wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Mod erner Menselijker MIDDEN - BRABANT Erkenning als probleemgebied Verslag Nota - Scholten over gevangenisbeleid MAANDAG 13 JULI 1964 85e JAARGANG No. 54 1,95 4,25 5,25 4,50 2,50 7,50 Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) J V J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO In Gouda zal een nieuw strafge- sticht worden gebouwd voor 300 ge detineerden. De bouwgrond is al aan gekocht. Ook in Veenhuizen zal, op de terreinen van de daar bestaande strafgestichten, tot nieuwbouw wor den overgegaan en wel voor 150 ge detineerden. Voorts zal een definitief plan worden opgemaakt voor de bouw van een gevangenis voor 75 vrouwen op een al aangekocht ter rein bij Arnhem. Dit zijn enkele hoofdpunten uit het bouwprogram ma van de nota over het gevangenis wezen, zojuist door de minister van Justitie, mr. Y. Scbolten, aan de Tweede Kamer aangeboden. Uit nadere mededelingen blijkt, dat de totale bevolking van de gevange nissen en psychopatenasiels op de laatste peildatum, 29 mei j.l. was 2072 mannen (waarvan 654 in de asiels en 29 vrouwen (waarvan 9 in een psychopatenafdeling. Van de huizen van bewaring was de totale bevolking 2132 mannen en 67 vrouwen. De totale capaciteit van de gevangenissen en asiels is 2266 mannen en 40 vrouwen; van de huizen van bewaring 2449 mannen en 120 vrouwen. Toepassing van de vrijheidsstraf is sinds 1900 sterk afgenomen. De korte vrijheidsstraf fen nemen een overheersende plaats in. In de zeer uitvoerige nota (ruim 50 pagina's) geeft de minister op basis van de toestand van het ogenblik zijn visie op de verdere ontwikkeling van het gevangeniswezen. Hij heeft de nota toegezegd bij de laatste begro ting van Justitie in de Tweede Ka mer en legt haar thans voor ter par lementaire discussie. Erkennend dat er in het gevangeniswezen heel wat te verbeteren valt en dat met de bestaan de toestand niemand tevreden is, geeft de bewindsman niet alleen de door hem beoogde vernieuwingen weer, maar zet hij ook de grondslagen van zijn beleid uiteen. Als zulke grondslagen vermeldt hij o.m. 4 De strafrechtspleging raakt het wezen van de rechtsorde; het doel van de straf en van de strafvol trekking gaat uit boven de beharti ging van het individuele belang van de veroordeelde. Alle te nemen maatregelen moe ten worden getoetst aan de beide pri maire eisen van de Beginselenwet Ge vangeniswezen van 1951, namelijk handhaving van het karakter van de straf en maatregel enerzijds en voor bereiding van de terugkeer van de ge detineerden in de maatschappij an derzijds. 4 De optimale beveiliging is de mi nimale". Dat wil zeggen geen krach tiger beveiligingsmaatregelen dan, ge zien de aard van het strafgesticht (ge vangenis, huis van bewaring,- rijks werkinrichting, psychopatenasiel) en gelet op de categorie waartoe de ge detineerde behoort, werkelijk nood zakelijk is. Elders in de nota zegt hij nog, dat aan de vrijheidsbeneming geen leed- verzwarende omstandigheden mogen worden toegevoegd. Tot de grondslagen van zijn be leid rekent de minister ook een krach tige bevordering van de nieuwbouw want de huidige gebouwen dateren vrijwel alle nog uit de 19e eeuw. STATION TILBURG IN ARPIL 1965 GEREED Op de persdag van het gemeente bestuur van Tilburg is medegedeeld, dat het nieuwe station in april 1965 gereed komt en dan feestelijk zal wor den geopend. Sinds enkele dagen rijden prak tisch alle treinen over het nieuwe "hoogspoor", waarmede de overweg misère voor een groot deel tot het verleden behoort. Wanneer volgend jaar drie viaduc ten onbeperkt in gebruik genomen worden, zal er zelfs 'geen spoor' van herinnering aan die misère" overge bleven zijn. Naast de bovenvermelde bouw van drie nieuwe gestichten staan op het program een nieuw centraal huis van bewaring in Amsterdam en nieu we huizen van bewaring in Arnhem, Dordrecht, Maastricht en Zwolle, in welke beide laatste plaatsen de grond al is aangekocht. Voorts wil men een nieuwe psy chiatrische observatiekliniek (de hui dige is