Bijstandswet hoofdschotel Eigenlijk werk dreigt in de knel te raken Verrassing voor G. Schoenmans - WAAl WI]kS6 GD lADGSt^AAtSG COUPADt Familie Groenendaal verlaat Café-restaurant „De Dreef" te Kaatsheuvel l POLAROID Vlotte raadsvergadering Loon op Zand Kaatsheuvel I I I I I I I in de Willem II (str.) 88 TILBURG Tel. 33880 Grondtransakties op aanvullende raadsagenda Stassar Waalwijk Ds. Rebel deed zijn intrede in Waspik mis VRIJ ZIJN HOENDERVANGERS HERENMODE NIEUW NIEUW KINDERWAGEN-COMBINATIE met 5 pluspunten Voor Baby naar B. B. In Waalwijk VRIJDAG 31 JULI 1964 85e JAARGANG No. 59 NU VRIJUrtVJ o i J uui e tcho Vc\n het Zuióe Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) .'W6 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Opgericht 1878 gulden per Onder de voortvarende leiding van burgemeester Van Erp heeft de ge meenteraad van Loon op Zand op nieuw de voorliggende agenda vlot afgewerkt. De enige moeilijkheid die er was, was de vraag welk criterium zal worden aangelegd voor de benoe ming van de leden van het College van Bijstand. De heer Annegarn had de vraag opgeworpen. Burgemeester Van Erp vond, dat ge schiktheid natuurlijk de eerste eis was. Kennis van zaken, een tweede. In dit verband maakte de voorzitter het verschil tussen 't gunst-karakter van de Armenwet en het rechtskarak- ter van de Algemene Bijstandswet duidelijk. De Gemeenteraad besloot op voorstel van B. en W. in principe over te gaan tot de stichting van een Dienst Socia le Zaken, die een eigen financieel beheer gaat krijgen. De 66 kilometer weg van de ge meente Loon op Zand-Kaatsheuvel zal voortaan niet meer op de traditio nele wijze geveegd worden. De ge meenteraad besloot een Teba-veegma- chine aan te kopen van f 29.500.- voor de mechanische reiniging van de wegen, die nu twee keer per week aan de beurt komen. Voor de reconstructie van de Hoge Zandschel-Zuidhollandse Dijk en de Wittedijk was meer geld nodig dan aanvankelijk gedacht. De Raad ver leende derhalve een aanvullend cre- diet. De woningen Tuinstraat 16 en 17 te Loon op Zand werden uit een hy- f giënisch oogpunt onbewoonbaar ver klaard. De gemeenteraad verrichtte ver schillende grondtransacties. Eerder van het Kerkbestuur van de Nederlands Hervormde Gemeente te Loon op Zand gekochte grond bleek achteraf een kleiner oppervlakte te hebben dan was verondersteld. Er moest door de Raad een nieuw besluit worden genomen. Hetgeen geschied de. Het betreft hier 1.08.90 ha. Ter realisering van het uitbreidings plan werd in Loon op Zand een per ceel grond gekocht ter grootte van 0.05.35 ha van de heer J. N. Jansen te Kaatsheuvel. Eveneens in Loon op Zand werd grond gekocht van de Gebr. v. d. Ho ven. In dit geval 0.09.40 ha. Ook in verband met de reconstruc tie van de Lage Zandschel is grond gekocht van verschillende eigenaren. Aan de heer G. Damen, die de wo ning Anjerstraat 9 bewoont, werd de woning verkocht. De heer Damen wil de daarbij tevens de grond achter de woning (286 m2) kopen. De gemeen teraad deed zulks voor vierkante meter. In verband met bedrijfsuitbreiding werd aan J. Maas te Loon op Zand een stuk grond van 720 m2 ge legen in de hoek achter de tuinen van de woningwetwoningen aan de Hoge- steenweg en de van Salm-Salmstraat verkocht. Bovendien moest voor een toegangsweg van de tuinen van twee woningen nog een stuk van 60 m2 af. De huurders gingen daarmee accoord. De gemeenteraad besloot de grond voor 3 gulden per vierkante meter aan de heer Maas te verkopen. Voor twee eigenbouwers, een ge gadigde uit Tilburg en één uit Den Bosch, werd aan de Doelen te Loon op Zand een bouwperceel van 469 m2 verkocht. De prijs is vastgesteld op f 10.50 per vierkante meter. Het vanouds bekende Café „De Dreef" zal op 1 augustus van eige naar verwisselen. De familie Groe nendaal geeft de leiding over aan de heer J. Kuit uit Bloemendaal. Deze wisseling is