Wel invasie - geen invasie? WAALWIJK Werkgelegenheid in schoen- en lederindustrie optimaal 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 3 Spanning op Cyprus Roeien op de Bosbaan Blaisse en Veenemans: Europees goud AANBOD Gewest Rayon Rayon Rayon Waalwijk Waalwijk Almkeii Dongen a b a b a b a b Bouwnijverheid 10 - 4 - 1 - 5 - Schoen en Leder 7 - 7 - - - Metaalnijverheid 22 - 9 - - 13 - Landbouw 2 - - 2 - Losse arbeiders 3 - - - 5 - 1 - Overige beroepen 27 - 19 - 4 - 4 - MG/M.V. 71 - 31 - 33 - 7 - Totaal 145 - 70 - 45 - 30 - VRAAG 22 Bouwnijverheid 153 69 62 Schoen en Leder 566 357 5 204 Metaalnijverheid 223 136 59 28 Landbouw 2 1 1 Losse arbeiders 6 - 6 5 5 Overige beroepen 294 169 80 45 Totaal 1254 738 212 304 Nederlandse zwemsters kwamen goed voor de dag Voetbalsport O Activiteiten bij de Waalwijkse Zwem vereniging en Red dingsbrigade Gemeente Vlijmen wil drie ton lenen Pluimvee Landbouw en Tuinbouw ICorte berichten i intussen door de heer Mr. Dr. N. H. I v. d. Heuvel de opening plaats van de heemkunde-tentoonstelling. In verband met de aanwezigheid van de vele genodigden en vakan tiegangers was deze al heel spoedig druk bezocht. Van groot belang was de inzending van Mariënkroon die met heel veel plaat- en kaartwerk de geschiedenis van Heusden illus treerde. Eveneens was de Romeinse periode, van de heer H. Voogd, van het Land van Heusden en Altena de moeite waard bekeken te wor den. Pater van Schijndel had een zeer groot aandeel aan de totstand koming van deze tentoonstelling en wees de belangstellenden op de ve le bijzonderheden in de historie van de streek en stad Heusden. Deze tentoonstelling is geopend tot en met 23 augustus a.s. EN NOG MEER Zaterdag 15 en 22 augustus gaan de feesten door. Er zullen shows en gondelvaarten worden gehouden. Een hengelconcours, een interland voetbalwedstrijd en vele andere at tracties zijn er. Voor de eerste zaterdag was er 'n bijzonder geslaagde culturele dag. De gildebroeders uit de omgeving van Heusden hebben een pracht ge legenheid gehad elkaar beter te le ren kennen. De stad Heusden kreeg een dag terug, welke echt een histo rische dag genoemd mag worden. Kortom alle eer voor het VVV en de medewerkende verenigingen. Het afgelopen weekeinde heeft enorme spanning rond het eiland Cyprus te zien gegeven. Vrijdag en zaterdag hebben Turk se straalbommenwerpers een "vergel dingsactie" boven het eiland uitge voerd, die aan vele burgers het leven heeft gekost. De Veiligheidsraad vergaderde za terdag en zondag langdurig en op voorstel van Amerika en Engeland werd een resolutie geconstrueerd, waarin op beide partijen een beroep werd gedaan de strijd te staken. De Turkse acties zijn bedoeld als een represaille na felle Grieks-Cy priotische aanvallen op Turkse dor pen in het noordwesten van 't eiland. De gebeurtenissen van het afgelo pen weekeinde bereikten deze nacht een hoogtepunt van verwarring. "De Turkse invasie is een feit. Griekenland zal ingrijpen", seinde zondagavond laat de Amerikaanse ambassadeur in Athene naar Was hington. De Griekse minister van Buiten landse Zaken Costopoulos had hem dit gedicteerd. Om vier uur vannacht moest de Griekse regering toegeven, dat ze wat overhaast geweest was met de con clusie. Op een persconferentie moest -l 'lid' llJË de minister van Buitenlandse Zaken toegeven, dat er geen sprake was van een Turkse landing. Wel waren Turk se torpedoboten de Cyprische kust tot op twee mijl genaderd. Daartegen overwoog Griekenland geen actie. Op zijn nachtelijke persconferentie zei de heer Costopoulos, dat hij zijn verzoek om een onmiddellijk bijeen roepen van Veiligheidsraad en per manente NAVO-raad had ingetrok ken. Na de aankondiging van 't Griek se ingrijpen, waren 's nachts uit de gehele wereld telegrammen naar A- thene en Ankara gezonden om tot ma tiging te manen. Eén van die tele grammen was van de Russische pre mier Chroestjow. 