ondergebracht in één van de Utrechtse huizen van bewaring), een nieuw paviljoen bij de jeugdgevange nis „Nieuw Vosseveld" te Vught, een speciaal gesticht voor kortgestrafte jeugdigen. Er zullen meer open ge vangenissen moeten komen (thans zijn er drie), die, willen zij gunstige resultaten hebben, geen deel mogen uitmaken van een gesloten gesticht, in een middelgrote stad moeten lig gen en een capaciteit van 20 a 25 man moeten hebben. Vooral nieuwbouw van de huizen van bewaring is urgent, omdat daar in uiteenlopende groepen van mensen moeten kunnen worden onderge bracht in gescheiden afdelingen en )mdat voorlopige hechtenis ten onzent nu eenmaal veelvuldig en langdurig pleegt te worden toegepast. Aan de bestaande gevangenissen moeten allerlei voorzieningen worden getroffen. Grote bedragen zullen met de nieuwbouw en de verbouw zijn ge moeid. Uit de nota blijkt dat de ver bouwingen en de aankoop van terrei nen in de jaren 1954 tot 1964 al 27 miljoen hebben gekost. Zodra het strafgesticht van Gouda klaar is zal één van de ouderwetse koepelgevan genissen moeten verdwijnen. De bestaande regeling van de rechtspositie van de gedetineerden is niet bevredigend, zegt minister Schol ten. Hij wil o.m. de mogelijkheid van beroep tegen bepaalde beslissingen van gestichtsdirecteuren in overwe ging nemen. De minister wil langs wetenschap pelijke weg laten bepalen in welke ge vangenis de gedetineerden, gezien hun individuele persoonsstructuur, thuis horen. Het Haagse Selectie- en Oriëntatie-centrum zal daarbij een belangrijke rol vervullen. Men zal er bijvoorbeeld van moeten uitgaan, dat een gedetineerde slechts in zoverre moet worden beveiligd als zijn per soonlijkheid beslist nodig heeft, zulks in verband met de latere wederaanpas sing. Het systeem van de half-open gevangenissen een vorm tussen open en gesloten gesticht) waarvan er op het ogenblik één bestaat) zal wor den uitgebreid. De bevolking van de rijkswerkin richtingen is zozeer teruggelopen, dat er misschien in het volgende parle mentaire jaar al een wetsontwerp komt tot afschaffing van de bijko mende straf van plaatsing in een rijkswerkinrichting. Als een hoogst belangrijk punt bij de vernieuwing van het regiem in de gevangenissen ziet de minister 't ver delen van de gedetineerden in „leef- centraleden in „leefeenheden" van 20 tot 25 man. In ieder geval zal dit nieuwe systeem in de nieuwe gevan genis van Gouda en de nieuwe vrou wengevangenis in Arnhem worden in gevoerd. Over het belangrijke pro bleem van de sexuele- en huwelijks moeilijkheden bij langgestraften zal een werkgroep adviseren. Voor jeugdige kortgestraften komt er waarschijnlijk een „penetentitair traningskamp". De moeilijke kwestie van de belo ning voor arbeid van de gevangenen is in studie bij de Raad van Advies voor het Gevangeniswezen. Deze on derzoekt de juistheid van het huidige systeem alsmede de vraag of mis schien een volledig loon moet wor den uitgekeerd voor onderhoud van het gezin, eventueel voor schadever goeding aan het slachtoffer enz. De nota wijst op de, veranderde taak van het gevangenispersoneel, dat er vroeger vooral op had te letten of de deuren goed gesloten waren, maar gaandeweg een pedagogeische beïnvloeding erbij gekregen heeft. Men denkt aan een opleiding van één jaar in een soort kweekschool. De inbreng van specialisten als psychiaters en psychalagent kan niet worden gemist. Voorlopig kunnen er echter niet voldoende psychiaters worden aangetrokken. De minister, die in zijn nota het psychopatenbeleid buiten beschou wing heeft willen laten, omdat dit in studie is bij de commissie-prof. Van der Horst, zegt in zijn slotbeschou wing, dat het algemene streven ten- aanzien van alle soorten van gedeti neerden erop gericht moet zijn, in de periode van detentie zoveel mogelijk positieve elementen in te bouwen èn negatieve te vermijden. De op 1 juli j.l. verschenen nota van staatssecretaris Bakker, waarin het gedachte regionale industrialisa- tie-beleid voor de eerstkomende jaren wordt uitgestippeld, maakt met geen enkel