FILMJOURNAAL Luxor Smidje Verholen en de rare alchimist i Uit do Langstraat Sprang-Capelle PUftOLtfeotaff Musis Sacrum ïTvër „,im blijft altijd nieuw Capelle Onrustige Zenuwen? kost! trap gans inder! 9 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1964 2 Sprang DE MAN MET DE LUCIFER IKH|nhordF» Zanuwtablatten Waspik een Peki Kind 1S- ansfo stalr kind GES MELI GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sprang-Capelle zal vrijdag 17 juli om half 8 bijeenkomen in het gemeentehuis ter bespreking van de vol gende agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. 'Wijziging Alg. Ambtenarenreglement. 5. Wijziging Rangen- en Bezoldigings verordening. 6. Wijziging Rangen- en Bezoldigings verordening. 7. Aanstelling in vaste dienst van de ge meentewerkman de heer P. Verduijn. 8. Verlening van medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 9. Vaststelling verordening ter uitvoe ring van de Algemene Bijstandswet. 10. Oprichting en vaststelling statuten tuinbouwstichting. 11. Verzoek tot vergroting van het ge bied van de ruilverkaveling "Het Zuideraf wateringskanaal". 12. Verlening subsidie t.b.v. te houden sportdag voor de leerlingen van de lagere scholen. 13. Verlening garantie aan de Commissie Streekdag Sprang-Capelle t.b.v. een te hou den streekdag. 14. Verlening krediet t.b.v. de elektrifi- katie van de tuinbouwbedrijven in De Dul- laart. 15. Verlening krediet voor de uitvoering van de eerste fase van het door de N.V. In- genieursburau Mageb opgestelde riolerings- ijlan. 16. Verlening krdiet voor de aanleg van straatverlichting in de Oranjestraat en de Nassaustraat. 17. Verlening krediet voor aanleg gas leiding en geisers t.b.v. de kleedkamers op het gemeentelijk sportterrein aan de Bern- hardstraat. 18. Verlening krediet voor het bouwrijp maken van gronden in het uitbreidingsplan Sprang. 19. Aankoop van grond van de heer A. van Zeist. 20. Aankoop van grond van de heer A. H. Kerst. 21. Aankoop grond van mevr. M. J. van Drongelen-van Drongelen e.c. 22. Aankoop grond van de heer J. Kerst. 23. Aankoop grond van de heer J. Rijs- dijk. 24. Verkoop grond aan de heer M. T. Zijlmans. 25. Wijziging diverse raadsbesluiten in zake verkoop grond. 26. Wijziging gemeentebegrotingen 1963 en 1964. 27. Mededelingen. 28. Rondvraag. 29. Sluiting. JAN HENDRIK DE ROOIJ-MARS. A.s. zaterdag zal dan de vijfde Jan Hen drik de Rooij-mars weer worden gehouden, welke wordt georganiseerd door de Wan delsport Vereniging "Er op uit" In deze week zijn reeds tal van inschrij vingen binnengekomen van wandelsportver enigingen, waarvan we o.a. noemen: Op Mars uit Ameide en Prins Bernhard uit Leerdam, die vorig jaar de wisselprijzen hebben gewonnen. Voorts werden inschrijvingen ontvangen van De Tippelaars uit Kerkwijk, Hertog Jan te Waalwijk, Benschops Bloesem, De Zede- rikkanters uit Hei en Boeicoop, etc. 'Ook de plaatselijke scholen komen weer met bijna alle klassen, zowel van de lagere scholen, als van de kleuterscholen. Ook is er een inschrijving van een groep junioren van de voetbalvereniging SSC, en de welpen van de Jan de Rooij-groep. Uit Sleeuwijk komt dit jaar een school- groep onder leiding van de heer van Splun- der. Naast vele oude bekenden komen er dus ook weer nieuwe gezichten. Individuele deelnemers uit de gemeente worden nogmaals verzocht om zich van te voren reeds in te laten schrijven, voor het gemak van henzelf en voor de administratie mensen, die gewoonlijk toch al veel werk in enkele uren moeten verzetten. De wandelaars zullen 's middags uitge leide worden