waaLwij kse en LanqstRMtse couRAnt Van Gent en Co N.V. zorgt voor de veiligheid van de werkende mens samen weRken samen leven Productiviteitstoerekening en nieuwe vormen van prestatie beloningen Stalen neuzen vinden hun weg naar alle delen van de wereld UW GELUK verlovingsringen VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 14 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Enige tijd geleden heeft Van Gent en Co. N.V., gevestigd aan de Zo- merdijkweg in Waalwijk de gehele produktie van stalen neuzen voor vei ligheidsschoenen overgenomen van de N.V. v.h. Thomas Regout en Co. in Maastricht, beter bekend als de Maastrichtse Spijker fabriek. Hierdoor is Van Gent en Co., die toch al de grootste producent van sta len veiligheidsneuzen van de Benelux was, een der groten in de wereld voor de produktie van dit artikel geworden. Moderne methoden Tijdens een bezoek aan de fabriek kregen wij de uiterst moderne pro- duktie-methoden van stalen neuzen te zien. In onvoorstelbaare hoeveel heden wordt dit artikel door bijzon der ingewikkelde machines in model len geproduceerd, waarbij het er op aan komt, dat deze neuzen precies passen op de schoenleesten van de overal in de wereld gevestigde fa brieken van veiligheidsschoenen en veoiligheidslaarzen. Door een specia le warmtebehandeling worden de neu zen daama in nauwkeurig gecontro leerde electrische ovens behandeld, waarbij ze bestand worden tegen een druk van ruim vier ton. Tenslotte vinden de stalen neuzen via het ver koopkanaal Gerolanda N.V. hun weg naar alle delen van de wereld. Liba non, Schotland, Oostenrijk, Finland, Peru, Zuid-Rodhesië, Denemarken, Noorwegen, Frankrijk, Engeland, Zwitserland België, Zuid-Afrika, Duisland, Noord-Amerika, zijn zo ongeveer wel de landen waar de hui dige produktie heengaat. Gestimuleerd Het gebruik van veiligheidsschoe nen wordt de laatste jaren enorm ge stimuleerd door de overheid zelf, door ongevallen verzekeringsmaatschappij en, terwijl er daarnaast talloze bedrij ven het voor bepaalde afdelingen verplichtend stellen dat deze veilig- hèidsschoenen worden gedragen tij dens de werkuren. Het aantal werkdagen dat verloren ging door voetongevallen was in het verleden schrikbarend hoog. Statis tisch is bewezen, dat door het gebruik van deze zogenaamde veiligheids schoenen 80 vermindering van voetongevallen bereikt kan worden. Vele andere artikelen Iedereen die ooit in de gelegen heid komt een rondgang door het be drijf te, maken zal al spoedig tot de ontdekking komen dat er nog ver schillende andere afdelingen zijn, waar geheel andere produkten worden vervaardigd, zoals kunststof hakken voor damesschoenen, cambreurs, sta len veren, tot zelfs het weinig met de schoenindustrie te maken hebbende produkt korsetbaleinen toe. "Van Gent en Cö. zorgt voor de veiligheid van de werkende mens", schreven wij in de kop. Het eigen aardige hierbij is, dat het gebruik van veiligheidsschoenen in eigen be drijf betrekkelijk gering is. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij een massa-produktie - waarvan men bij van Gent en Co. kan spreken - op de meeste plaatsen over het algemeen weinig gevaar voor voetkwetsuren be staat. De verzorging van de werknemers blijft ondanks de geringe risico's up to date. Naast ruime en helder verlichte hallen beschikt het bedrijf over een smaakvol ingerichte kantine. Iedere morgen houdt de bedrijfsarts spreek uur, terwijl daarnaast nog een aan tal bijzondere voorzieningen zijn ge troffen. Bredere hak wint terrein in de damesschoenenmode Ook in Nederland begint de bre dere hak in de damesschoenen-mode door te dringen. Talloze dames schoenen, die deze zomer door de da mes gedragen zullen worden zijn voorzien van een stevige diabolo of vierkante hakken. Het smalle hoge hakje zal vaak alleen nog maar te zien zijn bij de spitse leestmodellen voor de middagpumps. Deze conclu sie moet men gaan trekken wanneer men dea Bata-show heeft gezien, die enkele dagen geleden in Amsterdam is gehouden. De nieuwe sandalen zijn