een gerede aan leiding terug te zien op de geschiede nis van 't café die nauw verbonden is met die van de familie Groenendaal. Café De Dreef werd gebouwd in 1700 en het werd toen geëxploiteerd door de familie Wagenmakers-Groe- nendaal. Omstreeks 1760 werd de zaak overgenomen door een zekere Jan Groenendaal, die er de respecta bele ouderdom van 86 jaar bereikte. De volgende kastelein, Naris Groe nendaal, overtrof zijn voorganger nog in leeftijd en haalde de 94. De nu scheidende Klaas Groenen daal zwaaide sinds 1919 de scepter samen met zijn echtgenote, Marie Groenendaal-van Broekhoven. Nog vers ligt in hun herinnering de tijd, dat de borrel voor 3 cent geschonken werd. Als service werd dan door de klanten nog vaak verwacht, dat water aangedragen werd voor de paarden. AFGEBRAND In 1941 brandde de zaak tot de grond toe af. De kinderen van het echtpaar Groenendaal-van Broekho- Daar hoort vrijetijds-kleding bij. SPORTSHIRTS geweldige sortering VACANTIE-POLO'S licht en luchtig POPLIN SHORTS onmisbaar op vacantie HEUVELSTRAAT 133 Filiaal M. v. d. BRAND-HENS Grotestraat 155 Waalwijk de ideale kinderwagen combi voor kleinbehuisden, flatbewoners en autobezitters bijzonder handig als reiswieg de practische wandelwagen (met apart zitje) zowel de kinderwagen als wandelwagen en onder stel geheel opvouwbaar ft geheel verchroomd, leverbaar met kleine en grote wielen. Bekleding in effen en leuke ruit-dessms. (25 meter van de Heuvelstraat) Wij reserveren vrijblijvend. ven werden bij drie gezinnen onder- gébracht. Later kreeg de gedupeerde familie een huisje in de buurt en werd een noodcafé tot stand gébracht. Dit nood-cafeetje heeft tijdens de tweede wereldoorlog grote vermaardheid ge kregen. Er werd veel gedanst op het stenen vloertje. Wie het waagde in 't noodcafé een partijtje te biljarten liep groot risico zijn hoofd te stoten aan de lage stutbalken. Na veel vieren en vijven kwam in 1954 de nieuwe zaak gereed. Zelfs de minister was er aan te pas geko men. In „De Dreef" is een wijdvermaar de biljartvereniging van dezelfde naam „thuis", alsook een kaartclub. Voor de biljartvereniging werd een wedstrijdtafel aangeschaft. Sinds vijf jaar herbergt het café ook een carna valsclub. AFSCHEID Vrijdagavond 31 juli is er een af scheidsreceptie, waarvan ongetwijfeld de in de loop van de jaren talrijk ge worden vriendenkring van de familie Groenendaal zal profiteren dank te brengen voor de altijd vriendelijke en behulpzame kasteleinsfamilie. Zaterdagmiddag is er een receptie voor genodigden van twee tot vier uur en de verenigingen zullen zaterdag avond van hun hospes afscheid ne men. te hebben gevonden een steile 'geloof, grote trouw en een 'grote liefde in Christus. Ver binden we daarmee de zekerheid van de overwinning van Christus, waarover gij, ds. Rebel, gesproken hebt. Ik wens U van harte dat deze drie eigenschappen steeds mogen groeien om zo steeds nader te komen tot Christus. We beloven in de communiteit hiervoor te zullen bidden. Een bestuurder van het bejaardentehuis te Sprang-Capelle sprak de hoop uit dat ds. Rebel ook bij de ouden van dagen uit het „aarden vat" zou komen putten. De heer C. de Rooy tenslotte sprak woorden van wel kom namens verenigingen, notabelen en kerkeraad. Na een kort dankwoord van ds. Rebel drukten de aanwezigen persoonlijk de nieu we herder en diens echtgenote de hand. DE VAUXHALL-FABRIEKEN MELDEN GEWELDIGE PRODUCTIEVERHOGING De productie van Vauxhall Motors per sonen- en vrachtauto's bereikte in de eerste helft van 1964 het rekordaantal van 184.786 stuks, dat (is 51 procent meer dan over de zelfde periode van vorig aar. De productie van personenwagens steeg met 69 procent tot een nieuw record van 135.239 stuks. Dit cijfer drukt wel duide lijk de grote binnen- en buitenlandse vraag uit naar alle modellen, waarin uiteraard de in september 1963 geïntroduceerde Vaux