waaI wrjkse en UnQStRAAtse coutjant. WAALWIJK Immigratie van arbeidskrachten Circa 1500 kinderen namen deel aan door de Boerenleenbank georganiseerde kieurenwedstrijd Vader's blij zijn üoendervangers B.V. v. d. Brandt Ook Chinezen Een vijfde colonne MOORDEN IN KEULSE SCHOOL Ook misdadigers Wat gebeurt er op Celebes? Hluub v. d. Hout Tommie van Sambeek won eerste prijs Hoofdprijzen Overige prijzen J. H. VAN SON Willem van Oranjecollege publiceerde jaarverslag Per 31 december 1963 telde de school 310 leerlingen heeft aangename herinneringen aan haar reis en verblijf in Duitsland MAANDAG 15 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 46 De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.09+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 ECHO" Telegram-adres Tel. 04160 - 2621 Giotestraat 205. Waalwijk Bureaux: Opgericht 1878 De Indonesische verovering van Noord-Borneo Langs de 1600 km lange grens, welke het voormalige Brits-Borneo scheidt van het Indonesische deel, wordt verbitterd gevochten, de „wapenstilstand" ten spijt. Regeringstroepen van de nieuwe staat Ma leisië, bijgestaan door Britse legeronderdelen van de land-, zee- en luchtmacht, leveren voortdurend verbitterde gevechten tegen de in- en aanvallen van franctireurs (sluipschutters) van Indonesische af komst. Voornamelijk in het gebied van Serawak neemt het aantal overvallen met de dag toe. Overvallen op eenzame grensposten en afgelegen ne derzettingen, moord en brandstichting, kortom, een jungle-oorlog in de juiste zin van het woord is aan de gang in Noord-Borneo, dat nu deel uitmaakt van de nieuwe staat Maleisië. Het laat zich wel aan zien, dat deze jungle-oorlog onder de thans gegeven omstandigheden piet alleen bloedig zal verlopen, doch ook een langdurige en, mede daardoor, een kostbare geschiedenis belooft te worden. In het gebied rond Serawak bevinden zich naar ruwe schatting om en nabij 650 infiltranten en terroristen van Indonesische nationali teit en voor zover kon worden nagegaan maken deze lieden zonder meer deel uit van het geregelde Indonesische leger. Deze groep wordt nog meer ver sterkt door circa 400 militair ge schoolde, Chinese communisten. In en rond Serawak is een aantal Chi nese nederzettingen gevestigd, waar door de bewoners sago, rijst en peper wordt verbouwd. Deze Chinese boeren en planters bleken echter voor het grootste deel uit het naburige Indonesië afkomstig te zijn. De communistische onder grondse beweging heeft zich in de loop van de tijd voornamelijk in Serawak kunnen concentreren, doch dank zij de hulp van de in heemse bevolking werden er nogal wat communistische agenten en sa boteurs van Chinese nationaliteit en afkomst in arrest gesteld. In de kop van het voormalige Brits-Borneo (Saba), zijn eveneens moeilijkheden ontstaan, doch hier zijn het niet de Chinezen, doch de Indonesiërs die strubbelingen ver oorzaakten, waardoor een (Brits) militair ingrijpen geboden bleek. Opgemerkt zij echter, dat het ge bied om Saba voor actie ongeschikt is door de bodemgesteldheid van het gebied (moerasgronden). De autoriteiten kregen in en om Saba te kampen met de illegale vestiging, druppelsgewijze, van bij na 30.000 Indonesische land- en bos- arbeiders, die er wegens het tekort Een 42-jarige geestelijk gestoor de man heeft donderdag j.l. in een katholieke lagere school te Volks hoven, een voorstad van Keulen, 'n afschuwelijk drama aangericht. Met een eigengemaakte vlam menwerper en een lange, zelf ver vaardigde speer drong hij op het schoolplein door, richtte zijn af schuwelijk