'President Johnson keerde in ver band met de gespannen situatie van zijn buitenverblijf in Texas terug naar Washington. Hij heeft een groot deel van de Zesde Amerikaanse (Middellandse Zee-vloot) opdracht gegeven op volle kracht naar Cyprus op te stomen. Of ficieel om de 600 Amerikaanse bur gers op het eiland te evacuëren, maar in feite om een treffen tussen Grie kenland en Turkije onmogelijk te ma ken. Goud voor Veenemans en Blaisse, zilver voor Rob Groen en twee vierde plaatsen zijn voor Nederland de prachtige oogst geweest van de Europese roeikampioenschappen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Nederlandse twee-zon der-stuurman de overwinning zou den behalen. De Duitse ploeg ver grootte tussen de 1000 en de 1500 meter de voorsprong zodanig, dat Nederland kansloos scheen. Maar toen onder het geloei van het Nederlandse publiek begon nen de Nederlanders in te lopen. De Duitsers zagen „de man met de hamer" en de Nederlanders roeiden naar het goud: voor de eerste keer sinds 17 jaar. Ook Rob Groen roeide schitte rend. Hij liet het niet op een eind sprint aankomen, maar nam van be gin af aan de kop. Groen kwam te gen het einde in moeilijkheden, moest de Rus Ivanov vóór laten gaan, maar slaagde erin de Ameri kaanse bedreiging achter zich te houden. Door deze prachtige prestaties heeft Nederland de derde plaats be reikt onder de Europese roeimo- gendheden. Slechts Rusland en Duitsland roeiden op de Bosbaan beter. Beide landen veroverden drie gouden en twee zilveren medaljes. De werkgelegenheid in de schoen en lederindustrie is in de maand juli opnieuw optimaal geweest. Tegen een aanbod van 7 werkkrachten, was er een vraag van niet minder dan 566. Dit en de andere gunstige cijfers - de bouwnijverheid met een vraag van 153 en een aanbod van 10, de me taalnijverheid met 223 tegen 22 - ma ken, dat Waalwijk 'n zeer hoge graad van werkgelegenheid blijft behouden. Het landelijke werkloosheidsge middelde van 8 pro mille, noteert Waalwijk 6 pro mille. Samen met Til burg neemt Waalwijk hiermede de beste plaats in in de provincie Noord- Brabant. De scholen zorgden ervoor, dat de maand juli een kleine stijging op het totale aanbod te zien gaf van 111 tot 145. De vraag liep terug, ook ten gevolge van het verhoogde aanbod van juist afgestudeerden. De vlotte wijze, waarop de voor malige scholieren een werkkring ge vonden hebben, rechtvaardigt echter de verwachting, dat ook voor de Tes terenden spoedig werk gevonden zal zijn. De werkloosheidscijfers worden door de leiding van het Gewestelijk arbeidsbureau ook nog anders gerang schikt. De 145 aangeboden arbeids krachten kunnen worden verdeeld in twee categorieën de ene (ongeveer de helft) bestaat uit zg. wrijvings werklozen, die door een conflict met hun werkgever ontslag hebben geno men en nu naar ander werk uitzien, en een anderde, die bestaat uit minder geschikte en minder valide werkne mers. De cijfers a geregistreerde arbeidsreserve, b van a werkzaam op A.W.-objecten. I GESLAAGD Voor het praktijkexamen Engelse handelscorrespondentie te Tilburg, slaagde onze stadgenoot L. Rekkers. DRIE JUBILARISSEN BIJ „DE AMSTEL" Op 18 augustus zullen er bij de N.V. Kon. Chroomlederfabriek „De Amstel" drie jubilarissen worden gehuldigd. Het zijn drie werkne mers afkomstig uit Sprang-Capelle. 