FILMJOURNAAL Musis Sacrum De Tour-etappes tot maandag Smidje Verholen en de rare alchimist Luxor Raad van Waspik voteerde crediet voor organisatie-onderzoeken gemeentediensten rj STASSAR Waalwijk 10 DE ECHO VAIN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 JULI 1964 10 EDDIE KENT GEEN PARDON. /éi /iet Verrekijkers BORDEAUX Pessacl83km Marcheprimeieikm Facf-ure /<2 Parenhs I14ktn MimRari90km 4 'li BAYONNE Capbreton 17 km Ciladelle/a80m. ©Ravitaillenng Route "~>RijrichHng BRIVE BORDEAUX Ravifaillering CLERMONT FERRAND ORLEANS la Feite Boutges 201 km MonHufon eekm Cralère792m CLERMONT FERRAND DE MAN MET DE LUCIFER DIE LUSTIGE WITWE. Ook de nieuwe verfilming van Die Lustige Witwe" is weer een ge slaagde onderneming geworden. Evenals andere operettefilms kan zij ons gemakkelijk ruim anderhalf uur gezonde ontspanning bieden. Al les wat we bij een operette maar kun nen tegenkomen, zoals zang, fleurige décors, wervelende muziek, smaak volle kostuums en komische situaties, kan ook "Die Lustige Witwe" ons bieden. De personen zijn er natuurlijk ook weer en we vinden er de in feite nietsnuttige Danilo, we vinden er Hanna, die een heel ander weeuwtje blijkt te zijn dan men op het eerste gezicht zou vermoeden en natuurlijk ontbreekt er ook de komische vriend niet die alles op een onbezorgde ma niet in de war schopt. Drijvend op oude, geliefde melo dieën gaan we dan via een prettige weg naar de gebruikelijke happy- ending. Alleszins een film die vrolij ke ontspanning brengt en die U, in ons geval, een zeer goede kermis- stemming kan brengen. Donderdag t.m. zondag, voor ieder een toegankelijk. Weer zal Eddie Constatine in Mu sis Sacrum het witte doek onveilig maken. Nu werkt hij niet alleen met vuisten, maar ook de kogels laat hij een hartig woordje meespreken. Hij heeft nu een farm op een afgelegen plaats in Mexico, waar hij een rustig leven leidt. Hij kan goed opschieten met zijn knechten die allen met hun gezin bij zijn nederzetting huizen. Zo gaat alles iedere dag zijn gewone en rustige gangetje, totdat een oude ka meraad uit zijn legertijd zijn vakantie bij hem komt doorbrengen. Deze man komt echter pas uit de gevangenis en nu beraamt hij een plan om een bank in de buurt van de ranch te overvallen en te beroven. Hij betrekt bij zijn plannen ook een jonge Mexi caan, de zoon van Eddie's voorman en tevens diens dochter. Bij de over val wordt de jongeman gedood en nu komt Eddie in actie om zijn jonge kameraad te wreken. Hij doet dit op zijn eigen koelbloedige manier die ons wel bekend is. Zondagmiddag om 3 uur. Toegang 14 jaar. ZORRO BLIJFT ZORRO. Ook Zorro beleeft deze keer zijn avonturen in Mexico, waar hij zijn vader, die daar een van de rijkste mannen is, gaat opzoeken. Wanneer hij er aankomt blijkt de politieke toe stand zeer moeilijk te zijn en hij komt tot de ontdekking dat zijn vader het slachtoffer van de revolutie is ge worden. Zorro besluit nu zijn vader te wreken en hij begint een opstand met aanvankelijk slechts enkele hel pers. Spoedig heeft hij een heel le ger van opstandelingen achter zich en zij beginnen een serie tegenacties, waarbij hij deze acties ondertekend met zijn bekende Z, ten teken dat nie mand anders dan hij aan het werk is geweest. Hij weet het juk der tirannen van de kreperende bevolking af te werpen en wanneer zijn vader gewroken is, kan hij aan zijn eigen geluk gaan denken. Welke weg hij naar het ge luk zal kiezen is voor Zorro geen j moeilijke keuze, daar hij tijdens de opstand een beeldschoon meisje heeft leren kennen voor wie hij inmiddels een grote liefde heeft opgevat. Maandag, donsdag en woensdag. Toegang 14 ajar. JOHNNY, WAAR KOM JE VANDAAN. Johnny is dol op muziek. Met zijn vrienden en zijn vriendinnetje Gigi repeteert hij liedjes in de nachtclub van een zekere