waaLwij kse en LAnqstRAAtse couraiu Nagenoeg alle opleidingen boekten vooruitgang in leerlingenaantal SPORTSPIEGEL vraagt PERSONEEL Concertuitvoering door het Waalwijks Orkest op maandag 9 maart Extra gymnastieklokaal zou in grote behoefte voorzien Solistische medewerking door Jean Louis Hardy Jaarverslag Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken R.K.C. 7. a 5 +ri - W.S.C. Baardwijk R.W.B. R.K.D.V.C. Dirks van Oers' Meubelfabrieken Waalwijk DESK N.E.O. VRIJDAG 6 MAART 1964 86e JAARGANG No. 18 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Nagenoeg alle opleidingen van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken hebben in 1963 een toename van het aantal leerlingen mogen constateren. Het totaal aantal leerlingen van de school, die op 1 janu ari 1963 954 leerlingen telde, was per 31 december opgelopen tot 1.043. Een toename dus van 89 leerlingen. Hiervan waren er 658 op de dagschool, op de part time cursussen aan de dagschool 81, op de avondschool 251 en de op O.B.A.O. cursus 53 leerlingen. In het jaarverslag wordt de wens uitgesproken, zo spoedig mogelijk ie komen tot de bouw van een extra gymnastieklokaal, liefst gebouwd aan of zo dicht mogelijk bij de school. Door het afkeuren van het ge meentelijk gymnastieklokaal in de Stationsstraat kwamen de lessen die daar gegeven werden te vervallen, waardoor er nogal moeilijkheden zijn ontstaan bij het geven van Lichamelijke Opvoeding. DAGSCHOOL genomen door de Nijverheidsschool in Waalwijk. Ondanks deze opheffing in Dru- nen werd het aantal leerlingen in de afdeling schoenmaken niet belangrijk uitgebreid. In september 1963 werd aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken een begin gemaakt met de invoering van een z.g. "A-stroom". AVONDSCHOOL kers, 2 schilders en 1 electriciën. Voor de "B" cursus ontvingen 4 timmerlieden, 1 schilder, 2 electrici- ens en 2 metselaars geen diploma. In het leerlingenstelsel waren ge durende het le kwartaal 1963 169 leerlingen ingeschreven en over het 4e kwartaal 1963 162 leerlingen, zijnde 65 van 'het totale aantal avondsohoolleerlingen Het aantal leerlingen bij de O.B. A.O.-cursus (Opleiding Bewijs Al gemene ontwikkeling) bedroeg per 31 december 1963, 53, tegen 41 leer lingen per 1 januari '63. Hiervan na men er 29 deel aan het eerste leerjaar en 24 aan het tweede. De leerlingen waren afkomstig uit: Waalwijk 19, Loonopzand en Drunen 10, Sprang-Capelle 5, Vlijmen 3, Waspik 2, Berlicum, Dongen Eethen en Heusden 1. De belangstelling voor de cursus O.B.A.O. mag goed wor den genoemd. Enkele leerlingen moesten in de loop van het jaar van de lijst worden afgevoerd wegens veelvuldig verzuim. PART TIME ONDERWIJS Het part time onderwijs heeft vol- gensgens het jaarverslag niet die be langstelling gehad die men ervan mocht verwachten. Dit was vooral het geval bij de afdeling schoenma ken. De cursus voor metaalbewerkers t.b.v. de scheepsbouw in Heusden liep niet onverdienstelijk, ofschoon men vreest dat het ook hier moeilijker zal gaan worden steeds over voldoen de aanvoer van jeugdige, werkkrach ten te krijgen. De dagschool zag het aantal leer lingen in 1963 met 56 toenemen. Eind 1963 bedroeg dit aantal 658, tegen 602 in januari 1963. Eind december namen aan het al gemene leerjaar 250 leerlingen deel, aan electro-techniek 56, metaalbewer- ken 131, metselen 37, schilderen 39, schoenmaken 44 en timmeren 101. Aan het eind van het schooljaar kon aan 125 leerlingen een getuig