wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu „DICHT BIJ HUISEEN DROOM" l WAALWIJK DE KLINKAERT: Piet van Oss ook naar Ned. kampioenschappen Europa-cup in Waalwijk Ogen vragen brillen van STASSAR Sportdag Dr. Mollercollege 1959 - 47.500 1960 - 55.000 1961 - 59.500 1962 - 73.000 1963 - 75.000 '&J PARIJS ORLEANS Baardwijk BAARDWIJK VETERANEN TEGEN BERNDIJK VETERANEN Een proefrit kost U NIETS! Pols en van Heijst MAANDAG 13 JULI 1964 85e JAARGANG No. 54 ucho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO Twee kilometer ten Zuiden van Drunen - van Waalwijk uit nog geen kwartier op de brommer - ligt verscholen in de bossen een vacantie- centrum, waarvan je wel eens gehoord hebt, maar waarvan je jezelf toch geen voorstelling kunt vormen als je er niet binnen bent geweest. Het is het vacantiecentrum "De Klinkaert". De oprichting van het kam- peercentrum - nu ruim negen jaar geleden - is een moedige daad ge weest. Een vooruitziende vooral, want wie had in 1955 aan zien komen, dat het kamperen zich zo snel zou gaan ontwikkelen. Eigenlijk gaat de historie van "De Klinkaert" nog verder terug. Terug naar 1939 toen op initiatief van de toenmalige burgemeester van der Heijden een terrein van 25 ha werd aangekocht. Dit terrein werd toen al bestemd tot kampeercentrum. In die tijd werd er een blokhut ge bouwd, zeer solide overigens, want deze wordt nu nog verhuurd. De ac- comodatie was natuurlijk niet zo best: er was geen ander water dan uit een put en er waren wat droogtoiletten. Na de oorlog bleek een stijgende belangstelling voor kaïnperen. Er werden door Drunens' vooruitziende vroede vaderen contacten gelegd met de provinciale en landelijke kampeer- raad en dat alles resulteerde in maart 1955 in een besluit van de gemeente raad tot oprichting van de Stichting "Kampeercentrum De Klinkaert". Investeringen. Toen kwamen de moeilijkheden pas; er moest geïnvesteerd worden en niet zo'n beetje. Er moest een hoofd gebouw komen. Het kwam er, mèt 'n directeurswoning, een keuken en een kampwinkel. Er werden 10 bungalows gebouwd en een toiletgebouw. Dat alles onder architectuur van de heer Lens uit Amersfoort. Een eigen pompstation zorgde voor de watervoorziening en doet dat nu nog. De dienst Gemeentewerken zorg de in 1957 voor de uitbreiding van het aantal bungalows tot 41. De bungalows hebben deels 4 ka mers, deels 6 kamers. Ze zijn zo ge- bouwd, dat ieder van de huurders zich alleen in de bossen waant. Dit alles vergde een investering van 625.000 gulden. Alles bleef eigen dom van de gemeente en wordt ver huurd aan de Stichting. Het bestuur van die stichting, be staande uit de Burgemeester van Dru nen, een lid van de Raad, een lid van het kerkbestuur en vier leden, die de burgerij representeren, heeft overi gens tot en met 1961 moeilijke jaren gekend. De jaren van verliezen. In totaal 80.000 gulden. Maar de jaren 1962 en 1963 ga ven voor het eerst een - beschei den - winst te zien Beter nog toont zich de onwikke- ling van het kampeercentrum in de cijfers van 't aantal overnachtingen soorten gasten eerst zijn daar de bungalow-gasten, die uiteraard het meeste geld in de la brengen. Ver volgens de kampeerders die in ver schillende groepen kunnen worden verdeeld. Dat wordt dan ook gedaan. Men kan een caravan meebrengen en wordt dan op het gezinsterrein onder gebracht. Ook zonder motorvoertuig lean men terecht op rustiger plekjes vanzelfsprekend. Men kan kamperen in een groep of moederziel alleen. Dit laatste wordt slechts gedaan door een uitstervend ras, dat de ANWB "pas- poortkampeerders" noemt. Het zijn de 'terug-naar-de-natuur-mensen" die men steeds minder tegen komt. Ook op de Klinkaert is de ruimte op het terrein, dat voor deze raskam- peerders was gereserveerd aanmerke lijk verkleind. De ANWB heeft nog meer met 't kampeercentrum te maken. De Klin kaert heeft n.l. de beste kwalificatie van de bond op kampeergebied, de D- klassificatie. Maar adeldom verplicht en zo brengt deze uitverkiezing met