wAAlwijkse en lanqstRAAtse couraiu Heftige reacties uit de raad tegen grondverkoop aan Zwolsman Jampe Discussie tot volgende vergadering uitgesteld f 11! 11 Geen centrale T.V.-antennes voor oudere woonwijken „Eenvoudige" middenstandswoningen van f 48.000.- nieif Weinig belangstelling voor Commissie van Advies Al gemene Bijstandswet Borduren Pliseren Stofknopen Stof ceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 60 De tcho van het Zuiöen Uitgever ffaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ Set. inc.k.) ƒ1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.23 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: Tel. 04167 -2002 Beurdensstraat 8 Dr. van Kaatsheuvel 04160 - 2621 Waalwijk Grotestraat Bureaux: Opgericht 1878 t u ooi Gemeenteraad Waalwijk vergaderde vijf lange uren Tijdens de donderdagavond gehouden openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, die tot half een in de nacht duurde, is naast de kwestie „Zwolsmanwoningen" uitvoerige aandacht besteed aan de mogelijkheden tot plaatsing van centrale tv-antennes in heel Waalwijk. Aanleiding hiertoe was een nota van B. en W., gekoppeld aan een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet groot f 56.580.- voor de aanleg van een centraal antenne-systeem in de 230 /woningwetwoningen in het partiële uitbreidingsplan Laageinde. De raad stelde het gevraagde crediet beschikbaar, maar ging nader in op genoemde nota. Van deze nota hebben onze lezers kennis kunnen ne men in ons blad van vorige week maandag. F 320.- PER AANSLUITING De heer Duyvelaar opende de dis cussie met op te merken, dat het mis schien verstandiger was te wachten met het aanbrengen van een centraal antennesysteem,omdat B. en W. in hun desbetreffende nota suggereren, dat binnen zeer afzienbare tijd een vereenvoudiging van de ontvangstmo gelijkheden te verwachten valt. De heer van Engelen kon het met de opmerking van de 'heer Duyvelaar eens zijn. Hij vroeg zich ook af, waarom de technische moeilijkheden voor plaatsing van centrale antennes in oudere woonwijken groter zijn. Hij vond dat de gemeente gerust wat kos ten mag maken om de ontsiering door een woud van t.v.-masten enigszins te beperken. Hij vroeg zich af, of een centraal systeem voor de inwoners niet aantrekkelijker zou zijn, temeer waar ze straks toch kosten moeten maken voor een aansluiting op het tweede net. Hij vroeg, of de gemeen te in de bouwverordening geen moge lijkheden kon scheppen, die aanslui ting op een centraal systeem verplich tend te stellen. De heer Brouwer suggereerde eens een proef te nemen in een bepaalde wijk. Een proef hebben we nog niet ge nomen, maar we hebben wel een kos- tenbegroting laten maken,aldus wet houder van den Hoven. Een centraal systeem voor de 951 woningen in de St. Antoniusparochie zou een bedrag vergen van minstens f 304.210.-. Iedere aansluiting kost daardoor f 320.-, hetgeen neerkomt op een huurprijs van f 3.- per maand. Er is dus een te groot risico aan verbonden, technisch zowel als financieel. BRUG OVER HET AFWATERINGSKANAAL De raad kreeg een herzien plan voorgelegd inzake de aanleg en re constructie van de Akkerlaan, Dru- nense weg, De Coubertinstraat en Groenewoudstraat. Naar aanleiding van dit voorstel deelde de voorzitter mee, dat met Gedeputeerde Staten in tussen een accoord is bereikt met be trekking tot de technische construc tie van de brug over het Afwaterings kanaal, die de interlokale verbinding tussen Waalwijk en Drunen zal ver ruimen en verbeteren. De brug, die een rijweg van 6 en een rijwielpad van 3 meter breedte zal krijgen, zal mede door de provincie worden gefinan cierd; niet echter door de gemeente Drunen, omdat deze gemeente er te weinig belang bij zou hebben. Voor de volgende vergadering kan 'n voorstel van B. en W. met betrekking tot deze brug worden verwacht. Het voorstel tot vaststelling van een verordening ter uitvoering van aritkel 29 - 38 van de Algemene Bij- standwet, welke wet met ingang van 1 januari 1965 in werking treedt, greep wethouder van