Jan Bronk: „Pantomime is weer een levende kunst" Wie niet adverteert, wordt vergeten Plan tot oprichting creatief centrum voor de jeugd SS-dokter had een zwak voor knappe vrouwen 18 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 MAART 1964 18 Loon op Zand Korte berichten bruidsjapon alle leden van harte beterschap en hoopte hem weer spoedig aan de be stuurstafel te zien. Na de rondvraag, waarvan door verschillende leden gebruik werd ge maakt, sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. Besloten werd nog om de volgende en laatste vergadering voor het a.s. vliegseizoen te houden op zaterdag 28 maart a.s. INBREKERS VERDWENEN MET BRANDKAST. In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in de schoenfa briek van de heer J. A. Van Mos selveld aan de Gasthuisstraat. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door verbreking van een ruit aan de achterzijde van de fabriek, waarna zij in het kantoor doordron gen. Gemakshalve hebben ze hier de brandkast maar uitgehaald en ver volgens meegenomen. Er zou zich 'n bedrag van 3000.- in de kast bevinden, zodat de dieven, waarvan tot nu toe elk spoor ontbreekt, een behoorlijke slag hebben geslagen. De rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek. GOED AFGELOPEN Terwijl de heer B. en zijn vrouw, wonende Gasthuisstraat 6, dinsdag avond circa tien uur in hun schoen makerswerkplaats nog aan de arbeid woren, deed zich plotseling een ont plofing voor, vermoedelijk door een lekkage aan 'n butafles, welke voor een verwarmingskacheltje wordt gebruikt. Beiden liepen wat brand wonden aan de onderbenen op, ter wijl ook de kleding van de heer B in brand geraakte. Deze hield ech ter zn positieven goed bij elkaar, en nadat hij eerst zijn vrouw naar buiten had gewerkt, kon hij met assistentie van een achter z'n wo- nmg toevallig aanwezige man zijn brandende kleren doven en vervol gens aandacht besteden aan het in brand geraakte materiaal, waaron der o.a. een busje met lijm. Vrij spoedig was men het vuur meester, zodat de even later arriverende brandweer niet meer behoefde in te grijpen. De schade beperkte zich tot het interieur en enkele schoenen. BILJARTEN KIND LIEP TEGEN VRACHTWAGEN Woensdagmiddag omstreeks 12 u. liep het 5-jarig zoontje van de fam. de W. uit de Willem II-straat, op weg van school naar huis, bij het over steken van de Leo XlII-straat ter hoogte van de Gasthuisstraat, tegen oen passerende vrachtwagen. Ver moedelijk heeft de kleuter niet vol doende acht gegeven op het drukke verkeer, dat in verhand met de afslui ting van de prov. weg tijdelijk door deze straat naar Waalwijk leidt. Met 'n snijwond aan het hoofd, welke door dokter K. van Tuijn werd ge hecht, kwam het kind er nog goed af, en kon naar huis worden vervoerd. SUCCES A.C. KAATSHEUVEL Enkele equipes van de automobiel- club Kaatsheuvel namen zondag deel aan de Oost-Brabantrit welke in sa menwerking door de autoclubs Box meer en Grave werd georganiseerd, en imeetelt voor het clubkampioen- söhap van de, RAC-Zuid. In de A-klasse van deze kaartlees- rit, waarmee te 's-Bosch werd ge start en te Boxmeer gefinished, be zetten Kaatsheuvelse equipes de vol gende plaatsen: nr. 3 Jac. Peskens- Schuurbeers, nr. 5 W. Musters-B. de Wijs, nr. 6 A. Haans - F. de Wijs. Door dit resultaat werd de A.C. Kaatsheuvel winnaar van de club- teamprijs. OEFENKAARTLEESRIT A.C. KAATSHEUVEL. Ter stimulering van het "kaart lezen" heeft het bestuur en de spor- commissie van de A.C. Kaatsheuvel besloten enkele oefenkaartleesritten te