wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Negen werden gered - vijt bleven achter Want 'ter" beien ze lékkere frites met McMILLM's fritessaus in handige, hygiënische meeneem- <1 Storm over Burgemeester SOCIE ttieiuu./ HAAL ZE lilt! Spanning in Golf van Tonkin van-donderdag tot-donderdag Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia DUITSE ASSISTENTIE LAATSTE FASE IK HET LAATSTE GEEN GEJUICH VAKANTIE OOK MET FILTER PRIMEURKOORTS m VAKANTIEVERKEER V.-RAAD VERDAAGD OOK MET FILTER VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964. 85e JAARGANG No. 61 De fcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur .TAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00-1- Bet. inc.k.) 1.0B p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contactadvertenties: speciaal tariei Opgericht 1878 Bureaux: Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Nog steeds draaien in Champagnole de boren, op zoek naar drie van de vijf nog vermiste mijnwerkers. Dat heeft een domper gezet op de redding van de negen mannen, die, na 197 uur op een diepte van 83 meter te hebben opgesloten gezeten, werden teruggebracht in het land der levenden. De redding ging dinsdagmiddag aanvankelijk heel aar zelend. De Lengede-capsule werd eerst, beladen met zandzakken, bij wijze van proef in de schacht neer gelaten. Een storing in een van de electrische kabels maakte dat het angstig lang duurde voordat de proef actie werd beëindigd. Maar daarna ging alles even vlot. Om kwart over vijf was de eerste van de inge sloten mannen boven. Om kwart voor zeven stapte de voorman Martinet uit de capsule. De duivelse kalkberg was een deel van de prooi ont rukt. Hoewel tijdens de reddingsactie vele moeilijkheden overwonnen moes ten worden - zo trof men juist boven de ruimte waar de mijnwerkers op gesloten zaten nog een grote hoeveel heid water aan - liep de laatste fase erg vlot. Een van de Duitse ingenieurs, die ondanks het Franse chauvinisme toch te hulp waren geroepen, vond, dat de sfeer in Champagnole minder gespan nen was dan in Lengede. Dat was ook zo. De Franse redders konden werken met de ervaring van de Duitsers. Toen eenmaal de Franse mijnin genieur Menardi naar heneden was gegaan, werd iedere 12 minuten één van de ingeslotenen naar het zonlicht gebracht. Tegen dat zonlicht werden hun kwetsbare ogen beschermd door zware zonnebrillen, blinddoeken en een enkele keer door de helm van een van de redders. De laatste fase van de reddingsac tie was ingezet om één uur. De A.N.P.-nieuwslezer moest halverwe ge de uitzending het bericht van de stopzetting van de boringen corrige ren en kon berichten, dat de boor door het plafond van het onderaardse ver blijf van de kompels was gedrongen. Toen men van boven af vroeg hoe de situatie beneden was, antwoordde Martinet overmoedig, dat ze er nu wel met een touwladder uit konden. De overigens rustige voorman vroeg spoedig om was sigaretten om de spanning af te reageren. Die gingen dan ook naar beneden. De familieleden van de mijnwer kers waren toen al in het ziekenhuis, waarheen de geredden gebracht zou den worden. Martinet praatte de hele middag door. Toen om vier uur de televisie 3. 1. Altijd vers! 2. Makkelijk meenemen! Handig doseren en garneren! eindelijk verbinding kreeg met de rampmijn, was voor de kijkers de stem van de voorman het meest aan trekkelijk.De Franse zowel als de Ne derlandse verslaggevers waren bij zonder slecht. Waarschijnlijk omdat de voorlichting rondom de rampmijn allerberoerdst was georganiseerd. De torpedo, die verzwaard met zandzakken naar beneden moest, voordat ingenieur Menardi zijn rol van bevrijder diep onder de aardop pervlakte zou gaan spelen, vertoonde nog mankementen. De Duitse assis tenten werkten er nog gehaast aan. "Het duurt wat lang", zei Marti net in de telefoon. "We staan met onze voeten in het water". Toen de capsule de ruimte van de ingeslotenen bereikte, dreigde