S.E.R. - advies Zwarte vooravond van vakantie WAALWIJK Wegen overvol Moeilijke tijd voor het bedrijfsleven ten Drunen boeken boeken P. Hensen vakantie Pension aangeboden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 ïoo'.ot: ïNOLt HEROPENING CAFÉ „HET CENTRUM" Er was] ie duif t 'e bijna 'ietheteij. genadddj slag voj sico. van j Mg a's. i jEIDX jNE 1 Boben ïledeii-i zijn ij. ohn K«. dat di tingen won, ie leidei o-couft» 1 zaterij baa rond nas: alen is| ruk op t Utrechts iinen vt s. ssuni (I ster bij keindel; mpagn& apen! dat n wordei eden s horizon rt snelle ift that ;avond iligheidt mpignol lijven vi /an i at, Geit LES CHT. zowel van de e Tilburg!: wat mei: ivlucht" jf vesten-*u: 1 en vè d. Z hebben loorden tg niet r ING product! ïans is en i g. :den heel men m Ls 't oaal doe: nel op e: neersla: rre daw een oogte ia hter de weei veel b ziening. oral percelet 1 zijn J en mei stelling )emestii: omer eet ang wee ie brani .aakt me :en spóo: j niét". nengefo aan di ezegd da ikt. Frit i zijn, wat er het het ijn vade aagd". waren 8 as zuive best is aan I van i had I id gek* en hie® n schuk betreft j gekwell omdat t! eoordei ^errnog® kwam' n rentevoet stijgt en het geld is uLqrs Wanneer we zoeken naar f, oorzaak van deze ontwikkeling iie 4naar we terugmoeten loonexplosie in het begin van dit it forse loonsverhoging heeft de consumptie bestedingen een enor- gegeven. Deze Swhoogde consumptie leidde tot vc en daardoor tot omhoog consu ffotere importen me duw 1 ^'verslechtering Van de betalings natis wel erg duidelijk wanneer we ie cijfers van de deviezenvoorraad bij de Nederlandse Bank bezien. Find IS®3 was 016 voorraad n°S Lm 1 miljard gulden en eind mei «as die al gedaald met 300 miljoen. J, dezelfde periode verminderde 't netto buitenlands aktief van de han delsbanken in deze periode van 1,8 miljard tot 1,2 miljard. Door deze ontwikkeling is de geld markt bijzonder krap geworden. Het directe gevolg is een stijging van de rentevoet. Daarbij komt nog, dat de grote banken en de institutionele be leggers bun geld vasthouden met het 00g op een nog verdere stijging. Zelfs op de markt voor onderhandse leningen, waar doorgaans toch wel aan geld te komen is, is het thans moeilijk geld los te krijgen. De Nederlandse Bank vindt, dat des- de kredietuitzettingen nog te gaan, getuige het feit, dat in de van 15 juli tot 14 augustus nbedrag van 165 miljoen moet wor den aangehouden als strafdeposito tegen 109 miljoen daarvoor. De overheid probeert met alle mo- middelen de inflatie tegen te Een van die middelen is de prijsbeheersing. Voor sommige Ne derlandse ondernemingen kan deze deflatoire politiek de ondergang be tekenen. De economisch zwakkere bedrijven voelen reeds nu erg sterk de krapte op geldmarkt. Door de grote concen traties in de Nederlandse bank- en verzekeringswereld is de concurrentie tussen de kredietverlenende instellin gen afgezwakt, terwijl daarnaast de geldschaarste de kredietverleners in staat stelt geld uit te zetten op plaat sen, waar zij het minste risico lopen. Een van de eerste slachtoffers is het textielbedrijf Meijerink te Winters wijk. Ook de bedrijven, die in belangrij ke mate hebben gedraaid op bankkre diet en de ondernemingen, die geen kans hebben gezien de hoogconjunc tuur van de laatste jaren te benutten ter versterking van de interne positie, gaan minstens een hachelijke tijd te gemoet. Wellicht zelfs hun onder gang. Nu het geld duur is, zullen de verstrekkers daarvan een zo hoog mo gelijk rendement willen paren aan zo weinig mogelijk risico. Vroeger zou deze ontwikkeling on getwijfeld leiden tot een malaise. De opbouw van de economie van