schrift worden uitgereikt. Hieronder bevonden zich 22 electriciëns, 37 me taalbewerkers, 6 metselaars, 13 schilders, 10 schoenmakers en 37 timmerlieden. Aan 8 leerlingen 2 metaalbewerkers, 4 timmerlieden, 1 electriciën en 1 metseleaar kon geen getuigschrift worden uitge reikt. Het part time onderwijs liet een kleine vermindering van het aantal leerlingen zien. Op 1 januari bedroeg het aantal deelnemers 85 tegen 81 per 31 december 1963. Voor de schoenmakers, deelnemen de aan het part time onderwijs, zo wel de dag- als de avondopleiding, lagen de cijfers als volgt 3 jarige "A"-opIeiding 20 en 2-jarige "B"- opleiding 27 leerlingen. Metaalbewerkers t.b.v. de scheeps bouw (uitsluitend dagopleiding) 11, 3-jarige "A"-opleiding en 23, 2- jarige "B" opleiding. Bij de 3-jarige "A" cursus schoen maken werden 11 leerlingen, en bij de 2-jarige "B" opleiding 9 leerlin gen gediplomeerd. Bij de cursus me taalbewerkers t.b.v. de scheepsbouw kwamen bij de "A" cursus 8 leer lingen en bij de "B"-cursus 3 leer lingen in aanmerking voor een diplo ma. Alle sohoenmakers waren onder gebracht in de Stichting Vakoplei ding Schoenindustdie en alle met taaibewerkers in de Stichting "Beme- tel". Betreffende de dagschool wordt nog opgemerkt, dat ook in '63 weer, zoals dat ook in de voorgaande ja ren steeds het geval is geweest, bij de schoenmakers een verloop aan leerlingen voorkwam. In '63 werd de school voor schoenmakers in Drunen om bovenvermelde reden opgegeven. De leerlingen in Drunen werden over- ROKEN EN RIJDEN ZAL WEL DUUR BLIJVEN. Het is waarschijnlijker dat de voor gestelde verhogingen van de omzet belasting op sigaretten en benzine blijvend zullen zijn dan tijdelijk. Als de verhogingen definitief wor den dienen ze te worden gecompen seerd door structurele belastingver lagingen op ander terrein. Minister Witteveen en staatsecretaris van den Berge (Financiën) zeggen dit in een nota aan de Tweede Kamer naar aan- leinding van het eindverslag over het wetsontwerp. SPAARCIJFERS RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de rijkspostspaarbank is in fe bruari 1964 ingelegd f 108,8 min. en terugbetaald f 77,0 min., hetgeen een positief spaarverschil opleverde 7an f 31,8 min. (vorige maand f21,6 min. en in februari vorig jaar f49,4 min.) Het inlegtegoed ultimo februari bedroeg f 3623,8 min. (ultimo febru ari vorig jaar f 3318,5 min.). Ook de avondschool zag het aantal leerlingen in 1963 weer toenemen en wel van 223 per 1 jauari 1963 tot 251 per 1 december 1963. Aan de cursus electroteohniek na men 30 leerlingen deel, aan metaal- bewerken 74, metselen 29, schilderen 14, schoenmaken 18, schoenher- stellen 19 en timmeren 67 leer lingen. Aan het eind van de cursus kon in maart aan 71 leer lingen een getuigschrift worden uit gereikt, onderscheiden in 17 "A" stroom-diploma's en 54 "B" stroom- diploma's. Geen getuigschrift voor het diplo ma "A" ontvingen 2 metaalbewer- GemertRKC Na de onfortuinlijke nederlaag die RKC zondag j.l. leed tegen Desk staat er voor a.s. zondag weer een moeilijke wedstrijd op het pro gramma. De Waal wij kers trekken dan nl. naar Gemert om daar de club van die naam partij te geven. Thuis werd het in de eerste compe titiewedstrijd in een zeer emotio nele strijd 21 voor de Waalwij- kers. Om zondag eenzelfde resul taat te bereiken zullen de RKC-ers zich voor de volle honderd procent moeten geven en trachten door open aanvallen tot succes te ko men. Dat Gemert zich tot het uiter ste zal