wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Grandioze eeuwfeestviering van de Kon. Harmonie Sophia's Vereeniging Jampe samen wenken samen leven Tilburg KONINGIN JULIANA 55 JAAR Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode goede opzet. DONDERDAG 30 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 34 De tcho vAn het Zuiöen Uitgever iffaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p.mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei ECHO" Telegram-adres Tel. 04167 -2002 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: Opgericht 1878 In een persconferentie heeft het comité voor de eeuwfeestviering van de Kon. Harmonie Sophia's Vereeniging haar grandioze plannen be kend gemaakt. De bespreking werd gehouden onder auspiciën van bur gemeester L. van Erp van Loon op Zand. Na een inleiding gaf de voor zitter van de Harmonie zijn visie op de aanstaande festiviteiten. Het eeuwfeest van de harmonie zal staan in het teken van de muziek en ral voor iedereen in Loon op Zand en ver daarbuiten vertier en amu sement brengen. Gezorgd wordt voor jong en oud in vele variëteiten. Hoe kan het ook anders, want Loon op Zand, dat immers twee hoog staande corpsen heeft, vormt een grote schakel in de muziekwereld, /ooral in de eigen Federatie waariin zij vertegenwoordigd zijn. ENFANT CHÉRI Evenals een recreatiegebied in een gemeente, vormt ook het cultu rele gedeelte daarin in een grote opgave", aldus de burgemeester. Zo heeft de gemeente Loon op Zand thans vijf harmonieën, waarvan er twee in het- kerkdorp Loonopzand gevestigd zijn, welke de hoogste sport van de ladder van de beide federaties hebben beklommen. Het zijn „Sophia" en „Concordia" die 't zo ver hebben gebracht en die bij de vroede vaderen bekend staan als het „enfant chéri" waar men dus heel veel voor over moet hebben en welke steeds in de belangstelling staan zonder de andere drie tekort te doen. Bij de viering van het aanstaande eeuwfeest moet So phia kleur en fleur geven aan het culturele en muzikale leven van het dorp, maar vooral moet het een uiting van cultuur zijn en deze dienstbaar maken voor anderen. „Onze harmonieën moeten elk op hun eigen wijze gaan meedoen, en dit kan voor de twee genoemde corpsen in Loon op Zand, nu zij on der bekwame leiding staan van di rigenten uit Het Brabants Orkest, om hun hoogstaand amateurisme ver uit te dragen in de Brabantse gemeenschap. Zo is er veel bereikt in de voor bije jaren gezien de vrijetijdsbeste ding in 't dorp. Goede vrijetijdsbe steding is vormgevend voor de leden van de harmonieën. Naar dit voor beeld heeft het bestuur van Sophia ongeveer een jaar geleden een be roep gedaan op de jeugd van Loon opzand en niet zonder resultaat, want hieruit is een jeugdharmonie gegroeid, welke niet alleen een re servoir moet zijn voor aanvulling van de oudere leden in het corps, maar het moet een bron zijn voor later; dit is immers, aldus de burge meester, een belangrijke factor voor de Jeugdharmonie. Dit feit is een stimulance en een zekerstelling voor de toekomst, vandaar dat het gemeentebestuur zijn volledige me dewerking kan geven aan de uit voering van het voorgestelde feest. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Na deze enthousiaste woorden van Burgemeester van Erp zette de heer M. van Esch, als voorzitter van de Kon. Harmonie Sophia de feesviering uiteen. De viering van dit eeuwfeest bestaat uit drie delen t.w. de intieme feestviering van de oprichting, welke reeds op 19 febru ari van dit jaar is gevierd; de grote -festiviteiten waaraan iedereen kan meedoen en ervan kan profiteren van 15 t.m. 20 mei (met de Pink sterdagen) en de Concoursdagen, waarmee de feesten zullen sluiten op 24 en 25 oktober a.s. Een mooie feestgids zal over enige dagen het licht zien. Deze zal gratis huis aan huis in het dorp en aan velen daar buiten worden verstrekt. Hierin staat een fenomenaal Ere- comité, waarin we de namen zien van niemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, Mr. Kortmann, Commissaris der Prov. Noord-Brabant, Burgemeester van Erp, vele leden Van de adellijke familie Verheijen, welke de geschie denis van de Koninklijke Harmonie hebben gemaakt, enz. enz. Eveneens staat daarin de Raad van Bestuur van de Harmonie, die er borg voor staat dat het corps, dat onnoemelijk veel geld kost, zal blij ven wat het geweest is. De leden lijst komt er in voor met de jubila rissen der vereniging. We noemen hier vooral de heer Jan van de Nieu- wenhuizen, die 75 jaar lid is van het corps en aan wie het zo veel heeft te danken. Op het programma komen wij direct terug en in een kroniek over de voorbije jaren staat al het wel en wee van Sopria's Vereeniging. KRONIEK. In het kort mogen we er iets uit weergeven Rond 1850 bestonden in het dorp twee fanfares t.w. het „Hoorn- en het Veldmuziek", welke geen van beiden bestaansrecht hadden en te gelijk een bron van onenigheid in de gemeenschap vormden. Ze wer den samengevoegd door Jhr. Mr. J. B. Verheijden, Heer van Loonopzand en Mr. Arnold Verheijen, burge meester van Loonopzand,, in een nieuwe Fanfare op 19 februari 1864, welke de naam kreeg van de moe der van de beide jonkers, n.l. „Sophia's Vereeniging". De beide Verheijdens werden resp. Beschermheer en Ere-voorzitter. Deze functies worden tot op he den nog door de nazaten dezer fa milie vervuld. Als eerste voorzitter trad op No taris J. Bossers, opgevolgd door J. J. E. v. d. Heuvel tot 1963. Thans zwaait M. v. Esch de scepter. De le directeur was de kastelein Adr. Ver meer, opgevolgd door C. v. Breugel, C. Cornelissen, P. v. Dongen, J. v. d. Nieuwenhuizen. Als eerste dirigen ten traden op K. Krever, Jac. Kre- ver, P. J. v. Abeelen tot 1945, Ton Kotter en momenteel Anne de Vries Zeer veel belangrijke successen heeft het corps weten te behalen. Onder de twee eerste directeuren bereikte de fanfare al de 1ste afde ling en als de gemoederen na 1910 wat bedaard zijn, komt in 1921 en 1922 resp. de tweede en eerste prijs in de eerste afdeling te Princenhage en Wychen. De volgende stap resp. in 1925 en 1929 tweemaal een eerste prijs in de afd. Uitmuntendheid te Terwolde en Oosterbeek. De Ere- afdeling werd in 1931 bereikt te Beek en Donk met een eerste prijs, waardoor Sophia in de Wisselbeker- afdeling kwam, toenmaals het hoog ste dat te behalen was. Zij kon deze trophee tot de hare beschouwen in de jaren 1933, '34 en '35. De top was weer bereikt en zo kwam zij in 1938 te Den Bosch in de Vaandelklasse als een der eerste. Een ander mooi feit mag hier chronologisch worden vermeld, n.l. dat de harmonie op 19 februari 1939, bij haar 75-jarig be staan het predicaat „Koninklijk" kreeg. In 1947 moest een andere vorm van „de bovenste plank" ge zocht worden en dat was de wimpel in de Federatie, welke aan het Vaandel werd gehecht. Te Ooster beek in 1950 werd het Internationaal vaandel veroverd en zo ging het maar door met in 1954 en 1957 het Ere-diploma van de Nederl. Fede ratie. In 1961 had men de „topklas se" in gevoerd en ook hierin was Sophia oppermachtig, want in 1962 veroverde zij de titel van Lands kampioen, bij de vierde eerste prijs van dit concours. Ook internationaal heeft