Franck. Deze vraagt hem op een keer om een koffertje van een luchtreiziger af te halen. Het koffertje blijkt later narcotica te bevatten en Johnny ziet er dan ook met de meeste spoed af te komen, door het in het water te gooien. Hij wordt nu echter door Franck en zijn handlangers gedwongen het pakje binnen een uur terug te brengen en om aan de wraak van de bandieten te ontkomen vlucht Johnny naar Ca- margue waar hij enkele vrienden heeft. Bij hen krijgt hij weer een wat rustiger tijd, maar toch wordt het vredige leven weer verstoord, wan neer hij en zijn beste vriend ruzie krijgen om diens verloofde. Erg veel tijd om ruzie te maken, krijgen de twee echter niet, omdat de bandieten inmiddels achter Johnny's verblijf plaats zijn gekomen en nu een serie spannende avonturen volgt, met als slot het verbrijzelen van de bandieten door een troep woedende stieren. Nu keert Johnny naar Parijs terug omdat hij zijn vrienden toch maar een hoop last kan bezorgen. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang alle leeftijden. DE VROUWENMOORDENAAR. In het jaar 1888 wordt Londen op geschrikt door een serie moorden, die worden toegeschreven aan een bar baarse maniak, in de volksmond "Jack the Ripper" genaamd. Steeds wordt bij de moorden de zelfde methode gebruikt. De politie staat voor een onoplosbaar raadsel, omdat zij van de moordenaar geen en kele omschrijving heeft. Wel heeft zij een aantal mensen onder verdenking die allemaal "de Ripper" zouden kunnen zijn. De moordenaar is echter duivels geslepen en weet steeds uit handen van de politie te blijven. Heel Scot land Yard moet in actie komen om "Jack the Ripper" onschadelijk te maken. Dit gebeurt na een serie span nende gebeurtenissen aan het adem benemende slot van de film. Maandag, dinsdag en woensdag. Toegang 18 jaar. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk gehanteerd kon de raad zijn fiat geven. Alle burgerlijke instellingen van weldadigheid, zoals GIMZ, burgerlijke armenzorg en ker kelijke bedeling komen hiermee te verval len. De uitvoering van deze wet houdt het college van B. en W. geheel in eigen hand. Eerst als blijkt dat een apart college of een commissie van advies in deze wenselijk is, zullen B. en W. tot instelling hiervan over gaan. De verkoopprijs van de grond in uitbrei ding "Noord werd herzien en gebracht van f 15 op f 18. Tenslotte werden de rekenin gen van gemeente en GIMZ 1960 vastge steld en die over 1961 ter nader onderzoek in handen van een commissie gegeven. Bij de rondvraag vestigde de heer v. d. Broek de aandacht nogmaals op de verlich ting van de Vrouwkensvaartsestraat en de toestand van het wegdek ter plaatse. Een zelfde opmerking had de heer Smits voor de Havendijk. De heer IJpelaar vond de toestand op het binnenterrein van Bernhard- straat - Wilhelminastraat en Julianastraat door een overvloed aan onkruid een chaos. Voorts vroeg hij de onrust door het rigou reus handelen van het gemeentebestuur bij ongeoorloofd bouwen ontstaan, weg te ne men door voorlichting van de gemeentena ren. "Voor alles wat op bouwen lijkt", al dus de voorzitter, "moet vergunning wor den aangevraagd. Ligt het in onze macht vergunning te verlenen, dan wordt deze ook verleend. Laat de mensen dan even con tact opnemen". De heer Savelkouls zag graag het einde van de Vrouwkensvaartse straat, richting Capelle, enigszins verbreed. Na hèt sluiten van de vergadering bleef de raad nog even in besloten bijeenkomst tesamen. RÓNDE v. FRAN KRr20eef-g37ktn-12iuli Op voorstel van het college van B. en W. stelde de Taad van Waspik een crediet van f 3125. - beschikbaar voor een organisatie onderzoek ten aanzien van de secretarie en de dienst van gemeentewerken. Dit houdt in dat te zijner tijd het Bureau Personeelsbe heer en Organisatie van de Vereniging