wAAlwijkse en UnqstRMtse couraiu Europese statistieken Dutch Swing College Band Prioriteitenschema door Vlijmense raad aanvaard Zondag 5 juli in Oe Gecroonde Leersse te Waalwijk ?G Nederland weinig wijn, weinig auto's, zuinig leven Onrustige Zenuwen"* Dienstbetoon pluspunt van de middenstand HET BRABANTS ORKEST KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAN TUINBOUW- EN PLANTKUNDE -van-donderdag-tot- donderdag- il 14 vragen brillen van Mijnhard*'» Zenuwtablettan BELANGRIJKSTE NIEUWE PTT-TARIEVEN VRIJDAG 3 JULI 1964 85e JAARGANG No. 51 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. v/eek (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgencnt 1878 ^Bureaux^^iotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De Nederlander is, vergeleken met de gemiddelde Europeaan, een zuinig man. Dat blijkt wel hreel duidelijk uit de statistieken, die door nijvere reke naars van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) zijn opgesteld. Het zijn meest dorre cijfers, maar zij geven toch een beeld, dat wel wat an ders is, dan wij zo in het algemeen over ons zelf hebben gevormd. Wat b.v. de woonsituatie betreft, staat Ne derland helemaal niet zo slecht geno teerd, maar afgaande op de cijfers is het met de gezondheidszorg in ons landje niet zo best gesteld. De meeste' artsen bijvoorbeeld in West Europa bezit Italië, dat ons met 163 doktoren per honderd duizend inwoners danig de loef afsteekt. Nederland heeft er 111. Rusland, ter vergelijking, 194. Met de apothekers is het in Neder land ook al erg karig gesteld wij hebben er zeven per honderdduizend inwoners. Dan zitten België en Italië met 61 wel heel wat beter in de edele pillenmakers. De ziekenhuisruimte is ook niet om over te adverteren. Wij hebben 744 bedden per honderddui zend mensen, tegen, om maar wat te noemen, ruim vijftienhonderd in Zwe den, twaalfhonderd in Luxemburg en elfhonderd in Oostenrijk. Hiertegenover staat, dat Neder land wel het veiligste land is voor wat betreft het werk. Als men ten minste de cijfers in de metaalindu strie als basis mag nemen. Het aan tal dodelijke ongevallen in deze tak OPTICIEN - WAALWIJK van nijverheid in Nederland was in 1962 0,05 per miljoen arbeidsuren, tegen 0,2 in Frankrijk, 0,12 in Duits land en 0,15 in Italië. Nederland is, volgens de EEG-sta- tistieken, nog altijd het dichtst be volkte landje van Europa 351 inwo ners per vierkante kilometer, tegen 303 in 'België. Het is echter een fa beltje, dat bij ons ook de meeste ge boorten per duizend inwoners voor komen. Wij hebben er 20,8 per dui zend, Spanje en Portugal steken Ne derland duidelijk de loef af met 21,1 en 24,7, terwijl het onze ook heel wat minder is dan het cijfer, dat zowel voor Rusland als Amerika geldt 22,4. Het laagste geboortecijfer in Europa heeft overigens Zweden, waar per aar slechts 14,2 geboorten op duizend inwoners voorkomen. Het sterftecijfer is in Nederland gunstig laag (7,9 per duizend inwoners), maar nog altijd hoger dan in Canada (7,6) en Rusland 7,5). Het hoogste sterfte cijfer in Europa heeft overigens Oos tenrijk (12,8). Wie gedacht had, dat de Neder lander de beste aardappeleter van Europa is, heeft het mis. Wij consu meren gemiddeld 96,1 kilo per hoofd per jaar. Maar wij worden toch ver- 50 JAAR PNEM. Op 3, 4 en 12 juli a.s. wordt te Geer- truidenberg, in het kader van de feesten 50 Jaar PNEM" een groot Muziek- en Songfestival gehouden, waarvoor veel be langstelling bestaat. Er zijn vele deelnemers uit de Langstraat en 'l Land van Heusden en Altena. Medewerking verlenen