wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couRAnt N.V.Philips vestigt nevenbedrijf in Waalwijk voor montage van televisietoestellen Katholieke Unie deels enthousiast, deels gereser veerd over nieuwe aanwinst Dr. Grootjans hield toespraak voor Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Den Bosch Voorlopig onderdak in voormalige Timturkantine Definitieve vestiging op industrieterrein „Zanddonk" Werknemers zonder meer enthousiast Verdere industrialisering Bijzondere betekenis BRILLEN VRAGEN SERVICE BRENG UW VROUW BAR GEEN TELEVISIE UIT „HEL VAN DEURNE" Historische dag Andersoortige industrie belangrijk Enthousiast Niet dezelfde fout maken Geruime tijd VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 14 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 -f- 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in Eindhoven heeft besloten om ten behoeve van haar hoofdindustriegroep Radio, Grammofoon en Televisie een nevenvestiging te stichten in Waalwijk. Voor deze vesti ging krijgt deze N.V. voorlopig de beschikking over de voormalige Timturcantine aan de Mr van Coothstraat, waarbij men hoopt om op zeer korte termijn een bezetting van honderd werknemers te hebben, bestaande uit 60% mannen en 40% vrouwen. Enkele stafmensen zullen uit Eindhoven meekomen, maar voor het overige hoopt de bedrijfsleiding alle krachten ter plaatse of in de streek te kunnen aantrekken. Met name wordt hierbij gedacht aan Het Land van Heusden en Altena. Met de gemeente Waalwijk zijn onderhandelingen gaande over het verkrijgen van een industrieterrein voor een definitief bedrijfscomplex dat waarschijnlijk zal worden gerealiseerd op het industrieterrein „Zanddonk". Na het verkrijgen van de benodigde industrieterreinen zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met de realisering van de le fase, waarna aan ongeveer 500 werknemers een plaats zal kunnen worden geboden. Een en ander is dinsdagavond door burgemeester Teijssen tijdens een spoedeisende openbare vergadering aan de leden van de raad meege deeld. toestellen zal waar dat mogelijk blijkt te zijn, de plaatselijke indu strie als toeleveringbedrijf kunnen fungeren. Vervolgens zal dan het toekomstig mannelijk personeel de gehele of gedeeltelijke L.T.S. op leiding moeten hebben gevolgd, terwijl uit dié vrouwen de keus zal worden gemaakt, die na del agere school voor een deel aanvullend on derwijs hebben genoten. Het ligt verder in de bedoeling van de Phi lips directie contact op te nemen met het bestuur van de L.T.S. met betrekking tot een gerichte oplei ding. Bijzonder belangrijk noemde burgemeester Teijssen het feit, dat door vestiging van Philips in Waal wijk het industriële patroon aan zienlijk gaat verand*|fen, bovendien betreft het hier geelt nationaal con junctuur gevoelig bedrijf. „De pro- duktie van televisietoestellen heeft nog een wereldkans voor zich. Aan de vraag die er op dit ogenblik naar televisietoestellen bestaat kan geenszins worden voldaan'. Ver heugend vond hij het feit, da; Waal wijk zijn toebedachte plaats in de werkzaamheden van de streekraad (zie verslag interimrapport op de voorpagina) waar zal kunnen ma ken. Ook de sociologische gevolgen .zullen spoedig merkbaar worden, doordat door deze vestiging 't aantal inwoners bijzonder snel zal gaan groeien. Alvorens mededeling te doen wel ke industrie zich in Waalwijk zou gaan vestigen, greep burgemeester Teijssen even terug naar zijn on langs gehouden Nieuwjaarsrede, waarin de zorgvuldig gekozen mo tivering is gelegen voor een verdere industrialisering van Waalwijk en waarbij hij bizondere aandacht vroeg voor een gericht beleid met betrek king tot de alzijdige ontwikkeling van de gemeente. Burgemeester Teijssen heeft er toen op gewezen, dat voor een doelmatige en doelbe wuste activering van de leefkracht der gemeente een gericht kernbe- leid onmisbaar is. In het kader van het door het gemeentebestuur te voeren kernbeleid behport de