wAAlwiikse en UnqstRAAtse content Herinnering aan Kennedy ontroerend Het huwelijk van Prinses Irene Nederland eerdeKoninginJuliana op enthousiaste wijze Enkele honderden bejaarden genoten van de show ,,'t staat in de krant" Derde jaars leerlingen Mater Amabilisschool ontvingen diploma BEVRIJDING Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg Mej. Hoffmans 12*l2 jaar verbonden aan de M.A.5. MAANDAG 4 MEI 1964 85e JAARGANG No. 34 De tcho van het Zuióen Uitgever Vv'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Hit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Washington, 22 april. Veel in Amerika's hoofdstad her innert aan de te vroeg gestorven president Kennedy. In de hal van de Congres-biblio theek is een omvangrijke foto-ten toonstelling over het leven van Amerika's enige katholieke presi dent. Er zijn foto's van zijn huwe lijk, verkiezingscampagnes, de in auguratierede, het bezoek aan We nen met de befaamde ontmoeting met Chroestjow en vooral foto's van de begrafenis. Nog steeds wordt ieder van de toeschouwers gegrepen door de bo venmenselijke moed die mevrouw Kennedy in die dagen heeft ge toond. Vele duizenden Amerikanen bezoe ken nog dagelijks het eenvoudige graf van Kennedy op de nationale begraafplaats Arlington. Wie al eens een oorlogsgraf heeft bezocht weet wat voor een sfeer daar heerst. Op Arlington wordt dat allemaal versterkt door het feit, dat deze begraafplaats zoveel groter is. Hoeveel graven zijn er? 50.000 of 500.000? Je hebt er geen idee van. Tegen de heuvels van het terrein, dat de rivier de Potamac aan de westzijde begrenst. En op dat im mense terrein, zo groot als 420 voet balvelden, staan meter aan meter de eenvoudige platte stenen, een halve meter hoog en 30 cm. breed, met de naam, de geboortedag en de sterfdag. Er zijn vele graven op Arlington; van de burgeroorlog, van de eerste en tweede wereldoorlog. Toch zijn zij slechts een klein per centage van de vele soldatengraven, die de beide wereldoorlogen en Ko rea hebben veroorzaakt. Al die gesneuvelden worden verte genwoordigd door het graf van de onbekende soldaat. In de wit-mar- meren tombe staat gebeiteld: „Hier rust een Amerikaans soldaat, al leen aan God bekend". Bij deze graftombe staat één enkele soldaat op wacht. Met uiterste pre cisie staat de wacht dertig seconden in de ene hoek van het terrein voor het graf, keert zich een kwart slag om, marcheert naar de andere hoek en staat daar dertig seconden stram in de houding. Ieder uur wordt de ze wacht afgelost. Daarbij marche ren de drie soldaten, die erbij be trokken zijn (de oude wacht, de nieuwe en de commandant), zo merkwaardig, dat ze op wieletjes schijnen te lopen. Na deze ceremo nie speelt het Nederlandse carillon de Last Post. Ondanks de indruk van de rest van Washington, dat vol is van humbug, is het nationale kerkhof zeer stijlvol en eenvoudig. In die eenvoud treft toch nog het graf van president Kennedy. Binnen een afrastering van ongeveer drie bij drie meter is een kleine verhoging, waaruit de eeuwige vlam opstijgt, het graf van de president, geflan keerd door de kruisjes van de gra ven van twee kinderen van de pre sident: Patrick en Baby Girl. Vele bloemen staan tegen de af rastering, waarlangs onafgebroken de bezoekers gaan. Ik kan U de ver zekering geven, dat deze wande ling langs Kennedy's graf bijzon der aangrijpend is. De tragische ge beurtenissen van de 22ste novem ber komen weer in herinnerin,g alsof ze gisteren gebeurden. HOOFDSTAD VAN DE V.S. Washington (900.000 inwoners) is sinds 1800 de zetel van de federale regering van de Verenigde Staten. De