organiseren. Ondanks de drukte in verband met de voorbereidingen voor de a.s. "Schoen-rally '64" hebben de heren C. Schoenmakers en A. van Oversteeg toch nog tijd gevonden om al direct bij het begin van het seizoen een dergelijke rit uit te zetten. Deze rit zal worden gehouden op zondag 8 maart. Gereden wordt op de topogra fische kaart 's-Hertogenbosoh, schaal 1 100.000. De lengte van de rit bedraagt pl.m. 50 km, gemiddelde snelheid 24 km. De start vindt plaats om 2 uur bij hotel Euphonia, waar de uitzetters de deelnemers de gewenste inlichtingen verstrekken. Inschrijf geld word niet geheven. HANDBALVERENIGING DESK Komend weekend wordt gestart met de tweede helft van de veld- handbalcompetitie. Het programma voor Desk ziet er als volgt uit: zaterdag 7 maart: meisjes-aspiran ten: TachosDesk 2. Jongensaspi ranten: Desk—Juliana. Zondag 8 maart: Jongensaspiranten: D.V.S. 2—Desk 2. Heren-senioren: Desk 1Juliana Desk 2Uno Animo. Damesjunioren: DeskJuliana DongenDesk 2. Clubcompetitie district Kaatsheu vel KNBB De clubcompetitie van het district Kaatsheuvel heeft weer z'n beslag gehad en alle kampioenen zijn nu bekend. In de le klas kwam de titel te recht bij De Efteling met het drie- tal B. Dekkers, H. Dekkers en B. Laros. In de finale tussen de Efte ling en Euphonia wist het drietal van laatsgenoemde, H. Soeterboek, A. Voogd en J. Kemmeren, in de eerste ontmoeting het tot 'n winst en een remisepartij te brengen. Het extra puntje was echter voor de Efteling, waardoor dit team win naar werd met 3—4. In de return match in het tehuis van de Efteling, stonden de gastheren geen enkel P"ntJe af- B. Bekkers speelde zijn 290 caramboles met een gem. van 36.25, H. Dekkers won met 7.30 gem. en B. Laros deed de deur dicht met 3.05 gem. Gelukwensen dus voor dit drietal en succes in de gewestelijke wedstrijden. Het kampioenschap van H.G.L. 3 in de 2e klas met het viertal J Pruyssen, Th. v. Kiel, A. Emmers en H. v. Zeist, vermelden we reeds eerder, evenals dat van K.T.O. 2 in de 3e klas met de spelers M. v d Linden, G. Netten, J. Pooters en N. v. d. Linden. De ontmoeting tussen H.K.S. 3 en D.J,S. 2, beiden winnaars in hun groep, om het kampioenschap van de 4e klas, werden allebei gewon nen door H.K.S. met het viertal H. v. d. Wouw, H. Timmers. G. Musters en T. v. Wanrooij. In eigen huis werd het een zege op het nip pertje met 54, maar op bezoek bij D.J.S. werd het een sprekende over winning met 81. Ook aan dit vier tal onze gelukwensén. A.s. maandag 9 maart zal het da gelijks bestuur van het district op bezoek komen bij diverse kampi oenen om de diploma's uit te rei ken. In café Th. v. Boxtel is dat voor H.G.L. 3 om circa 7.15 uur daarna om 8 uur in Café J. Netten aan K.T.O. 2, waar het bestuur nog een extra karweitje wach. Hier zul len namelijk nog medailles worden uitgereikt aan enkele K.T.O-spelers, die tijdens de persoonlijke kampi oenschappen van het afgelopen sei zoen naar een hogere klas promo veerden, n.l. Cobi Netten naar de le klas, Th. Netten naar de 2e klas en diens broer Mari naar de derde klas. Om kwart voor negen is in café Chr. v. Wanrooij H.K.S. 3 aan de beurt en tot besluit volgt dan om circa half tien in café A. Vugts De Efteling 1. STILLE OMGANG AMSTERDAM De Stille Omgang te Amsterdam, waar aan de Loonse pelgrims kunnen deelnemen, wordt gehouden in de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 maart a.s. Zij die zich willen opgeven, kunnen dit doen bij de heer E. v. d. Nieuwenboer, Hoge Steenweg 48, alhier. Opgave dient te geschieden vóór 10 maart. DOKTERSDIENST. Het weekend zaterdag 7 en zondag 8 mrt a.s. zal de doktersdienst worden waargeno men door dokter Raaijmaakers, Hoofdstr. 