w/AAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt if-v smrccwuAMr SPORTSPIEGEL Bruidsstoffen - Lagere Technische School voor Waalwijk en Omstreken biedt tal van mogelijkheden w.s.c. Exclusieve collectie Openbare lessen op maandag en woensdag voor iedereen toegankelijk PRISMA STASSAR R.K.C. m R.W.B. Hoendervangers SPORTSHIRTS Baardwijk DESK Raamsdonksveer VRIJDAG 24 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 32 tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00-j- 5 ct. inc.k.) V 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j rf.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Maandag 27 en woensdag 29 april worden er op de Lagere Technische School voor Waalwijk en Omstreken van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur verschillende openbare lessen gegeven, die voor iedereen, voor de ouders, voor belangstellendenmaar speciaal voor die ouders toeganke lijk zijn, wier kinderen dit jaar de lagere school gaan verlaten. De bedoeling van deze openbare lessen is duidelijk de mogelijkhe den naar voren te brengen, die een goed ingerichte lagere technische school - zoals de L.T.S. voor Waalwijk e.o. - voor de jongen die de lagere school gaat verlaten, te bieden heeft Speciaal voor die ouders die zich over enkele maanden voor het pro bleem gesteld zien, welke richting moet onze zoon uit, zullen deze uren besteed aan het bijwonen van een of meerdere openbare lessen, bijzon der waardevol zijn. Wij kunnen dan ook niet anders doen, dan vooral hen te adviseren deze unieke kans met beide handen aan te grijpen. Sprekende over de L.T.S.-oplei- is een typische streekschool. Van het dingen en alles wat hiermee in ver band staat, zou men de vraag kunnen stellen, waarom worden er nog zo veel jongens na de lagere school-peri- ode geadviseerd hun verdere studie te volgen aan Mulo of HBS, terwijl zij een duidelijke technische aanleg demonstreren? Leeft nog steeds de mening dat zij, die hun 45-urige werkweek doorbrengen in witte boord en getooid met stropdas of strik, fi nancieel een betere positie innemen dan zij die hun dagelijks brood ver dienen in 'n overall? In dit verband halen wij gaarne de woorden nog eens aan die de heer Warnaars, inspecteur van het lager onderwijs, sprak tijdens de contactmiddag die het bestuur van de L.T.S. had belegd voor hoofden van lagere scholen en uloscholen in de Langstraat het vorig jaar. Jacquard Brocaat Duchesse Ottomane Broderie d'Anglais Brodé-Suisse Kant Guipiere etc. etc. Heuvelstraat - 139 Tilburg Lange Brugstraat 31 - Breda Letterlijk zei de heer Warnaars toen "Ik heb de ervaring opgedaan dat tal van jongens beter naar een L.T.S. gestuurd kunnen worden dan naar een Mulo-school. Ook econo misch bezien, omdat het vaak voor komt dat iemand met een witte boord aan vaak minder verdient dan iemand met een overall". De heer Warnaars pleitte er dan ook voor om die jon gens, die beschikken over een zekere technische handvaardigheid door te sturen naar de L.T.S. STREEKSCHOOL De L.T.S. in Waalwijk gelegen aan net Vredesplein (de BBA-buslijn 22/ 23 stopt er nagenoeg voor de deur), totaal aantal leerlingen - dat zijn er ruim 1000 - komt "slechts" 30 uit Waalwijk. Van de 658 leerlingen, die de dag school volgen, komen er 189 uit Waalwijk. Onder de leerlingen die de avondschool volgen - in totaal 251 - komen er 77 uit Waalwijk, 9 van de 81 leerlingen die aan de part-time cursus deelnemen komen uit Waal wijk, terwijl men onder de 53 leer lingen die de O.B.A.O.