wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Mater Amabilisschool brengt show „HET STAAT IN DE KRANT" Bejaarden en invaliden uit Waalwijk en omgeving worden uitgenodigd Amerika: 's werelds grootste circus begint Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 De partijverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire zijn, volgens traditie, de eerste geweest van een reeks dergelijke gebeurte nissen, welke tesamen terecht de naam verdienen van 's werelds groot ste circusde candidaatstelling voor het presidentschap van de Ver enigde Staten. En daarna begint de eigenlijke, grote strijd die tussen de Republikein en de Democraat om de stoel in het Witte Huis. Eens in de vier jaren kiest Amerika een nieuwe president. Tegelijk wordt dan een deel der leden van Senaat en Congres gekozen of her kozen en soms gaat het om nóg meer baantjes. Maar vanzelfsprekend draait de belangstelling om de presidentscandidaten. Zoals in ieder circus, speelt zich ook hier zeer veel achter de schermen af. Iedere afdeling van de partij, in iedere staat, heeft wel een favoriet. Vëlen vallen af, enkelen blijven over, die serieus in aanmerking zouden kunnen komen. Het wordt dan een over en weer getransactioneer om het zover te krijgen, dat deze candida- ten zich terugtrekken om de Grote Man zijn kans te geven. Soms moe ten daartoe bepaalde beloften worden gedaan (het vice-presidentschap, mi nisterposten en dergelijke), welke na tuurlijk pas kunnen worden ingelost als de candidaat inderdaad wint. In iedere staat stelt de partij haar candidaten vast. Voor de democraten is Johnson de beste kanshebber; ten zij hij vóór die tijd heel domme dingen doet of in zeer netelige kwesties ver zeild geraakt, zit er voor hem winst in. De republikeinen zijn verdeeld; Rockefeller heeft een deel van zijn sympathie verspeeld door zijn echt scheiding; Gold water laat zich steeds duidelijker zien voor wat hij is meer stembanden dan hersenen; Nixon is de bekwaamste, maar niet populair en heeft al enige malen verloren,f%n een Amerikaan wedt niet graag op een "tweede" paard. Naar de conventie Uiteindelijk nadert dan de dag van de grote conventie. Elk der partijen heeft daarvoor in een grote stad een reusachtig gebouw afgehuurd. Alle hotels in die stad zitten propvol met afgevaardigden en hun aanhang. Ve le afgevaardigden beschouwen dit als een "uitje", maar niet die mensen, die aan de touwtjes trekken. Die zijn er op uit hun stemmen zo duur moge lijk te verkopen, te proberen er zo vroeg mogelijk achter te komen wie de beste kansen heeft. En iedere candi daat maakt geweldig veel reclame MGR. DE REEPER TOT BISSCHOP GEWIJD In de Kathedrale Basiliek van St. Jan te s-Hertogenbosch heeft de plechtige bisschopswijding plaats ge had van mgr. J. de Reeper, lid van de congregatie van Mil-Hïll en bis schop van Kisumu in Kenya. Mgr. de Reeper die zelf geboren Bosschenaar is, heeft een groot deel van zijn priesterleven in dienst van de missie gesteld. Hij werd in 1960 be noemd tot Apostolisch Prefect van Ngong in Kenya en in januari 1963 volgde zijn benoeming tot bisschop van Kisumu. De consecratie geschiedde door mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, met assistentie van mgr. F. Hall, emeritus bisschop van Kisumu, die door mgr. de Reeper is opgevolgd en mgr. Maurice Otunga, bisschop van Kisil in Kenya, voor wiens opleiding tot priester mgr. de Reeper zich destijds bijzonder heeft ingezet. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten onder wie de Algemeen Overse van de Congregatie van Mill- Hill, pater G. Mahon m.a. en ver scheidene Ridders van het H. Graf alsook door talrijke inwoners van Ke nya, die voor studie of andere doel einden in Nederland vertoeven. 