40 jaar is de heer G. K. Mandema- kers werkzaam bij deze leerlooierij en 25 jaar de heren P. van Vugt en A. F. Versteeg. NAAR DE MISSIE Zuster Ignatius (in de wereld mej. Clara Bierlaagh), Moeder Overste van het kort geleden opge- Winst en verlies op de Neder landse zwemkampioenschappen te Den Haag. Winst vooral bij de dames, die be wezen hebben naar een topvorm toe te groeien. Vroeger was het zo, dat Nederland door het jaar allerlei re cords brak en tijdens wedstrijden veelal teleurstellend voor de dag kwam: de zwemsters waren dan over het hoogtepunt heen. Nu heb ben de zwemsters zich niet laten verleiden een antwoord te geven op het geweld van de Amerikaanse tie ners. Niettemin kwamen zij tot op merkelijke prestaties. Klenie Bimolt bereikte een Euro pees record op de 100 meter school dag met 1.18. Zij werd daarmee op dit nummer Nederlands kampioen evenals op de 200 meter. Bij de dames-sprint waren er zeer goede verrichtingen. Toos Beumers zwom het record van Cockie Gaste laars zaterdag naar het verleden en Erica Terpstra rangschikte zich zon dag met een tijd van 1.17 onder de eerste zeven van de wereld. UITSLAGEN VRIENDSCHAP PELIJKE WEDSTRIJDEN 't Gooi—Velox 07 IJsselmeervogelsHilversum 33 Huizen—SDW 5—2 Fortuna '54Hamburger SV 12 Ajax—Borussia N 30 Feijenoord—Tottenham H. 4—3 AlkmaarWest Bromwich A. 21 spartaAntwerp FC 5—1 ADO—Borussia D 11 HeerenveenElinkwijk 44 Zwolse BoysLimburgia 44 FC Zaanstreek—NAC 2—3 Ajax 2—JOS 1—3 GraafschapVolewijckers 3—1 Vitesse—Go Ahead 1—2 tvageningen—HVC 4—2 Boda JC—PSV 1—1 DHC—Xerxes 21 Ensch. Boys—DOS 1—2" «ollandiaZFC 21 HeraciesHerentals 41 AGOVV-Sittardia 1-5 atr° EysdenEindhoven 40 BART CARLIER TERUG BIJ FORTUNA '54 De in Nederland nog immer po pulaire oud-international Bart Car rier zal het komende seizoen voor de eredivisieclub Fortuna '54 uitko men. Deze verrassing had het be stuur van de Limburgse vereniging in petto voor de toeschouwers bij de zaterdag ter gelegenheid van For- tuna's tienjarig bestaan gespeelde wedstrijd tegen de Hamburger SV. De transfer van Carrier, die enkele seizoenen geleden reeds voor For tuna '54 uitkwam, maar daarna voor de Franse eerste divisieclub Mona co speelde, was reeds een week ge leden een feit geworden. De Fortu- na-bestuurders wilden het nieuws echter pas zaterdag bekendmaken. De kring BrabantZeeland van de K.N.Z.B. heeft de kringwedstrij- den in verband met de vakanties verplaatst naar het begin van het seizoen. Daardoor is de julimaand en de eerste helft van augustus praktisch niets te doen geweest. De Waalwijkse Zwemvereniging maakt daar nu een einde aan. Op zaterdag 15 augustus wordt het traditionele polotournooi gehou den. Daaraan nemen deel de vereni gingen Neptunus, Schijndel, B.R.B., Den Bosch, Nautilus, Veghel, het Udense Zeester, de Baronie uit Bre da en twee teams van de organise rende vereniging bij het herenpolo en één bij het damespolo. Zondag 16 augustus houdt W.Z.V. onderlinge wedstrijden, op 23 augus tus neemt een aantal zwemmers en zwemsters deel aan de kilometer wedstrijden van de B.R.B. in Den Bosch en op zondag 30 augustus tenslotte worden de traditionele Waalwijkse Zwemkampioenschap pen gehouden. NEDERLANDSE WIELER PLOEG VOOR WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Hoewel de Sportcommissie van de KNWU eerst heden (maandag) de Nederlandse ploeg voor de wereld kampioenschappen zal aanwijzen, mag op grond van de prestaties der laatste weken, verwacht worden, dat de volgende renners zullen worden afgevaardigd Amateurs Sprint Van der Touw, De Graaff, Breur. Achtervolging (individueel) Groen, Oele. Achtervolging (ploeg): Groen, Schuuring, Koel, Nikkesen. Stayers