wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu Aula Dr. MoIIercoIIege vol hartelijke woorden i W I „Het belang der leerlingen" Ten afscheid Dr. Ir. van Laarhoven Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei; Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" afscheid rector van Laarhoven Kort geleden nog, zo sprak de heer Timmermans tot de scheidende rector, derde U het feit, dat U veertig jaar >ij O.M.O. werkte. Een heel leven bij het onderwijs lus, dat afgesloten werd met het ectoraat op onze school. Toen wij nu meer dan dertien jaar jeleden beraadslaagden over de he rneming van een rector, heeft Prof. 'an Gils, de uit Waalwijk afkomstige mderwijsspecialist, ons gezegd I „Neem van Laarhoven en ge hebt ie goeie". Ho is het inderdaad geweest. Steeds eerlijk De heer Timmermans wees dan op e prettige, menselijke, soms strenge, raar steeds eerlijke wijze waarop de cheidende rector werkelijk leider ras geweest. De goede naam van de chool werd bevestigd en opgevoerd. Een en ander staafde de president- HHBBurator met gegevens over de ontwik- ♦♦♦♦eling van de school. In september 953 werd de nieuwe school in ge- ruik genomen. In september '55 terd het college uitgebreid met een ymnasium en vier jaar later werd de ieuwe vleugel in gebruik genomen, raarin de aula en het overblijflokaal. !en hoogtepunt was tevens de inze- ening van de kapel. In cijfers uitgedrukt is de ontwik- eling bijzonder duidelijk in 1951 ilde de school 202 leerlingen, thans 45. Dat heeft een enorme uitbreiding an werk ten gevolge gehad, dat door ïctor van Laarhoven altijd als van- dfsprekend werd beschouwd en ge- aan. Hoezeer het de school goed gaat et de heer Timmermans blijken uit e examencijfers van dit jaar van de eindexamenklassen zakten slechts vee leerlingen. De president-curator herhaalde nog ;ns wat hij in het schoolblad had ge- •-hreven "U bleef zoals U was, de ïstige, evenwichtige, vriendelijke Talrijk waren de genodigden, talrijk ook de leerlingen en bovenal talrijk waren de hartelijke woorden, die vele sprekers rectof van Laarhoven toevoegden tijdens de afscheidsbijeenkomst in de aula van het dr. Mol- Ier-college. De heer en mevrouw van Laarhoven zetelden vooraan in de aula, ge flankeerd door de curatoren van de school. De president-curator, de heer Jud. Timmermans, maakte van zijn wel komstwoord gebruik de nieuw benoemde rector, drs. Noordam v. d. Dussen, te introduceren. Deze kon meteen de sfeer proeven. leraar en opvoeder met het hoogste gezag als rector in de schoolgemeen schap." Namens het curatorium dankte de heer Timmermans de scheidende rec tor voor de uitvoering van zijn taak. Aan het persoonlijke contact, dat spreker als president van het curato rium met de rector 'had gehad, be waart hij de prettigste herinnering. Tenslotte overhandigde de heer Timmermans de heer van Laarhoven een geschenk onder couvert, als bij drage voor de reis, die deze met zijn echtgenote voornemens is te maken. Slechts enkele kilometers De inspecteur van het Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant, drs. Groen, zei, dat ook het afscheid hem zwaar viel. De relaties zijn altijd heel goed geweest. Rector zijn is geen si necure. De jeugd heeft, zoals rector van Laarhoven het zelf uitdrukte, een moeilijker weg naar volwassenheid af te leggen. Een rector heeft meer dan administratieve kwaliteiten nodig. Rector van Laarhoven bezat deze. „Ik neem node van U afscheid. Het moge U en Uw echtgenote goed gaan. Moge Gods' zegen op U rus ten en mogen U nog vele jaren in Waalwijk gegeven worden". Daarna kreeg de heer J. A. Kou ters het woord namens de leraren. Het werd een sprankelende rede, waar voor onze pen tekort schiet ze weer te geven. Daarom drukken wij ze hier naast in extenso af. De heer Kouters deed zijn woordenvloed vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, ook bestemd als bijdrage in de reis van de rector. Drs. Solberg sprak dan namens de collegae rectores "van Bergen op Zoom tot Deurne" en bood ook een bedrag aan voor de reis. De heer Passier schonk als dank voor de prettige samenwerking met het personeel enkele flessen wijn. Frans de