De Echo van het Zuiden Raad van Sprang-Capelle stond achter mening van B. en W. inzake interimverslag van de Streekraad Krijgt Heusden een weekmarkt? Gaat de gemeente woningwetwoningen verkopen Gemeenteraad Keusden Raadslid Winkelman: „Voorzichtigheid betrachten ta.v. gemeentelijk autonomie" Verbetering van wegen in Herpt Ogen vragen brillen van STASSAR belangen van eigen i ms&. NIEUWE TILBURGSE COURANT EEN BEKEURING WAS NORMAAL GEWEEST DE BELGISCHE ARTSEN MET VAKANTIE HET LIJK IN DE MAND DINSDAG 31 MAART 1964 86e JAARGANG No. 25 De gemeenteraad van Sprang-Capelle heeft zich donderdagavond achter het college van B. en W. geschaard wat betreft de mening over het door de Streek raad van Midden-Brabant uitgebrachte interim-verslag. De raad heeft na afloop van de discussies het interim-verslag in grote lijnen geaccepteerd en zich bij wijze van gentlemen's agreement verplicht de daarin gelegde conclusies in het door de raad te voeren beleid na te streven Dit echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat bij de opsomming van klei nere kernen met industriële ontwikkeling, wordt vermeld Kaatsheuvel/ Sprang-Capelle" en vervolgens dat de gemeente Sprang-Capelle de mogelijk heid wordt gegeven een zwembad met een lokale functie aan te leggen. GEMEENTE Tijdens de 'besprekingen van het interim- verslag betoogde de heer Genuit met genoe gen kennis te hebben genomen van de me ning die het college van B. en W. er t.a.v. het rapport op na houdt. "Ik geloof", al dus de heer Genuit, "dat wij ook naar onze eigen gemeente moeten kijken". Het zei hem te spijten dat de gemeente ten achter wordt gesteld. Het verheugde hem dat het college bij het aannemen van het interim- verslag een tweetal voorwaarden had ge steld. De heer Genuit zei te menen, dat de aanleg van nieuwe industrieterreinen, wan neer de gemeente in de toekomst niet meer in aanmerking zou komen nieuwe industrie- en aan te trekken, geen enkele zin meer zou hebben. De heer Dekkers zei in het verleden al meer opgemerkt te hebben dat wanneer een kleinere gemeente met een grote gemeente gaat samenspelen, de kleine gemeente altijd ten achter wordt gesteld. "Wij komen er in dit rapport wel erg magertjes af", aldus de heer Dekkers. Hij zei bovendien te vrezen, dat mede door 't achterwege blijven van het toekennen aan de gemeente van 'n industri ële functie, Sprang-Capelle het gevaar zou lopen "leeg te stromen" Hij waarschuwde voorzichtig te zijn met het aangaan van een gentelemen's agreement. De heer Dekkers zei bepaald niet veel voor het plan te voelen "Het is allemaal te veel bindend, terwijl het eigenlijk een kwestie moet' blijven van onderling overleg". ANDER GELUID. Raadslid de Vries liet ten aanzien van 't interim verslag een geheel ander geluid ho ren. Hij zei met grote voldoening kennis genomen te hebben van de plannen van de streekraad. "Het plan lijkt mij bijzonder aanlokkelijk". De heer de Vries zei planning voor de toekomst noodzakelijk te achten. Hij meende dat vooral de tuinbouw en de agra rische bedrijven veel vruchten van dit sa mengaan zouden kunnen plukken. In dit verband wees hij er op dat het met de agrarische bedrijven in de gemeente niet zo gunstig gesteld was. De heer de Vries pleitte vervolgens voor een behoor lijke bedrijfs-beëdndigingspremie. Tot slot adviseerde hij om aan die jongens die de Tuinbouwschool bezoeken een ruime sub sidie uit te keren. Hiertoe zou dan door de Streekraad een speciaal fonds in het leven geroepen moeten worden. De heer Ros zei geen vrede met het plan te kunen hebben. Zijn grootste bezwaar was, het gevaar dat Sprang-Capelle straks in 't vergeetboek zou raken. Hij zei te vre zen, dat er over een tiental jaren geen ge meente Sprang-Capelle meer op de kaart voor zou komen." Als1 wij dit plan aanne men, zijn wij verkocht," zo besloot hij. Dokter Winkelman raadde aan enige voorzichtigheid te betrachten in ve'rband met de gemeentelijke autonomie. Hij zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat iedere burgemeester