wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Aan iedere Nederlander Geneeateraad lilijmen Ontbrekende grond plan Nieuwkuyk gekocht ZDogaertó Jubileum-driebandentoernooi B.V. 't Zwaantje Stijging werkelijk loon in 1964: 5 a 6 pCt Laat Uw De gedupeerde Spanje-touristen SER BEREKENT GEMIDDELDE Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen .Coupe Noord-Braband" Nederland en Indonesië Autoreparatie 4 pet. duurder VRIJDAG 31 JULI 1964 85e JAARGANG No. 59 De tcho Vc\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 'Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO „Aan iedere Nederlander, die hier te lande in zodanige omstandighe den verkeert of dreigt te geraken, fiat hij hier niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van levensonderhoud te voor zien, wordt bijstand verleend door Burgemeester en Wethouders." '£o begint artikel 1 van de Algemene Bijstandswet, die juist deze maand in alle gemeenteraden aan de orde is, omdat de gemeenten en kele belangrijke besluiten voor de wet moeten nemen. De aanhef van de wet is als het ware een plechtige afkondiging van 'n zeer belangrijk besluit. De bijstandswet, door Nederland's eerste vrouwelijke minister mej. Klompé voorbereid en aan de Staten Gene raal voorgelegd, is genoemd het sluitstuk van de sociale wetgeving in ons land. Sluitstuk in die zin, dat in de Algemene Bijstandswet, ieder een die niet valt onder Ziektewet, Werkloosheidswet, Ziektekostenre geling, Invaliditeitswet en de nog te verwachten wet op de arbeidson geschiktheid, en die toch niet beschikt over de middelen om in de noodzakelijke kosten van levensonderhoud te voorzien, een recht kan doen gelden op bijstand van de overheid. - RECHT Hoewel er nog wel enkele sociale wensen zijn, de wet op arbeidsonge schiktheid en een algemene ziekte kostenverzekering ~b. v., kan deze wet terecht als een sluitstuk worden be schouwd. In het verleden is altijd van het subsidiariteitsbeginsel uitgegaan, dat zegt, dat de overheid eerst dan dient op te treden als het particuliere ini tiatief niet meer in staat is dat te doen. Dat was ook zo in de Armenwet van 1912, die thans nog in werking is. Het woord „Armenwet" geeft al voldoende de benadering aan; steun van overheidswege werd als 'n gunst betoon beschouwd. Binnen het kader van het toenemende aantal volksver zekeringen paste dit gunstbetoon niet meer. Het moest een recht worden. Een recht van de mensen op 'n mens waardig bestaan. En het begrip „recht" sluit in, dat men niet langer zijn hand behoeft op te houden. Men kan bijstand eisen. Op gemeentelijk niveau van het Col lege van Burgemeester en Wethou ders of van het College van Bijstand. Wanneer men meent tekort te zijn ge daan is er een beroep mogelijk op Ge deputeerde Staten en tenslotte op de Kroon. Geen „dankuwel" meer, maar een recht dat afgedwongen kan worden. SOCIAAL-ECONOMISCH NIVEAU In dit verband kan wellicht een en ander opgemerkt worden over de hoogte van de bijstandsuitkeringen. De Armenwet sprak over „noodzake lijk levensonderhoud". Bekend zijn nog wel de interpretaties, die de men sen dwong kleine bezittingen, die het leven veraangenaamden, van de hand te doen om voor „steun" in aanmer king te komen. Dit verfoeilijke woord gaat verdwijnen. De bedoelde praktijk behoort al enige tijd tot het verleden. De Algemene Bijstandswet geeft daaraan nu een wettelijke grondslag en spreekt van „noodzakelijke kos ten van bestaan". En die kosten van bestaan hangen volgens een toelich ting op de wet van mej. Klompé af van het sociaal-economisch