wAAtwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Dit is Je dag die Christus gemaakt heeft... 4 m Stichting Jeugdbelangen parochie St. Jan bekritiseerde in ernstige bewoordingen gemeentelijk subsidiebeleid WEDSTRIJD VOOR AMATEUR FILMERS Baby-Paradijs Kinder Paradijs Waalwijk vier dagen in de sfeer van Tolhuis „Terpidróme Verdwijnende ambachten in Noord-Brabant speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Spoeling ieder jaar dunner Niet sluitend Opening van zaken 315 kinderen VRIJDAG 27 MAART 1964 86e JAARGANG No. 24 e tcho van het Zuióen Uitgever ff aalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Hit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Wanneer wij ons in deze droeve dagen van de Goede Week verdie pen in het lijdensverhaal, zoals men dat bij Mat- theüs vindt, dan komen wij op een zeker moment aan de passage, waarin de evangelist met sobere woorden gewaagt van die afgrijselijke bespotting. Leeg gebloed en leeg geslagen, gruwelijker dan Servaes of Grüne- wald het kunnen uitbeel den, hangt de Godmens Jezus Christus aan het kruishout. "Ego sum ver mis", ik ben een worm en geen mens meer, zegt de psalmist. Hoog hangt hij tegen de dreigende lucht en de grage ogen van de man nen en de vrouwen uit het volk. De priemende ogen van de priesters kunnen geen gave plek meer vinden aan zijn ge folterd lichaam. Zo hangt de bebloede gestalte van God aan het kruis en de Vader zelfs heeft zich van zijn Zoon af gekeerd en hoort het niet meer wanneer Hij om Hem roept. En in deze onmenselijke ellende, in deze dodelijke verlatenheid hoort Jezus boven het hameren in zijn gemarteld hoofd, boven het jagend kloppen van zijn stervend hart uit, het schelle, treiterende roepen van die menselijke hyena's, van die priesterlijke gieren beneden hem. Zijn dat de priesters van Jaweh en de "heilige mannen" die Zijn Goddelijk Woord moeten bewaren en Zijn gebod moeten beschermen? Nee, het zijn de beesten die wild worden, wanneer zij het laatste Goddelijke bloed langs het kruis omlaag zien kruipen, in trage dieprode sporen. Dat zijn de intense haters die met arendsogen spie den naar de dood van de Nazarener, die nu zolang niet meer uit kan blijven. Het zijn de tijgers, die met hun klauwen het lam een laatste dodelijke slag toe willen brengen. Boven die laaiende haat, hangt de Christus, de Verlosser, ontdaan van al wat iets met zijn Godzijn te maken heeft. Hij hangt daar en luistert naar de smalende opmerkingen van de mannen, vrouwen en kinderen onder het kruis. Als snijdende slagen stijgen de woorden naar zijn hoofd "Als Gij de zoon van God zijt, kom dan van Uw kruis af en wij zullen U geloven "Anderen heeft hij gered, maar zichzelf kan hij niet redden "Kom van Uw kruis af en wij zullen U geloven Bijna 2000 jaren zijn voorbij gegaan sedert die eerste Goede Vrijdag. Wij christenen, die ons volgelingen noemen, weten dat Hij inderdaad na drie dagen van Zijn kruis zou afkomen, door zijn verheerlijkte opstanding uit het graf. Wij weten dat Christus streedt als een held voor onze verlossing. Niets was hem daarbij teveel. De bespottingen, de pijnigingen, zelfs Zijn eigen dood aanvaardde Hij, omdat Hij wist dat dit volbracht moest worden, wilden wij althans nog ooit het licht van de eeuwigheid aanschouwen. Wij hebben Zijn lijden en Zijn dood aanvaard, wij hebben ons hoofd gebo gen en niet begrijpend stilgestaan bij het horen van het gruwelijk verhaal. Wij weten nu dat het onvermijdelijk was en dat het zelf door de Godmens zo was gewild. Daarom kunnen wij zeggen "Wij zullen het kruis vereren dat Gij hebt MOGEN dragen". Daarom ook zullen wij in de Paaswake de priester weer horen zingen "O felix Culpa", "O gelukkige schuld van Adam die ons zulk een Verlosser schonk". En wij zullen juichen, samen met de gehele strijdende kerk "Dit is de dag die Christus gemaakt heeft, de dag waarop Christus onze dood overwon." Maar naast dit opnieuw beleven van Zijn lijden en Zijn dood, naast de vreugde om de verrijzenis van Christus, zal onze diepe dankbaarheid moeten staan voor datgene wat Christus voor ons heeft over gehad. Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 Vier dagen lang, van donderdag 30 april tot en met zondag 3 mei, zal Waalwijk in de sfeer worden gebracht van het Tolhuis "Terpidróme"dat geen andere bedoeling heeft dan iedereen de gelegenheid te geven te genieten van de echte ouderwetse vrolijkheid Dit lentefeest, zoals men !het zou kunnen noemen, wordt georganiseerd voor en door het jeugdwerk van de Andreas Zijlmansgroep en De Terp, zodat, en u zult dat waarschijnlijk al begrepen hebben, dit Tolhuis toch nog een tweede bedoeling heeft en wel de financiële positie van de Stichting "Jeugdbelangen" parochie St. Jan 'n hechtere financiële basis te geven. Zoals u elders op deze pagina reeds heeft kunnen lezen, verkeert de Stichting Jeugdbelangen nu niet spe ciaal in goede financiële positie. Toch zal en moet het jeugdwerk in de parochie doorgang kunnen vinden en zal er dus ook geld moeten komen. Na dit feest, waarbij getracht wordt het eenieder naar de zin te maken, hoopt de Stichting zo'n f 2.000, - rijker te zijn. Dat is nodig, want op een of andere wijze zal het financi ële tekort van de Stichting gedekt moeten worden. Het Tolhuis kan men deze vier dagen vinden in het Terpgebouw aan de Irenestraat. Aannemersbedrijf Fr. Couwenberg heeft reeds een grote direktiekeet achter het Terpgebouw opgetrokken, dat met een gang met het Terpgebouw zal worden verbon den. Het Terpgebouw zelf zal com pleet worden omgetoverd in een huis van vermaak. De heren Suermondt en Stokwielder zijn reeds bezig met het ontwerpen van een aantal bijzon dere attracties. Van de zijde van de gemeente is reeds de toezegging ge daan dat waar dit mogelijk is de no dige medewerking tegemoet kan wor den gezien. Tijdens de Terpidróme zal iedereen mee kunnen spelen in een aantrekke lijke lotto. Ook deze aktie zal evenals de gro te feesten "Alibaba"Bibarium" 'en "Putubajes" een eigen origineel ka rakter dragen. Zo zal Koninginnedag, de dag van de opening, geheel in het teken staan van het ouderwets Oranjefeest, ter- wijl ook de andere dagen specifieke attracties en een eigen sfeer krijgen. Tijdens de maandagavond in het Terpgebouw gehouden jaarvergade- rng van de Stichting „Jeugdbelangen" in de parochie St. Jan, is zowel door het bestuur als door leden van de adviesraad en Terpstaf ern stige kritiek geleverd op het beleid van het gemeentebestuur van Waalwijk, die het voert ten aanzien van de subsidiëring van het jeugdwerk. Het bedrag van de subsidie voor het jeugdwerk van ge heel Waalwijk staat nu reeds 4 jaar lang op f 5000.- per jaar. De Stich ting „Jeugdbelangen" parochie St. Jan ontvangt hiervan jaarlijks een bedrag van f 1400.-, zijnde 7% van het totaal der werkelijke ontvang sten over 1963. Wanneer het gemeentebestuur gebruik zou maken van een bestaand subsidiebesluit, dat de goedkeuring heeft van het col lege van Gedeputeerde Staten, dan zou de bijdrage van de gemeen te aan 't jeugdwerk heel wat hoger kunnen liggen en wel maximaal 30 procent van de exploitatiekosten. Dit zou betekenen, dat de Stich ting „Jeugdbelangen" in aanmerking zou komen voor een subsidie van 6000.