Jong, die namens de leer lingen sprak, vroeg begrip voor de slechte financiële toestand, waarin de middelbare scholieren verkeren bij het huidige monetaire geweld. Hij kon dan ook slechts enkele kilometers aan de reis toevoegen". Dankbaarder nog zal rector van Laathoven zijn ge weest met de slotwoorden van Frans de Jong "Rector, wij leerlingen zul len U nooit vergeten". Intermezzo Voordat rector van Laarhoven zijn dankwoord uitsprak heeft de ber stensvolle aula genoten van een in termezzo, dat de rector en zijn echt genote met muziek en dans naar Yoego-Slavië voerde. Perfecte zang en vooral een wervelende dans bracht de hele zaal in verrukking. Rector van Laarhoven vond het moeilijk te danken voor de vele har telijke woorden, die hem diep ge roerd hadden. Een paar maanden terug, zo be kende hij, had hij op vragen of het afscheid niet tegen zou vallen steeds geantwoord dat dat wél mee zou vallen. Maar nu valt het werkelijk zwaar. Het begon al met het afscheids- nummer van Panopticum, het school blad. Dat had hem al weemoedig ge stemd. Dr ir van Laarhoven was dankbaar voor wat hij dank zij zijn benoeming door het curatorium voor Waalwijk in het bijzonder en voor de Langstraat in het algemeen had kunnen doen. Hij vond het jammer, dat de heer J. Tielen deze morgen niet aanwezig kon zijn om deze dank in ontvangst te nemen. Goed voorteken Bijzonder veel vreugde deed het hem zijn voorganger, drs. G. de Vries, in goede gezondheid te kunnen be groeten. Dat lokte een spontaan ap plaus uit van de zaal. Ook de voor ganger van de heer de Vries, de vroe gere directeur Knippenberg, geniet nog een goede gezondheid en dat was voor rector Van Laarhoven een wel kom voorteken. Drs Groen bracht spreker dank voor de prettige samenwerking nooit was de inspecteur voor hem de boeman. Rector van Laarhoven was blij met de speech van de heer Kouters. Deze was geestig en briljant ("ik had niet anders verwacht"). De samenwerking met de leraren is altijd bijzonder pret tig geweest. Vooral bleek dat in de koffiekamer, waar in de vele scher pe en puntige discussies geen blad voor de mond werd genomen. De heren van Eyl en Boers dankte de rector voor hun woorden in het schoolblad. Opnieuw ontlokte hij applaus aan de zaal toen hij drs. Beunes in zijn dankwoord toevoegde, dat er "geen betere conrector in Nederland" te vinden was. Leerlingen centraal Pastoor Stevens dankte de rector voor diens steun in de periode, dat hij moderator was en de huidige modera tor Lunter voor diens werkzaamheden aan het schoolblad vooral. De heer van Laarhoven vond het '.jammer, dat zijn reis naar Yoego- Slavië in september viel, anders had hij enige van de uitvoerenden van de dans- en zangnummers wellicht als gidsen mee kunnen nemen. Dank bracht de scheidende rector voorts aan de heren Solberg en Pas sier voor hun woorden en geschenken en aan de secretaris van het O.M.O., de heer van Hoof, waarmede hij hoopte spoedig nadat die ook de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt, een glaasje te drinken. De leerlingen kregen het leeuwen deel van 's rectors' aandacht, zoals ook in het verleden. De heer v. Laar hoven zei graag 42 jaar van zijn le ven voor de jeugd te hebben ingezet. Die 42 jaar waren mooi en belang rijk. Dat ervaart men, als men een oud-leerling tegenkomt, die geslaagd is in het leven. Het schoolbestuur en de redactie van Panopticum dankte rector van Laarhoven bijzonder voor het vele werk, dat rond zijn afscheid is ver richt. Tenslotte richtte zich rector van Laarhoven tevens namens zijn echtge note tot a'le aanwezigen voor de ge toonde belangstelling en het mede leven. "Ik ben blij wat ik heb kunnen doen voor 't Dr. Moller-college, voor Waalwijk, de omgeving en geheel de Langstraat." Zoals men elders 'heeft kunnen le zen was ondergetekende tot zijn zeer grote, spijt, door bijzondere omstan digheden verhinderd het plechtig af scheid bij te wonen, door het Cura torium van het Dr. Moller-College, genodigden en docenten op maandag 1.1. aan rector van Laarhoven aange boden. Daarom hierover in ons blad een enkel persoonlijk woord. Het speet mij zeer, omdat het hier ging om een plechtigheid