wAAlwijkse en lanqstRMtse coucant Arbeidssituatie in het gewest Waalwijk Provinciaal nieuws Vrijdag 22 mei finisht Olympia's Tour in Waalwijk Gouden Bruiloft in de Crispijnstraat van het echtpaar J. Duyster-Koenen AMERIKA WIL LEIDEN IN RUIMTEVAART Eén: het Mercury-program Twee: het Gemini-project Drie: het ApolBo-project BRANDKAST UIT SCHOENFABRIEK GESTOLEN PISTOOLSCHOT DOODT JONGEN VEROLME IN INDONESIë Nieuwe onderwijzers-salarissen gaan Rijks schatkist 27 miljoen kosten „BRABANT DROOG GEWEST" Geregistreerde vraeg en aanbod ondergingen nagenoeg geen verandering MAN OVERREDEN DOOR EIGEN AUTO PROBLEMATIEK VAN MIDDEN- EN WEST-BRABANT MAANDAG 11 MEI 1964 85e JAARGANG No. 36 e tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Sprong naar de maan Houston/Texas, 28 april 1964 Van President Kennedy zijn bekend de woorden: „Onze voorouders hebben de eerste golven van de Industriële Revolutie veroorzaakt, de eerste golven van de moderne uitvinding, de eerste gol ven van de atoomkracht, en deze generatie is niet van plan in de ruimtevaart op de achter grond te geraken Deze woorden geven de intentie van de Ameri kanen om de achterstand op Rusland in te lopen en om zelfs een voorsprong te nemen, juist weer. Met trots vertellen de leiders van het ruimte program van de Verenigde Staten hoe ze zeven jaar geleden, verrast door de Russen, met niets begonnen en hoe ver ze nu zijn. Daar zijn op de eerste plaats de gebouwen waar in de N.A.S.A. (National Acronautict Space Administration) is gevestigd. Een 20 kilometer buiten Houston is in 18 maanden uit het niets een gebouwen-complex verrezen, waar thans 5000 personen werkzaam zijn. De moderne architectuur is in Amerika en Eu ropa uniek. De vormgeving van de gebouwen is werkelijk aangepast aan het doel. En wat is het doel? Eén, twee, drie, naar de maan.Dat één, twee, drie geeft niet de haast aan, maar wel de etappes, waarin de Amerikanen werken. We kennen allemaal de bekende klokvormige ruimte capsules, waarmee Alan Stephard en Virgil Grissom op 5 mei en 21 juli 1961 hun ruimtesprong maakten. Dat program begon op 5 oktober 1958. Met deze ruimtesprongen werd een schat aan erva ringen opgedaan ten aanzien van de menselijke reac ties op de verhoging van de zwaartekracht bij de start en de periode van gewichtloosheid in de ruimte. Bovendien bewezen de vluchten, dat de mens in de ruimte waarnemingen kan doen en wetenschappelijke experimenten kan uitvoeren. Voorop stond echter de veiligheid van de astronauten, die met veel maat regelen was verzekerd. Na deze twee eerste vluchten zijn er verdere experi menten geweest met John Glenn, die op 20 februari 1962 drie keer om de wereld draaide en met Scott Carpenter, die op 24 mei 1962 bijna zes keer rond kwam. Op 3 oktober 1962 draaide Walter Schirre zijn zes rondjes en op 16 mei 1963 was het Gordon Cooper die 22 keer om de wereld draaide. Al die vluchten gaven de Amerikanen de nodige gegevens voor de tweede stap op weg naar de maan. Letterlijk betekent dit: tweeling-project. Er zullen in de capsule, die ruim twee keer zwaarder is dan de Mercury, twee personen als piloot optreden. Het doel van deze reis is, na te gaan hoe de astronaut zich gedraagt tijdens een veertiendaagse vlucht rond de aarde en of hij in staat is gedurende veertien da gen het toestel te besturen. Want deze Gemini-cap sule heeft besturing nodig. Er is namelijk een ont moeting met een ander ruimtevaartuig