wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt ,,'t Jutje" is weer terecht! Generaal de Gaulle over de toestand Spoorovergang is óók voorrangskruising m tuinbouw heeft de laatste jaren geen klagen Neem geen risico...verf met k De verf met fiexabiliteit* "extra speling voor de doe-het-zelver MAANDAG 20 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 31 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2x per week Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) f 1.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bfj incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Telegram-adres: „ECHO" Ter gelegenheid van de tuinbouwdagen in Wageningen zijn onlangs enige opmerkingen gemaakt, waaruit gevolgtrekkingen zijn te maken voor wat men in de nabije toekomst verwacht. Sommige daarvan zitten verscholen in wetenschappelijke beschouwingen, maar het is van belang ze er uit te pellen en ze afzonderlijk voor te stellen. Want óók de tuinbouw is, van wege de E.E.G., een nieuw tijdperk binnengetreden. Oók de tuinbouw eist fikse investeringen. Wie zich daaraan waagt zal even goed naar de toe komst zien als naar het heden. Het hedenrooskleurig Onze tuinbouw mag over de laatste jaren niet klagen. De prijzen bleven goed tot redelijk, behalve uiteraard op bepaalde ogenblikken met topaan- voeren, of onverwachte moeilijkhe den zoals de Duitse komkommerstop van vorig jaar. Ons volk groeit. Groenten, fruit en bloemen worden hoofdzakelijk in eigen land geteeld en wij zien dan ook allerlei opvallende uitbreidingen. De vollegronds-groenteteelt nam in 1963 toe met niet minder dan 3500 ha. Dit was echter meer een gevolg van de sterk uitgebreide teelten voor de verwerkende industrie. Wij 'teel den 9 procent meer bloembollen en 3 procent meer boomgewassen. De fruitteelt daalde echter met niet minder dan 950 ha. De voornaamste oorzaak was, dat tal van verouderde boomgaarden wer den opgeruimd en dat de moderne aanplantingen ontzaglijk veel pro- duktiever zijn. Toch zit in die fruit teeltdaling wel een beetje „Euro- marktvrees". Daarover straks iets meer. De uitkomsten Over het algemeen was de tuinbouw in 1963 wat minder winstgevend dan in 1962, maar reden tot klagen was er zelden. Onze agrarische uitvoer, die nog steeds 30 procent van de ge hele uitvoer bedraagt steeg van 1962 tot 1963 van 4,9 tot 5,3 miljard. De tuinbouwuitvoer steeg van 1.182 tot 1.232 miljoen gulden dus met 50 mil- Borduren Pliseren Stofknopen Stof ceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg 20 OMSTANDERS ZAGEN BEJAARDE VERDRINKEN Terwijl twintig omstanders zonder iets te doen toekeken, vocht donder dagavond de 71-jarige D. de Hoog uit Utrecht in de Tolsteegsingel te vergeefs voor zijn leven. De man was om kwart voor acht op nog onver klaarbare manier te water geraakt. Niemand schoot te hulp. Pas toen drie minuten na de melding een sur veillancewagen van de politie ter plaatse was, werd hulp geboden. Een hoofdagent dook gekleed de sin- gel in, terwijl een collega hem na- dook, na eerst de G.G.D. gewaar schuwd te hebben. Samen brachten ze de bejaarde man op de kant. Ze pas ten kunstmatige ademhaling toe. Even later werd zuurstof toegediend. Nadat de man even was bijgekomen, werd hij naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis ge wacht. Om kwart over elf overleed ie man echter. joen, ofwel 4,5 procent. Dit gevoegd bij de grotere afzet in eigen land en de daling (5,5 tot 5,4 procent) van de uitvoer van niet-Nederlandse agrari sche produkten, wijst op een behoor lijke omzetvergroting. Vanwege