wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Bijzondere tentoonstelling in schoenmuseum verwacht Ranger 7 zond vierduizend foto's van maan naar aarde Prinses Irene 25 jaar Russische hegemonie tanende Nederlands zwemmen in impasse Roeien op de Bosbaan Kanoploeg voor Tokio I 1 y m 11811 8 Ogen vragen brillen van STASSAR Een proefrit kost U NIETS! Pols en van Heajst Nieuwe aanwinsten I¥l useumbezoek Propaganda Financiële situatie Tijmen Groen Wieleropenbaring Amerikaans visitekaartje MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 «inAixunu o nuuuorua laoi 85e JAARGANG No. 60 De echo van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 JBureaux^^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: -p week (0.24+ 1 ct. inc.k.) f 0.28 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J\ 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j' jt.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO' Het ligt in de bedoeling, dat in het komende jaar een begin zal worden gemaakt met het inrichten van tentoonstellingen in het schoenenmuseum, waarbij verschillende stijlperioden van de schoe nenmode en wat het exotisch schoeisel betreft, uit de verschillende werelddelen afzonderlijk worden belicht. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1963 van 't Nationale Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Het jaarverslag vermeldt verder nog vele interessante gegevens. Ook in 1963 heben enkele dag bladen en periodieken de aandacht van hun lezers op het museum ge vestigd. Hieronder was het maand blad „Rosita", dat een reportage gaf in kleurenfoto's, terwijl een Bel gisch toeristenblad eveneens een goede aanbeveling gaf voor de „Vlaamse trekken". Dinsdag 5 maart werd door de di recteur, op uitnodiging van de Ver eniging „Het Kantsalet", in een der zalen van Museum „Boymans van Beuningen" te Rotterdam een voor dracht gehouden met als onderwerp „De schoen in de loop der eeuwen". Ter illustratie hierbij was een klei ne expositie ingericht van historisch schoeisel, welke veel belangstelling trok van de aanwezige dames. Ten behoeve van de televisie-uit zending „De Langstraat laat U lo pen", welke op 15 mei plaats vond, werden in het museum een aantal opnamen gemaakt, zowel van het interieur als van een aantal schoe nen in het bijzonder. In het gemeentehuis te Empel werd, op verzoek van de burge meester, een tentoonstelling inge richt van historisch en exotisch schoeisel, welke gedurende de vier dagen ruim 360 bezoekers trok, waarbij dus van een groot succes kon worden gesproken. Een bijzondere expositie vond plaats gedurende de maand decem ber. Hiertoe in de gelegenheid ge steld door de „Koninklijke Leder- fabriek Oisterwijk", werden in een der zalen van het museum de in- Dulxanden Kilometers Winnaar DKW"SPORT Uw DKW-dealer Is: Stationsstraat 108 Waalwijk Telefoon 2749 zendingen tentoongesteld van de binnen- en buitenlandse deelnemers aan de „Oisterwijk Shoe Design Cup", welke ter gelegenheid van 't 750-jarig bestaan van Oisterwijk door genoemde lederfabriek was uitgeschreven. Deze belangrijke ex positie, waarop een 125-tal exem plaren modeschoenen, gericht op de zomer- en najaarsmode 1964, te zien waren, is, ondanks de slechte ver warming, door 175 personen al len vakmensen bezocht. In de loop van het jaar werden contacten gelegd met enkele buiten landse collectionneurs ten einde door uitwisseling van doublettes de verzameling te vervolmaken. Door de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, werd een zestal bij opgravingen ge vonden schoenen toegezonden, wel ke, na indentificatie door de direc teur, vroeg Middeleeuws bleken te