actie ve bevordering van de verruiming van de werkgelegenheid „Wij mo gen ons niet blind tonen ten op zichte van dit oude, maar ook altijd weer nieuwe desideratum" zo be toogde burgemeester Teijssen dins dagavond nog eens. Hij herinnerde er aan dat eerst in 1952 en daarna in 1957 de industrieële productie tekenen van een dalend verloop te zien gaf en dat in overeenstemming daarmee de werkeloosheid vrij snel intrad. „De gebeurtenissen van 1952 - 1957 hebben bewezen, dat 'n overspanning op de arbeidsmarkt gemakkelijk en op korte termijn in haar tegendeel kan omslaan.' Burgemeester Teijssen wees er ver volgens nog eens op, dat vooral de laatste tijd het verschijnsel meer zichtbaar wordt dat ondanks nieu we industriële vestigingen, de toe neming van werkgelegenheid ach ter blijft. Toch zal de werkgelegen heid voor mannen in Midden Bra- bant binnen tien jaar moeten wor-^j den uitgebreid met niet minder 22.564 arbeidsplaatsen, waarvan^/', 10.500 in de industriële werkgele-^;. genheid. Burgemeester rp~" duidde verder op inkrimping van de in de traditionele schoen-, leder en textielindustrie. Deze verminde ring van werkgelegenheid zou vol gens het Economisch Sociologisch Instituut in Tilburg voor hetzelfde streekgebied Midden-Brabant, al leen al tengevolge van de Europese integratie tot het jaar 1975 worden geschat op minimaal 1600 arbeids plaatsen. Het ligt in de bedoeling om zo snel mogelijk tot nieuwbouw te komen, waarbij er naar gestreefd wordt een dusdanig industrieterrein aan te ko pen, dat er ruimte blijft om na de voltooiing van de eerste fase waarbij dan werkgelegenheid wordt aangeboden aan 500 personen direct overgegaan kan worden tot verdere uitbreiding. Alvorens de raad de gelegenheid te geven over te gaan tot een ge dachtewisseling schetste voorzitter Teijssen de betekenis van deze ves tiging in Waalwijk. Hij wees er op dat de produktieomvang van TV- toestellen bijzonder groot genoemd mag worden, waarbij moet worden gelet op het feit dat de vraag naar televisietoestellen niet alleen in Nederland maar in de hele wereld blijft stijgen. De vestiging die voor hands benut zal worden voor de bewerking van televisietoestellen, zal later eventueel een dergelijke uitbreiding ondergaan dat ook an dere Philipsproducten in Waalwijk vervaardigd zullen kunnen worden. Bij de vervaardiging van televisie- Maandagavond had de Kath. Mid denstandsbond in het bisdom Den Bosch in Hotel De Twee Kolommen, dr. Grootjans uit Santpoort op be zoek, die kwam spreken over de enorme concurrentie die de detail handelaren ondervinden van de wa renhuizen. De enige manier om deze concur rentie het hoofd te bieden noemde dr. Grootjans samenwerking als or ganisatie en maatschappelijke groe pering. Dr. Grootjans, die onlangs met het proefschrift „Het structuur - vraagstuk in de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond" zijn doc torstitel behaaldezei dat de omzetten van de middenstanders de laatste ja ren weliswaar gestegen waren, maar dat de nettowinsten geen gelijke tred hielden met het netto inkomen per hoofd van de Nederlandse bevolking, terwijl 't aantal middenstanders ieder jaar daalt. CONCURRENTEN Als grootste concurrenten van de middenstander noemde dr. Grootjans de warenhuizen, de grootwinkelbe drijven en de postorderbedrijven. Hij wees op Vroom en Dreesmann, die kleine zaken opricht die het tegen de middenstand op moeten nemen, de Bijenkorf, die o.m. in Eindhoven, En schede en Arnhem gaat opereren en haar verkoopgebieden in de grote steden loslaat. Ook legde hij de na druk op warenhuizen en winkelcon cerns als de Grand Bazar, die vooral in Limburg een grote bekend heid geniet. Ook noemde hij de He- ma, Priba en Galerie Modernes, die over het gehele land bekend zijn. Dr. Grootjans zei, dat er in 1962 bij deze grootwinkelbedrijven samen maar liefst 50 plannen tot vestiging be stonden, waarvan V D er 17 voor zijn rekening nam, Hema volgde met 13, Priba 6, Bijenkorf en Unie