de hetere afzetkansen is het vergunningenstelsel verzacht. Voor de boomkwekerij is 't bijna op geheven. In de bloementeelt is het met 7 tot 10 procent uitgebreid en het aantal beginnende telers met 0,5 ha. was in 1963 driemaal zo groot als in 1962. Ook in de bloembollenteelt werden de teeltvergunningen ver ruimd. De afbraak van de minimum prijzen en de invoercontigenteringen in de sierteelt verliep in 1963 vlot en gaf geen moeilijkheden. Bang Langzamerhand wordt de Europese grooenten- en fruitmarkt vrijgemaakt. De tijd is niet ver meer, dat men zijn produkten geheel vrij in de E.E.G. kan vervoeren en verkopen. Die vrij making heeft plaats aan de hand van kwaliteitsnormen, om te voorkomen dat men andermans markt bederft met afval. Reeds op 30 juni 1962 werd de kwaliteit „extra" van vele groenten- en fruitsoorten vrijge maakt. Men kon daarvoor dus geen invoerbelemmeringen meer opwerpen. En op 1 januari j.l. volgde kwaliteit I, die wél veel rumoer veroorzaakte, maar dan toch vooral in Italië en zijn afzetgebieden, Frankrijk en Duits land. Nu valt verreweg het grootste deel van onze voortbrenging onder klasse I en men zal deze zomer dus kunnen nagaan, 'hoe dat vrije handelsverkeer zich ontwikkelt. Is er dan altijd on beperkte afzet mogelijk? Neen, er zijn vrijwaringsclausules. Men kan in voerbelemmeringen instellen (heffing, contigentering, invoerstop) als de markt verstoord wordt door massale invoer uit een ander land der E.E.G. De voorbeelden zijn bekendeierstop, komkommerstop. En omdat Frank rijk en Italië de fruitteelt sterk uit breiden is men in Nederland niet erg gerust. Naarmate elk der landen van de E.E.G. meer teelt, is de kans op marktverstoring groter. MEER OF MINDER Geen enkele ooftstatistiek is volle dig, maar het staat toch wel vast, dat onze voortbrenging iets is gedaald (al kan dat weer ingehaald worden als de moderne aanplantingen in pro- duktie komen) en dat de Franse en Italiaanse sterk is gestegen. Gelukkig stijgt óók het verbruik, zij het minder sterk dan de voortbrenging. Verder zijn er nog kansen bij de verwerken de industrie, maar dat is een onder werp op zichzelf. De alles beheersende vraag is, of de Fransen en Italianen in staat zul len zijn de voordelen van hun klimaat ten volle te benutten voor de teelt van kwaliteitsfruit. Waarschijnlijk zal dat slechts ten dele het geval zijn. Met name de teelt van prima bewaarooft zal in ons land zeker niet weggevaagd wordenHet staat echter wél vast, dat de teelt van mindere kwaliteiten in de toekomst weinig zin zal hebben. Daarom is enige inkrimping in de fruitteelt bepaald geen ramp. Nauwere samenwerking met de verwerkende industrie zal voor grote bedrijven zeker zin hebben, maar er zijn nog andere onderwerpen. Het blijkt n.l. dat onze tuinders een voor sprong hebben (en hem zelfs vergro ten) op hun beroepsg'enoten uit ande re landen als het gaat om de teelt van kwaliteitsgroenten en bloemisterijge wassen of bloemen. Door het stichten van filiaalbedrijven in het zuiden (tot op de Canarische eilanden toe) weet men bepaalde klimaatsvoordelen óók te benutten. Wij zien daarom een ver schuiving van matig tot slecht fruit naar bijzondere kwaliteiten in de bloemensectorVandaar de steeds groeiende omzet in de tuinbouw. Hierbij is de afzet buiten de E.E.G. (Engeland) zeer zeker van belang. Wat gaat de E.E.G. doen In beginsel voelt iedere tuinder het meest voor volkomen vrijheid en wei nig voor teeltvergunningen en -be perkingen. Ieder weet echter, dat de vergunningen en beperkingen zeer vele teelten lonend Rebben gehouden. Het