hall Viva is opgenomen. De productie van bedrijfsautomobielen was 18 procent hoger dan in de eerste zes maanden van 1963. De export is met 57 procent toegenomen. De export naar Europa bedroeg 36 procent van de totale export. In de eerste helft van 1963 bedroeg dit percentage 30 procent. De dagproductie bedroeg dn juni voor het eerst in de geschiedenis van het bedrijf meer dan 1.500 stuks. Dit record werd bereikt darik zij de nieuwe fabriek in Ellesmere Port en de overgrote productiemogelijkheden irs Luton en Dunstable. De export van personenwagens t.w. 55.221 was bijna het dubbele van de export over de eerste helft van 1963, terwijl de productie voor de binnenlandse markt met 54 procent steeg tot 80.018 stuks. De Vauxhall Victor behield zijn positie ais de meest verkochte anderhalve liter wagen in Engeland en de export van dit model steeg met meer dan 2.000 stuks. De produktie van Bedford-bestelwagens was 34 procent hoger en de productie van Bedford Trucks steeg met 13 procent tot 37.093 stuks, waarvan 65 procent voor de export bestemd was. De 100.000ste Viva is thans geprodu ceerd, na de introductie van dit model. Deze mijlpaal werd op 17 juli bereikt. De hoofdschotel van de aanvullen de raadsagenda, die daarmee 32 te behandelen punten bevat, is aankoop van gronden. Van de heer H. C. van Nooy stelt B. en W. voor te kopen 7 huizen aan de Groenstraat en 4 huizen aan de Winterdijk, die op een perceel van 15.29 aren staan. Verder grond ten zuiden van de B'loemendaalweg ten behoeve van de aanleg van een be graafplaats (65 aren) en ten behoeve van het „Bungalow- en villapark Meerdijk" een stuk grond van 1.01.83 ha. Van R. M. van Nooy-van Loon stellen B. en W. voor te kopen een perceel van 1.05.50 ha, ten zuiden van de Eerste Zeine waarop 'n schuur en een woonhuis. Verder ook van me vrouw van Nooy een stukje van 90 ca. van de gemeentelijke openbare weg, Eerste Zeine. In veïband met de realisering van de uitbreidingsplannen Laageinde I en II stellen B. en W. de volgende transactie met de heer C. W. Pullens voor: Aankoop onroerend goed; a. de woningen Laageinde 102, 104, 106 en 108, met erven ter oppervlak- ZONNEBRILLEN te van 7 aren en andere grond bij die woningen ter oppervlakte van 9.50 a. b. de woningen Laageinde 110 en (woonhuis Laageinde 114 met twee schuren, het tot de boerderij behoren de erf ter oppervlakte van 40 aren, 'n grondstrook langs de van Lovenlaan 112, met erven ter oppervlakte van 4.12 aren. c. de boerderij aan het Laageinde ter oppervlakte van 64 aren en de res terende grond in dit perceel ter op pervlakte van 20.80 aren). d. weiland ten noorden van de Am- brosiusweg, t.w.: een strook langs de Ambrosiusweg ter oppervlakte van 11.20 aren, een grondstrook langs de Teisterbantlaan ter oppervlakte van 58.75 aren en de resterende opper vlakte weiland van 48.05 aren. Verkoop onroerend goed: Ingevolge de overeenkomst met de heer C. W. Pullens zal de gemeente vervolgens verkopen a. een bouwterrein, groot ongeveer 14.90 aren, gelegen aan het Laagein de, hoek van Lovenlaan. Aan de heer Pullens is de voorwaarde opgelegd op dit terrein, uitmakende zes bouwper celen en een aangrenzend terrein voor afronding van de tuin van de heer Pullens, naast een woning voor eigen bewoning nog een blok van 4 wonin gen te bouwen. b. de panden Putstraat 11, 13, 15 en 17 met erf en tuin, oppervlakte te za- men 'ongeveer 6.35 aren. Van het 'be treffende woningblok werden ook bij vroegere transacties reeds woningen van de hand gedaan. Er resteren hier thans nog 6 woningen( huisnrs. 