gedaan door de drumhand van de harmonie "Marijke", terwijl ook de har monie "St. Jan" uit Kaatsheuvel 's middags haar medewerking zal verlenen. Tijdens de avonduren zal een show ver zorgd worden op het Raadhuisplein door de drumband van "Kindervreugd" uit Raams- donksveer. Na een maandenlange voorbereiding is 't weer zover, dat de Jan Hendrik de Rooij- mars weer voor de deur staat, waarvoor al- lerwege en vooral van de zijde van de be volking van Sprang-Capelle, altijd veel be langstelling bestaat. De bevolking wordt verzocht om op die dag het dorp een feestelijk aanzien te geven door de nationale driekleur uit te steken. STREEKDAG. Op zaterdag 5 september wordt in Sprang- Capelle, op een terrein naast 't gebouw van 't Groene Kruis, de 2e agrarische streekdag gehouden. De streekdag van vorig jaar trok ruim 3000 personen. Als het weer mee werkt kan het opnieuw druk worden. Het streekdagcomtité, voorzitter dhr. J. H. v. d. Schans Sprang-Capelle en secr.-penn.m. dhr. L. Bottema Zevenbergen, heeft een flink programma opgesteld. Evenals vorig jaar begint men 's morgens half 10 met veekeu ringen. De middag en avond staan voorna melijk in het teken van de sport. De jon geren kunnen om 1 uur hun behendigheid tonen in het trekkerrijden. Verder staan voor hen op het programma: hoogspringen, touwtrekken, kogelstoten en parenkruien; en speciaal voor de dames: bloemenschikken, 't opspuiten van cake en het showen van zelf gemaakte 'kleding. Om 2 uur volgt een de monstratie met politiehonden en er is ook een tentoonstelling van honden. Om half 4 judodemonstratie van een club uit Sprang- Capelle en een uit Tilburg. De muziekver enigingen Marijke, Sirena en Kunst na Ar beid zorgen voor een stukje muziek. Op de streekdag komt een floralia en 'n foto- eb hobby-tentoonstelling. Foto's voor de expositie (zwart-wit, formaat 6x9 tot 12 x 12, moeten voor 30 aug. worden inge leverd bij dhr. A. Rempt, Julianalaan g2. Het dienen foto's te zijn uit Sprang-Capelle (landschappen, dierenfoto's, kinderfoto's). Een fotoclub uit Raamsdonksveer beoor deelt de inzendingen. Voor de hobby-ten- toonstelling kan eigen werk van allerlei aard worden ingezonden. Het avondprogramma begint om half 8 met een demonstatie door de rijvereniging De Margrietruiters alhier. De vereniging zal ook demonstreren met een aantal pony's. Het laatste nummer van de streekdag verzorgt de gymvereniging Pro Patria. DOKTERSDIENST. Zaterdagmiddag en zondag zal de prak tijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door dokter K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21 te Kaatsheuvel, tel. 04167-2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 19 JULI 1964. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 4.30 uur Drs. Spoelstra van Boskoop. BEJAARDEN-TOCHT. Dank zij het schitterend zomerweer en de medewerking van autobezitters en ingezete nen, is de bejaardenreis die door het co mité werd georganiseerd, buitengewoon ge slaagd. Deze 15e tocht van de bejaarden uit Sprang had een prima verloop en het ca. 185 personen tellende gezelschap, heeft zeer genoten van de reis, die door een deel van Brabant, rijk aan natuurschoon ging. Te pl.m. half negen vertrok de stoet luxe auto's en een touringcar van de ALAD vanaf het Vrijhoeveplein in de richting Tilburg via Hilvarenbeek naar Reusel, waar in het recreatieoord De Key de koffie klaar stond. Vandaar ging de tocht, door een bosrijke omgeving, naar het Eurostrand te Wester hoven, waar enige aangename uren werden doorgebracht en ook een uitstekend verzorgd middagmaal