heel wat soberder van lijn en garneringen dan de Cleopatra-sandaal van het vorig jaar. Nu wordt de blote voet gezet in stevige sandalen van juchtleer met brede banden over de wreef en met half-ingëbouwde hak. Voor de wan del- of gewone alledaagse schoen gaat de mode terug naar de twinti ger en dertiger jaren, toen de T- strips over de wreef en half-hoge hakjes in de mode waren. Thans zijn er ook T-strips over open hielen, ter wijl de neuzen rond of ovaal van vorm zijn. Voor tieners brengt Bata een zwarte soepele wielrenners schoen, die vanaf de neus tot aan de wreef met veters dichtgeregen wordt, en een leuk zwart linnen schoentje met rood leren rand, die op de wreef met twee knopen gesloten wordt. De kleuren in de Bata-collectie zijn bruin voor sandalen, geel en beige voor an dere schoenen, terwijl wit totaal ont breekt. veel de productiviteit gestegen is en de nieuwe loonvoorwaarden worden vastgesteld al naar gelang er meer of minder „ruimte" aanwezig blijkt te zijn. Aan deze situatie kleeft iets on bevredigends. De werknemer kan het gevoel krijgen,'dat zijn loon al op een eerder moment had kunnen stij gen, tegelijk met de stijging van zijn productiviteit. Voor de werkgever kan het de vraag zijn, of de bereken: de productiviteitsstijging reëel is, in het bijzonder voor zijn bedrijf. Er zijn echter nog meer bezwaren tegen het huidige systeem van loonvorming. Niet ieder bedrijf past dezelfde wijze van beloning toe, maar wel kan gezegd worden dat in de meeste ge vallen de geproduceerde hoeveelheid basis van de beloning is. Een der methoden om aan de be zwaren tegemoet te komen is, de ver andering in de productiviteit van een bedrijf, op korte termijn bekend te maken. De werknemer weet dan, dat zijn loon gelijke tred houdt met de stijging van de productiviteit. In be drijven waar een productiviteitstoe- rekeningssysteem wordt ingevoerd (PT-systeem) zal een goede samen werking zijn, hetgeen voor een opti maal resultaat onontbeerlijk is. Welke factoren De vraag dient echter gesteld, wel ke factoren de productiviteit beïn vloeden. Al naar gelang het bedrijf kunnen dit zijn: de machinebezet ting, de arbeidsintensiviteit, de kwan titeit of kwaliteit en de vaardigheid. De factoren, die in vele gevallen de productiviteit bepalen, zijn complex van aard en niet extact meetbaar. Het beste systeem is dan ook, waarbij niet een factor afgezonderd en gemeten wordt, maar meerdere factoren on der de loupe worden genomen. Het systeem dat het raadgevend bureau van Ginneken heeft ontwik keld, is weliswaar geïnspireerd op de PT-systemen, zoals deze al in de crisisjaren in Amerika door Scanion en Rucker opgezet zijn, maar het wijkt daar tooh weer op essentiële punten van af. Normbepaling Wanneer de norm eenmaal ge steld is, wordt het systeem als het ware in de handen van de werknemers gelegd. Deze kunnen dan zelf bepa len hoe zij de premie zoveel mogelijk op zullen voeren. Een belangrijk ver schil met de meeste andere systemen, bestaat daarin, dat het PT groepsbe- loning betekent, waarbij de nadruk komt te liggen op een effectieve sa menwerking. Naast de gezamelijke in spanning blijven de inventiviteit en 't inzicht van de werknemers de premie beïnvloeden. De normbepaling van 't PT-systeem komt in het kort hierop neer, dat wordt uitgegaan van de ele menten, die bij de productiviteit een rol spelen. Een verschil met traditio nele beloningssystemen is, dat de premie in het algemeen geen boven grens kent. Een ander zeer belangrijk verschil met de meeste andere systemen be staat daarin, dat PT altijd groepsbe- loning betekent. In een werkgemeenschap met slechte onderlinge verhoudingen, een slecht contact tussen de verschillen de niveau's, is invoering van een PT- systeem, dus niet zonder meer mo gelijk. Premiebepaling De bepaling van de premie, kan op verschillende wijzen geschieden. Men zal in elk geval moeten begin nen te onderzoeken wat de financiële gevolgen zijn. In bedrijven waar de loonfactor maar een klein onderdeel van de kostprijs