moordwerktuig door de ramen van de klassen op de kinde ren, vocht met onderwijzeressen en stak met zijn speer. Nadat de waan zinnige, Walter Seiffert, ongehin derd had kunnen huishouden, nam hij een insectenverdelgingsmiddell in en vluchtte. Een politieman schoot hem in zijn been. Een onder wijzeres lag toen dood op het speel terrein. Twee anderen en 28 kin deren, de meesten ongeveer tien jaar oud, waren zwaar gewond, 'n tweede onderwijzeres overleed in het ziekenhuis. Daar stierf donder dagavond ook de dader. Walter Seiffert, van oorsprong bankwerker, maar sinds 1960 in valide, drong om half tien door de hoofdingang binnen. Hij vergren delde de deur achter zich met een houten wig en rende het school plein op. Daar haalde hij uit een zak, die hij bij zich had, een tuin- sproeier, welke hij tot vlammen werper had omgebouwd. De brand stof is waarschijnlijk aceton ge-i weest. Seiffert holde naar een van de schoolbarakken, sloeg de ramen in en richtte de meterslange vlammen naar binnen. De onderwijzeres schreeuwde de kinderen toe, op de grond te gaan liggen, maar het was al te laat. Verscheidene jongens renden met brandende kleren, gil lend van angst en pijn in alle rich tingen weg. De krankzinnige sloeg inmiddels de ruiten van de drie andere loka len in en zette zijn afschuwelijk werk voort. Daarna richtte hij zijn vuur op een klas met meisjes, die onder leiding van een 67-jarige on derwijzeres op 't schoolplein gym nastiek hadden gedaan. Men vreest dat er nog meer slacht offers zullen vallen. aan arbeidskrachten niet alleen werden geduld, doch er ook grif werk vonden. Ruim 14.000 van de ze lieden vestigden zich in het ha vengebied van Tawau, welke ves tiging echter gevaren met zich mee bracht ten opzichte van de lands verdediging. Het viel vooral op, dat er dage lijks langs illegale wegen Indone siërs, zonder in het bezit te zijn van paspoorten en van verblijfsvergun ningen, over de grens kwamen om zich rondom Saba te vestigen. De ze immigratie is onder meer een gevolg van het feit, dat de levens standaard in het jonge Maleisië aanmerkelijk hoger ligt dan in In donesië. Op Noord-Borneo schreeuwde men om werkkrachten maar deze lieden kwamen, zonder dat er om gevraagd werd, uitgerekend uit In donesië. De vraag naar en het te kort aan arbeidskrachten maande de autoriteiten tot een zeker soe pel optreden, vooral wat de toela ting betreft, hoewel het dreigende gevaar daaraan verbonden pas ach teraf werd ingezien. Het is hier ook opgevallen dat de Indonesische autoriteiten vrijwil ligers hebben geworven onder de tot i ele jaren gevangenisstraf ver oordeelden, welke lieden werden opgeleid voor de jungle-oorlog en i voor sabotage-acties in Noord-Bor- 1 neo. Van deze aldus opgeleide ter roristen van Indonesische nationa liteit werden er in de loop van .slechte enkele maanden nadat zij in Noord-Borneo waren „ingezet" reeds velen onschadelijk gemaakt of op andere wijze buiten gevecht gesteld. Bij de bestrijding van de terro risten zijn om en nabij 10.000 man van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht betrokken. President Soekarno heeft de Engelsen er prompt van beschuldigd de hand te hebben in de ongeregeldheden op Celebes. Daar moesten 20 batal jons Indonesische stoottroepen wor den heen gezonden, om voorname lijk in het binnenland in actie te komen tegen een naar schatting 10.000 man in opstand geraakte le den van de zogenaamde Daroel- Islam-beweging die, nog versterkt door 5 bataljons geregelde troepen van 't Indonesische leger, zich van de centrale regering wilden ont