waaLwijRsg en lAnqstRAAtse couRAnt Raad van Waalwijk wisselde ruim twee uur van gedachten over Rapport Streekraad Midden Brabant Grote belastingverlaging in Amerika Verhoging abonnementsgelden zwembad „Het Hoefsven" door raad verworpen Enkelvoudige kaartjes op voorstel van de raad drastisch verhoogd Informele openbare vergadering zal aan interim verslag worden gewijd Man die vrouw met bijl sloeg zelf omgekomen Regionaal denken Optimistische toon Verdere leidraad Tijdfaseringen Geen strikte leidraad Culturele recreatie Voor de vijfde maal Niet juist Grotere reductie Bijzonder ongaarne Onderwijsvergoedingen MAANDAG 2 MAART 1964 86e JAARGANG No. 17 De ucho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 -f- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Het interim-verslag van de streekraad Midden-Brabant heeft vrijdag avond tijdens de openbare vergadering van de raad van Waalwijk meer dan twee uur voor zich opgeëist. Deze grote belangstelling voor het rapport kwam klaarblijkelijk ook voor het college van B. en W. een beetje onverwacht, hetgeen mocht blijken uit de woorden van voor zitter Teijssen, die verklaarde, niet op een dergelijke breedvoerige be spreking berekend te zijn geweest. Mede op aandringen van enkele raadsleden zal binnen niet al te lange tijd tijdens een openbare infor mele vergadering een forumavond worden belegd, waaraan naar men hoopt ook prof. dr. I. Godefroy, hoogleraar in de demografie 'en socio grafie aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, die fungeert als al gemeen adviseur van de verschillende werkgroepen met enkele van zijn deskundigen, zullen deelnemen. Aan het eind van de discussie accepteerde de raad het interim-rapport, waarbij de gemeenteraad zich verplichtte - bij wijze van gentlemen s agreement waarop echter geen enkele wettelijke sanctie bestaat - de conclusies van het interim-rapport in het te voeren beleid na te streven. Nadat door de heer van Eijl (K.U.) als eerste spreker de suggestie gedaan was heit interim-rapport tijdens een tussentijdse vergadering te bespre ken, merkte voorzitter Teijssen op, dat het rapport voor de gemeente Waalwijk geen enkele beperking in houdt. De gemeente Waalwijk heeft in dit rapport een dusdanige plaats gekregen, dat de ontwikkeling van de gemeente alleen maar geactiveerd kan worden. De heer van Eijl, die er op wees dat van de raad verwacht wordt, re gionaal te denken, zei toch nog wel enkele vragen te hebben. Hij ver klaarde allereerst niet te weten hoe de streekraad en op welke gronden de binding van de in het rapport ge noemde 24 gemeenten, tot stand is ge komen. Vervolgens verklaarde de heer van Eijl diametraal tegenover het rap port te staan wat betreft de industrie- spreiding. Hij betoogde het juist enorm belangrijk te vinden, dat de industrie meer gespreid zou worden. In dit verband wees de heer van Eijl op de grote uitgaande pendel waar mee gemeenten als Waspik en Sprang-Capelle te kampen 'hebben. "Juist deze plaatsen worden door cen tralisatie van de industrie uitgemer geld' Men gaat deze gemeenten bero ven van hun mankracht." De heer van Eijl zei de mening te zijn toegedaan, dat juist de leefbaarheid van bepaal de gemeenten wordt bevorderd, wan neer de inwoners in hun eigen ge meente werk vinden. "Iedereen wil zo dicht mogelijk bij zijn werk wo nen. Door in die plaatsen, die niet zijn aangewezen voor industrievesti gingen alleen maar huizen te bouwten, voorkomt men niet, dat juist die dor pen leeg lopen". De heer van Eijl on derstreepte nogmaals het niet juist De 30-jarige Ambonnees J. Rupa heeft donderdagavond in Leerdam zijn 