uitmaakt, zal men eerder het percentage productiviteits verhoging als directe maatstaf voor de premie kunnen nemen, dan in een bedrijf, waar de loonfactor een rela tief grote rol speelt. Het is voor de continuïteit van de onderneming namelijk gewenst, dat er in de kostprijs ruimte blijft voor prijsverlagingen van de producten, nieuwe investeringen, buiten- en bo venwettelijke voorzieningen etc. Wan neer nu het belangrijkste deel van de kostprijs gefixeerd zou blijven, zou hiervoor geen mogelijkheid meer be staan. Rekening houdende met deze over wegingen, kan het percentage dat ge vonden wordt zijn Drs. K. Sprangers hield interessante causerie over: Een zeer bevredigend aantal werkgevers was dinsdagavond in de ach terzaal van hotel Verwiel bijeengekomen, waar drs. K. Sprangers, di recteur van het raadgevend bureau voor bedrijfsorganisatie Ir. K. H. van Ginneken N.V. te Tilburg een voordracht hield over de productivi teitstoerekening en over nieuwe vormen van prestatiebeloning, gezien in het licht van de ontwikkeling van het loonbeleid. Groeiende belangstelling Drs. Sprangers stelde dat de be langstelling voor nieuwe en andere vormen van prestatiebeloning heel langzaam groter begint te worden. Er is namelijk een groeiend gevoel van onbehagen te constateren ten aan zien van de orthodoxe beloningstel sels in Nederland. Onze nationale voorzichtigheid en behoudzucht zor gen er weliswaar voor dat het tempo waarin veranderingen tot stand ko men heel laag is, maar zowel in werk gevers- als in werknemerskringen zoekt men toch naar andere wegen. In de laatste jaren is de producti viteitsstijging in de bedrijfstak een medebepalende factor geworden bij loonvorming. Na het verstrijken van een zekere periode, wordt volgens bepaalde formules uitgerekend hoe- Van Gent en Co. N.V. zorgt „dat men zijn neus kan stoten 1 'n Merkwaardig voorbeeld van eerlijkheid op het be drijf gaven de figuren van Crispijn en Crispinianus, de heilige patronen van de schoenmakers. Althans als de legende letterlijk geno men zou worden. Immers, deze twee heilige schoenma kers namen leer weg bij hun baas. Niet om daarmee zich zelf te bevoordelen, integen deel. Zij brachten 't meege- nomene naar arme menesën die 't best konden gebrui ken. De kern van de legende is in elk geval navolgens waard: behoeftigen helpen is echt christelijk. Voor de rest: het is goed riemen snijden van andermans leer! In dit stukje wilden we schrijven over de eerlijkheid op het bedrijf. Als ik 't goed beluister hoor je over 't algemeen weinig of geen klachten van de di recties in verband met het niet kennen van mijn en dijn. Inderdaad een keurig gedrag, Crispijn fen voor beeld! Wel kun je klachten vernemen omtrent 'n ander soort stelen. Opmerkingen over 't stelen van tijd wor den er wel gemaakt. De chefs beklagen zich er dan over dat tegen de tijd dat er afgenokt gaat wor den, opvallende aandacht aan de dag gelegd wordt aan de hygiëne. De tijd gaat van de werktijd af. Je kunt dan startens gereed staan om bij de eerste bevrijdende tonen van 't fluitsignaal de vrijheid in te stormen. Als er bij die bevrijding ook al eens een directeur van de sokken gelopen wordt, be wijst dit alleen maar hoe groot de spanningen waren. Zonder de zedeprediker uit te willen hangen, komen we aan de hand van dit heel kleine voorbeeldje tot het onderwerp: tijd stelen Ik geloof dat we nooit 'n te hoge opvatting kunnen hebben over 't gebruik van de tijd. Dat lag vroeger an ders. Natuurlijk toen zei men; de tijd is van God ge leend. Het was heel mooi gezegd, maar de tijd benut ten deden ze niet. Ze had den er de middelen ook niet voor. En het paste eigenlijk niet in hun denk-raam. Het leven hier op aarde werd beschouwd als een patience- spel. De tijd moesten wor den doorgebracht. Want: met al je tobben kon je toch geen el aan je le vensduur toevoegen. Niet dat er gelanterfanterd mocht worden: ledigheid is des duivels oorkussen. Maar 't hemel-gerichte was hét ide aal: tijdens 't ter kerke gaan bleef de tijd stil