doen. Reeds op 5 april j.l. werden on geregeldheden op Celebes gemeld, toen een vijftigtal aanhangers van de Daroel-Islam een Indonesische colonne overviel. Deze opstandelin- t gen, staande onder leiding van de i Indonesische luitenant-kolonel Ma- tolla, kunnen president Soekarno Mevrouw, bent U een f'ijn- proefster Koop dan uw Hollandse kaas bij een vakman. Probeert U eens onze fijne graskaas of heerlijke grote gatenkaas. Uw kaasspecialist is Iedere woensdagmiddag op Waalwijkse markt. Let op de hygiënische verkoopwagen. x niet vergeven, dat hij weigerde van Indonesië een mohammedaanse staat te maken. De luitenant-kolonel Matolla is wel de voornaamste tegenstander van Soekarno, tezamen met de lei ding van de Daroel-Islam op Cele bes. Van overste Matolla werd on der meer bekend, dat hij zich bezig houdt met illegale export in copra terwijl hij de aanhangers van de Daroel-Islam van wapens en mu nitie voorzag. President Soekarno heeft thans bevolen, dat zijn gezag en orde, rust en veiligheid op Celebes op de nationale feestdag - 17 augustus - moeten zijn hersteld, terwijl hij zich niet verder ontzag, de Engel se autoriteiten op Noord-Borneo te beschuldigen de opstandelingen van wapens, munitie en van medica menten te hebben voorzien. Tommie van Sambeek, Klooster- weg 23 Waalwijk is de grote win naar geworden van de kieurenwed strijd die door de Boerenleenbank Waalwijk ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan was georganiseerd. De Waalwijkse jeugd legde bij zonder grote belangstelling voor de ze wedstrijd aan de dag, want niet minder dan 1100 kinderen stuurden hun plaat in. Een jury, bestaande uit vijf leden, kreeg de niet gemakkelijke taak om de 50 door de Boerenleenbank ter beschikking gstelde prijzen onder de inzenders te verdelen. Donderdagavond vond in de zaal Thalia, onder belangstellend oog van de vele ouders de prijsuitreiking plaats, waarbij de winnaars en win nares j es werden toegesproken door de heer Keetels, kassier van de Boe renleenbank in Waalwijk en door de heer v. d. Mee, president van de raad van toezicht. Hieronder laten wij de namen volgen van die vijftig meisjes en jongens aan wie een prijs kon worden uitgereikt. le prijsTommie v. Sambeek, (polshorloge)2e prijs: Tineke Cra mer, (fototoestel)3e prijs: Mar ja Mulders, (Rolschatsen)4e prijs Jan Marcelis (vulpen)5e prijs Marianne v. d. Avoird, (pop) 6e prijs: Crista Labordus, (leren boekentas) Ria v. d. Wardt, Anne Mieke Vermeer, Max ten Dam, Ellie v. d. Veer, Ria Korthout, Lizet de Veer, Adje Colijn, Janine v. d. Gouw Martin de Roos, Ilse de Roos, Dim- phie v. Kuyk, Loeki Vesters, Martie Didden, Marlies Gloudemans, Twan v. d. Linden, Mariette v. d. Wilden berg, Pammie Hobbelman, Hennie v. Huiten, Hans Heyhuurs, Ellen Lugtenborg, Joke Stokwielder, Pe tra Litzroth, Gerard de Jong, Nellie v. d. Westen, Toosje v.d. Westen, Rini Mieris, Sjaak Wassenaar, An nie Pruyssers, Begga Kouters, An nie v. Cromvoirt, Hans Brok, Jacky Didden, Corry Wagemakers, Ria v. Haren, Bart Meulemans, Dik v. Wanrooij, Trudy Both, Caszlo Sipos, Marie José v. Herwijnen, Anneke v. Laarhoven, Jeroen Langbroek, Frans Sebrechts, Mirjam de Leeuw, Henk Lambooij. In opdracht van de Directie Bui tenlandse Dienst van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gra- venhage zal onze oud-plaatsgenoot, de heer J. W. van Son, worden overgeplaatst naar Harer Maje- steits Ambassade te Warschau (Po- len). De heer van Son, die momenteel als Hoofd der Consulaire Afdeling verbonden is aan Harer Majesteits Ambassade te Helsinki (Finland), was