NI Smidje Verholen en de rare alchimist Waalwijk Mater Amabilisschool te Kaatsheuvel Anquetil voor vijfde keer winnaar Jan Janssen: groene trui t Lou Verwiel t iü|A» mm 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1964 14 DE MAN MET DE LUCIFER Druilen HOGE BRAKEN HERCULES EN DE KONINGIN VAN DE AMAZONES RE L. A. M. Verwiel Ge Popli kwali Resta zéér Buite Kom kijker bij: Holland Heating hK. M GCC Daff Opel Forc garai N.V. In onze editie van maandag gaven wij een verslag van de uitreiking van de diploma's aan de Mater Amabilisschool te Kaatsheuvel. Bovenstaande foto toont de meisjes, die het officiële landelijke diploma ontvingen. Op de foto staat de vorige leidster, mej. Buys, vierde van rechts en de tegenwoorrige leidster, mej. Boers, uiterst links. De Tour de France zal zelden een zo spannend verloop hebben gehad in de laatste dagen. Tot de laatste finish heeft de spanning erin geze ten. Voor Anquetil en Poulidor, die met een uiterst klein vverschil van 14 seconde voor de laatste keer aan de start verschenen en voor Jan Jansen en Ward Seis die slechts 10 puntenverschilden in het klasse ment voor de groene trui. Poulidor kon in de tijdrit van Versailles naar Parijs de gehele uitslag van de tour een wending geven, als hij tenminste zou win nen. Hij heeft zijn best gedaan, maar Jacques Anquetil heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat hij nog steeds de beste tijdrijder is. Poulidor reikte zelfs niet vérder dan een derde plaats. Bij de huldiging reden de grote rivalen van de laatste weken zij aan zij in het Pare des Princes, luide toegejuicht door het 35.000 koppen tellende publiek. JAN JANSSEN: Groene trui Werd voor de overwinning al fel gevochten, even fel was de strijd om de groene trui. Zo fel zelfs, dat Ward Seis, de grote belager van Jan Janssen, in de tijdrit zich zelf overtrof en een 14e plaats voor zich opeiste. Dat leverde hem nog twee punten op voor het puntenklasse ment. Niet voldoende om Janssen, die reeds dagen op de verdediging reed, het winstgevende maillot te ontnemen. In de halve etappe van 's-morgens had Janssen - evenals de de voorgaande etappes - maar een doel: aan het wiel van Seis over de streep te komen. Op die manier kon Seis niet aan voldoende pun ten komen. Voor het eerst in de Tour historie reed dus een Nederlander in de groene trui een ereronde in het Pare des Princes. NOG EEN NEDERLANDER De eigenlijke Nederlandse ploeg, die van Pellenaars, heeft als enige vier man in Parijs zijn aangekomen. Veel te weinig om in de laatste da gen nog mee te gaan in de strijd. Toch heeft het Pare des Prince dinsdag nog voor een andere Ne derlander gejuicht. Voor Gerben Karstens, die de laatste etappe van de kleine Tour op zijn naam bracht. Hij klom daarmee op tot de 10e plaats in het eindklassement. Deze kleine Tour kreeg nog een verrassende finale: de gedoodverfde winnaar, de Spanjaard Garcia, werd in de laatste rit naar Parijs door zijn ploemakkers in de steek ge laten en verspeelde zijn leiderstrui aan de Italiaan Felice Gimondi. Eindklassement 1 Anquetil 127.09.44 2 Poulidor op 55 sec. 2 Bahamontes op 4.44 4 Anglade op 6.42 5 G. Groussard op 10.34 6 Foucher op 10.36 7 Jimenez op 12.13 8 G. Desmet 1 op 12.17 9. Junkermann op 14.02 10 Adorni op 14.19 11 Martin op 25.11 12 Manzaneque op 32.09 13 Simpson op 41.40 14 Gabica op 41.47 15 Altig op 42.11 16 Kunde op 42.16 17 Galera op 43.47 18 Duez op 46.16 19 Novales op 48.59 20 Pauwels op 50.02 24 Jan Janssen op 59.31 37 Huub Zilverberg op 1.41.30 38 Ab Geldermans op 1.46.24 39 Kees Haast op 1.47.44 43 Jo de Roo op 2.00.23 60 Jo de Haan op 