wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt Een pleidooi politiek voor eenheid tussen alle in christelijke partijen Prins Carlos aan 't woord i van Mlerlo Tentoonstelling misschien drie jaar geopend Gilmoord op vrouw in „slecht" huwelijk LICHTE REGENJASSEN lavoriet Meest uiteenlopende zaken Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg MILJONAIR GEARRESTEERD Luchthaven Tocht door de toekomst DE VOCHT's GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN VRIJDAG 24 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 32 e tcho van het Zuièen Uitgever Waal wij ksche Scoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J\ 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO' Wereldtentoonstelling in New York een doolhof van New York heeft dag en nacht de (koortsachtige) laatste hand gelegd aan de (officieuze) wereldtentoonstelling' die woensdag door de Ame rikaanse President Lydon B. Johnson officieel is geopend. De schat ting dat de gehele aanleg van de 150 paviljoenen op het terrein van 240 ha. en van het enorme net van toegangswegen totaal ongeveer 1 miljard dollar zou gaan kosten, blijkt aan de lage kant. Men vreest dat het wel anderhalf miljard dollar zal worden. Misschien gaat men daar om overwegen de tentoonstelling niet twee jaar, maar drie jaar open te laten, zodat het bezoekersaantal geschat op 90 miljoen aanzien lijk zal worden vergroot. De 150 paviljoenen hebben de meest uiteenlopende vormen, uitge dacht door de beste architecten uit alle delen van de wereld. Ze zijn verdeeld in vijf groepen: industrie, buitenlandse inzendingen, Staten van Amerika, transport- en ver voersmaatschappijen en recreatie. Er zijn 50 buitenlandse naties ver tegenwoordigd, die hun vlagvertoon in de meest verschillende bouwwer ken voeren. Nederland blijkt een van de wei nige landen te zijn die zich op het (formele) standpunt heeft gesteld dat het hier geen officiële wereld tentoonstelling betreft en dat een inzending dus achterwege dient te blijven. Gevreesd moet echter wor den dat slechts weinig bezoekers ons land zullen missen, .want een computer heeft berekend dat als men alles een beetje redelijk wil bekijken hiervoor 12 dagen van 10 uur nodig zou zijn. Iemand die het wat kalmer aan wil doen (met een vrij weekend) heeft drie weken no dig voordat hij kan zeggen: „Ik zag de wereldtentoonstelling" De meeste buitenlandse inzendin gen komen uit de ontwikkelings landen o.a. Indonesië, India, de re publiek Korea, China, Hong Kong, Guinea, Pakistan, Soedan, Marokko, Polynesia. Vooral de grote Amerikaanse fir ma's zijn met spectaculaire gebou wen voor de dag gekomen, die als men het geheel overziet uit de mo norail die op veertig voet hoogte rond het amusementspark loopt, de indruk geven van een gigantische kermis. Men kan zich ook in bussen treintjes, kabelbanen, helicopters, roltrappen en stoelen op lopende banden tussen, in en over de pavil joens verplaatsen, maar dat de schoenmaker op de tentoonstelling desalniettemin goede zaken zal doen, staat bij voorbaat vast. Men treft op de New Yorkse ten toonstelling de meest uiteenlopende zaken uit de meest uiteenlopende eeuwen aan: van Michelangelo's meesterwerk de Piëta in het Vati- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 De Wassenaarse automobielhan delaar en miljonair J. van der M., die er van wordt verdacht de Ne derlandse fiscus voor tienduizenden guldens te hebben benadeeld, is ge arresteerd. Maandagmiddag hebben rechercheurs van de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD) De heer van der M. was enkele gehoord en daarna de Haagse offi cier van justitie gevraagd de miljo nair in te sluiten. de heer van der M. enkele uren dagen op reis geweest in Frankrijk. Hij zei het onderzoek van de fiscale recherche in zijn bescheiden uit de kranten vernomen te hebben. Te ruggekeerd in Nederland