zich mee, dat aan allerlei eisen moet worden voldaan. Normale eisen van gescheiden wasgelegenheden, zodat iedere gast zich apart kan wassen in een eigen bakje. Men moet zich maar eens na een voetbalwedstrijd in een paardentrok wassen. De man bij de afvoer krijgt alle rommel van de rest. Aparte wasbakken dus in „De Klinkaert". Zo eiste de ANWB ook een was gelegenheid voor auto's. Daarvan heeft tot nu toe allleen de directeur van het centrum, de heer Pilet, gepro fiteerd. Alle toiletgebouwen zijn betegeld. De wasgelegenheid in het hoofdge bouw heeft zelfs warm water. De bungalows zijn zonder meer uniek. We hebben met een aantal journa listen "De Klinkaert" bekeken. Burgemeester Stieger, secretaris Elsfaout en directeur Pilet waren onze gastheren. We kunnen zo goed begrijpen, dat Drunens' energieke, jonge burge meester, zich liet ontvallen "Iedere keer, als ik hier kom, is dit centrum een openbaring voor me." Voor ons was het ook een openba ring. Personeel Vooral de manier waarop directeur Pilet er in slaagt de zaak met een mi nimum aan personeel in het hoofdge bouw te runnen. In het voor- en naseizoen, van april tot eind september, soms okto ber, komen er nl. veel groepen in "De Klinkaert". Werkkampen van scho len, van sportverenigingen, van reva lidatiecentra. Dat betekent, dat de aanwezigheid van 350 tot 400 kinde ren helemaal geen uitzondering is. En die worden - evenals dagelijks 200 gasten in het seizoen - in het hoofd gebouw aan maaltijden geholpen door de directeur, zijn echtgenote een as sistent en één vrouwelijke kracht. Men probeert in het seizoen extra-krachten aan te trekken, maard dat lukt niet zo best. Een toegewijd terreinknecht zorgt ervoor, dat de kleine ongerechtighe den, zoals weggegooid papier, wor den weggenomen. Overigens komt dat weinig voor, want de kampdiscipline is voortreffelijk. En dat is niet in het minst te dan ken aan de voortreffelijke leiding van directeur Pilet. In 1963 waren er ejnd juni 20.865 overnachtingen geboekt en dit jaar bedroeg dat aantal op hetzelfde mo ment bijna 30.000, zodat de verwach tingen hoog gespannen zijn. Uitstervend ras De Klinkaert kent verschillende RONDEy.FRANKRr22eeK146kw-giSjfut? Tijdrit 27 km VERSAILLES 119 km Limours Dourdan2!0m Authon Angerville55kiri Bazaches Behalve Toosje Hulst zal ook Piet van Oss van de Waalwijkse Zwem vereniging en Reddingsbrigade deel nemen aan de nationale kampioen schappen, die op 6 augustus in Den Haag zullen worden gehouden. Piet van Oss slaagde er nl. in op de 100 meter schoolslag ruimschoots onder de limiet te blijven. Hij maakte een tijd van 1.21,5 (limiet 1.22,-), tij dens de derde dag van de Brabantse Zwemkampioenschappen Dezej derde wedstrijddag zou oor spronkelijk worden gehouden in Don gen, maar de winterse toestand van het water en het weer maakte het noodzakelijk, dat de organisatoren de wedstrijden verplaatsten naar het sportfondsenbad te Breda. Niettemin beschouwden de Don- gense organisatoren zich gastheer en brachten dat tot uitdrukking in de aanbieding van een fraai glas aan de deelnemers. Vijf keer eerste De prestatie van Piet van Oss was niet de enigste van betekenis voor de Waalwijkse ploeg. De dames Blanca Hoffmans, Toos je Hulst, Marion de Hart en Wilma Schapendonk, zorgden twee keer voor een eerste plaats op de 4 x 100 me ter wisselslag estafette in 6.41,- en de 4 x 100 meter vrije slag estafette in 5.51,6. De meisjes Corry van Tuijl, Jeanne Pullens, Annelies Hellings en Toos je Hulst wilden voor hun oudere zus ters kennelijk niet onder doen en wis ten ook beslag te leggen op een eerste plaats op de 4 x 100 wisselslag voor meisjes. Tijd 7.15,-. Ook Blanca Hoffmans Nu de examens achter de rug zijn begint de vorm van Blanca Hoffmans ook wat constanter te worden. Ook zij werd eerste bij de zomerclubs op de 100 meter vrije slag. Haar tijd was 1.20,1. Bij de meisjes viel Jeanne Pullens op met een tweede plaats op de 100 meter vrije slag in 1.35,3. Annelies Hellings 'kwam op dit nummer