werd opgediend, dat het gezel schap zich uitstekend deed smaken. Te half drie vertrok het gezelschap via Valkenswaard en Eindhoven naar Oirschot, waar in hotel De Beurs thee werd gedron ken, om vervolgens naar Vught te rijden, waar in hotel Eldorado nogmaals werd ge- pauseerd en een verfrissing werd aangebo den. Langs de IJzeren Man, de Rustende Ja ger en Loonopzand ging het verder huis waarts, waar de stoet tegen 8 uur arriveer de en door de harmonie Marijke met drum band werd opgewacht, om onder de vrolijke tonen van marsmujiek naar de Hendrik Chabothstraat te gaan, waar de stoet zou worden ontbonden. Alvorens de deelnemers aan deze bijzon der geslaagde tocht huiswaarts werden ge bracht, werd hier het woord gevoerd door Burgemeester van Prooijen, die zijn waar dering uitsprak voor het werk van het co mité dat nu voor de 15e maal deze tocht organiseerde. Mevr. v. d. Laan had een aardig dankwoord op rijm, speciaal voor de voorzitter van het comité, de heer van Wil- ligenburg, die thans zelf ook tot de bejaar den behoort, en bood hem namens het co mité een aandenken aan. De directrice van "Achter de Hoven", FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 23) Kort en duidelijk legde Reydel de beambten van de dactyloscopische dienst uit, wat er van hen verlangd werd en ging dan het huis binnen, waar hij de bankier in druk gesprek vond met Nonhebei en Vemimmen. „Ik moet natuurlijk enkele verho ren afnemen, mijnheer Gramshof", zei hij. „Hebt u een aparte kamer?" „Hierboven kunt u rustig praten", antwoordde de bankier. Hij geleidde Reydel naar een ver trek op de eerste verdieping aan de voorzijde van het huis. „Weet u waar de zoon van mijn heer Kiljan is?" vroeg de inspecteur. ,,'t Zou goed zijn als hij werd ge waarschuwd". Gramshof antwoorde, dat hij niet met het doen en laten van Frits op de hoogte was. „Misschien weet Loes waar hij uit hangt", vervolgde hij. „Beneden zal ik ernaar vragen." Hij ging naar de huiskamer, waar Vernimmen moeite deed, Nonhebei, die een zenuwcrisis nabij scheen, tot bedaren te brengen. Reydel liet intussen de chauffeur boven komen. „Uw naam?" vroeg hij. „Gerard de Wal". „Particulier chauffeur van mijn heer Kiljan," stelde Reydel vast, met een blik op de initialen, die op de kraag van de uniformjas waren ge stikt. „Al tien jaar, mijnheer, en nooit 'n aanrijding gehad. Ik heb een diploma van de Verkeerspolitie." „Vertelt u nu eens rustig, wat er vanavond is gebeurd, mijnheer De Wal". „Zegt u maar gewoon De Wal, mijnheer. Wat er gebeurd, is? Dat is zo klaar als de dag. Mijnarends heeft mijnheer Kiljan doodgestoken en toen is ie uitgstapt. En ik heb nog een gul den fooi aangenomen van die fielt." „Begint u bij het begin. U hebt mijnheer Kiljan ergens vandaan ge- mej. van Sprang, dankte het comité namens de bejaarden en had een verrassing voor de deelnemende chauffeurs, in de vorm van een door bejaarden vervaardigde boekenlegger. De voorzitter van het comité, de heer W. J. van Willigenburg, dankte tenslotte allen voor de medewerking en steun, waardoor deze 15e bejaardenreis zo zeldzaam goed geslaagd is en tevens voor de waarderende woorden en 't geschenk dat hij mocht woorden tot hem gericht en voor 't geschenk dat hij mocht ontvangen. DOKTERSDIENST. De praktijk van dokter Gerlach wordt 't a.s. weekeinde waargenomen door dokter Wijffels uit Waspik. LOONSEDIJK INZAMELING PROT. ZIEKENHUIS. Dank zij de bemiddeling van enkele da mes uit deze gemeente, mocht het Prote- stans Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch een bedrag worden