'Ei wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couRAnt Industrialisatienota aantal kernen beperkt Brabant stiefmoederlijk bedeeld Van het Binnenhof 43e dode te Tilburg 9.95 109.- van Mier/o in Europa en in Azië ükje mm tussen "goed zien" en "goed uitzien" spreiding ijzet =RIN( Provincies sterker PES sau Provinciaal bestuur maakte wegenverlanglijst onvoldoende tempo dodenweg isolement provincie moet aanpassen Wat IS Europa Zuid-Vietnam Rijp voor rood bewind Speciale aanbieding Moeders Goede Keuze VRIJDAG 10 JULI 1964 85e JAARGANG No. 53 tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 11.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" IV mess De komende vier jaar zal de regering voor het regionale industri alisatiebeleid niet meer geld uitgeven dan de afgelopen periode. In sommige opzichten zullen de probleemgebieden het zelfs met minder moeten stellen. Dat blijkt uit de nota over het beleid van industriespreiding, zoals dat in de jaren 1965 tot en met 1968 ge voerd zal worden. Staatssecretaris Bakker (Economische Zaken) heeft het stuk aan de Tweede Kamer gestuurd. KOOP 2046) eerd) De onderminister wijst in zijn nota twintig plaatsen aan als ontwikke lingskernen. Het zijn Groningen, Delfzijl, Veenendaal, Hogezand, Leeuwarden, Drachten, Sneek, Hee renveen, Assen, Hoogeveen, Terneu- zen, het Zuid-Sloe, Emmen, Zwolle, Kampen, Hoorn, Den Helder, Oss, Bergen op Zoom en Weert. Nieuw zijn de kernen Den Helder, Bergen op Zoom en het Zuid-Sloe. Zeven-en-twintig andere Neder landse plaatsen, die onder het tot nu toe gevoerde beleid ook ontwikke lingskernen waren, zullen onder het nieuwe beleid als zodanig geschrapt worden. Staatssecretaris Bakker vindt dit noodzakelijk, omdat het regionale in dustrialisatiebeleid de komende jaren sterker geconcentreerd moet worden. Dat heeft tot gevolg, dat het aantal ontwikkelingskernen vermindert. „De beperktheid van de middelen noopt er toe, deze niet te versnipperen over 'n groot aantal kernen. De duidelijke vermindering van het aantal kernen zal binnen afzienbare tijd tot stand worden gebracht", aldus de nota. De 27 plaatsen, die als ontwikke lingskernen geschrapt worden, zullen nog hoogstens tot 1968 van het re- gionale industrialisatiebeleid kunnen profiteren. Daarna zal het defini tief afgelopen zijn. De plaatsen, waar het hier om gaat, zijn Leek, Stads kanaal, Ter Apel, Winschoten, Ber- gum, Dokkum, Harlingen, Klooster- tille, Lemmer, Oosterwolde, Wolvega, Coevorden, Klazienaveen, Reppel, op Zs Roden, Hardenberg, Enkhuizen, Me- demblik, Goes, Sint Maartensdijk, groo Zierikzee, Bladel, Etten, Cuyk, Uden, Panningen en Venray. ïnoord ferme verandering n.m. i De maatregelen, die in het kader van het gevoerde regionale industri alisatiebeleid tot nog toe gehanteerd E LED DU SI Een VAN MAAREN-brilmontuur. Het mon- ng ni tuur dat U past, financieël en uiterlijk... .S. of modieus...sportief...zakelijk... elegant..! •um; naar verkiezing. Achter elk VAN MAAREN- 'geleg; bril de spreekwoordelijke VAN MAAREN- service... de persoonlijke behandeling Waar U op (in)gesteld bent. vani meerc fitters een I aan. vmyosieiu oeni. ag BREDA N. GSnnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO /erkri; )othsi werden, zullen gewijzigd worden, al dus de nota. De maatregelen zullen in de eerste plaats gericht zijn op de stimulering van de twintig ontwikke- lingskemen. Voor de verbetering van de industriële infrastructuur (wegen enzovoort) in de probleemgebieden - „het belangrijkste middel om de doelstellingen van het regionale indu strialisatiebeleid binnen redelijke ter mijn te realiseren", aldus de nota - trekt de regering in de jaren 1965 tot en met 1968 een bedrag van 165 mil joen gulden uit. Dat is weliswaar 35 miljoen gulden meer dan in de jaren 1960 tot en met 1963 ter beschikking werd gesteld. Maar staatssecretaris Bakker zegt in zijn nota zelf, dat dit bedrag van 165 miljoen gulden onder meer door de loon- en prijsstijgingen van de af gelopen jaren reëel gezien ongeveer even groot is als de 130 miljoen voor de jaren 1960 tot en met 1963. De zogenaamde premie- en prijs reductieregeling ten behoeve van de vestiging of uitbreiding van industrië le