beide 4, Galeries Modernes 3, Grand Ba zar 2 en CO-OP 1. Dit aantal is in 1963 nog belangrijk toegenomen. De postorderbedrijven zullen al tijd wel een rol van betekenis blijven spelen, ook al zijn er enkele die zware slagen kregen te incasse ren. Wanneer een postorderbedrijf onder goede leiding staat kan het echter heel best lopen. Ook zullen wanneer de prijzen in EEG-verband zijn genivelleerd de buitenlandse postorderbedrijven hun intrede in ons land doen. OOK OP ANDERE TERREINEN Ook in de ambachts-, horeca- en vervoerswereld vallen dergelijke ex pansie-ontwikkelingen waar te ne men. Volgens deskundigen wordt de helft van het vlees en vleeswaren via de kruideniers afgezet. Het verschil tussen de omzetstijging van de groot winkelbedrijven en de detailhandela ren bedroeg in 1962 5%. De omzet van de grootwinkelbedrijven steeg toen nl. met 13%, terwijl in de de tailhandel slechts een stijging van 8% viel te bespeuren. „De middenstand heeft in verhou ding tot een vakbeweging te weinig vertoon naar buiten," aldus dr. Grootjans. Hij wees in dit verband op de noodzakelijkheid tot samenwer king. De verschillende middenstand centrales kunnen gerust afzonderlijk blijven staan, als zij maar bij bepaal de gelegenheden als één naar voren treden. Het moet hetzelfde zijn als bij de werknemers waar ook namens alle werknemers wordt gesproken, aldus spreker. Dit noemde dr. Grootjans het eer ste belangrijke punt waar het bij de OPHCIËN - WAALWIJK middenstand aan ontbreekt. Als tweede punt noemde hij de organisa torische samenwerking. Sleohts 20% van de totale detailhandelaren waar bij de wèl samenwerkende zijn inbe grepen, is bij commerciële organisa ties aangesloten. Hij noemde de ver- koopring als een samenwerkings vorm. Op deze verkoopring ging de heer Grootjans wat uitvoeriger in. Hij noemde 5 punten waaraan zo'n ring moet voldoen, wil zij kans van slagen hebben. 1. De artikelen moe ten onder één naam worden gebracht; 2. De samenwerkende zaken moeten van hetzelfde type zijn; 3. De aan gesloten zaken zullen hun inkopen bij één bond moet endoen; 4. Zij zullen dezelfde administratie moeten hebben; 5. Zij zullen zich aan bepaal de regels moeten houden. Volgend seizoen anders De voetbalbond en de radio en te levisie in België zijn overeengeko men de voetbalwedstrijd België-Ne- derland in het seizoen '64-'65 te doen spelen op een woensdag om een directe tv-reportage mogelijk te maken. De komende België-Nederland, op 22 maart in Antwerpen, zal niet door de TV worden iutgezonden, omdat er op die dag competitiewed strijden in België worden gespeeld. aeester Teijssen' l Het was voornamelijk de Katho de te verwachten'jjLïlieke Unie, die bij monde van de heer werkgelegenheid^» P. van Engelen na een schorsing van Burgemeester sprak tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond van „een historische dag". Hij zei dat het college van B. en W. bij zonder verheugd was, toen vorige week bekend werd dat bij de Raad van Bestuur van de N.V. Philips de beslissing over de vestiging van een nevenbedrijf in Waalwijk was gevallen. „Daar is heel wat aan vooraf gegaan" zo betoogde voor zitter Teijssen. De directie van Phi lips heeft alvorens tot deze beslis-; sing over te gaan zorgvuldig aller lei factoren overwogen. Een van de ze factoren was dat met de produc tie zo snel mogelijk een aanvang genomen zou moeten worden. Voor lopig zal deze nevenvestiging on derdak krijgen in de voormalige Timtur kantine, die enige tijd ge leden door het gemeentebestuur van Waalwijk is aangekocht in var band met de sanering van het cen trum. De kantine, die voor de sloop bestemd was, zal nu per 1 april voor de huur van voorlopig twee jaar voor een bedrag van f 15.060 per jaar worden verhuurd. Het hu ren voor een tijdperk van twee jaar wil niet zeggen dat Philips ook ge durende al die tijd in deze voorma lige kantine gehuisvest zal blijven. Engelen na een schorsing ongeveer 20 minuten kanttekeningen en vraagpunten