-cursus (Op leiding Bewijs Algemene Ontwikke ling) 17 Waalwijkers telt. Aan de dagschool worden in totaal 6 leervakken gegeven. Namelijk elec- tro-techniek, metaalbewerken, metse len, schilderen, schoenmaken en tim meren. Behalve de praktische opleiding kent men ook de theoretische oplei ding, die vooral niet moet worden onderschat. Sedert de onderwijs-ver nieuwing een grote rol is gaan spelen, wil men steeds meer in de richting van de algemene ontwikkeling en al gemeen industrie-vormend lesgeven. Zo krijgen de leerlingen op de L. T. S. te maken met die zaken, die voor de vorming van de mens nood zakelijk zijn. De karaktervorming bij voorbeeld geschiedt op grond van geestelijke en morele normen. De vraag naar geschoold personeel is groot. Steeds meer gaat de vraag van de bedrijven uit naar krachten die een L. T. S. op leiding hebben ontvangenDe ver schillende leerlingenstelsels tellen liefst die mensen onder hun gelede ren, die een L.T.S. opleiding hebben genoten. De Cursus Industrievorming zoals die in de Schoenindustrie wordt gegeven is bijvoorbeeld niet haalbaar zonder de opleiding L.T.S. Hoe be langrijk deze L.T.S. opleiding is, mag blijken uit de volgende gegeven. Van 1945-1960 hebben meer dan 100 jon gens die de schoenopleiding op de L.T.S. in Waalwijk hebben genoten, een leiding gevende functie in de schoenindustrie weten te bereiken. Dat is 20 tot 25 van het totaal aantal jongens dat de schoenoplei ding van de Waalwijkse L.T.S. heeft genoten. A-STROOM Sinds september van het vorig jaar is op de L.T.S. in Waalwijk de zoge naamde A.-stroom ingevoerd. Deze A.-stroom wordt gevormd door leer lingen die beschikken over een rede lijke exacte aanleg, zodanig zelfs, dat deze jongens met evenveel moeite de Ulo zouden hebben kunnen volgen. De opleiding van deze jongens is hoofdzakelijk theoretisch gericht op de exacte vakken en twee vreemde talen (in Waalwijk: Engels en Duits). Het voordeel van deze A.-oplei ding is, dat de doorstroming naar ho ger onderwijs U.T.S. - veel ge makkelijker is geworden. Deze jon gens hoeven straks geen toelatings examen voor U.T.S. af te leggen. Voor een groot aantal leerlingen is deze mogelijkheid bijzonder aantrek kelijk. Vast staat dat gemiddeld 12 tot 15 van het totaal aantal L.T.S.- Ieerlingen voor deze A-opleiding in aanmerking kunnen komen. In Waal wijk is men vorig jaar begonnen met een 28-tal leerlingen, waarmee reeds goede resultaten worden geboekt. Dit is mede voor een groot deel te danken aan directeur en docenten die zich met een bijzonder enthousiasme aan deze nieuwe ontwikkeling heb ben gegeven. VOORBEREIDENDE KLAS Tot slot nog een enkel woord over de voorbereidende klas. In deze voor bereidende. klas wordt door de docen- ten getracht om de jongen de nodige belangstelling bij te brengen voor het technisch handelen in de uitgebreid ste zin van het woord. In deze perio de kan de jongen zich tevens oriën teren, welke mogelijkheden er voor hem openstaan na de voorbereidende klas. In dit jaar, waarin geen vakonder wijs wordt gegeven, krijgt de jongen, doordat hij geconfronteerd wordt met de verschillende mogelijkheden, beter de gelegenheid zich "in te spelen" Hij krijgt bovendien een indruk van de school in zijn algemeenheid, hij wordt vertrouwd gemaakt met de handel en en wandel op de L.T.S. Ook hier wordt de theoretische kant niet vergeten. Zo krijgt hij bij voorbeeld onderwijs in Nederlands, rekenen, maatschappijleer, muziek, geschiedenis en aardrijkskunde. Wanneer dan eenmaal bij de jon gen een bepaalde voorkeur naar vo ren is getreden, wordt hem de weg gewezen die hij het best kan bewan delen, waarbij tevens nog rekening wordt gehouden met de financiële consequenties die een bepaalde op leiding met zich mee brengt. Uit dit alles mag blijken dat een L.T.S.-opleiding beslist een opleiding op nieveau is, waarmee een groot deel van onze Nederlandse jeugd bijzon der is gediend. JUNIORHORLOGES vanaf 54. WAALWIJK U.D.I.