van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage de Was- pikse gemeentediensten op eventuele ondoel matigheden zal gaan onderzoeken. Het on derzoek draagt het karakter van een "door lichting", hetgeen betekent dat gezocht zal worden naar eventuele organisatorische pro blemen en tekortkomingen t.a.v. de doelma tigheid. Komen er bij dit onderzoek inder daad tekortkomingen aan het licht, dan is genoemd bureau bereid te assisteren bij de vervolmaking der gerezen problemen. De aan deze doorlichting verbonden kosten worden geraamd op f 2500, waarbij reke ning dient te worden gehouden met een marge van 25 B. en W. zijn van oordeel dat een dergelijk onderzoek nodig is en ook de raad was kennelijk deze mening toege daan, want ook hij achtte het, evenmin als het college van B. en W. niet nodig enige toelichting c.q. aan- of opmerking aan dit voorstel te verbinden. Of heeft hier wel licht een informeel gesprek zijn "vrucht baarheid" bewezen, waaraan dan vanzelf sprekend de "openbaarheid" van de raads vergaderingen ten dele ten offer moet val len? voor SPORT, TOERISME. TONEEL KLEUTERSCHOOL. Voor de bouw van een nieuwe kleuter school aan de Bernhardstraat werd aan het schoolbestuur een perceel bouwgrond over gedragen. De rijksgoedkeuring voor dit ob ject zal dn 'het 4e kwartaal van dit jaar bin nenkomen. De drieklassige school zal ver rijzen ten noorden van de meisjesschool. Hiervoor werd 2842 m2 grond overgedra gen tegen een prijs van f 12,50 per m2. Aan 't bestuur van de Chr. lagere school verleende de raad zijn medewerking ex art. 72 voor de aanschaf van leer- en hulpmid delen. Het bestuur stelde hiertoe een begro ting op van f 2.761.25, waarvan de inspec teur van het L.O. een bedrag van f 1.000 goedkeurde en het overige als "sterk over trokken" betitelde. Het schoolbestuur, aldus de heer v. d. Broek, is hierover teleurge steld. Jaren lang, aldus spr., werkt de school met verouderde methoden. De begroting door het bestuur in overleg met het nieuwe hoofd opgesteld, is beslist niet Overtrokken. Voor een aanvullend bedrag, door de inspec teur ondersteund, kon burgemeester Welling zijn toezegging wel doen. Voorts verleende de raad eervol ontslag uit gemeentedienst aan de heer L. Verschu- re als arbeider 2e klas, terwijl de heer J. Kemmeren met alg. stemmen in vaste dienst werd aangenomen. Ook aan de vorm waarop de nieuwe al gemene bijstandswet in Waspik zal worden RONDE v. FRANKR. 18eef-187km-tn fuif LifefMixë ©Skm ATLANTISCHE. OCEAAN v.Boucau36km M Bordeaux BON DEv.FR'ANKR.19gel-. 215km-11 iul? J.eBugue0i34km Fores Bergerac/67km Cashlloh Libsurne 24 km. Pores220m P. de Dome 1415 m oor d Egliseneuve 157 km ten ei eest n ik da Riom Vqleffe Besonnies Mauriac 1050m 92 km Sf. Privar ichots Argenral Beynaf BRIVE Ravifaillering. A Berg .050 ShPriyar R0NDEv.ERANKRr21eel:311km-13ju!ï Salbris Sl.Amand Herisson 6 Ravifaillering A Berg Cral-ère i^rarere ÉMpftu^Orlégns ï- zonda maan< dinsd: 111. „Er bestaan geen ridders meer," zei smidje Verholen. „En als ze er zijn, dan vind je ze alleen nog maar in het leger. Doch daar hebben ze de paarden ook al af geschaft en vervangen door jeeps." - „Zjieps? Wat syn zjieps?" infor meerde de alchimist. - „Kleine, krachtige auto'tjes," antwoordde de smid. „Maar speciaal gebouwd om ze in het gevecht te kunnen gebrui ken." - „En gaen die net als deese hier? Sitten daer oock soveel kru- cken, handvatsels en pedaelen in?" vervolgde de oude baas. „Ick be- gryp er geen steek van. Het is al- lemael so constiglyck ende vernuf- tiglykDoch plotseling betrok zijn gezicht. „Seyde ghy my stracks niet datter gheen ridders te paerd meer waeren?" - „Ja, dat zei ik," antwoordde de smid. - „Dan syt ghy een even groote schavuyt ende be- driegher als Vosmaer!" barstte de oude baas woest los, en