in 't college, waarvan ik 't genoegen had tientallen jaren verschillende functies in het bestuur te bezetten, maar vooral om 't feit dat het hier gold het officiële afscheid van de scheidende rector dr. Ir. H. van Laarhoven, waarmee ik van af de entrée in zijn functie alhier vele jaren heb mogen samenwerken en dat op de meest prettige wijze. Er ging haast geen dag voorbij of wij hadden contact met elkaar en ik geloof niet dat 't is voorgekomen dat wij over de een of andere meer of minder belangrijke kwestie verschil van mening hadden. Volop heb ik daardoor de gelegen heid gehad een oordeel te vormen over de capaciteiten van de scheiden de rector, zijn bekwaam leraarschap, maar ook zijn juist leiderschap, z'n prettige omgang met leraren en leer lingen van deze school, waarvoor hij enorm veel heeft gedaan en waarvan de resultaten voor ieder duidelijk zijn. Voor deze prettige samenwerking, voor 't geen hij deed voor de school, het onderwijs en de jeugd, moge ook ik hem hier openlijk dank en hulde brengen. Moge ik enkele hoofdpunten aan halen, die in deze jaren, natuurlijk steeds in samenwerking met het cura torium, zijn tot stand gebracht le. de bouw van het prachtige nieuwe schoolgebouw met in stallatie en inwijding door Mgr. Mutsaerts en opening door de staatssecretaresse van O. K. en W.; 2e. de belangrijke uitbreiding van een en ander met les- en J. A. KOUTERS -I overblijflokalen, aula, por tierswoning, enz.; 3e. de bouw een een eigen kapel; 4e. dat aan Waalwijk en omge ving een volledig Lyceum werd geschonken. Wat dit laatste betreft moge ik er aan herinneren, dat de vice-voorzitter, de moderator, directeur en onderge tekende naar Mgr. Mutsaers togen, om toestemming te verkrijgen meisjes toe te laten op de jongens H.B.S. A en B. Wij waren op deze beslissing niet zo gerust, wijl zulks aan geen enkele school in Brabant nog werd toege staan (alleen aan Hulst, Zeeland). Maar hoe waren we verras t toen Mgr. deze toestemming direct ver leende niet alleen, maar ons toevoeg de mijne heren, waarom verbindt ge aan uw school geen gymnasium en maakt er een volwaardig lyceum van? U zult begrijpen dat wij verbaasd en verheugd huiswaarts keerden en door de activiteit van de rector be gon met september reeds het gymna sium en was het Dr. Moller-College een volledig lyceum, wat wij voor plaats en streek van 't hoogste belang Vonden. Tot slot een paar zaken die mij tot vreugde stemmen le. Dat bij dit afscheid van de rector, de eindexamens zulk een schitterend resultaat heb ben gehad; 2e. dat de rector besloten heeft zijn jaren van rust in Waal wijk te blijven doorbrengen, waar hij zich omgeven weet van zeer vele dankbare oud leerlingen en van een kring van vrienden en kennissen, die de scheidende rector door zijn beminnelijke persoonlijk heid om zich heen heeft we ten te vergaren. Met mevrouw en familie nog heel veel gelukkige jaren! JAN TIELEN, oud-pres.-cur. VRIJDAG 10 JULI 1964 85e JAARGANG No. 53 tcho van het Zuióen t balletgroep, die de scheidende rector en mevrouw van Laarhoven een voorproefje gat van het land, waarheen zij in september op vakantie gaan Yoego-Slavië. Dames en Heren, Wie uwer zal het verwonderen, dat lera ren in deze periode van eindexamens en abituriënten bijna niet anders meer kunnen denken dan in de categorieën „geslaagd" of „afgewezen"; deze alternatieven vergezeld van de toevoeging „reglementair" of „na bespreking". Staat u dus toe, dat de leraren van het Dr. Moller-college, alvorens aan Hendrikus A. J. van Laarhoven hun getuigschrift uit te reiken, deze abituriënt eerst in bespre king nemen. Dat hij niet zonder meer reglementair geslaagd mag heten, is alleen maar het ge volg van de omstandigheid, dat voor de kundigheden in welke hij ruim 121/2 jaar proeven van bekwaamheid heeft moeten af leggen, nu eenmaal geen officiële normen zijn vastgesteld. Wetten en voorschriften, welke iedere ambtenaar ook die in de zin der wet moet zorgen niet te veronachtzamen, wil hij niet met hogere instanties in conflict gera ken, kunnen voor ons doel niet dienen Als het gaat over mensen die met elkèn- der hun taak moeten vervullen, is het meer dan de