van- daag-de-dag zal dit wel kunnen ver hinderen. Maar slachtoffers zullen er vallen. De weerslag van een en ander is ook merkbaar op de beurs, waar de aandelen een dalende tendens te zien geven. Aandelen- en obligatie-emis sies van enige omvang hébben nauwe lijks kans van slagen. Al deze zaken hebben er toe bijge dragen dat een en ander mooi is in gericht. Het meubilair is in Oud- Hollandse stijl gehouden, alsook de plafonds en wandverlichting. Het buffet is naar de achterwand ver plaatst, zodat het café veel groter lijkt. Nieuwe toiletten zijn aange bracht en geheel betegeld. In de zij wand zijn nu grote ramen geplaatst. De schoorsteen is vervaardigd uit natuursteen. De in deze zaak verblijvende ver enigingen, o.a. de Biljartvereniging „Het Centrum" en de Damvereni ging „D.V.S." zullen zich er nog beter thuis gevoelen. De opening heeft plaats op dins- 4 augustus a.s. om 5 uur n.m. Voor bijzonderheden verwijzen wij graag naar de advertentie el ders in cut blad. De heer en mevrouw Hooijmaijers- v. Engelen wensen wij gaarne alle succes toe. BESTUURSMUTATIE In het bestuur van het Schoenen museum heeft de heer Jud. Timmer mans zijn functie neergelegd. Hij zal worden opgevolgd door mr. B. Tim mei mans. L. KNEPFLÉ OVERLEDEN. In de nacht van zaterdag op zon dag is de heer L. Knepflé overleden. De heer Knepflé, 83 jaar oud, was vele jaren bestuurslid van de Lieder tafel "Oefening en Vermaak". Om zijn grote verdiensten voor de Lieder tafel was hij de laatste jaren daarvan erelid. De teraardebestelling zal woens dagmorgen plaats vinden. BEROEP AANGENOMEN. Vicaris J. D. van Roest, werkzaam bij de Hervormde Gemeente te Be- soijen, heeft het beroep aangenomen naar de Hervormde Gemeente van Schelluinen. Vicaris van Roest heeft voor het beroep naar Schalkwijk be dankt. AGENDA Musis Sacrum, Het tussentijds advies, dat de So ciaal-Economische Raad de vorige week aan de regering heeft gericht om mede als handleiding te laten die nen bij de bepaling van het beleid voor 1965, heeft in feite hsjel weinig nieuws geboden, maar is toch wel van Wang te achten als een thermometer voor de algemene conjuncturele situ atie van dit ogenblik en van de na bije toekomst. Tevens als een her nieuwde waarschuwing, dat we niet geheel ongestraft de hoge mate van consumptie zullen kunnen voortzetten - willen we geen herhaling veroor zaken van de bestedingsbeperkings- noodzaak met alle narigheden daar van uit de jaren 1956-'57 - maar terwille van sociale verbeteringen als die van de AOW en AWW, wellicht zelfs aan het brengen van enig verder gaand offer zullen behoren te den ken! Het beeld, dat het advies van de SER over de huidige toestand en de verwachtingen voor de komende tijd oproept, is niet van enige zorg en somberheid ontdaan, maar biedt toch ook wel enkele lichtpuntjes. Ver wacht wordt onder meer, dat er een beperkte mate van ontspanning op de arbeidsmarkt tot stand zal komen en dat voorts een evenwicht zal kunnen worden bereikt op de lopende réke- ning van de betalingsbalans. Een al gemene verbetering ziet de SER he- van concrete verwachtingen, omdat laas nog niet in het verschiet liggen. Overigens onthoudt het advies zidh nog zoveel factoren onzeker zijn en ook de tijd voor beraad sedert het verzoék van de regering om te wor den voorgelicht, te kort was. Voor een koersvaste beleidsbepa ling van de regering biedt dit stuk dus niet zoveel aanknopingspunten, terwijl toch met het oog op de datum, waarop de plannen voor het komend jaar aan de Staten-Generaal behoren te worden voorgelegd - zijnde 15 september a.s. - de tijd vrij sterk begint te dringen. Met het oog daarop is het wel van bet meeste belang