niveau van de samenleving. Bij Algemene Maatregel van Bestuur zal door de Minister van Maatschappelijk Werk de minimumhoogte van de bijstand worden vastgesteld. Wanneer de wet zo ver gaat in de bepaling van de hoogte van de bij stand, wat kan dan nog de taak zijn Martins Air Charter en de Haar lemse vliegreis-organisatie Centouri hébben besloten gezamenlijk te trach ten alsnog de toeristen te helpen die door het financiële debacle van het Rotterdamse reisbureau Fiesta Tours hun vakantieplannen in het water hebben zien vallen. Zij zijn erin geslaagd in hotels op Majorca zoveel bedden te veroveren, dat de vierhonderd Spanje-gangers waar het om gaat, kunnen worden on dergebracht op het tijdstip waarop zij oorspronkelijk met Fiesta zouden hebben gereisd. Degenen die al de volle som bij Fiesta vooruitbetaald hebben, moeten een gering bedrag bijbetalen. De toe risten die pas enkele aanbetalingen hébben verricht, kunnen reizen voor het bedrag dat zij met Fiesta waren overeengekomen. van Burgemeester en Wethouders of het College van Bijstand? Deze vraag is niet denkbeeldig. Maar het is duidelijk, dat er nog vele speciale aspecten zijn voor ieder gezin of iedere persoon, dat aanspraak doet gelden op bijstand. De Minister geeft de basisvoorzie ning, de gemeentelijke overheid gaat de bijzondere omstandigheden van iedere aanvrager na. COLLEGE VAN BIJSTAND Hierboven was sprake van „Bur gemeester en Wethouders" of „Col lege van Bijstand". In het wetsvoor stel werden oorspronkelijk B. en W. aangewezen als uitvoerders van de wet op gemeentelijk niveau. De volks vertegenwoordigers waren evenwel van oordeel, dat er een mogelijkheid moest worden geschapen, dat B. en W. deze taak zouden delegeren aan een speciaal College van Bijstand. Dat heeft vele voordelen. Wanneer B. en W. de uitvoering ter hand nemen bestaat het gevaar, dat in feite een ambtenaar daarmee wordt belast en dit kan tot verstarring leiden. Wethouders hébben meestal belangrijker zaken aan hun hoofd dan de individuele aanvragen om bijstand. De nodige aandacht voor iedere aan vrager persoonlijk komt dan in ge vaar. Bovendien is het niet denkbeel dig dat bij de bijstandsverlening poli tieke maatstaven gehanteerd worden. Een uit specialisten bestaand College van Bijstand geeft een betere garan tie voor een evenwichtige besluitvor ming en gezonde uitvoering van de wet. COMMISSIE VAN ADVIES De wet heeft wel aan de gemeen teraden bevoegdheid gegeven een Commissie van Advies in te stellen. Deze Commissie van Advies zal voor al de taak hebben over de algemene beleidslijnen van B. en W. of College van Bijstand te adviseren. Misschien is hier juist van betekenis de relatie tussen de noodzakelijke kosten van bestaan en het sociaal- economische niveau van de samenle ving, waarvan de bijstand afhankelijk is. Er wordt in 't algemeen veel waar de aan de commissie van advies ge hecht. De wet schrijft voor, dat in deze com missie mensen uit vak- en standsor ganisaties worden benoemd tevens uit het maatschappelijk werk en de zorg voor de volksgezondheid. De Algemene Bijstandswet gaat het einde betekenen van de Gemeen telijke Instellingen voor Maatschap pelijke Zorg. Voor deze instellingen bestaat over het algemeen de grootste waardering. In de praktijk zal het er op neerkomen, dat qua personen de Colleges van Bijstand, zo die al wor den ingesteld, de samenstelling gelijk zal zijn aan de vroegere Instellingen. Maandag heeft de voorzitter van de gemeenteraad van Vlijmen, bur gemeester mr. L. M. N. Schweitzer, het overleden