ondernemingen in de ontwikke- lingskemen gaat de schatkist volgens een schatting van staatssecretaris Bakker de komende jaren 40 miljoen gulden kosten tegen 65 miljoen in de jaren 1960 tot en met 1963. Over de andere maatregelen in het kader van het regionale industrialisatiebeleid (woningtoewijzing, vervroeging of versnelling van rijkswerken) zijn nog geen beslissingen genomen. In de nota wordt gezegd, dat het regionale industrialisatiebeleid in de eerste plaats gezien moet worden als middel tot een betere spreiding van de activiteiten op industrieel terrein over ons grondgebied. „De ruimtelij ke ordening vormt een van de meest dringende problemen, waarvoor volk en regering in ons land zich thans zien gesteld. Het grote probleem, waarvoor wij in dit verband staan, is de voorgaande concentratie van be volking en economische activiteiten in het westen gezien de beperkte ruimte in dit landsdeel". Staatssecretaris Bakker geeft er de voorkeur aan, voortaan niet meer te spreken van probleemgebieden, maar van stimuleringsgebieden. De onderminister wil tenslotte ook iets doen voor het zuidelijk deel van de provincie Limburg, met name de oostelijke mijnstreek. Hier doet zich volgens de nota een geheel eigen pro bleem voor. Het normale regionale beleid biedt volgens de nota geen op lossing om de problemen in dat ge bied onder de knie te krijgen. Staats- secretariss Bakker denkt nu aan een incidentele bijdrage in de kosten van de aanleg van een industrie-terrein in Brunssum. Ook is hij bereid na te gaan, in hoever het industrieterrein „Heide" bij Roermond nog een zekere steun kan worden gegeven. Magere resultaten Om het half jaar zo schrijft het Frans-Duitse vriendschapsver drag voor plegen Parijs en Bonn overleg. Dat kan met een simpel gesprek tussen De Gaulle en Erhard, die heiden toch de koers van hun regeringen bepalen. Maar ditmaal gaf de Franse president het verplichte gesprek een zwaar accent door met een zeer uitgebreid korps naar Bonn te tijgen. Hij wekte daardoor de indruk dat er nu eens spijkers met koppen geslagen zouden worden, uiteraard over Europese zaken, want de generaal heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij het indertijd met Adenauer gesloten verdrag als een inleiding ziet tot een algemeen contact der ze» in een politieke unie naar Frans model. De tamtam heeft weinig opgeleverd. Wat besproken is blijft uiteraard geheim, maar als de communiqué's de nadruk leg gen op de openhartige sfeer der gesprekken, dan betekent dat overduidelijk dat er eigenlijk niets te vermelden valt. In 1970 zal het aantal auto's in de provincie Noord-Brabant twee en een half keer zo groot zijn als thans en in 1975 drie en een half keer. Er zal in 1970 één auto op minder dan 10 en in 1975 één op ruim 7 personen in onze provincie zijn. Bovendien is er een enorme toename van het nationale en internatio nale verkeer op onze wegen. Er lopen bijvoorbeeld niet meer dan 5 Europawegen door Brabant. Bovendien zijn er nog de internationale verbindingen Den Haag - Antwerpen en Arnhem - Eindhoven, die steeds intensiever worden benut. Het tempo, waarin het Rijk wegen door Noord-Brabant aanlegt is met het oog op de snelle ontwikkeling be paald onvoldoende. Er is weliswaar een 1200 kilome terplan, maar daarvan wordt jaar lijks slechts 29 kilometer uitgevoerd. Om de groei enigszins bij te houden zou dat tenminste 50 kilometer per jaar moeten zijn. Hetzelfde geldt voor de door het Rijk uitgegeven gelden. Dat is jaar lijks voor ons gewest 18,8 miljoen gulden, maar het moet minstens wor den opgevoerd tot 50 miljoen gulden per jaar. Momenteel is het percentage dode lijke ongelukken in relatie met bevol kingsdichtheid in onze provincie ho ger dan in welke provincie ook. De weg Tilburg - Breda, waar da gelijks 15.000 auto's overheen razen, wordt algemeen als de "dodenweg" bestempeld. En dan te weten, dat het tracé van de weg Tilburg Korteven, die ver betering in deze situatie zal moeten brengen, niet eens is vastgesteld. De weg Tilburg - Gorkum, die in 1958 nog voorkwam op het rijkswe- genplan, komt in het 1200 kilometer plan niet meer voor. Dat betekent, dat de weg geschrapt is! Deze weg blijft echter voor