w wAAlwnkse en lAncstRAAtse couraiu de roep om eenheid Gemeenteraad Sprang-Capelle Crediet zwembad door goedgekeurd G.S. Jongen lag op rails gebonden - beide voeten afgereden - Nederlandse regering neemt niet voldoende maatregelen tegen inflatie SS* s^r?TL» ONTVOERDE KLEUTERS TERUGGEVONDEN Samenwerking onder de zelfstandigen is noodzakelijk! Tilburg Ogen vragen brillen van STASSAR Gevaar Verscheidenheid Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Verkleurd Raad van Zelfstandigen VADER VAN ACHT KINDEREN OMGEKOMEN Jubilea bij N.V. Chroom- lederfabriek „Holland" BRABANTSE PROEFTUIN KOMT PASSENAKKOORD GETEKEND MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 76 De tcho van het Zuióen ^|^m*Michynt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.29 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) fiOB p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) i J.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotaatraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO In de troonrede werd met een enkele zin gewag gemaakt van de „jannen van de regering met het midden- en kleinbedrijf. Het ging «er om de zaak van de individuele voorlichting aan bedrijven, waarbij y rijk een deel van de daarvoor temaken kosten voor zijn rekening schijnt te willen nemen. 'fij gaan dus langzaam de kant op van het aanvaarden van subsi die voor zelfstandigen. Die worden, althans voor zover het kleine za kenmensen bereft, langzamerhand l„t de armlastigen gerekend. De overheid is bezig de lasten voor de- !e groep zo hoog op te schroeven dat een groot deel van de kleine zelfstandigen gedoemd zal zijn te verdwijnen. Dit verdwijnen zal bewust wor den nagestreefd, omdat men van Fning is dat er teveel zaken zijn. Het administreren van al deze mi niatuur-ondernemingen wordt bij sociale verzekeringen, bij de belas tingen en tal van andere organisa ties lastig gevonden. De werkne mers-organisaties hebben geen be zwaar tegen versterking van hun gelederen en tenslotte zullen de industriëlen niets liever zien dan dat het leger werknemers met deze krachten wordt versterkt. Achter deze snelle economische ontwikkeling schuilt een groot ge vaar voor de toekomstige structuur van onze samenleving. Het gaat kier om niet meer en niet minder ian de positie van elke zelfstandi ge in Nederland. Willen wij immers in onze maatschappij een groep mensen herbergen, die zelf hun be staan opbouwen met alle risico's daaraan verbonden, dan is het dui delijk dat aan de voet van die groep een brede zoom van kleine zelf standigen moet leven. Dat zijn de pioniers, die proberen de midden groep te bereiken. Laten wij de bestaansmogelijk heden voor die ploeterende over gangsgroep opdrogen, dan zullen ook de middenbedrijven geen fris bloed meer aan hun gelederen zin toe vloeien. Dat is een hoogst ernstige zaak voor ons land, want in al die ploeteraars zit een ongelooflijk stuk energie en werkkracht verborgen, dat onzichtbaar onze economie ten goede komt. Ook onder de niet-zakenmensen linden wij vele zelfstandigen, die evenzeer getroffen worden door de discriminerende houding van de overheid ten aanzien van deze groep. Tot die andere zelfstandigen behoren makelaars, commissionairs, agenten, eigenaars van boekhoud- tareaus accountants, doktoren, tandtechnici, tandartsen en advoca ten, Wij tellen onder hen eigenaars van reclamebureaus, free-lance journalisten, public relationsex- perts, belastingconsulenten en ar chitecten. Ook moeten wij denken aan notarissen, zelfstandig werken de ingenieurs, dierenartsen enz. Een op een carnavalsstoet lijken de optocht is aan