wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt JOS KLERKSna 45 jaar afscheid Cf Van liet Binnenhof \j Man met ware levenshumor Getuigschriften Middelbare Vakschool C.G.L. Denisse voor drie weken naar Engeland 14 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) ƒ1.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Een jubileum is één zaak. Een af scheid een andere. Bij een jubileum is er niets dan lof. Bij een afscheid komt weemoed om de hoek kijken. Prettig is het dan, dat de man, die afscheid neemt, inderdaad over de levenswijsheid beschikt, die dat af scheid tot een feestelijk gebeuren weet te maken. Dat kon Jos Klerks, die na 45 jaar stikmeester te zijn geweest bij de N.V. A. en J. de Kort, donderdag afscheid nam van zijn werk. De directie heeft dat ook begrepen en luidde Jos Klerks in de hal van de fraaie nieuwbouwvleugel uit in aanwezigheid van collegae uit het be drijf en de meisjes van de stikkerij. Directeur J. de Kort opende de "^^feestelijke bijeenkomst. De functie van stikmeester, aldus de heer de Kort, is een weinig be nijde. In feite de minstbenijde in een schoenfabriek. Bij dit afscheid wilde spreker één gedachte centraal stellen de enorme veranderingen in de schoenindustrie in het algemeen en in het Troked-be- drijf in het bijzonder. Nemen we eens de tegenwoordige stikkerij. Daar werden onlangs nog een aantal moderniseringen doorge voerd. De sous-chef was voor die tijd een sjouwer, die het stikwerk, dat klaar was, in kisten vergaarde en ver der transporteerde. Daarvoor is nu een band gekomen. De personeels-chef zorgt voor de aanmelding van nieuwe meisjes voor de stikkerij. De opleiding wordt ver zorgd op de huishoudschool via het leerlingenstelsel. Stel tegenover deze situatie eens de omstandigheden waarin Jos Klerks zijn leidende functie in de stikkerij begon toen moest hij er zelf op uit om meisjes voor zijn afdeling aan te BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN LUNS TERUG UIT MOSKOU. „Bezoek succes binnen grenzen van 't mogelijke". Opgewekt als altijd, maar zichtbaar vermoeid, is minister Luns uit Mos kou teruggekeerd. De bewindsman toonde zich tevreden over zijn bezoek aan Rusland en zijn ontmoeting met Kroetsjef en sprak van 'n succes bin nen de grenzen van het mogelijke. Zoals de minister reeds eerder ver klaarde, is de ontmoeting met Kroet sjef een hoogtepunt van zijn bezoek geweest. De Russische premier en minister Luns zijn het er over eens, lat het belangrijkste vraagstuk voor iet behoud van de wereldvrede de Duitse kwestie is. De reeds sinds laar en dag verkondigde oplossing 'an Kroetsjef, die hij ook nu weer ds de enige mogelijkheid zei te zien, s, zoals minister Luns het uitdrukte, liet de zienswijze der Nederlandse regering. trekken. In overleg met de directie werden die dan benoemd. De opleiding geschiedde in het be drijf zelf. Tegen de tijd, dat die op leiding was voltooid, liepen de meis jes vaak tegen de ware Jacob aan en trouwden. Voor de stikmeester begon dan het verhaal weer opnieuw. Keer op keer. Daarbij werd van die stikmeester ook nog verwacht, dat hij de produc tie opvoerde. Jos Klerks is in dit alles geslaagd. Hij heeft dat goed gedaan. Dat wordt alleen al bewezen door het feit, dat hij zich 45 jaar heeft weten te hand haven. Hij kon dat doen, omdat hij beschikt over liefde voor 't vak, zorg voor het bedrijf en een grote levens blijheid, die hem altijd optimistisch stemde. In de cyclus in een bedrijf komt er eens een tijdstip, dat de assistent-chef tot chef wordt benoemd. Dat is met Jos in de beste verstand houding besproken. Jos zou nog twee jaar assisteren. Misschien zijn die laatste twee jaar voor Jos wel de moeilijkste geweest. De heer de Kort was van oordeel, dat voor iedere leidende functie van daag de dag geldt, dat de leider met mensen moet kunnen omgaan. Jos Klerks kon dat. Vooral met jonge mensen. Hij zag kans baas te blijven èn een goede sfeer te schep pen. Dit is, aldus directeur de Kort, geen frase voor een mooi verhaal. Het wordt bevestigd door de vroegere stiksters, die hun kinderen later gaarne aan de leiding van Jos Klerks toevertrouwden. Beter bewijs van waardering kon er toch niet gegeven worden. Namens de directie dankte de heer J. de Kort de scheidende stikmeester voor het vele werk, de grote zorg en de waardevolle adviezen, die deze vooral in de