hij gaf de smid een forse klap bovenop zijn hoed. Die tik kwam zó hard aan, dat de bolhoed diep over smidj es Verholen's ogen en oren zakte. Hij kon toen natuurlijk niets meer zien, trapte nog wel even op de voet- rem, maar kon niet meer verhin deren, dat hij met een hevige slag tegen een boom belandde. Geluk kig was Stef's oude auto een ste vig karretje en gelukkiger was 't dat de boom erg dun was. Deze knapte dus onder hevig gekraak doormidden, en de smid riep kwaad uit: „Zeg, bent U nou helemaal van lotje getikt? We hadden nog wel 'n ernstig ongeluk kunnen krijgen!" Hij deed intussen verwoede pogin gen de bolhoed weer van zijn oren en ogen te krijgen, maar de alchi mist had zijn antwoordje klaar „Leelycke bedriegher!" siste hij. „Ick heb met uw ongeluk niets te macken! Er syn gheen ridders op paerden meer, hè? Wat is dat dan wat daer aenkomt? Een vooghel- verschrikker soms?" - De smid keek onthutst in de aangewezen richting en zag toen een ridder staan, geze ten te paard en gekleed in een glanzend harnas. Roerloos stond hij bp het heuveltopje en alleen de staart van zijn paard zwaaide zacht jes heen en weer woeni donde FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg v 22) Met De Brave werd hij aanstonds in een kamer gelaten, waar Andrea - een forse brunette met 'n paar waak zame ogen - blijkbaar voor haar ge noegen aan het typen was. Zelfs on der het praten met de inspecteur deed ze nu en dan een speelse aanval op het toetsenbord. Ze hoort er stellig muziek in, dacht De Brave, toen hij zag hoe ze met een liefkozend gebaar de letters betokkelde. Zij stak het kaartje, dat Reydel had afgegeven, en waarop ook zijn kwaliteit vermeld stond, in de rol van de machine en draaide zich een kwart slag naar hem om. Op Reydels vraag om inlichtingen over de contracten, die zij op het pri- vékantoor had getikt, antwoordde zij kort en bondig, dat ze niet van plan was kantooraangelegenheden op de publieke markt te brengen. „Ik zou u kunnen dwingen door middel van een officieel verhoor door de Officier van Justitie", zei Reydel. „Dat doet u dan maar", antwoord de zij, niet in het minst geimponeerd, „maar dan moet er eerst een misdaad of zo iets zijn gepleegd". „Het algemeen belang kan mee brengen, dat u nu reeds een verkla ring aflegt". „U kunt doen wat u wilt, mijnheer de inspecteur, maar ik hen niet van plan mij te laten uithoren". Reydel wilde nog zwaarder ge schut in stelling brengen, maar hij zag wel in, dat zij zich niet zo gemak kelijk zou laten intimideren. „Een flink meisje", zei hij, toen ze weer buiten stonden. „Ze heeft gelijk", antwoordde De Brave eenvoudig. „En nu wordt het tijd voor 't Mu seumplein. Als we vlug doorlopen, zijn we er net om half elf". VIII. Langs het IJsclub-terrein, dat sinds de bezetting niet meer was afgesloten door een hek, bereikten Reydel en De Brave het Museumplein. De Brave wees naar de door de Duitsers ach tergelaten bunkers, die veel leken op gigantische kamelen, die zich daar in het halfduister te slapen hadden ge legd. „Vergane glorie", merkte hij op. Maar Reydel had alleen oog voor de grote Limousine, die voor het huis van Gramsof stond. Er was druk heen-en-weer geloop van mensen; er klonken opgewonden stemmen en ver warde uitroepen. Haastig staken zij de rijweg over. In de lichtbundel, die door de ge opende straatdeur van de villa naar buiten viel, zag Reydel hoe Nonhebei snel de stoep opliep en daar enige heftige woorden wisselde met zijn oom Gramshof, die juist uit de ves tibule naar buiten trad. Bij de auto verdrongen zich enkele mensen, die met verschrikte ogen in de wagen keken. De chauffeur, ge kleed in een lange, grijze jas, stond geheel overstuur met de kruk van het geopende portier in zijn hand. „Wat is er gebeurd?" vroeg Reydel. De man stootte