ons geestesoog voorbij gegaan. Er is een grote ma te van verschil in ontwikkeling en Presentatie bij al deze beroepsbe oefenaars en ondernemers. Hun be langen liggen in menig opzicht ver uiteen en dit heeft ook tot gevolg gehad, dat zij zich op geheel ver schillende wijze hebben georgani seerd, voor zover daarvan sprake is, De individualistische inslag van HowhtoMt H - Telefoon 26882 deze mensen leidt er dikwijls toe, dat men wars is van enige vorm van samenwerking. De eigen boon tjes worden gedopt en daarmee achten zij de kous af. Voor zover er de gedachten over de vorm van de organisatiezin aanwezig is, wijken de gedachten over de vorm van de organisatie weer zover van elkaar af, dat er een mengelmoes van bon den en verenigingen uit is voortge sproten. Zo kennen wij in Neder land vier middenstandsbonden, die samen vechten over het organisa tie-gevoelige deel van de midden- en kleinondernemers. Ongelukkigerwijs is in dit ver band de naam middenstander in tussen ook nog verkleurd. Vele on dernemers in midden- en kleinbe drijf voelen zich te groot geworden voor de naam middenstander. An deren zijn voor dit predikaat eigen lijk te klein. In de derde plaats voelen thans vele werknemers zich middenstanders. In Nederland wordt het econo misch besef dikwijls vertroebeld door sociale afstand, status-gedach- ten, standsbesef en vele andere bij gedachten, hetgeen menigmaal een voordeel betekent. Nu echter over de gehele linie de zelfstandigheid in gevaar wordt gebracht, wordt het tijd elk vooroordeel of andere bijgedachte tegen een samengaan te laten varen. Dwars door bijzaken dienen alle betrokkenen het oog gericht te houden op het behoud van hun zelfstandigheid en daarop hun handelen af 'te stemmen. In feite betekent dit dat men or- ganisatie-minded dient te worden. Alle beschikbare krachten dienen te worden gebundeld om een ver der aantasten van de met name on af hankelij k f inancieel-economische positie te voorkomen. Misschien de oplossing worden gezocht in de vorming van een raad van zelfstandigen, die alle haar ter beschikking staande middelen ijl de jstrijd werpt ter verdediging) van haar belangen. Die belangen zijn duidelijk. Zij cirkelen rond het aanvaarden van persoonlijke ver antwoordelijkheid, het nemen van initiatief en het onafhankelijk blij ven in het vormen en uitdragen van eigen mening. Ziende rondom ons kunnen wij dagelijks waarnemen welk ieen betekenis er van de opgesomde waarden uitgaat voor het behoud van ons bestaand maatschappelijk bestel en het handhaven van het geen wij onder democratie pregen te verstaan. Al is de regering bewust of on bewust bezig de volkskracht, die uitgaat van een zelfstandig bestaan te ondermijnen, wij behoeven daar geen genoegen mee te nemen. Wel dienen wij te beseffen dat het vijf minuten voor twaalf is. Vos wilde weten of hierdoor mis schien wijziging in de situate was gekomen. De voorzitter kon de vragensteller en de overige raads leden op dit punt geruststellen door een situatieschets te tonen. Ook een volgend raadsbesluit had betrekking op deze omgeving. Het bestuur van de vereniging „Het Groene Kruis voor Sprang-Capelle" wil achter het wijkgebouw een ga rage bouwen. De situatie van de grond die beschikbaar is, is echter niet zo gelukkig en daarom heeft de gemeenteraad ingestemd met de ruil van een strook grond van 22 vierkante meter MINIMUM SALARIS De gemeenteraad van Sprang- Capelle besloot verder het gemeen- ,tepe,rsonedl een i uitkering ineens van 3,5% van het salaris te geven overeenkomstig de regeling van de Minister van Binnenlandse Zaken. Het minimum-loon van gemeen