tot een zeer verdienstelijke 1.45,6. Marion de Hart werd eerste bij de zomerclubs op de 200 meter school slag. Haar tijd was 3.36,6. Annemieke Hol zwom 57,6 sec. over de 50 meter schoolslag voor 10- en 11-jarigen. Vlinderslag Ronduit fantastisch mag het heten, dat Harry van den Meijdenberg als enige der zomerclubs de 200 meter vlinderslag tot een einde bracht. Zijn tijd was 3.34,-. Jos Snels stelde een beetje teleur door 1.21.4 nodig te hebben voor de 100 meter vrije slag. Betty Heukels De betekenis van deze Brabantse wedstrijden moge wel blijken uit het feit, dat Betty Heukels er in slaagde het Nederlands record op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk 1,4 sec. te verbeteren. De Coupe d' Europe Driebanden 'voor nationale clubkampioenen, die in juni 1965 zal worden gehouden, lis door de Europese Federatie toe gewezen aan het District Waalwijk van de K.N.B.B. Vrijdag jl. speelden bovengenoem de elftallen een vriendschappelijke wedstrijd ten bate van doelman de Beer, die op het Baarwijktournooi zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij zijn been brak. Voor Baardwijk trapte Bergmans af en rechtsbuiten van Zeist kreeg enkele mooie kansen die niet wer den benut. Uit een snelle doorbraak wist midvoor Bergmans het eerste doel punt te scoren. Vlak voor rust maakte Snoeren gelijk door een strafschop. Na de thee viel Berndijk gewel dig aan, maar de achterhoede van Baardwijk met W. de Haan aan 't hoofd ontnam het alle kansen. De Baardwijk-aanvallen, minder talrijk, waren gevaarlijker en na een kwartier scoorde M. de Cloe uit een hoekschop. Vijf minuten voor tijd maakte J. van Loon met een prachtig doelpunt 3-1. De wedstrijd leverde een mooi bedrag op. Vrijdag a.s. spelen de Baardwijk- veteranen tegen WSC. Aanvang half acht. Ter gelegenheid van het afscheid van dr. Ir. van Laarhoven heeft het Dr. Mollercollege een sportdag ge organiseerd. De voetbalvereniging W.S.C. had daarvoor alle terreinen van de ver eniging ter beschikking gesteld. De dames van de leraren hadden ervoor gezorgd, dat de deelnemende leerlingen niets tekort zijn geko men. Er waren ruim voorziene lunchpakketten voor de picknick, die het feest besloot. De sportdag van het dr. Moller college omvatte: doelschieten, doel- werpen, estafette, sprint, bierton loop, fietsenestafette, steltenlopen, touwtrekken, voetbal, handbal, veldloop en tennis. Er word niet vermeld wie na de sportdag het meest vermoeid wa ren: de leerlingen of de jurerende leraren. In ieder geval hadden deze laat ste nog adem genoeg over om de voetbalwedstrijd tegen de leerlin gen met 2-1 te winnen. Dat dan dank zij doelpunten van mr. Hoek en drs. Brouwers. GESLAAGD. Mej. Noor Pessers alhier, slaagde voor het eindexamen Hogere Textiel school te Tilburg. - Te Amsterdam slaagde voor 't examen Land. politicol. C. de Cloe te Sprang. - Op het Instituut Schoevers te Tilburg slaagde onze stadgenote: Ma rie-Louise Kruijssen voor privé-secre- taresse. - Aan de Technische Hogeschool in Delft behaalde de heer J. J. F. P. van Helvoirt uit Waalwijk het diplo ma civiël-ingenieur. - Aan het St. Jans Lyceum te 's-Hertogenbosch slaagde onze stad genoot Martin van Zandvoore voor het eindexamen H.B.S. A. EXAMENUITSLAGEN Voor hetaanvullend examen Ulo B slaagden te Den Bosch: Piet de Cock, Piet Eibers, Mau rice Kolsteren, Jac. Marks en Chris Verhoeven, allen uit Waalwijk. Afgewezen 2. Voor het volledig B examen te Den Bosch slaagden: Peter v. Balkom, Tom v. Liempt, Jan Vugs, Ton van den Dungen, Joop Hoffmans, Jan van Kempen, Henk Passier en Arnold Leijtens uit Waalwijk; Peter de Jonge, Manuel Mol uit Drunen; Ton Stalpers uit Tilburg; Henk Couwenberg uit Heusden; Bert van Huiten uit Elshout. Afgewezen 1. Voor Ulo a worden de examens nog 2 weken voorgezet. Duizenden Kilomeiers Vlfinnaar D KW*» SPORT Uw DKW-dealer is: Stationsstraat 108 Waalwijk Telefoon 2749 AFSCHEID RECTOR VAN LAARHOVEN Nadat vorige week door curatori um, lerarenkorps, leerlingen en ver dere