—R.K.C. Na de misstap die R.K.C. zondag j.l. bij UNA beging staat voor a.s. zondag weer een wedstrijd op het programma. Men trekt dan naar Uden om daar UDI partij te geven. Door de nederlaag die ook Best- Vooruit zondag j.l. leed zijn de RKC-ers nog volop in de running. En ^ls we dan de standenlij st be kijken dan zien we dat UDI on deraan staat. Dus zou het een ge makkelijke overwinning voor de Waalwijkers moeten worden. Niets is echter minder waar. Want UDI stelt natuurlijk alles in het werk om aan het degradatiegevaar te ontsnappen. Dat het tegen zulke te genstanders moeilijk voetballen is ondervond DESK zondag j.l. nog op eigen terrein. Dit geldt zondag a.s. in nog grotere mate, dan spelen de jongens uit Uden voor hun laatste kans om in de tweede klas te blij ven. De Waalwijkers zullen echter moeten winnen om in de running te blijven. Jongens, als er zondag a.s. de ge hele wedstrijd zo gevochten wordt als tegen UNA na rust, moet hier succes te behalen zijn. Het is dan echter wel noodzakelijk dat het elftal van begin tot einde voor de volle 100 procent zich inzet. Ge beurt dit, dan komen de punten vast mee naar Waalwijk. RKCers succes. De wedstrijd wordt geleid door Dhr. Tauren. Het tweede elftal speelt om half drie tegen WSC 2. Jongens, dit moet eindelijk weer eens een over winning worden. Het 5e trekt naar Hank om daar Be Ready 3 partij te geven. W.S.C. - RKJVV. De voor komende zondag voor W S C vastgestelde thuiswedstrijd is zo wel voor de Oranje-Zwarten als voor de tegenstander RKJVV uit 's-Bosch van zeer groot belang. Indien WSC kans zou zien deze ontmoeting te winnen zal daardoor 't nog steeds dreigende degradatiege vaar voor een belangrijk gedeelte af- s- m i. j - De Lagere Technische School aan het Vredesplein in Waalwijk. (Foto de Bont Waalwijk) gewend zijn, daar RKJVV lager ge plaatst is als WSC en de winst dus dubbel telt. Indien de spelers evenals tegen Vlij- mense Boys met inzet van alle krach ten en weldadig aandoend enthousi asme zullen optreden zit er beslist winst in de ontmoeting tegen RKJVV. De Bosschenaren, die een precaire positie op de ranglijst bezitten zullen zich heftig verweren om tot winst te geraken en WSC kan er op rekenen een geladen tegenstander tegemoet te treden, die alles in het werk zal stel len de punten te vergaren. In de jongste wedstrijd tegen Vlij- mense Boys heeft een gehavende W S C-ploeg zo fel van zich afgebeten, dat de WSC-supporters vol enthousi asme huiswaarts keerden. Het is te hopen, dat het WSC-le- gioen a.s. zondag zich het hart kan verwarmen aan het spel van haar fa vorieten en dat de zo broodnodige winstpunten voor WSC het resultaat van de ontmoeting tegen RKJVV zul len gaan worden. Deze wedstrijd, die om half drie aanvangt, zal worden geleid door de heer H. Schroemges. Het tweede elftal speelt de derby tegen RKC 2 en ook dit elftal heeft nog een gerede kans aan degradatie te ontkomen. Verleden zondag won nen de reserves van medecandidaat Noad 3, en indien op RKC winst be haald kan worden, hetgeen beslist zeer moeilijk zal gaan worden, kun nen de reserves weer wat ruimer ade men. Voor de overige elftallen wer den geen wedstrijden vastgesteld. Aanvragen voor interlandwedstrijd Nederland - Albanië op zondag 24 mei in Feijenoord-Stadion vóór 26 april bij de secretaris van WSC. Na de teleurstellende nederlaag te gen Zwaluw j.l. zondag, is de positie van RWB op de ranglijst weer ver slechterd. Hierdoor is het noodzake lijk voor Besoijen dat uit de nog res terende wedstrijden minstens evenzo veel punten worden behaald. Zondag a.s. in Veghel tegen Blauw Geel zal het zeker niet eenvoudig zijn om winst te behalen voor RWB. De 10 zege behaald op deze tegen stander destijds, is een waarborg voor een op revanche belust Blauw Geel, zodat het zaak voor de RWB-ers zal zijn om met een zo groot mogelijke dosis enthousiasme de tegenstander te bestrijden. Wanneer daarnaast door de voorhoede iedere kans tot schie ten, groot of klein, wordt aangegre pen, dan moet de RWB-aanval in staat geacht worden om minstens 2 doelpunten te maken. Denk er om jongens, het is nog niet te laat, maar punten zullen er beslist nog behaald HERENMODE Voor sport, vrije tijd en va- cantie is nu een geheel nieuwe voorjaarscollectie binnen. De verschillende nieuwe mo de-kleuren zijn er in Uni en fantasie-kwaliteiten (en mak kelijk wassen, niet strijken.) GROTESTRAAT 155 fil. M. v. d. Brand-Hens moeten worden