wAALwnkse en UnqstRAAtse couRAnt examenkoorts op huishoudschool Arbeidsmarkt blijft - gelukkig - gespannen jBocjaertó Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Kermispot - een beetje - voor pastoor Oomens Programma „Kunstkring" liohtor SPORTARTIKELEN „He.t \5poAtpa£e.ii" Gemakkelijke eenheid Opvang prettig Overgang Rita Reys naar Waalwijk -van-donderdag-tot- donderdag- Leerlingenstelselunieke overgangsregeling van school naar bedrijf het gewes^WaaSr^T1,dtoptepuït'Seiku'Z^ch^m lÏÏseï zijn werkzoekenden. Daarvan zijn er nog 68 minder geschikten of S*' m het Rayon Waalwijk zelf notode hri^ewesTeli,?k Arbeidsbureau nog slechts een aanbod van 49 arbeidskrachten ?rwKS" e?ï2Vïl „"TVi"ra- Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaerts voor ogen Telefoon 3560 b.g.g. 4140 vragen brillen VRIJDAG 10 JULI 1964 85e JAARGANG No. 53 ™c dnmvummjr »u, tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 J3ureauxj^GrotMtraat^205^JVaalwyk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) i 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO Laten we maar eerlijk zijn. We verwachten geen echte examenkoorts op de nijverheidsschool onder de meisjes die in het kader van 't leerlingen stelsel na een jaar aan hun examens toe zijn. We hebben een gesprek gehad met een viertal leerlingen Elly v. Stip hout, Betsy van Dongen, Marijke Tactor en Ina Koenen. Wat het lastigste was geweest bij het examen? Het stikken van heren schoenen, waren ze alle vier van mening. Het was maar een onderdeel geweest van het examen, dat verder nog bevatte het stikken van slippers, sandalen en een damesflatje. Los sier- stikken en omboekwerk behoorde er ook toe. Het duurde niet zo erg lang of de meisjes zaten druk op hun praat stoel. Onze vragen werden voor de vuist weg en resoluut beantwoord. Waarom ze juist het werk op een schoenfabriek hadden gekozen? "Je bent op uur en tijd klaar", meende Betsy van Dongen. "Kijk", zei Ina Koenen, "je bent zaterdags vrij". Marijke Tactor keek er nog weer anders tegenaan "Als er in' een winkel geen volk is, dan sta je maar te niksen. Op ons stikatëlier is er dat natuurlijk niet bij." Elly van Stiphout, die al wat lan ger werkt dan de andere drie, vindt vooral de sfeer erg gezellig. De meisjes hadden niet veel moei te gehad de eerste dagen, dat zij in hun nieuwe werkkring - zo van de school kwamen. De opvang was erg prettig. De eerste veertien dagen hadden ze wel 'het gevoel gehad er niet hélemaal "bij" te horen. Je kreeg dan werk, dat duidelijk met de pro ductie in de fabriek niets te maken had. Daarna werd dat anders. Je kreeg in het werk, dat je moest doen, meer voldoening. Door een rondleiding op de eerste dag wisten de meeste meisjes welke schakel hun werk innam in het geheel van de productie. Daarin opgenomen te worden was een prettig gevoel. Je zou zo verwachten, dat de over gang van de school naar het bedrijf voor de meeste jongelui tooh wel ern stige moeilijkheden met zich mee brengt. Door het leerlingenstelsel wordt daar toch wel het nodige aan gedaan. De meisjes - 54 in getal dit jaar, van 18 verschillende fabrieken krijgen gedurende één of twee jaar vier halve dagen de gelegenheid de huishoudschool te bezoeken. Er zijn dit jaar 39 meisjes die exa men doen voor het A-diploma en 15 meisjes voor het B-diploma, dat te vens een theoretisch gedeelte omvat. Deze tweede categorie volgt de