Laack aan om nog eens te wijzen op de algemene betekenis van deze wet. Ze komt in plaats van de Armenwet 1918 en 'n voornaam element daarin is, dat voortaan op de overheid rechts plicht zal rusten tot het verlenen van bijstand in de noodzakelijke kosten van het bestaan. De uitvoe ring ervan komt in handen van een commissie van bijstand en 'n com missie van advies. Deze commissie van advies is een zaak van particu lier initiatief. Het is zaak, dat ver tegenwoordigers van zoveel moge lijk organisaties er zitting in heb ben. De heer Duyvelaar was er voor, dat in de commissie ook vrouwen zouden worden benoemd, hetgeen wethouder van Laack ten zeerste toejuichte. Op de vraag van de heer van Engelen, hoe het stond met de bevoegdheden van de raad, antwoordde de wethou der, dat deze groter zullen zijn dan bij de Armenwet 1918. Een voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf van meubilair voor de in oprichting zijnde openbare kleu terschool, deed de heer Smits opmer ken, dat het vaak voorkomt, dat schoolbesturen sChoolmeubilair voor weinig geld verkopen om zich daarna van moderner materiaal te voorzien. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze gang van zaken niet uitgesloten moet worden geacht, maar in het on derhavige geval zou hiervan onmoge lijk sprake kunnen zijn, omdat het 'n nieuw op te richten school betreft. PAND VAN CUNEN VERKOCHT Voor de prijs van f 60.000.- zal de gemeente het pand Stationsstraat 2 verkopen aan de heer R. J. J. Sanders firmant van de firma Cunen te Oss. De heer Duyvelaar vroeg zich af, of de verkoop van dit pand niet in strijd was met het door de raad aangenomen z.g. „City-plan", dat o.m. beoogt de Markt te „verdiepen". Wanneer we nu dit pand verkopen, kan dit onder deel nooit worden gerealiseerd. De voorzitter zei naar aanleiding van deze opmerking, dat dit onder deel van het plan om financiële rede nen nooit genade zou kunnen vinden in de ogen van Gedeputeerde Staten. Het zou een te kostbare zaak worden, wanneer de Markt zou moeten wor den vergroot, omdat er dan ook een nieuwe „wand" zal moeten worden gecreëerd. Aan C. J. Hamers, Putstraat 116, G. W. Klerks, St Antoniusstraat 107, J. P. van Leent, St Antoniusstraat 71, P. Mulders, Putstraat 20 en A. van de Wiel, Putstraat 92 zullen de door hen bewoonde gemeentewoningen worden verkocht. Op de vraag van de heer Duyve laar, of het inkomen van deze perso nen zodanig is, dat wettelijk tot ver koop kan worden overgegaan, ant woordde de voorzitter bevestigend. Hij toonde de raadsleden een schrij ven van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, waarin deze zich accoord verklaarde met de verkoop. De koppeling van verkoop van en kele gemeentewoningen in de Put straat aan de aankoop van woningen en grond gelegen aan het Laageinde aan C. W. Pullens, had bevreemding gewékt bij enkele raadsleden. De heer Kemperman wilde hierover graag en kele informaties en hij wilde ook graag weten, of aan de bewoners de huur kan worden opgezegd. Wat deze laatste vraag betreft, antwoordde de voorzitter, dat dit slechts mogelijk is, wanneer de eigenaar zelf een van de woningen wil betrekken, en hij kon de raadsleden garanderen, dat dat in dit geval zeker niet de bedoeling was. De heer van Engelen kon wel met het voorstel accoord gaan, als hij wist dat het een beleggingsobject betrof, en geen speculatief object. Hierover werd hij door wethouder van Hees- wijk gerust gesteld. Met de aankoop van de onderhavi ge gronden aan het Laageinde is de gemeente uitermate gelukkig, omdat er een stagnatie dreigde te ontstaan in de uitvoering van het uitbreidings plan. Het was intussen half een gewor den. De voorzitter deelde nog mee, dat de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben niet in augustus, maar eind september. Het voorstel van het Waalwijks gemeentebestuur om aan de N.V. Maatschappij voor Stadsontwikkeling te 's-Gravenhage grond te ver kopen voor de bouw van 90 woningen en 21 garages kon donderdag avond niet verder worden behandeld, niet omdat een