2.25.47 64 Rik Wouters op 2.34.06 67 Henk Nijdam op 2.41.02 Algemeen ploegenklassement 1 De Muer 381.33.36; 2 De Kimpe 382.04.00; 3 Geminiani 382.04.28; 4 Remy 382.26.45; 4 Langarcia 382.41.10; 12 Pellenaars 387.08.46. Puntenklassement 1 Jan Janssen 208 pnt.; 2 Seis 199 pnt.; 3 Rudi Altig 157 pnt.; 4 G. Desmet 1 142 pnt.; 5 Poulidor 126 pnt.; 6 Beheyt 103 pnt.; 7 Henk Nijdam 103 pnt. Bergklassement 1 Bahamontes 173 pnt.; 2 Jime nez 167 pnt.; 3 Poulidor 89 pnt.; 4 Junkermann 47 pnt.; 5 Anglade 43 pnt.; 6 Anquetil 34 pnt. RONDE VAN DE TOEKOMST Eindklassement 1 Gimondi 53.30.51 2 Aimar op 42 sec. 3 Garcia op 2.17 4 Spruyt op 3.55 5 Tous op 5.59 6 Gawliczek op 8.32 7 Letort op 10.24 8 Delisle op 12.39 9 Sagarduy op 12.48 10 Gerben Karstens op 14.47 11 Beker op 15.02 12 Zapala op 15.05 13 Diaz op 15.40 14 Martinazzo op 17.43 FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 24) De Vet reikte zijn politiebewijs, waarna de deur verder open ging. „Ik wil graag een onderhoud onder vier ogen met u hebben", zei hij te gen Mijnarends, die geflankeerd door diens vrouw en een dienstbode in de vestibule stond. „Er is iejs met de kluis!" riep Mijnarends. „Ik heb er 'n voorgevoel van gehad - zei ik het niet, vrouw?" Hij bracht De Vet in een vertrek, dat half als kantoor en half als huis kamer was ingericht.. Schuin in de hoek stond een cy- linderbureau, dat met een hangslot was afgesloten. „Ik zou graag weten, hoe u de avond hebt doorgebracht", begon De Vet. Mijnarends keek verwonderd op en vroeg „Is dit een verhoor?" „Min of meer - daar is toch alle reden toe, zoals u weet". „Ik weet van niets - er is inge broken natuurlijk". „Erger!" „Iets ergers is er niet". „Kiljan is dood. U hebt hem het laatst levend gezien". Mijnarends sprong op - onmid dellijk liep ergens met luid geratel 'n wekker af. „Neemt u mij niet kwalijk", riep hij. „Mijn betrekking brengt mee, dat ik voorzorgsmaatregelen moet nemen. Ik draag een grote verantwoordelijk heid - de sleutels van de kluis heb ik altijd bij me - ik denk, dat ik nu op een verborgen veer heb getrapt". Hij bukte zich, sloeg de punt van het vloerkleed om, waarna het geluid ophield. „Ik verstond u maar half', zei hij, zich oprichtend. „Mijnheer Kiljan dood, dat is natuurlijk onzin". „Zijn lijk ligt in de auto voor de woning van mijnheer Gramshof." „Ik ben met hem meegereden tot het Leidseplein". „Toen is u naar huis gegaan?" „Ja, mijnheer". „Toch heeft de chauffeur u de schouwburg zien binnengaan". Mijnarends kreeg een kleur. „Nu herinner ik mij, dat ik even in de hal ben geweest om de aanplak biljetten te bekijken", zei hij. „Mijnheer Kiljan leefde toen nog?" „Natuurlijk, ik heb hem nog be dankt voor het meerijden". „Dat kunt u ook een lijk doen"e repliceerde de rechercheur. „Kiljan is dood". „Een beroerte?" „Nee - een dolksteek recht in het hart. U staat onder zware verdenking, mijnheer Mijnarends". 15 Kudra 16 Hava 17 Raymond 18 Chappe 19 Valencic 20 Massi 35 Jan Pieterse 42 Henk Peters 52 Bart Zoet op 19.12 op 19.27 op 23.35 op 24.35 op 26.13 op 29.44 op 50.07 op 59.28 op 1.11.45 KLEUTER AANGEREDEN. Gistermiddag juist na het uitgaan van de bewaarschool aan de Wil- helminastraat, is een zoontje van de familie L. door een auto aange reden en het op een zodanige wijze werd gewond, dat opname in het St. Nicolaas-ziekenhuis nood zakelijk was. 13-16-JARIGEN BRAKEN TWINTIG KEER IN. Twee jongens van 16 jaar hebben aan de Waalwijkse gemeente-politie bekend gedurende een tijd van 3 a 4 maanden zich aan ongeveer 15 inbraken te hebben schuldig ge maakt. Uit enkele woningen en ook uit scholen, fabrieken