merkwaardige is nu dat men voor zulke regelingen in de rest van de E.E.G. wéinig voelt. Op het ogenblik is men in Brussel bezig met een regeling voor de sier- teeltprodukten, voor de handel in tuinbouwzaden en voor toepassing van kwaliteitsnormen voor groenten en fruit. Er bestaat echter geen ze kerheid, dat men veel zal doen aan werkelijke marktordening. Dit houdt het gevaar in, dat men in de toekomst te maken kan krijgen met overpro- duktie en prijsbederf. De grondoor zaak van dit verschijnsel is ook hier weer, dat de organisaties uit de on derscheiden landen Brussel nalopen in plaats van het vóór te blijven. Want indien de Europese Commissie de zekerheid had, dat bepaalde rege lingen algemeen door de Europese tuinders zouden worden toegejuicht en aanvaard, dan kwamen die rege lingen er, om de eenvoudige reden, dat de zes regeringen zich er dan evenmin tegen zouden verzetten. Het gevaar dreigt, dat men eerst veel schade moet lijden om de nood zaak van de marktordening in te zien. Gelukkig ligt de schuld hier niet bij onze tuinders en hun organisaties. Hun rest dus niets anders dan zich zó te bekwamen, dat zij minder schade oplopen dan beroepsgenoten uit an dere landen_ Vandaar dan ook de ge weldige ontwikkeling in onze tuin bouw in technisch en wetenschappe lijk opzicht. Wie haar niet bij kan houden raakt achter, misschien zelfs er uit CONSTANTIJN TROUWT Het huwelijk van prinses Anne- Marie van Denemarken met koning Constantijn van Griekenland zal op 18 september in Athene worden vol trokken. Prinses Anne-Marie zal bij haar huwelijk haar rechten op de Deense troon automatisch verliezen, omdat zij trouwt met de koning van een an der land en omdat zij overgaat van het protestantse naar het Grieks-or thodoxe geloof. De radio- en televisie-rede, die ge neraal De Gaulle, donderdagavond heeft gericht tot 't Franse volk heeft grotendeels het karakter bezeten van een verdediging van de sociaal-eco nomische politiek van zijn regering tegen de kritiek die er van vele zijden op wordt uitgeoefend. In het bijzon der heeft hij laten uitkomen dat het prijs-stabilisatieplan van de regering, dat oorspronkelijk bedoeld was als 'n tijdelijke maatregel, een permanente factor van de regeringspolitiek is ge worden. Daaraan kan niet meer ge tornd worden, omdat Frankrijk an ders een prooi zou worden van de in flatie. Generaal De Gaulle heeft dan ook DE GENERAAL HIELP EVEN Een soldaat van het Westduit- se leger, die er stiekum van door was gegaan om 'n avond je in de stad door te brengen, keerde 's avonds naar de ka zerne terug en klom op het frame van zijn fiets om zo over de muur te kunnen komen. Op dat moment kwam er een burger langs„Och, wilt U misschien even mijn fiets vast houden, dan kan ik gemakke lijker over de muur klimmen", vroeg de soldaat. De ander kon hier in komen, hield de fiets vast en gaf de jonge soldaat met zijn vrije hand nog een zetje. Eenmaal bovenop de muur, gooide deze een sigaar naar beneden. „Mijn dank," zei hij, „en wilt U de fiets nog even naar het wachthuisje rijden?" De volgende morgen stonden de soldaten, die in de kazerne gelegerd waren, in het gelid op het kazerneplein, want gene raal Herzog zou hen komen in specteren. De generaal kwam al gauw. Hij liep de rijen langs en bleef staan voor een soldaat die doodsbleek werd. Hij keek de soldaat aan, gaf hem een si gaar, zei: „Nog welbedankt" en draaide zich om weinig hoop gegeven aan die Fran sen, die menen dat zij geen rechtvaar dig aandeel hebben gekregen in de economische vooruitgang van de laat ste jaren en dat de