Oudkerk, Romerijn, Nees man. Weg Naar onze mening komen de volgende renners in aanmerking Karsten, Comelisse, Dolman, v. Ke- menade, Steevens, Tummers, Pieterse, Beugels, N. Lute, Schuuring, Middel koop, Zoet. Tien renners kunnen wor den ingeschreven. Profs Sprint Capteijn. Achtervolging Nijdam, Post. Stayers Marinus, Langrad. Weg keuze uit: De Roo, Janssen, Post, Zilverberg, Maliepaard, Nij dam, De Haan, Den Hartogh, Gel dermans, C. Lute, Wouters, Haest. De eventuele deelneming van Peter Post is mede afhankelijk van een me- disch rapport, dat aan de Sportcom missie zal worden uitgebracht. I De wegkampioenschappen worden 5 september (amateurs) en 6 septem ber (profs) verreden te Sallanches, de ploegentijdrit der amateurs op 3 sep tember te Albertville. De baankampi- oenschappen vinden plaats van 8 tot 13 september te Parijs (Pare des Princes). heven Haarlemse klooster van de Franciscanessen van Heythuizen, wordt in verband met deze ophef fing uitgezonden naar de Afrikaan se missie van deze zusters in de om geving van het Victoria-meer. AANRIJDING Zaterdag reden de twee bromfiet- I sers S. uit Waalwijk en B. uit Lei- den in dezelfde richting over de Baardwijkse brug, waar de laatste de eerste wilde passeren. S. bleek niet goed op het achterop komende verkeer te letten en maakte eenon- duidelijke manoeuvre om af te slaan, met het gevolg dat B. tegen de bromfiets van S. reed. Er was enige materiële schade. HONDEN OP ROOF UIT In de nacht van vrijdag op zater dag hebben een wit en een zwart hondje hij de heer v. E. aan de El- zenweg een twaalftal jonge kippen doodgebeten. Een schadepost voor de heer v. E. AGENDA Musis Sacrum vanaf a.s. donderdag: Elvis Presley in „Kid Gelahad", 14 jaar. PRINSES IRENE IN VERWACHTING In Spanje doen geruchten de ron de, dat Prinses Irene in blijde ver wachting is. Pogingen om een beves tiging van dit bericht te krijgen waren tevergeefs. Het secretariaat van Don Hugo Carlos heeft verklaard, dat de Prinses het "voorlopig rustig aan zal doen". De blijde gebeurtenis zou, vol gens de geruchten, in februari plaats vinden. EERSTE ENCYCLIEK VAN PAUS PAULUS VI Vandaag is de tekst bekend ge maakt van de eerste Encycliek van Paus Paulus VI, die begint met de woorden "Ecclesiam suam" (Zijn Kerk). Zondag heeft de Paus in zijn zomerresidentie in Castel Gandolfo in de aanwezigheid van prelaten en van het Vaticaanse secretariaat, zes exemplaren van de Latijnse tekst van de encycliek ondertekend. Hij hoopt, dat de encycliek de waardering en de genegenheid voor de Roomskatholieke Kerk in de we reld zal doen toenemen. In "Ecclesiam Suam" wordt ge sproken over de vrede, de betrekkin gen tussen christendom en economie het het contact tussen katholieken en andere christenen, niet-christenen en atheïsten. Richtlijnen worden in de encycliek niet gegeven, omdat het concilie nog belangrijke beslissingen moet nemen, verklaarde de Paus. Verwaéht wordt, dat de encycliek wel de grondtoon van het pontificaat van paus Paulus VI zal aangeven. In verband met de noodzaak om voor de uitvoering van kapitaalwer- ken de financiering veilig te stellen, heeft de gemeenteraad van Vlijmen besloten twee geldleningen aan te gaan één van 100.000 gulden tegen 5H en één van 200.000 gulden tegen 6 Burgemeester mr. L. M. N. Schweit zer had zijn gemeenteraad vrijdag avond voor een spoedeisende open bare vergadering opgeroepen. De raad onderzocht verder nog de geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid C. G. Meesters, die in or de werden bevonden. De volgende vergadering zal de heer Meesters wor den beëdigd. Renteloze voorschotten aan