woord melding van Midden- Brabant. Tóch werd Midden-Brabant met daarin Tilburg in "Tien jaren indu strialisatiebeleid in Brabant" uitge bracht in 1959 60 door ETI, het grootste probleemgebied van het ge hele gewest genoemd. Meerdere, ook recente uitspraken, van de provinciale overheid, getuigden eveneens van de zorg over het relatief achterblijven van de industriële ontwikkeling in Midden-Brabant ten opzichte van de gehele ontwikkeling in de provincie. Weliswaar is de problematiek in Midden-Brabant in zoverre niet ac tueel, dat er op dit moment geen sprake is van werkeloosheid. Dit heeft het gemeentebestuur van Tilburg vorige week aan de vertegen woordigers van de pers in een nota medegedeeld. De nota vervolgt Uit het recente "interim-rapport" uitgebracht door de streekraad Mid den-Brabant, blijkt evenwel dat de be volkingsgroei gestadig blijft aanhou den, dat de werkgelegenheid in de agrarische sektor voortdurend af neemt, en dat, in aanmerking nemend dat in de dienstensector het aantal arbeidsplaatsen tot 1975 zodanig zal toenemen dat een groot deel van de toename van de beroepsbevolking daarin arbeid zal vinden, toch nog in de 24 gemeenten die tezamen werken in de streekraad voor 1975 voor 10- duizend mannen arbeidsplaatsen zui den moeten worden geschapen. In Midden-Brabant is dus wel dege lijk sprake van het probleem van het opvangen van de groei van de bevol king. V ertrekoverschot Midden-Brabant en met name Til burg kent reeds vanaf 1950 een jaar lijks vertrekoverschot en alhoewel dit overschot niet zodanig groot is dat van een echt bevolkingsexpulsie-ge- bied kan worden gesproken, is het niettemin een teken aan de wand. Er is wel degelijk sprake van een funktie-verlies van Midden-Brabant en van de stad Tilburg in relatie met het overige Noord-Brabant. De in 1959 door het ETI Noord- Brabant gepubliceerde cijfers, waar uit bleek, dat in 1950 nog 26,4 van het aantal arbeidsplaatsen in N. Brabant in Midden-Brabant was ge concentreerd, tegenover in uit. 1959 nog slechts 22,4;%, spreken boekde len. In de nota van de staatssecretaris Bakker wordt gesteld, dat het grote probleem bestaat uit de voortgaande concentratie van bevolking en econo mische aktiviteiten in het gewest, ge zien de beperkte ruimte in dit lands deel. Even verder stelt de staatssecreta ris dat, "voor een ruimtelijk orde ningsbeleid, dat de aan deze sterke concentratie verbonden bezwaren zo veel mogelijk wil ondervangen en dat daartoe een meer evenwichtige verde ling van de bevolking en welvaart wil bevorderen, is van grote betekenis dat 1 in "overige Nederland" aanwezige middelen van bestaan zo krachtig en zo snel mogelijk tot verdere ontwikke ling komen". Industrie wijkt uit Hier wordt, naar de mening van 't gemeentebestuur van Tilburg, geduid op eenzelfde argumentatie als het ge meentebestuur al jaren geleden ge bruikte, namelijk dat in het gebied van de randstad Holland en met name in Europoort, slechts die industrieën zullen resteren, die, doordat zij diep vaarwater behoeven dan wel om an dere reden aan de randstad Holland zijn gebonden op geen andere plaats kunnen gedijen. Dit brengt met zich mede dat de niet aldus aan de rand stad Holland en Europoort gebonden industrieën zullen uitwijken naar de periferie van de randstad, waartoe ook Midden-Brabant en Tilburg be horen. Deze ontwikkeling, gevoegd bij het feit, dat de bestaande traditio nele industrieëen in Brabant welis waar in totaal blijven groeien, wat betreft de produktie, doch dat het aantal arbeidsplaatsen daarin niet meer toeneemt, doch in tegendeel af neemt. Ook de sluiting van meerdere textielondernemingen in de laatste ja gen getuigen daarvan, en het feit dat Tilburg en Midden-Brabant van ouds een aan industrie gewende bevolking bezitten, die bovendien nog voortdu rend groeit en dit alles, tenslotte ge voegd bij het feit dat Midden-Brabant een bijzonder gunstige ligging heeft, leidt logischerwijze tot de conclusie, dat ook de ontwikkeling in Midden- Brabant dient te worden gestimuleerd opdat de