waalwijkse en UnqstRMtse couRAnt KAATSHEUVEL Levensschool te Kaatsheuvel 1963 was voor de schoenindustrie beslist geen ongunstig jaar UW GELUK verlovingsringen VRIJDAG 13 MAART 1964 86e JAARGANG No. 20 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f- 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Naar aanleiding van de jaarrede, die de voorzitter van de Kamer van Koophandel begin van dit jaar heeft gehouden, publiceerden wij het een en ander betreffende de gang van zaken over de eerste drie kwar talen in de schoen- en lederindustrie. Onlangs werden ons door de Kamer van Koophandel de cijfers verstrekt over het GEHELE jaar 1963, waaruit blijkt, dat vooral het laatste kwartaal van da jaar de schoenindusrie bijzonder gunstig gezind is geweest. De percentages tussen haakjes geven de toestand over de eerste drie kwartalen van 1963 weer. Gunstige gang van zaken Met een uitzondering in enkele onderdelen van de schoenindustrie wordt de gang van zaken in deze be drijfstak gunstig genoemd. Dit 'blijkt ook uit de productiecijfers van de eerse drie kwartalen van dit jaar be treffende de ondernemingen met meer dan 25 werknemers. De pro- douctie nam in deze periode toe met 9 ten opzichte van het overeen komstige tijdvak van het voorgaande jaar en kwam daarmede weer op het peil van 1961. Het valt daarbij op dat de productie van schoeisel met lederen zool daarentegen slechts steeg met 2 1 Vooral de productie in de dames- en herenschoenensector nam belang rijk toe en wel met 15, resp. 5 ten opzichte van 1962. De productiestij ging werd bijna geheel veroorzaakt door de fabricage van dames- en 'he renschoenen met niet-lederen zool. De productie van kinderschoenen, meisjes- en jongensschoenen is ver minderd. Vooral voor de beide eerste categorieën trad een sterke productie daling op. Vooral bij kinderschoenen was de daling in vergelijking met '62 6 en in vergelijking met 1961 18 procent. Van enkele fabrikanten in deze sector werd bericht ontvangen, dat zij hun productie konden opvoe ren, Wellicht zal ook hier een nadere oriëntatie op de markt voor een aantal bedrijven noodzakelijk zijn. De pantoffels- en huisschoeiselin- dustrie zag zijn productie weer toe nemen met 12 In vergelijking met 1961 heeft deze sector de productie bijna met de helft uitgebreid. Een stijgende lijn is nog niet waar neembaar in de productie van de rub- berschoeiselfabrieken. Ten opzichte van 1962 nam de productie af mei bijna 8en kwam daarmede nog onder het peil van de eerste drie kwartalen van 1962. De grondstof- fenprijzen hadden over het algemeen een dalende tendenz en de prijzen van dames- en herenschoeisel stegen tot augustus met 11% Uitvoer gelijk aan invoer. Het verdere afbreken van de tol muren binnen de E.E.G. blijft de Ne derlandse schoenindustrie parten spe len. De uitvoer van schoeisel in pa ren gemeten bleef in 1963 nagenoeg ZES JAAR EIS VOOR KINDERMOORD Tegen de thans 16-jarige leerling tuinman Jan B uit Huizen, die op 15 oktober 1961 samen met een jongere broer zijn zevenjarig zwak begaafde nichtje Klazina uit Huizen op lugubere wijze om het leven bracht, heeft de procureur-gener aal bij het gerechtshof te Amstedam zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering geeist. De rechtbank had de jongen op 10 december veroordeeld tot 15 maan den met aftrek van 14 maanden van bet voorarrest en terbeschikking stelling. Zijn broer Dirk werd al in 1962 terzake van medeplichtigheid ver oordeeld tot beschikkingstelling zonder straftoemeting. Deze terbe schikkingstelling geschiedde op grond van de jeugdbepaling in het wetboek van strafrecht en houdt in dat Dirk tot zijn 21e jaar in een in richting zal moeten blijven. gelijk aan de uitvoer van 1962. Het valt daarbij op, dat de waarde van de uitvoer toenam met 9 (8 De prijsstijging wordt gedeeltelijk ver klaard door een prijsverhoging van enkele producten en voor een deel door een verschuiving binnen de ca tegorie damesschoeisel. Zo daalde de uitvoer van damesschoenen