68 a, te Kaatsheuvel, tel. 04167 - 2050. BARAKCONCOURS UNO-JEUGD Zondag 8 maart zal het grote barakcon cours voor de Uno-Animo-jeugd worden voorgezet in café de Leeuw van 12 - 15 uur en van 17-23 uur. Donderdag heeft voortzetting plaats in 't clublokaal en zondag 15 maart in zaal Con cordia alhier. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaatsheuvel en A. de Vries te, Loon- opzand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68 a, Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter H. Winkelman tg Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergse- laan 21, Kaatsheuvel tel. 04167- 2006. AGENDA Apollotheater zaterdag 7 maart 20 uur en zondag 8 maart 18 uur: R 2 onder terreur. 14 jaar. zondag 8 maart, 20.30 uur: Pas poort der schande; geestelijk volw. Zaal Smit zaterdag 7 maart, 19.30 uur: dan sen. Muziek; Rénée and his Alliga tors. SLUITING TENTOONSTELLING PREHISTORIE ZUID-NEDERLAND. Maandagavond was het de laatste avond j van de tentoonstelling De prehistorie van Zuid-Nederland, welke in het Culturele Centrum alhier werd gehouden. Over het algemeen mag gezegd worden, dat het doel en opzet van deze tentoonstel ling is bereikt. Meerdere uit onze plaats en velen ver daarbuiten hebben kunnen genieten van hetgeen het Prov. Genootschap uit Den Bosch hier had geëxposeerd. De schooljeugd van de twee hoogste klas sen van de jongens- en meisjesschool heb ben vrijdag een bezoek gebracht, alsmede de assistentenklasse van de Huishoudschool uit Kaatsheuvel. Daarnaast hebben de stu derende jongens en meisjes welke elders de scholen bezoeken gelegenheid gehad de- j ze tentoonstelling te bezoeken, om hun ken nis van de geschiedenis, geographie en bio logie eens heerlijk op te halen, want het ge ëxposeerde materiaal van de Oudsteentijd tot en met de Ijzertijd was overzichtelijk op gesteld en wel zo, dat men langs de vitri nes lopende de gehele prehistorie voor ons land kon volgen. De Heemkundekring o.l.v. de heer J. Toorians en de zich daarvoor ter beschikking gesteld hebbende jongens en meisjes van de studiegroep S.E.O. hebben de vele bezoekers - ongeveer 500 - toe lichting gegeven op het tentoongestelde ma teriaal. De heer A. v. d. Lee had zijn eigen Loonopzandse kollektie van prehistorisch materiaal ook in de vitrines opgesteld, wel ke zeer veel belangstelling mocht ondervin den.Hij wist de bezoekers boeiend een en ander te vertellen. We mogen veronderstellen, dat deze unieke tentoonstelling voor Loonopzand ge slaagd mag zijn en dat velen een tipje van de geheimzinhige sluier van de oudheid voor ons gebied hebben opgelicht en zo meer inzidht hebben gekregen voor alles wat thans de aarde ons teruggeeft door mid del van de vondsten die hier en elders worden gedaan. Kortom de mening die de organisator hiermede voor had om ieder een wat meer bekendheid te geven omtrent de oudheid, is toch wel verwezenlijkt, ge zien het grote aantal bezoekers. VOETBAL Uitslagen van zaterdag 29 febr. en zon dag 1 maart Uno Animo 6 - RKTVV 6 0-2 Desk 8 Uno Animo 7 0 3 RWB 10 - Uno Animo 8 3-1 Programma voor zaterdag en zondag 7 en 8 maart Gilze - Uno Animo Uno Animo 2 - Vlijmense Boys 2 Uno Animo 3- Waspik 2 Uno Animo 6 - Noad 8 Uno Animo 7 - Baardwijk 6 Uno Animo 8 - RKC 12. HANDBAL Uno Animo Kampioen (Adsp.). Zondag j.I. zijn de adspiranten van de Loonse Handbalvereniging na 'n zeer span nende