getracht heeft zoveel mogelijk winst voor zijn eigen gemeente naar binnen te halen. "Uiteindelijk", aldus dokter Winkelman, "beoogt de Streekraad niet een samengaan, maar een verdeling van functies". Hij zei het verwonderlijk te vin den, dat Sprang-Capelle niet was aange wezen als een kleinere kern met een in dustriële functie, terwijl binnen afzienbare tijd de industrieterreinen van Waalwijk aan de gemeente zullen gaan grenzen. Ook het industrieterrein van Kaatsheuvel grenst di rect aan het industrieterrein van Sprang- Capelle. „Ofschoon de Streekraad ruim wil denken, houdt men de gemeentegrenzen toch wel wat te eng aan wat betreft de functie- verdeling". Dokter Winkelman informeerde verder, of de Streekraad enige wettelijke bevoegd heden bezit of dat deze raad zich beperkt tot het geven van advies, waardoor zijns in ziens toch nog een grote invloed uitgeoefend zou worden op de overheid. De heer Kuijsten zei volkomen te onder schrijven wat door de heer Winkelman naar voren was gebracht. Hij zei te vrezen, dat het tegenspartelen van de gemeente geen enkel resultaat zou 'hebben. Ook hij noemde het dringend noodzakelijk dat de gemeente een industriële functie zou krijgen. De heer Kuijsten wees er op dat ver schillende industrieën uit andere gemeenten naar Sprang-'Capelle waren gekomen, om dat in de eigen gemeente geen industrie terrein beschikbaar is. VAN BEWUSTE ACHTERSTELLING GEEN SPRAKE. Burgemeester van Prooijen begon met voorop te stellen, dat 'het er hij de Streek raad hoofdzakelijk om gaat de infra struc tuur van Midden-Brabant 'belangrijk te ver beteren, waarbij wordt beoogd te komen tot een goed leef- en woonklimaat. Hierbij kan planning niet achterwege blijven. Voor zitter van Prooijen stelde verder dat de Streekraad geen werkelijke status heeft. Hij zei er tevens van overtuigd te zijn dat van een bewuste achterstelling van Sprang-Ca pelle hij de Streekraad geen sprake is ge weest. "Men heeft wel degelijk begrip ge had voor de omstandigheden waarin de ge meente verkeert". Overigens blijft voor iedere gemeente de mogelijkheid bestaan om nieuwe industrieën binnen haar grenzen te krijgen. "Wij zullen en moeten ons vast houden aan een actief industrialisatie-foe- leid". Hij 'benadrukte dat het niet meedoen aan de Streekraad voor de gemeente geen enkele zin kon hebben. Verder bracht hij de raad onder de aandacht dat het meedoen aan de Streekraad Midden-Brabant niet in houdt dat de gemeente volkomen rechte loos wordt. TWEEMAAL TEGEN. De behandeling van de overige agenda punten braoht weinig moeilijkheden met zich mee. De heer de Raat verklaarde het niet eens te kunnen zijn met de zienswijze van het college van B. en W. t.a.v. de verzoeken om toekenning van subsidie van de Stichting Kath. 'Militair Vormingscentrum en van de Ned. Vereniging Bescherming Voetgangers. B. en W. adviseerden om op beide verzoe ken, die in de ingekomen stukken waren op genomen, afwijzend te beschikken op grlond van de financiële omstandigheden van de gemeente. De heer de Raat die beide gevallen in Stemming wilde brengen, kreeg slechts de steun van de heer de Vries, zodat het niet tot een stemming kon komen. Bij de verlening van een subsidie van BUDDEMEYER chemisch reinigen g rotestraat.95 waalwijk f 300 per jaar aan de Prot. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in de provin cie Noord-Brabant, zei de heer de Raat te gen deze subsidie te zijn. Hij zei, niet in te zien waarom men deze Stichting wel een subsidie kon toekennen en aan de Stichting Kath. Militair Vormingscentrum en de Ned. Vereniging Bescherming Voetgangers niet. De heer de Vries zei wel ergens voor het standpunt van de heer de Raat te voelen. Toch meende hij te moeten wijzen op het grote nut van de Prot. Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid. Het voorstel werd aangenomen met de aantekening dat de heer de Raat aangemerkt diende te wor den tegen gestemd te hebben. OVERIGE PUNTEN De raad stelde verder vast de bedragen van de exploitatievergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking komende uitga ven over de jaren 1958 t.m. 1962 van de bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs. Vervolgens werd goedgekeurd de jaar rekening 1962 van de gemeentelijke Instel ling voor Maatsöhappelijke Zorg en de voorlopige vaststelling van de gemeente rekening dienstjaar 1962. De raad kon zich eveneens accoord verklaren met de instel ling van een grondbedrijf en de vaststelling van een beheersverordening en een taxatie verordening voor dat bedrijf. Een krediet groot f 601.380.- werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van gronden in het uitbreidingsplan "Vrijhoeve". Tevens werd een voorlopig plan tot onteigening van gronden in het uitbreidingsplan "Vrijhoeve" vastgesteld. Aan de Woningbouwstichting „Sprang- Capelle" werden verschillende percelen bouwterrein verkocht. Bij de intrekking van het besluit inzake de verkoop van bouwter rein aan mevr. Cové van der Haart en ver koop van een ander perceel, deelde burge meester van Prooijen desgevraagd mee, dat er momenteel drie aanvragen binnen zijn gekomen voor de bouw van een Bogaers- woning. Het college wil de bouw van Bo- gaerswoningen zoveel mogelijk beperken tot de eigen bevolking. Aan het begin van de raad had voorzitter van Prooijen de voor de gemeenteraads leden prettige mededeling gedaan, dat het college van Gedeputeerde Staten had beslo ten het presentiegeld voor Sprang-Capelle te stellen op f 17 voor het bijwonen van een gemeenteraadsvergadering en op f 8.50 voor het 'bijwonen van een commissie-verga dering. Deze nieuwe regeling zal op 1 april 1964 ingang vinden. OUDE MAASJE KRIJGT EEN KEERSLUIS. Met ruidverkaveling in Sprang-Capelle zal haast gemaakt moeten worden. Er zal haast gemaakt moeten worden met de ruilverkaveling in de gemeente Sprang- Capelle. De waterhuishouding in de polders rond de gemeente zal in 1968 aangepast moeten zijn aan de nieuwe waterstand in het Oude Maasje; het achterop raken zou straks na 1968 grote nadelige gevolgen kunnen hebben voor de tuinbouw in de om geving van de gemeente. De betrokken instarities en het water schap zullen zo spoedig mogelijk aanvanger, met de eerste voorbereidingen. Gehoopt wordt dat in januari 1965 een stemming voor de ruilverkaveling kan plaats hebben. Door het college van Gedeputeerde Sta ten is inmiddels het principebesluit geno men om bij Keizersveer in het Oude Maasje een keersluis aan te brengen1; deze sluis zal na 1968 - datum van afdamming van de zeegaten - alleen dienst doen bij abnor maal hoge waterstanden. Nu dit besluit is genomen, kan worden.af- gezien van de verhoging van de dijken langs het Oude Maasje en de havens van Waspik, Capelle en Lahbegat. De raad der gemeente Heusden kwam maandag 23 maart jl voltallig in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de E.A. heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastge steld. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de vereniging Heusdens Be lang, met het verzoek om de huidige maand- markt om te zetten in een weekmarkt en de plaats waar de markt wordt gehouden te verplaatsen van de Botermarkt naar de Vismarkt. Daar B. en W. in verband met dit schrij ven een verzoek höben gericht aan de Ver. Heusden-Koopstad en de 'Middenstands- vereniging alhier, om hun standpunt in deze kenbaar te maken, werd dit schrijven aan gehouden tot de volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van het perceel, kad. bekend gemeente Heusden, sectie C nr. 1008, groot 840 m2, met uitzondering van de opstal. De tegenwoordige eigenaar de heer L. Fitters zal deze opstal zonder vergoeding van de gemeente moeten slopen. De koopsom - f 6.000, - - zal in twee gedeelten worden betaald, n.l. f 5000 bij de ondertekening der akte en de resterende f 500 wanneer de opstal is gesloopt. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van krediet voor de verbetering van de Groenewoudweg, de Luttelherptseweg en de toegangsweg sportveld Herpt. De voorzitter lichtte toe dat door de ruil verkaveling 50 van de kosten gedragen zullen worden voor deze wegverbeteringen, maar alleen wat betreft de Groenewoudweg en de Luttelherptseweg. Het verlengde van de Groenewoudweg, die als toegangsweg naar het sportveld Herpt fungeert, hiervan moeten de kosten van verbetering door de gemeente alleen gedragen worden. De tota le kosten voor de gemeente zijn begroot op 26.625.-. 'De heer Klaren had hij 't inzien der raads stukken een rekensommetje gemaakt, waar uit kwam vast te staan dat de toegangsweg naar het sportveld Herpt, welke ongeveer een lengte heeft van 50 meter, een slordige f 7500 zou gaan kosten. Spr. vroeg of het sportveld daar blijvend gevestigd zou blij ven, waarop de voorzitter geen bevestigend antwoord kon geven. De heer Verhaak zag liever dat de Akkerstraat verhard zou wor den, daarmee zou een groter belang zijn gediend dan een toegangsweg naar een sportveld. Ook de heer de Kort pleitte voor verbe tering van de Akkerstraat, alsmede voor het verlengde van de Laiöbertus'straat. De heer Verschuur was van mening dat het toch wel van groot belang was voor de dorpsgemeenschap van Herpt, dat zij een goede toegangsweg hadden naar het sport veld, waar ook het schuttersgilde zijn schiet banen heeft. Na nog langdurig 'hierover te hebben ge- discusseerd werd besloten het gevraagd kre diet beschikbaar te stellen, mits door B. en W. al het mogelijke gedaan zal worden om ook de Akkerstraat in samenwerking met de ruilverkaveling verbeterd te krijgen. Besloten werd een krediet beschikbaar te stellen groot f 22.000 voor het plaatsen van een houten noodlokaal die als kleuterschool in Oudheusden zou worden gebruikt; daar na kan het nog dienst doen als verenigings gebouw. De heren Verschuur, Jonker en de Vroo- me werden benoemd tot leden van een commissie tot uitvoering van een bijzondere last, nl. aangelegenheden met betrekking tot de realisering van de jachthaven. RAPPORT BEGROTINGSCOMM. 1964 Daar de vragen van de commissie van onderzoek schriftelijk door B. en W. zijn beantwoord en aan de leden van de raad zijn toegezonden, geeft de voorzitter het woord aan de leden van de begrotingscommissie. De heer Jonker wilde graag eens spreken over de verkoop van woningwetwoningen en zou graag zien dat er in deze vergadering eindelijk eens spijkers met koppen geslagen werden. Als zijn persoonlijke mening stelde de heer Jonker voor alle woningwetwonin gen te koop aan te bieden aan de bewoners. De heer Verhaak zou graag zien dat wan neer de woningwetwoningen worden ver- kooht de kosten van onderhoud van de laat ste jaren in de koopprijs werden doorbere kend. De heer Schipper vroeg of de hele be grotingscommissie achter dit voorstel staat. De heer de Vroome liet weten het niet helemaal eens te zijn met de commissie. Woningwetwoningen, zei spr., zijn bestemd voor de minderdraagkrachtigen en daarom ben ik er tegen bepaalde woningen, waar meer draagkrachtigen in zitten, van de hand te doen. De woningen aan de Hertogin Jo hanna van Brabantstraat zou spr. in ieder geval buiten verkoop willen houden; wan neer deze huizen bewoond zouden zijn door mensen die er in horen, zou hij tegen ver koop geen bezwaar hebben. De heer Jonker was van mening dat het moeilijk zou zijn om te gaan sorteren in - minder- en meer draagkrachtigen. Wethouder v. d. Pol zei dat de Minister een inkomensgrens had vastgesteld voor be woners en event, kopers van woningwet woningen, deze grens bedroeg f 8000. - maar het was mogelijk dat die grens in tussen iets v/as verhoogd. De heer De Vroome hield zich aan zijn standpunt om alleen te verkopen aan die mensen die er in horen, waarop de heer Verhaak antwoordde: dus er wordt niets verkocht. De heer de Vroome merkte verder cp dat de raad veel geld verdiend had met het aanhouden van de verkoop; deze bren gen thans veel meer op dan ze enkele ja ren terug opgebraoht zouden hebben. De her Jonker was de mening toegedaan dat de raad een functie had om de gemeenschap te dienen, doch niet om van ze te plukken. De heer Verschuur vond