met rub berzooi met 11 (12 en steeg de uitvoer van dit schoeisel met leren zool met 54 (53 De uitvoer van herenschoenen, zo wel met leren- als rubberzooi steeg. De totale stijging in paren gemeten was 5 (4i%) en in waarde 11 hetgeen neerkomt op een prijsstijging van 6 Bij een ongeveer gelijkblijvende to tale uitvoer steekt de ook in 1963 weer sterk toegenomen invoer wel heel erg af. Er werden in 1963 ruim 3 miljoen paar schoenen meer inge voerd dan 'in 1962. Dit betekent een stijging van 42 1% (45 in paren en van 31 (36 in waarde. Teruglopende invoer bij herenschoeisel. In 1963 liep de invoer van heren schoeisel met rubber-zool terug, dit in tegenstelling to de invoer van da messchoenen me rubber-zoolwaar van de invloed een zeer sterke stijging te zien gaf. Een opvallende ontwikkeling heeft zich ook voltrokken bij de invoer van damesschoeisel. De totale invoerstij- ging in paren bedroeg 45 (55 en in waarde 32 (38 De prijs van het ingevoerde dames schoeisel daalde met 9 Dit wordt mede veroorzaakt door de verander de samenstelling van de groep dames schoenen. Zo nam de invoer van dit soort schoeisel met robberzolen meer toe dan die met leren zool. De groep damesschoeisel met ru'bberzool maak te in 1962 20 (19 uit van de totale invoer van damesschoeisel en in 1963 was dit reeds 35 (32 Ook de invoer van het overige schoeisel, waaronder kinderschoenen, huis- en rubberschoeisel, nam sterk toe. Ondanks deze pessimistische cijfers over de invoer heeft de Nederlandse schoenindustrie toch een toename van de productie te zien gegeven, hoewel die niet in alle gevallen heeft géleid tot betere resulaten. Ook voor dit jaar zijn de verwach tingen ten opzichte van de bedrijfs winst niet optimistisch. Van de ene kan staan belangrijke verhogingen van de kosten voor de deur en van de andere kantveroorzaakt de grote in voer, met haar dalende prijzen, een druk op de Nederlandse verkoopprijs. Een belangrijke stijging van de pro ductiviteit, zoals wij die een aantal jaren geleden zagen, is thans in die mate niet te verwachten. Wellicht zal een nog verdere vorm van samenwer king, waartoe ook in het afgelopen jaar een aantal fabrikanten besloten, of een verdergaande specialisatie de zo gewenste ruimte brengen. Blijkens het jaarverslag van de le vensschool te Kaatsheuvel is 49 pet. van de deelnemende jongens recht streeks na de lagere school het be drijf ingegaan. De leiding van de school is van mening, dat slechts in weinig gemeenten een zo hoog per centage van de jeugd na de lagere school geen enkele opleiding meer volgt. Deze minimale opleiding wil ook zeggen: minimale weerbaarheid. Men vraagt of dit niet een aanwij zing is, dat juist in de gemeente Loonopzand een levensschool geen luxe is Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel Men heeft deze jongens in het laatste jaar dat zij op de lagere school waren, onmogelijk de aangepaste vor ming en voorbereiding op de nieuwe levenssituatie kunnen geven. De grote moeilijkheid hierbij is n.l., dat deze 14-jarige jongens in de klas zaten samen met 13- en 12-jarigen, die qua rijping, zowel geestelijk als lichame lijk, aan deze voorbereiding beslist nog niet toe waren. Als er op de, la gere school zgn. opleidings- en niet- opleidingsklassen zijn, kan men de jeugd wel enigszins voorbereiden, maar begeleiding is nu eenmaal niet mogelijk. De levensschool, die de jongen een dag per week uit het be drijf haalt gedurende de eerste twee jaar dat hij daar werkt, kan dat wel. Zij geeft de jongen een pedagogische begeleiding. Drie vaste fulltime leiders werden tijdens het schooljaar 1962-'63 ge durende enkele maanden, geassisteerd door een tweetal studenten van de sociale academie te Sittard en Eind hoven. Deze sagières waren gestuurd om 'hun oefenproeftijd aan de levens school door te brengen. Deze hulp was vooral in het handenafbeidlokaal erg welkom, waar de leider perma nent "zijn handen" vol heeft, terwijl de studenten hier een goede gelegen heid krijgen de jongens van