wedstrijd tegen VOLT uit Tilburg, welke in een 4-3 overwinning eindigde, kampioen geworden in de eerste klasse. Als prachtig sluitstuk hierop werden de Were D.i-mannen met maar liefst 13-1 verslagen. Door verschillende belangstellenden wer den de adspiranten in 'hun clubhuis De Nieuwe Finantie, bij hun thuiskomst har telijk verwelkomd en gelukgewenst. Een feestavond werd hun aangeboden met daar bij een aanzienlijk bedrag voor hun deel name aan de jeugdkampen. De verdere uitslagen waren Heren sen. Rapid Uno Animo 9 9; Velocitas Uno Animo 9-5; heren jun. Uno Animo-B H V - Uno Animo 15-5. HALFVASTEN-BAL In zaal de Leeuw zaterdag 7 maart 7.30 uur. Muziek The Black Devils. KAARTCONCOURS. De kaartver. T.O.V. heeft zaterdag 7 mrt. een rikconcours in zaal Vermeuluen; aan vang 8 uur. "De pantomime", zegt Jan Bronk, is heel lang alleen maar een woord je in de encyclopaedie geweest. Maar nu is het weer echte levende kunst in ons land Hij glimlacht, een tikje bedeesd, en zegt"ik ben daar erg gelukkig om." Dat kunnen we ons voorstelten van een man die zo helemaal pantomimist is - en die z o hard gewerkt heeft om nieuwe erkenning te verkrijgen voor de aloude mime-kunst. We zitten met hem te praten in zijn studio aan de N.Z. Voorbürgwal in Amsterdam, bij een gezellige, gloeiende reuzenpotkachel. Jan Bronk, sober gekleed in don kere broek en trui, rookt voorzichtig een sigaret, terwijl hij vertelt. Aan zijn beheerse gebaren herkennen we de "tovenaar van het gebaar", aan PANTOMIME, SINDS DE OUDE GRIEKEN Pantomime is er al lang maar zelden was deze kunst in ons land zo jong ais nu Pantomime? De oude Grie ken zijn ermee begonnen, als onderdeel van de eredienst. Dat was dus nog allemaal zeer ernstig. De bloeitijd be gint pas in de Commedia del l'Arte, als de humor om de hoek komt kijken, en als de klassieke figuren ontstaan; Pierrot, Colombine, Arlequi- no en Pantalone, die het eeuwenlang volhouden om op stille maar indringende wij ze verwikkeld te raken in komische problemen. En dan? Dan is er lange tijd niets. Het is er nog wel, maar een beetje verwaterd, kermis achtig en houterig. De echte kunst verhuist naar een plechtig plaatsje in de encyclopaedie, en het na- namaaksel vindt men terug, hoekig en potsierlijk van ge baar, op bruiloften en par tijen en op schoolfeesten. In de volksmond genoemd: „stille pantomime zonder woorden". Ineens komt er beweging in de „taal der be weging". Marcel Carné ver rast de wereld met zijn gran dioze film „Les Enfants du Paradis". De belangstelling is vernieuwd. Men praat er over, wil meer zien. En dan verschijnt Etienne Decroux voor het voetlicht: leermees ter van de mime, de kunst van abstracte uitbeeldingen. En: Marcel Marceau. Hij brengt mime. Maar ook pan tomime: de uitbeelding van karakters en verhalen. Eén van zijn leerlingen heet Jan Bronk. En Jan Bronk kent zijn liefde voor mime en pan tomime, opgedaan in Parijs, op een Nederlandse groep. Die groep is nu, mede dank zij financiële ruggesteun van O., K. en W., Provinciale Sta ten en verschillende gemeen ten, uitgegroeid tot een in stelling die meetelt: de Stich ting Nederlandse Pantomime die spelend en demonstre rende de taal der beweging weer tot een levend begrip maakt en daarmee een nieuw facet aan ons cultuurprisma slijpt. zijn zachte stem de man die geen lawaai nodig heeft om indruk te ma ken. Hij kiest zijn woorden met zorg. En wij leren het volgende. MOEIZAME START Jan Bronk is begonnen in Parijs, als leerling van Marcel Marceau. Daar na, in Nederland, heeft hij het