gesprekken onder vier ogen ("hij nam nooit een blad voor de mond") gegeven heeft. De heer de Kort sprak tot slot een wens en een hoop uit de wens, dat Jos Klerks een mooie levensavond met de zijnen zou genieten en de hoop, dat Jos de zaak niet zou voorbij lo pen, als hij door de Stationsstraat zou komen. Iedereen zal altijd graag tijd maken voor een gesprek. De heer de Kort overhandigde dan aan Jos Klerks een geschenk onder couvert en mevrouw mocht bloemen in ontvangst nemen. Namens de meisjes, die op de stik kerij werken, sprak mej. van der Steen Jos Klerks toe. Zij overhandig de de vertrekkende chef een bijzet tafeltje en een plaat, als dank voor de sfeer en de prettige leiding in de stikkerij. De opvolger van Jos Klerks, de heer P. Maijers, sprak een dankwoord namens de chefs in het bedrijf. Hij memoreerde, dat hij en zijn voorgan ger vaak als kemphanen tegenover elkaar hadden gestaan en elkaar toch altijd weer in wederzijdse waardering hadden weten te vinden. De heer Maijers onderstreepte zijn woorden met een rokertje en een plaat voor mevrouw Klerks. Voordat het gezelschap op infor mele wijze de viering van dit afscheid voortzette, dankte Jos Klerks mede namens zijn echtgenote de directie, mej. v. d. Steen en de heer Maijers. De directie prees hij om hun voort varend beleid, de meisjes - soms gold dat ook hun moeders - dankte hij voor het gegeven vertrouwen en Piet Maijers prees hij erom, dat ieder meningsverschil altijd werd bijgelegd "als tenminste een van ons beiden nog een gulden over had voor twee bor rels". Bij het besluit van het gezellige sa menzijn kreeg Jos Klerks namens het gehele personeel nog rookartikelen aangeboden. De bijna 50-jarige vakschool voor de schoen- en lederindustrie heeft re den iot vreugde en tot bezorgdheid. Vreugde over die 50 jaren en be zorgdheid over het aflopend aantal belangstellenden voor de cursussen. Dat zei directeur Roelof s-Heijr- mans dinsdagmorgen bij de uitreiking van de getuigschriften aan de vijf ge slaagden van de afdeling Lederberei ding en de tien gelukkigen van de af deling machinale schoenfabricage. In verband met het in november a.s. te vieren jubileum zei de direc teur, dat men wellicht verwacht had, dat hij met een feestneus op de uit reiking van de getuigschriften zou verrichten, maar dat was niet wel mo gelijk, omdat de voorbereiding van de viering nog geen vaste vormen had aangenomen. Achter de schermen wordt er even- De scheidende stikmeester, de heer Jos Klerks samen met zijn vrouw DIPLOMA-UITREIKING INDUSTRIEVORMING Andere opzet Middelbare Vakschool? Reeds vier cursusjaren in successie loopt nu de Cursus Industrievorming. Zaterdagmorgen zijn in de Stads schouwburg in Tilburg de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van dit jaar. Dit waren C. H. Michels, Oister- wijk; H. M. Oerlemans, Dongen; J. M. Th. Oerlemans, Tilburg en H. J. Silessen te Valkenswaard. De diploma's werden uitgereikt door de heer Geurts, voorzitter van de V.A.S. (Stichting Vakopleiding Schoenindustrie) In verband met de aflopende be langstelling voor de schoenindustrie heeft de V.A.S. een aantal commis sies in het leven geroepen om deze problemen te bestuderen, zo deelde de heer Geurts mede. Eén commissie gaat zich bezighouden met de studie programma's van de l.t.s. en de mo gelijke aanpassing van 'het program ma van de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie. Een andere commissie gaat bezien welke mogelijkheden er geschapen dienen te worden om degenen, die rechtstreeks van de lagere school in het bedrijfsleven komen een vakop leiding te geven. Nadat deze voorbereidende studies zijn verricht zal een derde commissie de praktische mogelijkheden binnen de V.A.S. toetsen. wel hard gewerkt en de directeur had vernomen, dat de oud-leerlingen een grootse reünie voorbereiden. Dat deed de leider van de "Vak school" deugd. Verheugd was hij ook over de be langstelling van de zijde van de in dustrie. De 125-jarige leerlooierij "De Amstel" heeft een fonds ge vormd, waaruit jaarlijks de beste af gestudeerde van de afdeling lederbe werking wordt tegemoetgekomen in de onkosten van een drie-wekelijks verblijf in de Engelse opleidings centra voor de lederbewerking te Leeds en Londen. Dit is een uitwisselingsprogram tussen de Engelse, Duitse en Neder landse vakopleidingsinstituten, dat gestart is op initiatief