naar voren bracht. De reactie van de werknemersgroe pering, „die"aldus de heer van Se ters „geen behoefte had gehad aan onderling overleg" was zonder meer 'enthousiast. Ook de heren Brouwer (Eigen partij) en Kemper man (P.v.d.A.) stelden zich volledig achter de zienswijze van voorzitter Teijssen. De heer Dercksen (Prot. Chr.) zei het onjuist te vinden zich te laten leiden door betrekkelijk geringe moeilijkheden en bezwaren. De heer van Engelen begon met te stellen dat de Katholieke Unie met bijzonder veel interesse kennis had genomen van de mededelingen door voorzitter Teijssen gedaan. Hij stelde allereerst, het voor de werkgelegen heid in Waalwijk van bijzonder be lang te vinden, dat er zich andersoor tige industrieën in de gemeente ves tigden. „Toch zijn er bij ons enkele kanttekeningen en vraagpunten gere zen", aldus de fractieleider van de Katholieke Unie. Hij zei met name bevreesd te zijn voor een ongewenste explosie op de arbeidsmarkt. Verder stelde de heer van Engelen de vraag of het beleid van het college van B. en W. niet al te veel gericht was op het E.T.I. rapport. De heer van En gelen zei zich verder af te vragen waarom er vooraf geen contact opge nomen was met het Gewestelijk Ar beidsbureau in Waalwijk en met ver tegenwoordigers van de plaatselijke industrie, „wij worden nu voor een verrassende ontwikkeling gesteld" zo betoogde hij. De heer van Engelen zei te menen, dat door deze vestiging een derge lijk zware druk op de arbeidsmarkt zou ontstaan, dat het voor andere in dustrieën de eerste jaren niet meer aantrekkelijk zou zijn zich in Waal wijk te vestigen. In verband hiermee wees hij op de geprojecteerde indus trieterreinen langs de haven, die door het uitblijven van nieuwe vestigingen te lang ongebruikt zouden blijven lig gen. Hij vroeg of het niet mogelijk was geweest om met Philips N.V. te komen tot bepaalde afspra ken aangaande de temporisering van de uitbreidingen. Tot slot vroeg hij zich af waar en hoe het toekomstig personeel gehuisvest zou moeten wor den. „Of moeten wij het E.M.S.-pro ject aan het Laageinde niet helemaal los zien van deze nieuwe industrie vestiging?" Als persoonlijke kantte keningen stelde de heer van Engelen de sociologische repercussies die deze Philips-vestiging voor Waalwijk zou kunnen hebben. Verder wees hij er op dat deze vestiging een grote pendel teweeg zou gaan brengen, wanneer de arbeidskrachten van elders zouden moeten komen. De heer van Engelen zei verder te weten dat er belangrijke schoenbedrijven waren die nog maar met een been in Waalwijk zouden staan. „Wij dienen ons goed te reali seren dat deze blijvende vestiging van Philips iii Waalwijk zeker conse quenties zal hebben voor de plaatse lijke schoenindustrie". De heer van Seters, die gezien de belangrijkheid van de mededeling van het college ten aanzien van de ar beidende bevolking niet alleen in Waalwijk maar ook in de directe om geving, graag staande de mening van de werknemersgroepering naar voren wilde brengen, begon met te stellen dat de werknemers geen enkel onder ling beraad nodig hadden geacht. „Wij zijn als werknemers enthousi ast. En wanneer er hier bloemen aan wezig zouden zijn geweest, dan zou ik die het college hebben aangebo den", zo betoogde hij. 'Hij zei te menen dat de overspan nen arbeidsmarkt noch voor het col lege van B. en W. noch voor de raad een richtlijn voor het aantrekken van industrie zou mogen zijn. Hij stelde dat het niet alleen voor de werkne mers van groot belang was dat er 'n geheel nieuwe vestiging kwam maar tevens voor de handel, de midden stand en het culturele leven. Hij zei het 'n beetje al te gek te vinden dat het college informaties in zou moe- gaan winnen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Ten aanzien van 't wo ningprobleem betoogde de heer van Seters, dat Philips, wanneer dat noodzakelijk zou zijn, zelf wel de no dige woningen zou gaan bouwen. Hij wees verder op de steeds verdergaan de automatisering