zijn. Evenals vorig jaar werd aan een vijftal schoenwinkeliers, op hun verzoek, een aantal museumschoe nen tijdelijk ter beschikking gesteld. Aan de tentoonstelling „Geertrui- denberg 750 jaar stad", werd mede werking verleend door het beschik baar stellen van enkele exemplaren 16e. en 17e-eeuwse schoenen voor de duur van deze tentoonstelling. Door aankoop werd het museum- bezit uitgebreid met een 25-tal exemplaren antiek en exotisch schoeisel en vijftien exemplaren dito lederwerk, twee bewerkte 16e eeuw- se calfslederen boekbanden, drie an tieke miniatuur schoentjes van ge dreven koper, een porceleinen schoentje met cupido-figuur (1870), een etui, geheel overtrokken met roet rijk bewerkt cuir de cordoue en koper beslag (Empire), een terra cotta beeldje, voorstellende een rei zende schoenmaker (Italiaans), een porceleinen beeldje, voorstellende een werkende schoenmaker (19e- eeuws). Dit jaar zal een begin worden ge- roaakt met de hergroepering en ver wisseling van de tentoongestelde collecties, zodat de nieuwe aanwin sten zullen worden geplaatst en de ouderen ter verzorging worden te ruggenomen. Begin januari werden de antieke costuums welke wij van het Cos- tuummuseum te Den Haag (Ge meentehuis) in bruikleen mochten hebben, door andere vervangen. Door de directeur werd een begin gemaakt met het schrijven van bro chures over verschillende onderwer pen, de schoen en het leer betref fende. Dit ter voldoening aan de vele aanvragen van studerenden en .onderwijzers c.q. leraren, voor scrip ties, lesmateriaal etc., ten behoeve van het onderwijs. Dt jaar hebben 2064 personen de colecties bezichtigd, hetgeen weder om een vooruitgang betekent (vorig jaar 1961 bezoekers). De verhouding was: Groepsgewijs-individueel 11. Dit betekent dat het gezamenlijke aantal bezoekers in groepsverband ongeveer dezelfde was dan de indi viduele bezoekers. De meeste groe pen kwamen uit het onderwijs. Dit, alsmede de tientallen per soonlijke aanvragen om gegevens voor scripties t.b.v. examinandi, welke door de directeur in de loop De dinsdag gelanceerde Ranger 7, Amerika's dertiende automatische maan ver kenner, heeft zijn opdracht volledig uitgevoerd. Vrijdagmiddag om vijf voor half drie (Ned. tijd) sloeg de met zilver- en goudplaat bedekte robot met een snelheid van meer dan negenduizend kilometer per uur te pletter in één van de vele droge zeeën op de „voorkant" van de maan, de Mare Nubium (Zee der Wolken), na gedurende 13 minuten en 40 seconden ongeveer 4000 close-ups van het maanopper vlak te hebben overgeseind naar 'n volgstation in Goldstone in de Cali- fornische Mohavewoestijn. Het me rendeel van deze beelden, die van groot belang kunnen zijn voor de definitieve voorbereiding van het Amerikaanse Apollo (man op de maan)-project, is volgens de geleer den van „uitstekende kwaliteit". De eerste beelden, die om 14.08 uur (Ned, tijd) in Goldstone werden ontvangen, werden genomen door één van de twee camera's met groot hoeklens, toen Ranger 7 zich nog op bijna 2100 kilometer boven de maan bevond. Op die hoogte konden de groothoekcamera's een oppervlakte van circa 290.000 vierkante kilome ter bestrijken. Met de vier overige camera's, voorzien van kleinhoek- lens, werden tot op het laatste mo ment nog beelden met een zeer groot oplossend vermogen naar de aarde gebracht. Toen het toestel om vijf voor half drie in een ogenschijnlijk vlak ge bied in de noordwestelijke hoek van de Mare Nubium te pletter sloeg, werd op de aarde een zeer duidelijk electronisch signaal ontvangen. Waarnemers op Cape Kennedy, die met een geweldige telescoop de maan in het oog hielden, deelden mee dat zij ongeveer twintig secon