28-jarige vrouw met een bijl levensgevaarlijke verwondingen aan hoofd en armen toegebracht. Daar na klom hij op het dak en hield zich vast aan een televisie-antenne, totdat hij plotseling naar beneden stortte. Hij werd dodelijk gewond. De man was onder behandeling van een psychiater. De Verenigde Staten hebben thans hun al lang verwachte grote belas tingverlaging gekregen. De presi dentiële vulpen, die de belasting- verlagende wet woensdag onderte kende is in eigendom overgegaan naar de weduwe van de vermoorde president Kennedy. De belasting verlaging is een postume triomf voor de regering Kennedy, die van de belastingverlaging de sleutel had gemaakt van zijn economische po litiek. President Johnson is in deze voetsporen getreden en heeft het belastingplan van Kennedy door het Congres gehaald. te vinden, dat de industrie alleen in enkele uigezochte plaatsen wordt be vorderd. Over de plaats die in het rapport aan Waalwijk is toebedacht, had de heer van Eijl niets dan lof. De heer van Eijl zei verder opge merkt te hebben dat in het rapport een bijzonder optimistische toon be treffende de spreiding van de tuin bouw te bespeuren valt. Hij merkte op uit de tuinbouwverslagen in de verschillende vakbladen een geheel ander geluid te moeten vernemen. "De tuinbouw wordt in ons land kunst matig op peil gehouden", zo betoog de hij. In dit verband wees hij op de stijgende import van tuinbouw-artike len uit landen zoals Duitsland, Italië en Frankrijk. De heer Dercksen (Prot. Chr.) ver klaarde, dat in het rapport doortas tend te werk was gegaan. 'Hij be toogde echter het met de 'heer van Eijl eens te zijn, dat ook de gemeenteraad regionaal moet denken. "Ik ben het evenwel in grote lijnen met het rap port eens." De heer Dercksen meen de dat het weinig zin zou hebben op de details van het rapport in te gaan. Het feit dat de metallurgische indu- trie 'n tweede plaats in de rangorde - opgesteld van de verschillende be drijfstakken naar de geraamde groot te van de netto toegevoegde waarde per arbeider in '75 - inneemt, noem de hij voor Waalwijk daarom van zo'n groot belang, omdat de gemeente er onlangs in is geslaagd een neven'be- drijf van Philips aan te trekken. De heer Dercksen, zei er van over tuigd te zijn, dat de wijze waarop de streekraad de industrie wil spreiden bijzonder juist is. "De streekraad is hierin niet te voorzichtig geweest, men is ook niet te ver gegaan", zo verklaarde hij. De drie wegen die de streekraad in het interim-rapport aangeeft om een dreigende verzwakking van de sociaal-economische structuur van 't platteland tegen te gaan, noemde hij enorm belangrijk. De heer Dercksen waarschuwde er de raad voor zich niet als een parle ment naast de streekraad te 'gaan voelen. De heer van Engelen (K.U.) haak te tijdens zijn betoog op deze laatste opmerking van de heer Dercksen da delijk in. "Wij moeten voorzichtig zijn niet teveel zaken die de gemeen teraad aangaan te delegeren. Wij dienen er voor te zorgen een vinger in de pap te houden", zo betoogde hij. Hij onderschreef de mening van de heer van Eijl, die verklaard had de. indruk te hebben, dat de streekraad totaal geen structurele eenheid vormt. "De structurele eenheid in de streek raad is totaal zoek", aldus de heer van Engelen. "Ik heb de indruk, dat noch de burgemeesters van de 24 ge meenten, noch de deskundigen erin geslaagd zijn een structurele eenheid te formeren. De heer van Engelen zei verder niet te kunnen begrijpen waarom het Land van Heusden en Altena door de streekraad is genegeerd. In dit verband wees hij er op, dat straks Philips juist uit deze streek zijn ar