o.m. De Rianta's uit Waalwijk en de Hansen Sin gers uit G'berg, beiden bekend door het optreden voor de T.V. Voor het groot Intern. Drumbandconcours op zaterdag 11 juli a.s. hebben 20 korpsen ingeschreven, o.m. een Belgisch, 's Avonds grote show door Tamboer en Pijperkorps Jong Holland uit Zwijndrecht (130 leden) op de feestelijk versierde Markt. slagen door de Belgen, die 125,5 kilo aankunnen en de Duitsers, die ieder een de baas zijn met 131,5 kilo. Wel zijn wij heel karige wijndrinkers. Daar winnen het de Fransen met 124 liter per hoofd per jaar, op de, tong ge volgd door de Italianen met 112 liter. De Nederlander komt niet verder dan 2,3 liter. Auto's hebben wij hier, ondanks 't drukke beeld op de wegen, ook nog niet zo veel, gerekend naar ons inwo nertal. De Zweden zitten er het dikst in met 173 auto's op duizend inwo ners. Nederland heeft er 56. Fran krijk en Engeland al ruim tweemaal zoveel. Om nog even op de tafel te rug te komen wij eten er zuinig van. De Nederlander geeft gemiddeld 32,9 percent van zijn "consumptieve uit gaven" uit aan eten, heel wat minder dan de Fransen (50,6), de Italianen (57,8) en de Duitsers (40,7). Voor wat het aantal calorieën, de brandstof voor ons lichaam, betreft daarin worden wij in onze dagelijkse con sumptie voorbijgestreefd door de De nen, Zwitsers en Finnen, die ver bo ven onze dagelijkse 3.020 calorieën uitkomen. Zelfs als melkmuiltjes worden wij verslagen. De Nederlan der drinkt per jaar 120,6 liter, de Zwitser 178,6 liter. Aan roken en ontspanning besteden wij ook niet zo veel 4 en 6,4 percent van onze con sumptieve uitgaven, waarmee wij het zuinigjes aandoen, vergeleken met de Europese broeders. Tot slot de woonruimte. Ondanks onze schrijnende woningnood hebben wij nog niet eens zo weinig levens ruimte. Tenminste als men het uit drukt in het aantal mensen per ver trek. Nederland heeft hetzelfde getal als Zweden 0,8. De Luxemburgers en de Amerikanen hebben het in de wereld nog het ruimst met een ge middelde van 0,6 per vertrek. Ter ver dere vergelijking Belgen, Britten en Denen staan op 0,7. En wie het niet gelooft kan het gaan narekenen bij de EEG. Maandagavond heeft de raad van de gemeente Vlijmen het door de Burgemeester en wethouders aan geboden proriteitenschema voor grote kapitaalsobjecten goedge keurd. Het betjrof een zevenjarenpla'n waarmee zo'n slordige vier miljoen gulden zijn gemoeid. Niet minder dan 33 objecten zijn daarmee tot en met 1970 vastgesteld. De objec ten zijn verdeeld over de gehele ge meente. Ze zullen naar urgentie worden uitgevoerd. Zo wordt in 1964 de Karrestraat, de Korte Hei straat, de Heistraat, de Ekelaar- laan en de Torenstraat gereconstru eerd, waarbij tevens de riolering wordt aangepast aan de eisen des tijds. In 1965 wordt het eerste deel van het Cultureel Centrum aangepakt, in '66 het tweede deel. 1967 zal een uitbreiding van het sportveldencom plex aan de Vliedberg te zien ge ven en o.m. de bouw van een nieu we brandweer kazerne. In 1968 komt de riolering en de herstrating alsmede de aanleg van een trottoir in de Meliestraat in uitvoering, zo ook in de Haarsteegsestraat. In 1969 en 1970 tenslotte zal in twee gedeelten de bouw van het ge meentehuis worden aangevangen, waarmee tenminste 1.200.000 gul den mee gemoeid zal zijn. De wegenaanleg, verbetering en onderhoud van wegen, achtte de heer Dekkers wat verwaarloosd in het prioriteitenschema. Burgemees ter Schweitzer wees op de jaarlijk se begrotingsposten. Hoewel het jammer was, dat de gemeente Rosmalen zich had terug 'getrokken van het continue bouw plan besloot de raad samen met de gemeente Vught de plannen ver der uit te werken. Zodra de Gedeputeerde Statiën goedkeuring verlenen zal ten noor den van „het Plein" een speelplaats worden gerealiseerd. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door: 1000 gulden werd gegeven voor de opleiding van vier gezinsverzorg sters; een overeenkomst met de N.V. Waterleiding Mij. Oost Bra bant zal een vijftal percelen aan de Kloosterstraat op water aanslui ting geven; G. Blikman werd in staat gesteld de woning Catherina- straat 14 voor 11.764 gulden te ko pen; er werd grond gekocht in de Bernse Hoeve van de weduwe G. van Hooff-Branten uit Heusden en mevrouw A. Leijssen van Hooff uit Rotterdam, alsmede van M. J.. Pulles te Haarsteeg voor de aanleg van een ijsbaan; van de zusters van J.M.J. uit Den Bosch en de pa rochie St. Jan werd grond gekocht voor de bouw van een nieuwe kleu terschool; verkocht werd grond aan J. v. d. Sande en J. C. M. v. d. Sande, die een dubbel woonhuis gaan bewonen; grond voor wonin- gen werd ook verkocht aan B. van Esdonk. M. Kuipers en A. van Veld hoven. Tenslotte werd aan de stichting Hypotheekfonds grond verkocht voor de bouw van acht zg. Bo- gaers-bungalows. De directe relatie tussen onderne mer en klant is nog altijd één van de pijlers, waarop het midden- en klein bedrijf rust. De grotere ondernemin gen missen dat directe contact. De supermarkets bv. en dat is waar schijnlijk een van de redenen, dat de ze in het land van hun oorsprong, de Verenigde Staten, duidelijk op hun retour zijn. Het directe contact stelt de onder nemer in staat zijn bedrijfsvoering voortdurend en snel aan te passen. Voor die aanpassing heeft het grote bedrijf kostbare en seoms tijdrovende studies nodig. Middenstander gids en gastheer. Een goed verzorgd assortiment, af gestemd op de wensen van de klant, maakt dat hij een winkelbedrijf graag bezoekt. Samen met de klant zal de middenstander juist die artikelen moeten kiezen, die de eerste de mees te bevrediging schenken. Belangrijk daarbij is een aantrek kelijke etalage, die "voorlichtend" werkt. Ook op die momenten, dat de klant niet in het bedrijf is, is het belang rijk, dat er een band bestaat tussen hem en de winkelier. Dat kan door voorlichting via advertenties of bro chures. Om de klant naar de winkel te krijgen kunnen speciale aanbiedin gen of demonstraties een zeer goed middel zijn. Middenstander vakman. In de ogen van de kopers is de middenstander niet alleen de verko per. De koper verwacht niet alleen, dat de middenstander het gevraagde artikel heeft. Hij is ervan overtuigd, dat hij bij een "vakman" koopt, die dan ook zijn adviseur en vertrouwens man is. Goede verpakking is veelal een extra-reclame voor een middenstands- bedrijf. Een koop is natuurlijk pas ge slaagd, wanneer zowel de klant als de middenstander tevreden zijn. Duur zame gebruiksgoederen eisen een zorgvuldige installatie, bediening en onderhoud om klachten te voorkomen. Het is voor de kopers prettig te we ten, dat zij op deze "service" na de levering kunnen rekenen. Bovenstaande punten zijn er enkele uit een brochure van de Voorlichtingsdienst voor de Middenstand van het Mi nisterie van Economische Za ken. Ter afsluiting van het tweede seizoen van de "Cocktail - Soos - Waal wijk heeft het bestuur een grote dans- en showavond georganiseerd. Deze slotavond wordt gehouden in "De Gecroonde Leersse" te Waal wijk en men heeft het welbekende en zeer populaire dixieland-orkest The Dutch Swing College" kunnen contracteren. De Cocktail-soos is een