het toch ook wel belangrijk als de raad medewerking kon verlenen tot bezitsvorming van de Heusden- se inwoners. Andere gemeenten verkopen toch ook hun woningwetwoningen, waarom wij niet. De heer Versohuur meende niet langer te moeten wachten met de verkoop van deze woningen, thans zijn er nog mensen die zich een eigen woning kunnen aanschaffen, over enkele jaren is het welvaartspeil misschien weer gedaald en kunnen zij 't niet meer. De heer Jonker vroeg of er weer in de kranten geschreven moet worden „Heus den heefit weer iets bijzonders", zoals al eens meer is voorgekomen. Moeten, omdat ei toevallig in de Hert. Joh. v. Brabantstr. een 3-tal bewoners in woningwetwoningen wonen met een ruimere beurs, alle andere aspirant-kopers worden uitgesloten. De voorzitter zei, dat, wanneer tot ver koop zou worden besloten, toch altijd nog de richtlijnen van de Minister gevolgd zou den moeten worden, zodat de te berde ge brachte argumenten feitelijk zinloos zijn. Hij vroeg de raad om een besluit te nemen, ja of nee. Wethouder van der Pol, fel tegenstander van verkoop van woningwetwoningen, gaf in een uitvoerige toelichting zijn zienswijze te kennen. O.m. kwam tot uiting dat wan neer men thans zou overgaan tot verkoop van woningwetwoningen de interesse zou verslappen van bouwondernemingen om in het uitbreidingsplan Oudheusden woningen te bouwen welke voor verkoop bestemd zou den zijn. Wethouder de Winter verklaarde zich vóór verkoop van woningwetwoningen. De binding met Heusden die daardoor ont staat, vond hij belangrijk. Op een vraag van de heer Schipper wel ke doelstelling de regering heeft met deze woningen, zei de voorzitter, dat de regering deze woningen zoveel mogelijk wil afstoten: le om de bezitsvorming te helpen bevor- eren; 2e. de onderhoudskosten steeds hoger worden; 3e omdat er in deze welvaartspe riode een groter categorie mensen in de ge legenheid zijn om zich een eigen woning te verschaffen. De heer de Vroome zei dat bezitsvor ming is bedoeld voor 'bezitlozen en niet voor bezitters. In onze situatie zitten er teveel bezitters in deze woningen en wij mogen deze woningen niet aan deze mensen ver kopen. De voorzitter vond dat de kwestie wel voldoende doorgepraat was en bracht 't voorstel van de heer Jonker in stemming. Met 9 stemmen voor en 2 tegen (weth. v. d. Pol en dhr. de Vroome) werd het voor stel tot verkoop aangenomen. De heer Jonker informeerde verder of het niet mogelijk zou zijn een eigen ge meente-opzichter te benoemen. De voorzit ter zei dat tot 1967 een contract loopt met de C.T.D. in Almkerk. De heer Verhaak wilde nog eens praten over een gemeenschapshuis, maar daar was al zoveel over gesproken zei de voorzitter en het bleef een moeilijke materie. Nadat de afrastering van de plantsoenen nog eens ter sprake was gekomen, de bouw van woningen voor ouden van dagen, het maaien van de wallen al of niet met een kantenmaaier, de busdienst over de Hoofd straat in Herpt, waarbij een te hoge kerk hofmuur een onveilige verkeerssituatie ver oorzaakt, bracht de heer Schipper dank aan de commissie voor het zeer overzichtelijk rapport dat zij had uitgebracht. De heer Verhaak zou graag zien dait dit rapport zou worden verspreid onder de in woners van Heusden, opdat eenieder een duidelijk beeld zou krijgen wat er in Heus den gedaan wordt en gedaan moet worden. Voor de 'hiearna volgende rondvraag be stond niet veel belangstelling meer, zodat de voorzitter kon overgaan tot sluiting van de vergadering. Met ingang van 20 april houdt de Nieuwe Tilburgse courant op te bestaan. Dan blijft in Tilburg alleen het Nieuwsblad van het Zuiden als plaatselijk blad verschijnen. Enkele maanden geleden is de Nieuwe Tilburgse courant met re dactie-leden en overig personeel door het Nieuwsblad overgenomen. Beide Tilburgse dagbladen versche nen sinsdien afzonderlijk, zij het dat de redacties nauw samenwerk ten. De opheffing van de Nieuwe Tilburgse Courant leidt niet tot ont slagen. Prinses Beatrix is het niet met