-. De overheid komt met een bijdrage van een schamele 7% slechts povertjes uit de bus. „De spoeling wordt ieder jaar dunner", zo betoogde voorzitter de Waal, tijdens de vergadering. „On danks de ingezonden begroting ie der jaar, waaruit kan worden ge constateerd dat de gemeente met haar bijdrage ver achter blijft, is tot op heden geen wijziging ge komen in het subsidiebeleid". De heer de Waal bracht naar vo ren, dat het subsidiebedrag van f 5000.- voor geheel Waalwijk, wan neer men rekening houdt met de inflatie, ieder jaar lager is, terwijl het jeugdwerk in Waalwijk in om vang ieder jaar is toegenomen. Het subsidiebeleid van de Gemeente Waalwijk is er dus allesbehalve op gericht om een stimulans te zijn. Deken P. Maessen, die deze ver gadering eveneens gedeeltelijk bij woonde bevstigde, dat hij in zijn parochie in Vught, inderdaad on geveer f 6000.- subsidie kreeg van de gemeente. „U begrijpt" zo vervolgde de heer de Waal, dat wij eens zijn gaan pra ten met de burgemeester. Wij heb ben bij hem goed gehoor gevonden en hopelijk heeft dit tot gevolg, dat aan de gemeenteraad voor 1964 nieuwe voorstellen zullen worden gedaan, die tot gevolg zullen heb ben, dat wij zoveel subsidie krijgen, dat wij het volgend jaar een slui tende begroting kunnen voorleggen. De begroting voor 1964 was in ieder geval niet sluitend. De Stich ting zit met financieel tekort van f 5470,-, dat op een andere wijze ge dekt zal moeten worden. Het be stuur heeft zich dan ook ernstg be raden over de wijze waarop dit te kort gefinancierd kan worden. Men kan hierbij in ieder geval rekenen op 'n wijze bijdrage van f 2000.- van het kerkbestuur. Vervolgens zal de contributie voor enkele „dure clubs" waaron der zweefvliegtuig-bouw, ballet en philatelie, worden verhoogd. Deze verhoging brengt ruim f 600.- in kas. Vervolgens hoopt men van de gemeente een subsidie van f 2400.- te ontvangen. Dit is f 600.- meer dan op de begroting van 1964 staat aangegeven, terwijl de verwachte netto opbrengst van de te houden aktie „Tolhuis Terpidróme" op f 2000.- is geschat. Dit alles brengt een bedrag op van f 5200.-. De werkelijke ontvangsten over 1963 werden uit de volgende bron nen verkregen: Door de leden zelf werd een bedrag gevormd door het inbrengen van contributie en kampgelden van f 5300.- opge bracht, zijnde 28% van de totale opbrengst in 1963. De bijdrage van de parochianen bestaande uit collecte kerk f 500.-, verjaardags- aktie f 1700.-, donateursaktie A.Z.G. f 500- en diverse akties f 600.- be droeg in totaal f 3.300 zijnde 18%, de bijdrage van het kerkbestuur be staande uit gratis huur omvatte f 9000.-.- zijnde 47% en tenslotte de bijdrage van het gemeentebe stuur f 1400.- zijnde slechts 7%. Het kassaldo van „De Terp" per 1 januari 1963 bedroeg f 1421.- en op 31 december 1963 f 422.- nega tief, zodat over 1963 een bedrag van f 1843.- is ingeteerd. Vanuit de vergadering gingen stemmen op om „wat harder op de trom te slaan". Gesteld werd dat ook de gemeente een belangrijke taak heeft te zien in het jeugdwerk. „Van de zijde van de leiders en leidsters en het bestuur wordt alles in het werk gesteld het jeugdwerk op gang te krijgen en te houden. De gemeente mag zeker hierbij niet achter blijven." In zijn openingwoord herdacht voorzitter de Waal met enkele Voorden de bijdragen die deken v. d. Hurk aan het jeugdwerk in de St. Jansparochie heeft geleverd. Vervolgens heette hij een drietal nieuwe leden, de heren J. Kobben, De tijd gaat snel. Te snel soms. De ene verbluffende technische uit vinding volgt op de andere. Nieuwe goedkope synthetische stof fen nemen de plaats in van steeds duurder wordende natuurlijke grondstoffen. Het modern verkeer heeft geïsoleerde gebieden ontslo ten. Oeroude ambachten verdwij nen geruisloos, evenals