door een aantal Waalwijkse jongelui in 1962 opgerichte jongeren-sociëteit, die zich tot taak stelt het organiseren van gepaste ontspanningsavonden voor haar leden. De avond, waarop The Dutch Swing College Band optreedt, is ove rigens ook toegankelijk voor de ou ders van de leden en overige belang stellenden. PETER SCHILPEROORT DE ZIEL De ziel van het orkest, dat ook in Waalwijk velen zal trekken, is onge twijfeld Peter Schilperoort. Deze speelde jazz met een aantal studenten op het einde van de laatste wereld oorlog, toen de bezetter dat verboden had. Het gebeurde dan ook in kel ders. Spoedig na de oorlog geschiedde, wat nauwelijks verwacht kon worden: de jazz-spelende studenten, die in wezen slechts copiëerden, kregen in Nederland een grote faam onder de naam "The Dutch Swing College". Na enige wijzigingen in de bezet ting van de band kwam de groep ten slotte in een definitieve samenstel ling. Spoedig was Peter Schilperoort c.s. een van de beste dixielandspelers in Europa. In die tijd was de band nog een amateurband en niettemin was ze on misbaar op welk jazzfestival dan ook. Ze speelden in alle Europese landen, begeleidden Sidney Bechet en men zegt, dat Louis Armstrong zich heeft laten ontvallen, dat dit nu de jon gens waren waarmee hij zou willen spelen. VOLLEDIGE PROFS In 1955, na zijn studies voltooid te hebben, ging Peter Schilperoort bij Fokker werken en liet de leiding van de groep over aan de bekwame Joop Schrier. Steeds duidelijker werd het, dat een amateurgezelschap niet aan de steeds stijgende vraag kon beantwoor den en zo liet Peter Schilperoort Fok ker Fokker en nam opnieuw de lei ding van de band op zich, die nu ge heel op beroepswerk omschakelde. De eerste grote toemee, door Duits land, bracht tienduizenden enthou siaste mensen in de zalen. Andere landen in Europa volgden. Een uitzending voor de Italiaanse T.V. had naar schatting een optimaal aantal kijkers van 32 miljoen mensen. De Nederlandse regering begon de band als "muziek-ambassadeurs" te gebruiken op internationale tentoon stellingen en "Hollandse weken". PLATEN Vele platen, zoals de versies van „Marina" en "Milord" gingen recht naar de top van de hitparades. De pla ten werden en worden over de gehele wereld verkocht, mede dank zij een wereldtoernee die de band bracht in Zuid-Amerika, Maleisië, Singapore, Hongkong en Japan. Seizoen 1964/1965. In het nieuwe seizoen zal Het Bra bants Orkest wederom, naast de abonnementsconcerten in de grote steden, concerten geven in de kleinere gemeenten. Aangezien de planning van het nieuwe seizoen bijna geheel voltooid is, verzoeken wij de Kunst kringen en concert-organiserende in stanties, die hun aanvraag nog niet indienden, dit bij voorkeur met enige spoed te doen. Voorts vestigen wij gaarne Uw aandacht op de kamermuziekensem- bles uit Het Brabants Orkest. Een Met ingang van 1 juli zijn de reeds aangekondigde tariejfswijzir- gingen in van de PTT-tarieven. De ze wijzigingen - die vrijwel alle neerkomen op prijsverhogingen moeten dienen om de ontvangsten van de PTT op te voeren, hetgeen nodig wordt geacht om de ver hoogde loonkosten op te vangen. strijktrio en -kwartet, blaastrio en -kwintet, pianotrio en -kwartet of een aantal gemengde ensembles van strij kers en blazer zijn beschikbaar om kamermuziek te brengen in de kamer- muziek-series en op schoolconcerten. De provincie verleent subsidie voor deze uitvoeringen. De Directie van Het Brabants Or kest, Julianaplein 13, 's-Hertogen- bosch licht U gaarne in over de mo gelijkheden. De voornaamste nieuwe tarieven