staan, zei men. Iets van de oude opvat ting over de tijd vond je niet lang geleden nog bij de boeren. De tijd werd in hun kosten niet gekalkuleerd. Ofschoon ook dat nu door de vertechniseerde land- bouw-methode wel gaat ver anderen. Gelukkig! Het verschil van opvat ting over de tijd van vroeger en nu kun je ook zien en horendacht ik, aan de klokken. Hoe de tijd geme ten werd 'en wordt. Groot vaders klok tikte rustig met een droge tik. Tussen elke tik was er een rust. De tijd ging wel verder, maar als 't ware met rustpauzen. Onze kantoor- en bedrijfs- klok gaat elektrisch, niet bij stukjes en beetjes, neen, onhoorbaar, onmerkbaar aan één ruk door verglijdt de tijd. Vroeger leefden we statisch nu dynamisch. Wij gaan meer en meer leven uit de gedachte, dat 't een zeer ernstige zaak is in deze wereld te leven. Nog te wei nig, maar meer en meer toch worden we ons er van bewust dat er gewerkt moet worden aan deze wereld (en niet alleen er op Werd vroeger de goede me ning, in 't werk gelegd, al met de hemel beloond, wij zeggen 't nu anders. Wer ken is geen tijdverdrijf maar levensvulling. Werken is 't leven opbouwen en wel in verband met de eind-vol tooiing. 'rt Modern iemand heeft smaak in de vooruitgang, hij ziet perspektiefhij wil vooruit. De hoge waarde van de tijd komt daarom ook nu pas aan het licht. „De tijd van spelen is voor bij" schreef Teilhard de Chardin. Klungelen is per sé niet meer verantwoord. De tijd is zo kostbaarniet omdat tijd geld is, maar veel meer dan geld is. Tijd betekerit leven en vooruit gang; tijd betekent meer mens worden, meer één worden. Tijd betekent je op dracht hier op en aan de aarde vervullen en zó God- dienstig zijn. Terecht hanteren we in onze dagen zo vaak de woorden: je tijd gebruiken of tijdsbe sparing. Terecht verwijten we iemand die 'n bijdrage zou kunnen leveren aan de vooruitgang, dat hij zijn tijd niet bij houdt, niet met z'n tijd mee gaatHet zijn niet zo maar mode-woorden, het zijn echt godsdienstige begrippen Het leven is er mee ge moeid Ik dacht dat tijd stelen" of „tijd verknoeien" tegen woordig als 'n groot kwaad moet worden aangerekend. Meer dan vroeger toen de wereld a.h.w. onmondig was. Vraag: moet ik dan maar aanpoten en over mijn ze nuwen worden gejaagd tot 't onmenselijke toe? Vanzelf niet. Werk moet juist vermenselijken. Wel geloof ik aan de moge lijkheid van 'n mentaliteits verandering. Ik bedoelals we echt gaan geloven in de toekomst, echt smaak krij gen in de vooruitgang en er niet alleen iets maar alles in gaan zien, dan moet 't werk lichter vallen. Vergelijk het werk van de moeder in haar gezin. Met liefde en overtuiging werkt ze voor 't gezin: zij ziet er wat in Overigens blijft het natuur lijk; er zijn grenzen aan on ze menselijke krachten. Zullen wij, werknemers, eerlijkheid met hoofdletters moeten schrijven, en vooral eerlijk worden in 't beste den van tijd, eerlijk zijn geldt ook voor de directeu ren. Ook voor de directeur geldt: gij zult niet stelen. Het gebod is negatief ge formuleerd. Eigenlijk staat er: gij zult 't leven bescher men en koesteren; gij zult, telkens naar omstandighe- bieden! Zo voorspelde pa ter Hoefnagels dat mede zeggenschap in de onderne ming binnen tien jaar ver plicht gesteld zal worden. Op 't punt van de eerlijk heid wordt van 'n directie verwacht, dat zij de tijd be luisteren en meegaan met de tijd, die elke dag anders is. Want: de tijd afremmen of tegenwerken is vooral nu 'n zeer groot kwaad en on- God-dienstig. 'n Mededeling voor gein- teresseerde lezers. In de volgende aflevering van „samen werken, samen le ven" wordt een ingezonden brief opgenomen. Hierme de is de mogelijkheid ge opend om zelf in de pen te klimmen en reakties te ge ven of arbeidsproblemen aan te snijden. Zo komt 'n diskussie op gang. Moesten al deze stukjes eigenlijk niet geschreven worden door mensen uit de praktijk? M. Janssen, bedrijf saalmoezenier Markt 8, tel. 3716 j ypMM|| De tcho van het Zuióen op de voet Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9