wAAlwijkse en LAnqstRMtse couraht Vier raadsleden leverden in begrotingsvergadering Algemene Beschouwingen Jampe Tilburg NEW ORLEANS SYNGOPATORS met zjng van ILONKA BILUSKA, DON MERCEDES AND THE IMPROVERS, CONNÏ VIN BERGEN,THE FASCINATERS, DE KAMÉ'S Vredesplein Gratis tOegdflg! Aan de late kant Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Subsidie-beleid W oningprobleem Achter de feiten aan Particuliere bouw van eenvoudige woningen Gemeentelijke planologie Reconstructie Stationsplein Badhuis Maatschappelijke zorg Achterstand inlopen Gemeentelijke Sociale Werkplaats "K Ter gelegenheid van de aankomst van OLYMPIA's TOUR door NEDERLAND met medewerking van: Uw gastheer is JOHN PIMS -k WAALWIJK 22 MEI ca. 8 uur ji.il. Aankomst Tour: Waalwijk DINSDAG 18 MEI 1964 85e JAARGANG No. 38 De tcho VAD het Zuióen gitgever $aalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Gemeenteraad van bijna zes uur durende - vergadering bijeen Tijdens een bijna zes uur durende vergadering heeft de gemeenteraad van Waalwijk donderdag, nadat eerst door een viertal leden Algemen Beschouwingen waren gehouden, de bedrijfsbegrotingen en de ge meentebegroting voor 1964 vastgesteld, terwijl de raad goedkeuring hechtte aan de begroting voor 1964 van de gemeentelijke instelling voor maatschappe lijke zorg. De algemene beschouwingen werden voor de Katho lieke Unie, bij afwezigheid van de fractieleider, de heer P. van Engelen, die zich momenteel in Amerika bevindt, gehouden door de heer van Eijl, namens de Deze erkentelijkheid gold speciaal voor de progressieve wijze waarop de bestuursfunktie wordt uitgeoefend en voor de ontwik kelde initiatieven waarvan o.a. de Nieuwjaarsrede van de vooi- zitter blijk heeft gegeven. Speciaal werd de waardering ook ge richt aan het adres van de voorzitter voor de wijze waarop hij de belangen van de gemeente Waalwijk in het verleden heeft weten te behartigen bij andere overheidsinstanties. „Het is mede aan zijn interventie en doorzettingsvermogen te dan ken" zo betoogde de heer Dercksen in zijn Algemene Beschou wingen, „dat met name ten aanzien van het havenplan, het werk gelegenheidsbeleid en het woningbouwbeleid meer bereikt is,dan zelfs de optimisten onder ons voor mogelijk hadden gehouden In de waardering die deze avond tot uiting werd gebracht wei den eveneens de gemeentesecretaris, de Hoofden van Dienst en de lagere ambtenaren betrokken. Prot. Chr. Groepering door de heer Dercksen, de heer van Seters leverde namens de werknemersgroepe ring algemene beschouwingen, terwijl de heer Brou wer (eenmanspartij) als laatste zijn algemene be schouwingen hield. Uiteraard zijn er talrijke vragen, betrekking heb bende op de begrotingen, ter tafel gekomen, toch viel vooral dit jaar onmiskenbaar een hoofdtoon waar te nemen, waaruit grote waardering en erkentelijkheid sprak ten aanzien van het door het college van B. en W. gevoerde beleid. De heer van Eijl begon namens de Katholieke Unie te stellen, dat de fractie het bijzonder vervelend had gevonden, dat eerst deze avond de begroting ter sprake kon worden gebracht. De heer van Eijl zei ver der een grote divergentie bespeurd te hebben tussen de begroting en de rekeningcijfers, die het de leden van de raad bijzonder moeilijk maakt een juist inzicht in de ge meentebegroting te krijgen. Hij zei verder dat de fractie zich niet aan de indruk kon onttrekken dat be paalde posten onnodig waren opge voerd. Hij kon zich o.m. niet vereni gen met de verschillende bedragen die waren uitgetrokken voor de in koop van stookolie. De woordvoer der van de K. U. zei verder bij zonder graag te willen vernemen wanneer de gemeente Waalwijk van aardgas zou worden voorzien. Hij vroeg het college voorts welke prij zen er straks na invoering hiervan betaald zouden moeten worden. „Er zijn in Waalwijk legio mensen te vinden die in deze aangelegenheid bijzonder zijn geïnteresseerd." De heer van Eijl betoogde verder