WA Al wijk se en lAnqstRAAtse couRAnt Naast de Hush Puppies schoenen nu ook Hush Puppies tassen en hoeden Het huwelijk van Prinses Irene veRwiel's leöeRWARenhuis Veel buitenlandse belangstelling voor de Werktuigendagen te Liempde Een eigenlschip voor de „WIJ ROMERS" POLAROID Van Pigskin tot Pigskin suède óe nieuwste voor] a ARskleuRen en moöeLLen damestassen handschoenen parapluies Stassar Waalwijk VRIJDAG 24 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 32 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) f0.25 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) JA 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „EOHO In Nederland zijn de Hush Puppies schoenen snel een groot succes geworden. Hierin is het Nederlandse publiek het Amerikaanse en En gelse dus "op de voet gevolgd". Het succes was zodanig, dat men al spoedig uit ging zien of met pigskin suède, waaruit de Hush Puppies worden gemaakt, niet meer resultaten waren te boekenHet gevolg is dat nu behalve schoenen ook tassen en hoeden uit pigskin suède wor den vervaardigd.. Hoe de ontwikkeling van pigskin tot pigskin suède in zijn werk is ge gaan willen wij in deze rubriek nader belichten. Ongewone leersoorten Wolverine, de fabrikante van het pigskin suède, waarvan de originele Hush Puppies worden vervaardigd, staat in Amerika bekend als de looie rij van ongewone leersoorten. In 1902 begon zij met runderhui den, maar ging al spoedig over tot het looien van paardehuiden en wel met zoveel succes, dat zij met het I Wolverine paardeleer een grote re putatie verwierf. Ook de daaruit ge fabriceerde Wolverine werkschoenen werden beroemd. In de veertiger jaren werd 't Wol verine duidelijk, dat het einde van deze ontwikkeling, wat betreft het kwantum paardevellen en de concur rerende positie t.o.v. de runderhui den, in zich was. De auto, de truck en de tractor verdreven het paard. In 1902 waren er meer dan 28 miljoen paarden in Amerika, in 1952 geen 4 miljoen meer. Maar andere mogelijkheden lagen voor Wolverine vlakbij. In het varkensleer (pigskinDit werd toen nog weinig gebruikt voor leer (in 1942 werd nog niet één procent van de varkenshuiden gelooid). Het probleem was hoe kunnen wij deze inlandse jonge varkenshui den bewerken en er een goed bruik baar leer van maken? Hierbij kwam het volgende kijken. Het varken is één van de moei lijkste beesten om te ontvellen. De huid van een koe, of een paard, schaap of geit, omhult het geslachte dier als een jas, die wordt afgepeld. Maar bij de big zit het vlees in de huid, die moet worden weggesneden met een mes, over de gehele opper vlakte. Daar voor de slachter van varkens alleen het vlees interessant was, werden de varkenshuiden on achtzaam behandeld. Oog op abatoirs Met de intrede van Amerika in de tweede wereldoorlog veranderde de denkwijze. Een enorme vraag naar leder ontstond. De overheid werd zichbewust van de kwaliteiten van varkensleer en oefende grote druk uit op' de abattoirs. Deze werden ver plicht de werkwijze zó te verande ren, dat ruwe varkenshuiden konden AFSCHEID BI] PEHAVÊ. Drie werknemers bij de Pe- HaVé hebben woensdagmiddag afscheid genomen van directie en personeel van P. H. Vloe- mans Schoenfabrieken N.V. Onder hen was de heer J. Kemmeren, die meer dan vijftig jaar bij deze N.V. werkzaam is geweest. De twee andere schei denden zijn de heren Vloe- mans en A. Emmerloot. Onder het nieuws van Kaats heuvel kunt U meer over dit afscheid lezen. worden gelooid tot schoenleder. Slechts één looier werd door de regering aangewezen en dat was Wolverine! Na de oorlog verloor de regering haar belangstelling, evenals in vele andere door de schaarste geïnspi reerde, oorlogsinitiatieven. Maar Wol verine verloor haar interesse niet. In het beschikbare enorme aantal var kenshuiden moesten immers gouden mogelijkheden liggen! De directeur van Wolverine ont dekte, dat een machinefabriek het prototype van de mechanische var kens-ontvelmachine bezat. Het prin cipe van deze machine was goed, maar de machine ontvelde niet dicht genoeg langs de