te-ambtenaren van 24 jaar of ou der werd gebracht op 408 gulden per maand (exclusief de huurcom- pensatie). Dit ook in verband met de rijksregeling. Op een vraag terzake van de heer Kuysten bevestigde de voorzitter, dat hier slechts sprake is van een iVWWWVWVWWWVWWVA Burgemeester M. van Prooijen had donderdagavond tijdens de raadsvergadering goed nieuws voor Sprang-Capelle: van het rijk kwam de rijksgoedkeuring voor de bouw van de brandweergarage en van Gedeputeerde Staten de goedkeu ring voor het krediet, dat door de raad eerder was gevoteerd voor de aanleg van het zwembad. Dit deel de burgemeester Van Prooijen mee aan zijn raadsleden. Ander nieuws was de mededeling dat de heer J. Smits, zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad i.p.v. de heer Ros die onlangs bedankte, niet zal aan nemen. Nu is benoemd verklaard de heer G. v. d. Dool. De raad van Sprang-Capelle hield zich donderdagavond met een om vangrijke agenda bezig, maar deze werd vlot afgewerkt. De verkiezing van de leden van de in de volksmond geheten „wo ningcommissie" leverde slechts een moeilijkheid op: die van het pers pectief van het einde van de wo ningnood. Vóór de stemming vroeg de heer Winkelman of de toene mende bouw van woningen in Sprang-Capelle het voortbestaan van de commissie niet overbodig maakte. De voorzitter was van me ning, dat er inderdaad wat meer ruimte kwam. Hij meende, dat van een totale opheffing de woningnood nog geen sprake was. Juist nu er woningen beschikbaar komen heeft het college van B. en W. behoefte aan het zo waardevol advies van de woningcommissie. Opnieuw kwam de leniging van de woningnood ter sprake, toen de herkozen voorzitter van de com missie, de heer De Raat, na die herverkiezing, de hoop uitsprak, dat „dit het laatste jaar zou zijn". Daarmee kennelijk doelend op een overbodig worden van de commis sie. In de commissie van advies krachtens artikel 8 der Woonruim- tewet 1947 werden behalve de hr. De Raat ook de overige leden her kozen. Mevrouw S. G. Quirijns-Janson, Mevrouw E. Winkelman-Mulder, de heren J. P. de Vos. KREDIETSGARANTIE DORPSHUIS Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de raad het voorstel van B. en W. om ten behoeve van de bouw van het dorpshuis een lening van 100.000 gulden de garanderen. Deze lening zal straks nodig zijn, omdat tussen de eerste raming in april 1960 en thans nu de rijksgoed keuring binnen is en de aanbeste- kosten enorm zijn gestegen, ding heeft plaatsgevonden de bouw kosten enorm zijn gestegen. Ten behoeve van het dorpshuis en het zwembad zal een parkeer terrein worden aangelegd ten zui den van het geprojecteerde dorps huis. Deze parkeerruimte zal plaats bieden aan 60 auto's en 500 rijwie len. De raad besloot 't crediet hier voor - 69000 gulden - te voteren. Van de parkeerplaats kunnen ook de kerkgangers van de gerefor meerde gemeente gebruik maken. Hiermede wordt een oude belofte ingelost. Burgemeester van Prooij en wees erop, dat hiermede ook 'n algemeen belang gediend is: im mers door het parkeren van auto's in de Heistraat (vaak aan weers zijden van de straat) wordt het ver keer zeer gehinderd. De burgemeester deed een beroep op de kerkgangers toch bij voor keur aan één zijde van de weg te parkeren. Met de heer Maijers was hier in de buurt grond geruild. De heer de formaliteit: alle betrokken gemeen teambtenaren verdienen meer dan dit minimum. De raad stelde een nieuwe veror dening voor Verplaatsingskosten vast. De heer Romers uit Maassluis werd tot technisch-ambtenaar be noemd. Dit betekent, dat Sprang- Capelle hiermede een tweede tech nisch-ambtenaar krijgt. Dit