mogelijkheden optimaal worden benut. Op den duur kan steun van de regering daarbij niet worden gemist. De aanleg van het nieuwe in dustrieterrein noord-oost bijvoor beeld, eist om de verkregen industrie- gronden tegen redelijke prijzen te kunnen verkopen een bijdrage van meerdere miljoenen uit de algemene dienst. Steun kan bovendien niet worden gemist, omdat - en het gemeentebe stuur ziet dit argument als uiterst be langrijk - de aangewezen en gesub sidieerde industriekernen middels 'n negental beleidsinstrumenten enorme financiële voordelen genieten en extra contingenten woningen krijgen, waar door de concurrentie-positie van Mid den-Brabant ernstig in het gedrang komt. Erkenning als probleemgebied De omstandigheid dat het gemeen tebestuur van Tilburg wat betreft de interne infra-structuur - verbetering zelf al de nodige maatregelen heeft getroffen en daarvoor de nodige of fers bracht en nog zal moeten bren gen, pleit, eveneens voor een verder gaande hulp aan Midden-Brabant, dan die het gemeentebestuur van Til burg tot dusverre bepleitte - gemak kelijkere en vlottere toestemmingen voor allerlei werken, als het ware wat wind in de zeilen - dat is hulp voor al voor de structuurverbetering zowel intern als extern. Ook de verbeteringen van het weg- Stichtig bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. 1962-1963 Op 23 januari 1962 werden na mens de Hoogeerwaarde heer Deken Dr. B. J. B. M. van den Hurk de na volgende personen op de pastorie van Sint Jan uitgenodigd om te komen tot de oprichting van een "Stichting Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o." de heren G. J. Roorda, J. A. Swarts, J. A. de Waal, P. van Heesbeen, E. Hoevenaars, J. F. de Kort, B. J. P. Langenhorst, J. J. Schapendonk, W. J. Sies en J. van Nijnatten. Na een inleiding van de heer De ken Dr van den Hurk, over inhoud en doel van het Bedrijfsapostolaat, stem den de uitgenodigde heren toe zit ting te nemen in het bestuur van de stichting, met uitzondering van de heer van Nijnatten, wiens plaats la ter werd aangevuld door de heer M. M. A. Verhoeven. Na enige voorbereidende werk zaamheden, verband houdende met de statuten van de stichting, volgde goedkeuring hiervan door Z.H.E. Mgr. W. Bekkers Op 28 februari 1962 kon worden 'Overgegaan tot het verlijden van de notariële akte van de oprichting van de Stichting Bedrijfsapostolaat Waal wijk e.o." ten overstaan van notaris M. van Gurp te Waalwijk. Het bestuur had inmiddels uit zijn midden een dagelijks bestuur gekozen, en wel de heren G. J. Roorda, voor zitter, J. A. Swarts, sekretaris, J. A. de Waal, penningmeester. De Hoogeerw. heer Deken van den Hurk trad op als bisschoppelijk kommissaris. Met betrekking tot het vormen van een financiële basis voor het werk van de stichting vond een gesprek plaats met vicaris mgr. L. Rooyackers. Namens het bisdom zegde Mgr. Rooyackers financiële steun toe. Tevens had het bestuur zich op de hoogte gesteld van de financierings methode van het Bedrijfsapostolaat te Tilburg, terwijl ook nog bij andere Bedrijfsapostolaten in het bisdom in lichtingen werden ingewonnen. In de omstandigheden van Waalwijk dacht men aan een bijdrage op vrijwillige basis. De opening van het "Centrum Bedrijfsapostolaat' Na vlotte besprekingen met de be heerders van de plaatselijke Boeren leenbank werd overeengekomen dat het pand Markt 8 van de Boerenleen bank zou worden gehuurd en als ge- sprekscentrum zou worden ingericht. De officiële opening hiervan vond plaats op 17 oktober 1962. Nadat tevoren door Mgr. Rooy ackers in de kapel van de Eerw. Broe ders in aanwezigheid van het voltal lig bestuur een H. Mis was gecele breerd, volgde na afloop van het ont bijt, in aansluiting op de H. Mis de officiële opening door Mgr. Rooy ackers. Monseigneur verzekerde dat het bisdom de grootste aandacht had voor de nieuwe vorm van apostolaat, speciaal de bisschap Mgr. Bekkers. Na een druk bezochte receptie kon hiermede officieel het werk van de Bedrijfsaalmoezenier, de Eerw. Pater M. Janssen een aanvang nemen. Leiding