voorheen reeds werkzaam op onze diplomatieke Missies in Ca nada, Groot-Brittannië, Pakistan, en Liberia. Tevens zal per 1 juli a.s. een mi litair bureau aan Hr. Ms. Ambas sade te Warschau worden toege voegd. De heer en mevrouw van Son-v. Boxtel zullen eind deze maand Fin land verlaten. H.S.V. "VISSERSLUST". Op zaterdag 6 juni hield de hengelsport- vereniging Visserslust weer een onderling concours. Al vroeg in de morgen stond de zon hoog aan de hemel en beloofde dus alle goeds voor deze dag. En inderdaad, toen om ongeveer half drie het sein werd gege ven dat de wedstrijd een aanvang zou ne men, hadden de ruim 160 deelnemers geen klagen over het weer en zou het alleen af hangen van de kunst om ook een of meer dere visjes te verschalken, en vooral om uit te maken wie zich dit jaar koningsl visser mocht noemen. Daar de vangst na afloop hijzonder klein bleek te zijn, steeg de spanning ten top, en zou niet eerder he kend worden wie nu wel koningsvisser was, dan als de wedstrijd volledig uitgemaakt was. Toen dan ook in de feestelijke zaal van ons clublokaal, J. de Nijs, de ruim 160 deel nemers met hunne dames om even over 8 uur begroet werden door de vrolijke tonen van een orkestje o.l.v. dhr. de Nijs uit Oosterhout, was er de stemming al spoedig in en werden er links en rechts vrolijke kwinkslagen uitgedeeld. Toen om ongeveer 9 uur onze voorzitter de heer Blom. een aanvang maakte me de prijsuitreiking, bleek dat het bestuurslid de heer A. van Eggelen koningsvisser was geworden voor 1964, met een totaal lengts van 216 cm aan gevangen eniging, echter alleen op vrijdagavond tus sen 7 en 9 uur. Ook de opgaven voor deelname aan het Ned. kampioenschap van de A.H.B. moe ten op dit adres opgegeven worden, en wel zo spoedig mogelijk, gezien het vele werk dat hieraan verbonden is.Ook 'het afhalen van de aangevraagde peurvergunningen kan alleen op deze dag geschieden. Voorts deelde de voorzitter mede dat er in de parochie St. Jan te Waalwijk 's Zon dags om 6 uur in de morgen gelegenheid is om de H. Mis bij te wonen, dit is op ver zoek van de zeilvereniging en de hengelver- eniging gedaan, om ook de mensen dn de gelegenheid te stellen op zondag zo vroeg mogelijk van de mooie natuur te kunnen genieten. Het Willem van Oranjecollege be staande uit H.B.S. A, H.B.S. B en telde per 31 december 1963 310 leerlingen, tegen 294 leerlingen tegen eind januari van dat jaar. De leerlingen zijn uit de gehele streek afkomstig, namelijk 69 uit Waalwijk, 67 uit Sprang-Capelle, 30 uit 's-Hertogenbosch, 19 uit Eethen, uit Tilburg 14, evenals uit Heusden 's-Gravenmoer, Raamsdonk 13, en vis. Er ging een daverend applaus door de zaal. Toen de voorzitter eindelijk gelegenheid kreeg hem hiermee van ganser harte te fe liciteren, zei hij o.m. dat het hem bijzonder verheugde dat juist hij koningsvisser was geworden, temeer als men bedenkt wat deze man voor de vereniging heeft gedaan ennog steeds doet. Nog nooit was er op de heer van Eggelen een vergeefs beroep ge daan als er werk aan de winkel was, steeds was en is hij' nog beschikbaar om, om het even welke werkzaamheden, met grote lief de voor onze vereniging uit te voeren. Vervolgens spelde de voorzitter de heer van Eggelen het koningskruis op de borst en overhandigde hem de wisselbeker, die een jaar in zijn bezit zal blijven. In zijn dankwoord zeide nieuwe koning o.m., dat hij oprecht blij was met deze eer. Reeds 30 laar lang heb ik dit doel voor ogen gehad, maar nimmer kon het verwe zenlijkt warden. Wel werd ik reeds drie maal in deze 30 jaar eerste op het con