les sen voor het tweede jaar. Twee halve dagen daarvan worden besteed aan de opleiding schoenen- stikken, de overblijvende aan alge meen vormend onderwijs. vvaaiwijK en li si m het gehele gewest tjior^nr. vM^Waalvri^zSf^?6 ^et. leeu^enaandeel voor zijn rekening: voor Waalwijk zelf 347 arbeidsplaatsen en voor het gehele gewest Dat algemeen vormend onderwijs valt bij de meisjes bijzonder in de smaak het omvat koken, naaien, gymnastiek en handenarbeid. Daarbij zijn de vakken gymnastiek en koken duidelijk favoriet. De examens daarin zijn allang ach ter de rug. Dit om het vakexamen niet onder te grote spanning te laten ver lopen. Wij waren dinsdagochtend op de huishoudschool. Zoals overal elders waren de meisjes niet gerust op de uitslag van het examen, waarvoor overigens woensdag nog even ge zweet moest worden. Is het examen eenmaal met goed gevolg afgelegd dan wordt het weke lijkse loonzakje dikker. Zo worden in deze opleiding van het leerlingen stelsel een hele boel goede dingen gecombineerd de overgang van de school naar het bedrijfsleven wordt geleidelijk aan geregeld, de vakop leiding wordt goed verzorgd (en dat levert weer resultaten op voor het we kelijkse loon) en bovendien krijgen de meisjes algemeen vormend onder wijs, dat ze straks in het huishouden goed van pas zal komen. We spraken dinsdag nog met mej. H. Gédden, directrice van de huis houdschool, en mej. A. Brent, de do cente van het leerlingenstelsel. De eerste vraag die bij ons op kwam was natuurlijk of het niet moeilijk was van een klas meisjes, die allen uit verschillende bedrijven kwamen, een eenheid te maken. Dat bleek duidelijk niet het geval. De sfeer is altijd vanaf de eerste dag af uitstekend. De beide dames bleken met veel liefde hun werk op te vatten, hun werk, dat de jonge meisjes in de schoenindustrie beter wapent en voorbereidt op het latere gezinsleven. De meisjes in geanimeerd gesprek met mej. Brent (uiterst links) en mej. Gedden (achter de tafel rechts). Bij deze cijfers van beschikbare arbeidsplaatsen heeft het G.A.B. niet eens die voor vrouwen geno teerd: dat zijn er nóg eens 511 voor het gewest. Aanneer we een en ander in per centages uitdrukken dan is er een tekort aan arbeidskrachten voor Waalwijk van 5,17%. Geeft bijna overal in Nederland net emde van het schooljaar een verhoogd aanbod van arbeidskrach ten te zien, in Waalwijk wordt de vraag daardoor juist gestimuleerd. ïaar althans in deze maand ju ni Een volgende maand kan dat natuurlijk wel anders zijn. BUITENLANDSE KRACHTEN Het tekort aan arbeidskrachten opent vanzelfsprekend de mogelijk heid voor buitenlandse arbeids krachten. Zo zijn in het gelukkig OVERZICHT Aanbod Bouwnijverheid Schoen- en Leder Metaalnij verheid Overige beroepen M.G./M.V. Vraag Bouwnijverheid Schoen- en Leder Metaalnijverheid Overige beroepen gewest Waalwijk 6 6 5 26 68 111 181 561 233 306 1281 door spanning op de arbeidsmarkt geteisterde Waalwijk 128 buiten landse arbeidskrachten werkzaam. 53 Turken, 35 Duitsers, 17 statenlo- zen en 6 Hongaren. De talrijke „pendelende" Belgen zijn in deze cijfers niet eens genoemd. Het aantal Turken alleen al kan, wanneer de plannen worden uitge voerd, straks wellicht 125 gaan be dragen. Op korte termijn verwacht men nog zeker 25 Turken. NIEUW Het arbeidsbureau heeft in 57 bijeenkomsten in heel het gewest aan 1662 kinderen die daarvoor in aanmerking kwamen, beroepskeuze voorlichting in moderne vorm ge geven. Dit gebeurde in klassikaal verband op lagere scholen, v.g.l.o.