lid van de raad J. C. Wilgers herdacht, 's Morgens had de teraardebestelling plaatsge vonden. De raad nam enkele ogenblikken stilte in acht. Een van de belangrijkste besluiten, waarvoor de raad maandagavond was gesteld, was ongetwijfeld de aankoop van de gronden, die nog ontbraken voor de realisering van het uitbreidingsplan in onderdelen „Kom Nieuwkuyk". Het betrof hier grond van .8. A. van Son en echt genote, die voor de 300 vierkante meter, inclusief schadevergoeding 'n bedrag van 2060 gulden zullen ontvangen. Voorts grond van de kinderen Klijn, die 26.500 gulden gaat opbrengen voor 0.21.92 ha. De kinderen Klijn hebben nog enkele bijzondere voor- De werkelijke welvaartsverbetering in 1964 voor de werknemers bedraagt gemiddeld vijf tot zes percent. Daarbij is rekening gehouden met belas tingverzwaring door de progressiefactor. Per 2 juni van dit jaar bedroeg de gemiddelde loonstijging 13,8 percent, dat is 3,8 percent méér dan de tien percent die vorig jaar werd overeen gekomen in de Stichting van de Arbeid. De Sociaal Economische Raad (SER) zegt dit in haar vierde halfjaarlijkse economische rapport. De gemiddelde loonkostenstijging De SER concludeert, dat de over grote meerderheid van de werkne mers in 1964 hun reële welvaart dus hébben zien toenemen als gevolg van de loonoperatie. Dit is onder meer mogelijk geworden door de remmende acties van de overheid op de prijzen. De bruto reële loonstijging is - afgezien van de belastingverzwaring - zeven percent. De SER gaat daar bij uit van de verwachte prijsontwik keling over 1964. Volgens het Cen traal Plan Bureau: het prijsniveau over 1964 wordt niet hoger dan ze ven percent van het prijspeil van vo rig jaar. De SER zegt, verheugd te zijn dat de zwarte lonen zijn teruggedrongen. Dat was een van de belangrijkste doeleinden van de loonoperatie. In de eerste drie maanden van dit jaar daal de het zwarte loon ongeveer een der de, dat is rond 2,5 percent. DE 10% WERD 13,8 In haar rapport geeft de SER vier factoren aan, die de uitloop van de gemiddelde loonkostenstijging van 10 tot 13,8 percent hebben beïnvloed. Deze factoren zijn: invoering van het minimum loon en 't inlopen van ach- stand in bepaalde bedrijfstakken; verdere verwezenlijking van gelijke beloning voor mannen en vrouwen; de prioriteit die gegeven is aan het bouwbedrijf en de gevolgen hiervoor voor de aanverwante bedrijfstakken; de differentiatie per onderneming en in enkele bedrijfstakken. Voor het bouwbedrijf (een kwart miljoen werknemers) bedroeg de loonkostenstijging 19 percent. Voor de Horeca (20.000 werknemers) en de wasserijen (20.000) werknemers) was dat zelfs twintig percent als ge volg van de in te lopen achterstand. De loonkostenstijging in de landbouw (75.000 werknemers) met 14,8 per cent werd vooral veroorzaakt door in voering van het minimum-loon. van 13,8 percent is berekend naar de nieuwe cao's van 1,7 miljoen werkne mers. Dat is viervijfde van het totaal dat in aanmerking komt voor herzie ning van de cao. Het Centraal Plan Bureau raamt de gemiddelde loon kostenstijging per werknemer voor heel 1964 thans op vijftien percent, met een onzekerheidsmarge van één tot twee percent naar boven en naar beneden. Per 1 juli zijn de loonkostenper centages gestegen met 1,6 percent, wegens de huurcompensatie. Verder merkt de SER op, dat vooral de laagstbetaalden boven het gemiddelde percentage uitkomen, dank zij de in voering van het minimumloon voor hen. De SER heeft nog geen volledig beeld van de resultaten van de onder nemingsgewijze differentiatie. waarden van het gemeentebestuur los gekregen. Zoals het aanbrengen van 'n afrastering op de nieuwe perceels- grens en de aansluiting op het riool van het pand Nieuwkuyksestraat 131. Tenslotte werd in het uitbreidings plan „Kom Nieuwkuyk" van H. Schelle nog 152 m2 gekocht voor 910 gulden. Van P. C. Timmermans, Wol- put 55, werd woning en tuindersbe- drijf voor f 75.000.