genodigden afscheid was geno men van dr. ir. H. van Laarhoven als rector van het Dr.Mollercollege, werd zondagmiddag in de aula aan de ouders van de leerlingen gelegenheid gegeven persoonlijk afscheid te ne men. Enkele honderden ouders als mede oud-leerlingen kwamen de scheidende rector en mevrouw Van Laarhoven de hand drukken. De reis die de heer en mevrouw Van Laarhoven op 1 september a.s. zouden maken naar Joego-Slavië, welke reis tevens gezien moest wor den als afscheidsgeschenk van het Dr. Mollercollege, kan in september niet doorgaan, daar alle beschikbare hotelruimte voor die periode is volge boekt. De reis wordt daarom uitge steld tot het a.s. voorjaar. NATIONAAL MUSEUM VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE Bij de laatst gehouden jaarverga dering van bovengenoemd museum bleek uit het verslag van de direc teur, dat het museum zich in een toenemende belangstelling mag ver heugen. Dit jaar weer, hebben dagbladen en periodieken op zeer waarderende wijze de aandacht van hun lezers op het museum gevestigd. Ook enkele Belgische periodieken gaven interessante reportages, soms verlucht met foto's. Op 5 maart werd door de direc teur, op uitnodiging van de vereni ging „Het Kantsalet", in een der zalen van het Museum Boymans- van Beuningen te Rotterdam een voordracht gehouden met als on derwerp „De schoen in de loop der Eeuwen" met een kleine expositie van hystorisch schoeisel ter illu stratie. Ten behoeve van de televisie-uit zending „De Langstraat laat U lo pen", op 15 mei door de Avro uit gezonden, werd in het museum een aantal schoenen gefilmd. Medewer king werd verleend aan de ten toonstelling „Geertruidenberg 750 jaar stad". In het gemeentehuis te Empel werd op verzoek van de burge meester aldaar, een tentoonstelling ingericht van hystorisch en exo tisch schoeisel welke gedurende vier dagen 360 bezoekers trok. Een bijzondere expositie vond plaats in december. Hiertoe in de gelegenheid gesteld door de„ Ko ninklijke Lederfabriek Oisterwijk" werden in een der zalen van het museum de inzendingen tentoonge steld van de binnen- en buitenland se deelnemers aan de „Oisterwijk Shoe Design Cup". Deze belangrijke expositie, waar op een 125-tal exemplaren mode schoenen te zien waren is, ondanks de slechts verwarming (welke in tussen in goede staat is gebracht) door 175 personen - allen vakmen sen - bezocht. Contacten werden gelegd met en kele buitenlandse collectionneurs, ten einde door uitwisseling van doublettes de verzameling te ver volmaken. Door aankoop en schenking werd het museumbezit uitgebreid met 'n 25-tal exemplaren antiek en exo tisch schoeisel en een 15-tal exem plaren dito lederwerk, bronzen en porceleinen miniatuur schoentjes en een Italiaans terra-cotta beeldje, voorstellende een reizende schoen maker (begin 19e eeuw). Door de directeur werd een begin gemaakt met het schrijven van brochures over verschillende on derwerpen de schoen en leer be treffende. Dit ter voldoening aan de vele aanvragen van studerenden en on derwijzers c.q. leraren, voor scrip ties, lessenmateriaal etc. ten behoe ve van het onderwijs. Het aantal bezoekers bedroeg 2064 personen, waarvan ongeveer de helft in groepsverband en het overgrote deel uit het onderwijs, zoals scholen, opleidingscursussen etc. De financiën blijven grote zorg baren en het bestuur zal naar nieu we middelen zoeken om hierin ver andering te brengen, hetgeen in verband met eventuele uitbreiding van de museumactiviteit zeer no dig zal zijn en waarvan het hoopt dat deze in de toekomst in ruimere mate zal toevloeien. ST. MICHAëL ULO WAALWIJK Toen zeker was geworden dat de Broeders die nu nog aan de school werken per 1 september a.s. ook zullen worden vervangen door le ken, werd onder de ouders der leer lingen een collecte gehouden om de scheidene Broeders na 15 jaar het onderwijs in Waalwijk, behalve een handdruk tot afscheid ook nog iets nog tastbaarders mee te geven. De gulle bijdrage stelde ons in staat de Broeders 'n