werd de miljonair via zijn advokaat verzocht contact op te nemen met de FIOD. caan-paviljoen tot de exotische dansgroepen uit Hawaï, van het park met ruimtevaartuigen tot de collectie metershoge prehistorische monsters in „dinoland" en van de 3000 jaar oude voorwerpen in het Chinese paviljoen tot de wereldbe roemde filmsterren die regelmatig in het paviljoen van Hollywood zul len optreden. Op vele plaatsen zal men korte films kunnen zien, zoals in het gebouw van de evangelist Billy Graham, die natuurlijk ook zelf aanwezig is. Sierra Leone is vertegenwoordigd met een vSn de mooiste gebouwen van de tentoonstelling, in de vorm van drie bergen. Na de tentoonstel ling gaat het gebouw naar Sierra Leone waar het wordt ingericht als permanente tentoonstellingshal. Slechts één gebouw is uitsluitend voor dames toegankelijk. Hier kun nen de dames gratis laten uitmaken (via diverse belichtingen) welke haardracht in welke kleur het meest flatteert. Het Indonesische paviljoen be staat uit een tempelpoort en een exotisch gebouw van architect Su- dasono, waarin met een overzicht geeft van de cultuur en het leven op de eilanden Bali, Java en Suma tra, de wetenschapshal (die na de tentoonstelling blijft bestaan als museum voor wetenschap en tech niek) biedt een kijkje in de wereld van ruimteschepen en nieuwe we tenschappelijke vindingen. Het dak van het 120 voet hoge gebouw van de New Yorkse haven dienst, is tevens de luchthaven van de tentoonstelling, waarvan de he licopters vertrekken om een vlucht over het terrein te maken. In het gebouw bevindt zich tevens een van de duurste restaurants van New York en een cirkelrama waarin 'n film van 12 minuten wordt ver toond over de transportmogelijkhe den van de stad. Hier staat tevens de maquette van de twee wolkenkrabbers die in 1970 het hoogste gebouw van de we reld, het Empire State Building gaan overtreffen. De twee 420 me ter hoge gebouwen zullen (110 ver diepingen) een nog niet overtroffen internationaal handelscentrum gaan vormen, waar 50.000 mensen komen te werken. Het gehele project dat aan de Hudson op de punt van Man- hatten komt, gaat 1300 miljoen gul den kosten. Het complex kan zon der veel moeite per dag een kleine 100.000 bezoekers verwerken. On der het gebouw komt plaats voor 16.000 auto's. Bovendien zullen vrij wel alle subways onder het gebouw samen komen. Een van de meest spectaculaire zaken is de inzending van een auto- fabriek (General Motors). Rustig gezeten in stoelen op een lopende band kan men in dit 110 voet hoge gebouw een tocht van 10 minuten door de toekomst maken. Langs ruimtestations, diepzeesteden en dankzij de techniek bewoonbaar ge maakte pool- en rotsgebieden. Uit de leuning van uw stoel komt een (synchrone) explicatie. Na deze „glijtocht" door de toekomst krijgt iedere bezoeker een onderscheiding: „ik heb de toekomst gezien". Men kan ook echter in het verle den vluchten door bezoeken aan een indianendorp, de Mississippi-show- boot of een natuurgetrouwe naboot sing van de „Santé Maria", waarmee Columbus de nieuwe wereld ont dekte. De inzending van Texas is „vriendschap op de wereldtentoon stelling" gedoopt en bestaat o.a. uit een music hall van showman Angus Wynne uit Dallas. Na afloop van de New Yorkse wereldtentoonstelling worden vrij wel alle paviljoenen afgebroken en wordt het gehele terrein een park. Voordat het zover is zullen er echter heel wat bezoekers afgemat zijn neergevallen op de bedden die een fabrikant aan het einde van de tentoonstelling gereed heeft gezet. De Christelijke partijen in Nederland moeten elkaar vinden, trots al les wat haar verdeeld houdt, omdat er meer is dat haar verenigt, na melijk de overtuiging, dat de goddelijke openbaring de grondslag is ook voor het staat kundig leven, aldus de oud-minister mr. J. M. L. Th. Cals op de jongeren contactdag van de jongerenorganisatie van de