jaar opnieuw aardappelen van A.M.-resistente rassen worden geteeld. Onder „A.M.-resistente rassen" worden verstaan: de aardappelrassen, welke voor het betreffende teelt jaar door de Rijkscommissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor landbouwgewassen zijn aan gemerkt als met resistentie tegen het aardappel- cystenaaltje. Vanaf heden liggen voor iedere belanghebbende ge noemde beschikkingen, de bijbehorende kaarten en lijsten, waarop de betreffende gebieden en/of ter reinen zijn aangegeven, alsmede de lijst waarop d.e aangewezen rassen met resistentie tegen aardappel- moeheid zijn vermeld, ter inzage. Sprang-Capelle, 12 februari 1964. De Burgemeester van Sprang-Capelle, M. van Prooijen. GEVRAAGD zowel leerlingen, aankomenden en volwassenen. VAN OLDENBEEK EN SMELT N.V. Kerkstraat 32, Waalwijk vraagt voor haar onderneming Prime Schoencomponenten N.V. Goed loon en goede arbeidsvoorwaar den kunnen wij bieden. Aanmelden Kerkstraat 32. l> Burgemeester en Wethouders van Sprang-Capelle brengen ter openbare kennis, dat de DICK FLEMMINGSTRAAT vanaf 19 februari 1964 gedurende 14 dagen, of zoveel korter als moge lijk is of zoveel langer als nodig zal blijken, voor alle verkeer in beide richtingen Sprang-Capelle, 14 februari 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester: M. van Prooijen De Secretaris: A. Zonneveld vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding Gezocht wordt een jonge, pientere, aanko mende kracht, die tot steno-typiste kan worden opgeleid en in de administratie kan worden ingewerkt. Sollicitaties aan de Directeur, Julianaplein 13, 's-Hertogenbosch. Welk schoenenbedrijf kan voor spoedige indienst treding met jarenlange ervaring in luxe dames- en/of kinder schoenen plaatsen In klein bedrijf ook genegen mede andere werkzaam heden in snijderij en stikkerij te verrichten. Brieven onder nr. 4385 aan bureau Jan Tuerlings, Kaatsheuvel. SCHOENFABRIEK C. M. VAN HEIJST Gasthuisstraat 138 KAATSHEUVEL vraagt Aanmelden dagelijks aan de fabriek. P. de Wijs. M. VAN DELFT-GOMMANS Grotestraat 70, DRUNEN, Telef. 361 j Gevraagd op kantoor te Kaatsheuvel Leeftijd vanaf 18 jaar. Liefst Mulo- en type-diploma. Vrij zelfstandig werken. Brieven te richten aan Accountantskantoor Van Beek v. Assendelftstraat 12, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 3