's Middags werd 'n bijzonder druk bezochte receptie gehouden, waar burgemeester mr. R. Lambooy, na mens de Bossche bevolking, een feest gave van f 28.000 aanbood. Dit be drag zal door mgr. de Reeper be stemd worden voor sociale projecten in zijn bisdom. door middel van allerlei lieden, die zich daartoe verdienstelijk maken, al of niet in de hoop daardoor later car rière te maken. Want in Amerika is de politiek een broodwinning, meer dan ergens anders. Tijdens de conventie mogen ten gunste van de diverse candidaten zo genaamde demonstraties worden ge houden. Dan komen de aanhangers, hoe meer hoe liever en hoe luidruch tiger hoe beter, met muziekkorpsen, voorafgegaan door kortgerokte majo rettes, met banieren, spandoeken en borden, met grote insignes in hun knoopsgat, duidelijk maken, dat hun candidaat de beste is. De leider van zo'n conventie heeft een geweldige toer om dat alles in ordelijke banen te leiden, ieder op zijn tijd het woord te geven, soms ook om juist de goede kant op te kijken, waar de mannetjes zitten, die de doorslag geven. Het is een geweldig spel met veel pionnen, maar zij, die het leiden, zijn doorge winterde oude rotten, zonder een zweem van sentiment en zo zakelijk als zij maar gemaakt worden. De benoeming Als dat zo (meestal een paar da gen) aan de gang is, hebben de touw tjes-trekkers al wel in de gaten wie de kanshebber is. De mededingers worden "verhandeld" voor zover dat al niet gebeurd is. Men haalt er uit wat er uit te halen valt. Komt dan eindelijk het grote moment, dan gaat het er om op de voorgrond te komen. Slagen de afgevaardigden van een staat er in als eersten voor te stellen om bijvoorbeeld tot een unanieme stemming voor de candidaat te ko men, dan maken zij een goede beurt en kunnen later, als het om leningen, opdrachten of publieke werken gaat, in Washington met een goed geweten aankloppen als eerste supporters. Wie achteraan komt, te lang op het ver keerde paard heeft gewed, komt ook na de verkiezingen achteraan. Hoe plechtig de bijeenkomst ook begonnen is, meestal met gebed door een predikant, een priester èn een rabbijn, als eindelijk het ogenblik van de stemming is aangebroken, is er van plechtigheid geen sprake meer. De candidaat verschijnt en wordt stormachtig toegejuicht en vanaf dat ogenblik is hij geen gewoon burger meer. De federale politie bewaakt hem, niemand wordt bij hem toege laten die niet op de lijst staat. En dan kan hij op tournée gaan voor de grote slag, de strijd met de candidaat van de andere partij om de presidentszetel. Politiek en zaken Wanneer men dit zo leest, maakt 't allemaal de indruk van een markt. Maar dat is het ook min of meer. De politieke partijen worden niet door principes gescheiden. Zowel bij de republikeinen als bij de democraten vindt men conservatieven en progres sieven, mensen van alle kerkelijke dominaties, voor- en tegenstander van rassenscheiding, ondernemers en arbeiders, al heeft de democratische partij meestal de vakverenigingen wel op haar hand en maakt zij een goe de kans bij de negers. Hoewel de buitenlandse politiek, met name bij de presidentsverkiezin gen, een geducht woordje mee spreekt, is het op de conventie de bin nenlandse politiek die de doorslag geeft. Bij allerlei zaken heeft men Was hington nodig. Bij vestiging van nieu- me industrieën, vliegvelden, leger kampen of marinebasis, de aanleg van interessante wegen, bevloeiings werken, belastingen met 'n gunstige of ongunstige uitwerking voor de productie en handel van bepaalde sta ten. Het gaat er dan bij om zo dicht mo- Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg gelijk bij het vuur te zitten. Het gaat er ook om, dat de senatoren en con gresleden van die staten juist in die commissie terecht komen, waar zij voor hun kiezers het meeste goed kunnen doen. Over de beginselen, voor zover zij een woordje meespreken, is men het immers over het algemeen wel eens. Dat scheelt tussen de twee grote par tijen gefen slok op een borrel. Het gaat om de behartiging van de belangen. En niet alleen die van de Verenigde Staten, niet alleen die van de staten afzonderlijk, maar ook van al die mensen, die zich verdienstelijk maken voor de partij, in de hoop, dat als er straks een baantje te vergeven