voorzien en die ontmoeting vereist een zeer preciese manoeuvre bij een snelheid van 30.000 kilometer per uur. Na deze manoeuvre en na veertien Jagen rondcirke len gaat de Gemini-capsule landen. Er zijn voorzie ningen getroffen, die het mogelijk maren dat de cap sule niet aan het toeval is overgelaten wat betreft de plaats van landing. Er wordt geen parachute voor de landing gebruikt, maar een zgn. paraglider, een reusachtige vlieger. Op die manier kunnen de beide piloten hun landing bepalen op iedere gewenste plaats binnen een straal van 20 kilometer. Vooral de ontmoeting in de ruimte met een ander ruimtevaartuig is voor de maanvlucht van belang. Op die manier kan er getankt worden of kunnen reparaties worden aangebracht. Voor dat laatste zal in een verder stadium worden getracht de ruimte vaarders hun capsule te doen verlaten. Na het Gemini-project komt het eigenlijke maan- project, dat de naam Apollo draagt. Het heeft drie fases: opnieuw een twee weken duren de vlucht om de aarde, proeven met de eigenlijke maancapsule en tenslotte de maanvlucht. De Apollo-bemanning bestaat uit drie personen. Twee daarvan bemannen de maan-capsule, de derde blijft achter om het moedertoestel te manoeuvreren als de maancapsule weer contact moet maken. Vóór 1970 willen de Amerikanen op de maan zijn en ze zullen daarin slagen in een gezamen lijke inspanning. Het is zoals President Kennedy in 1961 zei: „Niet één man zal de maan bereiken, maar een hele natie, want wij allen moeten werken om die ene man daar te brengen". Het is een stuk nationale trots, dat je deze AmeM rikanen gaarne gunt. Het bezoek aan het ruimte-centrum was voor ons, Europeanen, een openbaring. De Amerika nen hadden niets te verbergen, maar een kijk in de keuken van dit miljardenplan, heeft geen fo to's nodig om indruk te maken. Piet van Engelen echter de aanleg van een niet on aanzienlijk aantal openluchtbaden voorbereid. Zo is in Den Bosch een overdekt zwembad in aanbouw. Uit het kantoor van de schoenfa briek E.C.O. aan de Veerseweg te Oosterhout hebben inbrekers de brandkast meegenomen. Door een ruit te verbreken kregen zij toe gang tot de fabriek. Daarna werd de toegangsdeur tot het kantoor ge forceerd en kon de brandkast, ver moedelijk op een karretje, worden meegenomen tot achterin de fabriek, waar bij de grote toegangsdeuren 'n auto klaar stond voor verder ver voer. In de brandkast bevonden zich een geldbedrag van ongeveer dui zend gulden en voorts de nodige be scheiden. De Oosterhoutse recherche heëft de zaak in onderzoek. Tot nu toe ontbreekt van de daders ieder spoor. Donderdagavond om half zeven is de veertien jarige Bartje de Munnik uit de Emmastraat te Lei derdorp dodelijk getroffen door 'n kogel uit een pistool, dat hij in een van zijn zakken droeg. Het vuurwapen ging af toen hij op de hoek Doeslaan-Hoofdstraat tegen een auto liep. De kogel ging de jongen door het hoofd. Scheepsbouwer Verolme heeft grote plannen voor vestigingen in Indonesië. Hij wil er niet alleen werven gaan stichten, die kust vaarders, visserschepen en oceaan- reuzen kunnen afleveren, maar ook fabrieken voor algemene machine bouw. Met president Soekarno heeft hij een principieel akkoord gesloten, dat althans voor zover dit van Indonesië afhangt de deur voor hem openzet. Binnen enkele weken reeds komt een de- legatie van Indonesische deskundi- gen naar Nederland om de details te bekijken. v „Alles hangt echter