deze Harmonie zich goed ge plaatst, n.l. in Luxemburg in 1963, met 119 van de 120 punten. Inmiddels kreeg het corps een ge heel nieuw instrumentarium, bene vens een sterke drumband. Hierbij willen we het laten al is de lijst nog niet uitgeput. FEESTGESCHENK. Na zo'n grote staat van dienst denkt het comité toch wel aan een feestgeschenk. De leden van de on derscheiden comité's welke de viering mogelijk maken, zijn reeds begonnen met hun plannen. De voorzitter deelde mede, dat reeds 'n beroep op de plaatselijke bevolking is gedaan een feestgave samen te stellen, die voor de instandhouding en het instrumentarium van de Jeugdharmonie zal zorgen. Het Jeugdcorps heeft momenteel al 39 leden en bestaat amper een jaar. Een kleine drumband.is ook al aan het corps toegevoegd. Het geheel staat onder patronage van Jkvr. Marie-José Verheijen uit Leur en als dirigent treedt op Jos. Dan- kers. Het feestgeschenk zal op za terdag 16 mei in de grote muziekhal welke op het terrein van het kas teel is opgesteld, worden overhan digd. EEN KOSTELIJK PROGRAMMA. Als we nu even de gids bekijken, dan zullen we kort het programma even de revue laten passeren. Zo als hierboven is vermeld is de ope ning op vrijdag 15 mei a.s. in de feesthal op het terrein van het kasteel. Dan zal een groot openings concert aan de jubilerende harmo nie worden aangeboden door de plaatselijke muziek- en zangvereni gingen. Dit begint om 8 uur n.m., met tot besluit een openingsbal. Zaterdag 16 mei: om 3 uur n.m. een officiële herdenking van het 100-jarig bestaan van Sophia's Ver eeniging met receptie in de Feest hal. Om 8 uur grote Radio- en T.V.- show met vele bekende „sterren", waarbij ieder aan zijn trekken zal komen, ook de ouderen. Met tot besluit een dance-party. Zondag 17 mei: om 8 uur n.m. een Teenager-showparade met „topartisten". Maandag 18 mei: 2 uur n.m. de Sophia-autorit, prijsuitreiking plm. 8 uur met een Soirée Dansant met maar liefst twee orkesten. Dinsdag 19 mei: een feest voor iedereen voor de jongsteen zelfs de bejaarden van het dorp. Om 2 uur begint het kinderfeest. Voor de oudjes om 4 uur. Om 8 uur zal Het Brabants Orkest onder leiding van de beide dirigenten resp. Anne de Vries en Sef Pijpers van Sophia en Concordia concerteren. Tevens zul len we hier deze dirigenten ook aan hun gewone werk zien als „be roepsmusici" in Het Brabants Or kest. Een galabal zal deze dag be sluiten. Woensdag 20 mei is het grandi oze sluiting voor de leden met hun dames van de Kon. Harmonie „So phia's Vereeniging". Het wordt 'n zeer gevarieerde avond, een waar dig slot van het eeuwfeest. Als afsluiting van de festiviteiten zal de Kon. Harmonie een Natio naal Federatief Muziekconcours hou den op zaterdag 24 en zondag 25 oktober in Het Culturele Centrum van Loon op Zand. Dit gebouw zal dan een geheel nieuwe aankleding hebben verkregen in verband met een grondige verbouwing. De grote zaal zal dan als concertzaal dienst doen. Zo wordt aan de accoustische eisen voldaan. AANMOEDIGENDE WOORDEN Nog even de gids bekijken, want dat is wel de moeite waard, alleen al door de zeer goede typografische verzorging. Allereerst voert er burgemeester Van Erp het woord. Uit het hart gegrepen schrijft hij: Moge ik er nog eens op wijzen, dat mijn belangstelling voor deze uiting van cultuur groot is, temeer nog wijl ik besef, met welk plezier en overgave de plaatselijke gemeen schap zich van oudsher hierin uit leeft zodat zij hierin vindt naar eigentijdse terminologie een zin volle wijze van vrijetijdsbesteding en goede zelfwerkzaamheid" De heer Eijkemans, als voorzitter