jaren lang erg moeilijk gehad. Weinig geld, weinig mogelijkheden, geringe be langstelling. Maar hij ging dóór - repeterend op een zolder in de Am sterdamse Van Wouwstraat, spelend voor lege gages, pantomime denkend en ademend. Het resultaat van zijn doorzetten is niet uitgebleven. Hij wis de belangstelling voor de panto mime zozeer te verlevendigen dat O. K. W., Provinciale Staten en ver schillende gemeenten hem in staat stelden de Stichting Nederlandse Pantomime op te richten, waarvan hij nu directeur en solist is. De Stichting heeft vier werkgebie den. Het Nederlands Mime Theater, Het Pantomime Theater voor de Jeugd "Carrousel", de Mimische Werkgemeenschap (cursussen) en de Nederlandse Mime School, waarvan Frits Vogels de leiding heeft. De za kelijke leiding is in handen van Ge rard Heystée.JDe activiteiten zijn ve le door het hele land worden voor stellingen gegeven, voor kunstkrin gen, verenigingen, bedrijven, vor mingscentra, scholen, en ook de de monstraties en cursussen zijn zeer in trek. JEUGDTHEATER "Een heel belangrijk aspect van de pantomime", zegt Jan Bronk, "is het bevorderen van de zelfwerkzaamheid bij de jeugdDoor pantomime te zien en zelf te spelen wordt de fantasie van het kind gestimuleerd - en gaat het zelf creatief denken. In allerlei plaatsen hebben wij nu al mimische werkgroepen. In Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Arnhem, Utrecht en Groningen en er is er één in oprich ting in Hengelo. We zouden aan de activiteiten echter nog een wat vastere vorm wil len geven." "Een school?" Zo zou ik het niet willen noemen. Ik bedoeleen creatief centrum, met een eigen theater. We zouden in Am sterdam kunnen beginnen." Dat zal niet meevallen"meenden wij. "Veel ruimte is er niet meer", "We hebben goede hoop", zegt Jan Bronk, dat we de bovenverdieping van De Doelen kunnen krijgen. We zijn er al over in contact met de afde ling Onderwijs van de gemeente en met t Centraal Bureau Verenigings gebouwen" En wilt U daar dan alleen pan tomime doen? Niet ieder kind zal daar toch geschikt voor zijn." "We wilden het graag combine ren met ballet en toneel. Van die kant zal er vast wel belangstelling zijn." Hij glimlachte weer, verontschul digend nu. "Weet u genoeg, denkt u? Ik moet namelijk weg. Vanmiddag heb ik twee kindervoorstellingen in Gouda en vanavond spelen we in Utrecht." Ja, dachten we, toen we weer op de Nieuwe Zijds stonden, pantomime is inderdaad weer lévende kunst Een vrouwelijke arts uit Wenen, die in het concentratiekamp Ausch witz gevangen heeft gezeten, vertel de maandag als eerste vrouwelijke ge tuige in het proces dat een dokter van de SS in het kamp het niet over zich kon verkrijgen, knappe vrouwen te laten doden, hoewel hij tienduizend mensen naar de gaskamers zond. De 55-jarige dr. Ella Lingens zei dat de arts, een zekere Rohde, haar leven had gespaard, toen hij tot de ontdekking was gekomen dat zij op dezelfde universiteit waren geweest en gemeenschappelijke vrienden had den. Toen zij ziek was geworden, had hij haar naar de medische afdeling gezonden, waar zij een betere voeding en behandeling kreeg in plaats van gedood te worden door een injectie, zoals normaal was. „Rohde kwam eens naar me toe met twee adembenemend knappe joodse meisje uit Italië, de een 14 de ander 15 jaar. Ik stond perplex 'y van hun schoonheid en Rohde zei me: „Verbergt u deze meisejs alstublieft" aldus dr. Lingens. Dr. Lingens had op een dag ge. zien, dat SS-ers op het punt stonden iets in een open vuur bij de crema toria te werpen. „Mijn