KAATSHEUVEL Sympathie van velen Mgr. Mutsaerts overleden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 tentoonstelling. Loon op Zand Jeugd Grand Prix: Een frisse vorm van ontspanning Pauselijke Maandintentie Van het Apostolaat van het Gebed temer «m ••-rrr-'-r - Ds. MARTIN LUTHER KING IN NEDERLAND Landbouw en Tuinbouw Pluimvee Onder auspiciën van de V.V.V. „heuvel en in samenwerking met bet natuurpark "De Efteling" en het ieentebestuur organiseert de ten toonstellingsdienst van het Provinci aal Genootschap van 18 tot en met 2? augustus a.s. in 't restaurant van "De Efteling" een tentoonstelling van schilderijen en gouaches van de 1921 te Maastricht geboren kun stenaar Pieter Defesche. Maandag- )ïonc| 17 augustus om 8 uur zal bur gmeester L. M. J. van Erp de ten toonstelling openen, waarna de heer Domien van Gent, hoofd van de ten toonstellingsdienst van het Provinci aal Genootschap, het werk bij de ge nodigden zal inleiden. Onder diens leiding is ei op donderdag 20 en dins dag 25 augustus, 's avonds van 7 tot 10 uur, ook gelegenheid tot een on gedwongen en dus gezellige gedach- tenwisseling over het geëxposeerde en over de moderne kunst in het alge- ueen. De tentoonstelling, die vrij toe gankelijk is, is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur. RKVV DESK. Na drie weken niet getraind te worden deze week de oefe- weer hervat. Daar drie weken stilstand zo kort voor het seizoen eigenlijk juist iets te veel is, zal het vaak worden om de komende weken mogelijk twee keer te trainen villen de Dessers bij de aanvang van de competitie in conditie zijn. Voor zondag a.s. wacht de eerste oefenwedstrijd in de Efteling om half drie tegen TSC I uit Oosterhout. Hierop komen we in de Echo van vrijdag nog terug. Voor het tweede wacht reeds za terdag 'n wedstrijd bij RAC 2 te Rij en, terwijl het derde eveneens op za- rdag bij Wit Zwart te Capelle zal spelen' i i nu SPORTTOTO. Deze week start de toto. De prijs verdeling is als volgt: le prijs voor 13 0.J; 2e prijs voor 12 goed; 3e prijs voor 8 goed van de wedstrijden 1 t.m. 8. Vanaf 6 september om de twee we- ky ook "goaltips" met drie prijzen le prijs voor 6 goede voorspellingen in 1 kolom2e prijs voor 5 goede in 1 kolom; 3e prijs voor 5 goede in 1 kolom. In de weken dat zowel de nor als de goaltips draaien bestaat de kans om in één week twéé dikke prijzen te winnen. Wordt in de toto ir geen enkele deelnemer alles d ingevuld, dan wordt de inzet van de eerste prijs verdeeld over de en derde prijs. Dit laatste voor de wedstrijdtips en de goaltips. Voor f 1.50 kan men ondersteu nend lid worden. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de colporteurs van RK VV Desk of bij Jan Verhiel, Peper straat la. Onze medewerkers kunnen er zorg voor dragen dat in "de kom" van Kaatsheuvel wekelijks de formu lieren worden opgehaald. Ook bij de Handbalvereniging Desk en de voet balvereniging Berkdijk kan men aan de toto deelnemen. P.V. DE LUCHTBODE. 16 augustus heeft de Postduiven vereniging De Luchtbode een vlucht gehou den vanuit St. Denis, afstand 357 km; deel name 90 duiven, gelost om 6.30 uur met NW-wind. Aankomst le duif 12-2-45 uur, laatste prijswinnende duif 12-48-18 uur. De uitslag was als volgt: K v Esch 1, 2, 12, 13; Gebrs B:ons 3, 7, 11; M Vera 4, 19; B Wartenberg 5, 8; H v d Velden 6; A C v d Velden 9; J v Seters 10, 17a; A J v Don gen 14, 16, 17, 20; H v d Linden 15; P Hovinga 18; P v d Velden 21; J Vera 22; J Vriens overduif. 