van de raads leden daartoe een verzoek had ingediend, maar omdat bij een voorstel van het raadslid Smits de stemmen staakten, waardoor volgens het re glement van orde de besprekingen eerst in de volgende vergadering kunnen worden voortgezet. De heer van Engelen, wiens voorstel om de zaak tot de volgende vergadering uit te stellen met 9 tegen 7 stemmen werd verworpen, kreeg tenslotte nog zijn zm door deze bij zonder merkwaardige samenloop van omstandigheden. Het was de heer van Engelen, die de knuppel in het hoenderhok gooide en fel protesteerde tegen de abnor maal hoge prijzen van de 246 in aan bouw zijnde „Zwolsman"-woningen in het plan Laageinde. Zijn uitvoerig betoog ving aan met de verklaring, dat de raad in de vergadering van 18 oktober 1963, toen beslist moest wor den over de verkoop van gronden aan de N.V. Maaschappij voor Stadsont wikkeling, wel uitermate slecht was ingelicht, omdat aan de raad geen mededelingen waren gedaan over de voorwaarden, die de minister gesteld heeft, toen hij een extra-contingent van 2000 woningen aan genoemde N.V. toewees. Een van die voorwaar den was, dat er in dié gemeenten zou worden gebouwd, waar ook daadwer kelijk aanwezige woningbehoefte door de bouw zou worden bevredigd. Bovendien zouden het „eenvoudige tot normale middenstandswoningen moeten zijn. Toen werden gestelde vragen over verkoop- en huurprijzen omzeild, en wat is nu het resultaat? Verkoopprijzen van f 40.000 tot f 48.000.- dat betekent een huurprijs van f 3000.- per jaar of f 250.- per maand. Daar komt nog bij, aldus de heer van Engelen, dat de N.V. het bestaan heeft, de verplichting die de minister heeft opgelegd om de helft van de huizen in huur te geven, voor een deel te omzeilen door de toekom stige huurders in feite te verplichten voor f 10.000.- spaarbrieven te ne men. In Den Haag zou nog geen 2 van de ingeschreven woningzoeken den zich kunnen permitteren een uit gave van f 10.000.- te doen om zich een huurrecht te verschaffen. In onze gemeente, aldus de heer van Engelen, bestaat al ergernis genoeg om de f 1000.- sleutelgeld, die een andere, eenzijdig bevoorrechte aannemers- maatschappij durft te vragen voor wo ningen, die maar net de toets van de kritiek kunnen doorstaan, of mis schien niet eens kunnen doorstaan. Uit een onderzoek is gebleken, dat in onze gemeente alleen behoefte bestaat aan goedkope woningen, en op de tweede plaats aan woningen in de vrije sector voor de kleine man. „We kunnen onze stadsplanning wél in 'n grootmoedswaan blijven doorzetten, maar als we de kleine man niet de kans geven een gevarieerde woning te bouwen, dan zijn we hard op weg het persoonlijke in deze massa-maat schappij te verstikken. Wij hebben in onze gemeente en ik meen ook in Nederland - geen behoefte aan wo ningen van f 48.000.-. De huidige minister van Volkshuisvesting zit met de toezeggingen van zijn voorganger, maar wij zijn daar niet aan gebon den. Niet juist geïnformeerd, hebben wij destijds een besluit genomen, dat mij nu zeer verdriet. De gemeenteraad van Waalwijk kan nog terug wat be treft de 90 woekerwoningen, die er nu bijgebouwd gaan worden, ze zul len zeker afbreuk doen aan het bouw volume van de sociale woningwetsec tor, aldus de heer van Engelen, want mensen, die nu met enthousiasme, hun eigen financiële draagkracht overschattend, de woningen van Zwolsman gaan betrekken, komen naar alle waarschijnlijkheid vroeger of later in financiële moeilijkheden. Er zijn al voorbeelden terzake wat be treft minder dure dan Zwolsman-hui- zen. Zij moeten met sooiale woning bouw worden geholpen, als ze op straat worden gezet." GEDWONGEN WONINGNERING Nog een tweede groep mensen moet straks door de gemeente worden ge holpen, n.l. zij die in de vorm van ge dwongen woningnering in huizen wo nen, die in eerste instantie door hun werkgever worden gehuurd. Wanneer deze mensen het wagen ontslag te ne men en elders gaan werken, zijn ze dakloos. Er komt nog bij, dat de ge meente Waalwijk nog slechts enkele uitbreidingsplannen heeft, waarin ruimte is voor woningbouw. Wanneer wij de weinige ruimte die er is, niet optimaal benutten, dan lopen we met de sociale woningbouw onherroepe lijk vast. De raad van Waalwijk kan gerust een principiële uitspraak doen, dat de oplossing van de woningnood in ons land niet afhankelijk is van eenvoudige middenstandswoningen van f 48.000.