de school te leren kennen, en de handenarbeid prima kansen biedt tot observatie. Het voordeeltje voor de Kaatsheuvelse le vensschool was, dat deze jonge men sen dikwijls een gezonde kritiek heb ben op de werkwijze, een frisse kijk op bepaalde aspecten van het werk, nieuwe dieeën hebben en dus de le vensschool behoeden voor het gevaar van verstarring. Het bestuur van de school zal het dus prettig vinden, als de sociale academie een stagière stuurt. Alle deelnemers kwamen geduren de een hele dag per week naar de le vensschool. In het programma van 8 uur per dag waren opgenomen twee, uren sport, twee uren algemene vor ming, drie uren handvaardigheid, en verder... vier maal per week een kwartier pauze. Dit laatste moge voor mensen, die het doel van het levens schoolwerk nog niet kennen, wat vreemd in de, oren klinken, insiders weten, dat de pauze een essentieel onderdeel van de "activiteiten" op de levensschool is. Het gewone, mense lijke, ongedwongen contact is immers juist voor deze jongens zo belangrijk, aldus de leiding. Evenals in voorafgaande verslagen wordt er oök dn dit jaarverslag weer op geattendeerd, dat vooral van de jongens, die rechtstreeks van de la gere school kwamen, de lichamelijke conditie erg slecht was. Gezien echter het gebrek aan gymnastieklokalen bij de jongensscholen in de gemeente, mag men er zich niet over verbazen. Overigens meent de. leiding van de levensschool, dat de lichamelijke op voeding in Nederland schromelijk wordt verwaarloosd, terwijl zij de li chamelijke vorming beslist noodzake lijk acht. Juist voor die jongens, die altijd slechte rapporten hadden op school, is 'het prachtig als zij nu eens kunnen laten zien wat zij lichamelijk presteren. De sport is het meest spec taculaire onderdeel van het levens- schoolprogramma. En behalve 'het meest spectaculair is het voor veel jongens het meest attracief. Daarom worden er ieder jaar sportdagen en demonstraties op ouder- en slui tingsavonden gehouden. En hoe groot is het aantal werkgevers, dat al "dat- gesport-in-de-baas-zijn-tijd" maar verloren tijd vindt, wordt er gevraagd in dit jaarverslag, waarin tot besluit word opgemerkt, dat de levensschool nog steeds voor een groot deel afhan kelijk is van de vrijwillige medewer king van de bedrijven. Niet alleen wat het aantal deelnemers betreft, maar ook financiëel. Men vindt dat dit het prestige van een vormingsin stituut niet ten goede komt. Als de leiding van de school ieder jaar opnieuw bij het begin van het cursusjaar als het ware moet gaan "ronselen", is dit evenmin een ideale situatie, als die waarbij het bedrijf zelf zijn, jeugdige werknemers moet gaan vragen of zij „asjeblief" willen komen werken. TONEELUITVOERINGEN DOOR KUNST NAAR KRACHT In het kader van het K.A.B.-ont spanningsprogramma, dat de K.A.B. telkenjare voor haar leden organi seert, staan weer twee mooie avonden op het programma. De K.A.B.-toneel vereniging "Kunst naar Kracht" komt namelijk vrijdag 13 en zaterdag 14 maart in de zaal van de Gildenbond voor het voetlicht met het dramatisch toneelspel in drie bedrijven "Inkeer" van A. Brome. Een zeer goed stuk, dat ongetwijfeld weer veel toneellief hebbers zal trekken. De regie is weer in handen van Jos van den Assem, terwijl de firma Wijngaard uit Til burg zoals gebruikelijk voor de grime zal zorgen. Tevens wordt welwillende medewerking verleend door het Blin deninstituut St. Hubertus uit Grave. PAX CHRISTI-VOETTOCHT Evenals andere jaren zal ook dit jaar Kaatsheuvel weer startplaats zijn voor een groep deelnemers aan de Pax-Christi-voettocht. Op donderdag 2 april circa half zes zullen circa 250 routiers in Kaats heuvel arriveren, die zich direct na aankomst naar de kerk van de paro chie St. Jan zullen begeven voor een korte dienst. Na afloop hiervan gaan zij naar de Gildenbond, waar zij con tact zullen opnemen met 'n aantal jon gelui uit Kaatsheuvel, die hen naar de adressen zullen brengen en intro duceren bij de familie, waar zij de nacht zullen doorbrengen 