'Dinsdag a.s. 18 aug. inmanden voor de vlucht vanuit 'Herenthals, tussen 7 en 8 uur. VACANTIE IS VOORBIJ. De fabrieksvacantie zit er ook weer op. Dus opnieuw met goede moed begonnen. Het weer is van dien aard geweest, dat nie mand daarover te klagen heeft gehad, 't Zal niet meevallen na deze twee weken. Enfin 'n goed begin is 't halve werk. Nu maar weer uitzien naar 't volgende jaar. BONDS-PONYCONCOURS. De Ponyclub van de rijvereniging R.V.S. alhier heeft meegedaan aan het selectiecon cours van de landelijke bond van Rijvereni- gingen van de N.C.B. De Loonse ruitertjes kwamen met de volgende cijfers ui t de landcompetitie. Voor 8-talIen categorie A een 5e prijs. In de selectie individuele dressuur, die zeer zwaar was en waaraan 41 ruiters deel namen, behaalde Joop Brabers met Corrie de 4e prijs, Ad Brabers met Tempro was in het springen categorie A de 6e. Al met al een goed resultaat voor de ponyclub. PONYKAMP Voor het rayon Loonopzand-Tilburg-Uden- hout heeft in eerstgenoemde plaats een po ny-kamp plaats, dat gevolgd wordt door een demonstratie. Op donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 augustus a.s. zullen vele jongens en meis jes de gasten zijn op de boerderijen van de families Pijnenburg, Mels en Vermeulen. Donderdag begint 't feest om 2 uur en zullen zij door 't bestuur van de plaatselijke rijvereniging worden verwelkomd. Om 7 u. heeft een trektocht per pony door 't dorp plaats. Vrijdag is om 9 uur een sterrit ge pland en 's middags een wandeltrip. Zaterdag om 9 uur een puzzlerit, 's mid dags om 2 uur een lichte cross-country en 's avonds om 9 uur een kampvuur. Het hoogtepunt ligt op de zondag, want dan is om 8 uur een H. Mis dn de open lucht en om 1.30 uur een défilé naar het feestterrein aan de Bergstraat bij de boer derij van dhr. C. van Rooij. Daar zal om 2 uur de parade door de Burgemeester wor den afgenomen en een ruiterfeest een aan vang nemen, 't Programma ziet er als volgt uit: 2 uur opening; Demonstratie achttal; prijsuitreiking door Burgemeester van Erp; demonstratie; vrijheidsdressuur; klavertje drie; aanspannen A, idem B, C; springen A; idem B, C; patrouille springen. Dit kamp is voor de jonge ruiters een mooie gelegenheid om ook eens echt va kantie te hebben. Vooral zal het een feest zijn, om de jongelui eens echt aan een rui terfeest te zien werken. Dit zal zeker suc cesvol worden, want dé organisatie in de rijvereniging is in prima handen. Voor het publiek is het lang geleden, dat een rij- concours in het dorp heeft plaats gehad. Een reden te meer om eens een kijkje te gaan nemen op zondag. De BP heeft er behoefte aan ge voeld voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar in de vakantietijd een frisse vorm van ontspanning te vinden. Een Belgische BP-employé kwam op de gedachte dit idee te verbinden aan "echte" autootjes en daarbij tegelij kertijd een opvoedend karakter aan 't evenement te geven. Onder de naam "De Weg der Jongeren" ("La Route des Jeunes") wordt de Jeugd Grand Prix al vele jaren met groot succes in België gehouden. Ook in Nederland zijn de vakantietournees in de afge lopen twee jaren buitengewoon suc cesvol geweest. Zeer veel aandacht moest en moet uiteraard worden besteed aan de be veiliging van de deelnemertjes en van de toeschouwers. Ongevalletjes, hoe gering ook, mogen beslist niet voor komen. Behendigheid en zelfbeheersing Op een groot plein in de plaats waar de Jeugd Grand Prix drie dagen lang haar "tenten" opslaat, wordt de baan in een 8-vorm gelegd door een aaneengesloten rij strobalen, 300 stuks a 50 kg. Het circuit is 100 m lang en 2 m breed. Wanneer een wa gentje een strobaal