van de Engel sen en waaraan Nederland tot dus verre in verband met de daaraan ver bonden kosten nauwelijks mee kon doen. De schenking van "De Amstel" stelt de V/aalwijkse Vakschool in staat 'haar beste leerling aan het uit wisselingsprogramma deel te laten ne men. Voor dit jaar, zo deelde de heer Roelofs-Heijrmans mede, was dat de heer C. G. L. Denisse uit Vught, die op 't nippertje een beter resultaat geboekt had dan J. M. Bergmans en G. A. S. M. van de Graaf. Nog een tweede blijk van waarde ring van de zijde van de industrie mocht de heer Roelofs-Heijrmans noteren. En weer betrof het een in ternationaal contact. Er bestaat nl. binnen de West-Eu- ropese landen een uitwisselingspro gramma, waardoor leerlingen van op leidingsinstituten voor de schoenfa- brikage in de gelegenheid worden ge steld jaarlijks gedurende een week 'n aantal fabrieken in een van de lan den te bezoeken. Voor Nederland was het om financiële redenen niet mo gelijk hieraan deel te nemen. Het bestuur van het Bedrijfsschap Schoenindustrie heeft een tegemoet koming in de reiskosten gegeven en zo kunnen de leerlingen van de Waal- wijkse Vakschool in de toekomst ook acte de présence geven. In verband met zijn zorgen om trent het teruglopende aantal aanmel dingen bracht de heer Roelofs Heijr- mans naar voren, dat misschien een gerichte vakopleiding in een bepaalde grote industrie aanvankelijk aantrek kelijker lijkt, maar dat op den duur een dergelijke opleiding geen armslag biedt en de mogelijkheden verkleint. Anders is dat met een vakoplei ding aan de Middelbare Vakschool. De ruimte binnen de industrie is veel groter en de perspectieven in de schoen- en lederindustrie zijn zeer goed. Tot de geslaagden tenslotte zei de directeur, dat zij niet moesten denken, dat ze er met het behalen van het ge tuigschrift al waren. Juist in het be drijfsleven kan met veel toewijding heel wat ervaring worden opgedaan. Daarvoor is het nodig de ervaring van anderen te respecteren en ervan te willen leren. Bij de overhandiging van de getuig schriften had de directeur voor ieder van de geslaagden een openhartig woordje. De geslaagden waren Afdeling Lederbereiding J. M. Bergmans Waalwijk; C. G. L. Denisse Vught; G. A. S. M. van de Graaf Veghel; W. A. H. van de Sanden Tilburg; N. J. W. M. Ver melis Tilburg; afgewezen 1. Afdeling Machinale Sohoenfabri- kage A. J. A. M. van Arendonk Tilburg; F. A. J. M. Brokx Waspik; A. J. E. Cloin Dongen; G. A. A. M. Dankers Loon op Zand; L. P. N. Dumoulin Waalwijk; W. Chr. Mantel Schagen; J. P. A. Puts Oisterwijk; J. L. Th. Samülski Oisterwijk; J. W. M. Schoenmakers Tilburg; B. P. M. Ves- ters Kaatsheuvel; afgewezen geen. De heer J. P. A. Puts te Oister wijk slaagde met lof. Omdat Burgemeester Teijssen, voor zitter van het schoolbestuur, niet aan wezig kon zijn, sprak in diens plaats de heer Maas een dankwoord aan het adres van de docenten voor de in spanningen van dit schooljaar. Hij wenste leerlingen en docenten geluk met de behaalde resultaten en wees de geslaagden er op, dat in de praktijk nog veel te wachten staat. Dank bracht de heer Maas ook aan de beide gecommitteerden, die bereid waren geweest enkele dagen hun be drijven in de steek te laten. Namens de leerlingen sprak de heer A. Cloin een dankwoord aan het adres van de leraren en de directeur "Wij hopen, dat we spoedig in het be drijsleven die plaats zullen hebben be reikt, die U wenst." STRUCTUURPLAN VAN DEN BOSCH De gemeenteraad van Den Bosch heeft dinsdagavond met algemene stemmen het ontwerp-structuurplan goedgekeurd, dat tot doel heeft de stad in de komende tientallen jaren te doen beantwoorden aan de eisen die door de bevolkingsgroei en het toenemende verkeer worden gesteld. Het plan voorziet in een reservering van de binnenstad als winkelcentrum, voorts in goede verbindingen tussen de buitenwijken en de binnenstad en tussen de buitenwijken onderling en tenslotte in goede verbindingen vanaf de rijkswegen naar het centrum. Het plan houdt ondermeer de an nexatie in van de wijk Hintham (ge meente Rosmalen) en de Vughtse Ge- ment (gemeente Vugbt), waarover binnenskamers reeds besprekingen met de betrokken gemeentebesturen waren gevoerd. Burgemeester mr. R. Lambooy betreurde het bijzonder dat door die gemeentebesturen thans bij zonder emotioneel stelling is geno men, nu Den Bosch deze plannen tot annexatie