wAaLwijkse en lAnostRAAtse couraiu Levensschool in Waalwijk heeft behoefte aan een aangepaste ruimte in de vorm van een nieuw gebouw Manifestatie „Jeugd Aktief" bracht 6.000 jongens en meisjes naar Den Bosch FILMJOURNAAL Musis Sacrum Uxor „IVY" Seifssentersal Waspik Waspik steli voorwaarde Streekraad aan MET ULTRA-WASWERKING ttQO&S ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Polaroid HERCULES TEGEN ODYSEUS Haarsteeg VRIJDAG 3 APRIL 85e JAARGANG No. 26 De tcho v&n het Zuióen Uitgever (faalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 -+- 5 ct. inc.k.) J V J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j d. 10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Er leven twee wensen bij het bestuur van de R.K. Levensschool voor Jongens in Waalwijk, allereerst het verkrijgen van een aangepaste ruimte in de vorm van een nieuw gebouw voor het hele levensschool werk en vervolgens de uitgroei van de halve dag groepen tot hele dag groepen. Deze laatste wens staat ten nauwste in verband met de eerste, omdat de verimlling van de uitgroei niet verwezenlijkt kan worden als de eerste wens, een nieuw gebouw, niet is vervuld. In mei 1963 is de, Levensschool verhuisd van de Stationsstraat naar de Mr. van Coothstraat, waar men onderdak kreeg in het voormalig be lastingkantoor, dat ook op het ogen blik nog 19 kamers en kamertjes telt. Dit brengt voor de school nogal wat bezwaren mee, evenals de trappen en vele hoeken, die de rust op de school niet bevorderen. De uitgroei van de halve dag-groepen - 9 in totaal - naar hele dag-groepen, kan in dit ge bouw niet plaats vinden, omdat de accomodatie zich er niet toe leent. In het jaarverslag van de Levens school, waaruit een en ander is ont leend, wordt door de voorzitter van het bestuur van de Levensschool in Waalwijk, de heer J. de Kort verze kerd, dat het bestuur in samenwer king met het gemeentebestuur de grootste spoed zal betrachten om ie noodzakelijke voorbereidingen te treffen om tot realisering van nieuwbouw te geraken. Het aantal deelnemers aan de Le vensschool in Waalwijk bedroeg per 31 juli 1963 109, verdeeld over 63 eerste jaars en 46 tweede jaars. Het aantal deelnemers aan de Levens school neemt steeds toe. Per 1 okto ber 1960 telde de school in totaal 92 jongens, per 1 maart 1961 97, 1 no vember 1961 109, 1 maart 1963 100, 1 november 1962 133 en_ 1 maart 1963 126. De 133 deelnemers per 31 juli 1963 komen uit de volgende bedrijfs takken: Schoenindustrie 82, Metaal industrie en toeleveringsbedrijven ieder 9, Electro bedrijven 8, Leerfa brieken 6, Meubelfabrieken en han delsbedrijven ieder 3, Lederwaren en gemeentebedrijven ieder 2, en ten slotte carrosserie - aannemers'bedrij venkantoor, boerderij, loodgietersbe- drijven, garage, winkelbedienden, bloemisterij en kappersbedrijf 1. De deelnemers kwam voor 't over grote deel uit Waalwijk (87), ver volgens uit Kaatsheuvel (8), Vlijmen (6), Drunen (5), Waspik (5), Made (3), Den Bosch (3), Loonopzand (2), Raamsdonksveer (2), Haarsteeg (2), Sprang-Capelle (2en tot slot Uden- hout, Dussen, Nieuwkuijk, Vught en Heusden ieder 1 deelnemer. De Levensschool heeft 3 Belgische werknemers binnen haar muren op genomen. In vergelijking met verschillende andere levensscholen, loopt het deel nemersaantal gedurende het jaar in Waalwijk aanzienlijk meer terug. Dit schooljaar bedroeg het aantal jon gens dat tussentijds de school verliet 24 (17Vè Een groot percentage hiervan woonde buiten Waalwijk en vond nabij of in eigen plaats, werk. Een andere reden is, dat de werk gever een verder bezoek aan de Le vensschool niet nodig acht, omdat de jongen in de avonduren de Nijver heidsschool bezoekt, waar hij alles zou krijgen wat hij nodig heeft. Ver volgens schijnt hier en daar nog de mening te leven, dat de Levensschool alleen maar voor fabrieksjongens is en dat medewerkers van bepaalde be drijven daar niet bij thuis horen!! Enkele jongens verlieten de Le vensschool omdat zij zich moeilijk konden