beidskrachten wil halen. De heer van Engelen noemde bovendien de kans niet denkbeeldig dat verschillende gemeenten zich niet aan het gentle- ment's agreement zullen houden. Ook hij toonde zich enthousiast over- de plaats die Waalwijk in het rapport is toebedacht. "Maar", zo vroeg hij zich af, "leidt deze bevoorrechte plaats van Waalwijk niet tot conflic ten met andere gemeenten. Hij stelde voorzitter Teijssen de vraag of het op betrekkelijk korte ter mijn te verschijnen definitieve rap port als basis kan dienen van een de finitief streekplan. "Wanneer het in terimrapport dient als aanzet in die richting, dan is het een bijzonder bruikbaar stuk", zo meende de heer van Engelen. De heer Brouwer (eenmanspartij) zei de mening te zijn toegedaan dat het rapport moet dienen als een ver dere leidraad voor de toekomst. "Nie mand kan met zekerheid zeggen wat er in de toekomst staat te gebeuren". De heer Brouwer zei bewondering te hebben voor het werk dat is verzet door de 24 burgemeesters. De heer van Seters (werknemers- partij) noemde het een gelukkig feit, dat 24 burgemeesters aan 1 tafel w a ren gaan zitten. Hij zag als de gronc slag van het interim-rapport het be vorderen van de werkgelegenheid in de streek Miiden-Brabant. "Ik ben 't niet met de heer Brouwer eens", al dus de heer van Seters, "dat een tijds bestek van 10 jaar lang is. Op het göbied van de werkgelegenheid is 10 jaar zelfs kort. Ik kan mij indenken dat het voor sommige mensen enorm moeilijk is om in een tijd van een overspannen arbeidsmarkt zich te re aliseren dat het noodzakelijk is, alles in het werk te stellen nog meer in dustrie aan te trekken." De heer van Seters greep terug naar de dertiger jaren, toen, zoals hij zei, "het rijke roomse leven vaak meer ellende bracht dan noodzakelijk was". In dit verband verwees hij naar het boek "Rooien Bart". "Gelukkig dat we nu veel ruimer denken", zo betoogde hij. Hij zei het noodzake lijk te vinden dat er meer aadacht be steed zou worden aan de aantrekking van nieuwe industrieën. "De overspannen arbeidsmarkt kan geen reden zijn niet voldoende aan dacht te besteden aan de werkgele genheid. "Ik heb het rapport bestu deerd en ik héb het in mijn macht", aldus oreerde de heer van Seters. "Toch ben ik bang dat het rapport 'n ongeboren kindje wordt". Hij zei dit bijzonder te zullen betreuren. Aangaande het hoofdstuk "Recre atie" benadrukte de heer van Seters, dat men niet verder diende te gaan met het aanleggen van ontspannings gelegenheden. "Laat men er voor zorgen dat de arbeidende mens kan genieten van het natuurschoon. Er zijn nog teveel gebieden gesloten voor de arbeidende klasse." De heer van Seters vroeg voorzitter Teijssen vervolgens hoe de streekraad de be leidslijn zou willen trekken"Hoe zal men handelen t.a.v. die plaatsen, die ondanks het feit, dat zij niet in aan merking komen voor een verdere uit breiding van de industrietoch de in dustrie verder gaan bevorderen. Ook de heer van Seters drong er op aan om al het mogelijke in het werk te stellen het interim-rapport te laten volgen door een definitief met wettelijke sancties. B' 3 I Voorzitter Teijssen begon zijn ant woord aan de diverse sprekers, met te stellen, dat het streekplan allereerst en voornamelijk beoogt een zekere orde te brengen in het gébruik van de bodem, daarbij uitdrukking ge vend aan bepaalde gedachten met be trekking tot de ruimtelijke ordening. "Het interim-rapport", aldus bur gemeester Teijssen, "is een blozend en gezond kind, dat nog moet groeien". Hij betoogde dat het rapport gezien moet worden in het kader van tijd- faseringen. Vervolgens wees 'hij er