God, ze gaan er een hond in gooien", zo had ze te gen een vriendin gezegd, die ant woordde „Dat is geen hond, maar een kind". Hoewel er volgens haar in het vrouwenkamp niet zoveel sadisme voor kwam als in de afdeling voor mannen, bedroeg de gemiddelde le vensduur er toch maar vier maanden. „Er kwam ieder soort infectie voor waar ik als studente van gehoord had. Er heersten cholera, dysenterie, vlek- tyfus en alle kinderziekten." Volgens dr. Lingens bestond vijf tot tien procent van de SS-ers uit sa- diseten of misdadigers naar aard en was de rest heel wel in staat goed en kwaad te ondersoheiden. Mengale.die zich nu in Zuid-Amerika bevindt, „was de grootste cynicus die ik ooit heb ontmoet, maar hij was zeer in telligent". NU LANDELIJK VEILIGHEIDSINSPECTIE Reeds sinds enkele jaren organi seert het Verbond voor Veilig Ver keer in samenwerking met de Bond van Automobiel-, Garage- en Aan- verw. Bedrijven (BOVAG) en de po litiële instanties vrijwillige periodieke veiligheidsinspecties voor personen auto's en lichte heestelwagens tot 13A ton. Konden deze veiligheidsinspecties tot voor kort nog slechts in bepaalde delen van het land worden uitge voerd, het Verbond voor Veilig Ver keer is thans zo ver gevorderd met de uitbreiding van het net van inspectie stations, dat de automobilist praktisch overal in het land zijn wagen kan la- en onderzoeken op die punten, die voor de veiligheid van het verkeer van belang zijn. Over het gehele land ver spreid zijn namelijk 1097 garagebe drijven inmiddels gemachtigd om de veiligheidsinspecties uit te voeren. Bij een veiligheidsinspectie, die elk half jaar, zo mogelijk gelijktijdig met de regelmatige grote onderhouds beurt - in de meeste gevallen na elke tienduizend kilometer - dient te worden uitgevoerd, wordt de wa gen op niet minder dan 45 punten nauwkeurig onderzocht. Blijkt de wa gen weer geheel "veilig" te zijn,, wordt rechts onder op de voorruit een speciaal vignet aangebracht, dat elk half jaar een andere kleur heeft. Aan deze kleur is met én oogopslag te zien in welk tijdvak de wagen voor't laatst aan een veiligheidsinspectie werd onderworpen. De garagebedrij ven die de veiligheidsinspecteis ver richten, zijn kenbaar aan een rood schild, waarop hetzelfde "goedkeu ringsteken" is aangebracht als óp het genoemde vignet. De eigenaar van de auto krijgt de resultaten van de in spectie opgetekend in een inspectie rapport, dat hem samen met het vig net en een veiligheidslogfboek wordt verstrekt. Het doel van de veiligheidsinspec ties is het voorkomen van dat soort verkeersongelukken, dat wordt ver oorzaakt door defecten aan of slechte conditie van het voertuig. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft het besluit uitgevaar digd om een troepenmacht op Cyp rus te legeren en een bemiddelaar in de kwestie te benoemen. De regering zal heel wat con cessies moeten doen voor de prijs- toeslag op sigaretten en benzine, men vraagt daar tegenover verla ging van de inkomstenbelasting. Het resultaat zal echter wel weer zijn dat wij weer moeten dokken. In Engeland zijn tijdens de voet balwedstrijd SunderlandManches ter United, waarbij 62000 bezoekers waren en 40.000 buiten stonden, zijn in de chaos die daar ontstond 2 doden en 100 gewonden te betreu ren. De bloemrijke „piraat", die aan prinses Beatrix voor f 1000.- bloe men zond, blijkt een Duitse zaken man te zijn, die interessant wilde doen. TE KOOP maat 36 Niet in Brabant gedragen Noordstraat 134, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 18