mocht raken kan deze verschuiven, maar slechts zeer weinig. Het gewicht van de baal is n.l. gebaseerd op de kracht waarmee het autootje hem zou kunn enraken. De bochtige vorm van het circuit laat geen grote snelheden toe, niet meer dan 20 km/uur. Daardoor ont staat geen snelheidsrace, maar een wedstrijd waarin behendigheid en zelfbeheersing de belangrijkste rol spelen. De baan is op veilige afstand om geven door een gesloten hekwerk van waarachter de toeschouwers de wed strijd kunnen gadeslaan. Behalve het circuit bevinden zich binnen het hek werk een terraswagen voor genodig- In het Klooster van de zusters Carmelitessen aan de Clarastraat te Den Bosch is zondagmiddag om half zes overleden, mgr W. P. A. M. Mutsaerts, emeritus-bisschop van Den Bosch. Mgr. Bekkers was 'smorgens nog bij zijn voorganger °P bezoek geweest. Mgr. Mutsaerts is 75 jaar gewor den. Hij was de twaalfde bisschop van 's-Hertogenbosch. Hij leefde reeds geruime tijd zeer terugge trokken, al verscheen hij in juni j.l. n°g in de kathedraal bij de viering V3u zDn 50-jarig priesterjubileum. Mgr. Mutsaerts was op 18 juni 1889 in Tilburg geboren als oudste ®on van het gezin F. Mutsaerts- Mutsaers. Hij deed zijn studies aan 't klein seminarie, waar hij steeds de beste 'an de klas was. Na de studie aan groot-seminarie werd hij op J juni 1914 priester gewijd. Vóór 'jn bisschopsbenoeming was Mgr. tsaers kapelaan in Best (één }aar slechts), tweede secretaris, la- er eerste secretaris van het bis- m. in die tijd was hij tevens rec- Bosch11 bejaardentehuis jn Den In 1928 werd hij bouwpastoor in geboortestad Tilburg. Op 13 P11 1931 consacreerde Mgr. Die pen de nieuwe parochiekerk. In de jaren dat Mgr. Mutsaerts pastoor was, was hij bondsadviseur van de Nederlandse R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", geestelijk adviseur van de Tilburgse afdeling van de R.K. Bond voor PTT-personeel. In 1942 werd Mgr. Mutsaerts be noemd tot bisschop-coadjutor met recht van opvolging van het bis dom Den Bosch. De bisschopswijding werd een demonstratie van aanhankelijkheid aan het kerkelijk gezag en tegen de Duitse bezetter. De bom-volle St. Janskathedraal in Den Bosch bereidde de nieuwe bisschop een ware ovatie. Op 18 maart 1943, na het over lijden van Mgr. Diepen, volgde hij deze op als bisschop van Den Bosch. Zijn optreden in de moeilijke ja ren van de oorlog en tijdens de we deropbouw na de oorlog bezorgde hem de sympathie van velen. In 1957 vroeg en kreeg hij van Rome een hulpbisschop aangewe zen, Mgr. Bekkers, die hem op 27 juni 1960 opvolgde. Mgr. Mutsaerts was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en drager van de ere-medalje van het Hongaarse Rode Kruis. den, de pits waarin twee monteurs voortdurend bezig zijn de wagentjes in optimale conditie te houden en de controletoren waarop de commenta tor/tijdwaarnemer plaats neemt. De ze beschikt over een luidsprekerin stallatie waardoor zijn commentaar voor alle toeschouwers verstaanbaar is. Tenslotte bevindt zich midden in het circuit het erepodium, waarop na afloop van de wedstrijden de. eerste, tweede en derde prijswinnaar en de winnares van de "coupe des dames" mogen plaatsnemen. Autootjes speciaal beveiligd. Er zijn acht felgekleurde autotejs beschikbaar. Het zijn nauwkeurig verkleinde modellen van Ferrari race wagens, 2,32 m lang en 1.10 m breed. De motor is een 175 cc NSU kop- klepper. Technische gegevens gewicht 200 kg, 8 pk, 4700 omw./min., automa tische transmissie,, hydraulische rem men op de achterwielen. De wagen tjes kunnen een