-, aldus besloot de heer van Engelen. MEDESTANDERS EN TEGENSTANDERS De heren Kemperman, Duyvelaar, Dercksen, van Seters, van Mossel veld en Brouwer verklaarden de ziens wijze van de heer van Engelen te de len. De heer Dercksen vreesde voor 'n verstoring van de arbeidspositie, waardoor een ongewenste toestand zou ontstaan. De heer van Mosselveld verbaasde zich hogelijk over het enorme prijs verschil, dat in enkele maanden kon zijn ontstaan, en voorzag nog meer faillissementen. De heer Smits meende dit extra contingent te moeten toejuichen. Er is ook behoefte aan andere dan socia le woningbouw. Ze zullen bovendien van belang blijken te zijn voor een doorstroming van mensen met hogere inkomens, die nu in goedkopere hui zen wonen. Ook de heer Meijs stelde voor het voorstel van B. en W. zoals het ter tafel lag, aan te nemen. Hij vond dat de raad zich niet moest bezig houden met de prijzen, die men voor een wo ning wenst te betalen. Als iemand voor zichzelf een kostbaar huis bouwt is dat zijn zaak. DEZE 90 WONINGEN OF NIETS De voorzitter gaf ter verdediging van het voorstel een uitvoerig over zicht van de woningbouwomtwikke- ling en hij wijdde daarbij veel aan dacht aan de woningbouw volgens de z.g. arbeidsbesparende methoden, waardoor 'n extra-contingent wonin gen kon worden toegewezen. Hij was ervan overtuigd, dat het gemeentebe stuur er indertijd goed aan gedaan heeft een deel van dat contingent in Waalwijk gebouwd te krijgen. De wo ningen horen thuis in het 'behoefte- patroon van Waalwijk: de woning markt wordt er meer gedifferentieerd door, hetgeen Waalwijk, dat zich graag presenteert als woongemeente, alleen maar ten goede komt. „Ik ben zeer gelukkig met het grote pakket woningwetwoningen voor onze ge meente," aldus de voorzitter, „maar we mogen de kans om 'n aantal kwa liteitswoningen gebouwd te krijgen, toch ook niet laten schieten." Hij wees erop, dat de woningwetwonin gen eigenlijk bestemd zijn voor men sen, wier inkomen beneden de wei standsgrens ligt, en dat er toch veel mensen in die gesubsidieerde wonin gen zitten, die ver boven de wei standsgrens liggen. Hij deélde mee, dat het niet in de bedoeling ligt om de aanschaf van spaarbrieven te koppelen aan de ver huur van de woningen. Met betrek king tot deze aangelegenheid had de voorzitter daags te voren nog een ge sprek gehad met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, die hem had gezegd, dat er op korte termijn overleg plaats zou hébben met de E.M.S. over de verkoop- en de huurprijzen. Ten aanzien van dit overleg had hij goede verwachtingen. Met de raad was hij van oordeel, dat de behoefte aan woningwetwoningen uitermate groot was, en hij verklaarde dat het college van B. en W. niets ongedaan laat om nog meer woning wetwoningen voor Waalwijk te ver werven. Voor de door de heer van Engelen aldus genoemde gedwongen woningnering zag de voorzitter niet zo'n groot gevaar, en wat betreft de beperkte ruimte voor woningwetwo ningen wees hij op het plan Groene- woud en het plan Zanddonk, waar nog ruimte is voor ca. 1800 wonin gen. Hij verklaarde geen E.M.S.-be langen te willen behartigen, maar al leen gébruik te willen maken van de geboden mogelijkheden om de wo ningcapaciteit te vergroten. We kunnen de grond al of niet verkopen: doen we het niet dan krij gen we er niets anders voor in de plaats. BELANG VOOR TE VESTIGEN INDUSTRIEËN De heer Smits - in tweede in stantie - zei, dat het beschamend is, dat zolang over het voorstel moest worden gediscussieerd. Het zijn wo ningen van uitstekende kwaliteit, waar steeds vraag naar zal blijven be staan. Hij dacht in dit verband aan de vele industrieën, die zich hopelijk nog in Waalwijk zullen vestigen, en die hun leidinggevend personeel toch be hoorlijke woningen moeten kunnen bieden. De heer van Engelen bleef bij zijn standpunt, dat de bouw van de on derhavige woningen sociaal onge wenst is, en hij citeerde daarbij o.m. uit de Troonrede van 1962 de opmer kingen m.b.t. de grote behoefte aan sooiale woningen. Woningnood be staat niet voor mensen, die f 3000.