den na het tijdstip van het neer storten een „klein, wit vlekje" in de Mare Nubium zagen verschijnen. Dat was de stofwolk, die opsteeg van de maan. De Ranger 7 maakte zijn maanreis in 67 uur en 35 minu ten. SEKTE VERMOORDDE 200 DORPELINGEN Het leger van Noord-Rthodesië heeft een zuiveringsactie ingezet te gen aanhangers van een godsdienstige sekte, de „Loempa". Donderdag be zetten de militairen na een korte en hevige strijd hun hoofdkwartier in 't dorp Kawomo, dat de sekteleden had den omgedoopt in Sion. De sektele den, die zich onkwetsbaar achtten, wierpen zich met hun speren op de militairen die het vuur openden. Dertig krijgers werden gedood en meer dan honderd gewond. Een aan bod aan de sekteleden om zich vrij willig over te geven was verworpen. Het leger kwam in actie toen 'be richten binnen kwamen over een ont stellende terreur van de sekte in het gebied van Shinsali De aanhangers van de sekte vermoordden meer dan 200 dorpelingen. Zo er één ding duidelijk is, dan is het wel, dat de Russische dames - sinds enige tijd oppermachtig op 's werelds roeibanen - stevige con currentie hebben gekregen van de an dere Europese landen. Weliswaar hebben de Russinnen tijdens de Europese Kampioenschap pen dit weekeinde op de Bosbaan nog wel beslag weten te leggen op de eer ste plaats in het officieuze 'landen- klassement, maar Duitsland volgde daarbij dichter dan ooit een land ge daan heeft. Voor Nederland betekende deze Bosbaankampioenschappen een groot succes: in het landenklassement be zette Nederland de derde plaats. Deze derde plaats was te danken aan Meike de Vlas, die in de skif dank zij een zeer sterk eindschot als tweede eindigde vóór de Tsjechische Alena Postlova en juist achter de Russin Galina Konstantinova, die zwaar 'bedreigd werd. De dubbel-vier van Nereus bevocht op de 'laatste 100 meter nog een bron zen medalje. In de dubbeltwee heeft ook even een bronzen medalje tot de mogelijk heden behoord, maar een kleine fout - 100 meter voor de finish - maakte van die droom een illusie. Uitslagen Skif Finale: 1 Galina Konstantino va Rusland 3.44.70 (nieuw intern, baanrecord), oude record 1964 Kla ren Ulrich Wolf Duitsland in 3.47,2), 2 Meike de Vlas Nederland 3.45.17 (nieuw nationaal baanrecord, oude van het jaar zijn Deantwoord, moge nogmaals onderstrepen de betekenis van het museum voor het onderwijs. Ook hierin vervult het een belang rijke taak. Gelijk vorige jaren, werd ook dit jaar op bescheiden schaal, door mid del van annonces in touristen- en onderwijsbladen de aandacht op 't museum gevestigd. De financiën blijven grote zorg baren. Een kleine verlichting hier in bracht de toezegging van 't Pro vinciaal bestuur om de kosten van aan te schaffen kunstvoorwerpen ter beoordeling van genoemd be stuur te vergoeden. Opnieuw werd een poging in het werk gesteld tot het verkrijgen van een rijkssubsidie. In verband hier mede bracht de Rijksinspecteur voor Roerend Kunstbezit, dhr. Lunsing-, Scheurlen een informatief bezoek. Het bestuur bleef in dezelfde sa menstelling en het aantal donateurs bleef vrijwel constant. Resumerend kan worden gecon stateerd dat ook dit jaar de gang van zaken aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het ligt in de be doeling dat in het komende jaar een begin zal worden gemaakt met het inrichten van speciale tentoon stellingen, waarbij verschillende tijdperken (stijlperioden) van de schoenenmode en wat het exotisch schoeisel betreft, de verschillende werelddelen afzonderlijk worden be licht. Hiertoe zijn reeds contacten gelegd met instellingen en collec tionneurs in binnen- en buitenland. Deze afzonderlijke exposities naast de permanente houden een museum levend en interessant en zullen als zodanig het bezoek sti muleren en de grootste vijand van een museum verstarring voor komen. record 1954 Agnes Reuter van Nau tilus in 3.50.6), 3 Alena Postlova Tsjecho-Slowakije 3.47.08; 4 Penny Chuter Groot-Brittannië 3.49.48; 5 Karen UlriCh Wolf Duitsl. 