van het feestcomité schrijft: we menen het publiek, wat culuur- minded is, een mooie kans te geven volop mee te genieten". De president van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- laregezelschappen feliciteert de „Kon. Haromine Sophia's Vereeni ging" met haar jubileum vooral op grond van haar mooie resultaten. Mevrouw Ten Horn-Verheijen, beschermvrouwe der vereniging brengt hulde aan de prestaties van de muzikanten en hoopt op de jeugd voor de toekomst van de Harmonie. Jhr. Arnold Verheijen, ere-voor zitter, schrijft dat de muzikanten de wapenspreuk van de Verheijens de voorbije 100 jaren alle eer aan gedaan hebben: „Provide et Con stanter". De huidige voorzitter, de heer Van Esch, dankt zijn „grote" voor ganger de heer J. v. d. Heuvel, voor wat hij al die 60 jaren als voorzit ter heeft gedaan. Ook dankt hij de heer Jan v. d. Nieuwenhuizen (thans 90 jaren oud) en diens op volger Jos Dankers, voor het vele werk, maar ook de leden zelf, die schitterend werk voor de Harmonie hebben verricht. De heer J. D. E. v. d. Heuvel, oud voorzitter, schrijft over „de harmo nie in een vereniging": „Er ontstaat een vereniging van zulke mensen, er ontstaat vriendschap.' Het bevordert de karaktervormng. Immers men moet er iets, ja zelfs veel voor doen, voor over hebben, men moet leren rekening te houden met elkaar bij het streven naar het Onze Koningin viert haar 55e verjaardag. Opnieuw zal het deze be minde vorstin niet aanbelangstelling ontbreken. Speciaal dit jaar niet, nu wij allen zozeer hebben meegeleefd met die aangelegenheden die vooral Haar bijzonder moeten hebben aangegrepen. Mogen wij de hoop uitspreken dat Zij nog vele jaren als regerend vorstin onder ons ons mag blijven. (foto: Max Koot) gemeenschappelijk gestelde doel We zullen het hierbij beslist la ten en kunnen niets anders doen dan schrijven, dat men de muziek feesten moet „komen meebeleven" om te zien wat Loon op Zand hier weer vermag. Sophia's Vereeniging, veel succes! De eerste mei vieren de waren allemaal onze ideeën, katholieken de arbeid onder Dat moét toch wel, zeiden patroon van St. Jozef, de we. werkman ('n moderne titel God kan alleen toch maar zou zijn de medewerker)door ons werken. Door de Het is beslist geen origi- kerk en de heilsmiddelen nele gedachte om de arbeid kan alleen 't goede maar zo te eren. Integendeelde tot stand komen! Iemand die dag van de arbeid werd al 't einddoel ziet, hij alleen lang eerder geproklameerd. kan daden stellen die zonder Wij waren later! meer goed zijn!! We schreven reeds hoe Zie je 't einddoel niet, wij, christenen, met heel veel dan is alles mis dingen later en te laat zijn Gelukkig dat wij nu meer gekomen. en meer gaan zeggen Het is eerlijk om dat rui- iemand die zich van de terlijk te erkennen. wereld afsluit, van de men- Het zijn de woorden van selijke problemen enz., hij paus Pius XI„de schande sluit zich van God af. Niet van de vorige eeuw is, dat omgekeerd! de wereld van de arbeid En vandaar de strijd te- zonder ons is gegroeid." geen t feodalisme (bezoek Bij de opkomst van de de kastelen in Frankrijk en industrie hadden wij geen bezie de kapot geslagen hei- inbreng de arbeid interes- Uge beelden aan de voor seerde ons niet. portalen van de kathedra- De grote richtlijn was leer de aarde te verachten en de hemel te beminnen. 