wAAlwijkse en L\nqstPAAtse couRAnt Kwade economische geesten Heeft ons staatsbestel een „Ombudsman" nodig? BINNEN- EN BUITENLAND VERS VAN DE PERS Ogen vragen brillen van STASSAR /vvvwwvvvvvvwvvvwwvs Nederlandse boot op Rijn aangevaren MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 61 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -f- 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00-j- 5 ct. inc.k.) JW5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' hör De economische spanningen in Nederland nemen nu dagelijks toe en daar kunnen ernstige politieke tegenstellingen uit voortvloeien. Uit het advies van de S.E.R. aan de regering krijgen wij daarvan een voorproefje. De meningen zijn zo verdeeld, dat het kabinet in het trek ken van conclusies alle kanten op kan. Voor het ministerie, dat uitein delijk verantwoordelijk is voor het sociaal-economisch beleid, achten wij dit een voordeel. UITGAVEN "KNEL" Pessimisten zullen het S.E.R.-ad vies mogelijk vergelijken met het ora kel van Delphi. Zo is het beslist niet. Ten aanzien van het optrekken van de A.O.W. per 1 januari a.s. zijn alle partijen het eens. Minder eenstemmigheid bestaat er over de hoogte van het zogenaamd so ciaal-minimum. De werknemers heb ben hier een hoger bedrag in hun hoofd dan de regering. Gezien de op vattingen van de andere S.E.R.-leden en de uitgaven knel, waarin de over heid langzaam maar zeker wordt ge schoven, is het niet te verwachten dat het regerings-minimum nog naar bo ven wordt herzien. Monetaire deskundigen hebben dienaangaande hun hoop gevestigd op de steeds verder doordringende geldschaarste, die de riem rond de investeringsbuik van het bedrijfsle ven verder moet insnoeren. De weife lende houding van de effectenbeurs toont aan dat de kans op succes be slist niet illusoir moet worden ge acht. IN DE PAS BLIJVEN De kroonleden van de S.E.R. heb ben ernstig getracht zoveel mogelijk rechtvaardigheid te vinden. Zij staan niet afwijzend tegen een samengaan van A.O.W.-verhoging en belasting verlaging, maar vrezen 't bestedings- verruimend effect boven de mogelijk heden. Zij stellen daarom de voor waarde dat een belastingverlaging, die de bestedingsmogelijkheden groter maaat, elders in tegenmaatregenlen compensatie vindt. Daarvoor worden twee middelen op tafel gelegd. In de eerste plaats zouden de uit gaven van rijk en lagere publiek rechtelijke lichamen verder moeten worden beperkt. Wij vrezen dat dit ernstige gevolgen zou hebben voor een evenwichtige opbouw van de maatschappelijke organisatie. Op tal van terreinen hebben hogere en lagere overheden de laatste jaren al de pas ingehouden. De gevolgen zijn nu al merkbaar. Onhoudbare toestanden bij talrijke takken van onderwijs, een on voldoende expanderend wegennet, tal van slecht functionerende openbare diensten zijn voorbeelden. Wij moeten er goed van doordrongen zijn dat een snelle uitbouw van het bedrijfsleven onvermijdelijke investeringen van pu bliekrechtelijke organen oproept. Deze noodzaak te ontkennen is niet anders dan zijn hoofd in het zand te steken. De overheid zal wel op bepaalde terreinen de pas moeten vertragen maar procentueel niet ster ker dan het particuliere bedrijfsleven om hinderlijke onevenwichtigheden te voorkomen. MIDDENSTAND MEER ONDER DRUK Wij zouden wel willen pleiten voor een snelle verdere verschuiving van de belastingdruk naar de indirecte sector. Daarmee wan men tegemoet komen aan de dringende eis tot ver laging van de directe belastingen en tevens middelen vinden om consump ties af te remmen en dat zal hoe dan ook nodig zijn om het evenwicht op de betalingsbalans te hervinden. Een moeilijk punt in het voornemen van de regering tot verhoging van de A.O.W.