lasten van de sta- bilisatiepolitiek van de regering een zijdig op hun schouders worden af gewenteld. Toegevend dat het Franse nationale inkomen op zeer ongelijke wijze wordt verdeeld, heeft generaal De Gaulle weliswaar verklaard dat de oplossing voor dit probleem gezocht moet worden in een rechtvaardige in komenspolitiek, doch daarvoor heeft hij geen enkele termijn genoemd. De besprekingen die hierover de laatste maanden zijn gevoerd hebben echter wel duidelijk gemaakt, dat er in elk geval niet vóór 1966 met deze poli tiek een begin kan worden gemaakt. Generaal De Gaulle heeft er in zijn Een mascotte, 't Jutje genaamd, die sinds 1948 jaarlijks door Prins Car- neval van de Zwemclub als ereteken gedragen wordt, werd tijdens de af gelopen carnaval ontvreemd. Na veel onderhandelingen over en weer heeft de overhandiging tijdens een offciële bijeenkomst in het Lido plaatsgevon den. De tegenpartij, die zich de Neptunianen noemen, hadden in de per soon van Julleke voor een plaatsvervanger van het Jutje gezorgd. Aan de verbroedering die hierop volgde namen ook de beide mascottes deel, wat in de loop van de avond tot gevolg had dat er nog een Jutteke bijkwam. De beide partijen waren het er volledig over eens om deze mascotte te overhandigen aan de bemiddelaar, de heer van Hooff die ook nog een originele pils-teller in ontvangst mocht nemen. Bovenstaande foto geeft een beeld van de onthulling van 't Jutje door ex-prins en de leider der Neptunianen rede echter vooral de nadruk op ge legd, dat een straffe economische po litiek die de inflatie op een afstand houdt noodzakelijk is om Frankrijk politiek onafhankelijk en invloedrijk en militair sterk te maken. Hij heeft zich op dit punt bijzonder scherp en zelfs hatelijk uitgelaten tegen de Ver enigde Staten zeggend dat als Frank rijk geen eigen nationaal atoomslag- wapen zou bezitten het niet meer zou zijn dan een door een vreemde mo gendheid overheerst protectoraat. Maar, zei hij, er bestaat geen enkele zekerheid dat in geval van nood de Verenigde Staten met hun eigen atoomwapens Frankrijk te hulp zou den komen, 't Argument van generaal De Gaulle is bekend. En wat erbij aangetekend moet worden is, dat als het waar is wat generaal De Gaulle beweert, dit ook in precies dezelfde mate moet gelden voor andere Euro pese landen. De logica van generaal De Gaulle leidt regelrecht naar de nationale atoombewapening van alle Europese landen die deze kunnen be talen, in het bijzonder die van West- Duitsland. Hieraan valt des te minder te ontkomen, aangezien generaal De Gaulle, twijfel en wantrouwen uit sprekend over de militaire hulp van de Verenigde Staten, in geval van oorlog ook ditmaal volstrekt in het midden heeft gelaten op welke mili taire hulp Frankrijks bondgenoten in Europa van de zijde van Frankrijk kunnen rekenen. PNEM 50 JAAR OUD Op 25 juni zal de provinciale Noord-Brabantse electriciteitsmaat- schappij 50 jaar bestaan. De offici ële herdenking'zal op 1 juli geschie den in de Casino-schouwburg te Den Bosch, waar op die avond de premiè re zal gaan van „De lichter laaie" 'n muziekspel,, dat met aanwending van velerlei kunstvormen een beeld zal geven van het licht in zijn ontstaan, ontwikkeling en toepassing. Aan het spel zullen 350 personen meewerken, waaronder Het Brabants Orkest, het Philips Philharmonisch koor, het Ne derlands Mime Theater en het Scapi- no Ballet. KROETSJEV 70 JAAR Premier Kroetsjev heeft vrijdag - ter gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag - de onderscheiding „held van de Sovjet-Unie" ontvangen. In een