en waarom dan niet reeds a.s. zondag in Veghel. Gezien het belang van deze wedstrijd ver wachten wij dat vele supporters met RWB naar Veghel zullen gaan om 't le elftal tot steun te zijn in deze zware wedstrijd, die wordt geleid door de heer Huyzer. Aanvang half drie. Succes jongens! RKSVABaardwijk Na het succes van afgelopen zon dag volgt een zware uitwedstrijd tegen RKSVA. De Schijndelnaren zijn nog volop in degradatiegevaar en zullen uiteraard alles in 't werk stellen om dit gevaar te ontwijken. Afgelopen zondag deden de Schijn delnaren een stap in de goede rich ting door thuis van RKJVV te win nen. Hoewel de vier staart clubs el kaar niet veel in punten uiteen lo pen, kan zo goed als zeker aange nomen worden dat Avanti veilig is wanneer zij zondag a.s. Baardwijk zouden kunnen verslaan. Zover is het nog lang niet. Integendeel. De Baardwijkers zullen tegenover de andere laaggeklasseerde clubs hun sportieve plicht moeten vervullen en alleen daarom te trachten de ze ge te behalen. Uit de laatste acht competitiewedsrtijden hebben de Geel-Zwarten maar liefst 12 punten weten te behalen. Wanneer de tra ditie zich voortzet, ziet het er voor RKSVA niet rooskleurig uit. En toch geloven we dat in Schijndel moeilijker te winnen zal zijn dan ooit. RKSVA zal tot het uiterste oe geladen zijn en met enorm en thousiasme haar tegenstander te gemoet treden. Baardwijkers, jullie kunnen voetballen en we wachten maar af wat het gaat worden. De uitslag zien wij in ieder geval met optimisme tegemoet. Aanvang half drie. DESKBest Vooruit Slecht zelden is de spanning in een afdeling zo groot en tot zo kort voor het einde als dit seizoen in de tweede klas A. Immers voor de titel komen ong 4 clubs direct in aanmerking, n.l. Bladella, Best Vooruit, R.K.C. en DESK en in mindere mate Gemert, dat inmiddels reeds vier punten op de lijstaanvoerder Bladella achter staat. Voor de degradatieplaatsen komen in aanmerking UDI, Budel, Reusel Sport, St. Michielsgestel en Schijndel, zodat het ook hier drin gen is. Desk krijgt zondag Best Vooruit op bezoek dat met RKC de tweede plaats bezet met een punt achter stand op Bladella en 1 punt voor sprong op Desk. Dit wordt een zeer interessant treffen want beide clubs komen reeds jaren tegen elkaar uit maar nog nimmer hadden ze zo veel belang bij de volle winst als nu het geval is. In welke formatie de Dessers bin nen de lijnen komen weten we niet, maar we rekenen er wel op, dat al le spelers zich ten volle zullen ge ven in een snelle en sportieve wed strijd. Hopelijk wordt het spel in de aanvalslinie beter verdeeld, zo dat we zowel op links als op rechts flitsende aanvallen zien. Dessers grijpt uw laatste kans en zorgt voor beide punten. Supporters moedigt uw favorieten flink aan, maar doe dit op de juiste manier. DESK 2-RKTVV 2 Het tweede elftal speelt om 12 uur tegen RKTVV 2. In Tilburg werd het een mooie overwinning maar of dit nu lukken zal is een tweede. Reserves succes. TOTO INSCHRIJFKAARTEN SEIZOEN 1964/1965 Reeds nu zijn toto-inschrijfkaar- ten verkrijgbaar voor het volgende seizoen. Zij die zich nu laten in schrijven kunnen binnen enkele we ken nog aan dit seizoen deelnemen, zonder extra kosten. Kaarten zijn op onderstaande adressen verkrijg baar: Hamers, Hoofdstraat 179, Groenen- daal, Leliestraat 30; Laros, Prins Bernhardplein 17; Damen, Mgr. Völkerstraat 46; Bergmans, Horst 17; Soeterboek, Parklaan 11; van Boxitel, Huygenstraat 82; Witlpx, Hoofdstraat 133; Jan Verhiel Pe perstraat la. Toto adm. RKVV Desk. GloriaUno Animo 1—4 Met de ernstige bedreiging boven het hoofd van het degradatiegevaar trok Uno Animo zondag neer tegen het Baarle-Nassause Gloria. Uit de vaste kern ontbrak ditmaal J. Ven, die op de training een pijnlijke schouderblessure opgelopen had en helaas niet in staat was om mee te spelen. In zijn plaats stond nu op gesteld de oude geroutineerde rot W. Meyer, die deze middag veel aan het Uno succes heeft bijgedra gen. In een