af van onze regering", aldus de heer Verolme, t onder bevestigend geknik van zijn financiële directeur, oudj-minister #H. Hofstra. „Het gaat hier om een zeer kapitaal-intensieve industrie. Willen we de nodige kredieten krijgen, dan zal de regering met een redelijke krediet-verzekering moeten komen. Binnenkort zal de ze zaak door de Nederlandse mi nister in Djakarta worden opgeno men. Vóór die tijd zullen wij aan de regering rapport uitbrengen. Iedere minister die zijn functie aanvaardt, wordt geconfronteerd met problemen, die zijn voorganger heeft achtergelaten. Zo vond de katholieke minister Bot op zijn tafel het probleem van de salarisregeling der onderwijzers. Deze zaak was al twee jaar slepende. Men moet minister Cals niet verwijten dat hij deze zaak zo lang slepende heeft gehouden. Hij heeft niet alleen al zijn tijd besteed aan de Mammoetwet, maar de regering bleek toen niet bereid de gelden te voteren, die hij voor het optrekken der onderwijzerssalarissen nodig had. Nu kan men zeggen: als deze zaak voor de minister zo urgent was, had hij zijn portefeuille ter beschikking moeten stellen, maar dan had hij tevens de Mammoetwet niet kunnen voleindigen en dat was van hogere orde. nister tegemoet gekomen. Hij heeft voor ongeveer veertigduizend Ne derlandse onderwijzers een nieuwe salarisregeling geaccentueerd, die de regering rond 27 milioen gulden gaat kosten en die 1 januari van dit jaar zal ingaan. Deze behelst een behoorlijke ver hoging voor de jongere onderwijzers (tot dertig jaar), die twintig tot veertig gulden per maand vooruit gaan en nog hoger voor onderwij zers met 6 tot 22 dienstjaren, totdat het maximumsalaris is bereikt. tNOG VELE WENSEN Hiermee is men er nog niet. Er olijven bij de onderwijzers nog vele |wensen. Men wil een sluitend ge- Noord-Brabant is een droog ge west en van oudsher heeft men er weinig gelegenheid tot zwemmen geschapen. Dit heeft het lid van Ge- depteerde Staten, de heer P. Cop- pes gezegd, toen hij onlangs in Oudenbosch een nieuw Zwembad opende. Gebleken is, aldus de heer Coppes, dat de belangstelling voor het zwemmen in Noord-Brabant groot is, als men daartoe in de ge legenheid wordt gesteld. Van de 498 officiële zwemgelegen- heden in Nederland, kan men er 50 vinden in Noord-Brabant. Dat is gebleken bij een telling op 1 sep tember 1963. Van de 37 overdekte In ieder geval minister Bot vond deze zaak, die hoe langer hoe meer de gemoederen beroerde en hij heeft deze zaak opnieuw ter hand geno men. Er waren bovendien andere zaken aan de orde, die geld vereis ten. Feit is intussen, dat de reor ganisaties, verenigd in de ANOF, tenslotte waren geschokt in het ver trouwen, dat het overleg met de re gering haar had moeten geven. Ondanks dat, is de ANOF zeer loyaal geweest en heeft zij twee jaar lang afgewacht, zonder tot dwingende maatregelen over te gaan. De toestand was toch langzamer hand gespannen en minister Bot|,_ heeft dit begrepen. Hij is opnieuw'" gaan praten met de onderwijs-orga- V nisaties, die toen al geen vertrou wen meer hadden in het overleg met de regering. BEHOORLIJK RESULTAAT Toch is er een behoorlijk resul taat uit de bus gekomen, waarmee de ANOF zich voorlopig accoord kon verklaren. Minister Bot heeft een nieuwe sa larisregeling gemaakt en die heeft laste van 's Rijks schatkist weten te mj ten koste van 27 millioen ten verwezenlijken. De ANOF had haar wensen ten opzichte van de salarissen van on