létter van de wèt, de géést die le vend maakt; is het de goede verstandhou ding en het onderling begrip die het leven van elke dag leefbaar doen zijn. Dan komt het aan op een diversiteit van honderden - vaak kleine - dingen. Staat dus voorop, dat in een werkgemeen schap, in casu de schoolgemeenschap, de liefde, dat is de goede geest van twee kanten moet komen, het is toch zeker waar, dat zeer veel afhangt van de persoon van de superieur, van de Rector. Allereerst voor de leerlingen. Want, alhoewel de leraren door hun leef tijd, en hun status van gestudeerde, in rang vóór de leerlingen komen, dienen zij toch nooit uit het oog te verliezen, dat de leer lingen de voornaamsten zijn; dat de hele complexiteit van een school er alleen is ter- wille van hen. Déze gedachte moet ook uitgangspunt en norm zijn, als we onze rector beschouwen in zijn verhouding tot ons, leraren. De zeldzame malen dat hij streng was voor ons; in de meer voorkomende gevallen dat hij taai-vasthoudend zijn wil doorzette; in talrijke omstandigheden waarin hij zich to lerant, mild, en tot alle mogelijke hulp be reid toonde, nam hij steeds als criterium het belang van de leerlingen. Geboortig uit deze streek met zijn spe ciale culturele problematiek, was het hem, die in een lange onderwijspraktijk elders, was gerijpt tot een wijs, begrijpend en voor zichtig man, een vreugde temeer, en be schouwde hij het als een roeping, in die zelfde streek juist aan de culturele verhef fing te mogen werken. Kenmerkend was dan ook zijn gepronon ceerd sociaal beleid, en zijn inventief ver mogen, alle bij de wet voorziene, en andere mogelijkheden uit te buiten om het stude ren voor vele toegankelijk te maken. Dat niet ieder zijn overtuiging in dezen altijd volledig vermocht te delen, hoeft geen afbreuk te doen aan de gevoelens van respekt die men mag koesteren voor een bestuursperiode, die ook anderszins de ver hoging van het culturele niveau der leerlin gen trachtte te bevorderen. Hij stimuleerde het bezoek aan schouw burg en concertzaal, animeerde klassetour- nooien en het eigen-schooltoneel; en zijn trots is nog altijd óók een weinig, dat na eertijds herhaald mislukken, al sinds ge ruime tijd de schoolkrant een meer gesta biliseerd bestaan verzekerd lijkt. De docenten die op enigerlei wijze met enigerlei van deze activiteiten bemoeienis hebben, zullen dankbaar getuigen dat hun door de rector daarbij de grootst mogelijke vrijheid werd gelaten, en dat ze steeds zijn meest royale steun hebben ondervonden. Stond hij dus welwillend tegenover elk initiatief dat ook maar enige mogelijkheid van slagen leek te bieden, het gebeurde slechts zelden dat hij éigen plannen of idee- en niét voorlegde aan de Ieraren, hetzij of ficiéél in de vergadering, hetzij huiselijk in de docentenkamer. Want hij troonde niet in een ivoren toren, figuurlijk niet, en ook niet letterlijk. Ik weet niet, of hij zelf in die bijna 13 jaar gewend is geraakt aan zijn rectors kamer. Wij leraren kennen die kamer ech ter maar amper. Ze is in elk geval geen begrip voor ons geworden. Want de heer van Laarhoven leefde midden tussen zijn leraren, in de docentenkamer. Hij had daar - en ik vind dat karakte ristiek voor hem - twee plaatsen Eén in het midden van de grote tafel, en één waar hij zat als hij een vergadering presideerde aan de smalle zijde een soort hoofdzetel. Maar die laatst genoemde plaats bezette hij steeds met een zekere aarzeling, met een soort schroomvalligheid, als wilde zijn bijna excuserend gebaar daarbij, te kennen geven dat hij het alleen deed uit hoofde van zijn ambt. Zijn natuurlijke impuls was, plaats te ne men tussen ons; en het onderwerp van ge sprek, noch deszelfs kleur, noch de emotio naliteit waarmede opinies werden beleden en bestreden, onderging bij zijn verschijnen enige wijziging. Men hoefde in zijn tegenwoordigheid geen pose aan te nemen, of op zijn tellen of woor den te passen. Een generatie ouder dan de meesten van ons, opgevoed dus in de préhistorie van het tijdvak dat voortaan dat van het Rijke Roomse leven zal heten, bekende hij zich bij de confrontatie der meningen over op het ogenblik hevig controvers