het kerkbestuur van de parochie van de Goddelijke Voorzienigheid (Vlied berg) werden om technische redenen, die verband houden met de Wet Pre mie Kerkenbouw, omgezet in een ren tedragende lening. Het betreft hier de som van 95.000 gulden. De prijs van de grond, waarop de kerk geplaatst is werd door de raad nader vastge steld op een bedrag van f 7,05 per vierkante meter. Kuikens moeten afwisseling heb ben. Het zijn jonge wezens en die zijn allen gelijk. Een jonge hond en kat ravotten ook graag. Strooi wat zaad in haksel en geef ze spoedig een uit gerafelde grasplag. Sluit de kuikens 's avonds op, zodat ze 's ochtends niet uit kunnen gaan, alvorens het tijdstip daarvoor gunstig is. Houd de kuikens steeds in bewe ging. Leer ze al vroeg voor hun eigen kostje zorgen. Geef hun 't zaad in haksel of kortgesneden stro gestrooid en men zal vermijden, wat voor hun vlotte opgroei remmend is; en stum perig op elkaar zitten. Het is niet goed, dat kloek en kui kens naar buiten gaan wanneer de dauw nog over het gras ligt, waar door de diertjes koud, nat en hui verig worden. Zorg, dat de kuikens steeds een schaduwrijk plekje kunnen vinden, hetgeen zo nodig kunstmatig te be reiken is door het spannen van een zak tussen een paar paaltjes. Jonge haantjes moet men apart zetten. Overal zitten de rakkers er het eerst bij, pikken de hennetjes het lek kerste voer, een verstrekt wormpje, voor de snavel weg, zijn altijd "haan tje de voorste". Het is daarom in het belang van de hennetjes, dat men zo 1 gauw mogelijk de haantjes van de hennetjes scheidt waarbij vooral de laatsten wel zullen varen. Het is niet altijd even gemakke lijk het geslachts-verschil van dat jonge goedje vast te stellen. Wel bij de groot-kammige rassen, zoals leg horns, maar minder gemakkelijk bij de middelzware rassen als Reds en Barnevelders. Een ervaren fokker kan het zien aan een meer ontwikkel de kop bij de haantjes en meer spits- gevormde halsveren en het zwaarder uitkomen der schouderveren. Echter ook ervaren fokkers vergissen zich nog al eens. Kippenvriend zo schreef mij iemand, ga maar met je wenken door, een grote groep van kippenvrienden, heeft steeds open oog en oor. Winter eieren. Wil men eieren voor de komende winter konserveren, dan is daarvoor NU een geschikte tijd. Men gebruik e daarvoor Garantol. De gebruiksaan wijzing is te lezen op de zakjes. Het beste is in een flinke keulse pot. Ruim onderleggen is nodig. Als ge heel volgens voorschrift gehandeld wordt, kunnen de eieren vele maan den goed blijven. Als tafeleieren kunnen ze niet zo goed fungeren, maar wel voor gebak en als spiegel eieren. Hoe verser hoe beter, als ze tenminste vooraf goed bewaard zijn. Langer dan een week hindert niets. KIPPENVRIEND. STOPPELBEMESTING? Nog staan de granen te velde. Het lijkt er op, dat straks een goede oogst kan worden geborgen. Maar wat ge beurt er met de percelen daarna, als ze geruimd zijn? Voor de oorlog werd in vele streken dan algemeen stoppel bemesting toegepast. Dat is wat in onbruik geraakt, maar men komt er op terug. Er is thans weer een groeiende be langstelling voor het uitstrooien van fosfaat en kali over de stoppel. Want naast de voordeliger prijs van deze meststoffen in de zomer, zijn er ook landbouwkundige voordelen. Men rijdt gemakkelijker over de stoppel, dan over 't geploegde voorjaarsland. De structuur wordt minder geschaad. De meststoffen worden beter door de bouwvoor verdeeld. Vooral bij het gewas aardappelen kan dit laatste tot merkbaar hogere opbrengsten leiden. En nu de "norm" voor kalibemesting op zeekleigron den voor dit gewas is verhoogd, is er reden