3, 5, 19, 21, 23 en 25). B. en W. stellen voor aan een vijf tal bewoners van woningwetwonin gen deze woningen te verkopen t.w.: C. J. Hamers, Putstraat 116, G. W. Klerks, St. Antoniusstraat 107, J. P. van Leent, St. Antoniusstraat 71, P. Mulders, Putstraat 20 en A. v. d. Wiel, Putstraat 92. Het destijds door de gemeente aan gekocht pand Laageinde 56 wil B. en W. verkopen aan H. C. van Nooy, alhier. De vakbeiveging moet in de eerste plaats haar eigen zaken behartigen, ledereen die de vakbeweging vroeger heeft bestreden put zich nu uit om diezelfde vakbeweging bij alles te be trekken: De beweging is een gegeven waarmee men maar liever rekening houdt. Enerzijds is dat natuurlijk prachtig, maar anderzijds bestaat het gevaar, dat het veld van activiteiten zo groot wordt, dat 't eigenlijke werk de behartiging van de groepsbelangen en individuele belangen van de leden, in de knel raakt. Aldus drs. Th. Coppes, algemeen secretaris van het Nederlands Katho liek Vakverbond, die maandagmiddag een inleiding hield op de door de Limburgse Bond van het NKV en de andere katholieke Limburgse stands organisaties georganiseerde jaarlijkse studiedagen in Rolduc. Als voorbeeld noemde hij de poli tiek. Het is duidelijk zo zei hij, dat de politieke partijen belang hebben bij goede relaties met de vakbeweging, en dat geldt ook wel omgekeerd. Vol gens hem is het echter helemaal niet nodig, dat daarvoor tussen vakbewe ging en politiek een zo vergaande ver strengeling (ook in de sfeer van een cumulatie van functies) plaatsvindt als in Nederland het geval is. Drs. Coppes meent, dat de vakhonds- man die nu eens een vakbondspet en dan weer een politieke pet opzet, op de duur twee totaal verschillende ver antwoordelijkheden door elkaar gaat halen en hij aéht het daarom voor de vakbeweging als voor de politiek be ter dat deze vermenging niet meer op treedt. Wij hébben thans met mensen te doen, die zelf aantonen een eigen in zicht en oordeel te hébben. De Ned. He'rv. Kerk te Waspik was zon dagavond tot de laatste plaats bezet toen ds. Rebel hier zijn intrede deed als opvol ger van; ds. S. W. Verploeg, die op 26 jan. 1.1. naar Leerdam vertrok. Onder de kerkgangers waren vele genodig den zoals consulent ds. Heiboer uit 's-Gra- venmoer, collega's van ds. Rebel uit de clas sis Heusden en de Ring Waalwijk, ds. Ver- ploeg en diens echtgenote, vele kerkvoogden en notabelen van naburige gemeenten, de praesis van de centrale kerkeraad te Til burg, pastoor Roovers van Waspik, pater Prior en pater Rector van het Carmelieten- klooster te Waspik-Boven, Moeder-Overste van het zusterklooster te Waspik, burge meester Welling en wethouder van Dongen, bestuurderen van bet 'bejaardentehuis te Sprang-Capelle, vrienden, kennissen en fa milieleden uit Molenaarsgraaf, de vorige standplaats van ds. Rebel en tenslotte verte genwoordigers van plaatselijke verenigingen, organisaties en stichtingen. TEGENSTRIJDIGE GEVOELENS Bij zijn intrede liet ds Rebel zich inspire ren door 2 Corinthe 4, vers 7 waar gespro ken wordt over het Evangelie als een schat in aarden vat. Waspiks nieuwe Herder zei o.m. vervuld te zijn van blijdschap en dank baarheid jegens God omdat hij geroepen was voor het hoogste ambt wat voor een mens is weggelegd. „Na te zijn bevestigd aldus ds. Rebel, „mogen we niet zeggen: we zijn er, want dan pas begint de nieuwe opdracht: predik het Woord! Deze gedach te vervult mij met gevoelens van de grootste schroom, immers wie is tot deze taak be kwaam?" Ds. Rebel stelde voorts dat men meer belangstelling moet bëbben voor het Woord dan voor de dienaar. „Het gaat niet om mij maar om het Evangelie; meet de schat daarom nooit af naar de bedienaar maar stel steeds de schat centraal." Ds. Re bel wees elke eigenwaardigheid volstrekt van de hand. OECUMENE Na de predikatie richtte ds. Rebel zich meer persoonlijk tot genodigden en kerkbe zoekers. „Op deze dag van mijn bevestiging en intrede gaat mijn dank uit naar velen." Tot zijn schoonvader, ds. Vermaas uit Hui zen, die hem 's morgens in het ambt had bevestigd, zei hij o.m. „U hebt mij bemoe digd door ons te herinneren aan het feit dat Christus de wereld heeft overwonnen. „De Heer geve U veel