- huur per jaar moeten betalen. Wij moeten een politiek voorbeeld stellen, door het voorstel te verwerpen. De heer Dercksen vroeg de voor zitter of hij van oordeel was, dat de onderhavige prijzen voor de minister acceptabel zijn, waarop de voorzitter met nadruk antwoordde, goede ver wachtingen te hebben voor het beleid, dat door de E.M.S. gevoerd kan wor den met betrekking tot de spaarbrie ven, de verkoop- en huurprijzen. Ook de heer van Seters bleef bij zijn standpunt, dat hier gehandeld wordt in strijd met het sociaal beleid, en de heer van Mosselveld zou wel eens wil len weten, hoeveel gegadigden voor de Zwolsmanswoningen zich al had den gemeld. De heer Meijs verklaar- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 de nadrukkelijk niet in een hoera- stemming te zijn en dat hij liever 50 woningwetwoningen had gezien dan deze 90. Hij bleef niettemin vóór het voorstel van B. en W. IMPASSE De voorzitter, de sprekers van de tweede termijn beantwoordend, legde er nogmaals de nadruk op, dat het in zicht van het college van B. en W. niet verschilt met dat van de raad, en dat het college niets anders gedaan heeft dan gebruik te maken van de geboden mogelijkheden. De spaar brieven gelden alleen voor de wonin gen, die de E.M.S. 'bouwt in Den Haag en in Rijswijk, niet voor die in Waalwijk. Wethouder van Heeswijk meende er goed aan te doen de voorzitter te complimenteren met de wijze waarop hij het voorstel had toegelicht en ver dedigd. Hij begreep niet, dat de raad op een dergelijke wijze op het voor stel had kunnen reageren en enigszins geagiteerd zei hij, dat hij wel eens zou willen zien, wie er tegen het voorstel zouden stemmen. Deze interventie van de heer van Heeswijk werd door de heer van Engelen zeer betreurd, omdat ze afbreuk deed aan het ni veau waarop het debat plaats had. De suggestie van de heer Dercksen om het voorstel aan te houden tot van de E.M.S. bepaalde garanties zouden zijn gekregen, leidde tot het indienen van enkele voorstellen van orde. De heer van Engelen stelde voor het voorstel van B. en W. zonder meer aan te houden om o.m. het antwoord van de minister af te wachten, dat de ze binnenkort zal geven op vragen betreffende deze materie, die in de Tweede Kamer zijn gesteld. Dit voor stel werd met 9 tegen 7 stemmen ver worpen. Een tweede voorstel, afkomstig van de heer Smits, inhoudende het aan nemen van het voorstel van B. en W. onder voorbehoud, dat de verhuur van de woningen niet zal gekoppeld worden aan het bezit van spaarbrie ven en bovendien, dat er een redelijke verdeling tussen de koop- en de huur woningen zal zijn, kreeg 8 stemmen voor en 8 tegen. Daarmee raakte de discussie over 't onderwerp in een impasse, immers, volgens het reglement van orde mag niet eerder dan tijdens een volgende vergadering over dit onderwerp wor den gesproken. Het voorstel is dus niet verwor pen en niet aangenomen, en het zal vermoedelijk tot eind september du ren, voor het weer ter tafel komt. v. d. G. DUITSE DIEF IN NEDERLAND GEPAKT De 35-jarige in Bremen geboren Duitser A.Z., die begin vorig jaar de wijk nam naar Nederland, heeft be kend dat hij de dader is van de raad selachtige inbraak, die in de nacht van 10 op 11 september vorig jaar werd gepleegd in de Boerenleenbank te Hengelo en waarbij 83 duizend gulden werd geroofd. Gebleken is dat de Duitser met de hulp van een Nederlandse vriend in Nederland op rooftocht ging. Van 't „verdiende" geld kocht hij stukken grond, o.a. in Brabant, waar hij een bungalow liet bouwen. Met de bun galow had de man echter pech, want die moest worden afgebroken, omdat alle vereiste vergunningen ontbraken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5