stad is gebouwd naar de plan nen van een Frans ingenieur, die in het Amerikaanse leger diende. Het Kapitool, waar het Huis van Afgevaardigden en de Senaat ver gaderen, is het centrale punt van de hele stadsbouw. Vandaar lopen brede boulevards door de stad, waar de straten elkaar als de velden van een dambord kruisen. Als Washington een gemeente raad had in feite wordt de stad bestuurd door drie door de presi dent aan te wijzen personen zouden straatnamen geen uren lange discussies opleveren; de stra ten hebben eenvoudig een nummer of een letter. Je kunt in de K- straat of de 25ste straat wonen. De gebouwen zijn in vele ver schillende stijlen gebouwd, maar de klassiek Grieks-Romeinse stijl overheerst duidelijk. Waarschijnlijk is dat een gevolg van de idealise ring van de bestuursinstellingen van Athene en Rome. In de hoofdstad zijn de drie tak ken van federaal bestuur onderge bracht: de uitvoerende macht, de president en zijn kabinet, de wet gevende macht, Senaat en Huis van Afgevaardigden, de' rechterlijke macht in de vorm van het Hoogge rechtshof. De Amerikaanse geschiedenis wordt zeer in ere gehouden. Er zijn de imponerende monumenten van Washington, Jefferson en Lincoln, die de bezoeker confronteert met belangrijke mensen en gebeurtenis sen. Niet minder interessant is een vrij jong gebouw, dat reeds thans een legende is: het Pentagon. In 1943 werd het immense gebouw vol- Heuvelstraat H Telefoon 26882 Juist op de dag dat ons laatste nummer verscheen, had in Rome het huwelijk plaats tussen prinses Irene en prins Hugo van Bourbon. Sindsdien is er reeds zoveel over geschreven en per radio en tele visie uitgezonden, dat wij volstaan kunnen met vermelding van de voornaamste gebeurtenissen. In de morgenuren zou de plech tigheid in de kerk van St. Maria Magiore plaats hebben, maar de politie te Rome had zeker niet op zulk een belangstelling gerekend. Behalve 2000 Nederlanders en 1000 Spanjaarden waren duizenden an dere nieuwsgierigen naar het plein rondom de kerk geschaard, om een glimp van de stoet op te vangen. Het was een vreselijk gedrang, wer kelijk een ongeorganiseerde bende, zoals men mogelijk nooit heeft ge zien, de auto's konden bijna niet vooruit komen door de menigte en ook de bruidsauto verkeerde dik wijls in nood-toestand. Toen de genodigden eindelijk bij de kerk aankwamen kon men de portieren van de auto's haast niet open krijgen. Maar tenslotte be reikten de familie en het bruids paar hun plaatsen. Prinses Irene zag er stralend uit in haar prachtige bruidsjapon en net de schitterende tiara in het haar. Bij het betreden der kerk speelde tooid na een bouwtijd van 16 maan den. Het Pentagon herbergt thans het Amerikaanse Ministerie van Defensie, het ministerie dat jaar lijks meer dan 40 biljoen dollar uit geeft. Dat betekent, dat van iedere dollar die van de belasting wordt betaald, meer dan de helft aan de fensie wordt besteed. Het Pentagon telt 5 verdiepingen met een gezamenlijke oppervlakte van 3.7 miljoen vierkante voet, dat is meer dan drie keer de opper vlakte van het beroemde Empire State Building. Er zijn natuurlijk veel grapjes over dit Pentagon. Zo is er het ver haal van de militaire boodschapper die een telegram bij een generaal moest bezorgen. Toen hij de kamer van de generaal gevonden had, bleek hij inmiddels tot kolonel be vorderd te zijn. De werkelijkheid is echter an- het orgel het Wilhelmus en zong het koor der Sixtijnse Kapel. Kardinaal Giobbe, voormalig ge zant in Den Haag, verrichtte de in zegening en droeg nadien de H. Mis op. Hij sprak een gelukwens uit in het Italiaans, Spaans en