aanzienlijke snelheid bereiken, maar zijn voor het rijden door kinderen afgesteld op een maxi mumsnelheid van 30 km/uur, een snelheid die overigens in het circuit niet kan worden bereikt.. Er is een speciale beveiliging aangebracht twee afslagcontacten op de voorbum per. Wordt een van deze contacten ingedrukt (wanneer bijv. een wagen tje een strobaal licht aanraakt) dan wordt de stroom afgesloten, waardoor de motor automatisch en onmiddellijk afslaat. Instructie vooraf. Een kind wordt, voor het in een wagentje stapt, door een speciale in structeur voorgelicht over de wagen tjes, over het circuit en over de ma nier hoe het beste te rijden. Er is een hometrainer, waarin de kinderen plaatsnemen en worden geïnstrueerd over de bediening van stuur, gas- en rempedaal. Op een groot bord is de vorm van het circuit getekend. De kinderen krijgen hier te horen hoe de enige manier is om een bocht goed door te gaan bij het ingaan van de bocht gas terugnemen en bij het uit komen weer langzaam gas hijgeven. In elke plaats duurt de Jeugd Grand Prix, steeds georganiseerd in samenwerking met de plaatselijke VVV, 3rie dagen. 700 a 1000 kinde ren kunnen per plaats deelnemen. Om 9 uur 's ochtends wordt begonnen; er is een uur pauze omstreeks het mid daguur. Op de middag van de laatste dag wordt de plaatselijke finale ge houden, waaraan 50 kinderen deelne men. De kinderen rijden - alleen in de baan - in series van 15. De win naar van elke serie plaatst zich in de finale. Voor de eerste, tweede en 3e prijswinnaar zijn er na afloop bekers en bloemen. De le prijswinnaar krijgt 'bovendien de felbegeerde "gouden" helm en een lauwerkrans. De landelijke finale. Alle plaatselijke kampioenen ko men op 29 augustus naar Apeldoorn waar de landelijke finale plaats vindt. Ook hun ouders en de burgemeester van hun stad of dorp krijgen een uit nodiging voor deze dag. Tenslotte blijkt dus aan het eind van deze finale KINDERBOEKENWEEK 1964 De Kinderboekenweek 1964 zal gehouden worden van 31 oktober tot en met 7 november a.s. De Blauwe Boekanier komt Op zaterdagmiddag 31 oktober komt de Blauwe Boekanier, een ge vreesd zeerover, per zeilschip in Am sterdam aan om de Kinderboeken week te openen. Vervolgens reist hij naar Rotter dam, Vlissingen en Den Bosch. Alle avonturen en heldendaden van de Blauwe Boekanier zijn door de kinderschrijfster Tonke Dragt opge schreven in het boek dat het Kinder boekenweekgeschenk van dit jaar gaat worden. Piratenpost. Enkele dagen vóór de Kinderboe kenweek wordt aan alle leerlingen van de lagere scholen de Piratenpost uit gedeeld. Dit is een kindefboekenblad waarin een 150-tal kinder- en jeugd boeken gerubriceerd naar leeftijd zijn opgenomen. De verdere inhoud be staat onder meer uit een brief van de Blauwe Boekanier, een tekenwed strijd en een zelf te spelen toneelstuk. TOERISTEN UIT V.S. BESTEEDDEN MEER IN ONS LAND Naar de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer (ANVV) verneemt, hebben Ame rikaanse toeristen in 1963 in Neder land 24 meer aan deviezen bin nen gebracht dan in 't jaar daarvoor. De inkomsten uit het bezoek uit de Verenigde Staten bedroegen rond f 80 miljoen, wat ongeveer 10 is van het totaal der in ons land ont vangen buitenlandse toeristendevie zen (f 760 miloen). Met uitzondering van Griekenland en Spanje lag vorig jaar in alle Eu ropese landen het stijgingspercentage van de uitgaven van Amerikaanse be zoekers lager dan in ons land. Het gemiddelde percentage voor geheel Europa en het Middellandse Zeege bied bedroeg zelfs minder dan de helft van dat voor