is, men zich hunner zal herinneren. Daarom ontbreekt het bij de Ame rikaanse verkiezingen nimmer aan verkiezingsvuur. Waarvoor loopt een mens harder dan voor het eigen be lang? ONBENUTTE BOUW CAPACITEIT IN BRABANT Op het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is een be spreking gevoerd met vertegenwoor digers van de afdeling Noord-Bra bant van de N.K.A.P.B. (Nederland se Katholieke Aannemers en Pa troonsbond). Aanleiding hiertoe was het resul taat van de enquête die deze afdeling per 1 februari heeft gehouden over het niet voldoende kunnen benutten van beschikbare capaciteit door een aantal aannemers in Noord-Brabant. Van aannemerszijde werd gesteld, dat recent enkele nadere informaties hadden aangetoond, dat de afgifte van rijksgoedkeuringen voor ca. 600 ongesubsidieerde woningen in bedoel de provincie nog niet voldoende soulaas zou hebben gegeven, zo heeft het ministerie van Volkshuisvesting meegedeeld. Van de kant van het ministerie werd gewezen op een toezegging van de minister bij beantwoording op 10 maart j.l. van de vragen van het 2e Kamerlid mej. Kessel (KVP). Deze toezegging houdt in, dat de minister bereid is aan de hoofdingenieur-di recteuren van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toe te staan een be scheiden aantal woningen goed te keuren boven het genoemde contin gent, zodra het uitvoeringsniveau in de betrokken provincie, met name in de ongesubsidieerde sector, is gedaald tot het niveau van de laatste maan den van 1962 en de eerste maanden van 1963. Van de zijde van het mi nisterie werd verklaard, dat in ver band met de toezegging in het bijzon der de ontwikkeling in Noord-Bra bant op de voet zal worden gevolgd. Op grond hiervan kunnen zo nodig dan passende maatregel tijdig wor den getroffen. Van aannemerszijde stemde men met deze werkwijze in, aldus een pers bericht van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Alle bejaarden van Waalwijk, on geacht religie en ongeacht het feit of zij nu wel of niet zijn aangesloten bij de Bond voor Bejaarden, en alle in validen uit Waalwijk en omgeving, eveneens ongeacht hun godsdienstige overtuiging worden door de leerlin gen van de Mater Amabilisschool in Waalwijk uitgenodigd om op donder dag 30 april (Koninginnedag) de speciaal op deze dag voor hen ge plande voorstelling van de door de leerlingen van de Mater Amabilis school op te voeren show, getiteld "Het staat in de krant" bij te wonen. De meisjes van de Mater Amabilis school, die eind april het cursusjaar gaan besluiten, willen op deze wijze de gemeenschap een dienst bewijzen. De show, die 's avonds om 8 uur be gint en die in De Gecroonde Leersse in de Grotestraat wordt opgevoerd, is zowel voor bejaarden als invaliden geheel gratis. Bovendien zal door de meisjes, wanneer men hier prijs op stelt, gezorgd worden voor gratis ver voer van en naar huis. Ieder jaar opnieuw is door de leer lingen van de Mater Amabilisschool gezocht naar een idee, om de gemeen schap van Waalwijk en omgeving een bijzondere dienst te bewijzen. In de voorgaande jaren werd in bet kader hiervan door de leerlingen de helpen de hand geboden in grote gezinnen, of in gezinnen waar om een of ande re reden deze hulp bijzonder was ge wenst. De laatste jaren heeft dit dienstbetoon voornamelijk om orga nisatorische redenen, geen doorgang kunnen vinden. Dit jaar heeft men gemeend het op een andere manier aan te moeten pakken. Het resultaat was dat de show, die op dinsdag 28 april voor de derde jaars leerlingen, die op deze avond tevens het diploma overhandigd zullen krijgen, en op 29 april voor de le en 2e jaars leerlin gen, tijdens de uitreiking van het ge tuigschrift zal worden opgevoerd, op donderdag 30 april voor een derde maal voor het voetlicht zal worden gebracht en nu voor de Waalwijkse Bejaarden en voor de Invaliden van Waalwijk en Omstreken. Tijdens deze opvoering zullen de bejaarden en in validen een tractatie ontvangen. Gezien het feit, dat het voor de invaliden en voor de