luiden als volgt: Gewone brieven (tot en met 20 gram): 15 cent; briefkaarten: 10 ct.; drukwerken tot 50 gram: 7 cent; pakjes tot en met 1 kilo: 75 cent. In het postverkeer met België en Luxemburg gelden voor alle brie ven dezelfde tarieven als voor het binnenland. Brieven tot en met 20 gram naar West-Duitsland kosten 20 cent aan port - wat verlaging betekent - en briefkaarten worden 15 cent. Alle voor het buitenland bestemde briefkaarten zullen voor taan zonder heffing van luchtrecht per luchtpost worden verzonden. Verhoogd zijn ook enkele tele foontarieven. De lokale gesprekken zijn één cent duurder geworden en kosten nu 5 cent per gesprek. Voor een nieuwe telefoonaansluiting gaat men nu honderd gulden entreegeld betalen. Het was een hele openbaring voor ons toen we in de achterzaal van Hotel Verwiel getuige mochten zijn van een intieme en zeer geanimeerde vergadering van alle tuinlief- hebbers van Waalwijk en omstreken. De opkomst leek me voor zo'n jonge vereniging niet onbevredigend. Na opening door de voorzitter, kreeg de secretaris het woord. Hij hield een zeer geslaagd en niet ongees tig pleidooi om de leden aan te sporen tot het werven van nieuwe leden. Hij begon met de eerste mens in de eerste tuin; hij werd ondeugend toen hij meedeelde dat Adam van God geen Bogaers-woning kreeg maar een tuin. Hij liet ze spelen voor Gods aan schijn, waarbij ze er altijd zonder kleerscheu ren afkwamen. Dan ging hij over naar de mens van heden, die volop genieten kan van de natuur in binnen- en buitenland.. Daar na kwamen de mensen van Waalwijk en omstreken aan de beurt en hij liet overtui gend zien, dat de moderne mens nog steeds liefde heeft voor de natuur, getuige de vele mooie tuinen die overal in Waalwijk te vin den zijn. Als slot kwam een aansporing tot het werven van nieuwe leden; voor de ver rassingen die daaraan verbonden zijn ver wees hij naar het juni-nummer van Groei en Bloei, op blz. 187. Zeer terecht ijverde hij voor meer vriendschappelijk contact onder de leden onderling, - niet dat de verhou ding niet goed was, maar men kan op het gebied van tuinbouw elkaar zoveel leren. De leden werden aangespoord eens bij el kaar op visite te gaan en onder het genot van een „bakje" en een sigaar een nieuw contact te leggen. U zult heus niet "om de tuin worden geleid". Even stipte de secre taris nog de nationale bloemschik-wedstrijd en de tuinbouw aan. De vergadering meende een gelegenheid tot "verbroedering" in ook de gezamenlijke excursies te zien, waarop besloten werd eerstdaags een excursie te houden. De penningmeester spoorde ambtshalve aan tot voldoen van de contributie; de aan wezigen hadden blijkbaar al voldaan, want vanuit de zaal kwam haast geen reactie. Dan zullen we de afwezigen moeten aansporen, meende de penningmeester. De heer van Haterd hield vervolgens een zeer aanschouwelijke causerie aan de hand van levend materiaal, waar uiteraard veel belangstelling voor was; het moet wel een grote tuin zijn geweest, waar zoveel ver scheidenheid van planten te vinden is. Als slot van de avond werden door dhr. In september zal de ANWB Starten met een informatiedienst voor toeristen, waar „lip op stuk" alle voorkomende vragen telefo nisch of schriftelijk worden beant woord. 