te weten, wat met de beide grote voornemens van de regering gaat gebeuren de verho ging van de AOW- en AWW-uitke- ringen en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Jammer is natuurlijk, dat de SER inzake zijn oordeel over deze plannen in drie groepen is uiteengevallen, die verschillende adviezen aan de rege ring hebben gegeven. Opvallend is echter wél, dat ze alle het eenmaal door de regering aangekondigde plan tot optrekking van de zoeven ge noemde sociale voorzieningen als een vaststaand gegeven willen aanvaar den, mits dan maar de ene of andere weg (ter compensatie of financiering) wordt gevolgd. Men kan daaruit ge voeglijk concluderen, dat aan het op handen zijn van concrete voorstellen van minister Veldkamp niet meer be hoeft te worden getwijfeld, zo al ooit aan de woorden van deze be windsman behoefde te worden ge daanOf echter ook het voorne men van minister Witteveen gestand kan worden gedaan om in de loop van het volgend jaar de eerste ronde van zijn belastingsverlagingsplannen te laten ingaan, schijnt wel te moeten worden betwijfeld. Gezien de situatie van het ogenblik en van de eerstko mende tijd, alsmede de waarschuwin gen, die bepaald niet alleen van de SER komen (maar onder andere bij voorbeeld ook van de heer Marjolin, vice-voorzitter van de EEG-commis- sie), staat deze bewindsman voor een vrij hachelijke beslissing. Onze con junctuur zou op dit moment - maar wanneer dan wel? - kwalijk een sterke koopkracht-injectie kunnen verdragen, maar van de andere kant blijft de onredelijkheid bestaan van de grote sommen belasting, welke de schatkist toevloeien door de zo sterk opgelopen progressiefactor in de ta rieven. De vraag klemt daarbij, of dan die opbrengsten niet 't best kunnen wor den gebruikt voor de financiering van de AOW- en AWW-verhogingen, welke aanbeveling men ook in het SER-advies kan lezen. Zeker is, dat het kabinet in de komende dagen nog in een moeilijk beraad gewikkeld zit, wel men straks met een evenwichtig complex voorstellen voor de Kamers komen. Wanneer er voor deze en gene enige teleurstelling in zou blijken te schuilen, kan men in alle geval na gaan, dat de beslissing dienaangaande heel moeilijk is geweest! vanaf a.s. donderdag: „De man met de vijf paspoorten". 14 jaar OPENBARE BIBLIOTHEEK Reeds vanaf 1 augustus bestaat de mogelijkheid om te worden inge schreven als lid van de Openbare Bi bliotheek te Waalwijk voor het lees- jaar oktober 1964-oktober 1965. De abonnementsprijzen bedragen voor volwassenen resp. f 4 en f 5.50 en voor de jeugd f 1.50 per jaar. Degenen, die zich nu laten in schrijven, betalen ook slechts deze bedragen, wat dus inhoudt dat zij ge durende de maanden augustus en september gratis lezen. UITBREIDING BIJ 'T MEUBEL PALEIS TE BAARDWIJK. esnn. v N De firma H. Klerx - ofwel "Het Meubelpaleis" - aan de hoek Baardwijksestraat/Loeffstraat, heeft een uitbreiding ondergaan. Door sa mentrekking van het bestaande pand Loeffstraat 34 met de oude winkel ran de Spar) van de fa. G. van Mook), Loeffstraat 32, is de verkoopruimte vergroot en is voor deze firma het overzicht van haar artikelen gemak kelijker geworden. Het oude pand van de Spar vormt nu een aaneenge sloten geheel. Door het aanbrengen van een grote vitrine is het mogelijk geworden alles in de winkel te over zien. De ruimte is nu vergroot met pl.m. 20 x 7 meter en is zeer luxe aangekleed. Aan deze vernieuwing der toonzaal werkten mede de firma H. J. v. B run schot, welke het metselwerk voor haar rekening nam en fa. N. Kooien het timmerwerk. Het schilderwerk is ver zorgd door het Meubelpaleis zelf, evenals de stoffering en aankleding. De erg doelmatige