-uitkeringen is het gevolg voor de zelfstandigen, die een forse premieverhoging zouden moeten ver werken. Die verhoging is onaanvaard baar omdat deze groep toch al onder de economische druk terugloopt. De verhoging der sociale lasten is daar al voldende debet aan geweest. Nu zou men deze kwade geesten weer op roepen. In verlaging der directe belastingen ligt een middel tot verlichting. Voorts geeft men de suggestie om de inko mensgrens voor kinderbijslag te ver hogen boven de bestaande 4000. - Deze 4000. - is nu reeds te laag. Die grens heeft minister Veldkamp al veel te lang vastgehouden, maar zelfs een compensatie op dit te rrein moet als onvoldoende worden verworpen. Het uitstellen van het loonadvies moet stellig worden toegejuicht. De dooraklinkende kreten van zoveel mo gelijk beperking in de loonsverhoging moeten worden onderschreven, waar bij interessant is dat de werknemers genoegen zouden willen nemen met een deel investeringsloon. NIET-VERTEERBAAR INKOMEN De werkgevers verwerpen deze soort beloning, omdat zij ook daar een te ruglopen van de investeringen ver wachten. Vraag en antwoord op dit terrein zouden echter eerst eens aan een nader objectief onderzoek moeten worden onderworpen. Wij zijn van mening dat op de duur een deel van het werknemersloon zal moeten bestaan uit niet-verteerbaar inkomen. De werknemers hebben zich nu geworpen op de geweldige inge houden winsten bij grote groepen be drijven. Tegen hun argumenten, waarmee aanspraak wordt gemaakt op een deel van deze middelen is wel het een en ander in te brengen maar in principe moet worden erkend dat veel onder zelffinanciering in de achter ons lig- genle jaren veel te bont hebben ge maakt. Daar volgt altijd de presenta tie van een rekening op en deze vorm is beslist niet aangenaam omdat er reeksen aandeelhouders de dune van zouden worden, die met dit middel in het verleden zelf te kort zijn gedaan. Intussen blijven de kwade econo mische geesten van arbeidsschaarste, tekort op de betalingsbalans en infla tie boven ons land vliegen. Uu de SER ni~t bereid is eenstemmig te adviese ren op wiens kosten deze geesten ge vangen moeten worden vragen wij ons af wie de regering daarvoor zal aan wijzen. DE 100.000e VAUXHALL VIVA IS VAN DE BAND General Motors Continental Netherlands Branch Rotterdam meldt in een brief aan alle Vauxhall- dealers in Nederland dat de 100.000e Viva is geproduceerd, na de intro ductie van dit buitengewoon succes volle model. Op 17 juli werd in de fabriek van Vauxhall te Luton deze mijlpaal be reikt. Meer dan 46.000 Viva's werden geëxporteerd. In de eerste helft van 1964 produceerde Vauxhall een re- kord aantal personen- en vrachtauto mobielen, namelijk 184.786. Dit is een stijging van 51in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Opnieuw is de vraag of in Neder land een Ombudsman (onafhanke lijke rijksfiguur als toeverlaat en vertrouweling van wie menen door overheidswillekeur getroffen te zijn) nodig is, actueel geworden. Een door de Vereniging voor Admini stratief Recht ingestelde studiecom missie terzake is tot de conclusie gekomen dat een parlementaire om budsman naar Scandinavisch voor beeld wenselijk is. Het nieuwe instituut zou verbete ring van het peil van het overheids bestuur bewerkstelligen. Het pu bliek vraagt zich intussen wel af: is er in ons land dan zóveel door de overheid tegenover de burgerij geschapen onrecht, dat er weer een dure meneer met een ministerssa- lars en het rapport spreekt ook nog over meerdere ombudsmannen en plaatsvervangers moet komen voor het rechtzetten van misgrepen van ambtelijke instanties? In de Scandinavische landen schijnt dat in leder geval wèl zo te zijn. Een andere, misschien niet vol doende bekeken, vraag is, of de om budsman niet oorzaak kan zijn van veel in-de-doofpot-stopperij. Ge noemd rapport zegt namelijk o.a. dat er kwesties zullen zijn die door mformele besprekingen uit de we reld kunnen worden geholpen. Er wordt dus achter de schermen ge- Praat en gepoogd, ontevredenen te sussen. Wij zouden zeggen: als het eenvoudige zaakjes betreft, is de sop haast de kool niet