openbaar heeft gemaakt. Het feit dat de aangrenzende ge meenten bezwaar hebben tegen de voorgestelde annexatie, kan het Bos sche gemeentebestuur er niet van weerhouden die annexatie met alle terbeschikking staande rechtsmidde len na te streven. Een aantal bezwaren, die door de Stichting Monumentenzorg 's-Herto- genbosch zijn gemaakt ten aanzien van het laten verdwijnen van histori sche bebouwingen, is voor de helft door het gemeentebestuur ingewil ligd. Voor wat de andere 5 bezwaar punten betreft ziet men geen moge lijkheid om concessies te doen. - Dinsdag zijn twee werktuigkun digen uit den Helder met hun auto tegen een vrachtwagen gereden en beiden gedood. Hoewel de Tweede Kamer-leden van hun zomer-reces genieten zijn de Partijbesturen van Nederlands groot ste politieke partijen bijzonder actief. Het Partijbestuur van de K.V.P. publiceerde deze week de resultaten van een reeks voorbereidende bespre kingen over het vraagstuk van de me dezeggenschap van de werknemers in de onderneming. Bedrijf saalmoezenier Janssen schreef enkele weken geleden in dit blad over ons economisch systeem als een in wezen kapitalistisch systeem, waar van de scherpe kantjes een beetje zijn afgeschaafd. Daarin had de bedrijf saalmoeze nier gelijk. We zijn nog niet verder gekomen dan een bijschaven. In zijn rapport geeft het Partijbe stuur van de K.V.P. de hoofdlijnen aan om meer gestalte te geven aan de gelijkwaardigheid van de factor ar beid. De weg die moet worden afgelegd is echter een lange en een moeilijke. In de grote naamloze vennootschap pen zijn de moeilijkheden 't geringst. Daar hebben de kapitaal-bezitters- aandeelhouders bijna dezelfde belan gen als de werknemers, nl. controle en invloed op het beleid van de lei ders, de managers in echt Neder lands, die steeds meer een oligarchi sche positie in gaan nemen. Wellicht dat een herziening van het ondernemingsrecht daar het best kan beginnen. In ieder geval zijn dan met één klap meer dan de helft van de Nederlandse arbeiders erbij betrok ken. Maar beslissingsbevoegdheden voor ondernemingsraden en vertrouwens lieden van de arbeiders in de Raden van Commissarissen alléén zullen onmogelijk de factor arbeid de ge wenste status opleveren. Daarbij zal ook de kwestie kapitaal in de toekomst een woordje moeten meespreken. Het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft gemeend het ei van Columbus op tafel te hebben ge legd met zijn rapport over een nieuw 'en open Omroepbestel. Vooraf moeten we toch één ding toegeven partijvoorzitter Suurhof, die het rapport voor NTS-journaal toegeven partijvoorzitter Suurhof hij géén sigaretten kauwt. Voor het overige biedt het socialis tische rapport weinig winstpunten. Het is zoals de voorzitter van de KRO zei, een slap afgietsel van het accoord, dat reeds tussen KRO, VA RA en NCRV bestond. De tegengestelde meningen binnen de PvdA hebben zich kennelijk op het stuk kunnen verenigen. Voor het overige heeft het politiek nauwelijks enige betekenis. Het rechtsgevoel van de Neder landse luisteraar én T.V.-kijker zal slechts dan bevredigd worden als er een geheel nieuwe omroepwet op ta fel komt, waarin de oude zendge machtigden niet bevoordeeld worden boven nieuwe gegadigden. Dat opent ook de deur voor com merciële organisaties. We kunnen nu wel smalen op de reclame in de televisie, feit is, dat onze welvaart bestaat dank zij de aan ons economische systeem inherente reclame. Bij Valkenswaard zijn twee mo torrijders met elkaar in botsing geko men; één werd direct gedood, de an dere ernstig gewond. De „Wet op de rechten" der protestanten, waaraan onder leiding van minister Castiella zeven jaren ge werkt is, is heden bij het Spaanse parlement ingediend. Zij zal echter eerst in het najaar in behandeling ko men. Franco opent vandaag het nieu we parlementaire jaar der Cortes, doch gelijk begint de zomervakantie. De nieuwe wet erkent de protestantse kerkgenootschappen en geeft ze een juridische status. Voorts wordt het burgerlijk huwelijk erkend, terwijl het recht op het hebben van eigen scho len en wat genoemd wordt het ver spreiden van een eigen bijbel wOTdt toegekend. VRIJDAG 17 JULI 1964 85e JAARGANG No. 55 De tcho VAD het Zuiöen op de voet OPTICIÉN WAALWIJK BUDDKMEYEK chemis.h rouiigen rotefttraac 95 waalwijk - O - O - O - 1

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5