derwijzers, kleuterleidsters en do centen bij het lager nijverheidson derwijs. Men wenste in onderwij zerskringen verhoging van de aan vangssalarissen en inkorting van de te lage salarisschaal. Aan deze beide punten is de mi- heel van salarisregelingen. In de Mammoetwet en in de wet op het voortgezet onderwijs is hierin voor zien. Maar ook de positie van de onderwijzer bij het lager onderwijs zal moeten worden bezien, zodat er niet alleen binnen het voortgezet onderwijs, die dus niet onder de Mammoetwet valt, maar ook tussen het voortgezet onderwijs en 't lager onderwijs een sluitende salarisrege ling komt. Dit vindt de ANOF zeer belangrijk. Maar dat de regering nu na twee jaar tenslotte haar standpunt heeft bepaald is van zeer groot belang. Het vertrouwen in het overleg was geschokt. De toestand was zo gespannen, dat men dit resultaat eerder op rekening zal stellen van de protesten van het ANOF dan op het effect van het gemeenschappe lijk beraad. Dit accoord zal het vertrouwen in het overleg moeten herstellen. Er zijn nog allerlei wensen. Het is goed, dat minister Bot de ze zaak spoedig ter hand heeft ge nomen en tot zover tot een goed einde heeft gebracht. Men was in een impasse geraakt en dat mag niet een tweede keer gebeuren. De aangekondigde salaris-coördi- Jiatie tussen lager en voortgezet ^onderwijs zal het herstel van het vertrouwen moeten bevorderen. zwembaden in Nederland, zijn er slechts 2 (Breda en Eindhoven) in Noord-Brabant. Van de 10 zwem baden in Nederland, die tegelijk overdekt en onoverdekt zijn, is er slechts één in Noord-Brabant (Til burg). Het aantal overdekte instructie- baden in Nederland bedraagt elf. Daarvan lagen er vorig jaar sept. 2 in Noord-Brabant (Grave en Et- ten). Sedertdien is het Brabantse aantal met 2 gestegen (vorige maand Roosendaal en jl. woensdag Ouden bosch). Er zijn in Noord-Brabant geen overdekte instructiebaden; in de overige delen van Nederland vindt men er vijftien. Nederland heeft 296 onoverdekte gegraven zwembaden; daarvan heeft Noord-Brabant er 31. Van de 129 onoverdekte Nederlandse zwemba den in open water, heeft Brabant er veertien. In Noord-Brabant wordt Er hebben zich in de maand april geen ingrijpende veranderingen voorgedaan in de vraag en het aan bod van de geregistreerde manne lijke beroepsbevolking. Het gewestelijk aanbod liep in de maand april iets terug en kwam op 131 (149 in de maand maart), terwijl ook de vraag in het gewest een kleine daling onderging, waar door de geregistreerde gewestelijke vraag naar mannen daalde van 1177 in maart tot 1128 in de maand april. Ook in vergelijking met 1963 is er zeker op het terrein van aanbod weinig verandering geko men in de arbeidssituatie. Het aanbod in maart 1963 be droeg 133 tegen 131 in maart 1964. De gewestelijke vraag in 1963 be droeg 1046 tegen dus 1128 dit jaar. De enige conclusie die hieruit ge trokken kan worden is, dat van enige ontspanning op de arbeids markt geen sprake is. Het gewestelijk aanbod in de bouwnijverheid bedraagt 19. Ver deeld over de drie rayons, Waal wijk, Almkerk en Dongen krijgt men resp. 2, 12 en 5. In de schoen- en lederindustrie is het gewestelijk aanbod nog min der. Het aantal van 6 is onderver deeld in Waalwijk 4, Almkerk nihil en Dongen 2. Voor de metaalnijver heid stond voor de maand april een gewestelijk aanbod van 3 gevormd door 1 in het rayon Waalwijk, 1 in Almkerk en 1 in het rayon Dongen. Het totale