de vaak pit toreske streek-klederdrachten en gewoonten. De machine neemt het werk van de ambachtsman over. Men kan dit betreuren doch niet tegenhouden. Hoewel reeds enkele ambachten zijn verdwenen, zijn er toch nog een aantal in Noord-Brabant overgeble ven, die nog geheel worden beoe fend zoals dat honderd jaar en lan ger geleden ook gebeurde. Wij denken hierbij aan touwsla- GROOTHERTOGIN CHARLOTTE VAN LUXEMBURG TREEDT AF Groothertogin Charlotte van Lu xemburg heeft de Luxemburgse rege ring woensdagavond in kennis gesteld van haar wens af te treden, zo heeft een zegsman uit paleiskringen don derdag bekend gemaakt. De groothertogin heeft woensdag premier Pierre Werner en regerings leden ontvangen en haar besluit mee gedeeld. Verwacht wordt dat zij zal aftreden voor 1 juni, de dag waarop algemene verkiezingen worden ge houden. Aartshertog Jan zal haar opvolgen. gen, mutsen maken en plooien, bij enkorven maken, damast weven, koperslaan, turfsteken, sigaren ma ken, kousen breien, mosterd maken. De meeste van deze ambachten worden beoefend in of in de omge ving van 's-Hertogenbosch, Eindho ven en Tilburg. Men kan er zeker van zijn, dat deze ambachten, die meestal nog slechts door één persoon worden vertegenwoordigd, binnen afzien bare tijd zullen zijn verdwenen. Sommigen voorgoed, zoals b.v. mutsenplooien. Andere moeten wij ken voor de machine, die sneller en goedkoper werkt. Het zou uitermate jammer zijn als deze oude ambachten spoorloos uit ons gezichtsveld zouden raken zonder een spoor achter te laten. Doch hier komt de techniek, die de oorzaak is van het verdwijnen, ons te hulp. De filmcamera is het instrument bij uitstek om het nu nog bestaande voor het nageslacht niet alleen vast te leggen, doch ook weer op het pro jectiescherm in leven te brengen Wanneer wij deze voor de hand lig gende mogelijkheid dan nog combi neren met de mogelijkheid de bij het ambacht behorende geluiden op te nemen, dan beschikken wij over een documentatie van hoge histo rische waarde. De culturele Raad Noord-Brabant, sectie film, heeft voor dit alles een open oog. Daarom doet de sectie Film van deze raad een beroep op alle ama teur filmers, woonachtig in onze provincie, deel te nemen aan de filmwedstrijd „Verdwijnend Am bacht". Deze wedstrijd staat open voor alle amateur filmers, ongeacht of zij lid zijn van een filmclub of niet. Men is vrij in de keuze van formaat (16, 9,5 of 8 mm), zwart/wit of kleur, met of zonder geluid. Deelnemers kunnen verzekerd zijn van de volle medewerking van de leden van de sectie, die eventu eel voor een introductie bij de be treffende bedrijfjes kan zorgen. Men wende zich in dit verband tot Ir. M. Tans, Drossaert van Wesep- straat 9, Tilburg. De films zullen worden beoor deeld door een complete jury. Er zijn een aantal zeer aantrekkelijke prijzen beschikbaar. De ingezonden BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk films blijven het eigendom van de inzenders, doch de Culturele Raad Noord-Brabant verkrijgt het recht van ingezonden films een copie te laten maken. Tenslotte zij nog meegedeeld, dat de Culturele Raad met deze wed strijd louter ideële doelstellingen nastreeft. Wedstrijd-regelementen kunnen schriftelijk worden aangevraagd bij: Culturele Raad Noord-Brabant, sec tie Film, Bethaniëstraat 4, 's-Herto genbosch. In de sectie Film hebben zitting: Drs. A. G. Nieuwendijk, voorz. Ir. M. E. W. Tans, ondervoorz. Leden: J. Bechtold, J. Bruens, Fr. Ethel- berto v. d. Linde, Drs. Th. Hoog bergen, Mevr. W. Nieuwendijk- Huiibers,. Mr. J. B. M. Laudy, sec. H. van Oudheusden en H. Schilders welkom. De heer de Waal, betoogde dat graag een keer per jaar