huid. Deze machine werd door Wolverine verbeterd en ge patenteerd, Dit kostte grote investe ringen en jarenlange research-ar- beid. Maar toen bezat Wolverine dan ook de enige automatische varkens- ontvelmachine ter wereld. Een ma chine, die varkens automatisch kon ontvellen 'en wel zo, dat dit de slach ter tevreden stelde en tegelijkertijd looiing mogelijk maakte. Wolverine maakt nu deze machi ne voor ongeveer f 60.000, - per stuk, plaatst ze gratis in de slacht huizen, ontvelt de varkens terwijl zij aan de lopende band voorbijkomen en koopt de huiden van de slachter. De machine zelf blijft eigendom van Wolverine. Doordat alleen Wolverine deze ma chine bezit, beschikt zij over een on gelimiteerde bron van ruw materi aal, tegen gestandaardiseerde prijzen. Het is de bijzondere wijze van looiing (Hell Cat), die de pigskin suède van Wolverine deze uitmun tende eigenschappen verleent. Huwelijksdag geen nationaal feest Men schat dat bij de huwelijks plechtigheid in Rome ongeveer 850 Carlisten tegenwoordig zullen zijn, hoewel prins Carlos sprak van een „familiebijeenkomst". Prinses Irene heeft een aantal Ne derlandse vriendinnen en vrienden uitgenodigd voor de bruiloft op 29 april in Rome. Onder hen is de Rot terdamse mejuffrouw Petra Brus- saard. Zij bevestigde de uitnodiging. Naar verluidt heeft de prinses af gezien van bruidsmeisjes nu haar zusters niet naar Rome zullen ko men. De bedoeling was dat de prin sessen Margriet en Marijke bruids meisjes zouden zijn. Mejuffrouw Brussaard vertelde, dat zij de mondelinge uitnodiging van prinses Irene heeft aangenomen. Bij zonderheden over het programma van de huwelijksdag had de prinses nog niet gekregen. Wel bevestigde zij dat de prinses haar telefonisch heeft meegedeeld nog deze week naar Ne derland te komen voor een bezoek aan haar ouders. Mejuffrouw Brus saard wilde geen datum noemen. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst is niet bekend of en zo ja wanneer de prin ses op paleis Soestdijk komt. (Volkskr.) De regering heeft beslist dat woens dag 29 april niet beschouwd zal wor den als een nationale feestdag. Het betekent dat geen vlaggen van de rijksgebouwen zullen wapperen. De motivering is, dat het huwelijk van de prinses geen nationaal, maar een pri- vé-karakter draagt, doordat zij af stand doet van haar rechten op de troon en in het buitenland trouwt. Het besluit van de regering is geen bindend voorschrift voor de gemeen ten.De gemeentebesturen kunnen on afhankelijk van het regeringsbesluit toch de vlag uitsteken, zo luidt een toelichting van officiële zijde. De Eerste Kamer heeft dinsdag de jongste brief van premier Marijnen over de kwestie-Irene zonder debat voor kennisgeving aangenomen. Carlistische "invasie" in Rome? De Spaanse Carlisten willen in grote getale bij het huwelijk in Rome van Prins Charles Huques van Bour- bon-Parma en Prinses Irene aanwe zig zijn. In een te Madrid verspreide oproep van het Carlistische centrale secretariaat heet het, dat bij de brui loft "het volk bij zijn dynastie moet zijn". Prinses Irene heeft voor haar rooms-katholieke geloof en haar lief de voor Spanje al zoveel offers moe ten brengen, dat ze nu met de loya liteit van haar Spaanse aanhangers beloond moet worden, aldus de op roep. Wie niet zelf naar Rome kan gaan, moet toch op z'n minst bloe men sturen. Het secretariaat van de Carlisti sche beweging heeft er ook bij de Carlisten op aangedrongen, de tra ditionele bijeenkomst op de Monte- jurra in Navarra op 3 mei bij de wo nen, kennelijk in de hoop dat ook prins Charles Huques en prinses Ire ne daarbij tegenwoordig zullen zijn. Voor het eerst dit jaar ook de Veeartsenijkundige Dienst aanwezig In het kleinste land, dat tot de Europese Gemeenschap behoort, Luxem burg, bestaat een Nederlandse Vereniging, waarbij 150 geëmigreerde boeren- en tuindersgezinnen zijn aangeslotenElk jaar belegt deze ver eniging een excursie naar een of ander agrarisch doel. Om de band met het oude moederland niet te verbreken, wordt nu ook Nederland bezocht. Zo staat dit jaar een bezoek