KVP, die zondag in Sneek werd gehouden. het niet mogelijk zijn, dat voor ver- Het samengaan van katholieken j schillende onderdelen er één woord en protestanten in Nederland zal zeer sterk worden bevorderd, aldus mr. Cals, wanneer daaraan een sa mengaan van AR en CHU zou voor afgaan. Hij meent dat van KVP-zij- de met behoedzaamheid moet wor den opgetreden om een dergelijk samengaan psychologisch niet on mogelijk te maken, en bepleitte een zeer intensief overleg tussen de fracties van KVP, AR en CHU in de Tweede Kamer over internatio nale vraagstukken. „Waarom zou Na hun huwelijk midden volgen de week in Rome, zijn don Carlos en prinses Irene van plan te gaan wonen in het centrum van Madrid, waar don Carlos een huis bezit. „Dat zal ons niet verhinderen vaak naar Parijs te gaan. En naar ik hoop naar Nederland". Dit verklaarde don Carlos gisteren in een persge- sprek, dat hij in tegenwoordig heid van zijn verloofde toestond in de Parijse woning van zijn zuster, prinses Lobkowicz, waar de ver loofden nog een week zullen blij ven. Maandag zal don Carlos daar een afscheidsontvangst houden dinsdag vertrekt het verloofde paar naar Rome. Voor het zover is denkt don Carlos nog enkele keren naar Italië te reizen, terwijl - zoals in 't interview duidelijk werd-hoopt prinses Irene „haar ouders nog voor haar huwelijk te kunnen spreken". Bedoeld moet wel zijn „bezoeken", want don Carlos vertelde dat zijn verloofde reeds „grote troost vindt in dagelijkse telefoongesprekken met haar ouders". Irene verzekerde zelfs meermalen per dag te bellen met haar moeder en familie in Ne derland. Het verloofde paar hoopt weer een bezoek aan Nederland te bren gen zodra de spanningen over het komende huwelijk zijn geweken, ,,'t Zal Irenes grootste vreugde zijn, haar familie weer te zien. En ik zou het prettig vinden weer naar dat prachtige land te gaan en zijn zeer innemend volk terug te zien", zei don Carlos. Prins Carlos verklaarde te be treuren, dat de Nederlandse rege ring gekant is tegen het huwelijk, ondanks het feit dat prinses Irene niet alleen afstand heeft gedaan van elk recht op de troon, maar ook van elk vermogen en elk persoonlijk ju weel dat van het Nederlandse hof afkomstig is". Prinses Irene, die naast de prins zat, bevestigde dit met een flauwe glimlach. Verscheidene malen verwees don Carlos, terwijl prinses Irene instem mend knikte, naar de „onplezierige toestand" welke misschien koningin Juliana, Prins Bernhard en de Ne derlandse prinsessen zullen weer houden het huwelijk bij te wonen. Op de pers-opmerking, dat iedere moeder het huwelijk van een doch ter wil bijwonen, wierp prinses Ire ne tegen: „Iedere dóchter wil dat haar moeder bij haar huwelijk is." „Ik houd van de koningin", zei don Carlos. „Zij is een prachtige persoonlijkheid. Maar haar irege- ring staat haar in de weg en zij kan niet doen wat zij wil doen. Zij wordt verscheurd door haar ver langen een goede moeder te zijn en INTERIEURVERZORGING Grotestraat 270, Waalwijk haar plicht als vorstin. Dit is een onplezierige toestand, waarin wij hopen dat nog een oplossing gevon den kan worden." Carlos en Irene waren het er over eens dat tijdens de gehele contro verse de koningin als moeder aan de kant van haar dochter gestaan had, zelfs toen zij dat openlijk als koningin niet kon doen. Aan het slot zei don Carlos met instemming van zijn verloofde: „Wij hopen dat de mensen in Nederland nu hun regering kunnen bewegen de koningin toestemming te geven een eenvoudig familiehuwelijk bij te wonen dat in het geheel niet po litiek zal zijn." Hij zei dat de laatste regelingen voor het huwelijk ongeveer drie we ken geleden getroffen waren nadat nagegaan was of het voor ouders en vrienden van beide kanten mo gelijk zou zijn dan aanwezig te zijn. De 43-jarige loondorser C. P. uit Grave heeft bekend zijn 49-jarige echtgenote om het leven te