bejaarden be zwaarlijk kan zijn op eigen gelegen heid deze avond naar de Gecroonde Leersse te komen, heeft men gemeend het "dienstbaar zijn aan de gemeen schap" nog verder te moeten door voeren, zodat men, wanneer daar prijs op wordt gesteld, thuis per auto wordt afgehaald en na afloop van de show (rond kwart over tien) weer naar huis wordt vervoerd. Vóór 10 april Omdat een en ander op behoorlijke wijze georganiseerd moet worden, worden de invaliden 'en bejaarden, die deze speciaal voor hen bedoelde avond willen bijwonen verzocht, zich (liefst schriftelijk) vóór vrijdag 10 april op te geven bij een van onder staande adressen. Om iedereen het zo gemakkelijk mogelijk te maken is in de vier stadsdelen van Waalwijk een contactadres in het leven geroepen, waar men zich kan melden. Men dient hierbij tevens op te geven of men thuis wil worden afgehaald. Voor BESOIJEN is dit adres: Mej. H. de Bont, Molenstraat 4, Waalwijk, (tel. 04160 - 3773). ANTONIUSPAROCHIE: Mej. A. van Eeuwijk, Antoniusstraat 54, (tel. 04160 - 2017). WAALWIJK CENTRUM Mej. M Kleijn, Stationsstraat 16, (tel. 04160 - 2635). BAARDWIJK Mej. J. Hoppen brouwers, Baardwijksestraat 43, (tel. 04160 - 3667). Bijzonder gehalte De show "Het staat in de Krant", die geheel onder leiding staat van de heer Tiny v. d. Heijden, wordt opge voerd door een 40-tal leerlingen van de Mater Amabilisschool en omvat zang, rithmische gymnastiek en bal let. Ieder jaar opnieuw oogst de show een enorm succes. Dit jaar belooft het opnieuw iets speciaals te worden. De titel waaronder de show wordt ge bracht duidt reeds op de inhoud. Men heeft namelijk een aantal onder werpen ter hand genomen die in de kranten ruime aandacht hebben ge noten. Zo zal onder meer de Gasbel onder de loupe worden genomen, en krijgt men iets meer te horen door van- en over de telefoonlijn Washing ton - New York. Ook het rassenpro bleem krijgt in de show "Het staat in de Krant" nader de aandacht, evenals de reklame. De leerlingen van de Mater Ama bilisschool, die zich reeds met een onstuitbaar enthousiasme op de voor bereidingen van deze show hebben geworpen, hopen nu maar dat zówel de invaliden als de bejaarden deze sympathieke geste op prijs zullen stel len. Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f #.26 p. mnd. (1.00-f 5 ct. inc.k.) 06 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO JAPAN WIL KLM KORTWIEKEN De Japanse regering wil de pool- lijn van de KLM kortwieken. Een Ne derlandse regeringsdelegatie doet in Tokio haar uiterste ibest om nog te redden wat er te redden valt, maar veel hoop op het handhaven van de twee KLM-diensten per week over de pool, is er niet. Vorig jaar al onder handelde een Nederlandse delegatie wekenlang in Tokio over een nieuw luchtvaart-verdrag, waarin de Japan ners sledhts toestemming wilden ge ven tot één weekdienst over de pool inplaats van twee. Met veel moeite wist de delegatie uitstel van de be slissing te forceren. De Japanse re gering verleende toestemming tot een tijdelijk handhaven van de twee diensten tot 1 maart 1964. Nu moet in Tokio 't definitieve besluit vallen. Verwacht wordt, dat de onderhande- lings-delegatie voor Pasen in Neder land zal terugkeren. Vooral met het oog op de Olympische Spelen zou dit een grote handicap zijn. OPBRENGST KINDERPOST ZEGELACTIE 1963 f 3,3 miljoen. Vorig jaar zijn er ruim 33 miljoen kinderpostzegels verkocht, die samen aan toeslagen f 2.344.440,85 op brachten. Aan de kinderpostzegelac tie 1963 hebben ongeveer 550.000 leerlingen van 8300 scholen meege daan. Hun prestaties overtroefden die van 1962 nog; hun omzet steeg na melijk met 140.000 zakjes kinderze- gels en 110.000 mapjes prentbrief kaarten. De plaatselijke comité's in drie honderd steden en dorpen verkochten voor meer dan een miljoen gulden aan zegels en kaarten, terwijl de lo- ketmabtenaren van de PTT voor nog eens een half miljoen postzegels aan de man brachten. Met elkaar was de netto-opbrengst van de actie, dank zij de activiteiten