de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. Ch. J. Enschede eens. Zij heeft een woordvoerder van de RVD gis terenmiddag laten verklaren, dat zij inderdaad woensdagmiddag de door haar bestuurde auto heeft ge parkeerd op een plaats waar dat verboden is. Zij heeft zich niet ge realiseerd dat ze een overtreding beging en ze betreurt haar onacht zaamheid, aldus de RVD-woord- voerder. Het is bepaald niet haar wens dat ze in zo'n geval vrijuit gaat. „Ik zou het doodnormaal heb ben gevonden als ik bekeurd was", aldus prinses Beatrix. De Belgische doktoren zijn alle maal met Paasvakantie gegaan. Dit is de nieuwste vorm van staking. De actie begon donderdag in de Belgische provides Luik en Luxem burg en bereidde zich bliksemsnel uit. De „koffercampagne", die tot april moet duren, is het nieuwste strijdmiddel van de 100.000 Belgi sche artsen tegen de bestrijdingij sche geneesheren tegen de hervor ming van de Belgische ziekteverze kering, die al maandenlang moei lijkheden heeft gegeven. De wet, die deze hervorming regelde, heeft voor en na haar van kracht worden heftig verzet gewekt onder veruit de meerderheid der Belgische ge neesheren. NEDERLANDER WURGT LAND GENOTE IN DUITSE BAR. In het Duitse industriestadje Gre- venbroich, een tiental kilometers ten zuidoosten van Münchenglad- bach, heeft zich woensdagavond om streeks half negen een afschuwelijk drama afgespeeld. Op een hotel kamertje van de weinig gunstig be kend staande bar „De Orchidee" wurgde de 31-jarige auto-spuiter Roelof B. uit Krommenie een jonge vrouw, de 25-jarige Francisca C. van der A. uit Alkmaar, met wie hij een verhouding had. Naar Ru- dolf later aan de politie vertelde, zou jaloezie de drijfveer zijn ge weest. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 43 Nu heeft hij waarschijnlijk iets gehoord dat zijn optreden weer strakker maakt. Dan zal het ook niet meevallen met hem te praten." „Ik heb er nooit aan gedacht dat het gemakkelijk zou zijn," zei ik. Schmitty fronste de wenkbrou- wen. „Eigenlijk jammer dat die Horsham zo netjes is," zei hij. „We kunnen hem beter even gaan op zoeken." „Ik ben blij dat hij ook o.k. is," mompelde ik. „Ik vind het een ge schikte vent". „Dat vind ik ook," antwoordde Schmitty. „Maar dat roept juist problemen op. Het zou heel wat eenvoudiger zijn geweest, als we hem mét Sally bij de kolo nel in een minder gunstig daglicht hadden kunnen plaatsen. Nu moe ten we Horsham duidelijk gaan ma ken, met wat voor een meisje hjj heeft aangepapt." „Hoe fiksen we dat?" «We zeggen hem ronduit wat we hu allhmenl Sveten^ Bij ons hotel stapten we uit. Ik liep volkomen in gedachten ver diept, maar inspecteur Schmitty wenkte me toen we het hotel bin nengingen. Hij greep mijn arm. Toen ik hem vragend aankeek, kwam er iemand in grote haast het hotel uit vlak langs ons heen. „Dat joch," zei Schmitty, me in mijn arm knijpend. „Je seehoenpoet- stertje!" Ik draaide me als de wind om. Het was de jongen. Hij was tot aan de trottoirband gekomen, maar het drukke verkeer hield hem daar te gen. Hij keek over zijn schouder heen naar ons en ik zette hem ach terna. Ik greep hem bij zijn schou ders maar hij wist te ontglippen en liep als een bezetene het verkeer in van de Calle Preciados. Ik wilde hem nazetten, maar ik werd opzij- geduwd. Ik hoorde een schot en ik zag de jongen neervallen. De in specteur schreeuwde, maar wejrd eveneens opzij gezet. Onze twee mensen van de Guardia Civil had den de leiding overgenomen. Een van hen hield ons in bedwang met zijn getrokken revolver. De andere gebruikte de zijne. Hij was het die het schot gelost had dat het schoen poetsertje deed neervallen. Al vu rende rende hij naar de jongen toe, maar then hij hem naderde was al les reeds voorbij: de jongen was dood Hoofdstuk 12 Er zijn plaatsen in de Ver enigde Staten bijvoorbeeld waar een vuurgevecht op straat slechts een zeer tijdelijke uitwerking heeft op de voorbijgangers. Zodra het ge luid der schoten voorbij is, komen de mensen nog in grotere getale terug. In Madrid met zijn herin neringen