Ne derlands. Na afloop der plechtigheden was het buiten weer dezelfde onorde lijke boel als voor de aanvang. Het was een wonder dat er geen onge lukken gebeurden en familie en jeugdig echtpaar heelhuids er af kwamen. De Spanjaarden gingen luid te keer, maar werden over stemd door de 2000 Nederlanders, die een krachtig „Oranje Boven" aanhieven. Daarna verleende de Paus het jonge paar een korte audiëntie. In het hotel werd verder 'n schit terende receptie gehouden, waar aan duizenden, waaronder veel Ne derlanders, deelnamen. Het paar vertrok om plm. 5 uur met onbe kende bestemming. In de Tweede en Eerste Kamer, hebben de voorzitter Mr. van Thiel en Mr. Jonkman hartelijke gelukwensen uitgesproken voor de gelukkige toekomst van het jonge paar, met de hoop dat de wonden spoedig zullen worden geheeld. Namens het kabinet sloot de mi- nister-president zich in hartelijke bewoordingen hierbij aan. ders; het Pentagon is het grootste kantoorgebouw ter wereld. Niette min kan men in uiterlijk zes minu ten van iedere plaats in het ge bouw tot ieder gewenst ander punt komen. De totale lengte van de gangen bedraagt 27 kilometer Dit grote gebouw is niettemin te klein voor het Ministerie van Defensie, dat meer dan 2y2 miljoen mensen onder controle heeft. Van de 50.000 telefoon-aansluitingen zijn iets min der dan de helft in het Pentagon aangesloten. De overige zijn over 50 andere gebouwen in de stad ver spreid. De 175.000 mijl telefoonka bel kan de aarde 7 keer omspan nen. SLECHTS ENKELE INDRUKKEN Ik heb slechts enkele van de vele indrukken van een druk bezet pro gram kunnen geven. Dit betekent niet, dat er geen andere, wellicht meer interessante zaken zijn voor gekomen tijdens deze vier dagen in Washington. Een totaal verslag over de bezoeken aan de vele monu menten, de bijeenkomsten op de verschillende ministeries en het Kapitool zou te vervoeren. Ik koester de hoop U van enkele zaken een grove indruk te hebben gegeven. PIET VAN ENGELEN Het zal niemand verbaasd hebben, dat de 55ste verjaardag, na alles wat er om H. M. de Koningin de laatste maanden als vorstin en moeder is ge beurd, een zeer bijzondere zou zijn en terecht! In geheel het land werd het opge wekter gevierd, werd meer de vlag ontplooid dan ooit. Sinds Koningin Juliana regeert, zijn er meer mensen naar Soestdijk getrokken om hun hulde voor 't bordes van 't paleis met bloemen en anderszins aan de jarige vorstin te betuigen. Meer dan 35.000 mensen trokken langs 't paleis, waar de Koningin en familie, de minister-president mr. Marijnen en de vice-president mr. Biesheuvel stonden opgesteld, en nog velen moesten worden teleurgesteld, omdat meer dan twee uur al het dé filé in beslag nam. Brabant sloeg een prachtig figuur met 'n 1800 gildebroeders, van 158 verenigingen, die onder leiding van de heren van Rijckevorsel en v. d. Mortel een prachtige vendelgroet brachten, die een enorm succes had; kinderen uit Grave, kortom uit 't hele land waren verenigingen en deputa ties gekomen, zoals nooit te voren. En alles ging even ordelijk, als men dat vergelijkt met de hel in Rome, dan mag hier wel een pluim gesto ken worden op de hoed der organi satoren en marechaussee over 't keu rig verloop. Het is voor ons natuurlijk verder niet doenlijk namen te noemen van al i die verenigingen, clubs enz. uit 't ge hele land die de revue passeerden en door hun bloemen het bordes tot een lusthof maakten en de koningin en familie telkens tot enthousiasme brachten, maar het wederzijdse en thousiasme steeg wel ten top, toen H. M. de Koningin en de Prins het bordes afstapten en zich tussen de wachtenden