in verband met het toene mend aantal uit te voeren projec ten, zoals burgemeester van Prooij en vertelde. Aan de heer P. J. v. d. Schans werd in verband met de opheffing van de Labbegatse haven eervol ontslag verleend als havenmeester. Aan een aantal particuliere „eigen-bouwers" werd een hypo theekgarantie verleend. Het uitbreidingsplan „Vrijhoeve" dreigt te stagneren nu binnen de vereiste termijn geen overeenstem ming kan worden bereikt met de grondeigenaren, die bezittingen hebben tussen de Loonsestraat en het Trampad. Om nu niet in moei lijkheden te komen moet, aldus de voorzitter, de raad formeel tot ont eigening besluiten. Dit betekent inderdaad, zo be antwoordde de voorzitter een vraag van de heer Genuit, dat nog steeds getracht wordt de transacties in der minnen te regelen. De heren L. Timmermans en M. voor de Poorte hadden grond van de gemeente in pacht. Deze grond is gesitueerd waar de begraafplaats moet komen. Binnen afzienbare tijd zal deze nl. uitgebreid worden. De pachtovereenkomsten werden daar om opgezegd. Een aantal andere pachtovereen komsten (14 in het oorspronkelijke advies, 3 in een aanvullend voor stel) werden opnieuw gesloten, resp. voor het eerst afgesloten. De raad kocht verder nog een aantal gronden, o.m. van de heer F. J. van Zuilichem. Tenslotte wer den nog een vijftal begrotingswij zigingen goedgekeurd. In het Zuid-Engelse graafschap Dorset is woensdag een afschuwe lijke vorm van mishandeling aan het licht gekomen. Lij nwerkers van de Britse spoorwegen vonden 'smor- gens de reeds twee dagen vermiste 17-jarige Stephan Hargreaves op ongeveer honderd meter afstand van de spoorlijn liggen; hij was met koorden stevig aan armen en be nen gebonden en hij had een prop in de mond. Zijn beide voeten wa ren door een trein afgereden; men vond deze enkele ogenblikken la ter op de rails. Gebleken is, dat onbekenden de jongeman met zijn voeten op een van de twee spoor staven hadden vastgebonden. Hij kreeg pas iets van zijn bewe gingsvrijheid terug, toen zijn voe ten door een passerende trein wa ren afgereden. Hij had zich daar op met ontzaglijke inspanning een honderd meter van de spoorlijn af over de grond voortgeschoven en ging om hulp roepen. Dat de jon gen niet doodbloedde, is te danken aan het feit, dat de wielen van de trein door de wrijving over de rails verhit, de wonden onmiddellijk hebben dichtgeschroeid. De ma-/ chinist van de trein had niets ge merkt. Toen hij aangetroffen werd, kon d e jongen alleen zeggen: „Ze heb ben me vastgebonden." Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis van Blanford gebracht. Na verzorging kon hij door de politie verhoord worden. Over zijn verdere mede delingen zwijgt men. Stephan Hargreaves, wiens va der arts is, was leerling van een dure kostschool te Bryanston. Hij was al twee dagen niet meer ge zien op school maar men had zich daar niet ongerust over hem ge maakt. Honderden leerlingen van het internaat zijn in verband met deze zaak verhoord. De 39-jarige Tilburgse textielar beider, W. Lanslots, vader van 8 kinderen, is woensdagavond om het leven gekomen. Hij was met zijn bromfiets in een brede en diepe sleuf gestort, die in een zandweg in 't uitbreidingsplan Heikant voor de aanleg van de aardgasleiding naar Tilburg wordt gegraven. Een automobilist, die (waarschijnlijk enkele uren later deze zandweg door de 1,15 meter diepe en 1,40 meter brede gleuf versperd zag, ontdekte het slachtoffer in het licht van zijn wagen. Robert Marjolin, vice-voorzitter van de EEG-commissie, heeft j.l. woensdag in een overzicht over de inflatiebestrijding in het Europese