afscheidsdiner aan te bieden, de leerlingen een film ochtend te verschaffen, de jaarlijk se sportdag extra luister bij te zet ten en bovendien de broeders eni ge geschenken mee te geven. Vóór de prijsuitreiking op de goed geslaagde sportdag op vrijdag 10 juli j.l. maakte het tegenwoordig hoofd der school de Heer v. War merdam van de gelegenheid ge bruik een dankwoordje tot de drie scheidende Broeders te richten en de geschenken te overhandigen. Zo ontving Br. Theo, die zo'n 15 jaar in Waalwijk werkte, een aquarium benevens een kistje sigaren. Br. Constantijn, de man die zo'n 150 Waalwijkse jongens door het exa men hielp in 5 jaar tijd, werd ver rast met een flinke boekenbon en ook met een kistje sigaren. Broe der Ewold, die 2 jaar de le klas leidde, mocht een boekenbon, siga retten en een boekwerk in ontvangst nemen. Tenslotte werd een bedrag van f 100.- aangeboden voor de missie van Br. Theodorius, de man die tij dens z'n hoofdschap alhier de ulo voor een groot deel maakte tot wat ze nu is. Hier werd duidelijk dat Waalwijk bewezen diensten niet licht vergeet. Het applaus der leerlingen be wees hun instemming met de sym pathieke geste. Een woord van dank aan het adres van de heer H. Pij pers voor de organisatie van de organisatie van de sportdag en aan Br. Jules voor de verzorging van de geluidsinstallatie die door de heer Rombouts beschikbaar was gesteld, gezien het enorm applaus, alles- zins op zijn plaats. Zo werd de sportdag tevens afscheidsdag. „Broeders, het ga U goed in Uw nieuwe standplaatsen! Enbe dankt," zo besloot de heer v. War merdam. HERV. GEMEENTE BESOIJEN Candidaat J. D. van Roest, die als vicaris werkzaam is bij de Herv. ge meente van Besoijen, slaagde vorige week donderdag te Arnhem voor zijn laatste kerkelijk examen. Hij is direct beroepbaar gesteld en heeft inmid dels een tweetal beroepen ontvangen: °.a. naar de Herv. Gemeente van Schelluinen en Schalkwijk. Verkiezing ouderling. Door de stemgerechtigde lidmaten is op een gemeenteavond in de vaca ture B. A. Treffers gekozen tot ouderling de heer C. van Dongen. EEN EXCURSIE NAAR DE ROBINSON. Op woensdag 8 juli maakten de jongens van het leerlingstelsel met de leraren van de L.T.S. een reisje naar Nijmegen naar de fabriek de Robin son. De weergoden waren ons niet goed gezind; dat bleek 's morgens al door de donkere wolken die er aan de he mel waren en die ons later op de dag veel regen bezorgden. We vertrokken om ongeveer kwart voor aoht van het garagebedrijf "Musa", om daarna met een matig vaartje naar Nijmegen te rijden. Onderweg pikten we de jon gens op die op bepaalde plaatsen op zouden stappen. Zo reden we door 't prachtige landschap, waar overigens nu niet veel van te zien was, naar Nij megen. Bij aankomst in Nijmegen reden we rechtstreeks naar Robinson, waar we om half 10 arriveerden. We werden bij de Robinson ont haald op koffie en koek in de zeer moderne en ruime kantine die de Ro binson bezit. Na nog een beetje heen en weer gepraat werd er besloten met de excursie te beginnen. De klassen werden gesplitst, waardoor wij met ons klasje met mijnheer Brok mee gingen. Wij gingen door de ruime, helder verlichte werkhallen naar de kamer, waar de vellen afgeschat wer den. Hier schat men hoeveel afval er van een vel komt. Van de af schatkamer gingen we naar het magazijn, waar voor duizen den guldens aan leer opgeslagen lag. Bij de Robinson gebruikt men in hoofdzaak rundsvellen van 20 tot 30 voet. Dit zijn halve vellen. In dit ma gazijn stond ook een meetmachine die gebruikt werd om de vellen te con troleren of ze de aangegeven voeten- maat wel hebben. Dit mag een halve maat schelen vanwege de invloed van de temperatuur en de vochtigheid in het magazijn die weer werden bepaald door instrumenten die automatisch aanslaan als de temperatuur of de vochtigheid niet goed is. Van het magazijn gingen we naar de stanzerij, want snijderij mag men dit niet meer (Zie vervolg op pag. 7)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5