- scholen, u.l.o.-scholen en l.t.s.'en. rayon Waalwijk 3 4 4 10 28 49 85 347 136 163 731 rayon rayon Almkerk Dongen 3 2 1 8 8 32 8 40 22 63 33 5 209 59 38 86 57 213 337 Bouwpastoor Oomens heeft mensen achter en rond zich, die een goed gevoel blijken te hebben voor de "markt". De fruitmarkt in dit geval. Toen 30 mei tientallen auto's door Waalwijk reden om sinaasappelen aan de man te brengen, was dat op de eerste plaats bedoeld om winst te maken ten bate van de Bernadette-noodkerk. We weten niet wie de inkoper is geweest van de sinaasappelen, maar zeker is, dat de oranje-appeltjes, die in zakjes van vijf verkocht wer den, goed in de smaak zijn gevallen. per man, Pastoor Oomens wordt er beter van". Zeker nu de gezondheid van de Waalwijkse inwoners tijdens de ker misdagen zwaar geteisterd kan wor den door 'n teveel aan alcoholica en nu de grote inspanningen op 't ker misterrein en de dansvloer 's mensen energiebron geducht zal aantasten, kan een beroep op de zuiverste na- tuurbron, fruit, geen kwaad. Een gelukkig bijverschijnsel is in dit verband, dat juist vrijdagavond links en rechts de kermispotten ge licht worden. Er is dus geld genoeg. Misschien kan er één gulden af voor een zakje met vijf sinaasappelen. Dan zal Pastoor Oomens' Berna- dette-kerk op tijd gereed komen en zijn z'n financiële zorgen weer een stuk lichter. Hoewel het gehele programma nog niet klaar is - er zullen door de „Kunstkring" in totaal 12 avon den verzorgd worden in het ko mende seizoen-zijn thans de pro gramma's van een zevental avon den bekend. De avonden zijn op verzoek wat minder zwaar gemaakt dan andere jaren en er is een proeve genomen met jazzconcert, dat op woensdag 14 oktober gegeven zal worden door het Trio Pim Jacobs en de „first lady of jazz", Rita Reys. Dan zal het seizoen reeds zijn ingezet met een toneeluitvoering van de toneelgroep „Theater (op 23 september). Een van de hoogtepunten zal waarschijnlijk worden het optre den van het cabaret „Tingel Tan ner', dat onder leiding staat van Sieto Hoving. Deze avond wordt gehouden op 9 november. Kort daarna, op 24 november, treedt de toneelgroep „Ensemble" op. Donderdag 11 februari geeft het Brabants Orkest een uitvoering. Het bestuur van de „Kunstkring" hoopt, dat nog een tweede concert in de Nederlandse Hervormde Kerk gehouden kan worden. Hein Jor- Vele huismoeders dreigden hun vertrouwen in de plaatselijke groente handelaren te verliezen. Ten onrechte overigens want wat Pastoor Oomens kan, kan ook de groenteman. Niette min hebben vele huismoeders de pas toor verzocht nóg eens langs te ko men met zijn sinaasappelen. Niet uit concurrentiezucht, maar uit de bittere noodzaak de hoge kos ten van zijn noodkerk te bestrijden heeft bouwpastoor Oomens welwil lend gereageerd op de wens van Waalwijk's huisvrouwen. En zo zal dan zaterdag opnieuw Pastoor Oomens' devies door Waal- Wijk gaan Eet er vandaag één meer QPT1CIËN WAALWIJK dans noemde deze „de beste con certzaal die ik ken". De sluitingsavond van het seizoen zal vallen op dinsdag 27 april, als de toneelgroep Theater een voor stelling geeft. Er wordt door het kunstkringbe- stuur nog gezocht naar enkele wer kelijk goede films en 'n goed voor drachtkunstenaar. In ieder geval kan het program ma zoals dat er nu uitziet, de con