op, dat het rapport nog niet rijp ge noeg is om het een wettelijke grond slag te geven. Men kan er wel enige conclusies aan verbinden", zo benadrukte de heer Teijssen, „en wel dat de 24 ge meenteraden een gedragspatroon kie zen dat tot basis moet dienen voor de voortzetting van het werk". Burgemeester Teijssen wees op de geheel eigen structuur van het Land van Heusden en Altena, dat een ster ke agrarische inslag heeft. Voor dit gebied is een eigen streekraad in voorbereiding. Het Provinciaal Welvaartsplan, dat volgens burgemeester Teijssen in voorbereiding is, zal de nodige co ördinatie tot stand moeten brengen, zodat er een behoorlijk provinciaal stramien geschapen wordt er er geen kortsluitingen ontstaan. De garantie dat de gemeenten zich houden aan hun gemaakte afspraken zag burgemeester Teijssen indirect aanwezig in de vorm van de sancties van Gedeputeerde Staten, die de uit breidingsplannen en de gevraagde kredieten 'goed moeten keuren. Het ligt vervolgens in de bedoe ling straks de gemeenteraden en de college's van B. en W. meer bij het streekplan te gaan betrekken. De streekraad moet gedragen worden door het inzicht van de gezamenlijke gemeenteraden. Het ligt echter niet in de bedoéling dat bevoegdheden van de gemeenteraden gedelegeerd worden aan de streekraad. Burgemeester Teijssen waarschuw de ervoor dat de in het interim-rap port opgenomen tabel, waarover de heer Dercksen sprak, niet gezien moest worden als een strikte leidraad voor het aantrekken van industrieën. Dat de schoenindustrie op deze ta bel de laatste (27e) plaats inneemt, meende hij te mogen verklaren, door dat in deze bedrijven vaak nog met verouderde produktiemethoden wordt gewerkt, waardoor de toegevoegde waarde per arbeider niet hoog kan liggen. De bevoorrechte positie van Til burg en Waalwijk heeft in de streek raad tot geen 'enkele onenigheid ge leid. "Wij hebben op dit terrein bij- zonder prettig kunnen samenwerken" aldus burgemeester Teijssen. In ant woord op de heer van Seters zei bur gemeester Teijssen, dat de zorg voor een verdere uitbreiding van de werk gelegenheid een van de grootste zor gen van de streekraad is geweest. Voorzitter Teijssen kon het ge stelde van de heer Brouwer, dat iede re gemeente er wel voor gezorgd zou hebben aan zijn trekken te komen, volledig beamen. "Alleen is niet iedere gemeente altijd even gelukkig geweest met wat in 't rapport is ge steld". De heer Van Eijl merkte nog op, het een en ander over 'de culturele recreatie gemist te hébben. Voor zitter Teijssen zei echter dat deze aangelegenheid buiten hét vlak van de streekraad ligt. Iedere gemeente dient er voor zich voor te zorgen dat het culturele leven wordt bevorderd. De heer Meijs (K.U.) vroeg zich af waarom er in het rapport niet meer aandacht was besteed aan de haven plannen van Waalwijk. Vervolgens vroeg de heer Meijs of het niet ge wenst kon zijn om in het definitie ve rapport aan te dringen op een spoorwegverbinding Den Bosch - Waalwijk - Geertruidenberg, dit in verband met de havenplannen die bei de gemeenten koesteren. „Wel de havenplannen van Waal wijk zouden in het definitieve rap port opgenomen kunnen worden, maar niet een aandringen op een spoorwegverbinding, omdat dit laat ste niet iets is wat de streekraad maar wel het provinciaal welvaartsplan aangaat. Burgemeester Teijssen deel de verder nog mee dat er tussen de gemeenten Waalwijk, Oss en Cuyck, die alle drie bezig zijn met de aanleg van havens van vergelijkbare groot te, een uitstekend samengaan bestaat. De suggestie van de heer van Se ters om de gemeenteraden van alle 24 gemeenten in vergadering