temeer om althans een deel van deze bemesting reeds in de nazomer of in de herfst, als de velden zijn ge ruimd, over de stoppel toe te dienen. DOELMATIGER AFRASTERING. Afrastering komt vrijwel op elk be drijf voor, maar in vele gevallen kan dit geen sieraad voor het bedrijf wor den genoemd. Wanneer men de afrastering van weiden, boomgaarden en erven be ziet, dan is er veel voor verbetering vatbaar. Tot dusver heeft afrastering nog steeds plaats door middel van harmo nicagaas, maar hierin is door niepwe vindingen grote verandering geko men. Er is thans een nieuwe geplastifi ceerde afrastering ontwikkeld, waar van niet alleen de toepassingsmoge lijkheden groot zijn, maar wat nog veel belangrijker is, het biedt vele voordelen. Deze nieuwe vinding Pantanet Plastic genaamd, bestaat uit een mo derne gepuntlaste verzinkte gaas soort, welke voorzien is van een zeer goed hechtende plasticlaag. Dank zij deze beschermende PVC- laag heeft dit afrasteringsgaas een vrijwel onbeperkte levensduur. Minder onderhoudskosten en geen tussentijdse vernieuwingen zijn hier van het directe gevolg. Bovendien heeft men veel minder afrasteringspalen nodig, slechts om de 3 a 4 meter een tussenpaal, in te genstelling tot andere afrastering, waarbij men om de 1 a 2 meter palen moet plaatsen. Ook zijn er geen spandraden voor nodig, omdat de horizontale draden reeds dienst doen als spandraden. Voor een bedrijf dat aan afraste ring toe is, kan men voor deze nieu we vinding terecht bij R. S. Stokvis. In het Kurhaus te Scheveningen is bij het optreden van de Engelse band The Rolling Stones door hon derden buiten hun zinnen geraakte nozems een slag geleverd tegen suppoosten en politie. Er werd met alles gesmeten en al het mogelijke werd vernield. Er is voor duizenden guldens schade aangericht. Met hon den en waterstralen moest tenslotte de zaal worden ontruimd, waar 'n 1800 jongelui aanwezig waren. Er vielen tal van gewonden. Een felle brand heeft vrijdag middag voor vijftigduizend gulden school aan het van Tulderplein in Tilburg. Nog voor de brandweer ar riveerde, wist een burger, de heer J. van Leeuwen, een dreigend on heil te voorkomen, door acetyleen- flessen, die in de school stonden naar buiten te slepen. De brand weer was het vuur in korte tijd meester. DRAMA IN SCHEVENINGEN In het katholieke tehuis voor on gehuwde moeders "Stella Maris" te Scheveningen heeft zich zondagmid dag een drama afgespeeld, dat het le ven kostte aan vier mensen. De 23-jarige in Duitsland geboren Erika M.-S. en haar beide kinderen, de twee maanden oude Lucia en de nderhalf jaar oude Maria, zijn met bijlslagen vermoord door haar man, de 48-jarige John M. uit Den Haag. De man overleed zelf later in het Haagse Ziekenhuis Zuidwal, nadat hij na zijn noodlottige moordaansla gen van acht meter hoogte uit een raam van het tehuis was gesprongen. De moorden geschiedden onder het sters. AMERIKANEN HINDEREN SOVJET-SCHEPEN De Russische regering heeft in een nota scherp geprotesteerd tegen „ge vaarlijke en uitdagende gedragingen van de Amerikaanse luchtmacht". De nota werd overhandigd op de ambassade van de V.S. in Moskou. Amerikaanse vliegtuigen, aldus 't protest, hebben hinderlijk dicht ge vlogen langs de Russische passagiers- en vrachtschepen, die zich in de inter nationale wateren bevonden op ver schillende plaatsen van de wereld. De Russische regering verwacht, dat de regering in Washington maat regelen zal nemen om een einde te maken aan deze acties, die een in breuk vormen op de vrijheid van scheepvaart en ernstige gevolgen kun nen hebben.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 3