currentie met andere plaatsen glansrijk doorstaan. Vooral het ap pèl op de jeugd door Rita Reys en cabaret Tingel Tangel op te laten treden verdient alle succes. VOOR AL UW NAAR Heuvelstraat 125 - TILBURG - Telefoon 04250-21823 100% service 100% kwaliteit E£ De planta-affaire van vier jaar geleden, draagt ten onrechte de naam van het margarine-merk van de N.V. Van den Bergh en Jurgens. De jeukziekte had, zo besliste de Hoge Raad, niets met de margarine van doen. In Amsterdam heeft iemand, ontstemd over de etalering van 'n topless jurk, een staaf lood door een winkelraam gegooid. De directie heeft de etalage ge handhaafd totdat de jurk bij de koopster is afgeleverd. Jammer ge noeg is naam noch adres van de niet van durf ontblote dame vrij gegeven. H Spanje krijgt van de Verenigde Staten luchtafweerraketten van 't type Hawk. Engeland heeft de on derhandelingen met Franco over de levering van oorlogsschepen ge staakt. Nederland levert niet alljeen voor zich zelf schoonheidskoningin nen. Een Nederlandse emigrante, de 22-jarige Ria Luyben, zal Australië vertegenwoordigen op de „Miss Universe" verkiezingen in Miami. Het IJzeren Gordijn is toch niet zo dicht als Ulbricht wel wenst: in de eerste helft van dit jaar wer den 5939 vluchtelingen opgenomen in het vluchtelingenkamp Frieda land bij Göttingen. Deze week kwam bij DAF te Eindhoven de 50.000 vrachtwagen van de band. De gelukkige koper mag op een proefrit de directie meenemen. De Venus van Milo gaat terug van Jokohama naar Parijs. 1.700.000 Japanners hebben de éénarmige schone bekeken. Tussen Krupp en Russische aankoop-organisaties is een con tract getekend voor de bouw van een plasticfabriek voor een bedrag van 4 miljoen dollar. De fabriek zal in Koersk worden geplaatst. Labourleider Harold Wilson heeft verklaard, dat een Labourre- gering een „ombudsman" zal aan stellen om de grieven van het pu bliek te onderzoeken. Deze zelf kennis siert de Engelse socialisten. B Ferhat Abbas, eens premier van de Algerijnse regering in balling schap, is door Ben Bella onder huis arrest geplaatst. Zou Ferhat Ab bas daarvoor zijn zevenjarige on af hankelijkheidskrijg tegen Frank rijk hebben gevoerd B De Fransen hebben in 1672, ons rampjaar, grondig huisgehouden in Maarssen. Toen werd een burcht, die uit de elfde eeuw dateerde, zo grondig verwoest, dat men nibtV eens meer wist waar het ding ge staan had. Bij rioleringswerkzaam heden is men nu op de fundamen ten gestoten. B De Turkse jongelui in ons land krijgen vrouwelijk gezelschap. Een Nijmeegs bedrijf hoopt nog deze maand 40 Turkse meisjes in dienst te nemen. Men hoopt, dat de meis jes de Nederlandse arbeids- en hu welijksmarkt een beetje zullen ont lasten. fl Dat de voormalige bouwvak arbeider André Ruiz Marques uit Cordoba als terrorist „de grootste mislukkeling ter wereld" was, ver hinderde niet, dat in Madrid de doodstraf tegen hem werd geëist. B De Franse spion George Paques, die geheimen aan de Russen uitle verde, kreeg levenslang. B Bij een lawine in de buurt van Chamonix zijn 14 leerling-berggid sen en hun instructeur omgekomen. B Bert Haanstra heeft met zijn kostelijke film „Alleman" in Ber lijn de hoogste onderscheiding ge kregen: „De Gouden Beer". B Jan Jansen en Ward Seis spe len zo'n beetje stuivertje wisselen in de strijd om de groene trui. Wij zijn voor Janssen,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9