heb ben gebracht, door verscheidene malen thallium een rattenverdel- gingsmiddel) door haar koffie te mengen. Als motief heeft hij tegenover de politie opgegeven, dat hij genegen heid had opgevat voor een andere vrouw, de 30-jarige ongehuwde M. V. uit Gassel bij Grave, en dat zijn huwelijk niet goed was. De vrouw, die volgens P. op de hoogte was van zijn plannen, is aangehouden. Zij zegt niets te weten. Het onderzoek is verricht o.l.v. de oficier van Justitie in 's-Herto- genbosch, mr. J. Booster. Opper wachtmeester De Wilde van de rijkspolitie te Grave heeft een be langrijk aandeel gehad in de oplos sing van deze zaak. Na een lang durig verhoor heeft P. de hem ten laste gelegde vergiftiging toegege ven. De man is bij de uitvoering van zijn plan uiterst geraffineerd te werk gegaan. De doktoren, die de vrouw behandelden zij over leed 30 maart in het ziekenhuis constateerden al vrij spoedig ver schijnselen, die op vergiftiging we zen, maar zij konden voor deze vermoedens geen bevestiging vin den. Ook een onderzoek ten huize van P. leverde geen aanknopings punten op. Het viel echter op, dat P .ernstige last van haaruitval had en toen rees het vermoeden dat ook hij WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES op een of andere manier thallium had binnengekregen. De man deed echter of hij zelfs de naam van dit vergif niet kende. Sectie, door dr. Zeldenrust, de gerechtelijk patholoog-anatoom en een onderzoek van dr. Boer van 't gerechtelijk laboratorium stelden de aanwezigheid van thallium in het lichaam van de vrouw vast. Na z'n recente aanhouding heeft de man tenslotte bekend dat hij wel (vloei baar) thallium in huis had gehad ter verdelging van ratten. Toen er volgens zijn zeggen geen ratten meer waren had hij de fles met het vergif vernietigd. De man heeft zelf enkele dagen ter observatie in het ziekenhuis gelegen. Hij wilde na de dood van zijn echtgenote hertrou wen met mej. M. V. Het gezin heeft vijf kinderen. voerder voor genoemde drie fracties in de Tweede Kamer zou optreden?" Daarmee zou, aldus mr. Cals, ook wat de werkwijze van de Kamer betreft al veel gewonnen zijn. „Wanneer wij zien voor welk 'n problematiek we internationaal ge steld zijn, dan is het toch wel een beetje eigenaardig dat wij menen hier in Nederland deze problemen afzonderlijk door KVP AR en CHU te moeten benaderen, in plaats van door bundeling van onze krachten de opvattingen van christelijke po litici doelmatiger en met meer kans op succes naar voren te brengen". Het beraad tussen de partijen zou aanvankelijk slechts incidenteel moeten plaats vinden en zou, als het wordt geapprecieerd, geleide lijk een vastere vorm kunnen krij gen, zo meende mr. Cals. Op die wijze zou dan eveneens kunnen worden vastgesteld of het mogelijk is te komen tot de grondlijnen van een gezamenlijk werk- en verkie zingsprogram, zoals prof. Romme reeds jaren geleden heeft bepleit. Met nadruk zei mr. Cals, dat men de verschillen tussen de drie par tijen, die in het verleden zo duide lijk tot uitdrukking zijn gekomen, niet moet onderschatten. „Regeren is vooruitzien, maar dat betekent allerminst, dat hystorisch besef geen noodzakelijke, geen onmisba re politieke deugd zou zijn". „Die verschillen zijn duidelijk", aldus mr. Cals. „Naast de christelij ke geest en inspiratie, welke Rome en reformatie binden, staan immers de dogmatische controversen, wel ke hen verdeeld houden. Zeer dui delijk is dat het geval met hun verschillende visie op de verhou ding tussen genade en natuur. De oud-minister van onderwijs wilde de verschillen niet minimali seren. De afstand op politiek ter rein is in het afgelopen jaar ook duidelijk gebleken, zo meende hij. Bij de kabinetsformatie was zijns inziens weinig te merken van een eenheid der christelijke partijen „ondanks de pogingen daartoe van de zijde van de KVP". „Het Binnenhof" constateerde