wAAlwijkse en lanqstRaatse couraiu VLIJMEN WASPIK KAATSHEUVEL Uit do Langstraat Sprans Gemeenteraad Raamsdonk Brief van missionaris Pater Adrie van Deudekom uit Loon op Zand ff m Vrijh.-Capelle Ogen vragen brillen van STASSAR s; zs Haarsteeg Capelle Loon op Zand Beste missievrienden in L-op-Zand en ommelanden MAANDAG 2 MAART 1964 86e JAARGANG No. 17 De ïcho van het Zuièen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" GROOT WINTERCONCERT. Op zaterdag 29 febr. gaf de Harmonie ^oncordia een winterconcert dn café Het Centrum, met medewerking van de Kon. Erk. Fanfare St. Lambertus uit Gemonde. Voor de muziekliefhebbers werd het een genotvolle avond, want zowel de harmonie Concordia als St. Lambertus gaven goede nummers weg, Harmonie Concordia onder leiding van de heer Schreurs en St. Lam bertus onder leiding van de heer van den Broek. RKJB VIERDE 40-JARIG BESTAANS- FEEST. De R.K. Jonge Boerenstand van Vlijmen vierde vrijdag 28 febr. het 40-jarig be- staansfeest in café A. Peijneriburg. De dag begon met een H. Mis, opgedra gen door de geestelijk adviseur kapelaan v. Zutphen om; 10 uur werd een vergadering gehourden onder voorzitterschap van dhr. J. de Vaan. De heer Kamp gaf een over zicht van de activiteiten van de RKJB, van af de oprichting tot en met heden. Tijdens de vergadering werd het woord gevoerd door de heer M. van Wagenberg, voorzitter van de N.'C.B. en de voorzitter van het op richtingsbestuur de heer H. Boom. Ook mevr. A. Boom-van Falier, voorzitster van de R.K. Boerinnenbond, feliciteerde de RKJB met het 40-jarig jubileum. Tijdens de receptie die na de middag werd gehouden waren aanwezig Burgemees ter Schweitzer, wethouder J. van Heivoort en secretaris P. Achten; ook de RKJB Nieuwkuijk en Haarsteeg gaven blijk van belangstelling. BILJARTEN. Uitslagen en programma van de Vlijmen- se biljartverenigingen, district 's-Bosch. Klasse C Libre: Fellenoord NAO; OBK - EBBC; Poedelvrees - 't Zwaantje. Klasse D I Overhand - OBK 2D 2 de Unie-OBK 3; NAO 2-DVK I; E I: Poedelvrees 2 OBK 4; E 2: VOG-NAO 3. Uitslagen klasse libre C: Pas Buiten- N A O 6 - 2 ;OBK - Limburgia 2-6; Poe delvrees - H. v. Brabant 2 6; Klasse D I: Tivoii - OBK 2; Klasse D 2: Altijd Cadres -OBK 3 0-8; NAO 2 - Limburgia 6-2; Klasse E 1: Altijd Cadre - OBK 3 2-6; Poedelvrees 2 - Luk Raak 3 2-6. PRIESTERWIJDING. Op 12 juli a.s. zal er wederom een van onze parochianen n.l. R. de Wit, tot priester worden gewijd en zeer waarschijnlijk spoe dig daarna zijn eerste H. Mis opdragen in onze parochiekerk. Het is de bedoeling dat deze niet alle jaren voorkomende gebeurtenis een spon taan en waardig parochieel feest zal wor den. Om een dergelijk feest volledig te doen slagen, moet men met de voorbereidingen tijdig beginnen en moet men van de nood zakelijke medewerking verzewerd kunnen zijn. Daarom worden de bewoners van de Mgr. v. Kesselstraat, Julianastraat, Achter straat t.m. 15 en 26, Karrestraat, Plein, Pastoor van Akenstraat, Pastoriestraat, Ak kerstraat, Voorstraat, Akker, Grote Kerk t.m. 3 en 12b, uitgenodigd voor een bij eenkomst op dinsdag 3 maart a.s. om 8 uur in café 't Centrum bij A. Peijnenborg, ten einde over een en ander eens van gedach ten te wisselen en dus een begin te maken. Het is de bedoeling dat op deze bijeen komst o.a. een bestuur wordt gekozen. JAARVERGADERING R.K. Metaalbewerkersband St. Eloy. Maandagavond om 8 uur algemene jaar vergadering van de R.K. Metaalbewerkers- bond St. Eloy afd. Vlijmen in café Onsen oord, Vliedberg. Agenda 1 