3.53.30; 6 Renee Camu Frankrijk 3.53.74. Dubbel twee: Finale: 1 Rusland 3.32.43, 2 Tsjechoslowakije 3.34.70, 3 Hongarije 3.38.23, 4 Nederland 3.39.61, 5 Bulgarije 3.41.70, 6 Duits land 3.44.47. Vier met stuurvrouw: Finale: 1 Rus land 3.35.19; 2 Duitsland 3.39.91, 3 Roemenië 3.40.20, 4 Hongarije 3.41. 58, 5 Tsj.-Slowakije 3.46.00, 6 Ne derland (Willem III) 3.56.83. Dubbel vier: Finale 1 Duitsland 3.22.11 (nieuw intern, baanrecord, oude record: 3.27.0, Rusland in '54), 2 Rusland 3.23.61, 3 Nederland (Nereus) 3.28.54 (nieuw nationaal baanrecord, oude record 3.29.1, De Vliet in 1958), 4 Hongarije 3.29.45, 5 Roemenië 3.37.07, 6 Frankrijk 3.44.91. Achten Finale; 1 Duitsland 3.10.63 nieuw internationaal record, oude record 3.14.5, Rusland in '54), 2 Rusland 3.13.77, 3 Roemenië 3.19. 96, 4 Nederland (Argo) 3.23.47, 5 Tsjechoslowakije 3.26.39, 6 Groot- Brittannië 3.31.21. Teamprijs: „Hollandse Windmo len" 1 Rusland 38 Vi pt., 2 Duits land 30 V2 pt., 3 Nederland 20 pt., 4 Roemenië 17 pt., 5 Tsjechoslowakije 16 pt. BUDHEMEYER chemisch reinigen gro'testra-ac 95 waalwijk 'Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft de volgende kanovaarders aangewezen voor de Olympische Spelen in Tokio. K-l 1000 meter: Anton Geurts van Beatrix Eindhoven); K-2 1000 meter: Anton Geurts en Paul Hoekstra (P W V Hengelo) K-4 1000 meter: Chick Weyzen (Treeg Maastricht), Paul Hoekstra, Jan Wittenberg en Theo van Halteren (beiden DKV De venter). Over de chef d'équipe en een re serve is nog geen besluit genomen. Enkele weken geleden werd de Friese nieuweling Tijmen Groen kam pioen der nieuwelingen. Tijdens de vorige week gehouden Nederlandse Kampioenschappen op de baan kreeg dezelfde Tijmen Groen van Jan Derksen een andere fiets, omdat zijn eigen karretje niet voor de baan geschikt' was. Toen bewees Tijmen Groen een na tuurtalent te zijn, dat doorgaans al leen in sportromans voorkomt met die vreemde fiets reeds hij een betere tijd op de achtervolging, dan ooit een Nederlander had gepresteerd, en zijn 4.56.3 was zelfs sneller dan die waar mee in 1959 Rudi Altig wereldkam pioen werd. Hiermede was voor de Wielren- unie een groot probleem van de baan de vraag n.'l. of Jaap Oudkerk in Pa rijs op de wereldtitel der amateur stayers zou moeten mikken of in To kio op de titel bij de achtervolgers. Het is duidelijk, dat Tijmen Groen de zwaarste troef in Tokio zal wor den. Enkele weken vóór Tokio hebben de Amerikaanse zwemmers en zwem sters hun visitekaartje op de interna tionale sport-lafel gelegd. Tijdens de Amerikaanse Zwemkampioenschap- pen werden niet minder dan 5 wereld records gevestigd. De lS-jarige Don Schillander, die een jaar geleden pas met zwemmen begon, zwom de 400 meter vrije slag in 4.12,7, 0,7 seconden sneller dan het oude record. Dezelfde zwemmer verbeterde het record op de 200 me ter vrije slag, in handen van de Duit- w ij. Prinses Irene, thans I. E. E. de Bourbon-Parma van Oranje-Nassau, zal a.s. woensdag haar 25ste ver jaardag herdenken, onder rustiger en gelukkiger omstandigheden, na de vele beroering, die was ontstaan rondom haar geloofsovergang en haar huwelijksplannen. Gelukkig is een en ander weer tot rust gekomen, de prinses heeft weer haar ouderlijk huis bezocht en we mogen ons verheugen dat dit conflict van verschillende aard in en rondom ons geliefd koninklijk (foto: Nationaal Persbureau) gezin slechts een kort intermezzo is geweest in de verschillende verhou dingen en dat het koninklijk gezin zich zo fier en waardig heeft ge dragen. Ook de prinses zal daarvan in de toekomst de vruchten pluk ken en mogen wij thans nog met meer liefde opzien naar de leden van ons Oranjehuis. Moge prinses Irene een zonnige toekomst tegemoet gaan voor haar zelf, haar man en de gehele konink lijke familie. ser Klein met 0,6 seconden en bracht het op 1.57,6. Dick Rotz, 17 jaar, ontnam het Duitse idool Hetz het record op de vier keer 100 meter wisselslag per soonlijk. Tijl: 4.48,6, een verbetering van 1,6 seconde. 'Het meisje Marily Ramenofsky, 'n 17-jarige scholiere, verbeterde haar eigen wereldrecord op de 400 meter vrije slag dames en bracht het op 4.41.7. Het team van de Santa Clara Uni versiteit, waarvan de befaamde Don na de Verona deel uitmaakt, vestigde een nieuw wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette, met 'n tijd van 4.08.5. Terwijl tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen de wereld record sneuvelden, hebben de Neder landse zwemmers en zwemsters het afgelopen weekeinde weinig fraais laten zien. Ineke Tigelaar en Johan Bontekoe prolongeerden weliswaar hun nationale titels op de 1500 meter, maar hun tijden bleven ver achter op die van vorig jaar en konden ook niet tippen aan de wereldtijden van dit jaar. De Nederlandse waterpoloërs heb ben in het voorseizoen enige goede successen geboekt, vooral tijdens het tournee door Rusland. Teleurstellend was daarom hun prestatie tegen de Belgen, die welis waar met 6-5 geklopt werden, maar die toch met duidelijker verschil door de Tokio-candidaten moeten kunnen worden teruggewezen. Met Tokio in het vooruitzicht zal er in de Nederlandse zwemwereld nog wel het een en ander gedaan moeten worden. CHINA EN RUSLAND De Chinese communistische partij heeft in een felle brief aan de Rus sische zusterpartij, een eventuele uit nodiging voor een communistische wereldconferentie vierkant afgewe zen. In de brief wordt de ondergang' van de Russische .kameraden' voor speld. De Russische communistische partij heeft het plan binnen zes we ken een internationale partijbijeen komst te houden ter bespreking van het Russisch-Chinese ideologische conflict. Waarnemers in Peking zien in de Chinese afwijzing een openlijke uitdaging aan Moskou, de breuk in de internationale communistische be weging tot een feit te maken. De Chi nese leiders durven deze openlijke breuk te riskeren omdat zij van me ning zijn, dat Peking aan de winnen de hand is in de pogingen het leider schap van de communistische wereld van Moskou over te nemen. OPLICHTERS VANGEN 37 MILLE VAN BOER Twee goed van de tongriem gesne den woonwagenbewoners zijn er in geslaagd een 64-jarige Zeeuwse boer, de heer J. de Kraker in Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen), 37 duizend gulden afhandig te maken in ruil voor een grote partij vloerkleden, gang- en traplopers en dekens en lakens, die zogenaamd bewerkt waren met een middel tegen reuma. In feite was de hele partij slechts enkele honderden guldens waard. De twee mannen, de 53-jarige T. D. en de 31-jarige P. B. beiden in België geboren maar in Den Haag bij het Centraal Bevolkingsre gister geregistreerd, zijn door de rijkspolitie te Hontenisse aangehou den en daarna in Middelburg voor de officier van justitie geleid. - Nederland verleent een krediet garantie van 100 miljoen gulden aan Indonesië; aldus verklaarde minister Luns, die zeer voldaan over zijn be zoek aan Indonesië, thans voor een paar dagen in India vertoeft.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1