's Avonds om half acht vindt er in de Gildenbond 'n bijeenkomst plaats, waarbij ook burgemeester Van Erp acte de presence zal geven en de routiers zal verwelkomen in zijn ge meente. Een van de plaatselijke mu ziekgezelschappen zal omstreeks 'half tien met de routiers een gezellige mu zikale rondwandeling maken, waar na op het Kerkplein de completen zullen worden gebeden en iedereen vervolgens zijn kwartier gaat opzoe ken voor de nacht. Nadat men dan 's morgens om acht uur in de St. Janskerk de H. Mis zal hebben bijgewoond'en het ontbijt in de Gildenbond gebruikt is, zullen de routiers afmarcheren naar Helvoirt. Van hieruit volgt dan zaterdagmor gen de laatste etappe naar het eind punt 's-Hertogenbosch. Het comité, dat in Kaatsheuvel voor de ontvangst van de routiers ge woonlijk zorg draagt, zit d'.t jaar met een probleem, waardoor hei. genood zaakt is een extra beroep te doen op de plaatselijke gemeenschap. Vorige jaren genoten de meisjes, die aan de Voor de a.s. H. Communiedag Piet van Dun KAATSHEUVEL Telefoon 2581 Pax Ohristitocht deelnamen, onder dak in het missiehuis St. Antonius. In vérband met verbouwingen in 't mis siehuis kan van deze gelegenheid dit jaar geen gebruik worden gemaakt. Circa 150 meisjes zullen dus ditmaal onderdak moeten hebben bij diverse particulieren. Het comité hoopt en vertrouwt, dat iedereen, op wie di- maal voor nachtlogies ten behoeve van deze meisjes een beroep wordt gedaan, daaraan gehoor te geven en de gevraagde medewerking zal verle nen. Loon op Zand Pasen in zicht! De verlovingstijd breekt aan P. van Rooij gasthuisstraat 48 - Tel. 2187 Kaatsheuvel DE VLIEGENDE MATROOS De 21-jarige vliegtuigmaker Theo van E. die er zaterdag op Malta met een Nederlands marinevliegtuig van door is gegaan, heeft in Libië poli tiek asiel gekregen. Een woordvoer der van het ministerie ver Buiten landse Zaken verklaarde dat de ho norair consul-generaal in Tripolis, de hoofdstad van Libië, had gemeld, dat van E. politiek asiel zou hebben gevraagd en ook zou hebben gekre gen. De man komt van Gilze bij Til burg. 5185 NIEUWE WONINGEN IN JANUARI In januari zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 5.185 nieuwe woningen ge reed gekomen. In januari vorig jaar kwamen - tengevolge van de stren ge winter - 1.281 woningen gereed. In januari 1964 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 7.065 wo ningen (januari '63 met 1.297 wo ningen). Daar het aantal in aanbouw geno men woningen in januari groter was, dan dat van de gereedgeaomen wo ningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 138,171 op het einde van die maand. De €cho van het Zuióen op de voet Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT, WAALWIJK HORS D'OEUVRES SLAATJES CROQUETTEN GEBRADEN HAANTJES Bij tijdige bestelling ook aan huis bezorgd. CONCERT CONCORDIA. Het programma dat de Kon. Erk. Har monie Concordia a.s. zaterdag 14 maart te Vessem in Hotel De Gouden Leeuw zal ge ven luidt als volgt 1 Met vaste hand 2 Image d'été 3 Tarasss Boutba 4 Genoveva 5 Spaanse Dansen 6 Three Inventions 7 Avec Elan, mars VOOR VERLOVINGS- EN TROUWRINGEN het vertrouwde, meest ge sorteerde adres Mart Jos Moerenhout A. Georges Guy Duyck Moskowsky Pie Scheffer K Jansen Het concert staat onder leiding van Sef Pijpers. Het is de eerste keer, dat deze be kende 'harmonie zich weer naar buiten be geeft, na een lange periode van goede studie. Daarom wensen wij Concordia veel succes te Vessem. KATH. VROUWEN ORGANISATIE. De jaarvergadering van de K.A.V. afd. Loonopzand heeft dinsdagavond plaats ge had in zaal Vermeulen. Het lijvige program ma as snel doorworsteld. De leden van deze organisatie zijn buitengewoon goed op gekomen. Mevr. Beerens-v. d. Schoor open de de vergadering, waarna door de secreta resse mevr. v. d. Velden-v. Deursen 't jaar verslag werd voorgelezen. Mevr. Ermers- Brok Ibradht het finantieel verslag uit. Bei den werden goedgekeurd. De voorzitster dankte voor de wijze waarop zij dit jaar hadden