Opening, 2 Verslag secretaris, 3 Verslag penningmees ter, 4 Bestuursverkiezing aftr. v. Dal, pen ningmeester, stelt zich herkiesbaar, 5 Rond vraag en sluiting. HULDIGING. .LI. Op de meest hartelijke wijze is zaterdag morgen in de aula van de R.K. Jongens- en Meisjesschool onze dorpsgenoot de heer Th. v. d. Heijden gehuldigd vanwege het feit dat hij 12V2 jaar als leerkracht aan ge noemde school verbonden is geweest. Alhoewel het niet gebruikelijk is om een onderwijzer bij diens koperen jubileum te huldigen, meende men dit maal een uit zondering te moeten maken, omdat in de afgelopen periode overduidelijk is gebleken wat de heer v. d. Heijden niet alleen in de klas een onderwijzer van allure is, maar ook huiten schooltijd nog zoveel voor de Haar- 6teegse jeugd en voor de ganse gemeen schap doet, dat men meende het op z'n plaats te achten om hem de nodige waar dering te schenken. In de voor deze gelegen heid fraai yersierde aula stonden alle kin deren in carré opgesteld en toen om 9 uur de jubilaris in gezelschap van zijn verloofde binnentrad, werd er onder leiding van het hoofd der hchool de heer v. d. Plas he' „Lang zal hij leven" gezongen. Nadat allen hadden plaats genomen werd de heer v. d. Heijden allereerst op de meest hartelijke wijze toegesproken door de her der van de parochie de Z.E. heer Pastoor Serrarens die namens het schoolbestuur de jubilerende onderwijzer in het kort schetste en zijn verdiensten als leerkracht naar voren bracht en hem dankte voor alles wat hij ffl de afgelopen 12 Vè jaar voor Haarsteeg heeft gedaan. Pastoor Sèfrarens dankte te vens voor de prettige samenwerking en sprak de hoop uit dat hij nog lang aan de school verbonden zal blijven. Hierna sprak 't hoofd der school de heer v. d. Plas die de collegialiteit van de heer van der Heijden liet uitkomen, een eigen schap waarmee hij zich vele vrienden heeft weten te verwerven. Toen was het de beurt aan de leerlingen om uiting te geven van hun sympathie jegens hun meester. Van élke klas trad een deputatie naar voren, die met toespraken, declamatie en voordrachten ui ting gaven van hun waardering. Iedere leer ling had het zijne bijgedragen en iedere de putatie overhandigde de jubilaris een aar dig geschenk en voor zijn verloofde waren er bloemen. Aan het slot dankte de heer v. d. Heijden, mede namens zijn verloofde voor de gebrachte hulde. Hij zei nog maar één wens te hebben, n.l. de totstandkoming van een gymnastiekldkaal, omdat dit zo noodzakelijk is voor de lichamelijke opvoe ding van de jeugd. Met een royale tractatie aan alle kinderen werd de huldiging van een zeer sympathiek ingezetene besloten. NAAR TOPCONCOURS. Zoals reeds eerder gemeld neemt de Kon. Harmonie St. Cecilia zaterdag 7 maart a.s. voor de 2e maal deel aan het topconcours van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen dat in Arnhem in hei gebouw Musis Sacrum worde gehouden. De 16 harmonieën die deelnemen zullen allen het moeilijke stuk „Een nachmt op de kale beg" van de Russische componist Mous- sorsky moeten uitvoeren. Blijkens publicaties stelt dit stuk de hoogste eisen aan de muzi kanten. De Kon. Harm. St. Cecilia mag het zich daarom tot een eer rekenen aan dit concours te mogen deelnemen. Eenparig hebben directeur en muzikanten zich enige tijd geleden ingezet tot instudering van dit stuk, want zij willen tfachten om zaterdag een gooi te doen naar de titel van kampioen van de Ned. Federatie. Of dit zal lukken is een open vraag. Er wordt nog steeds se rieus gerepeteerd