- gekocht ten be hoeve van het nieuwe „hartplan" van Vlijmen. In het plan Vliedberg II heeft de gemeenteraad van B. C. van Bijnen 0.21.00 ha. gekocht voor f 3150. Als schadeloosstelling voor inkomenscha- de ontvangt van Bijnen nog eens 3150 gulden. Ter amovering werd het pand Burg. v. d. Venstraat 49 voor een be drag van 1500 gulden aangekocht van de heer H. van O verdijk. Lutti N.V. Nederland, een fabriek van suikerwerken en chooolade, had vorig jaar reeds 2350 m2 industrie terrein van de gemeente gekocht voor f 6.- per m2. Daarbij had de N.V. Lutti optie bedongen op een aangren zend stuk industrieterrein, dat de ge meente thans op verzoek van de N.V. ook voor de prijs van f 6.- verkocht heeft. Het betrof hier 2600 m2. De gemeenteraad verkocht bouw grond gelegen aan de noordzijde van de Deken van Baarstraat, voor de bouw van twee dubbele woningen aan de heer W. van Lieshout. De prijs van het 1550 m2 grote bouwperceel be droeg f 31.000.-. J. Kivits, autobusonderneming, zal het bedrijf gaan verplaatsen naar de hoek Nassaulaan/Burg. v. d. Ven- Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 straat. De gemeenteraad verkocht daartoe de grond tegen de oude prijs van f 3.87 per m2. Dit omdat de ver traging in de koop buiten de schuld van de fa. Kivits lag. In gesloten vergadering beraadde de raad zich over het voorstel van het college van B. en W. de panden Pas toriestraat 1 en 3 onbewoonbaar te verklaren. Na de heropening van de openbare vergadering stemde de raad met het voorstel van B. en W. in. B. C. v. Bijnen werd wegens voor tijdige beëindiging van diens pacht- rechten op een door de gemeente in het plan Vliedberg II gekocht perceel een vergoeding betaalbaar gesteld van f 1484,80. De raad garandeerde rente en af lossing van niet minder dan tien per sonen, die een hypotheek aangaan voor de bouw van een eigen woning. Acht daarvan bouwen een zgn. Bo- gaerswoning. Gevraagd of plaatselijke aanne mers die geen of onvoldoende em plooi hadden, voor de bouw in aan merking kwamen, moest de burge meester antwoorden, dat hij nog niet kon zeggen wie de woningen gaat bouwen. SPORTPARK HOGE HEIDE Aan de voetbalvereniging Vlijmen- se Boys werd 't sportpark Hoge Hei de verhuurd, in zoverre het voetbal- accomodatie betreft. De vereniging zal 750 gulden per jaar moeten be talen voor het hoofdterrein, 250 gul den voor elk der bijterreinen, 600 gulden voor de kantine, annex kleed- gelegenheid en 300 gulden voor de rijwielstalling en autoparkeerplaats. Daar komt nog bij: vijf gulden voor elke avond, dat van de elektriciteits- masten bij de oefenboek gebruik ge maakt wordt en 10% van de recettes. Van dit laatste mag de verschuldigde vermakelijkheidsbelasting worden af getrokken. Burgemeester Schweitzer deelde mee, dat er een speciale commissie in het leven is geroepen de omlijsting te verzorgen van de officiële opening van het sportpark Hoge Heide, die op 9 augustus zal plaats vinden. De sportraad werd overeenkomstig het pre-advies van B. en W. in het le ven geroepen. Dat betekent, dat er 'n overkoepelend orgaan komt, waarin zowel het gemeentebestuur als de Vlij- rnense sportwereld vertegenwoordigd is. De