aanpassen aan de groep, of omdat zij geen enkele belangstelling voor het programma hadden. Zij ver klaarden liever op het bedrijf te blij ven werken, dan deel te nemen aan het programma van de Levensschool. Vooral deze reden wogen zwaar bij de staf van de school. De Levens school zelf zal blijven zoeken naar de sfeer waarin de jongens zich thuis voelen. De grootste zorg van de staf van de Levensschool is niet welke onder werpen in de theorielessen gebracht moeten worden, maar wel hoe. Ge bleken is dat tal van onderwerpen de interesse van de jongens bepaald niet hebben. Zo genieten onderwerpen rond de arbeid maar matige belang stelling. Toch wil de staf hieraan niet zonder meer voorbijgaan. Al enkele jaren achtereen wordt getracht op verschillende manieren ook deze minder boeiende onderwerpen onder de aandacht te brengen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van visuele hulp middelen. Aan de onderwerpen die door de jongens zelf naar voren wor den gebracht, wordt nooit zonder meer voorbij gegaan. EN DE BRUIDEGOM ZEI"NEE" Tot grote onsteltenis van een 19-jarige bruid in Peterbo rough, Engeland, antwoordde haar aanstaande echtgenoot: "nee" op de vraag van de pre dikant, of hij haar als zijn wet tige echtgenote wilde aanvaar den. De weerspannige bruidegom, draaide zich om en wandelde langs de met stomheid geslagen gemeente de kerk uit. Dominee Butchmor moest hem zelfs nog beschermen te gen een in woede ontstoken fa milielid van de bruid. De bruidegom weigerde te zeggen waarom hij op het laat ste moment van gedachten was veranderd. Een goede vriend van hem zei, dat hij zich niet wilde verzoenen"Hij laat de kwestie verder op zijn be loop NA ALLE PAASDRUKTE HEERLIJK RUSTEN EN BEHANDELD WORDEN SCHOONHEIDSSALON Noorder Parallelweg 69, Waalwijk Tel. 04160 3099 De nationale manifestatie "Jeugd Aktief", een reeks van wedstrijden, concoursen 'en tournooien op het ge bied van sport, cultuur en vrijetijds besteding, die in deze paasweek 5000 jongens en meisjes uit het gehele land naar Den Bosch brengt, is paasmaan dag door burgemeester R. Lambooy in de raadzaal van het stadhuis offi cieel geopend. Door een brief, inhoudende geluk wensen aan het adres van hee stich tingsbestuur, in een speciale brieven bus te deponeren, opende burgemees ter Lambooy tevens de postzegelten toonstellingen, die gedurende deze week in de hal van het stadhuis te den zal zijn. De brievenbus blijft op de tentoonstelling en de P.T.T. zal op de daarin bezorgde post een gelegen- beidsstempel aanbrengen. De voorzitter van de stichting Jeugdraad", ir. F. Suykerbuyk, vroeg speciale aandacht voor twee concoursen op cultureel gebied, die deze week in Den Bosch worden ge bonden, n.l. het concours voor jeug dige amateurorganisaties en dat voor gezins-en embles. Hij roemde de enthousiaste mede werking, die men vanaf het aller eerste begin bij alle instanties en groe peringen heeft ondervonden. De gedachte om zonder onderscheid van gezindt en richtingen los van elke gebonden organisatie voor alle jon gens en meisjes uit het hele land iets 'e organiseren, is bijzonder goed ont jagen en allen hebben van meet af aan> hetzij geldelijk, hetzij metter daad, steun verleend. De bonden, or- ganicaties en verenigingen hebben di rect hun diensten aangeboden toen Jeugd Aktief op hen een beroep deed. Dank zij deze delegering, aldus ir. Suykerbuyk, is deze grote, organisa tie mogelijk. Vooral ook dankte de voorzitter de afdeling Jeugdzaken van het ministerie van O.K.W. en het Provinciaal Anjerfonds voor hun me dewerking. De Nederlandse jeugdor ganisaties hebben alle propaganda ge maakt en medewerking verleend. Het feit dat 6000 jongens en meisjes van alle gezindten spontaan op de oproep van Jeugd Aktief hebben gereageerd, betekent dat zij zich willen losmaken van futloosheid en vervlakking, aldus de heer Suykerbuyk. „Ze zijn niet naar Den Bosch gekomen omdat de eerste boer de beste dat wel betaalt en om Bossche koek te eten. De