en kantoren hebben bekend vier kleinere inbra- gen ontvreemd. Vier andere jongens, 13 jaar oud, heben bekend vier kleinere inbra ken te heben gepleegd. De twee zestien-jarigen zijn ter beschikking gesteld van de officier van justitie, belast met kinderza ken, in Den Bosch. ZONDAGDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur uitsluitend voor spoedgevallen, Dienst Dr. Verhaak. AGENDA-: Zaterdag 8.30 uur: Hercules en de Koningin van de Amazones. Zondag 4 uur: Het rijkste meisje van de wereld. Zondag 6.15 uur: Hercules en de Koningin van de Amazone. 14 j Zondag 8.30 uur: Een echte Pari- sienne. 18 j WIELRENNEN. In de ronde van Tilburg werd Tini v. d. Lee zondag na een felle strijd tweede. TOTO. Deze week is de laatste ronde ge speeld van de Harmonie-toto. De inzet voor deze laatste ronde was 457.05. Winnaar werd deze week de heer Hoevenaars, Wolfshoek 40, te Drunen, die 457,09 had geraden tweede prijs kreeg Th. de Vaan uit Drunen an de derde prijs was voor A. van Hoof uit Drunen. De totale ineet in de 10 rondes van deze Har monietoto werd 4838,03. ZWEMBAD Zondag a.s. gaat het nieuwe zwem bad voor het publiek open. De tij den voor de zondagen zijn van 1.30 tot 6 uur. Zaterdag a.s. zullen in 't nieuwe zwembad de jeugdvaardigheids- zwemproeven worden afgenomen door een vertegenwoordiger van het O.K.W. Er zullen proeven wor den afgenomen in de klasse A, B en C. Voor het afnemen van deze jeugdvaardigheidsproef hebben zich ruim 100 jongens en meisjes ge meld. Voor deze spectaculaire film op groot doek kunnen 14-jarigen en ouderen zaterdag en zondag in de Hoge Braken terecht. Het is een verhaal uit de oudheid, groots en machtig verfilmd. HET RIJKSTE MEISJE TER WERELD Een vrolijke film voor alle leef tijden draait zondagmiddag om 4 uur. Nina en Frederik, beroemd van radio en TV spelen in de hoofdrol. Een sprankelende film vol humor en vrolijke mu2iek. EEN ECHTE PARISIENNE B.B. komt voor 18-jarige en ou deren zondagavond om half 9. Een vrolijke en ondeugende film met een zeer pikant verhaal. PAUSELIJKE MISSIEWERKEN. De opbrengst van de Pauselijke missiewerken is in 1963 voor 't eerst de vijf millioen gepasseerd. In 1962 werd f 4.849.836,10 ingezameld. De totaal-opbrengst van 1963, zijnde 5.136.377,62 gulden, werd vooma- mélijk verkregen uit gezinsbijdragen, 2.105.932,62 gulden, collecten en giften op Wereldmissiedag 1963 1.690.141,13 gulden, de Wereldmis siedag der kinderen 51.711,34 gul den en de weldoenersbijdragen, lega ten etc. ongeveer 600.000 gulden. - De Nederlandse ploeg van vijf dames komt a.s. donderdag in de fi nale van het songfestival te Knocke, vermoedelijk tegen de Engelsen. De vroegere vice-president Nix on wil zich dekken voor de toe komst. Hij heeft verklaard, dat de Europeanen verkeerd tegen Barry Goldwater aankijken. De republi keinse candidaat is heus nog niet zo beroerd, zo verklaarde hij. Toch delen wfj de angst van Cabot Lod ge. Heden overleed, volkomen onverwacht, nog voorzien van het H. Oliesel, in het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch mijn lieve Man en onze zorgzame Pappa echtgenoot van YVONNE VERSTRAETEN in de leeftijd van 43 jaar. Waalwijk: Y. Verwiel-Verstraeten Marianne Carla Jan Mark Paultje Familie Verwiel Familie Verstraeten Familie Marvin Waalwijk, 15 juli 1964 Mr. van Coothstraat 28 De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben op zaterdag 18 juli a.s. in de parochiekerk van Sint Jan Baptist, om half elf, waarna de begrafenis op het kerkhof. Samenkomst in de kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Hotel Verwiel, Grotestraat no. 208. Avondmissen