begaven, om de organi satoren, de leiders, de pers, de radio en televisie-mensen persoonlijk harte lijk dank te zeggen voor de spontane medewerking en de hartelijke hulde haar op ongekende wijze gebracht. Toen kwam de grote verrassing! De koningin stapte met de 3 prinses sen in een open auto en reed, be stuurd door prins Bernhard, langs de duizenden in de paleistuin opgesteld, om iedereen in de gelegenheid te stellen haar hartelijk te huldigen niet alleen, maar de auto reeds zelfs de Amsterdamsestraatweg op, waar tien duizenden zich verdrongen om zo hun Koningin te zien, toe te juichen en te huldigen. Dit waren momenten van een en thousiasme, van een geestdrift, die de geschiedenis van ons vorstenhuis, van ons land, zelden, mogelijk niet eerder heeft gekend. En 't zal voor H. M. de Koningin en hare familie een onvergetelijke dag, een dag van bijzondere blijken van aanhankelijkheid, maar ook van bijzondere betekenis geweest zijn, waarvoor H. Majesteit ook vrijdag avond voor radio en televisie in har telijke bewoordingen diepe dank bracht. Het Nederlandse volk heeft z'n gehechtheid, z'n verknochtheid, zijn dankbaarheid en liefde aan 't Oran jehuis ditmaal en terecht op bijzon dere wijze tot uiting gebracht. Volgens mededelingen hebben in de paleistuin 35.000 mensen gedefi leerd en zijn in de namiddag pl.m. 100.000 personen, in auto's, op fiet sen, motoren en te voet over de Am sterdamsestraatweg langs 't paleis ge paradeerd hebben. Dat zijn cijfers, die iedereen, ook de buitenlandse pers, zeker zullen verbazen, terwijl in alle steden en dorpen van ons land het feestelijk enthousiasme er niet min der om was, en zeker zijn in ons land nooit meer vlaggen ontplooid! De Waalwijkse Mater Amabilisschool is de afgelopen dagen op een wel bijzonder enthousiaste en sympathieke wijze naar buiten getre den. Dit gebeurde dinsdag en woensdag tijdens de uitreiking van de getuigschriften aan de le en 2e jaarsleerlingen en de diploma's aan de derde jaars, maar wel zeer in het bijzonder donderdagavond 30 april, toen de meisjes van de Mater Amabilisschool voor de derde keer in die week alle zeilen bij zetten om de show ,,'t staat in de krant" zo spontaan mogelijk op de planken te zetten. Juist op donderdagavond, toen enkele honderden bejaarden en invaliden met bussen en wagens op uitnodiging van de Waalwijkse Mater Amabilisschool naar de Gecroonde Leersse waren gekomen om daar enkele uren tegast te zijn van de leerlingen, docenten en bestuur. het 10-jarig jubileum van mej. Hof Dinsdagavond, wij mochten hier van reeds melding maken in onze editie van woensdagavond, waren ouders en genodigden in de Ge croonde Leersse bijeen, om daar getuigen te zijn van de uitreiking van de getuigschriften aan de meisjes van het eerste en het tweede jaar. Woensdagavond was speciaal ge reserveerd voor de leerlingen van het derde schooljaar, hun ouders, werkgevers en verder genodigden. Aan deze avond werd een bijzonder accent gegeven door de tegenwoor digheid van burgemeester Teijssen, die, zoals dat ieder jaar het geval is geweest, de derde jaarsleerlingen persoonlijk het einddiploma ter hand stelde. Burgemeester Teijssen legde er in zijn inleidend woord speciaal de nadruk op dat meisjes het in ont vangst nemen van het diploma van de Mater Amabilisschool niet moe ten zien als het bereiken van de eindstreep. Hij zei dat het werk van de Mater Amabilisschool meer ge zien diende te worden als een „in stituut" dat het jonge meisje wil be geleiden op de weg naar de volwas senheid. Verder wees hij erop dat de meisjes hiervan bijzonder veel voordeel zouden