en de bekwame directeur de heer Sef Pijpers, laat niets aan het toe val over. Maar hij weet zich gedragen door een grote volgzaamheid en dat schenkt hem het nodige vertrouwen. Donderdagavond om half 9 wordt de generale repetitie gehouden in de grote 'harmoniiezaal, die voor iedereen toegankelijk is. RIKCONCOURS. A.s. vrijdagavond gaan we weer rikken en wel bij .de heer Veldkamp, aan de Dijk- straat, in café „De Beurs". Voor de lief hebbers zijn er weer praohtige prijzen be schikbaar. Deze avond zal dan zeer zeker, evenals de vorige avonden, slagen. U kunt er nu al voor inschrijven en wel tot vrijdag avond 8 uur bij de heer Veldkamp. P.V. NOOIT GEDACHT. Het bestuur is voornemens om op vrij dagavond 8 uur een algemene vergadering te houden voor de leden van de P.V. Noodt Gedacht, in de zaal van dhr. v. Til- borgh, aan de Julianalaan. Afhalen van rin gen enz. staat op het programma. Komt al len op tijd voor een vlotte afwerking. NUTS-AVOND. De maatschappij tot nut van 't algémeen, departement Langstraat, zal op woensdag avond 4 maart a.s., in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart een nutsavond beleggen. Shell Nederland n.v. verzorgt op deze avond een lezing met dia's en film over het onderwerp „Van Plankton tot Plastic". De ze lezing behandelt de verwerking van „ru we" aardolie tot de vele producten, die er thans uit kunnen worden verkregen. Dat benzine, stookolie en smeerolie aardolie producten zijn, weet iedereen we], maar hoe deze worden gemaakt is minder bekend. Dat de daarbij vrijkomende kraakgassen de bouwstenen vormen waarmee de, nog steeds groeiende, chemische industrie tal van pro ducten kan vervaardigen, is voor velen ech ter iets geheel nieuws. Een lezing hierover zal voor velen zeer zeker interessant zijn, temeer daar te Pemis bij Rotterdam de grootste raffinaderij, met belangrijke che mische fabrieken, van Europa te vinden is. De aanvang van deze avond is 8 u. Voor de bus-regeling wordt verwezen naar het programma. ENTHOUSIAST SPEL VAN HENRI BELLETABLE. De Waspikse toneelvereniging Henri Bel- letable heeft het afgelopen weekeinde in het gemeenschapshuis voor twee boeiende to neelavonden verzorgd. Onder regie van de heer Freddy van Iersel bracht dit gezelschap met niet gering succes een werk uit de En gelse toneelliteratuur van Glenn Melvyn, in een Nederlandse bewerking van Robert Ak kers. "The love match" kreeg van laatst genoemde als titel mee "De kat en de strafschop". Rondom dit gegeven met een ogenschijn lijk zwak verband heeft de schrijver een ko misch spel opgebouwd met vele voor de toe schouwer plezierige verwikkelingen. Van Robert Akkers kreeg de Kat en de str schap een geestige tekst. Henri Belletaöle maakte er door een enthousiaste en leven dige speltrant een bijzonder plezierige en waardige voorstelling van, waaraan een groot aantal toeschouwers duidelijk merk baar haar genoegen beleefde. Er was ook grote zong besteed aan decor en grime (Th. van Wijngaarden). Bill Brown, vader en hoofdpersoon van een arbeidersgezin in een stad in Lancashire, kreeg van Kees van Hooren als een luidruchtige, maar hympa- thieke machinist, een vlotte vertolking. Zijn enthousiasme leidde weliswaar een enkele keer tot een teveel aan superlatieven in de tekst maar dateelfde enthousiasme bracht vaart in het spel en werkte gunstig op de andere acteurs en actrices. Een knap tegen speler had hij in zijn collega en buurman Wally Binns. Deze figuur werd met toewij ding en vaardigheid door Anton Kamp op de