aan de Werktuigendagen te Liempde, die op 13 'en 14 mei a.s. zullen worden gehouden, op het programma. een voldoende tempo van uitvoering en een stemmingsprogramma van rond 50.000 ha. per jaar. In dit licht bezien is het vanzelfsprekend, dat de Cultuurtechnische Dienst ook dit jaar degenen, die met de ruilverkave ling hebben te maken of er nog bij betrokken zullen worden, in Liempde de weg wil wijzen om de beste resul taten van de ruilverkaveling en alles wat daarbij komt te bereiken. Op het gebied van de verwerking van stalmest, gier en mengmest zijn de laatste jaren veel vorderingen ge maakt. Het is de bedoeling van de landbouwvoorlichtingsdienst in de zgn. "ring", waarin ook machines voor de graan- en bietenteelt zullen worden gedemonstreerd, de verwer- kingsapparatuur voor mest en gier aan de hand van voorbeelden nader te bezien. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat de glastuinders dit jaar zeker een bezoek moeten brengen aan de grote op het voorlichtingsterrein aanwezige kas. Daar zullen alle artikelen, die ook maar enigszins met de glastuin bouw te maken hebben, door gespe cialiseerde firma's worden getoond. Het zijn echter niet aleen de Lu xemburgse Nederlanders, die van over de grens naar het landgoed "Vel- der" komen, er hebben zich ook tal van Belgen, Duitsers, Fransen en En gelsen gemeld om deze typische agra rische manifestatie bij te wonen. De belangstelling voor de tentoonstelling blijkt groot te zijn, maar het zijn toch met name de demonstraties, die toch wel de bijzondere aandacht trekken. Er komen dan ook niet minder dan honderd firma's met hun machines en werktuigen demonstreren op de daar voor geëigende terreinen, die "Liemp de" met zijn 40 ha. beschikbare ruim te dan ook voldoende heeft. De unie ke positie, die de Werktuigendagen in Europa op dit gebied hebben, komt zo blijkt hier wel uit, steeds meer tot haar recht. Verleden jaar heeft het mond- en klauwzeer nog al zijn kop opgesto ken en ook thans zijn er weer enkele gevallen gemeld. Het is daarom, dat de Veeartsenijkundige Dienst het noodzakelijk heeft geacht, nogmaals speciale voorlichting te geven om trent de algemene hygiëne in de var kensstallen. De V.D. komt dit keer daarom ook naar Liempde. Over de veiligheid in de land- en tuinbouw zal de Arbeidsinspectie de bezoekers het een en ander vertellen. Voor het eerst in Nederland zal bij deze afdeling een Duitse veiligheids- trekkercabine worden getoond. Vol gens de gegevens, die zijn verstrekt, blijft de trekkerbestuurder, die van een dergelijke cabine gebruikt maakt, ongedeerd, wanneer de trekker - zo als nogal eens voorkomt - kantelt. De Arbeidsinspectie wil met deze nieuwe vinding echter eerst nog er varing hebben voor zij in ons land voor gebruik kan worden aanbevo len. Dat de Arbeidsinspectie er even wel bijzondere verwachtingen van heeft, blijkt wel uit het feit, dat deze cabine nu reeds in haar afdeling wordt getoond. In zijn memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1964 aan de leden van de Eerste Kamer heeft de Minister van Landbouw dezer dagen laten weten, dat er naar zal worden gestreefd het ruilverkavelingswerk in ons land zo intensief mogelijk aan te pakken. Gestreefd zal worden naar 129.- mmm: n m De tcho vAn het Zuióeri op de voet Zo'n sortering biedt alleen UW SpeeiAAlZAAk GROTESSRAAT 264 - WAALWIJK ZONNEBRILLEN BIJ Kalter vindt u hónderden costuumsl Engelse stijl, Franse coupe, stijlgroep Groningen exclusieve kleding van overal. En vóór overall Voor schouw burg en stadion, voor „alle en bijzondere dagen. Kom uw keuze maken uit die enorme, internationale collec tiel Reeds v.a. HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg C. Verolme gaaf een schip bouwen voor de ..Wij Komers" Het wordt een reuze oceaanschip waar mee 850 passagiers vervoerd kunnen worden. Deze passa giers zullen bestaan uit emigrantenouders die hun kinderen graag eens terug willen zien, of geemigreerde kin deren die hun ouders willen bezoeken. «A' t'i" V,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5