parlement een onvoldoende toege kend aan Nederland. „In Neder land zijn geen belangrijke vorde ringen gemaakt bij het herstel van het interne evenwicht" zo zei hij. Marjolin verklaarde dat de proble men die in Nederland nog moeten worden opgelost bijzonder moeilijk zijn. De stijging der lonen is zeer belangrijk geweest en zal in 1964 zeker zeventien procent bedragen, de prijzen zijn aanmerkelijk ge stegen, de lopende rekeningen van de betalingsbalans is aanmerkelijk slechter geworden en in tegenstel ling tot de verwachtingen is de spanning op de erbeidsmarkt zeer groot gebleven. Marjolin was van mening dat de Nederlandse begrotingspolitiek on miskenbaar te soepel is geweest. Het leed voor hem geen twijfel, dat de beslissingen die in de eerstko mende maanden worden genomen op het gebied van de begroting, de belastingen en vooral de lonen van doorslaggevend belang zullen zijn voor het herstel. Een aanmerkelijke toeneming van de bedrijfsinvesteringen, die ge paard gaan met een belangrijke stijging van het verbruik, zou ook al zouden eventuele loonstijgingen duidelijk geringer zijn dan dit jaar, het tekort op de betalingsbalans op een hoog peil houden en nieuwe prijsstijgingen doen ontstaan. Nederland is een van de landen, aldus Marjolin, waar de aanbeve lingen van de Europese minister raad .op .bijzonder strikte wijze zal moeten worden toegepast. Meer in het algemeen sprekende, waarschuwde Marjoiin de regerin gen tegen fiscale verlichtingen, die, op zich zelf billik zijn, maar in strijd met het streven naar stabi liteit, dat thans boven al het andere moet gaan. - ook al sloot bij belas tingverlagingen onder bepaalde omstandigheden niet uit. Wat de andere EEG landen be treft, verklaarde hij, dat de situ atie in Duitsland bevredigend blijft, dat in Frankrijk een duidelijke ver betering is ingetreden, in Luxem burg prijzen en productiekosten nog te snel stijgen en in België ook nog sterkere spanningen zijn dan in het verleden. In Italië wordt de toestand zeer gecompliceerd. De algemene aanbeveling, die de EEG-ministerraad idit jaar hejefit uitgevaardigd ter bestrijding der inflatie, zijn slechts gedeeltelijk nageleefd, zo betoogde Marjolin voorts. De gevoerde begrotingspo litiek met name, die het voornaam ste middel tot afremming van de totale vraag moet zijn, is niet ge heel in overeenstemming geweest met de Europese richtlijnen. In vrijwel alle landen zullen de over heidsuitgaven in 1964 de door Brussel toelaatbaar geachte limiet van vijf procent overschrijden. Het gevaar dat de concurentie- positie van de gemeenschap loopt is echter niet volledig geweken en het gevaar dat de economische groei op lange termijn zal worden afgeremd door de buitenlandse be talingspositie evenmin. Een aanzienlijke verlaging van de stijging der productiekosten blijft dringend nodig, aldus het verslag van de vice-voorzitter der EEG-commissie. In intieme kring zijn vrijdag in het Lido te Waalwijk acht zilveren jbilarissen gehuldigd van de chroomlederfabriek „Holland" n.v. Dit bedrijf bestaat thans vijfen twintig jaar, maar de directie heeft besloten dit jubileum niet te vieren. Wél zijn de volgende werk nemers, die van de oprichting af deel uitmaken van het personeel in de bloemetjes gezet: M. Verdijk, A. v. Ballekom, Th. v. d. Meijdenberg, D. Kuisten, L. van Riel en P. van den Hoven uit Waal wijk; S. Beerens uit Kaatsheuvel en J. Brouwers uit Sprang-Capelle. De drie ontvoerde Franse school kinderen zijn eindelijk gevonden, na sinds maandagmiddag spoorloos te zijn geweest. Men vond de kin deren spelende langs de weg nabij Carbon Blanc, een dorp aan