20 mensen zijn in een spe ciale opleiding. De voorzitter van de gemeen teraad van Utrecht heeft een PSP- raadslid het woord moeten ontne men, omdat hij een „onsmakelijke en onware" persoonlijke aanval op een van de wethouders richtte. De vuurspuwende PSP-er heeft daar tegen protest aangetekend bij de Kroon. Wie zei er iets over dorps politiek Op sommige ministeries van Buitenlandse Zaken doet het vol gende verhaal de ronde: IJsland heeft een troepenparade. Er zijn soldaten te weinig. De mi nister van Defensie belt zijn colle ga van Luxemburg op: „Kunt U mij niet wat soldaten afstaan voor deze parade?" „Natuurlijk,,, was het antwoord, „wilt U er een of wilt U ze allebei?" B De man van de bekende Erdal- schoenpoets, de heer Johan Wol- bers sr. heeft de Koning Willem I prijs ontvangen. Wegens zijn ver diensten voor de expansie van de Nederlandse industrie. Van 9 tot 12 juli zal in Sche- veningen een Benelux-vlootschouw worden gegeven. Sommige socialisten overdrij ven toch wel een beetje. De heer Lankhorst, toegewijd PSP-er heeft er nu weer bezwaar tegen gemaakt, dat de Nederlandse Ambassadeur in Madrid gedineerd heeft met prinses Irene en haar gemaal. De handtekening van de ambassadeur in het gastenboek zou de titel van „Hertog van Madrid", die Prins Hu- go zich heeft toegeëigend, legalise ren. Minister Luns heeft de heer Lankhorst trachten te overtuigen van de beperkte waarde van een gastenboek. S In Griekenland zal ter gelegen heid van het huwelijk van Koning Konstantijn met Prinses Annema- rie van Denemarken een 30 drach men-muntstuk uitgeven met de beeltenis van het jonge paar. Nederland kent jaarlijks zijn examenfraudes. Frankrijk ook. Maar wat dit jaar in Marseille is gepres teerd is onvergelijkelijk. De exa men-opgave voor het baccalauréaat- filosofie is daar in 'n studentenbar verhandeld. Aanvankelijk voor ruim duizend gulden. Tegen de examen dag voor 100 gulden. Minder ge fortuneerde leerlingen klaagden bij hun leraren over het gebrek aan informatie. Zij kunnen zich geluk kig prijzen, dat zij geen geld heb ben uitgegeven: 60.000 candidaten in heel Frankrijk moeten het exa men nog eens overdoen.. n Een Belgische student heeft in Leuven zijn examen in een taxi moeten doen, omdat zijn prof zich plotseling tijdens het examen 'n af spraak herinnerde. In de taxi naar het station werd het examen voort gezet. De student betaalde de taxi en de prof. deelde hem mede, dat hij gezakt was. Een goede boekhouding is zeer aanbevelingswaardig. Echter niet altijd. Een timmerman uit Nijme gen had een perfecte administratie van zijn ondergrondse activiteiten van de laatste drie jaar bijgehou den. Die vermeldden 150 diefstal len. De komende drie jaar zullen voor de timmerman minder avon tuurlijk verlopen. Juana Castro, zuster van Cuba's sterke man, heeft het eiland en broerlief de rug toegekeerd. Het werd zelfs haar te gortig. Vanaf juni 1965 zullen de auto's in de staat Californië voorzien moe ten zijn van een apparaat om de uitlaatgassen voor een goed deel onschadelijk te maken. Ruim 1.600.000 Italianen waren op 15 juni lid van de Communisti sche Partij. Als men zijn huurverhoging niet graag betaalt, kan men op het postkantoor voor 35 cent een boek je kopen, waarin men de recht vaardigheid van de huurverhoging door zijn huisbaas kan beoordelen. In West-Duitsland is vorig jaar aan meer dan 80.000 personen het rijbewijs ontnomen wegens dron kenschap achter het stuur. van Huiten zeer prachtige dia's vertoond, waarbij de zaal hem met vragen bestormde. Een vereniging die op zo'n manier de leden kan beïnvloeden zal nog een grote bloei tegemoet gaan. Geen wonder dat iedet zeer voldaan 'huiswaarts keerde en men ver heugde zich al op de volgende bijeenkomst, die in de vorm van excursie wordt gehou den. Wij houden ons daar ook bij uitge nodigd.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9