wedstrijd waarin Uno volkomen de meerdere was van zijn tegenstander werd thans de veilige haven bereikt. De afstand met SET is thans wel té groot geworden om nog aan de onderste plaatsen te denken. Met nog 3 wedstrijden voor de boeg is een gunstige klassering zeer wel mogelijk. Over de wedstrijd het volgende Met een sterke wind in de rug trapte Uno zondag j.l. om half drie af. Direct is Uno in de aanval zo dat de achterhoede ook steeds in de voorste linie's zit, maar on danks de wind kan Uno Gloria haar wil niet opleggen. Gloria speelt dan ook zeer sterk. De bal wordt steeds laag aan de grond gehouden en Gloria weet soms zeer gevaarlijk dicht bij het doel te komen, maar de achterhoede staat steeds op haar plaats, zodat de Gloria spelers geen kans krijgen. Kort voor rust krijgt W Meyer echter een kans door een voorzet, en deze trapt de bal keihard achter de Gloria-doelman in het net. Na de rust speelt Uno met de sterke wind tegen, maar door een doelpunt van Bart Jansen krijgen de Uno-spelers weer moed waar door de druk op de Gloria defensie steeds sterker wordt. Bij een schijn baar gevaarlijke tegenaanval trapt de Gloria linksbuiten vanuit bui tenspel positie in het doel, de scheidsrechter keurt dit doelpunt echter goed. Hierna nam Uno het spel weer over en konden H. v.d. Velden en D. v. d. Broek ieder nog een doel punt maken. A.s. zondag is er een uitwedstrijd tegen SCO uit Oosterhout,, wij re kenen er dan op dat de 2 punten me naar huis zullen komen. Veel succes. TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ BOTSING. Dinsdagmorgen is op rijksweg 27 onder Raamsdonksveer, nabij de Willemsbrug een zeer ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij de 28-jarige chauffeur M. v. H. uit Alblasserdam en zijn 24-jarige berijder J. J. L. uit Hendrik Ido Ambacht levensge vaarlijk werden gewond. Om ca. 11.40 uur reed een file auto's over de rijksweg richting Oosterhout. In de file reed ook een 23-jarige Engelsman, M. A. C. uit Londen met een Austin, waar in een rechtse stuurinrichting zit. Toen hij wilde passeren moest hij i.v.m. die stuur inrichting ver op het linker weggedeelte ko men om dit te kunnen overzien. Op dat moment naderde er uit de rich ting Oosterhout een vrachtwagen met aan hang, geladen met gasflessen. De Engelse wagen raakte het linkervoorwiel van de vrachtwagen, die plotseling naar links slin gerde, over de kop sloeg en tegen een paar bomen klapte. De ravage was zeer groot en de gevolgen zeer ernstig, want de chauffeur en de bijrijder van de vrachtwagen zaten in de brokstukken van de cabine beklemd. Zij konden aanvankelijk niet worden bevrijd. Gelukkig passeerde juist op hetzelfde ogen blik 'n militaire kraanwagen, die hulp kon bieden bij het uiteentrekken van de brok stukken. Ook kwam personeel van het be drijf Almefi met een snijbrander te hulp, zo dat de beide inzittenden van de vrachtwagen konden worden bevrijd. Ze werden beiden levensgevaarlijk gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer. De chauffeur M. v. H. is gehuwd en heeft twee kinderen. De bijrijder J. J. L. is ongehuwd. De Engelsman C. kwam er zon der kleerscheuren af. Alleen zijn wagen liep sohade op. Door de grote ravage van de gasflessen die van de vradht- en aanhang wagen werden geslingerd, werd het verkeer geruime tijd gestremd. De rijkspolitie had er handenvol werk mee. VERMINDERING KERNSPRINGSTOFFEN President Johnson heeft maandag bedenkd gemaakt dat de Verenigde Staten hun produktie van kernspring stoffen opnieuw zullen inkrimpen. Hij voegde er aan toe dat de Sow- jet-Russische premier, Kroetsjew, heeft gezegd „van plan te zijn stap pen in dezelfde richting te nemen". Johnson kondigde aan dat over een periode van vier jaar de productie van plutonium met 20 procent en van uranium met 40 procent wordt verminderd. President Johnson maak te de voorgenomen maatregelen be kend tijdens een lunch in New York.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13