cours, maar nimmer werd ik koningsvis- ser, maar eindelijk is dit dan toch gelukt en ik ben er daarom trots op mijzelf koning te mogen noemen. Hij hoopte nog lang zijn beste krachten voor de vereniging te kun nen geven, opdat zij moge 'groeien en bloei en. Hierna kreeg de voorzitter de gelegen heid de verdere uitslagen bekend te maken. komt door een fijne verrassing op VADERDAG Denkt U eens aan de talloze mogelijkheden om hem blij te maken: Das, Sokken, Manchet knopen, Overhemd, Sport- shirt, vakantiepullover. Elk cadeautje leuk verpakt! HERENMODE Grotestraat 155 Fil. M. v. d. Brand-Hens WAALWIJK 2e werd Vingerhoeds, 3e L. Verschuren, 4e v. d. Koppel; 5 H. Emmers, 6 C Ver hoeven, 7 C. Blom, 8 C. J. van Laarhoven, 9 A. Remmeren, 10 J. Roeien. Na de prijsuitreiking vroeg de voorzitter de heer Blom nog even het woord voor de volgende mededelingen Op de eerste plaats deelde hij mee dat onze leden in de gelegenheid worden ge steld om aan het onderling concours van de federatie de "Alm" mee te doen en wel op 20 juni e.k., de opgaven kunnen worden gedaan op het secretariaat, Bremstraat 23, alwaar men ook alle gewenste inlichtingen kan bekomen, niet alleen over dit concours, maar over alle zaken betreffende de ver- Geertruidenberg en Drunen ieder 10, Vlijmen 9, Dussen en Veen ieder 8, Vught 7, Wijk en Aalburg en Loon- opzand 5, Made en Drimmelen 2, evenals Waspik en tenslotte Almkerk, Brakel, Heluvoirt en Lage Zwaluwe 1.. Zonder al te veel moeite kunnen deze leerlingen in de aanwezige loka len worden ondergebracht. Wel moet daarbij de dokterskamer en het lokaal bestemd voor naaldvakken door een klas worden bezet. De eindexamens het afgelopen jaar hadden een bevredigend verloop. Voor HBS A gingen 10 kandidaten op, waarvan er één werd afgewezen; HBS B 12 kandidaten, waarvan er 3 werden afgewezen en aan het eind examen MMS namen 10 kandidaten deel die allen slaagden. De Stichting "Het soboolconcert" was ook het afgelopen jaar weer ac tief. Op 4 februari verzorgde deze stichting een optreden van de sopraan Lea de Boer in samenwerking met Leo Rommerts, bas bariton, terwijl op donderdag 28 maart "De Naohte- gaal" werd opgevoerd met muzikaal intermezzo. In het kader van deze stichting werd o.m. op 12 december door Hélène Oosthoek een concert verzorgd. Het Koninklijk Instituut voor de Tropen zond het afgelopen jaar weer verschillende sprekers. De Oudleer- lingenvereniging was op zaterdag 6 april actief, terwijl op 4 mei de tra ditioneel geworden sportdag werd gehouden. Op 7 februari en 8 novem ber hielden de docenten spreekuur, terwijl voor de ouders van de leer lingen van de eerste klas op 25 sep tember een ouderavond werd gehou den. In het kader van het adoptiepro gramma werden door medewerkers van Grasso's Koninklijke Machine- fabrieken verschillende lezingen ge houden. Ook maakten verschillende klassen dit jaar weer excursies. Ook de werkweken waren in 1963 weer in het programma opgenomen. De leerlingen van 4 b logeerden van 28 jan. tot 2 fébr. in C.S. Oolgaardt- huis in Arnhem, evenals de leerlingen van 4 a en 4 MMS, die echter hun werkweek hielden van 11 febr. tot 16 febr. De 5e 'klassers gingen van 12 tot 20 december naar Berlijn. Woensdag 17 juni zal de vereni ging tot Stichting en Instandhouding voor Scholen van U.L.O. en M.M. en Voorbereidend H.O. op protestants christelijke grondslag in Waalwijk en omgeving, waaronder ook het Wil- lem van Oranje College ressorteert in het i schoolgebouw aan de Floris V- laan in Waalwijk een ledenvergade ring houden. Zoals wij reeds in onze vorige