verzetten ligt voor de hand, want zij vechten zondag voor de laatste kans practisch. Bij een ne derlaag zou de achterstand op de leiders te groot worden. RKC is dus gewaarschuwd. Wij zijn er ech ter van overtuigd dat als de geel- blauwen met hetzelfde elan als zondag j.l. ten strijde trekken en een iets beter gebruik maken van de geboden kansen dan moet hier ook succes te behalen zijn. De wedstrijd wordt geleid door de heer van Wanrooy uit Schijndel. Het tweede elftal ontvangt, na de goede beurt van zondag j.l. me- de-candidaat voor de eerste plaats DESK 2. In Kaatsheuvel werd het destijds 30 voor onze reserves. Jongens, probeer het a.s. zondag beter te doen dan het le elftal af gelopen zondag en hou de punten thuis. Aanvang half drie. Het verdere programma luidt: RKC 3—Baardwijk 3 12 uur RKC 4—WSC 5 12 uur RWB 6—RKC 5 12 uur Volgende week maandag, zal het Waalwijks Orkest, onder leiding van de dirigent Jan Plinsinga, in Musis Sacrum een winterconcert verzor gen. Aan dit concert wordt solistische medewerking verleend door Jean Louis Hardy, le solo-cellist van Hei Brabants Orkest. Jean-Louis Hardy, een van Frank- rijks meest begaafde jonge cellisten, werd op 1 juli 1933 in Parijs gebo ren. Hij studeerde aan het beroemde Parijse conservatorium, waar hij in 1953 een schitterend eindexamen deed. Vanaf 1951 was Hardy reeds solo-cellist bij het kamerorkest van Paul Kuentz. In 1955 behaalde hij een le prijs op het cellisten-concours in München, in 1956 een le prijs op het kamermuziekconcours van het Pa rijse conservatorium en in 1957 kreeg hij een eervolle vermelding op het eerste Pablo Casals-concours. Hardy maakte diverse tournees door Euro pa, zelfs een door Amerika, o.a. met zijn vrouw, de pianiste Annemarie Hardy-Bouan, terwijl enkele solo suites van Bach, door hem gespeeld, op de gramofoonplaat zijn opgeno men. Sinds 1961 is hij le sölo-cellist bij het Brabants Orkest en hoofd-le- raar cello aan het Brabants Conserva torium. Met zijn vrouw is hij ook reeds enkele malen opgetreden voor de Nederlandse radio. Het instru ment, waarop Hardy speelt, is zeer kostbaar een Testore uit het jaar 1697! Programma I. Variaties en fuga voor strijk orkest op een thema van Joh. Kuhnau door H. Andriessen. De in 1892 in Haarlem geboren Nederlandse componist Hendrik An driessen, vooral bekend als organist en om zijn composities voor orgel en zijn kerkmuziek, heeft op een een voudig thema een zestal variaties ge componeerd. Het is een modern, maar toch goed in het gehoor liggend werk met een zeer interessante orchestratie. II. Concer in c-klein voor cello en orkest van Joh. Chr. Bach. Johann Christian Bach (1735 1782) is de jongste zoon van de gro te Johann Sebastian en in zijn werk een onmiddellijke voorloper van Mo zart. Dit laatste blijkt duidelijk uit zijn charmant klinkend cello-concert, dat wordt gespeeld in een orchestra tie van Castresus. Dit werk is ge schreven zowel voor altviool als voor cello en wordt als zodanig nog zo wel door altisten als door celllisten uitgevoerd. III. Petite symphonie voor 9 bla zers van Ch. Gounod. Charles Gounod (1818 - 1893) is vooral bekend als opera-componist, met name door zijn beroemde opera Faust. De petite symphonie is een van de zeer weinige symfonische werken van deze componist. In dit werk is een opera-element overigens nog dui delijk hoorbaar. Het betreft hier een z.g. nonet, een werk voor 9 instru menten, te weten 1 fluit, 2 hobo's, 2 klarinetten, 2 