De leiding van het Bedrijfsaposto laat berust bij het dagelijks bestuur, terwijl met het aktieve werk is belast de aalmoezenier M. Janssen. Ten einde zich te kunnen oriënte ren omtrent de werkwijze van de be drijfsaalmoezenier in het bisdom, wordt iedere maand door de aalmoe zenier de aalmoezeniersbijeenkomst in Den Bosch bijgewoonl. verkeer moeten in dit licht worden gezien. Het gemeentebestuur van Tilburg en de 24 samenwerkende gemeenten van Midden-Brabant zullen in de toe komst met kracht de erkenning als probleemgebied van Midden-Brabant gaan nastreven. Dit is temeer noodzakelijk, omdat de ontwikkeling ten zuid-oosten van Midden-Brabant, in het gebied van Genk, waar naar mag worden ver- waoht een enorme industriële ontwik keling op gang is gekomen, ook Mid den-Brabant met zorg vervult. Verder worden colleges gevolgd in Tilburg, en wel bij prof. T. A. Olden- dorf (bedrijfssociologie), en prof. F. J. P. van Dooren (bedrijfspsycholo gie), terwijl op het seminarie in Haa- ren enkele studiedagen werden bijge woond waar door prof. Dr. R. Kwant werd gesproken over het Marxisme. Momenteel worden ook nog de col leges aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen gevolgd bij prof. Schil- lebeeck. Gespreksgroepen Nadat via de pers, alsmede via een vouwblad dat onder de titel "De Kerk ook in uw werk" huis aan huis werd bezorgd, de werkwijze en het doel van het bedrijfsapostolaat werden uiteen gezet werden een aantal mensen uit diverse bedrijven op het gesprekscen- trum uitgenodigd. Tevoren waren door de aalmoeze nier reeds artikeltjes geschreven voor diverse personeelsorganen, o.a. de Lips-ibode", „van Gent-Varia", "Landis Gyr-Kontakt" etc., terwijl ook regelmatig artikeltjes onder de ti tel "Samen werken - Samen leven" in De Echo van het Zuiden verschijnen. Permanente groepen, welke regel matig bijeenkomen, zijn inmiddels ge vormd uit het personeel van van Gent Co. (2 x), Lips Drunen (3 x), Hema Verolme Heusden, Landis Gyr, ter wijl oök een groep werd samengesteld uit de personeelchefs van de navol gende bedrijven Ivo van Haren, Hollandia, van Gent Co., A. J. de Kort, Bergmans en Landis Gyr. Gespreksstof De aard van de gesprekken loopt zeer uiteen. In eerste instantie is het meer een soort van afreageren, en men ontwaart er weinig positiefs in. Naarmate men elkaar ook op ander terrein dan op de werkplaats of de werkomgeving heeft leren kennen, komen de gesprekken steeds meer in een richting, waaruit blijkt dat men ontdekt dat men toch ook nog ergens anders voor werkt dan alleen maar voor het loon of het salaris aan het eind van de week of maand. Zo werden o.a. als onderwerp van gesprek behandeld a) het bedrijfsleven in het algemeen b) de situatie als arbeider c) plezier in het werk d) waarom werken wij' e) verhouding direkteur - werknemers f) het bazenprobleem g) opvang van de jeugd in het bedrijf h) kameraadschap (ziekenbezoek etc.) Andere vormen van kontakten ■BWWIM" Wteltljl HhLLl*) m Naast de kontakten via de ge spreksgroepen bestaan er nog andere vormen van kontakten. Reeds werd gememoreerd de arti keltjes in personeelsorganen en in de pers. Vooral de artikeltjes van de aal moezenier in "De Echo van het Zui den" onder de titel "Samen werken - Samen leven", blijken de nodige stof tot gesprek te geven, en worden - getuige de reacties zeer gewaar deerd. Verder worden door de aalmoeze nier op diverse avonden nog lezingen voor verenigingen verzorgd. Een niet onbelangrijk aantal per soonlijke kontakten worden gelegd door de z.g. "binnenlopers", namelijk de mensen die op het gesprekscen- trum binnen komen lopen en op deze mnnier met de aalmoezenier tot een gesprek komen. Verder mag nog worden genoemd de lessen aan de Levensshool en Ma ter Amabillisschool waar de jeugdige werknemers uit de bedrijven kennis maken met de aalmoezenier, en ook hier geldt wel dat, die de jeugd heeft, ook de toekomst heeft. De tcho van het Zuióen i BUDDEMETER chemisch reinigen c rotestraat OS waalwijk

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1