donderdag en vrijdag 18.00 uur in de parochiekerk. Geen bezoek aan huis Heden overleed, volkomen onverwacht, nog voorzien van het H. Oliesel, in het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch onze Directeur, de Heer echtgenoot van Y. VERSTRAETEN in de leeftijd van 43 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Personeel Lederimport L. Verwiel-van Loon Waalwijk, 15 juli 1964 Grotestraat 88 Langs deze weg zouden wij gaarne onze dank willen betuigen aan de direktie van Holland Heating voor de mooie reis van vrijdag 10 juli j.L Bij de d Zand te Leeftijd Salaris r Schriftel Openbar Personeelsvereniging COPYRIGHT STUDIO Ons de1 „IEDER Wegens drijf, di Fersone enz., di 113. „Mankeert er wat aan?" vroeg smidje Verholen. - „lek wil U gaer- ne om vergeevinghe smeecken," mompelde de oude baas. „Ick hebbe stracks duydelyk gesien dat 't maer een namaeck-ridder was, met een wapenuitrusting van bliek. Ick heb het nu begreepen. Ghy syt waerlyck geen bedriegher- „Daar praten we niet meer over," lachte de smid. „Kijk, daar hebben we de inrijpoort al van het slot of het buitengoed van de heer Duyvemelcker van Ep- scheuten. Hij staat zelf aan de deur, geloof ik." - En zo was het ook. De jonkheer stond breed te lachen en riep uit: „Welkom, welkom! Nog lieve gasten zie ik! Ik duw U met een de collectebus voor de liefda digheid onder de neus!" - „Een goed gebaar, jonkheer," lachte de smid en bescheiden liet hij een opgevou wen bankbiljet door de gleuf zak ken. Vervolgens reed hij de oude auto naar binnen en stalde deze op een parkeerplaats temidden van ve le en dure sleeën. „Een kostelijk in stijl gehouden automobieltje," hoor de hij toen een dikke toverfee zeg gen, di» een ouderwetse bril op een stokje droeg. De rare alchimist keek zijn ogen uit en mompelde: „Wat 'n boel constiglycke, electriecke lamp ekens. Ende wat spelen die nickers daar schoon op hun trompetten. Ick sie oock een grote basviool, en een soort clavicymbaal. Maer kijck toch eens wat se blaesen aen van die grote kromme toeters, waer men wel een pond poorters toeback uyt sou kunnen roocken." - „Dat zijn saxofoons," lachte smidje Verholen. „Het is een uitvinding van de in strumentbouwer Adolphe Sax." „Sy clincken waerlyk schoon, die sackfosoonsmompelde de al chimist. Hij kon het blijkbaar niet aan, al die nieuwe indrukken. Doch zie, daar klom de ons reeds beken de jonkheer Duyvemelcker van Ep- scheuten op het podium en riep uit: „Dames en heren! Wilt U allemaal naar de grote zaal gaan, waar een film getoond zal worden over het werk van het Rode Kruis in de Sa hara!" De ohef uitte een kreet en wilde opstaan. „Blijft u zitten - ik ben bang, dat er weer iets afloopt", waarschuwde De Vet. „Ik zal alle alarmsignalen buiten werking Stellen". Mijnarends ging naar de wand, opende 'n kastje en haalde een han del over. 't Gevolg was dat er aan het plafond een rood licht begon te bran den, in de vestibule luidde een klok, onder De Vet's stoel tokkelde een speeldoos, doch boven alles uit jankte monotoon de hond. „Nu rent hij over de vlakte", riep de Vet ontzet. Mijnarends werd doodsbleek. „Wie?" „De hond - hij verscheurt ons le vend. Dat is hier niet om uit te hou den". „Ik haalde een verkeerde hefboom over", jammerde Mijnarends. „En hij was bestreken met fosfor". „Mijnheer Kiljan? O nee, de hond bedoelt U!" „U moet alle draden doorknippen", raadde De Vet verbitterd. „Wacht u maar wa...cht u maar..." Hij deed opnieuw een greep in het kastje en draaide enige knoppen om. Opeens verstomden alle geluiden, maar tegelijkertijd gingen alle lich ten uit. De Vet smoorde een vloek en liep met zijn handen tastend naar de deur - 'n valstrik? „Waar is up? schreeuwde hij woe dend. „Hier - u moet even geduld heb ben". Een korte klik en het licht floepte weer aan, maar uit een belendend vertrek riep een angstige vrouwen stem om hulp. „Ik denk, dat mijn vrouw ons heeft afgeluisterd en nu in een klem is ge raakt". Mijnarends opende de schuifdeu ren en vond zijn echtgenote op de grond liggen met de linkervoet in een paar grijpbeugels. Eerst na veel moei te gelukte het hem haar vrij te krij gen. 