planken gezet. Een verrassing was ook spel van de debutante Nelly van Hooren, als dochter van Rose van de familie Brown. Speels en vrij leverde zij haar bijdrage in dit lichtvoetige spel. Zij vormde een goed contrast met haar geliefde Alf Alius. Deze laatste rol, gespeeld door Bert Lodewijks, was niet de gemakkelijkste, maar hij slaag de er niettemin duidelijk in de verlegen Alf te typeren en dit ook vol te houden. Sail Brown en Emma Binns, de vrouwen van Bill en Wally, resp. gespeeld door Diny Kamp en Ida van Iersel-de Wit, leverden in dit geheel een opvallende bijdrage. Het succes was dan ook voor een belangrijk deel mede aan hen te danken. Gerard van Dongen en jan Verschure, resp. als Arthur Ford, scheidsrechter, en Percy Brown, voetbal lende zoon, maakten het team volledig en tot een fraai geheel. Hun soheppingen wa ren heel geslaagd en treffend raak. Raamsdonksveer trekt opnieuw industrie aan Met bijzondere tevredenheid konden B. en W. vrijdagavond aan de raad voorleggen dat men er opnieuw in geslaagd was een be langrijke industrie voor Raamsdonksveer aan te trekken. Het betreft in dit geval de Gepro N.V. te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, die voornemens is een tweetal hallen te gaan bouwen op het indu strieterrein in de Boterpolder. De N.V. Ge- pro vervaardigt metaalwaren in de ruimste zin des;woords en stempels. Voor de ge noemde twee hallen werd een terrein aan gekocht dat een omvang heeft van 2546 m2. Uitbreiding in de naaste toekomst is niet ondenkbeeldig. In de 2 hallen zullen aan vankelijk 50 arbeiders tewerk kunnen wor den gesteld. Later zal dit aantal vermoede lijk stijgen tot ongeveer 100. In het bedrijf is alleen plaats voor mannelijke arbeiders. Daarnaast werd eveneens in de Boterpol der een perceel van 1007 m2 verkocht aan de heer N. Adriaanse te Raamsdonksveer, die op dit terrein een garage met opslag plaats gaat bouwen voor zijn transportbe drijf. Het voorstel van B. en W. tot be noeming van een lid en een plaatsvervan gend lid van de kontaktraad WEB lokte op nieuw een aantal discussies uit. Dit voorste] was op de vorige vergadering teruggeno men en werd thans gewijzigd aan de raad voorgelegd. Aangezien burgemeester Prins- sen in de kontaktraad vervangen kan wor den door de heer Langerwerf in zijn functie van eerste wethouder, werd door B. en W. thans voorgesteld om als lid van de con- tactraad te benoemen de heer Verschuren. De heer Verschuren, die tweede wethouder is, werd voorgesteld omdat hij o.a. ook een vertegenwoordiger is van een van de be langrijkste groeperingen in de raad, de K.A.B. De heer van Bavel maakte bezwaar tegen de voordracht van de heer Verschu ren, omdat de heer Verschuren als wethou der toch al bijzonder goed geïnformeerd is in de betreffende gemeentezaken. Hij stelde zich op het standpunt, dat de leden van de raad op zich zo goed mogelijk geïnformeerd dienen te zijn. Bovendien, aldus de heer v. Bavel, wordt in het schrijven van het WEB afzonderlijk gesproken over het bestuur waarin de burgemeester, en als plaatsver vanger de eerste wethouder zitting hebben, én over de kontaktraad waarin zeer duide lijk sprake is van raadsleden. De heer Kamp .toonde zich eveneens een voorstander van spreiding der functies en stelde als kandi daat voor de heer van Bavel. De heer van Woerden stelde allereerst dat er in het ge heel geen sprake is van bepaalde bezwaren t.o.v. de heer Verschuren of van zijn frac tie. Wel stelde hij zich op het standpunt dat de raad ten zeerste