ons land (11 i%). Als oorzaak van deze sterke toe name van het dollartoerisme ziet de ANVV vooral haar in 1963 aanzien lijk versterkte wervingsactie in Ame rika. De ANVV heeft toen, dank zij het verhoogde subsidie van het Mi nisterie van Economische Zaken, een public relations- en advertentie-actie ten bedrage van meer dan f 1 mil joen in de Verenigde Staten kunnen voeren. Bovendien heeft zij een be langrijk aandeel gehad in het tot stand komen van de aan Nederland gewijde programma's in de „Today- Show" van het Amerikaanse televisie station N.B.C. LEVEND SCHAAKSPEL Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de schaakclub Heeren veen is op het sportpark daar een groot openluchtschaakspel in histori sche kledij gehouden tussen de inter nationale grootmeesters Jan Hein Donner, kampioen van Nederland en graaf O'Kelly de Galway (België). Na 24 zetten bood Donner remise aan, welk voorstel door O'Kelly werd aanvaard. Van te voren hadden alle deelnemers, geëscorteerd door afge vaardigden van de plaatselijke vereni gingen en de Heerenveense jeugd drumband, een tocht door Heeren veen gemaakt. OLYMPISCHE SCHUTTER De Mexicaanse politie speurt mo menteel koortsachtig naar oud- Olympisch kampioen Generaal Ma- riles Cortez. Deze kreeg na een aan rijding een heftige woordenwisse ling met de andere bestuurder en maakte aan deze strijd met woorden op een zelfs in Mexico niet toege stane wijze een einde; hij trok zijn pistool en vuurde op zijn „gespreks partner". De generaal was nog wel zo correct zijn slachtoffer naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis te vervoe ren. Daarna nam hij echter schie lijk de benen. Humberto Mariles Cortez was de meest prominente ruiter tijdens de Olympische Spelen van 1948 te Lon den. Hij legde niet alleen in de in dividuele wedstrijd beslag op de gouden medaille, maar maakte te vens deel uit van de Mexicaanse ploeg, die als eerste eindigde in de landenwedstrijd. Bovendien behaal de hij met de militaire ploeg een bronzen medaille. wie zich nationaal kampioen Jeugd Grand Prix 1964 zal mogen noemen en wie als beste deelneemstertje lan delijk winnares is geworden van de "coupe des dames". EUROPAZEGELS 1964. Van 14 september tot en met 10 oktober 1964 zullen op alle postin- richtingen in Nederland de Europaze gels 1964 verkrijgbaar zijn. Zij wor den door de PTT uitgegeven in de waarden van 15 en 20 cent, zonder bijslag. Als voorstelling voor de Eu ropazegels 1964 is door de postad ministratie van de 22 landen die thans zijn aangesloten bij de CEPT (Con férence Européenne des Administra tions des Postes et des Télécommu- nications) het ontwerp gekozen van de Fransman George Bétemps. De afbeelding toont een bloem, waarvan het hart wordt gevormd door het symboölteken CEPT met daarom heen 22 blaadjes. Deze blaadjes stel len het aantal landen voor dat bij de CEPT zijn aangesloten. De kleuren van de zegels zijn 15 cent: groen ;20 cent; bruin. Zij worden in rasterdiepdruk ver vaardigd door de N.V. Joh. Enschedé Zonen, Grafische Inrichting te Haarlem. De overige gegevens zijn: zegel grootte: 25 x 36 mm; beeldgrootte: 22 x 33 mm; vellen van: 10 x 10 is 100 zegels; papier: zonder water merk; gomming; normaal; tanding 12% 14. De zegels blijven voor frankering geldig tot en met 31 december 1965. VEROLME ACHTER IJZEREN GORDIJN De scheepsbouwer C. Verolme is vertrokken voor een reis, die hem acht dagen achter het "IJzeren Gor dijn" zal brengen. De reis voert eerst naar Moskou, waar hij zes dagen hoopt te vertoeven. Daarna zal de heer Verolme twee