bijeen te roepen, noemde de heer Teijssen onuitvoerbaar. BUDDEMEYER chemisch reinig'exi grotestraat 95 waalwijk Unaniem heeft de gemeenteraad van Waalwijk zich donderdag avond, tijdens de openbare raadsvergadering, gekeerd tegen het voorstel van het college van B. en W. de abonnementsgelden voor het gemeentelijk zwembad „Het Hoefsven" te verhogen. De abonnementsgelden behalve voor de individuele volwasse nen zullen niet worden verhoogd. In plaats daarvan zullen de enkelvoudige entree-kaartjes aanzienlijk in prijs stijgen en wel voor volwassenen van 0.60 op 0.75 en voor kinderen van 0.30 op 0.50. Het voorstel om de enkelvoudige kaartjes dus danig te verhogen, om zodoende een dreigende verhoging van de abonnementsgelden ongedaan te krijgen, was afkomstig van de fractieleider van de Katholieke Unie, de heer v. Engelen, die zei, namens de gehele fractie te spreken. De heren Duijvelaar en v. Mosselveld (werknemerspartij) hadden tijdens de discussie nog voorgesteld om niet de abonnementsprijzen te verhogen, maar wel de enkelvoudige entree-kaartjes en wel voor volwassenen tot 1.en voor kinderen tot 0.50. De heer Dercksen (Prot. Chr) merkte op dat nu voor de vijfde maal, sedert het gereedkomen van het zwembad, de tarieven moesten worden verhoogd. Hij zei zich af te vragen of de gemeente op deze wijze wel op de goede weg was. „Wij lopen steeds achter de feiten aan" zo betoogde hij, „terwijl ook de verhoging die nu wordt voorge steld niet zodanig is dat het verlies kan worden weggewerkt". De heer Dercksen wees tevens op het te kort van het gemeentelijk badhuis dat de f 20.000 beloopt. „Wordt het niet stilaan tijd," zo vroeg hij het college, „dat we de zaak goed onder ogen gaan zien". Hij pleitte voor 'n vast bedrag dat ieder jaar moet worden uitgetrokken ten behoeve van de recreatie. „Dit voorstel", aldus de heer Duijvelaar, „is bij geen der raads leden welkom." Hij zei te vrezen dat ook nu weer door de sterke stijging van 30 tot 40% van de abonnementsgelden, de verkoop van abonnementen wel eens sterk terug zou kunnen lopen. Ook in 1960 was dit het geval toen voor 32.000.- aan abonnementsgelden binnenkwam tegen 34.000.- in 1959. De heer Duijvelaar zei het onjuist te vinden dat de jeugd de dupe zou moeten worden van deze verhoging. De heer van Engelen stélde dat het de fractie van de Katholieke Unie niet juist voorkwam alle ver hogingen incidenteel aan de orde te stellen. Volgens deze fractie zou den de verhogingen ook die van de verhuur van vuilnisemmers, gas- geysers etc. bij de begrotingsbe handeling aan de orde moeten ko men. "Bij de fractie van de Katholieke Unie bestaat een principieel be zwaar tegen een dergelijke wijze van behandeling." Hij beklemtoon de bovendien dat de sterke verho ging van de abonnementsgelden de fractie ongewenst voorkwam. De heer van Engelen zei van oor deel te zijn, dat het zwembad de gemeente jaarlijks gerust een be paald bedrag mag kosten. Ook hij sprak van een onevenredig zware belasting voor de jeugd. „Onze frac tie wijst daarom de voorgestelde verhoging beslist af." Hij zei namens de Katholieke Unie te willen voorstellen de en kelvoudige tarieven voor volwas senen van 0.60 tot 0.75 te ver hogen en het tarief voor kinderen van 0.30 op 0.50. Deze verhoging zal de gemeente royaal 5.000.