aan de burgeroorlog is dat niet zo. Gedurende een ogen blik stond de mensenmassa als be vroren, toen smolt zij als het ware weg in de zijstraten. Het plein was onheilspellend stil, en toen het zich weer vulde was het door de Guardia Civil en de politie. Ze dromden samen rond de dode jongen, terwijl ik met grimmig ge noegen de bittere opmerkingen van inspcteur Schmidt voor hen hen vertaalde over het fraai politie werk, dat een onderzoek volkomen onmogelijk maakte door een van hen belangrijkste mensen erbij be trokken zonder noodzaak neer te knallen. Eerst begrepen ze het verkeerd en dachten dat ik beweerde dat ze de verkeerde jongen hadden neer geschoten, maar toen ze hoorden dat niet het geval was, leken ze bijzon der tevreden met hun werk. De draaideur van het Florida-ho tel kwam suizend in werking en David Horsham kwam te voorschijn, een beduusde hotelbediende achter zich aan slepend. In zijn vrije hand hield hij een brief en hij zag eruit als iemand die negenhonderdnegen ennegentig veldslagen overleefd heeft en zich nu realiseert dat hij de duizenste niet haalt. Toen hij de horde van de Guardia Civil zag, week hij onwillekeurig terug. Toen zag hij ons. „Sally," kreunde hij, „nu is ze zo goed als doodHij duwde de brief in de handen van de inspec teur en deze las hem samen met mij. Ik beroep me niet op helder ziend te zijn, toen ik een brief ver wachtte om losgeld. We hadden al vermoed dat hij komen zou, en we wisten nu genoeg van het karakter van Sally White om te weten toe die zou luiden. In het sierlijk kin derlijke handschrift lazen we: Lieveling, Het is gebeurd: ze hebben me te pakken. Ik heb je al voorspeld, dat het gebeuren zou, maar nu zie ik dat het geen enkel verschil maakt. Niets had dat ooit kunnen voorko men. Ze hebben me niet mishandeld of zo iets, maar als je naar de po litie gaat zullen ze het te weten ko men, hoe voorzichtig iedereen ook is. Ze zeggen dat ze zullen doden voordat de politie maatregelen zou kunnen nemen. Ze hebben me ver teld over die man die ze vermoord hebben. Hij kende hen en ze ver trouwden hem niet, en alleen daar om hebben ze hem vermoord! Als ze het geld niet krijgen gaan ze mij ook vermoorden. Ze hebben me 2 dagen de tijd gegeven en ze menen het. Dat zie je aan die man!!! Ze weten alles van je, lieveling. Ik heb ze niets behoeven te zeggen. Ze wisten evenveel van jou als van mij. De hemel weet hoe ze er achter ge komen zijn, maar het is zo. Ze wil len me niet laten proberen het geld van thuis te krijgen. Telegraferen en zo is veel te gevaarlijk voor hen, zeggen ze. Van jou moet ik het krij gen, of anders ga ik er aan, zeggen ze. Ze hebben alles volledig uitge kiend. Jij moet vandaag naar Gi braltar gaan, zeggen ze, om op de bank daar het geld op te nemen. Als je het geld hebt moet je een wagen nemen en dan via La linea naar Algeciras rijden. Onderweg zal je een andere auto passeren. Als die driemaal toetert moet je lang zaam gaan rijden en het geld uit het raampje gooien. Dan moet je naar het Reina Critina-hotel in Algeci ras rijden. Daar zal ik je ontmoeten. Dat hebben ze me beloofd. Het is de enige kans die ik heb om het er levend af te brengen, lieveling. Ik weet dat je me niet in de steek zult laten. Ze zeggen, dat als er po litie in de buurt is ze het signaal zullen geven, maar dat ze dan con tact met je zullen opnemen in het hotel Algeciras om je nog één kans te geven. Als daar ook politie is, zullen ze me doden. Ze zeggen dat je die Bagby-vent en zijn politie- vriend mee moet nemen. Als ze niet bij je in de wagen zitten, geven ze het signaal niet. Dan weten ze ge lijk dat je hun instructies weigert op te volgen en dan zullen ze me direct doden. Ik vraag je niet om het geld, lieveling, het is maar een lening. Zodra ze me hebben laten gaan kan ik Paps in Georgia opbel len, en die zal direct terugbetalen. Ze eisen twintigduizend pond. Als jeblieft, lieveling, help me als je me nog ooit levend terug wil zien. Help me!!!! (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5