fagotten en 2 hoorns. IV. Elégie voor cello en orkest van G. Fauré. Dit in 1883 aanvankelijk voor cel lo en piano gecomponeerde werk van de Franse componist Gabriël Fauré (1845 - 1924) vooral bekend om zijn prachtig Requiem, is een langzaam, zeer melodieus, gedragen stuk mu ziek. Al wordt deze elégie de laatste tijd minder gespeeld, tot voor kort was het een vast repertoire-suk. V. Symphonie nr. 101, de z.g. kloksymphonie, van Joseph Haydn (1732 - 1809). Deze symfonie dankt haar bijnaam aan het tweede deel, het Andante, waarin het prachtige thema telkens wordt ingeleid en bijna voort durend wordt ondersteund door een klokmotief, voor het oor een zeer suggestieve imitatie van een slinger- klok. Het thema van dit Andante BaardwijkWSC Voor komende zondag staat weer een plaatselijke wedstrijd op het programma en zullen Baardwijk en WSC de strijd aanbinden in de re turnontmoeting voor de competitie. Toen WSC als gastheer fungeerde en Baardwijk ontving nam laatst genoemde de volle winst in de vorm van een 2—0 overwinning mee en WSC heeft dus a.s. zondag de kans zich op deze nederlaag te revancheren. Zonder twijfel zijnde kansen voor WSC hierop momen teel aanmerkelijk gunstiger als in het begin van de competitie, toen de oranje-zwarten een erbarmelijk slechte vorm demonstreerden en een daarmee overeenkomende plaats op de rangschikking inna men. De laatste drie wedstrijden heeft WSC aangetoond op de goede weg te zijn naar een betere klasse ring met drie overwinningen en de afstand met de laagst geklasseerde ploegen is beslist wel veiliger te noemen. Om zich volledig van de gevarenzone gedistancieerd te voe len, dienen de oranje-zwarten eerst nog een zeker aantal winstpunten te vergaren en daartoe is het zaak, dat op de ingeslagen weg voortge gaan wordt. Baardwijk, dat over een goede ploeg beschikt, staat op de ranglijst iets beter geklasseerd dan WSC en de gastheren van a.s. zondag zullen willen bewijzen dat de eerste over winning op WSC geen toeval ge weest is. De Baardwijkers kunnen echter op krachtige tegenstand van WSC rekenen en wij menen, dat van onderling krachtsverschil be slist zeer weinig sprake zal zijn. Het is te hopen, dat deze derby 'n sportieve, mannelijke, strijd zal worden, waarin van goed voetbal, veel spanning en prettige sfeer ge noten zal kunnen worden. Scheidsrechter P. J. v. d. Akker zal de teugels van dit duel trachten vast in handen te houden. Voor de WSC-senioren-elftallen luidt het verdere programma: WSC 2—Taxandria 2 2.30 uur WSC 3—Veerse Boys 3 12 uur Berkdijk 4—WSC 4 12 uur RKC 4—WSC 5 12 uur Zondag a.s. staat de Waalwijkse sportliefhebbers weer een plaatse lijke wedstrijd te wachten. Het duel BaardwijkWSC kan deze keer bijzonder aantrekkelijk wor den. Door de recente successen van beide clubs is het lang niet uitge sloten, dat aan het eind van de competitie nog een zeer behoorlijke heeft een volksliedachtig karakter en wordt achtereenvolgens door de ver schillende instrumentengroepen be handeld in de variatievorm. De klok symphonie is een boeiend werk van de grootmeester van de klassieke sym phonie. plaats op de ranglijst kan worden ingenomen. De vorige wedstrijden tussen de twee clubs kenmerkten zich steeds om hun spanning. Baardwijk, thuis nog ongeslagen, zal ook in de wed strijd tegen WSC trachten dit re cord onaangetast te kunnen hou den. Bovendien zullen zij haar overwinningenreeks van de laatste weken voort willen zetten. WSC daarentegen zal er zeker alles