tekorten veroorzaakt door 't zwem bad en het badhuis heel normaal te vinden. „Maar", zo stelde hij het college de vraag, „bewijst het bad huis nog wel dienst, nu de meeste huizen zijn uitgerust met een bad- of douche-inrichting?" De rekeningen van de plantsoenen dienst vond de heer van Eijl toch Aï^tfHSWKasïflw■—l~ Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 wel aan de hoge kant. Hij vroeg of ook hier niet bezuinigd zou kunnen worden. Ten aanzien van het Ge meentelijk Sportpark merkte hij op dat bepaalde velden, waarbij hij speciaal doelde op de hockeyterrei- n®, er slecht bijliggen. „Van hui ten ziet het er allemaal keurig uit, maar de velden binnen de omraste ring lijken wel knollenvelden". zo merkte hij op. Hij zei zich niet fan de indruk te kunnen onttrekken dat aan deze velden te weinig aan dacht wordt besteed. Sprekende over de jeugdbaldadig- heid vroeg de heer van Eijl of het niet nuttig kon zijn om de ouders m. Waalwijk via een huis-aan-huis cir culaire de nodige medewerking te vragen. „Zij hebben er vaak geen idee van hoeveel er door de jeugd wordt vernield." Bijzondere aandacht schonk de heer van Eijl aan het subsidiebeleid van de gemeente. Hij wees op de enorme bedragen die door het col- lege jaarlijks worden uitgetrokken voor de actieve en passieve sport beoefening. „Wij misgunnen de sportverenigingen deze subsidies niet, maar de subsidies die er wor den uitgetrokken voor de andere jeugdverenigingen en culturele ver enigingen steken hierbij toch wel bijzonder schril af." De muziekge zelschappen koren en harmonie ën krijgen nog geen zes cent per inwoner, de toneelverenigingen en de Culturele Kring halen amper de vijftien cent. De bibliotheek is de enige die er met een jaarlijkse sub sidie van 10.000.- goed af komt. De heer van Eijl wees op de functie die Waalwijk in de nabije toekomst krijgt te vervullen als centrum-ge meente. Hij benadrukte dat ook op Cultureel gebied in dit kader een en ander gerealiseerd zal moeten worden. Hij pleitte voor een reële basis waarop verder gewerkt zal kunnen worden. De heer van Eijl vroeg met bijzondere nadruk het subsidiebeleid radicaal te verande ren. Sprekende over de Kunstkring zei hij te moeten vrezen dat de 251e uitvoering de laatste is geweest. Hij noemde een subsidie van 1250.- met een garantie van 2.000.- aan de bijzonder lage kant. De heer van Eijl wees op het feit dat bijvoor beeld een Kunstkring in Kuijk aan subsidie van de gemeente een jaar bedrag van 5.000 tot 5.500 ont vangt. Hij bekritiseerde ook de wij ze waarop subsidie wordt verleend aan de Oranje-verenigingen. „Som mige dingen zijn in Waalwijk heel mooi, andere zaken staan er bedroe vend voor", zo besloot hij zijn be toog over de gemeentelijke subsi dieregeling. Sprekende over de woningbouw stelde de heer van Eijl het college de vraag of straks Philips ook niet een beroep zou gaan doen op de Waalwijkse woningmarkt. „Is inder tijd ook niet door de voorzitter ge zegd, dat Philips geen beroep zou doen op de Waalwijkse beroepsbe volking? Ondanks dat wordt er mo menteel een intensieve reclamecam pagne gehouden met de bedoeling Waalwijkse arbeidskrachten aan te werven." Hij zei weinig bespeurd te hebben van de belofte die Philips zou hebben gedaan de aandacht in deze vooral te vestigen op het Land van Heusden en Altena. De heer van Eijl gewaagde verder van de belofte die tijdens de vorige begro tingsvergadering door het college zou zijn gedaan een enquête te hou den om een zuiver beeld te krijgen van de heersende woningnood bin nen de gemeente. Hij klaagde ver der zijn nood over de bewoning van sommige gemeentehuizen. Hij pleit te voor meer en beter toezicht. De heer van Eijl richtte vervol gens zijn aandacht op de verkeers situatie. Hij wees op het feit dat in Waalwijk op dit gebied nog niet veel verbeterd is. Hij meende dat het hoog tijd wordt dat de gemeen te het heft in eigen handen gaat ne men. Tot slot liet hij zich