waard. In stelling van een grote rijksfiguur, n°°g gezeten en misschien op den uuur bijgestaan door waarnemers, m°et toch in alles de moeite lonen en voornamelijk ernstige zaken ter hand nemen. Tot nu toe zijn er in Nederland gelukkig maar zelden spectaculaire affaires betreffende mogelijke overheidswillekeur be kend geworden. Zij waren overigens van zodanige aard, dat er ten slotte wel een duidelijke oplossing voor kwam (via rechterlijke instanties). Werkelijk aantoonbaar ernstig overheidsonrecht is altijd door de pers openbaar gemaakt en in een democratie lijkt dat toch stellig de beste waarborg tegen de misdragin gen. Strijd tegen onrecht is een edele zaak die vooral niet binnenskamers moet worden uitgevochten en juist de democratie siert omdat zij de strijders volle vrijheid geeft, open lijk op de treden. Verleden week overleed de heer Fabius, die als hoofdredacteur van zijn vechtblaad- je „De Nieuwsbrief" o.a. de affaire betreffende de „majoor K." lanceer de. Hij was iemand die met grote hardnekkigheid naar onrecht speur de. Als leider van de Vrije-Burgers- partij sloeg hij er onbarmhartig op los. Mensen als wijlen Fabius, ont komen echter zelden aan wat ten slotte „spokenzien" is: zij speuren overal rottigheid en wantrouwen al les en iedereen. Vooral de aanhang verlangt niet anders dan vinnige en niets ontziende kritiek. Nu is 't met de democratie eigenaardig gesteld, want als alles vlot verloopt, wordt zij voor de massa „vervelend". Juist daarom hebben dictaturen helaas zo vaak succes, zij zwepen het volk op en zorgen aanvankelijk voor de ene sensatie na de andere. Om tenslotte onder te gaan, of te eindigen met 'n zwaar drukkende tyrannie - in -ar moede, die alles in doffe berusting brengt. Men weet dat in de democratie de kritiek onmisbaar is, dus het strijd- element. Leven zonder strijd is „dood". Niet alleen de louter zake lijke, maar vooral de felle, emotio nele houdt in de democratie de poli tieke belangstelling gaande. Want die spreekt de massa aan. Het En gelse parlement is bekend om zijn ongezouten aanvallen van de oppo sitie en het is misschien mede daar om, dat men zelden hoort smalen op de Engelse democratie. Nu ligt dan daar het voorstel, ook in Nederland een ombudsman te be noemen. Het lijkt toch wel wat voorbarig te zeggen, dat wij daartoe moeten overgaan omdat in Dene marken en Noorwegen „ondanks" behoorlijk ontwikkelde rechtsbe scherming nog veel te behandelen overblijft". Wij kennen een zich steeds verder ontwikkelende admi nistratieve rechtspraak en het ad ministratieve beroep (Ambtenaren gerecht, Raad van State, verzoek schriften aan Tweede- en Eerste Kamer), nergens is nog zonneklaar gebleken dat burgers handenwrin gend rondlopen omdat zij door over heidsinstanties werden verdrukt of genadeloos in de woestijn werden gejaagd Zouden er spectaculai re zaken vanwege het onbehoorlijke optreden van de overheid optreden, dan zijn die waard aan de openbare mening te worden prijsgegeven en niet te verdwijnen in het kabinet van de ombudsman. Want die werkt immers niet openbaar, zodat de bui tenwacht onkundig blijft van wat er gaande is en was. Een ambtenaren gerecht bijv. rafelt onrechtmatig heden van 't openbaar gezag open lijk haarfijn uiteen, iedereen kan dus eventueel weten welke „stre ken" er door de administratie zijn uitgehaald. De zaak Van der Putten was er een voorbeeld van. De ombudsman zou jaarlijks een rapport van zijn optreden moeten geven, maar dat is immers allemaal mosterd na de maaltijd. Wij willen met een en ander maar zeggen dat in een democratie licht en schaduw duidelijk moeten blijven en het pu bliek daarmee voluit mee moet kun nen leven. Iemand als wijlen Fabius ging vaak heel ver eens tè ver, met als gevolg een rechterlijk von nis maar zijn „ieuwsbrief" ver scheen prompt iedere week. Dat was een bewijs van gezondheid on zer democratie, die ook de felste kritiek mits blijvend