edi tie mededeelden heeft een viertal van de B.V. van den Brandt, gevestigd bij de heer Henny de Ruyter te Waalwijk het in Kiel in Duitsland gepresteerd het kampioenschap van Europa voor clubteams te behalen, een prestatie die grote bewondering en respect af dwingt. We hadden het genoegen een on derhoud te hebben met de heer Hen ny de Ruyter, de kopman van het kampioensviertal, waarvan verder deel uitmaken de gebrs. Wim en Cor Soe- terboek uit Kaatsheuvel en J. van Al phen uit Waalwijk. De reis naar Kiel (pl.m. 700 km) werd per auto gemaakt, zodat de spelers van B.V. van den Brandt, toen zij woensdag avond 3 juni in Kiel arriveerden, zo spoedig mogelijk hun hotel opzochten om van de vermoeienissen van de lange reis te bekomen. Donderdagmorgen 4 juni had de ontvangst van alle deelnemende teams plaats op het stadhuis te Kiel, waar de deelnemers werden toegesproken door de Burgemeester van die stad en door de Wethouder van sportzaken. Deze heren heetten de teams uit Span je, Zwitserland, België, Nederland en Duitsland hartelijk welkom, waarna om half twee de officiële opening van het tournooi plaats had in de aula van de Hebbelschule te Kiel, een prach tige zaal, voor dit biljartevenement uitermate geschikt. Dat men in Kiel met dit biljart gebeuren meeleeft, be wijst het feit, dat de schooluren voor deze dagen waren verzet en wel van 's morgens half 8 tot 's middags 13 uur, zodat de leerlingen 's middags vrij hadden en om 13.30 uur met de wedstrijden kon worden begonnen. De organisatie van deze wedstrij den was in handen van het Gewest Noord-Duitsland van de Duitse Bil jartbond. De poule's (geselecteerde ploegen van elk deelnemend land) werden aan het publiek voorgesteld door de voor zitter van het organiserend gewest, dat voor een prima organisatie had gezorgd. De telhorden werden be diend door meisjesleerlingen van de school, in uniform. Ook de schrijf sters waren gerecruteerd uit meisjes van deze school. Er waren interna tionale arbiters. Er werd door alle teams gespeeld met als voornaamste doel winstpun ten te behalen, met als gevolg dat er voornamelijk verdedigend werd ge speeld, vooral door de Spanjaarden en de Belgen, zodat er partijen bij wa ren, die 2^2 a 3 uren in beslag na men. Wat de uitslagen betreft het vol gende, Vrijdagmiddag speelde het Waal wijkse team tegen Keulen en won de ze ontmoeting met 8-0. Zaterdag middag volgde de wedstrijd tegen Genève, die door Waalwijk met 6-2 werd gewonnen. Zaterdagavond werd met 2-6 ver loren van Antwerpen, terwijl zon dag tegen Barcelona met 4 4 werd gelijk gespeeld. Al met al hadden de spelers van v. d. Brandt zich in dit zware tournooi de sterksten getoond en konden de fraaie Europa-cup mee naar Waalwijk nemen. De prijs-uitreiking had plaats in de Kieler acjhtclub, gelegen aan de grote jachthaven van Kiel, door de voorzitter van de Europese Biljart bond, tevens voorzitter van de Bel gische Biljartbond de heer Troffaes, de schenker van de fraaie coupe. Het team dat de cup in vijf jaar het meeste wint, mag hem als eigendom beschouwen. Laten we hopen dat dit de Waal wijkse B.V. van den Brandt zal zijn. Tijdens de prijsuitreiking werd een dankwoord gesproken door de Ne derlandse official de heer Walda uit Maassluis, penningm. v. d. K.N.B.B. In verband met het behalen van deze Europacup zal het kampioens viertal hedenavond om 18.30 door 't Waalwijkse Gemeentebestuur worden ontvangen, waarna om 20 uur de hul diging in het clohlokaal hij de heer Henny de Ruyter zal plaats hebben..

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1