in de schoenindus trie, waardoor ook in de toekomst steeds meer arbeidskrachten vrij zou den komen. „Wij moeten deze industrie hier zo spoedig mogelijk naar toe halen", zo betoogde hij, daarbij wijzend op de uitstekend sociale voorzieningen die Philips hanteert. „De schoenindustrie kan altijd nog een voorbeeld nemen aan dit concern inzake de winst-de ling" zo besloot hij. De heer Kemperman zei de vreug de van het college van B. en W. te delen. „Deze vestiging zal Waalwijk een geheel ander aanzicht geven", zo berfadrukte hij. Hij meende dat men niet dezelfde fout moest maken als vele tientallen jaren terug, toen Waalwijk de gelegenheid kreeg gebo den een uitstekende haven aan te leg gen in 'het kader van de Bergsche Maas werkzaamheden. „Door toe doen van één enkel raadslid zijn deze plannen toen gestruikeld", zo besloot hij. De heer Brouwer zei met grote be langstelling de televisiedocumentaire op het gemeentelijk scherm te hebben gevolgd. Ook hij noemde deze nieuwe vestiging voor Waalwijk van eminent belang. „Ik persoonlijk ben bijzonder blij met deze plannen." De heer Brouwer sprak van een uitzonderlijk aangename verrassing. De heer Dercksen meende dat er door burgemeester Teijssen terecht was gesproken van een historische vergadering. Hij zei het jammer te vinden dat er van de zijde van de Katholieke Unie enkele bedenkingen waren gerezen. „Het is naar mijn mening principieel onjuist, om zich te laten leiden door betrekkelijk ge ringe moeilijkheden. Zij zijn van geen enkele betekenis in het licht van de toekomst van Waalwijk." Hij zei van oordeel te zijn dat het heel wat te be tekenen heeft wanneer Philips 'n der gelijk besluit neemt. Hij meende dat door dit genomen besluit van Phi-, lips andere industrieën blindelings zouden volgen, omdat zij de mening zijn toegedaan dat Philips niets ver keerd doet. In zijn antwoord verklaarde voor zitter Teijssen dat het college van B. en W. zich al geruime tijd had bezig gehouden met deze vestiging. De be slissing heeft zoveel tijd gevraagd, omdat van de zijde van Philips met grote voorzichtigheid werd gewerkt. De heer Teijssen zei te weten dat de directie ook in andere gemeenten voelhoorns had uitgestoken aangaan de vestigingsmogelijkheden en -voor waarden. Hij zei verheugd te zijn dat in deze nevenvestiging aan een afge rond produkt gewerkt wordt en niet alleen aan onderdelen. Hij benadrukte dat 't niet de bedoe ling van Philips N.V. is om in Waal wijk en directe omgeving het arbeids veld kaal te komen grazen. Burge meester Teijssen betoogde, evenals de heer van Seters had gedaan, dat verschillende oud L.T.S.-leerlingen, die een opleiding hebben genoten in de metaalsector, werkzaam zijn in de schoenindustrie, omdat Waalwijk op dit terrein weinig te bieden heeft. Hij noemde dit een ongezonde situatie. Het gemeentebestuur dient dan ook in deze sanerend op te treden" aldus voorzitter Teijssen. Sprekende over de schoen- en lederindustrie, zei de heer Teijssen alle respect te hebben voor deze industriesector. „Maar wij mogen ons", zo benadrukte hij, „toch niet door een en dezelfde soort in dustrie laten verblinden. Wij dienen open oog en oor te hébben voor de mogelijkheden van nu en de toekomst van morgen." Aangaande het contact dat het ge meentebestuur met het Gewestelijk Arbeidsbureau had moeten opnemen, antwoordde de heer Teijssen de frac tieleider van de Katholieke Unie, dat het college van B. en W. in deze geen enkele competentie bezat om met iemand over de eventuele vesti ging te spreken. Wat betreft de wo ningbouw deelde hij mee, dat Philips, geen beroep zal doen op de plaatse lijke woningmarkt voor zover deze de woningwetsector betreft. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat Philips ze ker, wanneer hiertoe de noodzaak aanwezig is zelf de woningbouw ter hand zal nemen. Het pendelgevaar kon burgemeester Teijssen als zoda nig moeilijk onderkennen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5