enkele onsamen hangende klanken uit en riep dan hakkelend „Mijnheer Kiljan stapt altijd zelf uit... vóór ik bij hem ben, heeft hij de deur al open - maar nu duurde het zo lang.en nu zeggen ze. Hij hield eensklaps op en staarde weer in de donkerte van de wagen. „Wat zeggen ze?" „Ze zeggen, dat hij dood is - maar dat kan natuurlijk niet". Op dat ogenblik trad Gramshof door het voortuinhek naar buiten en riep „Wat betekent dat kabaal?" De chauffeur herkende de com pagnon van zijn patroon en herhaal de „Hij bleef maar in de wagen zit ten - maar omdat het zo lang duur de, ging ik kijken en toen zag ik mijn heer Kiljan in de hoek liggen. Ik gaf een gil en iemand, die voorbij kwam, zei dat hij doodgestoken was." Gramshof liep snel op de wagen toe, duwde Nonhebei en De Vet, die hem in de weg stonden, opzij en buk te zich in de wagen. „Licht!" schreeuwde hij. De chauffeur tastte, naar de scha kelaar en draaide het knopje om. Reydel liep intussen vlug om de wagen heen naar het andere portier, dat op een kier stond, en opende het geheel. In de hoek lag een roerloze gedaante met het hoofd voorover ge knakt. Links in de borst, op de plaats van het hart, stak een dolk. „Terug, mijnheer Gramshof!" riep Reydel, die zag, dat de bankier ge reed stond om aan de andere zijde de wagen binnen te stappen. „Wie is u?" „Reydel, inspecteur van de Rijks- Opsporings-Dienst. Ik neem hier de leiding". Hij voelde Kiljans pols, keek dan in de ogen, die nog wijd open ston den en wist dan met volkomen zeker heid, dat het onherstelbare was ge schied. Dadelijk nam hij de nodige maatregelen. „Bel de fotografen op, De Vet. In de villa is wel een telefoon en Hercu- leyns moet komen. En u, mijnheer Gramshof, zult er verstandig aan doen naar binnen te gaan en mijnheer Nonhebei ook". Een surveillerende agent, die op 't rumoer kwam toelopen, herkende Reydel en salueerde. „Houd de mensen op een afstand", beval de inspecteur. De chauffeur stond nog luid jam merend op het voetpad, steeds beto gend, dat het niet kon, want dat mijn heer Kiljan kortgeleden nog leefde. Opeens barstte hij uit in een reeks verwensingen aan het adres van de moordenaar. „Hou je bedaard", zei Reydel. „Ga naar binnen en vraag daar om een glas water". Toen de man verdwenen was, had hij gelegenheid de bijzonderheden goed op te nemen; de houding van het lichaam, de stand van de dolk en de portiersdeur met de metalen kruk. Nauwkeurig tekende hij elk detail in zijn zakboekje aan en maakte ten slotte met zijn ene voet op de tree plank een krabbel van het interieur van de wagen, hoewel hij wist, dat de fotografen straks elk detail op de ge voelige plaat zouden vastleggen. Hij was er nog mee bezig toen Her- culeyns, de politiedokter, in zijn two- seater kwam aangereden. De dokter, die met Reydel be vriend was, vroeg op zijn gewone bromtoon, waarom Reydel nooit eens van zijn gewoonte om moorden in de avonduren te ensceneren afweek... „Doe je werk maar, Herculeyns", verzocht Reydel, die nog te veel on der de indruk was van het gebeurde. „Wie is het?" „Kiljan, de bankier". De dokter floot even tussen zijn tanden en kroop dan, gewapend met zijn stethoscoop, in de auto. Al na enige minuten stond hij weer naast Reydel. „Je weet natuurlijk dat hij dood is?" „Ja... waneer?" „Nu natuurlijk... en ook een kwartier geleden... langer niet, denk ik". „De doodsoorzaak?" „Die dolk, denk ik. Misschien ook een plotselinge schrik; ik moet dat op mijn laboratorium vaststellen. Wil ik de dolk terugtrekken?" „Nog niet - éérst moet er gefo tografeerd worden". „Dan is er voor mij weinig meer te doen op het ogenblik. Ik wens je succes met je onderzoek. Daar zijn je gewone handlangers al". (Wordt vervolgd) vrijda zaterc Kil bai Vo Pai mii Oo all,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 10