reis en de koek moeten zij zelf betalen, maar dat hebben ze er voor over, omdat hen hier de gelegenheid geboden wordt actief te zijn in aller lei vormen. Op het gebied van sport, van creatieve expressie van ontspan ning en vrijetijdsbesteding. De voor waarden voor succes zijn ruimschoots aanwezig en de, bereidheid van orga nisatoren en belangstellenden even eens." Aldus de voorzitter van Jeugd Aktief. Voor de evenementen op deze 2e Paasdag, waaronder een concours hippique voor new forest-pony's en een wedstrijd ballroomdancing voor amateurs, bestond van de zijde van het publiek een grote belangstelling. Hercules krijgt van Jupiter de opdracht om Odyseus gevangen te nemen en hem als slaaf uit te le veren. Hercules moet hiervoor zijn geliefde Helena verlaten, die tij dens zijn afwezigheid waarschijnlijk een gedwongen huwelijk zal moe ten aangaan met prins Adrastus. Hercules overvalt Odyseus wanneer deze op een schip de zee oversteekt. Odyseus wordt gevangen genomen maar hij weet het schip waar hij op gevangen zit in brand te steken. Tij dens de verwarring die dan ontstaat weet hij overboord te springen. Her cules springt hem na en nadat zij uren achtereen naar een eiland hebben gezwommen worden zij, wanneer zij daar uitgeput op de wal kruipen door onmenselijke wezens gevangen genomen. De twee vijan den zitten nu in het zelfde bootje en zij sluiten een tijdelijke vriend schap die hen door alle gevaren zal leiden. Op het einde komt alles toch nog goed wanneer Odysseus de vrijheid krijgt en Hercules van He iena's vader toestemming krijgt om zijn dochter te trouwen. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. EDDIE IN VUUR EN VLAM Eddie Constantine zorgt er voor dat het er ditmaal weer heet aan toe gaat. In de rol van John Jarvis is hij een geheim agent die de op dracht heeft duistere elementen die in Lissabon gehuisvest zijn op te ruimen. Hij krijgt hierbij de hulp van een knappe journaliste die hij natuurlijk het hof probeert te ma ken en het is even natuurlijk dat hij hierin geheel slaagt. Wanneer hij enige romantische avontuurtjes achter de rug heeft zoekt hij een ander avontuur en wel- in de onder- wereld van Lissabon waar hij met behulp van zijn vuisten schoon schip weet te maken. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 j. DE VERSTOTENE Jean Paul Belmonde heeft de hoofdrol in deze film die verhaalt over enkele jonge mannen die in de gevangenis zijn geraakt. Dit wil niet zeggen dat zij misdadigers zijn. Wegens een kleine misdrijf moest een van hen de cel in en omdat de ander uit vriendschap zijn vriend hielp ontsnappen moet hij ook zit ten. Wegens goed gedrag komen de vrienden echter weer spoedig vrij en zij besluiten een nieuw leven te beginnen. Hiertoe gebruikt de ene buiten medeweten van de ander, chantage. Hij dwingt n.l. een on derwereldfiguur geld te betalen of hij zal de politie een en ander ver tellen. Deze man kiest eieren voor zijn geld en hij betaalt, met het voornemen om het kapitaal weer terug te halen. Hij stuurt een stel letje gehuurde moordenaars naar het tweetal en spoedig is er niet veel meer over dan een zielloos lichaam. Het is een realistisch ver haal over een aan de grond geraak te jongeman die probeert weer op het rechte pad te komen. Zaterdag en maandag. Toegang 18 j. DE WRAAK VAN DE SARACEEN Dragut is een gevreesde kaper kapitein, die zich toelegt op de han del in blanke slavinnen, die op de beruchtste slavenmarkt in het Oos ten worden verhandeld. Hij is weer eens met een lading jonge vrouwen onderweg en onder deze meisjes be vindt zich ook een dochter van een Engelse ambassadeur. Deze hoogge plaatste Engelsman geeft een jonge zeekaptein opdracht zijn dochter op te sporen en weer veilig terug te brengen. Drago, zoals deze zeeman heet, weet inderdaad de plaats waar Bi- anca zicht bevindt te ontdekken en na een achtervolging door een woes tijn weet hij het meisje bij een oase in te halen. Daar pikt hij haar op om haar uit de