aan doen, om zich te revancheren voor de op eigen terrein geleden 20 nederlaag. Ook WSC boekte in haar laatste drie wedstrijden telkens de volle winst, hetgeen ongetwijfeld voor de oranje-zwarten een aan sporing zal zijn op de goede weg voort te gaan. Als wij daarbij nog voegen de plaatselijke rivaliteit tussen beide clubs dan kan het niet anders of het moet er weer gaan spannen a.s. zondag. De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter v. d. Akker, die naar wij hopen het niet al te moeilijk zal krijgen. Wij menen hieraan niet te mogen twij felen, gezien de prettige verstand houding tussen de spelers onder ling in vorige ontmoetingen. In verband met de te verwachten drukte verdient het aanbeveling zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien, opdat tegen half drie de doorgang aan de loketten geen al te grote stagnatie ondervindt. Zowel WSC als Baardwijk wen sen wij het beste succes toe, doch als Baardwijkers zijnde hopen we natuurlijk het allerbeste voor onze eigen geelzwarten. Succes! RWBBerghem Sport RWB speelt a.s. zondag op „El zenhoven" tegen Berghem Sport. Dit elftal staat in de rangschikking onderaan. Na vele opeenvolgende nederlagen heeft Berghem j.l. zon dag gewonnen van RKSVA uit Schijndel en daardoor wellicht weer hoop gekregen op een nog tijdig herstel. Voor de RWB-ers moet dit ieen waarschuwing zijn en mogen derhalve deze tegenstanders geen moment onderschat worden. Na de ruime 71 overwinning op RKJVV en het verdienstelijke 11 gelijke spel bij OJC moet het voor Besoijen mogelijk zijn om op eigen grond van Berghem Sport te win nen. Hiervoor zal het echter nodig zijn, dat er door iedere speler ge durende de gehele wedstrijd hard gewerkt wordt en de bal zo snel mogelijk wordt afgespeeld. Wan neer dan de voorhoede van de ge boden kansen gebruik weet te ma ken dan zijn wij ervan overtuigd dat de nog kostbare punten in Be soijen blijven. Scheidsrechter is de heer J. Aarts uit Tilburg. Verder worden zondag gespeeld: White Boys 2—RWB 3 2.30 uur Dussense Boys 3RWB 4 2.30 uur RWB 6—RKC 5 12 uur Veel succes, jongens BIJEENKOMST JEUGLEIDERS Namens de Kring Juniorencom missie Tilburg worden de jeugdlei ders van de voetbalverenigingen uit Waalwijk en omgeving uitgeno digd op donderdag 19 maart a.s., 's avonds te 20 uur in café „Thalia" Stationsstraat 57 te Waalwijk aan wezig te willen zijn voor een bij eenkomst. Het ligt in de bedoeling op deze bijeenkomst van gedachte te wisse len over de vorming van 'n hoofd klasse: Tilburg-Waal wijk, alsook over het scheidsrechters-probleem. De Tilburgse Junioren Commis sie zal het op prijs stellen genoem de onderwerpen met eigen leiders en/of eigen bestuur te bespreken om op bovenstaande bijeenkomst 'n standpunt te kunen bepalen. Gelet op de belangrijkheid van deze bespreking rekent het kring- bestuur op de aanwezigheid van alle jeugdleiders. kansen in eigen hand te houden. Onderschat deze tegenstander in geen geval. Supporters, laat horen dat jullie er zijn, maar als het 'ns niet te gauw vlot, breekt dan niet direct de ploeg af. Ook vanuit het publiek kan een ploeg in de goede richting gestuwd worden, en dit kan op een manier waarop niemand aanmerking hoeft te maken. Aanvang half drie. Scheidsrechter: H. J. H. Huinink, Oss. RKC 2—DESK 2 De reserves gaan naar Waalwijk om de krachten met RKC 2 te me ten. In Kaatsheuvel werd het een 30 nederlaag, maar nadien her stelden de Dessers zich prachtig, tot zondag j.l. toen