op de hoogte moest zijn van wat er zich afspeelt. Op grond daar van was hij eveneens tegen de kandidatuur van de heer Verschuren. Ook hij stelde de heer van Bavel voor. De 'heer van der Pluijm stelde zich tegenover de heren van Bavel, Kamp en van Woerden door te verklaren dat hij het wel van het grootste belang achtte dat een van de werknemer zitting zou hebben in de kontactsraad, maar dat 't hem om het even was of dit een wethou der zou zijn of een raadslid. Bij de stem ming werd de heer Verschuren toch nog gekozen met 7 stemmen tegen 5 stemmen voor de heer van Bavel. Als plaatsvervan gend lid werd gekozen de heer G. A. Knaap. De heer van Woerden die thans geduren de bijna 6 jaar zitting heeft gehad in de Raamsdonkse raad nam in deze vergadering afscheid wegens vertrek naar een der IJsel- meerpolders. Burgemeester Prinssen noem de de heer van Woerden een bijzonder am bitieus raadslid, dat zich steeds verbonden heeft gevoeld met het wel en wee van de gehele gemeente. Wij zullen steeds met ple zier aan U denken, aldus de voorzitter. Als blijk van degrote waardering die de raad koesterde t.o.v. dit raadslid overhandigde de voorzitter hem namens de raad het boek werk "Hollands Museum". De heer van Woerden zei in zijn dankwoord ten zeer ste te zijn getroffen door de woorden van de burgemeester en door het geschenk van de raad. Hij dankte de voorzitter voor de wijze waarop hij hem als afgevaardigde van een kleine minderheidsgroep (A.R.) steeds te gemoet was getreden. Verder richtte hij woorden van dank tot de gehele raad, tot de gemeente-secretaris, de heer Willemse en tot het gehele gemeentepersoneel, waar van hij de heer van Hezewijk nog afzon derlijk noemde. Verder werden tijdens deze vergadering tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Raamsdonksdorp benoemd de heren van Dijck, Knaap en B. Leijten. Te Raamsdonksveer werden in deze com missie benoemd de heren Pot, Pigmans, J. M. Oome, Zwets en Everaert. Voor het uitbreidingsplan Nieuw Sandoel en Nieuwe Pblder 2 werden in totaal 39 straatnamen vastgesteld. In de Nieuwe Pol der 2 komt een componistenwijk. Tevens wordt er een straat genoemd naar de be kende musicoloog prof. Smijers, die afkom stig is uit Raamsdonksveer. In Nieuw San- doel zullen een aantal historische namen, zoals Namer, Landonk, Rijt en aan de vroegere toestand herinnerende namen als Vijfhoe venlaan en Kasteellaan e.a. worden ingevoerd. Voor verdere uitvoering van het uitbrei dingsplan werden opnieuw aankopen ge daan te Raamsdonksveer met de wed. S. Lankhuizen-Zijlmans, met de heer van Bal- kom te Dussen, met de heer G. M. Merkx, de heer Rutgers en te Raamsdonksdorp met de heren van Strien en Spuijbroek. Verder werd goedkeuring gehecht aan een voorstel voor de bouw van een verdieping van 2 klaslokalen ter uitbreiding van de r.k. meis jesschool te Raamsdonksveer. GESLAAGD Op het te Bergen op Zoom ge houden examen op 20 februari j.l. slaagde mej. I. P. Klijn voor het diploma Steno Frans. PATER DRS. P. ROESTENBERG VIERT ZILVEREN PRIESTER FEEST Op woensdag 4 maart hoopt onze oud-plaatsgenoot, pater drs. Piet Roestenberg, zijn zilveren priester feest te vieren. Pater Roestenberg, die behoort tot de congregatie van de paters van het Allerheiligste Sacrament te Brakkenstein bij Nijmegen, stu deerde van 1931 tot 1933 aan het noviciaat te Bitsingen in België. Van 1933 tot 1935 filosofie te Baar- lo in Limburg, en van 1935 Godge leerdheid aan de Angelicum-uni- versiteit in Rome, die hij besloot met het