dagen in Lenin grad zijn. Na het bezoek aan Rusland zal hij nog enige dagen in Helsinki en Stockholm besprekingen voeren. Op 28 augustus hoopt de heer Verolme weer thuis te zijn. „Tijdens mijn bezoeken hoop ik de belangrijkste figuren van de door mij te bezoeken landen te spreken", al dus verklaarde de heer Verolme. De laatste tien jaar is het aantal personen-auto's vervijfvoudigd: in 1953 nog geen 200.000; in mei 1964 werd de miljoen gepasseerd. In practisch ieder huisgezin staan een of meer radio's; ongeveer de helft der gezinnen heeft televisie. Per hoofd van de bevolking werden in 1962 meer dan 60 pakjes sigaretten gerookt, meer dan 12 dozen siga ren a 10 stuks en 16 pakjes tabac. Wij hebben het goed. Dank zij de sociale voorzieningen is iedereen minstens een bestaans-minimum gegarandeerd; werkloosheid bestaat practisch niet meer. Nederland is een welvaartsstaat Maar welvaart is nog geen wel zijn. Dat is juist de tragiek geweest van b.v. Marlyn Monroe. Het ont brak deze actrice die in het sterren- geflonker van Holly woods schijn wereld het „symbool van de sex" vertegenwoordigde niet aan mate rieel bezit. Evenmin ontbrak het haar aan publieke belangstelling en verering, noch twijfelden des kundigen aan haar acteertalent. De wereld scheen voor haar open te staan, zonder haar echter te willen begrijpen. Zij kreeg innerlijk steeds grotere conflicten te verwerken met haar „prettige werold" naargelang z;ij steeds meer realiseerde, dat haar vrienden geen echte vrienden wa ren, dat met geld en roem te koop is. Zij verbleef korte tijd in een herstellingsoord na een inzinking. Zij was bij tijden onhandelbaar en gedeprimeerd. Zij verscheen niet bij opnamen voor de laatste film die met haar zou worden gemaakt en lokte daarmee het ontslag uit, dat haar nog meer deprimeerde. Totdat zij tenslotte zelfmoord pleeg de. Een week voor haar dood zei ze lijk kaviaar, fijn om het te hebben, in een vraaggesprek: „Roem is ge- maar niet als je het iedere maal tijd krijgt", Werkelijke welvaart is geen ga rantie voor welzijn. Bij een ver antwoord gebruik van de welvaart echter zijn nu nieuwe idealen mo gelijk waarvoor het verleden nog geen perspectief bood. Niet alle zorg en energie is nodig voor het gewone levensonderhoud. In hef leven van de mens is nu vrije tijd en ruimte gekomen voor andere dingen: om zich te ontwikkelen en te ontplooien of om gewoon te ge nieten en anderen mee te laten ge nieten, om meer zichzelf te zijn. En naarmate de mens meer zichzelf wordt, meer bewust over zichzelf kan beschikken, vanuit innerlijke rijkdom handelen in die mate, groeit ook hij in vrijheid. En groeit zijn vermogen om lief te hebben. De echte vrijheid bestaat immers in het vrij zijn voor de anderen en de Ander. Zo moeten het bewust zijn en de verantwoordelijkheid groeien om ook de vergeten groe pen in de nationale welvaart te la ten delen. Dit is christendom in de volle zin van het woord. De 41-jarige P. v. d. Burg uit Delft, inspecteur van de Rijkslucht vaart, is zondagmiddag om 't leven gekomen. Hij stortte met zijn zweef vliegtuig boven Koedijk-Zuid, nabij St. Pancras, neer. Een vakantietoeht van 'n groep kinderen is zondag in een tragische ramp veranderd, doordat hun auto bus op een bergweg verongelukte. Het aantal doden steeg vanmorgen tot 17. De artsen in het ziekenhuis van Bourg St. Maurice vechten voor de levens van 30 gewonde kinderen, allen tussen de 10 en 15 jaar oud. In de Franse Alpen zijn, sinds het huidige klim-seizoen is begon nen, 55 personen om het leven ge komen en 26 gewond. Het