'n Grote kentering is er gaande. Het „agiornamento"het „aanpassen" heeft geklon ken door de mond van paus Johannes. Ik schrijf over uit de rede van 29 sept. 1963 van Pau- lus VI„de wereld moet goed weten dat de kerk haar met liefdevol begrip beziet, dat de kerk 'n eerlijke be wondering voor haar heeft, dat de kerk de eerlijke be doeling heeft niet om haar te beheersen, maar om haar te dienen, niet om haar te verachten, maar om haar waardigheid te vergroten, niet om haar te veroordelen, maar om haar troost en red ding te bréngen." Gelukkig, dat wij in gaan „Mannen van Galilea, wat staart ge toch omhoog? (Berispende vraag van de engel bij de hemelvaart des Heren). Wij halen St. Jozef er bij, omdat hij verzorgd en ge koesterd heeft Hem, die de meest revolutionaire leer ge predikt heeft van de voor uitgang, Christus. Omdat hij op perfecte wijze 't goddelijke in 't men selijke gediend heeft. Omdat hij inderdaad de beschermer is van de voor uitgang. Zijn leven moest voor ons 'n aansporing zijn om 't be drijfsleven meer en meer te vermenselijken - om nog meer en betere voorzienin gen te treffen, waardoor de mens in 't bedrijf er als meer mens uitkomt. Het bedrijfsleven moesten 'n Theologie van de ar- len)> was NIET 't initiatief zien, dat de vooruitgang ge- we zo in kunnen richten, dat 7 7 7_ .7 A a TL a u w 2 J /w ari SI rt i M 4 SIM S? SI S> OI 'I f 1* S? M /TV/ÏI 11/ IA A - beid kennen we nog steeds niet (alleen 'n verouderde zondags-opvatting heeft ons geleerd dat 't slafelijk kan zijn). Trouwens, als 't ging over de wereld, stemden wij al tijd tegen. Lange tijd waren wij anti-techniek, anti-we tenschap, anti-sport, anti- dans, anti-pers! van de kerk. Het probleem van de on der-ontwikkelde gebieden is ALS PROBLEEM niet ont dekt door de kerk (ofschoon wij er - met heel veel op offering - met de neus op zaten!). Je zoudt kunnen zeggen in de middeleeuwen werd de arbeid toch wel geëerd hebben monniken geen dij- En omdat vele leken deze kgn aangeieg(j? anti-houding niet slikten en jjg ^epe z(n van je aT. meer aandacht eisten voor levensproblematiek, werd de kerk ook nog anti-leek. We moeten eerlijk zijn. Wij hebben altijd GE- beid werd zeker niet ge zien werken was om de ledigheid te vluchten en om bekoringen te weerstaan. De regel van de H. Bene- ZËGD dat de waardevolle dictus schrijft voor, dat er ideeën van ons kwamen gedurende de maaltijd wordt afschaffing van de slaver- voor-gelezen. Immers, in zo nij, verheffing van de iets aards als eten mag men vrouw, bestrijding van de niet opgaan. Eerder moet armoede, leniging van veler- men zich voeden met gees- lei vormen van nood. Het telijke spijs! diend wordt door zich inten sief met de aarde bezig te houden. Gelukkig, dat wij in gaan zien, dat niet alleen de an der mij nodig heeft, maar ik ook de ander. En dat ook nodig is HET ANDERE, DE ARBEID, alles wat mij omringt. Wij worden meer mens door liefdevol om te gaan met alles. Dat wij beginnen te leven in 'n tijdperk waarmee ver geleken alle vroegere tijden in elkaar schrompelen, is te danken aan 't serieus ne men van de aarde Ons uitgangspunt was St. Jozef, de werkman. Ik had gedacht, wij halen St. Jozef er bij, niet om weer met 'n mngertje om hoog te staan er de sleur en grauwe ver veling uit gaat. Verantwoor delijke leiders in 't bedrijfs leven moesten zich daarop bezinnen! Het is zozeer de moeite waard! Want .zo geven we de aarde die gedaante waar in 't mogelijk is dat dit AARDSE ons mededele wat GODDELIJK is, zoals Hij, die als MENS geboren, zich tegelijkertijd ook als GOD geopenbaard heeft. (Stil ge bed in de dienst van Kerst mis). Werken en produceren is zo onvoorstelbaar belang rijkomdat 't met deze aar de uitloopt op iets onvoorstelbaars. M. JANSSEN, Bedrijf saalmoezenier Markt 8, tel. 3716.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1