binnen door de strafwet gestelde grenzen ver draagt. Laat men dus oppassen met inperking van de openbaarheid van klachtzaken, dat kan nogmaals rieken naar de doofpot. In ieder ge val zal het goed zijn eerst eens deugdelijk na te gaan waarom in Nederland een ombudsman goed "werk zou kunnen doen. Op die vraag is immers nog geen doorslag gevend antwoord gegeven. DE LAATSTE HOOP VERVLOGEN Het laatste sprankje hoop bij de familie van de vijf vermiste mijnwer kers in Champagnole is de bodem in geslagen. De twee beslissende borin gen naar de vermoedelijke plek waar Maurice Simonet zo goed als zeker nog vele dagen geleefd moet hebben onder een instorting, zijn mislukt. De hoop is opgegeven. Het boren is ge staakt. Een afschuwelijk drama heeft zich ongetwijfeld afgespeeld in de lange galerij naar de enige uitgang van de mijn. Daar werd Marius Thie- mard in zijn vrachtwagen verrast door de instortingen. EXPLOSIE MAAKT RUÏNE VAN MOTORJACHT Daverend was de dreun van een ontploffing op het in de jachthaven liggende motorjacht van de heer W. van der Maaden uit Wijk en Aalburg, dat het leek alsof een vliegtuig de ge luidsbarrière doorbrak. Dat bij deze ontploffing geen doden vielen, mag een wonder heten, want behalve de jachteigenaar waren diens echtgenote en vijf kinderen aan boord. Bij het jongste kind, acht maanden oud, wer den beide beentjes gebroken; de oud ste zoon brak een arm en allen kregen I brandwonden. Slechts aan de omstandigheid dat de meeste jachten door het vakantie seizoen buiten de haven waren is het te danken, dat de materiële schade aan andere vaartuigen beperkt bleef tot een enkele gesprongen ruit. De voorruit van het jacht, waarop zich de ontploffing voordeed, kwam op de wal terecht. Glassplinters en andere kleine brokstukken vlogen tot vijftig meter ver weg. De dreunende ontploffing volgde direct na het aanslaan van de motor. Er ontstond begin van brand bij de vuldop van de brandstoftank en aan de voorzijde van het jacht. Jachtha venbeheerder G. Bouman bluste het vuur met een schuimblusapparaat, dat op het jacht aanwezig was. Het motorjacht was slechts enkele maanden in het bezit van de heer v. d. Maaden. Het werd steeds ver huurd, maar gisteren wilde de eige naar eens zelf, met zijn gezin, enkele vakantiedagen op het schip doorbren gen. Aan boord gekomen vulde de heer v. d. Maaden de brandstoftank bij. Vermoed wordt, dat een lek in de brandstofleiding is ontstaan, of dat de motor door het branden van de zon warm is geworden. Het jacht, dat geheel werd ontzet en dreigde te zin ken, is provisorisch gerepareerd en door de rivierpolitie naar Heusden overgebracht voor onderzoek. Het gezin v. d. Maaden werd in het zie kenhuis te Den Bosch opgenomen; de heer v. d. Maaden kon weldra naar huis terugkeren. De toestand van de anderen is niet ernstig. INDONESIË WEERT BRITSE SCHEPEN Als protest tegen de Britse steun aan de Maleisische Federatie hebben de Indonesische zakenlieden besloten hun produkten voortaan met Neder landse in plaats van Engelse schepen naar hun buitenlandse afnemers te sturen. Bovendien hebben ze besloten voortaan geen importgoederen meer met Britse schepen te laten vervoeren. Engeland had tot dusver een mono polie op dit gebied. GEMEENTEN MOETEN INVESTERINGEN BEPERKEN De regering acht het noodzakelijk, dat de investeringen van gemeenten, die met grote financieringstekorten kampen, krachtig aan banden worden gelegd. Dit blijkt uit een vertrouwe lijk schrijven van minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) aan de Gede puteerde Staten der verschillende provincies. De financiële situatie van gemeenten, die buitengewoon veel geld te kort komen, moet snel wor den gesaneerd. Wegens de schaarste aan geld en kapitaal bestaat volgens de bewindsman het gevaar, dat som mige gemeenten in liquiditeitsmoei lijkheden raken, doordat hun vlotten de schuld te hoog oploopt. Er zijn gemeenten met een finan