nog uit over de Algemene Bijstandwet, die op 1 januari van 't volgend jaar inwer king gaat treden. Hij zei hier een grote taak te zien weggelegd voor het college, dat kan worden bijge staan door een Commissie van Ad vies, die door de gemeenteraad moet worden ingesteld en uit minstens 5 en ten hoogste 15 personen dient te bestaan. „Onze fractie zou tot slot graag zien dat de uitvoering van de ze wet zou worden overgedragen aan een afzonderlijk college, het zogenaamde College van Bijstand." De heer Dercksen (Prot. Chr.) stelde in zijn Algemene Beschou wingen dat men, wanneer de ge meentebegrotingen en de Jaarreke ningen van een aantal jaren naast elkaar zouden worden gelegd en al dus de voornaamste cijfers zou gaan vergelijken, onmiddellijk getroffen zou worden door de stormachtige ontwikkeling van de gemeente. „Toch", zo zei hij, „komt bij alle be grip voor de moeilijkheden en de problemen die met deze explosieve ontwikkeling gepaard gaan, tel kens de vraag naar voren: had er niet wat meer voorzien kunnen worden?" Als voorbeeld noemde hij het te lang uitgestelde onderhoud van diverse installaties bij gemeen telijke licht- en waterbedrijven en slachthuis. Een ander voorbeeld vond hij in het systeem van grond- verkoop zoals dat in het verleden gevolgd werd. De heer Dercksen suggereerde vervolgens te komen tot de vorming van een permanente financiële commissie uit de raad, die een advi serende taak zou moeten hebben t.a.v. de voorstellen van B. en W. die op enigerlei wijze een finan ciële consequentie hebben. Ten aanzien van het werkgele genheidsbeleid zei de heer Derck sen dat de fractie van de Prot. Chr. geheel instemt met het door het col lege gevoerde beleid. Hij betoogde, dat dit ook in grote lijnen gold voor het woningbouwbeleid. Toch zei hij een tweetal opmerkingen te moeten maken. De heer Dercksen zei te ge loven dat het aan te bevelen zou zijn, in nieuwe uitbreidingsplannen, wat meer dan tot nu toe het geval is geweest, ruimte te laten voor de particulierè bouw van eenvoudige arbeiders- en middenstandswonin gen. De tweede opmerking van de heer Dercksen betrof de noodzaak van xi otopruiming en liquidatie van noodwoningen. Dat de krotoprui ming nu van Rijkswege gepremi eerd is, noemde de heer Dercksen niet zonder betekenis, maar om een einde te maken aan de sociale mis standen die het directe gevolg zijn van krotbewoning, zal volgens hem een meer omvattende regeling in het leven geroepen moeten worden. De heer Dercksen maakte vervol gens enige opmerkingen over de di verse facetten van de Gementelijke Planologie. Allereerst vroeg hij de grootst mogelijke aandacht van het college en van de stedebouwkundi- ge adviseur, voor de wenselijkheid in de nieuwe uitbreidingsplannen een groter minimum straatbreedte aan te houden. Hij benadrukte dat het <oeh mogelijk moet zijn G.S. en de directie van Provinciale Water staat er van te overtuigen, dat smal le straten en wegen binnen de kortst mogelijke tijd parkeernood en verkeersopstoppingen oproepen. In dit verband wees hij ook op de noodzaak om in de omgeving van 't nieuw te bouwen streekziekenhuis een zodanige ruime parkeergelegen heid te creëren dat reeds met de toekomstige ontwikkeling rekening gehouden kan worden. In verband met de ontwikkeling en de verdere uitbreiding van het Nederlandse autopark in de komende 10 - 20 ja ren zou voor het streekziekenhuis in Waalwijk rekening gehouden moe ten worden op parkeerruimte tij dens het bezoekuur voor ca. 400 wa gens. De heer Dercksen wees op 't feit, dat in de straten rondom het toekomstig ziekenhuis nu reeds vele wagens van particulieren perma nent geparkeerd zijn. „Dit is een omstandigheid, waaraan destijds bij het bepalen van de plaats waar het nieuwe ziekenhuis zou moeten ver rijzen, te weinig aandacht is ge schonken", aldus de heer Dercksen. Hij vervolgde dat naar de mening van zijn fractie het Cityplan zeer veel haast heeft, zelfs al zou