i wAALwijkse en LanqstRMtse couraiu Raad van Waalwijk accoord met gewijzigd bouwplan in uitbreidingsplan Laageinde FILMJOURNAAL Het Waalwijks Orkest concerteerde in Musis Sacrum Musis Sacrum Luxor Waalwijk - na Breda en Oosterhout - derde gemeente die dergelijk groot bouwproject gaat realiseren Jean Louis Hardy uitstekend solo-cellist Gunstig gevolg vragen brillen van Grotere woningwetwoningen Vragen Plannen deze week nog doorgestuurd Roomboter- koekje Ant. v. d. Water paaseitjes de Brillenspeciaalzaak OPTICA BOGAERTS VRIJDAG 13 MAART 1964 86e JAARGANG No. 20 De tcho vAr> het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" De gemeenteraad van Waalwijk heeft zich dinsdagavond tijdens een spoedeisende openbare raadsvergade ring, accoord verklaard met het voor stel van het college van B. en W. met betrekking tot de bouw van 350 wo ningen in het uitbreidingsplan Laag einde. Reeds eerder, tijdens de raadsver gadering van 31 oktober 1963, nam de raad een aantal besluiten, om in het kader van arbeidsbesparende bouwmethoden in de gemeente voor de jaren 1963 t/m 1965 in totaal 300 woningen tot stand te brengen, ver deeld over 184 woningwetwoningen, 80 premiewoningen en 36 ongesubsi dieerde woningen. Dit aantal van 300 woningen heeft nu een uitbreiding ondergaan tot 350 woningen, ge vormd door 230 woningwetbouw, 78 premiebouw en 42 woningen te bou wen in de vrije sector. Het totaal van 350 woningen kon worden bereikt, omdat de minister toestemming heeft verleend ook het contingent voor 1966 in dit bouw project te integreren. Hierdoor en hiermee is Waalwijk de derde ge meente geworden, die een dergelijk groot bouwproject ter hand kan ne men. Breda en Oosterhout zijn de ge meente Waalwijk hierin voor gegaan. De moeilijkheden waarmee de ge-x meente te kampen had t.a.v. de reali sering van de 300 woningen en dan nog voornamelijk t.a.v. de 80 premie- bouwwoningen, hébben uiteindelijk nog een onverwacht gunstig gevolg gehad. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling dat de 80 premiewoningen zouden worden gerealiseerd door en voor rekening van de woningbouw vereniging "Baardwijk". Er deden zich echter omstandighe den voor, o.a. de stijging van de ren tevoet, die het voor de woningbouw vereniging "Baardwijk" onmogelijk maakten dit project voor rekening van de woningbouwvereniging ter hand te laten nemen. Na overleg met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en met de provinciale directie van dit ministerie, bleken beide instanties be reid ermee in te stemmen, dat de pre- miebouwwoningen zouden worden ge realiseerd voor rekening en risico van de Aannemersfirma "Cordam" in 's-Hertogenboséh. Het nieuwe plan heeft tevens eni ge wijzigingen met zioh gebracht met betrekking tot de architectuur en de situering van het gehele project. Aanvankelijk was de woningwet- bouw verdeeld over eengezinswonin gen met 3 slaapkamers en hoogbouw met afwisselend 2 en 3 slaapkamers. Deze in de woningwetsector geplande hoogbouw komt nu te vervallen. Alle woningwetwoningen zullen nu als eengezinswoningen worden uitge voerd. De aanvankelijk voor de premie- bouw geplande laagbouw zal nu wor den gerealiseerd in hoogbouw en wel in 2 typen hoogbouw, namelijk 42 ge wone flats uit te voeren in 3 bouw lagen, waarbij iedere flat een woon kamer omvat en 2 slaapkamers en 36 flats uit te voeren in een torenflat OPTICIEN - WAALWIJK met 6 bouwlagen, ieder bevattende 1 woonkamer en 3 slaapkamers. In dit flatgebouw zal een personenlift wor den aangebracht. De onderbouw van deze flats zullen garages en bergin gen bevatten. Tenslotte zullen de 42 vrije sector-woningen ieder 2 woon vertrekken en 4 slaapkamers bevatten. De 246 woningen die in aanbouw zijn door de .NV. Landbank, bevat ten 1 grote woonkamer en 4 slaapka mers. I Het gehele