sportraad zal onderling coör dinerend optreden en de schakel vor men tussen de sport en het gemeente bestuur. Voor de bouw van een nieuwe kleu terschool met 4 speel-werklokalen werd een krediet van 251.000 gulden beschikbaar gesteld. De bouw van de school kan aanvangen, als de rijks- goedkeuring binnen is. Deze wordt in november a.s. verwacht. De deelnemers aan het tournooi: v.lji.r. W. Soeterboek, T. Franken, T. Wijnen, H. de Ruyter, C. v. Oosterhout en R. van Bracht. Op 1 januari 1964 bestond de bil jartvereniging ,,'t Zwaantje" 25 jaar. Iri verband met de viering van dit jubileum heeft de biljartvereniging 't Zwaantje de organisatie van een driebanden-tournooi op zich geno men, dat gehouden zal worden op 28,, 29 en 30 augustus e.k. Dit tournooi belooft bijzonder in teressant te worden. Er nemen n.l. twee erkende groot-biljart-drieban- ders aan deelHenny de Ruyter, Ne derlands kampioen en Cees van Oos terhout. Zij zullen moeten tonen op de tafel van 2.30 opgewassen te zijn tegen T. Franken en W. Soeterboek, die op de grote matchtafel nog niet tot de ere-klasse reiken. Tiny Wijnen, biljart-grootheid in andere spelsoor- ten dan het driebanden, kan het de driébanden-routiniers behoorlijk las tig maken. Riny van Bracht, veelbe lovend jong biljart-talent van B.V. 't Zwaantje zelf, speelt op de kleine tafel bijzonder sterk. De wedstrijd-tafel, waarop wordt gespeeld, is een nieuwe 2.30-er, die de heer M. van Bracht, eigenaar van „Thalia", waar ,,'t Zwaantje" zijn verenigingslokaal heeft, onlangs ge kocht bij het biljartfabriek van Cees van Oosterhout. Deze is sinds kort directeur van de fabriek waar de „Wilhelmina-biljarts" worden ver vaardigd. De Levensverzekeringsmaatschappij Noord-Braband" heeft voor dit Ju- bileumtournooi een „Coupe Noord- Braband" ter beschikking gesteld. Het ligt in de bedoeling van de jubi lerende biljartvereniging deze coupe jaarlijks in een soortgelijk tournooi te doen verspelen. De eerste wedstrijden om de nieuwe coupe beloven in ieder geval bijzonder aantrekkelijk te wor den. „De grote zakenwereld in Neder land wil in Indonesië opnieuw begin nen. Zij is bereid ons kredieten te ge ven." Dit verklaarde Chairoel Saleh, minister voor ontwikkeling en mijn wezen, die tevens derde vice-premier is, na een ontmoeting met minister Luns. Minister Saleh verklaarde verder, dat aan Indonesische kant in het bij zonder wordt gestreefd naar Neder landse samenwerking bij uitwerking van plannen voor elektrische centra les, telecommunicatie, scheepvaart, havenwerken en de tinmijnindustrie. Voor de tin heeft men verdeling van de produktie op 'het oog, waarbij na 1965 meer tin naar Nederland wordt verscheept. Indonesië hoopt na 1965 zijn eigen tinsmelterijen te hebben, aldus minister Saleh. Dinsdag begon nen op Bali de zakelijke besprekin gen tussen beide delegaties. Minister Luns zal Soekamo nog eens in een particulier gesprek ont moeten. De prijzen voor reparatie en onder houd van auto's mogen met vier per cent worden verhoogd. Uitgangspunt voor de verhoging is het niveau van de sinds 28 februari 1964 geldende prijzenbeschikking „Onderhoud en reparatie van auto's en andere motor voertuigen". Dit is door het ministe rie van Economische Zaken besloten, na overleg met de Bovag. Het besluit is genomen op grond van nadere on derzoekingen, waarbij de sterke kos tenstijgingen van dit jaar in de be drijfstak hebben voorgedaan, mede in aanmerking zijn genomen. De prijzen beschikking van februari is ingetrok ken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1