gevaarlijke zone weg te halen. Dragut is echter voortijdig van de ontsnapping op de hoogte gesteld en hij zet de 2 vluchtelingen persoonlijk achterna. Hij heeft Drago echter wel een beetje onderschat want ondanks de overmacht van Dragut weet Drago er in te slagen met het meisje veilig in Engeland aan te komen, zij hét dan, dat hieraan een woelige strijd met diverse gevaarlijke schermutse lingen is voorafgegaan. De happy- ending van de film betekent dat de twee jonge mensen elkaar voor heel hun leven aanvaarden en een gelukkig huwelijk tegemoet gaan. Vrijdag, zaterdag en zondag voor personen van tenminste 14 jaar. LIANE, HET MEISJE UIT HET OERWOUD Liane is een meisje dat alleen in een oerwoud in het zuiden van Af rika leeft. Daar zij in tegenstelling met de stammen die in haar nabij heid leven een blanke huid heeft, wordt zij door deze primitieve stam men als een godin aanbeden. Het westen is van haar bestaan in het geheel niet op de hoogte tot dat een expeditie haar opmerkt. Dan blijkt zij de dochter van een Duitse rech ter te zijn, die al jarenlang wordt vermist. De leider van de expeditie neemt haar door vele gevaren weer mee terug naar Europa waar zij samen een nieuw leven kunnen be ginnen. Maandag en dinsdag. Toegang 14 j. Zeven van de 11 raadsleden namen bij de behandeling van het interim-verslag van de streekraad midden-Brabant deel aan de dis cussie toen de vraag aan de orde kwam ol Waspik zich al of niet bij dit ontwikkelings plan zou aansluiten. Hun zienswijzen kwa men in grote lijnen wel overeen men wil zich graag bij het structuurplan zoals dat in het verslag van de streekraad is opgesteld aansluiten onder voorbehoud echter dat ook Waspik wordt aangemerkt als industrie-ge meente. Haar ligging aan open water en spoorlijn o.a. is na Tilburg en Waalwijk be slist even gunstig of gunstiger dan van wel ke andere plaats ook in midden Brabant. Omdat een overeenkomst op basis van gentelemen's agreement de autonomie van de raad niet aantast kon men zich wel met het desbetreffende voorstel van B. en W. verenigen. De kansen welke zich in de toe komst eventueel zullen voordoen ter verdere industrialisatie van de gemeente wilden de raadsleden echter uitdrukkelijk behoudem Op de Weegh tegen de begroting en beleid. Bij de behandeling van de gemeentebe groting zag de heer G. Op de Weegh zich genoodzaakt tegen te stemmen. Zonder af breuk te willen doen aan bet werk van de commissie van onderzoek plaatste de heer Op de Weegh zoveel kanttekeningen, dat er van het lijvige werkstuk dat begroting heet weinig of niets meer over bleef. Met meer dere voorbeelden poogde bij zijn mede raadsleden ervan te overtuigen dat deze be groting niet reëel is en louter vlagvertoon. Hij verklaarde zich dan ook tegen de begro- ting en ook tegen het gevoerde en het te voeren beleid. Intussen werd de begroting waarop een tekort van f 64.905,57, toch aangenomen. Ook de begroting van GIMZ, welke een subsidie behoefde van f 42.440,69 om sluitend te zijn, werd accoord bevonden. Industrie. Aan de N.V. Pacros te Dongen verkocht de raad een perceel industriegrond aan de Veerstraat van 20.000 m2. Binnen afzienbare tijd hoopt deze N.V. hier de productie ter hand te kunnen nemen van schuimplastic-artikelen voor velerlei fabrie ken. Men is nu reeds in onderhandeling om het te kopen industrieterrein sterk uit te breiden. Binnen enkele jaren zullen er naar de vaste overtuiging van de directie dan ook drie inplaats van één werkruimte zijn gere aliseerd met elk een vloeroppervlakte van 1000 m2 of meer. Mettertijd hoopt de N.V. hier een 40-tal arbeidskrachten werk te kunnen verschaffen. Aan een aantal aspirant-bouwers van woonhuizen werden bouwpercelen verkocht; aan J. A. Riool en P. G. Verschuren 390 m2 ad f 6. - aan de Kerkvaartsestraat; aan J. A. Jongenelen, C. H. Zijlmans, A. van Vught en P. L. M. v. d. Elshout, resp. 425, 290, 290 en 440 m2 in het uitbreidingsplan Waspik-Kom, tussen Sohoolstraat en Bem- hardstraat, tegen een prijs van f8.