de bouw van het Cultureel Centrum met nevengebouwen voorlopig niet gerealiseerd kunnen worden. De heer Dercksen zei vervolgens de mening te zijn toegedaan dat zo lang het Cultureel Centrum niet ge realiseerd is, meer besteed moet worden aan financiële en daadwer kelijke steun van particulier initia tief op cultureel gebied. Hij zei er van overtuigd te zijn dat er beslist een weg te vinden zou zijn om de culturele verenigingen en stichtin gen in de gemeente beduidend gro tere steun te géven, dan tot dusver het geval is geweest. Hij betoogde dat vóór het tot stand komen van het Cultureel Centrum de belang stelling van een grote bevolkings groep, die zich tot nu toe indifferent toont voor muziek, film en toneel, gewekt moet worden. Hij zei te vrezen, dat, wanneer men daarin niet zou slagen, een rendabele ex ploitatie voorshands onmogelijk zal blijken. „Het particulier initiatief is waard, door subsidies ruimschoots in staat te worden gesteld, in zo groot mogelijke kring belangstelling te wekken voor kunst en cultuur", zo zei hij. Met betrekking tot de faktor grondkosten, stelde de heer Derck sen, dat zich de vraag voordoet, of het niet gewenst is bij de vaststel ling van een uitbreidingsplan, te vens de totale loop van het plan te begroten. De prijs van de grond zou dan verhoogd moeten worden met de te berekenen rente over de tijd j die gemiddeld verloopt tussen de verwerving en de uitgifte van gron den. Sprekend over het plan Recon structie Stationsplein, zei de heer Dercksen vernomen te hebben dat G.S. geen goedkeuring aan dit plan wilden verlenen, omdat met de Di rectie van de Nederlandse Spoorwe gen niet tot overeenstemming kon worden gekomen. Hij zei het op prijs te stellen te vernemen, of binnen kort 'n nieuw voorstel te verwach ten is om de verkeerssituatie op het Stationsplein en in de onmiddellijke omgeving daarvan te verbeteren. De openbare veiligheid noemde de heer Dercksen voor de gemeente 'n netelig probleem. Hij zei te menen dat de aandacht van het gemeente bestuur in deze teveel uitgaat naar een bepaalde detailsituatie. „Tot op heden missen we nog steeds een groot beleidsplan voor het stadsver keer en het doorgaand verkeer". De heer Dercksen zei verder dat voor automobilisten, die Waalwijk niet kennen de situatie op vele pun ten uiterst verwarrend is. Vervolgens pleitte hij voor aan dacht voor het openbare lokale ver keer. Hij meende dat het aan te be velen zou zijn, wanneer in de zo mermaanden het personenvervoer naar het recreatiegebied in de plan nen zouden worden opgenomen. Ook het Gemeentelijk Badhuis kreeg de aandacht van de heer Dercksen. Hij stelde dat ongeveer 'n 500 personen of ongeveer 125 gezin nen per jaar nog regelmatig ge bruik maken van het badhuis. 20 procent van deze bezoekers bestaat uit bewoners van andere gemeen ten. Hij meende ernstig te mogen stellen, dat slechts 200 personen, af komstig uit Waalwijk, zelf niet be schikkende over een badgelegen heid, geregeld gebruik maken van het badhuis, d.w.z. 1 procent van de totale Waalwijkse bevolking.Voor deze 1 procent wordt een gemeente lijk badhuis in stand gehouden dat alleen aan vaste lasten (rente en afschrijving) 9.900 en aan onder houd 2.500 per jaar kost. Daar komen dan nog bij de personeels- j kosten, verwarming etc. Het exploi tatietekort bedraagt dan ook jaar op jaar ruim 20.000.-. „Er ligt toch ergens een grens" zo meende hij te mogen stellen. Hij verklaarde dan ook dat aan het ge bouw zelf een nuttiger bestemming gegeven kan worden. „Het zal niet lang meer duren of de noodzake lijkheid van een halzweminrichting of instructiebad zal onder ogen ge- zien moeten worden", zo besloot hij j dit hoofdstuk. Ten aanzien van de reinigings dienst vroeg de heer Dercksen of hier geen besparingen zouden kun nen worden bereikt door toepassing van de moderne methoden van vuil ophalen zoals het gebruik van vuil nisemmers van geplastificeerd pa pier voor eenmalig gebruik. Naar aanleiding van het feit, dat voor de verpleging van armlastige krankzinnigen een bedrag van 163.000.