van kinderen, comité's en ambtenaren 3.300.000 gulden, dat wil zeggen 275.000 gulden meer dan in 1962. Bij de start van de kinderpostzegel acties in 1924 was de opbrengst 50 duizend gulden; die steeg daarna tot 250.000 gulden in 1946, een mil joen gulden in 1953, twee miljoen gulden in 1957 en drie miljoen in 1962. Vlijmen HONORERINGS OVEREENKOMSTEN ZIEKENFONDSWEZEN GESCHORST. Bij Koninklijke Besluiten is een aantal besluiten van de Ziekenfonds raad tot goedkeuring van honore- rings-overeenkomsten tussen de Al gemene Ziekenfondsen en de Organi saties van medewerkers aan het zie kenfondswezen, geheel of gedeeltelijk voor drie maanden geschorst. De schorsingsbesluiten zijn tot stand ge komen op voordracht van staatsse cretaris dr. A. J. H. Bartels en in overleg met minister prof. dr. J. E. Andriessen (economische zaken). Zij zijn in de staatscourant gepubliceerd. Gedurende de schorsingsperiode zal worden onderzocht of, en in hoe verre de geschorste besluiten wegens strijd met het algemeen belang aan de Kroon ter vernietiging moeten wor den voorgedragen. Staatssecretaris Bartels heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad om een nadere toe lichting op de honoreringsovereen komsten gevraagd. De schorsing richt zich tegen de met de apothekers overeengekomen automatische doorberekening van zich in 1964 voordoende verhogingen van praktijkkosten. Verder tegen de clau sule om, wanneer de algemene loon index boven de 10 procent stijgt, het meerdere in de loop van 1964 in de honoraria van alle medewerkers op te nemen, dit met een beroep op bijzon dere omstandigheden. Ook richten de bezwaren zich te gen de niet exacte doorberekening van 5 procent algemene loonsverho ging in de door de ziekenfondsen te betalen praktijkkosten, waarbij met alle medewerkers een niet nader ge motiveerd gelijk percentage van 3,33 is overeengekomen. MAANDAG 23 MAART 1964 86e JAARGANG No. 23 De tcho van het Zui6en WERELDVENSTER Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Vlijmen komt van avond, maandag 23 maart, in openbare ver gadering bijeen, ter behandeling van onder staande agenda 1. Vaststelling notulen van de raadsver gadering van 20 februari 1964. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot aankoop van een twee tal op de Middel- en Hoge Heide gelegen percelen bouwland van A. J. van de Wiel en echtgenote, Achterstraat 60 alhier, ten behoeve van de realisering van het uitbrei dingsplan "Partiële herziening van het uit- uitbreidingsplan Vliedberg II. 4. Voorstel tot aankoop van een op de Hoge Heide gelegen perceel bouwland van J. van Heivoort en echtgenote, Wolput 94, alhier, ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan "Partiële herziening van het uitbreidingsplan Vliedberg II". 5. Voorstel tot aankoop van een aantal percelen bouwland van de familie van Hui ten te Nieuwkuijk. 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de zuidzijde van de Deken van Baarstraat aan de heer van der Pennen, Badhuisstraat 42, te Drunen, ten behoeve van de bouw van een enkel woonhuis. 7. Voorstel tot toekenning van een een malige vergoeding aan H. A. Boom, Pas toor van Akenstraat 26, alhier wegens voor tijdige beëindiging van zijn pachtrechten op een gedeelte van een op de Hoge Heide ge legen perceel bouwland. 8. Voorstel tot uitbetaling van een be drag van f 5000, - aan J. Boom, Heidijk 14, alhier, als vergoeding voor vrijwillige afstand van pachtrechten op een gedeelte van het op de Middel Heide gelegen per ceel kadastraal bekend gemeente Vlijmen, sectie H, nummer 3749. 9. Voorstel tot wijziging raadsbesluit in stelling weekmarkt. 10. Voorstel tot wijziging tariefregeling zwembad. 11. Voorstel tot vaststelling van de Ver ordening regelende de voorwaarde en tarie ven voor het gebruik van de tennisbanen van het gemeentelijk sportpark "De Hoge Heide". 12. Voorstel tot verkoop woningwetwo ning St. Catharinastraat 16. 13. Begrotingswijzigingen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1