er even een paniek. Maar de discipline was weer spoedig hersteld. De 21-jarige Michel Jacques was de eerste die boven kwam, precies vier minuten, nadat hij om tien over vijf in de capsule was gesnoerd. De tweede was Joseph Catenoz, die last heeft gehad van angina. De be scherming tegen de zon was voor hem beter dan voor Michiel Jacques. Met regelmatige tussenpozen wer den de mannen daarna naar boven ge bracht. Henri David, André Jacques, Michel Martinet, Pierre Conus, Paul Oliver, Peyronnel en ("ik natuurlijk't laatste", hadden we hem duidelijk horen zeggen) tenslotte Martinet. Voor Menardi, die daarna nog naar boven kwam, had niemand meer belangstelling. Voor ieder der geredden was er een ambulance-wagen. Honderden men sen stonden langs de trottoirs van Champagnole, toen deze vanaf kwart over vijf naar het ziekenhuis reden. Er was geen gejuich. Op verzoek van burgemeester Socié, over wiens hoofd thans de bitterste verwijten worden uitgestort, werd er door de toeschou wers niet gejuicht. Om kwart over zeven sprak de 'bur gemeester vanaf het balkon van het gemeentehuis de mensen nog toe. De hoop om de drie mogelijk nog levende mijnwerkers op te sporen, was nog niet opgegeven. Woensdagmiddag hadden de negen mijnwerkers, tegelijk slachtoffer en gunstelingen van de moderne tech niek, het ziekenhuis weer verlaten. In Menton aan de Franse Rivièra wacht hun een gratis vacantie. De Burgemeester van die plaats heeft hen die aangeboden. Aan zakgeld zul len zij geen gebrek hebben de eige naar van de rampmijn heeft toege zegd de 197 uren, die de mijnwerkers in hun onderaards verblijf hebben doorgebracht, volgens het overwerk - tarief uit te betalen. gy=K£NG:-S=ï=J Een Britse verslaggever, die met alle geweld de eerste wilde zijn om met de geredden te kunnen spreken, heeft een blindedarmontsteking voor gewend en zich in het plaatselijke zie kenhuis laten opnemen. De chirurg van het ziekenhuis kwam er bij onderzoek van de „patiënt" overigens al spoedig achter dat de verslaggever hoogstens aan „primeur koorts", maar zeker niet aan blinde darmontsteking leed. Hem werd daarop verzocht het ziekenhuis met bekwame spoed te verlaten. fritessaus, pindakaas, chocoladepasta mayonnaise, chonota, peanutbutter etc. De mensen van de pers en de pu bliciteitsmedia zijn verre gehouden van de rampmijn in Champagnole. Zij wijten dit aan het al te autoritaire optreden van burgemeester Socié en prefect Aubert. Maar niet alleen de publiciteit heeft door het optreden van het duo geleden. Dat zou n.l. op zich zelf ge nomen nog niet zo ernstig zijn. Het schijnt echter zo te zijn, dat de heren Aubert en Socié ook de red dingsacties door hun optreden heb ben vertraagd door dubieuze beslis singen. Waarnemers geloven, dat de beide heren zich hébben gerealiseerd, dat de veiligheidsmaatregelen in de mijn niet optimaal waren, voordat de ramp geschiedde. Ze hébben gedacht dat verborgen te kunnen houden door zo veel mogelijk de reddingsacties onder eigen commando te houden. Eén van de gemaakte fouten was b.v. het inzetten van een volkomen onbruikbare Merlebac'hboor. De Duit se specialisten, die in Lengede waar devolle ervaringen hadden opgedaan, werden veel te laat geraadpleegd, hoe wel zij hun diensten direct na de ramp al hadden aangeboden. De vakbonden, de inspectie van het mijnwezen in Parijs en het parket in Besangon zijn al druk bezig met een onderzoek. Het ziet er niet best uit voor pre fect Aubert en Burgemeester Socié. 'Kort nadat Amerika Noord-Viet- nam gewaarschuwd had dat een nieu we aanval op Amerikaanse schepen ernstige gevolgen zou hebben, kwam het bericht dat Noord Vietnamese pa trouilleschepen de Maddox weer on der vuur hadden genomen. Het ge vecht, waarbij ook de torpedojager Turner Joy werd betrokken en dat maandagnacht in een zware storm plaats vond, duurde drie uur. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend dat minstens twee vijandelijke schepen tot zinken waren gebracht en zeker twee zwaar beschadigd. President Johnson heeft in ver band met de nieuwe ontwikkelingen de leiders van het Congres en militai re autoriteiten in spoedzitting bijeen geroepen. Vijf Amerikaanse oorlogsschepen die een bezoek aan Hongkong brach ten, zijn maandagnacht vrij plotseling met onbekende bestemming vertrok ken. De manschappen die met wal- verlof waren, moesten onverwijld aan boord komen. Men veronderstelt in mm u mm fff rTfWTïïMi -•■«jHjMtv Opgewekt neemt ze afscheid, maar of het een prettige vakantie voor haar zal worden, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal ze van al die bagage meer last dan comfort hebben. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er op, dat overbelasting van het voertuig, waarmee men met vakantie gaat, of het nu een fiets of een auto is, de kans op ongelukken onnodig verhoogt. Hongkong, dat de oorlogsbodems of tenminste enkele van hen koers zet ten naar de Golf van Tonkin, waar zondag de Amerikaanse torpedoboot- jager Maddox door drie Noordviet- namese schepen is beschoten. Een wooradvoerder van de Amerikaanse marine heeft verklaard', dat het ver trek van de oorlogsschepen wel enigszins afwijkt van 'het vaarschema, maar dat er niets vreemds aan de hand is. Ook communistisch China heeft nu gereageerd op het Maddox-incident. De Chinese pers trekt de juistheid van de aanval op de Maddox door de Noordvietnamezen in twijfel. De Chinezen spreken van Amerikaanse provocatie. Het Chinese blad Te Koeng Pao schreef: „Wat zou het Amerikaanse volk ervan denken, 'als een vloot bui tenlandse oorlogsschepen in de inter nationale wateren buiten de Baai van San Francisco zou gaan patrouille ren? Het debat in de Veiligheidsraad over de klacht van de Verenigde Sta ten tegen Noord-Vietnam, is woens- dagavond verdaagd. De zitting be gon in een atmosfeer van ongewone spanning. De Russische afgevaardig de Morozov probeerde vanaf het be gin de zitting te doen verdagen, doch de Amerikaan Stevenson stond er op eerst een verklaring af te leggen. De Rus besloot die aan te horen. Direct daarna stelde hij voor de Noordviet namezen uit te nodigen de Veilig heidsraad te antwoorden op de Ame rikaanse klacht. Dit was het einde van een veelbe wogen dag met grote politieke acti viteiten, als was - volgens waarne mers - niets te bespeuren van de enorme spanning die in de dagen van de Cubaanse crisis in de Amerikaanse politieke centra heerste. Een ernstige, vastberaden president Johnson deelde zijn volk via radio en televisie mee, dat de Amerikaanse marine op zijn bevel een vergeldings actie tegen Noord-Vietnam begonnen was, als antwoord op de aanvallen Op de Amerikaanse torpedojagers „Mad dox" en „C. Turner Joy". Terwijl de president zijn rede hield, voerden ma rinestraalvliegtuigen van de vliegdek schepen „Ticondéroga" en „Constel lation" in totaal 64 aanvallen uit op de Noordvietnamese basis voor tor- pedoboten. Later maakte defensieminister Ro bert McNamara bekend dat zeker 25 torpedoboten werden vernietigd of zwaar beschadigd. Dit zou betekenen dat de Noordvietnamese vloot gro tendeels buiten gevecht is gesteld. Bovendien werden een oliedepot en tal van havenfaciliteiten verwoest.. De Verenigde Staten hebben het bij deze aanvallen gelaten om duide lijk ta maken dat het een afstraffing gold en niet de inzet van een com plete oorlog. HONGAARSE TENNISSERS VERDWENEN Twee tennissers,Laszlo Kovats en Csaba Gadi, die met de Hongaarss ploeg naar Viohy in Frankrijk waren gereisd, om deel te nemen aan de fi nale van het toernooi om de Galeabe- ker, zijn sinds dinsdag spoorloos. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht dat de beide spelers naar West-Duitsland zijn gegaan om er politiek asiel te vragen. De overige leden van de groep zijn woensdag avond laat nog uit Vichy vertrokken met bestemming Boedapest. De socialisten in de Sneekse ge meenteraad hébben een motie aange nomen weten te krijgen om niet te vlaggen voor de verjaardag van Prin ses Irene. 