complex, uitgezonderd de 246 woningen te bouwen door de N.V. Landbank staan onder architec tuur van het architecten- en inge nieursbureau Oomen uit Oosterhout. De 230 woningwetwoningen krij gen een totale breedte van ieder 6 m., 'terwijl de diepte 7,74 m. gaat bedra gen, 40 cm dieper dan in het eerste plan was gepland. Ook de kubieke meter inhoud onderging een verrui ming, namelijk van 288 op 342 m Alle woningwetwoningen krijgen twee woonkamers, waarvan een des gewenst kan worden ingericht als slaapkamer en 3 slaapkamers boven. Doordat de woningwetwoningen 40 cm dieper zijn geworden hebben ook de slaapkamers boven meer betekenis gekregen. Het gehele complex van 350 wo ningen zal worden uitgevoerd in gele baksteen, terwijl gebruik zal worden gemaakt van blauwe dakpannen. Op deze wijze zal één geheel worden ver kregen met de te bouwen 246 wo ningen van de Landbank. De benodigde grond is verkocht voor een prijs van 3.300 per woon- eenheid voor de premiebouw en 4.200 per wooneenheid voor de wo ningen in de ongesubsidieerde sector. De heer van Engelen, sprekende namens de Katholieke Unie, zei bij zonder verheugd te zijn dat het oude plan van 300 woningen was terugge nomen en dat het college een nieuw plan had weten samen te stellen, zo danig dat het aantal woningen van 300 was uitgebreid tot 350 wonin gen. De heer van Engelen zei het ech ter belangrijker te vinden te weten wanneer de eerste woningen zouden kunnen worden opgeleverd. "Wan neer we doorgaan met plannen ma ken, kunnen we straks wel aan een zesjarige periode toe zijn", zo betoog de hij. Hij wees op het feit, dat de woningnood in Waalwijk eerder toe, dan afneemt. Verder zei hij zich af te vragen of de circulaire van de mi nister, die voor de woningbouwver eniging "Baardwijk" een van de struikelblokken is geweest en die da teert van 8 februari 1961, bij de be raadslagingen van 't college niet eer der ter tafel is geweest. Hij betoogde verder dat door het nieuwe plan de bouw van woningen met 4 slaapka mers helemaal naar de particuliere sfeer was verschoven. "Dit kan in de toekomst moeilijkheden gaan opleve ren", zo meende hij. De heer van En gelen betoogde dat het in Waalwijk steeds moeilijker wordt grote gezin nen aan onderdak te helpen. De heer Dercksen (Prot. Chr. groepering) zei tijdens de commissie vergadering reeds van zijn instem ming betuigd te hebben. Hij stelde de vraag of de schuurtjes, die oor spronkelijk aan de woningen zouden worden vastgebouwd, maar die in 't nieuwe plan los achter de huizen zul len worden gerealiseerd, worden voorzien van watertoevoer en afvoer en van aansluiting op 't licbtnet. De heer Dercksen betoogde verder, het billijk te vinden, wanneer voor de be woners van de bovenste verdieping van de torenflat een hogere huur zou- worden gevraagd. Hij meende dat dit gerechtvaardigd zou zijn omdat deze bewoners kunnen genieten van een fraai uitzicht en bovendien rustiger komen te wonen. De heer Kemperman (P.v.d.A.) vroeg of het niet mogelijk was een aantal woningwetwoningen te bou wen met 4 slaapkamers en deze dan in te passen in woningwetwoningen met 2 slaapkamers. Burgemeester Teijssen wees er in zijn antwoord op dat ook al zou het oude plan, waarbij de premiewonin gen zouden zijn gebouwd door de wo ningbouwvereniging "Baardwijk" wel doorgang hebben kunnen vinden, men toch nog niet aan realisering toe zou zijn, omdat ook tijdens de afgelopen winter de uitgifte van rijksgoedkeu ringen vertraging heeft ondervonden. De door de raad goedgekeurde stukken zijn deze week nog doorge zonden naar Den Bosch en Den Haag. Het ligt in de bedoeling dat eerst een aanvang zal worden genomen met de realisering van de woningwetwonin gen. Het gehele plan is reeds in Den Bosch en Den Haag voorbesproken. Verder wees voorzitter Teijssen er op dat tijdens de vergadering