't Systeem werkt anders prachtig", steunde hij, toen hij wederom tegen over de rechercheur zat. „Mijnheer Kiljan vermoord? Wie heeft dat gedaan?" „U", riep De Vet, woedend over al die verschrikkingen, die hij bij zo'n eenvoudig verhoor moest ondergaan. Mijnarends viel voorover met het hoofd op de tafel en riep halfschrei- end ,,'n Misverstand... ik heb mijn le ven veil gehad voor de firma". „Het is afschuwelijk, wat u daar zegt", viel mevrouw Mijnarends, die op 'n schoen en 'n pantoffel was bin- nengeschuifeld,.in, „Sinds mijn man chef van de kluis is, is hij zenuwziek van angst. Overdag houdt hij zich goed, maar hier lopen wij samen te zoeken naar de sleutels en ik heb twee rode striemen op mijn enkel en in iedere kous een ladder» Woef je nu waar de sleutels van de hoofdkluis zijn, man?" Mijnarends richtte zich op en tast te in zijn achterzak. „Toen ik thuis kwam, heb ik ze in de muursafe gelegd, maar zeker weet ik dat niet. Dat komt door al die op winding. 't Uur geleden lagen ze nog op het buffet". Hij wilde opstaan, maar De Vet weerhield hem. „Laat uw vrouw maar zoeken", zei hij. ,,'t Is beter, dat wij ons bezig houden met de moord op Kiljan. Waarom was u nog zo Iaat aan het werk?" „Ik kreeg een telefoontje, dat ik om kwart voor tien op 't kantoor moest zijn, mijnheer Kiljan wilde in de safe. „Heeft hij zelf geen sleutels van de Huisinrichting?" „Ja, op het kantoor zijn duplica ten, maar het is nu eenmaal de ge woonte, dat ik altijd meega". „Wat moest mijnheer Kiljan in de kluis doen?" „Hij wilde iets halen uit zijn eigen brandkast. Er is een aparte kluis, waar de privé-brandkasten staan". „Juist - Wie was er eerder?" „Ik, maar niet lang. Ik wilde nog even naar de nachtportier gaan, maar die zag ik niet. Toen mijnheer Kiljan kwam, zijn wij dadelijk naar beneden gegaan". „Samen hebt u de brandkast ge opend?" „Neen, ntfjnheer. In de dötóRsn- safe heb ik een apart kantoortje, daai ben ik uit bescheidenheid gebleven, Mijnheer is toen verder gegaan naar de afzonderlijke ruimte, daar heeft hij de brandkast geopend, want ik hoor de het tikje van het veiligheidsslot", „Juist - en toen is Kiljan terug gekomen?" „Ja - hij heeft geen woord ge zegd, en zag erg bleek. Dat is mij opgevallen. Maar ik heb er verder geen aandacht aan geschonken". „En verder?" „Wij zijn naar buiten gegaan, waai de auto stond." „En verder?" Mijnheer Kiljan zei, dat hij me even thuis zou brengen, maar bij het Leidseplein heb ik op de voorruit getikt, omdat ik eruit wilde". „Waarom?" j „Om de affiches nog even te be kijken. Ik wilde deze week eens naar de schouwburg." Mevrouw Mijnarends riep ver baasd „Wij gaan nooit naar de schouw burg". „Maar deze week wilde ik er naai toe", zei mijnheer Mijnarends koppig- „We gaan naar Fidelio". „En het huis alleen laten?" „Het meisje is er toch. We kunnen ons niet altijd blijven opofferen voor de zaak - er is meer in het leven dan koperen sleutels en effectentrom mels". (Wordt vervolgd] Verder (ook o snelle t Waalwi Een PAU DE voor Sneli Stat!

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 14