het geïsoleerde Midden-Brabant en de Langstraat van het allergrootste be lang. In verband met de ontsluiting van het gebied is het aantal bruggen van enorme betekenis. Er zijn thans vier bruggen tussen het gebied "beneden" en "boven" de grote rivieren. Als in 1980 rond de 230.000 motorvoertuigen dagelijks de oversteek doen zullen er toch zeker vijf bruggen bij moeten komen. De provincie zal bij een verbete ring van de situatie niet achter kun nen blijven. De 800 km provinciale weg zal verbeterd moeten worden om de capaciteit te bereiken die nodig is. De koppeling van de aanleg van provinciale wegen aan die van rijks wegen dateert van 1927. Er is intus sen toch wel het een en ander veran derd. De structuur van de provinciale wagen moet onderscheiden worden in hoofd- en nevenverbindingen. De eerste zullen veelal auto-wegen moeten zijn. Als hoofdverbindingen kunnen worden beschouwd de Lang- straatweg, de weg Tilburg - Boxtel - Schijndel - Gennep en de weg Til burg - Hilvarenbeek, waar deze aan sluiting geeft op de E-3-weg. De weg Waalwijk - Kaatsheuvel - Oosterhout (een tertiaire weg) is bij na niet meer bruikbaar. Er zal een nieuw tracé moeten komen. Dat wil dus zeggen dat Erhard de Fransman heeft laten weten dat hij een Europese politieke unie best vindt, maar dan een die uit de zes zelf opgegroeit en niet een die al leen door Parijs wordt afgedwon gen. Tekenend in dit verband is dat Erhard aan een officieel diner de opmerking plaatste „dat we mis schien nog niet eens weten wat Europa eigenlijk is". Nu de Gaulle weet dat heel goed: een club waar in Engeland niet thuis hoort en waaruit men de Amerikanen moet weren, Erhard heeft daarover vol komen tegenovergestelde gedach/- ten. En dus is er niets besloten, al thans niet van enig belang dat de aanwezigheid van zoveel Franse mi nisters en hoge functionarissen kon rechtvaardigen. Het is daarom wellicht tekenend dat De Gaulle later een lang ge sprek met Adenauer had, een man met wie hij op het punt van Euro pese politiek beter kon samenwer ken en die nog zeker een factor van betékenis is in de Duitse poli tiek. Maar waarschijnlijk toch niet groot genoeg om Erhards verzet tegen de Franse ideeën voor een gesloten Europese club te breken. In het door godsdienstige troe belen verscheurde Zuid-Vietnam ontplooien de communistische gue- rillastrijders de laatste tijd een ver hoogde activiteit De nu ruim vier jaar oude oorlog in dit land kost maandelijks meer dan 1200 men senlevens en is de grootste die in de wereld aan de gang is. Het is de vraag of de Noordamerikaanse in spanning (met het risico van een oorlog met China) hier nog baat zal brengen, want de Zuidvietnam- ese leiders zijn op het ogenblik de ergste vijanden van zichzelf Zij slagen er niet in hun onderdanen idealen te geven die het kunnen opnemen tegen de fanatieke toe wijding van de communistische gue rilla's wier patrouilles in grote de len van het land de werkelijke macht reeds tot zich hebben ge trokken. Gevechten tussen communistische guerilla's en de regeringstroepen zijn in Zuid-Vietnam aan de orde van de dag. Veelal 's nachts slaan de communisten vanuit hun schuil hoeken in de rimboe toe om zich tegen de ochtend weer spookach tig op te lossen in de jungle Hun bases liggen verspreid in het moei lijk begaanbare bergterrein aan de ruim 1000 km. lange grens tussen Laos en Kambodja en van hieruit over ruim 7000 van de 15000 dor pen in Zuid-Vietnam, waar zij hun eigen dorpsbestuur enpolitie heb ben Het wordt in de Westerse krin gen meestal zo voorgesteld dat de communisten hun uitstekend ge organiseerd netwerk in stand hou den door terreur alleen. Hiermee wordt echter een vertekend beeld van de werkelijkheid gegeven. Veel al kunnen de guerillastrijders zelfs rekenen op de sympathie van de boeren werken actief samen met de communisten en een groot deel van de bevolking behoort tot de categorie der „lauwen", die rustig de ontwikkeling der gebeurtenissen afwachten en door hun passiviteit feitelijk instemmen met een com munistische overheersing. Teken end is voorts dat de regeringstroe pen in vele dorpen zeer slecht wor den bejegend Ongetwijfeld hebben de gods diensttwisten in het land tot