vrijmoedigheid om zijn schat uit te delen'.' Zijn nieuwe gemeente naren vroeg hij noch met 'blijde tijdingen, noch met zorgen de pastorie voorbij te gaan. De consulent, ds. Heiboer, verleende na mens de Kerkeraad aan een aantal sprekers het woord na te hebben gesteld: „Ik heb me hier overbodig gemaakt; ik wens U en Uw gemeente Gods zegen toe." Burgemeester Welling zei o.m. blij te zijn dat nu ook de laatste van het gezin weer thuis is. Na een goed gevoerd interregnum heeft de gemeente weer een eigen herder. Het gemeentebestuur heeft weer iemand waar ze met haar zorgen heen kan. Ik hoop op een goede samenwerking met U. Namens de classis Heusden en de 'Ring Waalwijk zegde ds. Vink alle steun en me dewerking toe aan ds. 'Rebel. De heer van den Broek sprak namens de Christelijke Be sturenbond, namens het schoolbestuur en namens de zangvereniging O.K.K. en hel jeugdkoor. Ook hij getuigde van zijn blijd schap. Namens zijn parochianen en het kerkbe stuur heette pastoor Rovers de nieuwe ambtsdrager welkom. „Ik feliciteer U met recht want U treft hier aan een mooie ge meente, een volk dat zijn herder eert, een prachtige kerk, 'n mooie pastorie met tuin." Vervolgens sloot pastoor Roovers aan hij de gedachte welke ook door ds. Rebel naar vo ren was gebracht, n.l. de samenwerking tus sen protestanten en katholieken. „De H. Geest bezielt wanneer en wie Hij wil. We leven in een grootse tijd omdat men gaat beseffen en constateren dat protestantenen katholieken, broeders en zusters in Christos zijn. Komt hierbij de deemoed en 't nodige schuldbesef daA kan de H. Geest Zijn werk beginnen. Vragen wij Hem dit werk met 'kracht Voort te zetten en bidden wij voor de hereniging". Pater Prior Romeus Leuven uit Waspik-Bo- ven onderstreepte deze gedachte eveneens. „Het bevredigt mij zeer", aldus spr., „hier Wethouder van Heeswijk feliciteert de heer en mevrouw Schoemans tij dens de enige tijd geleden gehouden receptie Er is niet veel gekomen van de be spreking die het College van B. en W. van Waalwijk met het bestuur van de gymnastiekvereniging O.W.S. had gearrangeerd. Of schijnbaar had ge arrangeerd. Burgemeester T eijssen had het bestuur van O.W.S. voor en kele zakelijke besprekingen - OWS heeft zaalruimte van de gemeente in huur - in de raadszaal uitgenodigd. Na de opening van de besprekin gen zei de burgemeester, dat hij één feit bijzonder in de lichtbundel wil de zetten, n.l. het onlangs gevierde jubileum van de heer G. Schoemans. Sinds 1939 is de heer Schoemans nauwgezet penningmeester van OWS geweest. Hij had de zorgen over de penningen in de ruimste zin van het woord, want hij inde persoonlijk de contributie. Reeds vóór 1939 was de heer Schoemans, zo memoreerde bur gemeester Teijssen, actief lid van de vereniging. De jubilerende penning meester is ook instructeur en als zo danig heeft hij zich van zijn beste zij de laten kennen. Als we uit deze gegevens het beeld opbouwen, aldus burgemeester Teijs sen, van wat gij, mijnheer Schoemans, in de afgelopen 40 jaar hebt verriéht, kunnen we alleen maar respect héb ben voor deze staat van dienst en waardering voor uw persoon. De burgemeester wenste de jubilaris geluk namens 'het gemeentebestuur en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij namens Hare Majesteit de Koningin de ere-medalje in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, kon opspelden. De leden van het bestuur van OWS, voorafgegaan door de wethouders Van Heeswijk en Van Laack, wensten daarna de koninklijk ondersoheiden G. Schoemans persoonlijk geluk. Nadat de heer G. van Heesbeen, voorzitter van OWS, het gemeente bestuur dank had gebracht voor de verrassing van de avond bracht het gezelschap op voorstel van burge meester Teijssen een heildronk uit op de jubilaris. Men bleef daarna nog geruime tijd gezellig bijeen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9