overhandigd van f 715,50, als opbrengst van een gehouden inzameling. Dit bedrag overtreft alweer de bijdrage van voorgaande jaren, waaruit blijkt dat bij de inwoners van deze emeente de belang stelling en het medeleven met deze Stichting onverminderd voortduurt. Dank aan allen die hiertoe hebben bij gedragen en in 't bijzonder voor het Dames- Comité, dat zich spontaan voor deze actie heeft ingezet. Het Bestuur. deze bijeenkomst dinsdagavond een feeste lijk karakter. JEUGDKAMP. Een 30-tal junioren van de v.v. Waspik, tusen 13 en 17 jaar, zullen van 16-19 juli 'n kamp opslaan in Oisterwijk. Hier krijgen zij een lijvig vacantieprogramma voorge schoteld. BAL EN DEMONSTRATIEWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag om 3 uur zal de Was- pikse Volleybalclub een demonstratiewed strijd spelen op het terrein naast het gym lokaal. Als tegenstander fungeert het Til- burgse V.C. Tornado, 's Avonds is er om 19 uur een dansavond in de zaal van café De Statie, waar de Wavo's voor een stukje muziek zullen zorgen. MEDISCHE DIENST. Zondag a.s. dokter Wijffels, tel. 250. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Kerk, zondag, 9.30 uur en 18.30 uur Ds. Breeuwsma uit Waalwijk. BURGEMEESTER REIKTE VERKEERS- DIPLOMA'S UIT. In de aula van de meisjesschool reikte burgemeester H. Welling aan 101 jongens en meisjes van de Prot. Chr. en Katholieke lagere scholen een verkeersdiploma uit. Be halve de hoofden der drie scholen waren hierbij aanwezig vertegenwoordigers van de Rijkspolitie en leden van de plaatselijke Bond van Veilig Verkeer. In zijn toespraak tot de geslaagden zei burgemeester Welling o.m.: "Het diploma is belangrijk, maar jullie moeten het in de praktijk ook toe passen en je gedragen als dames en heren in het verkeer. Het verkeersinsigne dat jullie nu ontvangen moeten ujllie met ere dragen. In dezelfde geest sprak ook de heer N. v. d. Rijken. In totaal 7 deelnemers aan het examen kwamen niet voor een diploma in aanmerking. Twee deelnemers, t.w. Ad Mols en Mary Smits, legden zowel het the oretisch als het practisch examen foutloos af. In de vorm van een zilveren lepeltje van de gemeente kregen zij hiervoor een bijzon de gemeente kregen zij hiervoor een bijzon dere onderscheiding. Een tractatie gaf aan DE ZWARTE RIDDER VAN CORNWALL. Jack is een eenvoudige boer, die als horige van een rijke ridder hard moet werken om een schrale boter ham te verdienen. Hij is op zijn ma nier verliefd geworden op een schone prinses die door de leider van alle to venaars en heksen ontvoerd en op diens kasteel gevangen gezet is. Jack gaat haar nu in gezelschap van enkele vrienden bevrijden. Deze bevrijding gaat niet zo maar van een leien dakje. Jack moet vaak hele maal alleen strijden tegen een enorme overmacht. Voor hij de Prinses op zijn schip heeft, heeft hij de strijd tegen twee reuzen, die beiden over een 'enorme kracht beschikten, tot een goed einde gebracht. Ook andere demonen en bovennatuurlijke krach ten heeft hij het hoofd moeten bieden en om de tuin moeten leiden om tot succes te komen bij zijn bevrijdings actie. Dit alles is hem gelukt, maar het grootste struikelblok komt als hij onderweg is naar huis met zijn be vrijdde prinses. Hij wordt onderweg aangevallen door een enorme adelaar die de persoon van de leider der to venaars in zich verbergt. Ook deze barricade wordt door Jack netjes opgeruimd en nu staat de weg naar het geluk voor het jonge paar open. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. DE GEHEIMZINNIGE RUITENVROUW. De oorsprong van de moeilijkheden in dit verhaal is een oorlog in Mandsjoerije waar twee Amerikaanse officieren een hersenspoeling heb ben ondergaan en waar een van hen twee kameraden liet vermoorden. Als de ene officier later in Amerika bij zijn vriend op bezoek gaat, wordt hij daar ontvangen door een bediende die niemand anders blijkt te zijn dan de Koreaanse gids die hen verraden had. Bennett, zoals deze Amerikaan heet, vindt dit nogal raar en hij wil de zaak uitzoeken, waarbij blijkt dat zijn kameraad evengoed bij de verraders hoorde als de Koreaan die hij in dienst heeft. Behalve bij deze Kore aan behoren ook nog andere onbe kenden bij het komplot dat door Ben nett helemaal wordt uitgeroeid. Zaterdag en maandag. Toegang 18 ajar. JAGADE, DE ONRUSTSTOKER. Op de dag dat hij zal gaan trou wen wordt Sheriff Allan overvallen en nog juist op het nippertje van de dood gered door een zekere Jagade, die een onruststoker eerste klas is. Hij heeft nu bij de sheriff wel een streepje voor en hiervan wil hij ge bruik maken door het stadje eens een keer goed op zijn kop te zetten. Hij gaat eerst naar de salon waar hij de zojuist ontslagen dansmeisjes weer van werk voorziet. Dan gaat hij wat aan 't ruziemaken met iedereen, waarbij hij een man doodt. Uit zelf verdediging zegt sherif Alan echter die het veel te druk heeft met zijn trouwerij, om ook nog op de orde in zijn stad te letten. Hij wordt hiertoe echter wel door Jagade gedwongen, wanneer hij met de rechter een revol vergevecht wil uitlokken. Aan het eind van de film is het echter Alan die na een hele dag door jagade te zijn geplaagd na een da verend vuurgevecht als overwinnaar uit de kruitdamp te voorschijn komt en die dan met zijn bruid een vredige toekomst tegemoet kan gaan. DE STRIJD IN DE VALLEI. In de Pioniersjaren van de spoor wegen, wil ook de Groothertogin van een klein hertogdom in de Alpen zo'n spoorweg hébben. Zij laat uit Ameri ka Clint Farrel overkomen, een man met rijke ervaring op het gebied van spoorrails aanleggen. Omdat deze lijn vanuit strategisch oogpunt gezien voor de Oostenrijkers niet erg gun- stil ligt willen deze de aanslag dooi sabotage en verwoesting de bouw verhinderen. Clint heeft echter meer met dit bijltje gehakt en alle pogingen om de aanleg te vertragen worden door hem de kop ingedrukt. De Oos tenrijkers die zien dat het zo niet gaat, proberen een ander middel en zij zenden een meisje van hoge adel naar het hertogdom, waar zij moet proberen Clint door middel van lief de en verleiding aan haar kant te krij gen. Nu begint een avontuur waarin de liefde een grote rol speelt. Aan het eind van de film worden we echter ook nog op een complete oorlog getracteerd tussen Clint's mannen en de Oostenrijkers. Deze oorlog schijnt door de laatstge noemden gewonnen te worden, maar op het laatste ogenblik komen een heden van het Italiaanse leger te hulp die de zege voor Clint en zijn man nen veilig stellen. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. DE ZWARTE SPERWER. i Wanneer na een hevige strijd met opstandelingen de knappe dochter van de vermoorde Hertog van Monte- vergine, nog maar alleen overblijft, vindt zij haar trouwe stalknecht Ric- cardo terug die haar belooft haar met zijn leven te beschermen. Het eerste wat zij doen is op zoek gaan naar het kleine broertje van Helena, dat door de opstandelingen, die inmid dels de macht in handen hebben, ge vangen is genomen. Riccardo, die altijd in het zwart gekleed gaat krijgt aanhangers bij de onderdrukte bevolking en hij begint tegenaanvallen op te zetten, waarbij hij voedsel van de vijand