licentiaat in 1939, in welk jaar hij op 4 maart zijn priesterwij ding ontving. Hij doceerde theologie en kerkge schiedenis aan het scholastikaat van 1939 tot 1946, terwijl hij on dertussen in 1943 aan de universi teit te Nijmegen het doctoraal ex amen behaalde in de kerkgeschie denis. In 1946 vertrok pater Roestenberg naar Fortaleza in Brazilië, waar hij werkzaam was tot 1949. Daarna werd hij teruggeroepen naar het moederland om zich te wijden aan de vorming van toekomstige pries ters als novicenmeester, terwijl hij tevens overste werd van het kloos- „De Berckt" in Baarlo. Deze taak vervulde hij tot 1957, in welk jaar hij geroepen werd als provinciaal van de Nederlandse provincie van de paters van het Allerheiligste Sacrament. Deze functie vervulde hij tot vorig jaar, want in mei 1963 1 Vaak hoort men voor de radio "Hier is vertrok hij weer als missionaris,yauw correspondent in Rome of Parijs". Zo ditmaal naar Recife, een van de0p grootste steden van Brazilië, waar hij thans nog werkzaam is. De familie van de zilveren pries ter viert dit feest in het moeder huis Brakkenstein, waar zijn broer, pater Luciën Roestenberg, die mo- JAARVERGADERING A.C. KAATSHEUVEL Tijdens de jaarvergadering van de automobielclub „Kaatsheuvel", waarbij van de goed 70 leden er precies 20 acte de presence gaven, werd het bestuurslid, de heer J. Moonen, als zodanig herkozen. Aangezien men nog steeds de be schikking heeft over een batig sal do, werd besloten om bij gelegen heid van het eerste lustrum op 30 mei a.s. een feestavond te organi seren. Vanzelfsprekend werd tijdens de ze geanimeerde bijeenkomst de meeste aandacht geschonken aan het sport-programma van het ko mende seizoen. Daar is dan op de eerste plaats 't grootste en belang rijkste spektakelstuk, de jaarlijkse „Schoen-rally", die reeds op stapel staat en waarvoor men veel belang stelling hoopt te krijgen als deze op zaterdag 18 april van de helling gaat. Ook dit jaar zal er weer een club-competitie worden verreden. Besloten werd om zes competitie- ritten te laten verrijden, waarvan de beste drie zullen gelden. Als bij het einde van de competitie ex- aequo-gevallen voorkomen, beslist de best geleverde prestatie. Het volledig sportprogramma voor 1964-1965 is als volgt: Begin maart: oefenkaartleesritje met ujtleg. 23 maart: competitierit (oriëntatie). 18 april: „Schoen-ral- lye". Deze rit geldt niet voor het clubkampioenschap. 18 mei (2e Pinksterdag „Sophia-rit", geldt wel voor het kampioenschap. 15 juni: competitierit (oriëntatie). Waar schijnlijk „Kinkenpolderrit". 14 september: competitierit (oriënta tie) 12 oktober: competitierit (strip- rit). 9 november: competitierit (bolletje-pijltje). 14 december, een oefen-kaartleesritje met uitleg. PRETTIGE VERRASSING VOOR KAATSHEUVELS JEUGDWERK De Kaatsheuvelse postduivenver. gevestigd in café L. van Ee, heeft het Kaatsheuvels jeugdwerk een prettige verrassing bezorgd. Een gedeelte van het batig saldo der laatstelijk gehouden tentoonstelling heeft deze vereniging namelijk af gestaan voor het jeugdwerk in de drie parochies te Kaatsheuvel. Zaterdagavond na afloop van de vergadering, overhandigde voorzit ter M. Ververs aan een verraste ka pelaan J. Pas, die van dit plan ge heel onkundig was, een bedrag van maar liefst 459,995 ter hand met de mededeling, dat men hoopt het vol gend jaar een nog grotere gift voor het jeugdwerk beschikbaar te kun nen stellen. Dat kapelaan Pas met deze fraaie geste in zijn schik was, laat zich begrijpen. De bedoeling