van ok tober 1963 nog niets bekend was met betrekking van de stijging van de ren tevoet. Wat betreft de drie of vier slaapkamer-woningen wees de heer Teijssen erop, dat ook in 't oude plan wat betreft de woningwetwoningen alleen sprake was geweest van drie slaapkamerwoningen. De prijs voor de bouw van de wo ningwetwoningen groot f 4.148.800 waarin is inbegrepen een bedrag van f 203.500 voor de bouw van de 74 autoboxen heeft zowel bij de provin ciale directie als bij het departement goedkeuring gevonden. Voor een heerlijk Loeffstraat 89, Telefoon Waalwijk 2985 I» I» Groot assortiment van de beste merken dere generale voorzieningen zouden worden getroffen, waardoor tevens de huurprijs van de woningwetwo ningen, die becijferd is op f 18,35 per maand nog zou worden gewijzigd. Tot slot vroeg de heer van Engelen hoe de rechtspositie van de huurder zou worden, wanneer in de flats, die worden gerealiseerd door een parti culiere instelling, van gemeentewege centrale lichtvoorzieningen in de hal zouden worden aangelegd en de wo ningen van de centrale verwarming zouden worden voorzien. De heer van Eijl (K.U.) infor meerde of met de 50 woningwetwo ningen meer, het contingent van 1966 was bedoeld. Hij betoogde het verder bijzonder prettig te zullen vinden, wanneer een aantal woningwetwonin gen van centrale verwarming zouden worden voorzien. Wat betreft de algemene voorzie ningen deelde voorzitter Teijssen mee, dat B. en W. binnenkort met 'n voorstel zullen komen om in de wo ningwetwoningen centrale verwar ming aan te leggen, verder overweegt het college een voorstel om ook de premiébouwwoningen en de wonin gen in de vrije sector met centrale verwarming te laten uitrusten, om op deze wijze tot 'n soort stadsverwar ming te komen. In de te bouwen woningwetwonin gen zit een aansluitingsmogelijkheid voor telefoon, terwijl t.a.v. de aanleg van een centraal antennesysteem nog een voorstel kan worden verwacht. Burgemeester Teijssen verzekerde de raad, dat de woningen kwalitatief bijzonder goed zullen zijn. Hij meen de verder dat men met de planning van de huur van de woningwetwo ningen aan de lage kant was geble ven. "In vergelijking met andere ge meenten in Nederland is deze huur bijzonder acceptabel", aldus de heer Teijssen. Hij beaamde dat de huur van de woningwetwoningen met de stijging van de bouwkosten mee zul len gaan stijgen. De huurder zal niet in relatie met de gemeente komen te staan. De aan leg van halverlichting in de flats zal door de bouwonderneming zelf moe ten worden gerealiseerd en door de Ten aanzien van de gedifferenti eerde huurprijs, waarover de heer Kemperman had gesproken, zei de heer Teijssen, dat niet de gemeente, maar een particuliere instelling deze woningen bouwt. Deze is echter sterk gebonden aan de voorschriften be treffende de huurprijzen afkomstig van het departement. Wethouder v. d. Hoven betoogde dat de aansluiting op water af en aan voer 'en op het electriciteitsnet van de schuurtjes moeilijk te realiseren zou zijn. "De inhoud van de schuurtjes, die over de volle breedte van 6 me ter zullen worden gebouwd, is aan merkelijk vergroot, daarvoor hebben wij iets moeten laten schieten". Hij meende verder dat de douchecelten in de woningen zich er uitstekend toe le nen de was te doen. De heer Brouwer (eenmanspartij) waarschuwde voor het gevaar dat de bewoners zelf in de schuurtjes voor zieningen zouden gaan treffen. Voor al bij de aanleg van electrioiteit zou dit bijzonder onprettige gevolgen kunnen hebben. Hij gaf het college in overweging toch definitieve lei dingen aan te leggen. GEEN GARANTIE Het was in tweede instantie op nieuw de heer van Engelen die als eerste het woord vroeg. Hij zei de mening te zijn toegedaan, dat de huurprijzen, die zijn gecalouleerd op de huidige loonsituatie, voor de toe