zijnde zaken, een voorstander van ruimer en moderner opvattingen; en hij trok uit deze zijn over tuiging dan ook o.a. de consequentie dat hij in voorkomende gevallen, leraren die bij hun lessen door sommige - nog-anders- denkenden - gecritiseerde paden gingen, volledig en duidelijk diende te steunen. Hoe deze beminnelijke man er op het (fi guurlijk) eind zijner dagen, toe is kunnen komen, de deur welker dorpel door de le raren wordt gesleten, wèl in het slot te werpen? De gedachte moet hem ingegeven zijn door zijn zin voor orde en accuratesse. En als wij in de toekomst ons nog weer eens een keertje bij de gesloten deur zullen ergeren, zal het tóch niet zijn met een le lijke gedachte aan van Laarhoven, de man die Alles eerder was, dan afwerend of bene pen; integendeel als méns de tegemoetko mendheid en gulhartigheid zélf als rèctor een man van allure. Hooggeschatte rector, Al het goeds dat ik me verplicht heb ge voeld over U namens de leraren hier te zeg gen ik hoop dat het zonder een zweem van byzantimisme geklonken heeft. U bent een goed rector geweest. U hebt ons in de loop van die bijna 13 jaar zó weinig aanleiding gegeven, U eens vierkant te vertellen, waar het op stond, dat we nu, bij uw heengaan, maar eens rond weg bekennen, wèt U voor ons hebt bete kend. Een eenvoudig man heb ik eens over zijn pensioengerechtigde, vertrekkende chef ho ren zeggen: „Iemand met wie je ze lang hebt samengewerkt, wordt zo iets als je broer, het vaarwel zeggen gaat je niet in de kleren zitten." Nu zijn wij leraren, geen eenvoudige lie den. We zijn intellectualistisch, gereserveerd, critisch - soms cynisch. Het spreken in simplicitate cordis gaat ons niet zóó gemakkelijk af. Toch bedoelen we dat te doen, als we zeggen, dat het on- wennig zal zijn, rector, U niet meer dn de hal te zien staan; U niet meer ons leslokaal te zien binnenkomen; U, ons niet meer, op wat U meestal geliefde te noemen, een „ver gissing" te horen wijzen; U niet meer bij tijd en wijle over uw eigen leerjaren, b.v. bij juffrouw Kuyer, frivoler gedachtenis, te horen uitweiden. Het is me tot dit ogenblik gelukt, het ge ijkte woord „weemoed" buiten m'n betoog te houden. Maar ik weet, Rector, dat het gevoel dat met dat woord wordt aangeduid, ook Uw, toch overwegend zakelijke structuur niet vreemd is. Het kon soms bij U doorklinken in een opmerking over de beperktheid van het menselijk inzicht inzake de grote levensvra gen, of over de realiteit van de aansluipen de ouderdom. Ook vandaag zult U iets van weemoed ge voelen, nu U - zo vitaal nog - van veel wat altijd uw grote toewijding had, afscheid moet nemen. Ook óns bekruipt die stemming, nu een stuk van het vertrouwde, het éigene mag ik wel zeggen, afbrokkelt. Rectorwe danken U voor alles! Voor alles wat U voor ons geweest bent en voor ons gedaan hebt vaak ook in het per soonlijke vlak - voor de vrijheid die U ons liet bij ons werk; voor uw hartelijke col legialiteit. Mevrouw van Laarhoven, Binnenkort zult U het leven van uw man 40 jaren gedeeld hebben; de feestelijke vie ring daarvan, denk ik zo, zal samenvallen met een andere vreugdevolle gebeurtenis in uw gezin. Zoals alle vrouwen van mannen die het dubbele leven leiden van voor de helft van hun wezen verslingerd te zijn op de weten schap en hun verantwoordelijke functie, zult U het vaak zonder hem hebben moeten stel len. Voor dat - slechts in schijn - negatieve aandeel in de verdiensten van uw man voor onze school, danken wij U hartelijk. En U beiden, Rector en Mevrouw, wensen wij naast natuurlijk nog een heel lang leven, precies zóveel rust in het ambte loos bestaan, als U in gezamenlijk overleg zult overeenkomen dat de heer van Laar hoven moet gaan nemen. Tot slotwij wilden bij dezen, om onze dank ook tastbaar te uiten, een bijdrage le veren tot het fonds, dat U in staat zal stel len, teneinde de overgang naar een even tueel volstrekt niets doen enigszins geleide lijk te doen verlopen, enige weken van ac tieve rust te gaan genieten in streken waar - naar 'het hart van de rector - de bergen hoog, en de wegen niet al te comfortabel zijn.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5