verlichting is van de hand van de fa. A. L. van Wijlen uit Sprang-Capelle en het loodgieters- bedrijf fa. Vissers alhier nam het sa nitair op zich. Kortom, alles is in 't werk gesteld om de toonzalen zo mooi mogelijk in te richten, om het pu bliek in de gelegenheid te stellen een goed overzicht te geven van haar ar tikelen, zoals gordijnen, bedden, ta pijten, lopers, kortom alle woning- 1 inrichting-artikelen. In de grote toon- zaal zullen nu de meubelen beter tot hun recht komen en de klanten gaar ne uitnodigen een bezoek aan "Het Meubelpaleis" te brengen. De heer en mevr. Klerx zij alle suc ces voor de toekomst weggelegd, met deze mooie uitbreiding van hun zaak. Gaarne verwijzen wij naar de reeds elders in ons blad geplaatste adver tentie. WAALWIJKS ECHTPAAR TEGEN BRUG. Zaterdagmiddag om 12 uur reed de heer v. d. R. uit Waalwijk met zijn auto tegen de brug over de Maas bij Wanssum-Well. De heer en mevrouw v. d. R. moes ten met zware kwetsuren uit hun to taal vernielde wagen worden gehaald. Zij werden naar het ziekenhuis in Venray overgebracht. GOED PERSPECTIEF SCHOENINDUSTRIE De productie van de Nederlandse schoenindustrie is in 1963 met 9% gestegen bij een personeelsbezetting die gemiddeld 2 tot 3% lager was dan in 1962. Niettemin nam 't aan deel van de eigen industrie in de voorziening van de binnenlandse markt af; de import steeg met ruim 30%; de export nam toe met circa 9 procent. Deze cijfers worden vermeld in het jaarverslag van het bedrijfschap voor de schoenindustrie. Uit een oogpunt van bedrijvigheid en werk gelegenheid wordt 1963 een bijzon der gunstig jaar voor de schoenin dustrie genoemd. De vooruitzichten voor de naaste toekomst worden voor de schoenindustrie nog gunstig geacht. Het bestuur van het schap waagt zich nog niet aan een voorspelling wat het uiteindelijk effect van de loon- en prijsontwikkeling op de positie van de Nederlandse schoen industrie zal zijn. Gepleit wordt ivoor voortdurende waakzaamheid met het oog op mogelijkheden tot .verbetering van de productiviteit in het belang van de Nederlandse con currentiepositie. opvallend rustig op de wegen. De politie regelde zaterdag het verkeer aan de hand van informa ties uit een vliegtuig. De verkeers lichten bij Oudenrijn werden zo be diend, dat de file uit Arnhem zoveel mogelijk „groen" kreeg. Volgens de politie kwamen geen langere wacht tijden dan een half uur voor. Overvolle treinen De Spoorwegen hadden een druk weekend verwacht en versterkingen achter de hand gehouden. Maar de samenloop van Vierdaagse-slot, ein de Nederlandse en begin Duitse bouwvakvakanties vergden zaterdag toch nog het uiterste aan improvi satievermogen. Behalve de geplande versterkingen moesten zaterdag nog 15 andere treinen worden uitge breid en 8 volg- of voortreinen wor den ingezet. Alle districten, uitgezonderd het noorden, meldden zaterdagmorgen „druk tot zeer druk". De bezettings graad van de meeste treinen was 200 percent, hetgeen betekent even veel staande als zittende passagiers. In Eindhoven waren de treinen naar Amsterdam zó propvol, dat er om 10 uur 's morgens honderd en om elf uur nog eens tachtig reizigers moesten blijven staan. Vrijdagavond liep het vooral in Nijmegen storm. Zaterdag waren de drukste lijnen die van Keulen-Arn- hem-Amsterdam-Zandvoort, door de Duitsers de „Badehosenzug" ge noemd. Verder Groningen-Zwolle, Endhoven-Amsterdam en Amers- foort-Rotterdam. De Valkenburg expres moest ook versterkt worden om de tijdelijke bevolking van ons nationale toeristenoord te verversen. Zaterdagmorgen om tien uur ver trok uit München nog een extra D- trein naar Hoek van Holland. De passagiers hiervan, meest