is dit geld te besteden voor de te houden forumavonden voor de jeugd, waarvan de voorbereidingen in volle gang zijn. NIEUW RAADSLID. Wegens het overlijden van wethouder drs. A. van Rooij is een vacature in de gemeen teraad ontstaan. In de raadsvergadering van woensdag jj. heeft de raad de geloofsbrie ven van de heer J. Moonen uit Loonopzand goedgekeurd. In de volgende vergadering zal de heer Moonen beëdigd worden. De heer Moonen is destijds door de fractie van de Middenstand op de candidatenlijst ge plaatst. Door het wegvallen van twee per sonen voor hem is genoemde heer benoemd als raadslid. Er was een afspraak, dat de Middenstand van Loonopzand in de gemeen teraad vertegenwoordigd zou blijven. CONCERT KON. ERK. HARMONIE CONCORDIA. Door de Kon. Erk. Harmonie Concordia zal op zaterdag 14 maart a.s. een concert worden verzorgd te Vessem. Onder leiding van de heer Sef Pijpers zal deze haTmonie zich weer eens naar buiten begeven. Gezien de reputatie die dit corps heeft, zal de be langstelling te Vessem zeer groot zijn, zo wordt verwacht. men teel met verlof in Nederland is, de H. Mis zal opdragen tot intentie van de jubilaris. VOLKSUNIVERSITEIT Op woensdag 4 maart is er weer een avond voor de deelnemers van de Volksuniversiteit. Dr. L. L. Ter stoet S.M.M. uit Nijmegen zal op deze bijeenkomst een voordracht houden en iets laten horen over „Het moderne Israël. Aanvang om acht uur in de Levensschool. ■v*»* KAATSHEUVELSE GYMNAS TIEKVER. HIELD EERSTE I COMPETITIEWEDSTRIJD ;ou ik na 18 missiejaren kunnen zeggen ,Hier hoort U iets van de Daja'sin Bor neo, hoe zij leven en denken in deze kleine wereld." Amerika heeft onlangs nog geprobeerd om contact te zoéken met de maan en is daarin ook geslaagd, dank zij het moderne apparatuur. De Daja's - vroeger ook wel genoemd de Koppensnellers in Borneo - met him zeer beperkte middelen en zeer ge ringe kennis van het 'heelal, zouden zo iets natuurlijk nooit klaar gespeeld hebben, maar we zullen nu samen eens zien hoe zij over een „maansverduistering" denken. De Kaatsheuvelse gymnastiekver. hield zondag in het gymnastieklo kaal van de Mariaschool haar eer ste wedstrijd onder auspiciën van de KNGB tegen Dionysius uit Til burg. Het werd een prettige er sportieve ontmoeting, die door de' Tilburgse gasten werd gewonnen. Over twee weken gaat de KGV op bezoek bij Taxandria te Oister- wijk waarna weer twee weken la ter de gymnastiekvereniging uR. Waalwijk op bezoek komt. KATH. STICHTING VOOR MAAT SCHAPPELIJK WERK REAGEERT Naar aanleiding van bepaalde uit latingen tijdens de woensdagavond jl. gehouden raadsvergadering bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om een subsidie van 1300.- beschikbaar te stellen aan de Katholieke Stichting voor Maat schappelijk Werk in de gemeente, zal deze Stichting antwoorden op de klacht, dat in haar bestuur geen arbeiders vertegenwoordigd zijn. Zij ziet de plaatselijke KAB als het aangewezen adres om dit ken baar te maken en heeft daarom 't bestuur van de KAB uitgenodigd om deze aangelegenheid in een sfeer van wederzijds vertrouwen te bespreken. De KAB heeft deze uit nodiging aanvaard. jtL1* sy&t< ~flBsi Hoog in de ludht boven de wolken, zeeft een vreselijk monster, dat we met onze ogen niet kunnen zien. Het lijkt op een beer en herinnert tevens aan een zeer grote hond. Dit kan men afleiden uit de naam van het beest, n.l. "Beerhond" Dit geweldig en raadselachtig dier heeft een ontzettende hon ger en wel zo, dat het alles wil verslinden. iHet beest is