- meer in kas brengen, waarmee dan de verhoogde salariskosten kunnen worden bestreden. „Bovendien", zo besloot de fractieleider van de K.U. „drukt deze verhoging dan niet zo zeer op de gemeentenaren dan wel op de toeristen. Deze verhoging zal tevens de verkoop van abonnemen ten in de hand werken." Ook de heer Kemperman (PvdA) zei de voorgestelde verhoging niet op zijn plaats vinden. Hij stelde het college voor het voorstel terug te nemen. Ook de heer Brouwer (Eenmans partij) zei het niet eens te kunnen zijn met het voorstel. „De verho ging drukt het zwaarst op de grote gezinnen." Hij stelde voor de re ductie op de abonnementen, die voor 15 mei worden afgehaald, te verhogen van 20 op 25 of 30%. De heer van Seters (Werknemers) zei in te stemmen met het voorstel van de Katholieke Unie. „Neem 't voorstel terug en kom dan met een geheel nieuwe opzet. De gemeente moet er iets voor over hebber). Zo komen we er niet", aldus de heer van Seters. Ook de heer Wester burger (Werknemers) zei zich niet accoord te kunnen verklaren met het voorstel van het college. „Laat de buitenstaander ook maar eens iets betalen", zo betoogde hij. Wethouder van Heeswijk zei dat het college bijzonder ongaarne met het voorstel was gekomen. „Maar wij kunnen niet anders, wij zitten met de steeds stijgende lasten." Hij verklaarde dat het college de heer Dercksen had zich hierover dienaangaande uitgelaten bezig was met de zaken ernstig onder ogen te zien. „Wij zijn met de ver hogingen steeds aan de late kant geweest, omdat bij het college steeds weer de hoop bestond dat het nog goed zou komen." De heer van Heeswijk wees bovendien op het feit, dat de gemeente Waalwijk wat betreft zijn abonnementsprij zen voor het zwembad vergeleken met andere gemeenten aan de lage kant ligt. Hij zei dat het bij het college als het meest redelijke was voorgeko men de abonnementsgelden te ver hogen. „Er worden niet zoveel kaartjes aan buitenstaanders ver kocht", zo betoogde wethouder van Heeswijk. Hij vond het wel een beetje gek om bijna de helft van de prijs via een reductie toe te ge ven, wanneer de abonnementen voor 15 mei worden afgehaald. In tweede instantie betoogde de heer van Engelen dat de gemeente bij de voorgestelde verhogingen steeds vergelijkingen trok met an dere gemeenten. Hij zei dit niet juist te vinden. „Met deze verho ging worden de grote arbeidende gezinnen getroffen. Zij zijn het juist, die een dergelijke last niet kunnen dragen." Zowel de heer Kemperman als de heer Brouwer sloten zich bij de heer van Engelen aan, waarbij de heer Brouwer nog naar voren bracht dat z.i. door de verhoging alleen de toeristen ge troffen zouden worden. Hiermee kon het de heer Meijs (K.U.) ech ter niet eens zijn. De heren van Seters, Duijvelaar en van Mosselveld sloten zich bij de heer van Engelen aan, waarbij de heren Duijvelaar en van Mos selveld suggereerden de enkelvou dige tarieven te verhogen tot 1.- voor volwassenen en 0.50 voor kinderen. Na de schorsing om vijf over half twaalf, kwam het college met het nieuwe voorstel, niet de abonne mentsgelden maar de enkele tarie ven te verhogen, dat zonder hoof delijke stemming werd aangeno men. Bij de vaststelling van de onder wijsvergoedingen voor 1964 zei de theer van Eijl (K.U.) het met het merendeel der verhogingen niet eens te kunnen zijn. „Ik ben enigs zins verheugd, enigszins teleurge steld." De heer van Eijl zei wel in te kunnen stemmen met de verho ging tot f 60.- per leerling voor het gewoon lager onderwijs. Het be drag van 48.- per leerling voor die scholen, waarvan het onder houd niet berust bij de schoolbestu ren maar bij de gemeente vond de heer van Eijl te laag. Ook de bedra gen voor het ulo-onderwijs, 85.- en 68.-, waren volgens de heer van Eijl aan de lage kant. Hij pleit te hier voor een optrekking tot 88.- en 78.-. Het college besloot enigszins aan de wensen van de heer van Eijl te-

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1