- is begroot, waartegen over slechts een bedrag van 1996.- is opgenomen voor bijdragen van particulieren in de kosten van ver pleging, vroeg de heer Dercksen zich af, of er niet al te gauw een beroep gedaan wordt op de gemeen te. Hij wees op de christenplicht die de familie, de diaconie of het kerkelijk armbestuur in deze heeft. De heer Dercksen sprak in dit ver band over het solidariteitsgevoel en het zich mede verantwoordelijk we ten voor het welzijn van de even naasten. De heer van Seters, die namens de Werknemerslijst het woord voer de,'duidde, evenals de heer van Eijl. op het late ter tafel komen van de begroting 1964. Hij zei evenwel be grip op te kunnen brengen voor de vele moeilijkheden, die een spoedi ger behandeling in de weg hebben gestaan. De heer van Seters betoog de evenwel het bijzonder op prijs te zullen stellen wanneer voor 't jaar 1965 iets op deze achterstand zou kunnen worden ingelopen. Hij verklaarde verder dat de werk nemerspartij, ondanks het feit, dat deze te hoge winstmarges bij de be drijven afkeurt, begrip op kan bren gen voor de noodzakelijkheid van deze winsten in het kader van de algehele opbouw van het gemeente lijk budget. „Wij zijn ons n.l. zeer wel bewust van het feit, dat juist deze jarenlange beduidende winst uitkeringen er belangrijk toe heb ben bijgedragen, om Waalwijk een stedelijk allure te verschaffen en om tal van werken op het gebied van sport, recreatie, ontspanning en plantsoenering te verwezenlijken." De heer van Seters stelde even wel, dat de Werknemerspartij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat in het verleden wel eens teveel aandacht is geschonken aan winst vorming, die in feite geen winst be tekende, omdat dit volgens hem zou zijn gegaan ten koste van gewenste soms noodzakelijke, maar niet tot stand gekomen vervanging resp. uit breiding van gebouwen, installaties, materialen, etc. Hij zei vervolgens met bijzondere belangstelling de totstandkoming en uitgroei gevolgd te hebben van de Gemeentelijke Sociale Werkplaats, die hij een zegen noemde voor de vele gehandicapten. Sprekende over de woningbouw betoogde de heer van Seters dat er nog geen enkele mogelijkheid is voor „de gewone man" een beschei den eigen, woning te bouwen. „Nog steeds is er geen uitbreidingsplan, waarin voor de bouw van deze wo ningen ruimte is gepland." De heer van Seters gewaagde van het feit, dat het vorig jaar door het college van B. en W. mededeling werd ge daan over 't komende plan „Groene- woud" dat in deze lang gevoelde be hoefte zou voorzien. Hij waarschuw de voor het feit, dat over 5 jaar al les zo duur zou zijn geworden, dat aan het bouwen van een eigen wo ning niet meer te denken viel. Ten aanzien van het subsidiebe leid zei de heer van Seters, dat zijn fractie hiermee in grote lijnen ac- coord kon gaan. Hij zei met genoe- te hebben geconstateerd dat voor de Jeugdsportraad en voor de Sociale Jeugdraad een aanmerkelijk hoger bedrag is uitgetrokken. Hij ver klaarde niettemin te geloven, dat aan het jeugdprobleem meer aan dacht besteed dient te worden. Hij meende dat het wenselijk zou zijn, wanneer het gemeentebestuur zich op dit terrein eens alzijdig zou oriënteren. „Wij zouden zelfs dur ven adviseren daartoe een commis sie in te stellen, die de gehele ma terie bestudeert, bekijkt en infor maties inwint, hoe men elders te genover deze aangelegenheid staat. „Een uitvoerig en deskundig rap port aan de raad van deze commis sie, die volgens de hr. v. Seters geen raadcommissie behoeft te zijn, zou de basis kunnen vormen voor het bepalen van de gemeentelijke koers op dit punt voor de toekomst. De heer v. Sters zei verder dat de werk- y CABALLERO aVODdSllOW (ca 18.45 uur) Floris V laan - Parallelweg Ambrosiusweg naar finish Olympiaweg

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1