de vorming van een dergelijke men taliteit nog extra bijgedragen. Juist omdat het Zuidvietnamese nationalisme in een weke bodem wortelt, krijgt het communisme met zijn vastomlijnde principes hier vat op de bevolking. De com munisten trekken natuurlijk pro fijt uit deze omstandigheid door geweld met propaganda te combi neren. Hoewel dankzij de Amerikaanse militaire en economische hulp (ca. 500 miljoen dollar per jaar) het mi litaire evenwicht tot dusver ge handhaafd bleef (al neemt de com munistische druk de laatste weken door enkele spectaculaire acties der Vietkong weer iets toe), zal het psychologisch effect van de commu nistische propaganda zijn uitwer king in het innerlijk verdeelde Zuid-Vietkong niet missen. Wel tracht de regering de verkeerde manouevres van de voorgaande overheersing te herstellen, doch in het licht der huidige precaire situ atie zijn de vooruitzichten verre Kleren maken de ma Mannen kopen bij Tricol-nylon weekenders en overhemden Terlenka costuums vanaf EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 van bemoedigend. Bovendien is er in Zuid-Vietnam nog altijd een stro ming, die hoopt op een samensmel ting van Noord- en Zuid-Vietnam, doch het is duidelijk, dat Ho tsj Minh, de leider der Noordvietname- se communisten, slechts dan voor herstel van deze eenheid zal voe len, wanneer de communisten er de lakens kunnen uitdelen Ons land kent een volksvijand no. 1 en dat is de woningbouw. Maar wat baat ons de woningbouw als jaarlijks 2000 Nederlanders de dood zullen vinden op de weg. Je zult toch moeten leven om er gens te kunnen wonen. De aanwezigheid van meer auto's op onze wegen, noopt tot verbetering van die wegen. Maar de regering geeft op dit mo ment niet méér uit voor wegenbouw dan in 1938. Intussen is de bevolking met 38 toegenomen én het aantal auto's met 500 Het provinciaal bestuur van Bra bant heeft het grootste gelijk van de wereld, als zij zich afvraagt of de we genbouw niet gezien moet worden als één van de grote nationale problemen, zoals onderwijs, woningnood, indu strialisatie e.a. We kennen in ons belastingstelsel geen bestemmingsheffingen, maar het is toch niet onbegrijpelijk, dat de auto-bezitters zich met ergernis af vragen, waaraan hun autobelasting en benzinebelasting besteed worden. Het zou niet onjuist zijn van deze gelden bestemmingsheffingen te maken. Al was het alleen maar om de groeiende onrust weg te nemen. o-o Er is vorige week in de pers nogal wat te doen geweest over de rebellie van een KVP-jongerengroep in Eind hoven. Tien mensen uit drie en een half duizend meenden dat godsdienst en politiek niets met elkaar uitstaande hebben. Voor Baby's huidje Het jongerencongres van de K.V.P. in Woudschoien kwam tot genuan ceerdere uitspraken o.m. deze, dat een christelijke visie op de verhou ding tussen mens en samenleving een gemeenschappelijk inspiratiebron kan zijn voor het politieke handelen. De omstandigheden van tijd en plaats moeten de doorslag geven of men tot de oprichting van een politieke partij, gebaseerd op die christelijke maat schappijbeschouwing, overgaat. De jongerengroepen van de KVP meenden, dat die omstandigheden in het Nederland van nu inderdaad aan wezig waren. Die partij zal dan open moeten staan voor alle christenen en die openheid zal in de naamgeving van de partij tot uitdrukking moeten komen. De KVP-jongeren zijn bescheiden geweest. Zij hebben de uitspraak niet voor de eeuwigheid gedaan. Volgend jaar, als de structuurcommissie van de senioren het vraagstuk in een rapport heeft verwerkt, zal het geheel op nieuw onder de loep genomen worden. Pater Deodatus (geboren in China met naam Antonius Lie Tin Siong) van de Capucijnen te Tilburg, is in Tilburg op de kruisweg Ringbaan- West, door een personen-auto aange reden en gedood. Dit is reeds de 43ste dode dit jaar in het verkeer te Tilburg. - Amerika heeft het aanbod van Cuba afgewezen over toenaderings pogingen en om tot een gesprek te komen. - Het ziekteverzuim der werkne mers in de bedrijven neemt ieder jaar toe, thans 6,2 Vi, tegen 'tvorig jaar 5,7 - In Mexico heeft een aardbe ving plaats gehad met 21 slachtoffers.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1