- en f 12.50 per m2. De woningwetwoningen Pr. Bernhardstraat 18, Wilhelminastraat 1 en 3 en Julianastraat 30 werden aan de bewoners verkocht. Op aandringen van de heer v. d. Broek werd de in de algemene voorwaarden genoemde termijn van 15 jaar gedurende de woning niet zou mogen worden doorverkocht teruggebracht op 10 jaar. Op verzoek van de winkeliersvereniging werd de winkelsluitingswet enigszins gewij zigd. In de vacature M. van Dijk als secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim werd met alg. stemmen ge kozen de heer F. J. Kwetters. Voor de bouw van 12 woningwetwonin gen werd voorts een voorstel goedgekeurd tot het aanvragen van voorschotten uit 's rijks kas. Bij de rondvraag stelde de heer Savel- kouls voor om de raadsvergaderingen voor taan door een informele bespreking vooraf te laten gaan, een suggestie die kennelijk onder de leden al eerder was besproken en ook de instemming had van meerdere leden. De heer van Dongen wenste dit liever aan de nieuwe burgemeester over te laten, die immers de eerstvolgende vergadering al zal leiden. O.i. zou aan het openbaar karakter van de bijeenkomsten bij een dergelijke gang van zaken veel afbreuk worden ge daan. Met betrekking tot een vraag van de heer A, v. d. Broek aangaande de aange kochte historische boerderij, zei de heer v. Dongen dat O.Ka.W. hebben erkent dat dit object voor subsidie van rijk en provincie in aanmerking komt. Architect Schellekens ont werpt momenteel een plan ter restauratie. De heer IJpelaar tenslotte voelde zich verplicht dank te brengen aan de loco-bur gemeester voor hetgeen hij in het afgelopen half jaar voor de gemeenschap deed en met name voor de wijze waarop de heer van Dongen zijn niet-eenvoudige taak vervulde tot veler tevredenheid. BILJARTEN. DES I kampioen van de hoogste klasse van het Bossche district. Het kranige eerste viertal van de biljart club DES heeft ook in de nu voorbije com petitie getoond Door-Eendracht-Sterk te zijn en is met groot machtsvertoon voor de 5e maal kampioen geworden van de hoogste klasse, n.l. de kaderklasse van het Bossche district. Dit kranige viertal, bestaande uit kopman Cees van der Loo, Piet van der Loo, Ad Treuren en Ad Legierse, 'heeft ook in de laatste comp.-wedstrijd, dinsdagavond in café W. v. d. Lood gespeeld, bewezen het alleen-recht op de titel te bezitten. Tegen DVS werd het een verdiende 6 - 2-zege; al leen was het jammer dat één speler van DVS niet was opgekomen, waardoor P. v. d. Loo niet in actie kon komen. De gedetailleerde uitslag was DES I 'DVS b 6 2. C v d Loo 350 c - H Emans 250 c 350 - 200 A Treuren 180 1-P v d Sluis 120 1 180 - 120 A Legierse 100 1-P Oremans 105 1 56 - 105 P v d Loo won reglementair met 2-0. Na een korte pauze, waarin het kampi oensteam veel felicitaties in ontvangst mocht nemen, had een verdiende huldiging plaats. Hartelijk werd het -4tal door distr.-voorz. Vorstenbosch toegesproken en gefeliciteerd. Spr. noemde het 4-tal de parel van het Bos- sohe district en prees hun sportiviteit. Onder luid applaus overhandigde de heer Vorsten bosch aan kopman C. v. d. Loo de kam pioensmedaille.. Ook de eigen vereniging liet zich niet onbetuigd en een der dames van de spelers offreerde aan kopman v. d. Loo een fraai boeket bloemen. Een gezellig sa menzijn besloot dit kampioensfestijn. VOETBALPROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Voor a.s. zondag staat de wedstrijd Bern- dijk - Haarsteeg op het programma. Berndijk draagt samen met Velocitas uit Tilburg de rode lantaarn en maakt vooral de laatste tijd een erg zwakke indruk. Maar een kat die in het nauw zit kan rare sprongen maken en daarom zal het voor Haarsteeg dubbel oppassen zijn. Doch als Haarsteeg zich van haar beste zijde laat zien en het accent uitsluitend op goed voet bal legt, is er een zeer goede kans dat de punten in de wacht kunnen worden ge sleept en daar houden wij het dan maar op.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9