brutaal, maaT zoals elk wild dier, is het 'hang van veel lawaai. Op zijn tocht door de ijle ludht ontmoet het van tijd Jot tijd de maan en gekweld door zijn vre- elijke honger, begint het de maan te ver- linden. Wij. mensen van deze aarde, zien bet beest niet, maar wel zien we, dat de mooie volle maanschijf aan een kant af brokkelt. De maan wordt dan opgegeten door het gulzige beest. Nu is er maar één dang, dat in staat is om het gevaarlijke beest van de maan los te krijgen en dat is zijn angst. Zo gauw dus als de Daja de maansver duistering opmerkt, wordt er in de kam pong alarm geslagen. De bronzen klank van de gongen trilt door de nacht en de zware dreun van de trommen bromt over de bos sen en bergen. Direct komt de kampong in beweging. De vrouwen grijpen naar hun ijzerhouten rijststampers en laten ze dreu nend neerkomen op de vloer. Kinderen pak ken stukken brandhout en hameren op de houten wanden. Grote jongens snellen naar buiten en in het licht van de stervende maan halen ze hun prauwen te voorschijn, keren ze om en slaan dan met jong enthousiasme op de bodem van de prauwen. Dit alles wordt nog versterkt door het gillen van vrouwen en jonge meisjes; alles gaat zonder maat en ritme. In de kampong is de hel losgebroken. Een wild geluid klinkt over de bergen en heuvels, waar het wordt opge vangen door een even wild rumoer van de andere kampongs in de nabijheid. Het helse lawaai gaat door tot dat het beest de maan loslaat en deze weer vol haar stralen kan laten schijnen over de grote Makaham. Mannen en vrouwen komen dan naar bui ten en hun bezwete lichaam dompelen ze dan in het zilveren water van de machtige rivier. Als dan hun bruine koppen met het lange haar weer naar boven komen, Iadhen ze blij en uitgelaten naar de maan, die ze van de ondergang hebben gered. Beste miss'ievnienden, dat deze primitieve stammen in Borneo zich vergissen in een aards gebeuren, is niet zo erg, maar wel, dat zij nog niet altijd weten, door wie zij eeschapen zijn en welke weg zij moeten be wandelen om eens in Gods Vaderhuis te be landen. U allen en ik mogen van O. L. Heer er aan meewerken, dat ook, in hun men senhart het licht van Gods Liefde over vloedig moge schijnen. A. J. van Deudekom, M.S. F. P.S. Pater van Deudekom is sedert 1956 ■werkzaam op de missiestatie Long Pahan- gai in de hinnenlanden van Borneo. Het ligt ongeveer 1000 km verwijderd van Sa- marinda en is een heel kleine nederzetting. De bevolking bestaat uit Daja's, welke hier- 'x>ven zijn besdhreven en voor het overgrote deel nog heidenen zijn. De missionaris heeft er reeds enige huizen en een school gebouw gebouwd. Een houten pastorie is pas klaargekomen en een stenen kerkje moet nog worden gebouwd. Thans is er een houten noodgebouwtje, dat ontoereikend is toor zijn kleine öhristengemeenschap. Als Pater van Deudekom terug gaat naar zijn "parochianen" hoopt hij de bouw van zijn kerkje te verwezenlijken. - Tien millioen van de bekende treinroof in Engeland, schijnt met het jacht "Christine" vervoerd te zijn, dat is door een der opvarenden mee gedeeld ;de kapitein is door degenen die de kisten met geld braühten, over boord gegooid en in Middelkerke aangespoeld. Men zoekt overal naar de "Christine". - In Amsterdam hebben Noorse zeelieden een fles met Japanse my- thil-alcohol buitgemaakt en er uit ge drongen; 2 zijn er reeds overleden. - In Beek, Beekbergen en Rotter dam zijn deze week drie personen in 't verkeer omgekomen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5