kunnen trekken, wanneer ze het tijdens de lessen geleerde, in de praktijk zouden kunnen brengen. Met een enkel woord herinnerde burgemeester Teijssen aan het feit dat het 2 mei 12y2 jaar geleden is, dat mej. M. Hoffmans haar werk aan de Waalwijkse Mater Amabilis school begon. Hij noemde het een kwestie van memoreeren, omdat fmans op uitgebreide wijze is ge vierd. Met nadruk stelde burge meester Teijssen dat Waalwijk er trots op mag gaan zo iemand in haar midden te hebben. Donderdagavond was- de grote avond voor de invaliden van Waal wijk en omstreken en de bejaarden uit Waalwijk aangebroken. Voor hen kreeg de 55e verjaardag van koningin Juliana een nog feestelij ker tintje door de uitnodiging die zij allen van een oproep in de krant mochten ontvangen om deze avond te gast te zijn van de leerlingen van de Waalwijkse Mater Amabilis school die op deze wijze de taak van dienstbaarheid te zijn meer na druk wilden geven. Enkele honder den hebben donderdagavond met volle teugen genoten van de voor treffelijke show ,,'t staat in de krant" die, wij hebben dat reeds gememoreerd, met ongekende spon taniteit voor het voetlicht gebracht. Ook deze avond had burgemees ter Teijssen geen verstek willen laten gaan. Met een kort inleidend woord, waarin hij de doelstelling van de Mater Amabilisschool uiteen zette, opende hij deze avond, die voor de invaliden en bejaarden 'n onvergetelijke avond zou worden. Behalve dat zij werden verrast op een kostelijk brokje show kregen zij van de meisjes een tractatie in de vorm van koffie en cake aange boden. De dankbaarheid werd geuit in de vorm van van een spontaan applaus tussentijds en na afloop van de show. Mevrouw Steemers sprak na af loop van de avond namens de in validen en bejaarden een dank woord. De show die ieder jaar betrek king had op de alledaagse dingen die men iedere morgen weer terug kan vinden in de krant, stond on der leiding van dhr. M. v. d. Heijden, die zich jaar in jaar uit opnieuw met veel succes inspant om van de ze shows een hoogtepunt te maken. Van hem zijn de teksten van de liedjes en voordrachten afkomstig, die telkens weer getuigen van gro te originaliteit. De ritmische gymnastiek wie!rd ingestudeerd onder leiding van Nol van Oss, terwijl de balletgroep ge leid werd door mej. Yvonne Rem men. De muzikale leiding was in handen van de heer Frans Wilmont, terwijl broeder Jules en de heer de Peffer voor 't geluid op de ach tergrond zorg droegen. Broeder Romualdus en broeder Marius zorgden voor een voortref felijk decor. Onderstaanden ontvingen woens- j dagavond het diploma derde jaar; Rikie v Bergen, Dinie Blom, Ria v d Heuvel, Ria Leytens, Riet v Hoof, Ria de Peffer, Ria Schapendonk, Ria Vera, Lies Verappe, Riet v Beers, Lia Bont, Adriette v d Broek, Mieke Brok, Jeanne v Daelen, Wil lie v Drongelen, Ans v Eeuwijk, Jo sé v d Geld, Ellie v d Geld, Cobie v d Houdt, Irma Hoppenbrouwers, Ria Hulsenboom, Antoinet Keetels, Jacqueline Schilders, Annie Ver- meeren, Christine Thijssen, Jeanne v d Bosch, Rikie v d Bosch, Willie Coenen, Dinie v d Gouw, Nellie v Helvoirt, Ria Kooien, Hennie Ley tens, Jo v Oers, Jo de Rooy, Beppie v Velthovën, Corrie v d Ven. Gedurende 3 jaar niet verzuimd: Ria Leytens, Ria Schapendonk, Ans v Eeuwijk, Ria Hulsenboom, Corrie v d Ven, Jo de Rooy. Gedurende 2 jaar niet verzuimd: Mieke Brok, Beppie v Velthoven. Gedurende 1 jaar niet verzuimd: Ariette v d Broek, Cobie v d Houdt, Henny Leytens, Jo v Oers. Zoals men in het zonlicht water ziet, wanneer men is geklommen op de dijk dat hele lichte, wijde koninkrijk ligt aan uw voeten tot aan het verschiet - zo ligt de vrijheid voor ons, ademloos aanschouwen wij die zee van zaligheid, Israël uit Egypte uitgeleid, de wildernis weer bloeiend als een roos. Wij zijn vrij, roept het licht, antwoordt het water, wij zijn vrij. De jaren des doods, het helse onheil, alles voorbij, voorgoed voorbij. Iedere dag zullen wij het weten, wij zijn vrij, vrij om ons dagelijks brood te eten, vrij om met onze kinderen te spelen, vrij om gewoon weer mensen te zijn met de waarheid van onze woorden, vrij om de lof van God te zingen, die ons verlost 'heeft, vrij, God, wat een blinkend voorjaar, wat een lente van liefde, het is even hemels op aarde, laat ons dat niet weer verliezen in de doem van de dagelijksheid, dat visioen van vrede. Langzaam boven het verstilde duister, waar de doden liggen, rijst de dag, opent zich zoals een hand de vlag, en het land ligt in vernieuwde luister, vol belofte, vol vertedering, vrijheid als een zon in ieder ding. J. W. Schulte Northolt MINISTER BOGAERS OVER DE WONINGBOUW Mnister Bogaers (Volkshuisves ting en Bouwnijverheid) heeft in de Eerste Kamer, bij de voortgezette behandeling van zijn begroting 1964, meegedeeld, dat in het eerste kwar taal van dit jaar 17882 woningen gereed kwamen, 11.000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1963. „De proöuktiecijfers zijn moedgevend", aldus de minister. „Het gestelde doel is nog niet be reikt, maar wij zijn verder dan aan vankelijk werd gehoopt." Dat de produktie van gereedge komen woningen een zijns inziens belangrijke stijging heeft ondergaan is, naar de mening van de minister, mede een gevolg van de medewer king van het bedrijfsleven. „Wij hebben niet te klagen over gebrek aan medewerking van de kant van het bedrijfsleven", zo merkte hij op. Hij zei voorts dat het antwoord op de vraag met hoeveel woningen het aantal van 90.000 kan worden overschreden, primair afhangt van de gezamenlijke krachtsinspanning van het gehele volk. 2800 DIENSTPLICHTIGEN M.I.V. 1 JULI NAAR HUIS Aan circa 2800 dienstplichtigen van de Territoriale Lichte Lucht doelartillerie, het korps Commando troepen en de compagnieën Van Heutsz zal met ingang van 1 juli 1964, ongeacht hun diensttijd, groot verlof na eerste oefening worden verleend. Deze maatregel is een uitvloeisel van de reeds eerder genomen be slissingen tot opheffing van de Ter ritoriale Lichte Luchtdoelartillerie, tot vermindering van de parate sterkte van het korps commando troepen en tot inkrimping van het aantal bewakingscompagnieën Van Heutsz. De met de afwikkeling verband houdende werkzaamheden bij de op te heffen en in te krimpen on derdelen van de Koninklijke Land macht, zullen naar het zich laat aanzien, op 1 juli 1964 voltooid kun nen zijn, waarna er voor het daar bij ingedeelde dienstplichtige per soneel geen taak meer zou zijn. Dienstplichtigen van deze onder delen, die reeds vóór 1 juli 1964 met groot verlof of met klein ver lof in afwachting van groot verlof naar huis zouden gaan, vertrekken uiteraard op de eerder voor hen Vastgestelde tijdstippen. Dienstplichtigen van de genoem de onderdelen, voor wie de eerste oefening nu op 1 juli 1964 eindigt, maar die reeds eerder kunnen wor den gemist, zullen vóór die datum met klein verlof in afwachting van een per 1 juli 1964 te verlenen groot verlof vertrekken. Bij de Territoriale Lichte Lucht doelartillerie geldt de maatregel zo wel voor het dienstplichtig perso neel van de afdelingen, als voor dat van enkele detachementen en trans portpelotons en de stafbatterij van het commando Lichte Luchtdoelar tillerie.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1