gewestelijk aanbod van 31 geeft, onderverdeeld in de verschilende rayons het volgende Vypplr] fp 7ipri Waalwijk 48 (60), Almkerk 65 (66) en Dongen 18 (23). De cijfers tus sen de haakjes geven een beeld over de maand maart. De gewestelijke vraag in de Bouwnijverheid steeg in april weer iets en kwam van 146 in maart op 156 in april. Voor de rayons re gistreerde de vraag in deze sector de volgende cijfers: Waalwijk 85, Alm kerk 41 en Dongen 30. De gewes telijke vraag in de sector schoen en leder bedroeg 516 tegen 512 in maart. Voor het Rayon Waalwijk bedroeg de vraag 306, Almkerk 6 en Dongen 204. De gewestelijke vraag in de metaalnijverheid steeg van 229 tot 240. In de rayons gaf de vraag in deze sector een volgend beeld te zien, Waalwijk 147, Almkerk 58 en Dongen 35. Opvallend was de daling van de vraag in de landbouw. Registreer de men in maart nog een vraag van 71, in april was deze terug ge lopen tot 1. Deze sterke geweste lijke daling werd veroorzaakt door een daling in het rayon Almkerk waar de vraag terug liep van 70 op nihil. Het totale gewestelijk aanbod van 131 en de totale gewestelijke vraag van 1128 wordt des te in teressanter wanneer men weet dat de totale mannelijke beroepsbevol king in het gewest Waalwijk 26650 bedraagt. De werkloosheid promilages be dragen in de provincie Noord-Bra bant 8 evenals het landelijk pro millage 8. Het gewest Waalwijk 5, het rayon Waalwijk 3, Almkerk 9 en Dongen 3. 's Avonds grote Caballero Show op het Vredesplein Vrijdag 22 mei rond 18.45 uur zullen de renners in Olympia's 13e Tour door Nederland de tweede etappe, VlaardingenWaalwijk aan de finish op de Olympiaweg beëindigen. Vanaf deze plaats zal zaterdag 23 mei 12.30 uur weer gestart wor den voor de 3e etappe Waalwijk- Sittard. Vrijdag 22 mei wordt ter gele genheid van de aankomst van de- de renners op het Vredesplein de grote „Caballero Avondshow" ge geven. Zowel de aankomst, de show 's avonds op het Vredesplein, als het vertrek zaterdagmorgen is voor iedereen gratis toegankelijk. Een en ander kon tot stand worden ge bracht in samenwerking met Waal- belang. Het aankomst parcours van de Olympia's 13e Tour door Neder land, die onder de reglementen van de Kon. Nederlandse Wielren Unie wordt gereden is als volgt: Floris V laan, Burgemeester v. d. Klok- kelaan, Parallelweg naar het PAR COURS. Het PARCOURS wordt hierna viermaal gereden. Het omvat: Am- brosiusweg-Olympiaweg. Om 8 uur 's avonds vindt dan op het Vredesplein de grote show plaats. Samen met de aankomst van de Olympia's Tour vormt deze show een evenement van beteken is. Aan deze show verlenen onder meer medewerking: The New Or leans Syncopaters, Ilonka Biluska, Don Mercedes en the Improvers, Conny van Bergen en de Kamé's. De leiding van de show is in handen van Joop de Knegt. Donderdagavond reed de 21-jarige G. Pennings uit Uden met zijn sportwagen op de weg van Gemert naar Beek, toen zijn motorkap opensloeg. Hij wilde die al rijdende dicht maken. Hij gaf het stuur over aan de medein ittende. Toen de jongeman zich naar buiten boog, viel hij uit de wagen. Hij werd door zijn eigen auto overreden en gedood. WÊSfz*. De staatssecretaris van Economi sche Zaken drs. J. A. Bakker, heeft niet gezegd, dat er in Midden-Bra bant geen problemen zouden be staan. Hij heeft er alleen op gewe zen, dat er naar zijn mening de pro blematiek van West-Brabant, ver geleken met die in Midden-Bra bant, van een andere aard is