komst geen enkele garantie geven. Verder informeerde de heer van En gelen of in de woningen nog bijzon- bouwonderneming ook met de huur der worden verrekend. Ten aanzien van een vraag gesteld door de heer Meijs (K.U.) over de huurprijzen in de vrije sector, deelde burgemeester Teijssen mee, dat deze huren niet gelimiteerd zijn. Het de partement houdt echter de stijging van deze huurprijzen nauwgezet in 't oog. De heer van Seters (werknemers- partij) tot slot, sprak zijn vreugde uit over hetgeen door het college was bereikt. "In Waalwijk is iets bereikt", zo betoogde hij, "dat ver uitsteekt boven datgene wat in andere gemeen- en wordt gedaan. Maar", zo besloot hij, "er blijven nog wensen bestaan". Voorzitter Teijssen sloot hierop aan door mee te delen, dat wanneer de aannemersmaatschappij kans ziet in te lopen op het produktie- en man- uren-schema, de mogelijkheid bestaat, dat door de minister een toeslag van 30 wordt toegekend. De mogelijk heid tot inlopen is inderdaad niet uit gesloten, gezien de grote vaart die de N.V. Cordam zet achter haar project in Oosterhout. ALLEMAN Bert Haanstra's nieuwste pro duktie „Alleman" slaat overal ge weldig in, en de film heeft dit suc ces vooral te danken aan de open heid, waarmee hij het dagelijkse leven van de gemiddelde Neder lander weergeeft. „Alleman" is ge heel met de verborgen kamera op genomen en laat ons de reacties zien van mensen wanneer er iets aparts gebeurt, maar ook zijn ge wone doen en laten werd met de verborgen kamera opgenomen. Zo komen we op voetbalvelden, waar we nu eens niet naar het spel kij ken, maar naar het publiek, even later zitten we midden tussen de carnavalsvierders, terwijl we 'weer enkele ogenblikken verder onze blikken over een afgeladen strand laten dwalen. De humor heeft in deze film, die heel anders dan an ders is, de hoofdrol gekregen, of schoon ook hier en daar een sen timenteel nootje in het verhaal is verwerkt. De fragmenten uit „Alle man" zijn over het gehele land op-* genomen, hetgeen wel blijkt, uit de bijna 60.000 km. die Haanstra heeft afgelegd, om zijn filmrol vol te krijgen. Vrijdag t.m. woensdag. Toegang alle leeftijden. BATTLE TAXI Kapitein Edwards heeft de lei ding over de helikoptereenheid K 59, die als taak heeft om veronge lukte piloten die gewond zijn, ach ter de vijandelijke linies vandaan te Het Waalwijks Orkest heeft maan dagavond van kwart over acht tot bij na 11 uur geconcerteerd onder leiding van zijn instructeur-dirigent, de heer Jan Plinsinga. Groot was de belang stelling van het Waalwijkse publiek weer niet, maar daar zullen de musici zo langzamerhand wel aan gewend zijn, 'en niemand zal nog de hoop op een volle zaal koesteren. Het enthousiasme, waarmee gemu- ciseerd wordt, blijkt daardoor geluk kig niet nadelig beïnvloed te worden. Solistische medewerking aan het concert verleende de cellist Jeau Louis Hardy, eerste solo-cellist van 't Brabants Orkest. 'Hij speelde de so lo-partij in het concert in c kleine terts voor cello en orkest v. Joh. Chr. Bach, en in de Elegie voor cello en orkest van Gabriël Fauré. De uitvoe ring van deze werken vormden de hoogtepunten van het concert. Hardy is een uitstekend cellist en solist met een hartelijk en warm spel, bereid om zich ook door een orkest van beschei den formaat waardig te laten begelei den. Het orkest maakte van deze ge legenheid een dankbaar gebruik. We hoorden goed solo-blaaswerk in het tweede deel van het concert van Bach. Dat de blazers van Het Waalwijks Orkest wel tot iets in staat zijn, bleek uit de uitvoering van de Petite sym fonie voor 9 blazers uitgevoerd door acht blazers en een blaaster van Gh. Gounod. Dit lang niet een voudige stuk muziek kreeg een alles zins lofwaardige vertolking. Vooral in 'het derde deel legden verschillende mucisi een opmerkenswaardige