boodschap van het centrale comité van de communistische partij, het presidium van de Opperste Sov jet en de ministerraad wordt Kroets jev hulde gebracht voor zijn houding op het 20ste partijcongres - in 1956 waarmee de communistische partij een begin maakte met de afbraak van de persoonsverheerlijking en waar door het beginsel van „vreedzame co ëxistentie" met het Westen zijn kans kreeg. Uit de hele wereld kwamen felici taties. Uit analyses die de Nederlandse Spoorwegen van elk ongeluk op een overweg maken blijkt volgens de NS- directeur ir. J. Koster, een beangsti gende regelmaat van steeds terugke rende ongevalsoorzaken. De overwe gen zijn voor de NS een bron van veel en grote zorg, zo verklaarde ir. Koster. Afgezien van de eigen, veel al materiële schade, is het een vrese lijke tol, die de 3000 spoorwegover gangen (waarvan 2000 in hoofd spoorwegen) elk jaar aan mensenle vens eisen. Vorig jaar waren het er 67 (waarvan 23 op beveiligde over wegen) zeven meer dan het jaar daar voor. Het zijn ongelukken, die voorko men hadden kunnen worden, als de weggebruikers minder risico's had den genomen, aldus ir. Koster, die zijn mening onderstreepte aan de hand van de statistieken: een derde van alle dodelijke ongelukken ge beurt op automatisch beveiligde over wegen. Hoewel tot en met donderdag 21 mensen op spoorwegovergangen om het leven kwamen, achtte de heer Koster, gezien de enorme toeneming van het wegverkeer, de ontwikkeling van de cijfers niet onrustbarend. Het aantal blijft stabiel, maar het zijn elk jaar 60 a 70 ongelukken te veel. Ir. Koster is het oneens met degenen, die als enige remedie zien beveiliging van onbewaakte overwegen. De weggebruiker, die grote disci pline toont bij voorrangskruisingen in het wegverkeer blijkt vaak niet te be seffen, dat een spoorweg in wegver- voerstermen ook een voorrangsweg is en een overweg een voorrangskrui sing. In vele gevallen bleek dat besef tot nu toe niet aanwezig, want bij 132 „onregelmatigheden" op spoorwegen waren tot eind maart van dit jaar 19 botsingen tegen gesloten overwegbo men, 21 botsingen tegen dalende bo men en 13 botsingen met de appara tuur van met automatische halve overwegbomen beveiligde overwegen. In vijf jaar tijds is het aantal onbe veiligde overwegen verkleind van 1949 tot 1520. Het aantal overwe gen met automatische halve overweg- bomen steeg tot 229. Vorig jaar wer den er weer 65 overwegen met auto matische knipperlichten beveiligd. Dit jaar komen er 66 bij en voor 1965 staan er 70 op het programma. Van deze beveiliging kan men, volgens ir. Koster, niet alles verwach ten. Voor alles acht hij gediscipli neerd gedrag van de weggebruiker bij overwegen noodzakelijk. Ir. Koster is van mening dat bij de aanleg van automatische overwegbe veiligingen de moeilijkheid zich niet zozeer voordoet bij de financiering (een overweg met automatische halve bomen kost in doorsnee 100.000 gul den), maar vooral bij de aanlegcapa- citeit. Heel wat specialisten zijn erg schaars, levertijden zijn lang. We doen wat we kunnen, concludeer de de heer Koster, die overigens als beste oplossing ziet de vrije kruisin gen (tunnels en viaducten), waarvan er nu 600 in ons land zijn. Bij de aan leg daarvan is samenwerking met rijk, provincie en gemeente nodig. 20 vrije kruisingen zijn nu in voorbe reiding, o.m. in Delft, Tilburg, de lij nen Kampen-Zwolle en Amsterdam- Utrecht, in Rotterdam, Nijmegen, Blerick en Vught. De tcho van het Zuióen de toekomst van de tuinbouw Heuvelstraat 14 Telefoon 26582

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1