gewerkt. Bij de 'bestuursverkiezing werd mevr. Beerens herkozen.De kascommissie zal dit jaar bestaan uit mevr. Venrooij en mevr. Schoenimakers-Snoeren. Staande de vergadering kreeg de eerw. heer kapelaan Heefkens het woord, die sprak over de onderlinge verhouding ten op zichte van bestuur en leden dezer vereni ging. Hier was een heel goed voorbeeld hoe een en ander werkelijk kan. Na de pauze sprak mej. Stokwielder uit Waalwijk over de binding tussen de K.A.V. en de andere nationale vrouwenorganisaties w.o. de Kath. Unie van Kath. Vrouwenorga nisaties. Ook zag zij het breder en wilde de samenwerking zien op internationaal vlak. Zij noemde hier 'de Int. KAV, de FI- MOC en UMOFC, welke allen hetzelfde doel nastreven. Door het lot is mevr. Timmers-Ligten- berg, Land van Kleef alhier, in 'het geluk kige bezit gekomen van de gratis Lourdes- reis voor dit jaar. De bespreking van de reis heeft geen concreet resultaat opgeleverd. Van de reis is men afgezien i.v.m. de ker misdagen in begin mei. Op een andere tijd zal een reis met een eventuele excursie wor den gepland, waarover in een latere verga dering zal worden 'besproken. De avond werd verder gezellig doorge bracht. Velen gingen niet met lege handen naar huis. Tot slot dankte de voorzitster de beide sprekers, waarna allen tevreden huis waarts keerden. HET WIT GELE KRUIS. De jaarlijkse contributie voor het Wit- Gele Kruis zal de komende weken weer door de bode worden opgehaald in Loonopzand en De tMoer. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de bode, van Rijckevorselstr. 31 of hij het secretariaat mevr. van Esch, Kerk straat 18 a, te Loonopzand. JUNIOREN VAN UNO ANIMO. De zesde ronde van ihet groot barkacon- cours voor de jeugd van Uno Animo is zon dag in café de Leeuw gehouden. De uitslag is als volgt: 1 Chr Brands 114 pt.; 2J van Noije 111 pt.; 3 J Boons 107 pt.; 4 C v d Velden 104, 5 Ca. Brands eveneens 104 pt. De laatste ronde heeft zondag a.s. plaats in zaal Concordia. Na afloop om 22.30 zal de prijsuitreiking geschieden. Mochten er deelnemers bij zijn, die bij de bovenste 20 behoren, dan kunnen zij bij de prijsuitrei king aanwezig zijn om te horen of zij bij de gelukkigen behoren. Grijp nog een kans, het is voor de jeugd van onze voetbalver. Ie STATIEDAG JEUGDHARMONIE. Voor de eerste maal in de Loonse ge schiedenis viert de Jeugdharmonie van So phia's Vereniging haar jaarfeest. De zo pas opgerichte Jeugdharmonie heeft zich reeds enige keren naar buiten vertoond en wel ip het grote feest van het 100 jaar bestaan van haar moederharmonie vorige maand. Toen presenteerde zij zich in haar nieuw uniform. Thans zijn 39 jongens hiervan lid. In zaal Vermeulen zullen zij zaterdag a.s. om drie uur bijeenkomen, om omstreeks 4 uur een rondwandeling door het dorp te maken. Om 6 uur krijgen deze jongens een koffietafel aangeboden en om ongeveer 7 uur zullen zij met hun ouders worden ver rast op een feestavond. „Jong geleerd is oud gedaan" geldt hier als motto. Veel plezier. VOETBAL Uitslagen van zondag j.l.: Gilze-Uno Animo 5 2Uno Animo 2 Vlijmense B, 12-3 ;Uno Animo 3 - Waspik 2 3-0; Uno Animo 7 Baardwijk 6 6—0; Uno Animo 8 - RKC 12 1-0. In de res. 3e klas staat Uno Animo 2 op de bovenste plaats met een scoreverhouding 14- 19. Jongens zo houden! Zaterdag en zondag 14 en 15 maart wordt als volgt gespeeld Ons Vios - Uno Animo; Concordia SVD 2 Uno Animo 2; Gilze 8 - Uno Animo 6; Uno Animo 7 - RKC 8; Uno Animo 8 - RWB 10. .AGENDA. DoktersdienstOp het weekend 14 en 15 maart zal deze dienst worden waargenomen door Dr. A. de Vries, van Rijckevorselstr. 6, Loonopzand, tel. 04166 - 250. Zaterdag 14 maart Rikconcours zaal Hendriks, 8 uur vap de Vrolijke Vissers. Rikconcours café de Louw, 8 uur, van de St. Hubertusscfautters. Balavood The Paying Rockers, in zaal de Leeuiw, 19 uur. Zondag 15 maart Barakconcours Uno Animo-jeugd, zaal Concordia, hele dag. y Balavond zaal Vermeulen, 19 uur, muziek The All Stars.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9