tref zekerheid aan de dag, zulks ondanks het toch hoge tempo. Het concert was aangevangen met een uitvoering van Variaties en Fuga voor strijkorkest op een thema van Joh. Kuhnau van Hendrik Andries sen, voorwaar geen geringe opgave voor de "Waalwijkse" strijkers. En kele variaties dragen duidelijk het stempel van de moderne richting in de muziek; ze vragen een uitermate zorgvuldige uitvoering, om ze volle dig waar en acceptabel te maken. Het concert werd besloten met een uitvoering van de symphonie Nr. 101, The Clock, van Josef Haydn. Bepaald groots was de uitvoering niet; de strijkers-groepen hadden het niet eenvoudig, vooral niet in het eerste deel. Is een programma, zoals dat van Maandagavond, niet wat overladen? Zal een bescheidener aantal werken niet automatisch leiden tot een zorg vuldiger uitvoering? Indien U werkelijk EISEN stelt aan Uw BRIL en oog heeft voor KWALITEIT, AFWERKING en PRIJZEN dan gaat U naar Grotestraat 220 Telefoon 3560 HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN WAALWIJK halen. Zijn eskader heeft hierdoor grote naam gekregen maar de pi loot Steve Stacy, voormalig straal jager piloot, heeft het er niet erg naar zijn zin. Steve is echter een jongen die zijn vak kent en al meermalen heeft hij zijn machine en zichzelf geriskeerd om de in- fanteristen de gelegenheid te ge ven te vluchten. Het is tot nog toe gelukkig goed afgelopen, maar het zal eens mis gaan en dit is de dag die kapitein Edwards wil vermij den. Hij gaat Steve daarom een ge duchte heropleiding geven, al is dat helemaal tegen diens zin, waardoor er een zeer gespannen verhouding tussen de mannen komt, die bijna fatale gevolgen voor de oorlog had. Zondagmiddag 3 uur deze span nende oorlogsfilm voor personen van tenminste 14 jaar. rill .us.»' DE DEUGD EN DE ONDEUGD Het loopt tegen het einde van de oorlog en de Duitsers moeten zich terugtrekken. Twee meisjes, waar van een nauwe betrekkingen heeft met een hoge Duitse officier en de andere verloofd is met een Franse guerilla-strijder worden gedwongen met de Duitsers mee te gaan. Juliette, zoals de maitresse van de Duitse generaal heet, loopt, wan neer deze sterft, zonder zich een ogenblik te bedenken, over naar 'n andere Duitser, die haar eveneens een luxe-leventje kan geven. De ander, Justine, is een eerlijk meisje, dat haar Franse verloofde trouw blijft. Zij gaat naar een politieke vrouwengevangenis waar zij na enige tijd later weer uit ontslagen wordt. Wanneer de geallieerde troe pen de gevangenis ontzetten, blijkt dat ook Juliette er in is beland. Door een beker vergiftigde cham pagne te drinken, weet zij zich aan een berechting als medeplichtige aan oorlogsmisdaden te onttrekken. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 18 jaar. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk GEEN GENADE VOOR BANDIETEN Clint, een roofmoordenaar, zal worden opgehangen, maar juist op tijd wordt hij door een sheriff, die eens lid van zijn bende was, gered. Jake, de sheriff, doet dit omdat Clint hem ook eens het leven heeft gered bij een bankoverval, waarbij alle anderen werden gepakt. Hij kon toen met een paar honderd duizend dollar vluchten. Hij be- groep deze en begon aan een nieuw leven als een nette burger, die het zelfs, tot sheriff bracht. In plaats van Jake dankbaar te zijn, dwingt Clint hem de plaats aan te wijzen, waar het geld begraven ligt. Hij neemt Jake's verloofde Peggy ge vangen en zodoende wordt Jake gedwongen hem de plek te wijzen. De reis naar deze plaats is lang en niet zonder gevaar, omdat ook op standige Comanchen op het oor logspad zijn, die het groepje blan ken aanvallen. Jake weet het toch tot een overwinning te brengen, maar niet nadat hij vele avonturen bijna met de dood had moeten be kopen. Maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5