Engelse vakantiegasten uit de Balkan, moes ten eveneens voor de helft staan. Het hoogtepunt voor de spoorwegen lag tussen 9 en 2 uur. Om 6 uur 's avonds reden de treinen nog met een bezetting van 8090 percent (normaal nog geen 50 percent). Grote vertragingen kwamen al leen bij de buitenlandse treinen voor, variërend van een kwartier tot 52 minuten. In Nederland kon 't normale rijschema ongeveer gehand haafd worden. Zondag was 't nau welijks drukker dan normaal. WONINGNOOD Het Drunense publiek toonde gro te belangstelling voor de werkzaam heden van de gemeente-arbeiders en de politie, die de huisraad van de heer Knipmeijer uit de Vuurdoornstraat weghaalde en vervoerde naar de nood woning aan de Torenstraat 106. De heer Knipmeijer verzette zich niet tegen deze activiteiten al wei gerde hij "het varkenshok", zoals hij de noodwoning noemde, te betrekken. Hij zal zich liever wegens landlo perij laten oppikken, zo verklaarde hij. De gemeente Drunen is voornemens de familie Knipmeijer te behandelen als alle andere woningzoekenden, om dat de heer Knipmeijer naar het oor deel van het gemeentebestuur door eigen schuld in deze woningmisère te recht is gekomen. De echtgenote van de heer Knip meijer is nog steeds zoek. RECTIFICATIE IA Woensdagprijzen V. D. Damespyama van prima kwaliteit interlock, maten S - M - L 75 ct. moet zijn 9.75 ,ln de Stationsstraat komt men riet uitgebouwd. Het is nu de heer Hooijmaijers die zijn café heeft we ten om te toveren in een prachtige zaak. We kennen het oude café er niet meer van terug. Het betreft voornamelijk het interieur, dat een grondige vernieuwing heeft onder gaan. Middels de firma G. van Heesch on Zonen alhier, die voor 't metsel en timmerwerk zorgde, heeft dit be drijf een geheel ander aanzien ge kregen. De firma Jan van Dongen legde de electrische installatie aan en de firma J. v. d. Pas wist alles met keurige kleuren en behang te verzorgen. Deze beiden zorgden voor een gezellige sfeer in het café. Daarbij heeft ook „de Magneet" al hier een steentje bijgedragen. Zij zorgde voor de vloerbedekking, de stoffering en 't meubilair. De koel vitrine, waarin steeds verse brood jes op de klanten liggen te wach ten, is van de firma Smeva te Val- kenswaard. Firma J. de Kort te Kaatsheuvel bracht het sanitair aan. WEER PLOTSELING STERFGEVAL '1 Toen de heer André van Roessel, mede-directeur van de Leder-import en Fourniturenhandel Gerolanda N.V. vrijdagmiddag in bespreking was, voelde hij zich plotseling onwel en overleed kort daarna aan een hartaanval. De heer v. Roessel was 43 jaar, gehuwd en vader van een kind. DOOD OP BED AANGETROFFEN Toen zaterdagmorgen de oudste dochten van de familie v. Dongen- jFranke haar vader wakker wilde maken, trof zij deze dood op bed aan. De heer Rob van Dongen was 39 jaar en als zanger niet onbekend. Hij trad enkele keren voor de radio oP- Mevrouw v. Dongen-Franke, die zelf in het ziekenhuis wordt ver pleegd, blijft met vijf kinderen ach ter. KINDJE OVERREDEN Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de 4 jaar oude Connie, het enige kindje van de familie Hoevenaars uit de Venkelstraat, door een per sonenauto gegrepen, toen het plot seling de Smeelelaan overstak. De bestuurder van de personenauto, de heer K. uit Waalwijk, heeft nog ge tracht het kind te ontwijken, doch hij slaagde daarin niet. Dr. Bonnier was spoedig ter plaat se, maar kon slechts de dood con stateren. Het eerste weekend van augustus heeft, bij guur weer, een vloedgolf van vooral Duits verkeer in Neder land gebracht. De drukte overtrof zelfs die van het Pinksterweekend, het traditionele hoogtepunt. Het centrale verkeersknooppunt