opening van de zaken werd gegeven aan en overleg gepleegd werd met de ouders en specialisten op het gebied van jeugdzaken in de parochie. „Voor ons bestuur zelf heeft de ad viesraad ook een stimulerende func tie" zo betoogde hij. Juist omdat de rest van de vergadering voorname lijk zou gaan over geldzaken, vond de heer de Waal het nuttig, om in zijn openingswoord de grote waarde te belichten van het parochieel jeugdwerk in „De Terp" en de ver- kennersgroep A.Z.G. Hij noemde het jeugdwerk het derde millieu dat naast de school en het gezin beslist noodzakelijk is. „Het jeugd werk betekent een belangrijke hulp in de groei naar volwassenheid". Voorzitter de Waal wees er ceh- ter nog op dat de waarde van het jeugdwerk niet gezocht moet wor den in het gebouw, in de hulpmid delen of het materiaal. „De waarde zit in ons korps van leiders en leid sters, leden van de adviesraad en bestuursleden". Op 't ogenblik dra gen 50 ouderen er toe bij dat het jeugdwerk in de parochie waaraan 400 kinderen deelnemen doorgang kan blijven vinden. De heer de Waal zei verder, dat het eigenlijke jeugdwerk gebeurt door de leiders en leidsters die dit werk volgens de voorzitter met liefde en plezier doen. Hij noemde het een taak van het bestuur deze leiders en leidsters de ruimte en de middelen te verschaffen. „Ik wil graag constateren" zo ver volgde hij, „dat wij voor de jeugd van deze parochie zeer rijk zijn, alleen voor de ouders en de ouderen zijn wij zeer arm. Iedereen maar ook de overheid moet voor dit werk iets meer over hebben, eerst dan kunnen wij zonder zorgen werken en onze aandacht voornamelijk be steden aan dat soort zaken dat te maken heeft met de groei van de jeugd naar de volwassenheid." Voorzitter de Waal bracht dank aan de leiding van „De Terp" en van de Andreas Zijlmansgroep, ver volgens aan alle leiders en leidsters en met name aan mej. Wagemakers en haar assistenten, die gezamenlijk zorgen voor wat de heer de Waal noemde, „de onmisbare bron van inkomsten: de verjaardags actie". „Laat ons constateren", zo besloot hij, „dat wij een bloeiende jeugd beweging hebben. Het zal ons de moed geven de problemen met ernst maar blijmoedig op te lossen." Aan,, de Terp" nemen nu in to taal 315 kinderen deel. Aan ballet doen 75 kinderen mee, toneel 8, zang 14, handenarbeid jongens 7, handenarbeid meisjes 49, zweef- vliegtuigbouw 14, vrije expressie 66, tafeltennis 20, judo 23, fotografie 8 en radio-electro 9. In september zal het bestuur van „De Terp" weer een wervingsactie onder de jeugd van de parochie St. Jan houden. Voorlopig is de jeugd, afkomstig uit de nieuwe Bernadette Parochie ook onder het jeugdwerk „De Terp" waarvan pastoor Oomens nu geeste lij ijk adviseur is, gebracht. Zij zul len hier een gastvrij onthaal blijven vinden totdat de parochie zelf over een jeugdhuis, leiders en leidsters beschikt. Ook bij „De Terp" kan men nog leiders en leidster gebruiken. Voor- gl in de groepen handenarbeid jon gens en meisjes die enigszins vak man zijn in handenarbeid en die verder met jeugd weten om te gaan. Bij de welpen van de Andreas Zijlmansgroep is de situatie omge keerd. Hier geen tekort aan leid sters, maar aan welpen. In de twee hordes kunnen nog 13 welpen wor den ondergebracht. De heer Hooij- maijer wees erop dat juist nu, een gunstige tijd is om zich als welp aan te melden, omdat deze nieuwe lingen dan nog voorbereid kunnen worden op de zomer bivaks. Aan het eind van de vergadering bracht dokter Lenglet, namens de adviesraad bijzonder dank aan het Stichtingsbestuur, aan de leiders en leidsters van „De Terp" en de An dreas Zijlmansgroep.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1