cieringstekort, dat de voorgeschreven normen zo zwaar overtreft, dat de door de regering gewenste verbete ring niet op korte termijn verwacht kan worden. Voor die gemeenten moeten, aldus het schrijven, de inves teringsprogramma's ten spoedigste zodanig worden beperkt, dat de bui tengewone tekorten zo snel mogelijk ongedaan worden gemaakt. Volgens de minister is elk finan cieringstekort gevolg van een beleid, dat onvoldoende is gericht op verze kering van de financiering der onder handen werken met vaste leningen. Daardoor wordt de beoogde tempori sering van de gemeentelijke investe ringen doorkruist. De regering dringt er bij de Gedeputeerde Staten op aan uiterst selectief te werk te gaan bij de goedkeuring van nieuwe kapitaal uitgaven en aan de opheffing van fi nancieringstekorten der gemeenten voortdurend aandacht te besteden. Met de thans beschikbare lening contingenten dienen volgens de brief zowel de nieuwe als de in uitvoering zijnde werken te worden bekostigd, voorzover daarvoor geen andere vaste gelden beschikbaar zijn. JURIE KENT TIEN "EDISONS" TOE. De namen van de artiesten, aan wie zaterdag 3 oktober op het Grand Gala du Disque in het Concertge bouw te Amsterdam de „Edisons" zullen worden uitgereikt, zijn thans bekend gemaakt. De jury, bestaande uit Ton van der Horst, Lex Karse- meijer, Jan Koopman, Leo Nelissen, Theo Uden Masman en Skip Voogd, heeft de trofée toegekend aan Lia De- rana, Malando, Jasperine de Jong, Rob de Nijs, Herman Broekhuizen Barbara Streisand, Quincy Jones, Co leman Hawkins, George Brassens en Ad am o. De jury maakte haar keus uit 217 ingezonden platen. Honderd handigheden voor de hengelsport. A. van Onck en C. J. van Beurden. Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. Aan het boekje "Honderd Hengeltips" hebben de Nederlandse sportvissers zoveel plezier beleefd, dat een vervolg eenvoudig niet kon uitblijven. Ook in dit nieuwe boekje komen allé hengelaars aan hun trek. Niet alleen de vakbekwame, maar ook de man "met twee linker handen". Het boekje bevat een schat aan praktische wenken voor deze sport. BUDDEMEYER chemisch reinigen. grètestraat 95 waóiwljk Wegwijs naar de winkel. Van dezelfde schrijvers en bij dezelfde uitgever zijn nog een paar boeken voor de hengelaar verschenen. Dit "Wegwijs naar de winkel" is van afvragen wat voor materiaal ze het beste kunnen aanschaffen. Het zijn heus niet alleen de beginnelin gen in deze sport die "door de bomen het bos niet meer zien". Ook voor de ervaren sportman is het moeilijk wegwijs te worden in de veelheid van artikelen en kunstmate rialen, die de markt overstromen. Dit boekje 'kan de hengelaar geld en moeilijkheden bij de aanschaf van materiaal besparen. Vlak bij huis en verderop. Het visserslatijn van de heren van Onck en van Beurden is nog niet ten einde. Bewust van 'het feit, dat steeds meer Ne derlanders in het buitenland hun vacantie doorbrengen, hebben de schrijvers zich in de Europese viswateren begeven. In het eerste deel behandelen de schrij vers de manier waarop men de "game fish (forel, vlagzalm e.d.) aan het prachtige schubbenkleed kan komen en in het tweede gedeelte wordt een schat van gegevens ge boden over het vissen in Europa ten aanzien van de daar aanwezige vissoorten. Vergun ningen en wettelijke bepalingen bestaan ook in de andere Europese landen. Vliegen die vangen. In dit boekje, dat voor de mensen be stemd is die de vliegenhengel hanteren, worden de sportvissers met dit materiaal nader in kennis gebracht. De vliegenhengel komt steeds meer binnen'het bereik van grote aantallen vissers. Er is echter nogal wat voor nodig de vliegenhengel juist te hanteren. Hierbij biedt dit boekje de nodige hulp. Maar het doet nog meer. Het vertelt de vliegvisser hoe hij zijn kunstvlieg moet presenteren, een onder deel, dat de Nederlandse hengelliteratuur tot dusverre heeft verwaarloosd. Ook wordt aangesneden hoe de hengelaar zelf zijn kunstvlieg kan "bouwen". De vier boekjes zijn voor de sportvisser onmisbaar en zij verschijnen in de serie "De hengelsport in de praktijk", bij Ad. H. C. Stok, Forum Boekerij te Den Haag. Utta Danella. Dans op de regenboog. Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandse Uitge vers Maatschappij, Den Haag. Een nieuwe fascinerende roman van de schrijfster, die reeds met haar Cultuurserie- boeken "Carrière" en "Stella Termogen" zo'n overtuigend succes oogstte bij de Ne derlandse lezers. De roman geeft de lezer een blik achter de schermen van het acteursbestaan. Het verhaal handelt over een acteur, Veit Gie- gor, die een meisje. Elizabeth, dat hij aan gereden heeft, na haar genezing trouwt. Zijn werk vervreemdt de acteur spoedig van zijn echtgenote. Hij is allesbehalve huwelijks trouw, Elisabefh 'besluit te scheiden en te huwen met een begrijpende arts. Een ern stige ziekte van haar man Veit Gregor ver hindert deze plannen en na deze ziekte groeien de opnieuw gevierde acteur en zijn echtgenote weer naar elkaar toe. Eibert H. Bunte. De uitdaging van het atoom. Al. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. In dit boek wordt de vraag gesteld 'hoe de mens zijn meest geniale uitvinding, de atoomsplitsing, zal gaan gebruiken. Zal de atoomenergie gebruikt worden voor de algehele zelfvernietiging van het mensdom of voor de zegenrijke en redding- brengende toepassing in deze wereld met zijn steeds dreigender overbevolking. Het boek confronteert de lezer met een van de nijpendste problemen van deze tijd. Terecht bevat het een citaat van Niels Bohr in de opdracht"De snelle vooruitgang van wetenschap en technuiek in onze tijd, die unieke beloften inhoudt voor de bevor dering van het menselijk welzijn en tegelij kertijd gevaarlijke bedreigingen van de universele veiligheid, stelt onze ganse be schaving voor een ware uitdaging Nevil Shute. Kruistocht der liefde. Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschappij, Den Haag. 'Ook dit is een boek in de cultuurserie van de Z.H.U. Van Nevil Shute verschenen er reeds acht romans in deze serie. Shute heet in Engeland "de prins der vertellers". Dat maakt hij ook weer waar in zijn "Kruistocht der Liefde", waarin een oudere Engelsman John Howard tij dens de oorlog een aantal Engelse kinderen vanuit Zuid-Frankrijk naar hun vaderland moet brengen. De avontuurlijke tocht, de verhouding tussen de kinderen en hun leids man zijn door Nevil Shute zo goed geschre ven, dat weer vele van zijn lezers naar deze roman zullen doen grijpen. Een scheepsbotsing op de druk bevaren Rijn bij Düsseldorf vormde vrijdagmiddag een dramatische on derbreking van een vakantiereis, die 67 Nederlanders maakten aan boord van de Ahoyeen Rotter damse plezierboot, in huur bij de stichting Varende Vakantievloot te Hilversum. De Ahoy, die na een zevendaagse trip over de Renn juist Düsseldorf had verlaten voor de thuisreis, kwam bijna midden op de rivier in botsing met de Duitse tank boot Rheintank 11. Ofschoon het regende stonden veel passagiers van de Ahoy op 't boven dek naar de bedrijvigheid op het water te kijken. Door de onverwach te schok van de aanvaring sloegen zestien mensen overboord. Een aan tal van hen kwam tussen beide ter stond van elkaar afdrijvende sche pen terecht. Onmiddellijk toege schoten hülp van in de buurt va rende schepen en motorboten waaronder die van de waterpolitie slaagde erin twaalf personen op het droge te brengen. Twee manne lijke opvarenden van de Ahoy zijn vermist. Urenlang is onder meer door kikvorsmannen van de water politie naar hen gezocht, tot zelfs vijftien kilometer stroomafwaarts. Tegen tien uur vrijdagavond is dit zoeken gestaaktde hoop nog ie mand te kunnen redden werd toen opgegeven. De twee vermisten zijn: Arie den Hollander (22) uit Gouda en N. van den Dool (20) uit Capelle aan de IJsel.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5