Oudenrijn bij Utrecht heeft zater dag naar schatting van de politie een record aantal van honderddui zend auto's zien passeren, zo'n zes- a zevenduizend per uur. De file uit oostelijke richting groeide op som mige uren tot vijftien kilometer. De auto's stonden dan tot Driebergen. Acht van de tien wagens droegen Duitse nummerborden. Als oorza ken voor de drukte, worden het be gin van school- en bouwvakvakan ties in Duitsland genoemd, terwijl veel Nederlandse bouwvakkers juist terugkeerden van hun vakantieoor- den. Veel Duitsers moeten vrijdag al op pad gegaan zijn. Vrijdagavond tegen negen uur begon het in mid den-Nederland abnormaal druk te worden. Dat duurde de hele nacht zo'n beetje door. Zaterdagmorgen om zeven uur begon het op een springvloed te lijken, die tussen elf en één uur zijn hoogtepunt bereikte. In die uren vielen ook de klap pen: een ernstig ongeluk op rijks weg 2 (Oudenrijn-Amsterdam), on der Breukelen (1 dode en 7 gewon den), een botsing bij Jutphaas op rijksweg 26 van Den Bosch naar Oudenrijn (2 gewonden) en series kettingbotsingen op rijksweg 12 van Arnhem naar Oudenrijn, waarbij de schade tot blik beperkt bleef. Twee van de botsingen ontstonden door dat chauffeurs zich lieten afleiden door juist gebeurde ongelukken op de andere rijbaan. Rond half vijf zaterdagmiddag nam de drukte af en zondag was 't GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD: GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters en drukkers BOUWNIJVERHEID Betontimmerlieden Timmerlieden en 1.1. Fabriekstimmerlieden Metselaars en 1.1. Bouwvaks j ouwer Tegelzetters Opperlieden Huisschilders Uitvoerder wegenbouw Machinist wegenbouw Stucadoors Glazenwassers Terrazzowerkers Woningstoffeerder HOUTINDUSTRIE Mach. Houtbewerkers Meubelmakers Afwerkers (Meubel) Meubelstoffeerder (Jeugd.) KLEBIN G-REINIGIN G Stiksters-Afwerksters Persers Naaisters Snijders Vrl. arbeidsters wasserij Mnl. arbeiders wasserij 1.1 Herenkapper CARTONNAGE Vrl. personeel Mannelijk personeel SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE Kwaliteitscontroleur Schoenstikkers-Stiksters Lederwarenbewerkers Overleerstanzers Zoolleerstanzers Schalmers Overhalers Doorzetters Aankloppers Afmakers/Schrooier Hakkenbouwers - Lijmers Ophalers/Ophaalsters Looierijarbeiders voor droog- en nathuis Schavers Slijpers (Suède) Spanners METAALINDUSTRIE Vuurwerkers Plaatwerkers Electr. Lassers Machine-bankwerkers Electr. monteurs (jeugd) Draaiers Montage-arbeidsters/arbeiders Vrl. personeel evt. gehuwd Automonteurs Naaimach. monteurs VOEDING- EN GENOTMIDD. Banketbakker (halfwas of 1.1.) Vrl. ongeschoolden voor banketfabriek Inpaksters Slagers HANDEL Vrl. winkelbedienden VRIJE BEROEPEN Magazij nbedienden Jeugdige magazijnbedienden Personeel v. d. Chemische Industrie HUISHOUDELIJK PERSONEEL Werksters en meisjes voor halve dagen BIEDEN ZICH AAN: BOUWNIJVERHEID Draglinemachinisten KLEDING-REINIGING L.L. Kapster SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE in* META ALINDU STRIE 1.1. Stempelmakers Assistent ijkers Constructor Plaatwerker (garage) Mach. tekenaar constructeur Deze opgave is geldig van heden t.e.m. 8 aug. 1964 Aanmelden dagelijks tussen 8.30 en 12 uur v.m. op het Gewestelij kar- beidsbureau Grotestraat 405, tel. 2131, Waalwijk. TE KOOP: voor de 2e klas handels avondschool. WIE HEEFT voor de 3e klas handels avondschool Stationsstraat 17, Waalwijk tel. 2436 AUTO-RIJSCHOOL tot 15 augustus (per 1 september) voor studerende of werkende jongedame met vrije zit-slaapkamer, in r.k. klein gezin, centrum Waalwijk. Brieven onder nr. 4647 aan 't bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 3