de weg tussen Limoges en Bordeaux, op ongeveer 20 kilometer en noord oosten van laatstgenoemde stad. De kinderen Christine (6) en Pa trick (5) Guillon en hun school vriendje Noël Biet (5), werden ge vonden door een vrouw, Jeanne La- lève, die op weg was naar een wijn- Het stichtingsbestuur „Proeftuin Noord-Brabant" is er in geslaagd te Breda een terrein van 4ha. aan te kopen. Twee jaar geleden werd door de Tuinbouwbond van de NCB het initiatief genomen, in samenwer king !met Provinciale Vereniging van Veilingen in Noord-Brabant. „De proeftuin zal een weerspie geling moeten zijn van de Brabant se tuinbouw". Veel aandacht zal in de toekomst ook worden geschon ken aan de glascultures, klein fruit en de vollegrondsteelten. Bij de realisering van de plan nen met betrekking tot de proef tuin Noord-Brabant werd ook veel medewerking ondervonden van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen, dat onder meer een be drag beschikbaar stelde voor een gereduceerde rente. Het rijk draagt bij in een exploitatietekort en er bestaat goede hoop, dat ook finan ciële medewerking wordt verkre gen van het provinciaal bestuur en het Bredase gemeentebestuur. Het 4 ha groot terrein zal nog dit jaar in gebruik kunnen worden geno men. Het stichtingsbestuur houdt zich thans nog bezig met de totale op zet van de in te richten proeftuin die voor de tuinbouw in geheel Noord-Brabant uniek mag worden genoemd. Aandacht vragen ook het aanstellen van een bedrijfsleiding en het aantrekken van deskundig personeel. Wat de totale investe ringskosten zullen bedragen, is op het ogenblik nog niet bekend. Tot directeur van de proeftuin Noord- Brabant werd benoemd ir. J. G. Haker, adjunct-rij kstuinbouwcon- sulent te Vught. gaard, waar ze werkt. Zij zag drie kinderen met kiezelstenen spelen bij een boom langs de kant van de weg Omdat ze het vreemd vond dat daar al zo vroeg kinderen speelden, in formeerde ze naar him naam. Toen bleek dat zij het vermiste drietal waren. De vrouw nam de kinderen mee naar een boerderij in de omgeving en waarschuwde de politie. Deze bracht de kinderen naar het politie bureau van Carbon Blanc. Toen na onderzoek de identiteit van de kin deren vaststond, werd onmiddellijk de politie in Poitiers gewaarschuwd, die de ouders inlichtte. Mevrouw Guillon en mevrouw Biet, de twee moeders, vertrokken onmiddellijk per auto naar Bordeaux, waar de kinderen in de loop van de morgen naar toe waren gebracht. De kinderen vertelden dat een man en een vrouw, waarvan zij nauwelijks een signalement wisten te geven, hen in een blauwe perso nenwagen uit hun woonplaats Mar- nay hadden meegenomen en tot nu toe hadden vastgehouden. Buiten 't tweetal hebben zij in de afgelopen dagen niemand gezien. De kinderen zeiden dat er goed voor hen was ge zorgd. Zij kregen goed te eten en hebben sedert maandag in huizen vertoefd en in bedden geslapen. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft meer dan hon derdduizend man politie en gendar merie gemobiliseerd om de ontvoer ders op te sporen. Op alle wegen wordt gecontroleerd. BUDDEMEYER chemisch réiiiigeii grotestraat 3Ü waalwijk West-Duitsland en Oost-Duits- land hebben donderdag j.l. de over eenkomst ondertekend die Het ver zoek van Westduitsers aan familie leden in Ooost-Berlijn regelt. De bezoekperiodeïi zijn vastgesteüd voor 30 oktober tot 12 november, en de Kerst-, Paas- en Pinkstertij d. Vanaf 1 oktober mogen speciale bezoeken aan het oostelijk stads deel worden gebracht ingeval van ziekte, huwelijk, geboorte of over lijden van familieleden.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1