in een ongeluk kige wedstrijd (reeds in de eerste minuten moest een speler met een schouderblessure naar het zieken huis) bij NO AD verloren werd met 3—1. De RKC-ers zijn in prima vorm, getuige de wedstrijd van zondag jl. toen ze met 72 bij Sarto wonnen. Dessers, geeft U ten volle en tracht winst te bereiken, maar zorgt er voor dat ook deze wedstrijd in de beste verstandhouding verloopt. Aanvang half drie. Scheidsrechter: P. J. A. v. d. Aa, Dongen. Het verdere programma is: DESK 3—RKDVC 3 12 uur DESK 5—Herptse Boys 12 uur RKDVC 1 speelt zondag thuis te gen Jan van Arckel uit Ammerzo- den. Na de mooie resultaten in de laatste wedstrijden zullen de DVC- ers graag op het goede pad willen blijven. Zondag kunnen zij voor eigen publiek laten zien dat ze dit vast van plan zijn. In de eerste wedstrijd werd van deze tegenstan der met 21 verloren. Wanneer de le Zeine Tel. 04160 - 2851 voor de afdelingen MACHINAAL, MEUBELMAKERIJ en AFWERKERIJ. Komt U gerust eens vrijblijvend praten. Laat U zich vooral niet afschrikken omdat U geen „vakman bent; behalve een opleiding op korte termijn, hebben wij voor U wellicht nog andere werkzaamheden. Bent U overdag niet in de gelegenheid, dan kunt U in de avond uren een afspraak maken met een van onze medewerkers in de Ganzerikstraat 23 te Waalwijk. DESK Sarto 1 Zal Desk ook nu revanche nemen? Zondag krijgen de Dessers Sarto op bezoek dat de eerste wedstrijd van het seizoen te Tilburg de Des sers met 21 klopte. Sarto is een zeer wispelturige ploeg, want naast de overwinning op Desk, komt er een op RKC en een op Bladella, terwijl nog gelijkgespeeld werd bij Bladella en Gemert. Zij behaalden aldus reeds op de topploegen 8 punten, de overige 4 punten kwa men van de beide wedstrijden te gen Schijndel. Dit wordt een zeer moeilijke opgave voor de Dessers, die dit seizoen in de thuiswedstrij den slechts matig voor de dag kwa men, uitgezonderd dan tegen Reu- sel Sport 51 en UNA 60. De wedstrijden tegen Sarto wa ren steeds zeer interessant en dat zal het nu ook wel worden, want de twee laatste overwinningen van Sarto zullen de ploeg moreel ge sterkt hebben. Dessers, zondag hebben jullie weer getoond in deze afdeling een woordje mee te willen blijven spre ken, laat zondag in deze thuiswed strijd zien dat jullie je terreinvoor deel ook kunnen uitbuiten. Speelt snel en sportief, en zorgt ervoor de DVC-ers tot een revanche kunnen komen zal dit ook een mooie ver betering van de positie op de rang lijst zijn. Aanvang half drie. Het 2e en 5e elftal zijn vrij. RKDVC 3 gaat op bezoek bij Desk 3 te Kaatsheuvel. Thuis werd hiervan maar juist met 10 ge wonnen. Het zal nu dus ook nie meevallen tot succes te komen. Ook voor RKDVC 4 staat er een uiwedstrij d op het programma en wel naar Heusden 2. Het zal voor de Drunenaren niet meevallen de volle winst mee naar Drunen te brengen. We rekenen er echter op dat mijn zijn best zal doen. NEOWoudrichem Zaterdag a.s. staat voor NEO deze zeer belangrijke wedstrijd op het programma, de kans om uit de ge vaarlijke zone te komen. Woudri chem is de laatste tijd niet erg op dreef, maar voor NEO is het toch oppassen geblazen. Maar als er zo gewerkt wordt als zaterdag jl. te- 'gen Aalburg, dan moet er winst in zitten. Dus NEO-mannen, alles op alles dan zit er succes in. Aanvang 4 uur. Scheidsrechter is de heer Denée uit Breda. Het 2e elftal gaat naar HNC. Jongens, jullie hebben wat goed te

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13