grootste aantal ongevallen heeft zich voor gedaan in de omgeving van de Mont Blanc. De suiker is van vandaag af 3 cent per kg. duurder. te&li. De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King, de man met een wereldreputatie als vechter voor gelijke rechten in de rassen- strijd, is twee dagen in ons land ge weest, t.g.v. het vijfde Europese Baptistencongres in het RAI-ge- bouw te Amsterdam. Bij zijn aan komst op Schiphol, zaterdagoch tend per KLM-DC-8 uit New York zei ds. King, de kruisvaarder zon der geweld o.m.: „Ik ben ervan overtuigd, dat de methode van ge weldloosheid op den duur alle bar rières zal doorbreken en de 20 milj. Amerikaanse negers die plaats zal geven waarop zij als mens recht hebben." Ds. King stelde met nadruk vast, dat de incidenten, die zich in som mige streken van de Verenigde Sta ten afspelen beslist niet represen tatief zijn voor de meerderheid van de negers. „Het grootste deel blijft de geweldloosheid prefereren" zei hij. „Wij negers in de Verenigde Staten hebben een lange en moei lijke weg afgelegd in de strijd voor de vrijheid, maar we zijn nu op de goede weg", aldus ds. King. Naar zijn mening zouden over 2 jaar in vrijwel alle Amerikaanse steden gelijke rechten gelden voor negers en blanken. Op het platte land zou deze evolutie iets langer duren. Over de kandidatuur voor het presidentschap van senator Goldwater zei de negerpredikant: „Als hij president' zou wörden, zou dit een trachische stap terug bete kenen. Niet alleen voor Amerika, maar voor de gehele wereld. Zondagmorgen hield ds. King de predicatie in 'n massale kerkdienst in de zuidhal van de RAI, waar bij na 5000 gelovigen ademloos luister de toen ds. King met geladen stem sprak over de positie van de Kerk in de wereld. Hij maakte de kerk het verwijt te weinig antwoord te geven op het kloppen op de deur van miljoenen, die leven in de duisternis van de nacht en die voe len dat de kerk het licht kan zijn. KALKTOESTAND VAN DE GROND VERDIENT AANDACHT Uit het grondonderzoek is duide lijk gebleken, dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toestand wordt verergerd doordat er jaarlijks grote hoeveelhe den kalk verloren gaan, enerzijds door opneming door het gewas, an derzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van on ze gronden is heden ten dage nog gro ter geworden, doordat verschillende meststoffen minder kalk aanvoeren of zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengmest- stof wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoe- stand kan men gebruik maken van de eigenlijke kalkmeststoffen, in de eer ste plaats om grotere kalktekorten op te heffen. Door regelmatig gebruik te maken van thomasmeel wordt de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook chilisalpeter en kalksalpeter reageren positief op de kalktoestand. Een goede kalktoestand is het fun dament voor een hoge plantenproduk- tie. Een verwaarlozing van de kalk- voorziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrijfsresultaten. GEEN RABARBER! Geef vooral geen rabarberbladen aan vastzittende kippen en zeker niet aan kuikens. Ze werken hoogst laxe rend en daarom zijn ze zeer gevaar lijk voor vastzittende kuikens en ook voor volwassen hoenders. Loslopen de dieren laten ze ongemoeid, doch in opgesloten toestand, als ze gebrek aan ander groen hebben, verorberen ze ze wel. Kuikens kunnen er zelfs aan dood gaan, als ze die lang achter me kaar krijgen, want door aanhoudende diarrhee verzwakt het lichaam zeer.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 3