0 Een 17-jarig bemanningslid van de Nederlandse kustvaarder "Man gen" heeft een prachtige angst voor de hoge zee. In het Skagerrak werd hij zo bang van de woeste golven, dat hij zich onder een stapel dekens ver borg. De bemanning miste de jonge man, die zijn eerste zeereis maakte, en kon hem niet vinden. Noodseinen deden vier schepen en een vliegtuig in actie komen om de jongeman te zoe ken. Later werd de jongeman gevon den, onder de stapel dekens. De rede rij 'heeft excuses aan de redders aan geboden. 0 Het standbeeld van Columbus in San Fernando (Trinidad) heeft zijn zwaard terug. Dat was maar net op tijd voor de viering van de Ontdek kingsdag van afgelopen maandag. 0 De voorzitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de A.R.P. Hij vindt de funkties onverenigbaar. 0 Opnieuw heeft de Britse politie moeten ingrijpen bij nozemrelletjes in de Zuid-Engelse badplaats Hastings. 0 Een Russische geleerde heeft de theorie gelanceerd, dat in het nevel achtige verleden van onze aarde de Rijn en de Hudson elkaar troffen bij het tegenwoordige IJsland. De politie van Hamburg heeft 'n net van communistische agenten ont dekt, die in dienst stonden van Oost- Duitsland, aldus is maandag uit of ficiële bron vernomen. Vijf personen werden gearresteerd. Het Nederlandse vrachtschip "Lauriersgracht" zond maandagoch tend een noodsein uit, waarin drin gend om een vroedvrouw werd ge vraagd. Even later werd geseind: "Het is een jongen". De Zweedse douane had juist op tijd 'n vroedvrouw aan boord gebracht om bij de bevalling te assis teren. Schepen in de buurt van de "Lau riersgracht" zonden gelukwensen. 0 De Utrechtse studenten weten niet meer waarheen. Zij vragen 800 kamers, maar er zijn er maar 40 vrij. 0 In Londen hebben enkele jeugdi ge archeologen overblijfselen van oude Romeinse baden aangetroffen. 0 In Den Haag komt een reini- gingspolitie. Zij vormt een onderdeel van de reinigingsdienst en zal bekleed worden met politionele bevoegdheden. De sterkte van dit korps zal aanvan kelijk vijf man bedragen, later uit te breiden tot 15 man.. In New York kost het achteloos weg gooien van een leeg sigarettenpakje 50 dollar. Misschien dat dit de enige methode is om Nederland inderdaad zo schoon te krijgen, als de faam doet veronderstellen. 0 Een dief in het Westduitse Flens burg zal wel enige niet voor publika- tie vatbare woorden hebben gespro ken, toen hij de miljarden marken, die hij had gestolen, thuis eens goed be keek. Het waren nl. marken uit de inflatietijd. <e ts"3 w 0 De foto's, die de Ranger-7 zo succesvol van de maan naar de aarde seinde, konden in 't Witte Huis bij na niet worden vertoond. De film projector weigerde. 0 San Sebastian zal de eerste Eu ropese haven zijn, waar 's nachts ge baad kan worden. Het La Conha strand zal binnenkort worden toe gerust met krachtige schijnwerpers. 0 President Truman heeft het weer eens fijntjes gezegd. "Die gek, die men in San Francisco heeft aangewe zen, heeft de buitenlandse politiek al betrokken bij de verkiezingscampag ne", zo oordeelde hij over Barry Goldwater. 0 Minister Veldkamp heeft een da nige teleurstelling moeten verwerken. Gebleken is, dat de meisjes van het eiland Malta er niets voor voelen in Nederland te komen werken. 0 Een jongeman, die zijn zeven tienjarige verloofde had aangezet om bij de mensen, waar zij als dienstmeis je werkte, te stelen, heeft van de of ficier van justitie in Groningen de merkwaardige eis gehoord, dat hij drie jaar niet met het meisje mag om gaan. 0 Het pierewaaien op de Scheve- ningse Zwolsman-pier is met 100 in prijs tgestegen. Het Ministerie van Economische Zaken stelt een onder zoek in. 0 H.M. Koningin Juliana zal op 3 september in Den Bosch de tentoon stelling "Het Nederlandse Rundvee stamboek" bezoeken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5