en daardoor ook meer zorgen baart. Dit heeft met name betrekking op het pendelvraagstuk, zoals dat zich ijl West-Brabant voordoet. Dit antwoordt de staatssecrearis op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, drs A A. M. Verdijk (KVP). De staatssecreta ris wijst erop, dat de groei van de industriële werkgelegenheid in Midden-Brabant weliswaar lang zamer is geweest dan in sommige andere delen van Noord-Brabant, maar dat een tekort aan werkge legenheid zich daar thans niet voor doet. Ook in de komende jaren is volgens hem geen werkgelegen- heidstekort van enige betekenis te verwachten. Voorts is er volgens drs. Bakker blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bij de bestaande bedrijven in midden-Brabant nog een grote openstaande vraag naar arbeids krachten. Verder zegt de staatssecretaris, dat hier naar gestreeft over zoveel mogelijk gegevens te beschikken, die voor het nemen van en beslis sing over het in de naaste toekomst te voeren regionaal beleid van be lang kunnen zijn. Hoewel het in de bedoeling van het bruidspaar J. H. Duyster-Koe nen, wonende in de Crispijnstraat 74 te Waalwijk, lag, hun gouden huwelijksfeest slechts in eigen fa miliekring te vieren, hebben beide sympathieke en nog kranige oud jes zich op de dag niet kunnen ont trekken aan de vele gelukwensen die zij woensdag 6 mei in ontvangst moesten nemen en is voor hen dit gouden jubileum onvergetelijk ge worden. Een schat van bloemen en ge schenken vulde de woning van het gouden paar. Uit de buurtbewoners had zich een comité gevormd, dat bij mon de van de voorzitter, de heer H. v. d. Geld, namens de buurt een fraaie staande schemerlamp aanbood, be nevens sigaren voor de bruidegom en bloemen voor de bruid. Ook bur gemeester Teijssen kwam met wet houder van Heeswijk gelukwensen aanbieden. Wethouder van Hees- wijk bood tevens felicitaties aan aan namens schoenfabriek „Anita", terwijl de heer en mevrouw van Baal vergezeld van hun dochter namens de „Waveem" kwamen fe liciteren onder aanbieding van een geschenk en bloemen. En verder waren er vele vrienden en kennis sen van het gouden paar, die hun da hand kwamen drukken en ge schenken aanboden. Een hartelijk felicitatieschrijven ontving het gou den paar van het hoofd der Open bare Lagere school de heer M. C. M. van der Heijden, die er in dit schrijven op wees, dat de naam Duyster een deel van zijn leven was geweest, en die niet alleen de kinderen van het gouden paar had onderwezen, doch op het ogenblik een pientere kleinzoon de weg der kennis tracht op te voeren. Hoewel de Duysters niet altijd even ge makkelijk waren, volgens de heer van der Heijden hadden ze stuk voor stuk pit en karakter, waarop je als schoolmeester altijd met vreugde aan terug denkt. Goddank, dat vader Duyster in die eerste prille jaren als een rots in de bran ding achter je stond, waarvoor hij vooral de bruidegom nog steeds dankbaar is. Tenslotte hoopt ,de heer v. d. Heijden dat het gouden paar gegeven moge zijn, nog een lange reeks van jaren in goede ge zondheid van een welverdiende le vensavond te mogen genieten. Een zeer sympathiek schrijven, dat hoog Werd gewaardeerd. De dag werd verder in buiten gewoon feestelijke stemming door gebracht, zodat 6 mei 1964 voor het gouden echtpaar en hun fami lie een onvergetelijke dag is ge worden. Bij de vele gelukwensen voegen wij ook gaarne de onze.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1