steelt om er de arme plattelandsbevolking mee te voeden. Helena en hij worden intussen ver liefd op elkaar en hun liefde wordt hen bijna noodlottig, wanneer Ric cardo, wanneer hij hoort dat Helena gevangen is genomen, zich in een dol le woede blindelings naar het kasteel van de vijand begeeft om daar zijn geliefde te bevrijden. De toestand wordt nu voor 'het paar erg gevaar lijk, maar door een grote fout van de opstandige vorst weet Riccardo de he le situatie om te draaien en de juiste man in het Hertogdom aan de macht te zetten. Maandag en dinsdag, voor perso- in goet nen van 14 jaar en ouder. even ond het bur< 'TE MAF omgevin Kaatshei Weekenc ven ondc het bure loop gev in Waal' of omge wen ond( het bure huis in flat in huur f >ven ond< het bure KOOP 3 maant zeer mo [zerikstra KOOP prima mstraat f KOOP: ;oniusstra 220 vol f 235.- Garant: lastang laskap. Desgew demons LOOTS v. Mals KOOP: 40 m TIMMER Oostein koop get COPY&IGHI STUDIO AVAN KOOP zo goed .even one bureau Kledii BLOEI wegen ot en me Burj 112. „Nou, nou, moet je nog peul tjes?" stamelde smidje Verholen. - Ick en lust gheen peultjes," grom de de alchimist. „Maer ick lust U wel! Ick krygh warempel sin om U oock een pack slaegh toe te dienen." - Gelukkig ging hij niet onmiddel lijk over tot deze drastische maat regel, want de ridder kwam nu spoorslags op de auto afgereden. „Hela, jongelui! Is er een ongeluk gebeurd? Kan ik misschien hel pen?" riep hij al van verre. - „Een echte ridder van de oude stempel," mompelde de alchimist blij. „Altydt bereyd de helpende hand te bie den!"-Maar smidje Verholen zei: „Bedankt voor het aanbod, goede vriend. Maar zoals ge wel ziet heeft het geknakte boompje meer hulp nodig dan wij." - "Een kostfelijke grap," grinnikte de ridder. „Als ik landbouwkundig ingenieur was, zou ik me nu vol ijver op dat boompje storten. Maar a propos! Ik zie dat gij U beiden ook hebt verkleed in maskeradecostuums. Leuk idee om met zo'n oude auto te komen! Gaat gij soms ook naar dat grote liefda digheidsfeest op het buitengoed van jonkheer Duyvemelcker van Ep- scheuten? Dat zal een dolle boel worden, zeg! We krijgen een film te zien, er is gezellige muziek en er is ook gelegenheid voor een dansje. Een fijn volksdansje, denk ik." „Da's mooi," dacht de smid. „Daar ga ik met die oude alchimist naar toe. Iedereen zal dan denken, dat we voor de gelegenheid verkleed zijn. Een mooie kans om die oude baas eens te laten zien wat er te genwoordig allemaal te koop is - Hij wendde zich dus lachend tot de ridder en zei: „Ja, wij gaan er ook heen. Maar jammer genoeg zijn we de weg kwijt geraakt, want 't valt helemaal niet mee dit oude brikje te besturen. Voor ik het wist zat ik tegen een boom.' - „Met mij is het al niet anders," ginnegapte de ridder. „Ik heb er de grootste moeite mee deze knol in het gareel te houden. Maar wat de weg naar het landgoed betreft, jullie zijn er bijna. Deze weg af, bij de twee sprong naar rechts en dan wijst het zich verder vanzelf. Tot straks!' - Even later reden smidje Verholen en de oude alchimist weer verder 'en de smid zag, dat de oude baas erg somber zat te kijken haald vanavond?" „Ja, mijnheer, van Het Huis met de Kluis. Om 6 uur heb ik mijnheer Kiljan ook afgehaald en naar Ame- ricain gebracht. Later heb ik hem te ruggereden naar 't kantoor. Om tien uur moest ik weer voorrijden. Ik was precies op tijd, maar het was al wat later toen mijnheer Kiljan en Mijn arends naar buiten kwamen en in de- wagen stapten. Op het Leidseplein, vlak voor de Stadsschouwburg, werd er op de voorruit