destijds, dat de CHU op het meest kritieke moment der formatie de VVD in staat stelde een eigen rol te spelen". Op de toogdag die de CHU enkele weken geleden hield kwam de af werende houding van de partijlei ding andermaal tot uiting, zo meen de mr. Cals, al heeft mr. Beernink de vorige week op een bijeenkomst een ietwat positiever geluid laten horen. Bijzonder sterk is in de afgelopen maanden gebleken hoe zeer emo tionele factoren bij de beoordeling van de verhouding katholiek-prote stant in ons land meespelen aldus mr. Cals. „Dit is ongetwijfeld aan beide zijden het geval, maar het zal Kleren maken de man Mannen kopen bij grote collectie TREVIRA TERLENKA EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 Minister Biesheuvel „PRODUKTIE VAN RUNDVLEES MOET OMHOOG". De tegenwoordige internationale rundvleesmarkt, ook de Nederland se markt, wordt gekenmerkt door een klein aanbod van vlees en een hoog prijspeil, wat het gevolg is van de toename van de consumptie en de daarbij achterblijvende ontwik keling van de vleesproduktie. Naar de minister van Landbouw en Visserij mededeelt, heeft de re gering besloten tot een rundvlees beleid, dat bedoelt de produktie van rundvlees in ons land aan te moe digen. Minister Biesheuvel heeft daartoe de Nederlandse oriëntatie prijs voor de producent van slacht - runderen voor de periode 1964-1965 vastgesteld op 199.- (220 DM) per 100 kg. levend gewicht. Dat is het gemiddelde van de toegestane mini- mum- en maximumprijzen van de Europese Gemeenschap: 205 DM 185.-) en 235 DM (f 213.-). Voor slachtkalveren is de oriën tatieprijs vastgesteld op f 285.- (315 DM) p. 100 kg levend gewicht. De nieuwe prijzen hebben geen invloed op het thans geldende prijs peil. De werkelijke betekenis van de nieuwe prijzen ligt in de toe komstige, prijsontwikkeling voor slachtvee. Behalve de oriëntatieprijs, heeft geen protestant mogen verbazen, dat menig katholiek pijnlijk is ge troffen door talloze reacties op het bericht, dat prinses Irene katholiek was geworden". Hij doelde op de reacties, die er kwamen vóór dat er iets over de verloving bekend was. „Zij hebben ons gewaarschuwd niet te lichtvaardig over deze wel histo rische maar weinig christelijke te genstellingen tussen christenen te oordelen". de minister van Landbouw en Vis serij tevens 'n interventieprijs voor slachtrunderen vastgesteld, nl. f 185 (205 DM) p. 100 kg levend gewicht. De interventieprijs voor runderen geeft het moment aan waarop mag worden begonnen met maatregelen ter ondersteuning van de markt. Bovendien bepaalt de interventie prijs de mate waarin, gedurende de overgangsperiode, in het onderlin ge verkeer de EEG-landen naast de tarieven aanvullende heffingen mo gen worden toegepast. Bij de uitwerking van het nieuwe rundvleesbeleid is tevens gestreefd naar de totstandkoming van een vrij handelsverkeer in rundvlees in de Benelux. ZWAARDERE STRAF VOOR DRONKEN WEGGEBRUIKERS De ministers van justitie en van verkeer en waterstaat voelen wel iets voor de invoering van hogere maximumstraffen voor verkeerson gevallen veroorzaakt door alcohol gebruik. Zij menen echter, dat dit niet bij incidentele wetswijziging moet gebeuren, maar dat het voor keur verdient spoed te maken met het wetsontwerp nieuwe gedrags regels voor weggebruikers. Dit blijkt uit het antwoord dat de minister Scholten en van Aartsen hebben gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. mr. A. P. Schilthuis (P.v.d.A.) over alcoholgebruik en verkeerson gevallen. De ministers geven er de voor keur aan, voor wat het te nemen van wettelijke maatregelen betreft, 'de aandacht te concentreren op de ontworpen nieuwe gedragsregels voor weggebruikers en het bedoelde wetsontwerp, met de verdere be handeling waarvan hunnerzijds zo veel mogelijk spoed zal worden be tracht.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1