getikt. Mijnheer Mijnarends stapte uit en zei, dat ik door moest rijden naar de woning van mijnheers compagnon. Hij gaf me een gulden.hier.u kunt hem krijgen, inspecteur, 't geld brandt mij in de handen". „Gaat u maar verder, mijnheer De Wal". „Gewoon De Wal - Ik ben ver der gereden, 't Leidsebosje om, tot hier vlak voor het huis; mijnheer Kil jan bleef maar zitten". „Is mijnheer Mijnarends de Stads schouwburg ingegaan?" „Dat geloof ik niet; ik héb hem nog even nagekeken, omdat het licht op rood stond, hij liep toen onder, on der..." „Ja, onder dat afdak daar". Maar vertel eens „hoelang hebt u hier voor het huis gewacht?" „Ik weet het niet precies, vijf mi nuten misschien. Mijnheer Kiljan had altijd haast, ik begreep er niets van. Toen ben ik gaan kijkenik zag mijnheer Kiljan liggen..., ik dacht, dat het even een flauwte was of zo iets, maar toen zag ik opeens de dolk en ik ben gaan schreeuwen, er kwa men mensen bij, ook die bleke man". „Nonhebei?" „Ja, een neef van mijnheer Grams hof. Ik heb hem wel eens gereden". Hebt u nog meer bekenden ge zien?" „Mevrouw Höck was er ook". „Dora Höck?" vroeg Reydel ver baasd. „Ja, zo heet ze". „Dat is die dame, die Kiljans twee de vrouw zou worden". „Nu, dat geloof ik niet", zei hij met een glimlach. „Zij heeft van dat rossige haar". „Oh!" „Ja, maar voor mij is zij vriende lijk genoeg. Altijd stond een kop kof fie klaar als ik mijnheer 's avonds thuisbracht", zei De Wal op 'n toon, alsof hij iets moest vergoelijken. Reydel liet de chauffeur gaan en riep De Vet binnen. In enkele woor den bracht hij de rechercheur op de hoogte van de verdenking, die er op de kluischef rustte. „Hij is de laatste die Kiljan levend heeft gezien". „Arresteren?" vroeg De Vet. „Dat hangt af van zijn verklarin gen. Neem hem in verhoor en breng hem vanavond nog op het districts bureau; zodra ik hier klaar ben, kom ik daar ook". IX Tien minuten later stond De Vet voor de woning van Mijnarends op de Weteringschans. Nauwelijks had hij aangebeld of opeens stond hij in een zee van licht, dat tot op het midden van de straat viel. „Een goede veiligheidsmaatregel", dacht hij, niet wetend, wat hem nog verder boven het hoofd hing. In het midden van de deur be vond zich een klein luikje, dat aan de binnenzijde met stevige bouten was afgesloten. „Wie is daar" vroeg een stem. „Politie". „Dat kennen we!" riep dezelfde stem. Binnenshuis begon een hond te blaffen, zo luid en doordringend, dat het de rechercheur door merg en been ging. 'n Idioot van een hond, dacht hij verbijsterd. Het geluid bleef op dezelfde toonhoogte met gelijke on derbrekingen. Een wezen van vlees en bloed kan niet met zo'n hardnek kige regelmaat blaffen, bedacht de re chercheur weer. Eindelijk hield de janktoon op. De Vet, wie het wach ten begon te vervelen, bonkte op de deur, met 't gevolg, dat er ergens een sirene begon te loeien als dreigde ei gevaar uit de lucht. Voorbijgangers bleven even staan, niet wetend of ei al of niet 'n roofoverval plaats had. De Vet bracht zijn hoofd tot vlak voor het luik en schreeuwde, dat hij de deur zou intrappen, als er niet da delijk werd opengedaan. Eindelijk werden er grendels ver schoven - er klonk een geklikklak van sloten, totdat de deur op een kier werd geopend. Een mannestem vroeg: „Uw legitimatie alstublieft". (Wordt vervolgd) HET N WORD1 Voor he gelden /oor pers /oor pers /oor groe Ier toezie le tariev /oor per: jeizoenah Tijden va Üaandag Saterdag Sondag In het F te 's-Hei is nog p Sollicital adjunct-!

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 6