Burgemeester L. van Erp opende internationaal Folkloristisch festival play t ex DE N o DE ECHO VAN HET ZUID! DE SPIN TRETCH BRA Tien dagen gratis dragen! 3-e maaite. In wit en zwart. A,B en C cup19,5 de Stretch Bra die past! Lekkei ech Het laatste nieuws M. i. Vesters Schoenfabrieken N.V. OM DAAR TE WERKEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 Lesrooster R.K. Gymnastiekver. O.W.S. Verstelbare Stretch bandjes: hoge bustel heerlijk comfortabel, bandjes krullen r Wonderlastic van Lycra: blijvend elastisch zonder rubber Laag uitgesneden Wonderlastic rug: kruipt nooit op Gekruiste Wonderlastic V-panden: ideale separatie Wereldberoemde Playtex pasvorm advertentie-pagina verse poeleieren Paardevlees betf Zaterdagmiddag werden de deelne mende gezelschappen uit diverse lan den aan het Internationaal Folkloris tisch Festival, dat dit weekend in het Natuurpark "De Efteling" plaats vond, door het gemeentebestuur offi cieel begroet. Deze plechtigheid had plaats in het voormalig parochiehuis te Loon op Zand, dat kortgeleden als Cultureel Centrum tot een fraai ge meenschapshuis is omgetoverd. Bij deze begroeting waren o.a. aanwezig voorzitter en leden van het hoofdbe stuur der Federatie van Folkloristi sche groepen in Nederland, gemeen teraad, het 'bestuur van Loonopzand's Belang, bestuur van het natuurpark De Efteling en de heer J. Bruens, di recteur der V.V.V. te 's-Bosch. Tevo ren hadden de deelnemende groepen, voorafgegaan door de Kon. Erk. Har- monia Concordia, zich in hun exoti sche en kleurrijke kledij voorgesteld aan de bevolking van Loonopzand, en een rondgang door de voornaamste straten gemaakt. Burgemeester L. M. J. van Erp zei in zijn begroetingsrede het volgende "U zult ongetwijfeld kunnen begrijpen, dat ik, sprekende tot zulk een internationaal getint gezelschap, er behoefte aan heb om alvorens mijn gemeente aan U voor te stel len, een ogenblik stil te staan bij eigen land en volk, gezien in het beeld van deze tijd, van een dynamische steeds meer open wor dende wereld. Als U voor Uw vertrek naar hier op de globe hebt gezocht, dan zult U ontdekt heb ben dat Nederland slechts een punt is, nau welijks te vinden voor degene die niet ge wend is het op te zoeken. Wie echter een maal voet op Nederlandse bodem zet - zo als velen Uwer reeds eerder deden - hij vindt een land waarvan elk stukje grond dat maar enigszins bruikbaar is in cultuur is gebracht - een land met talrijke steden en dorpen, door ontelbare wegen en spoorwe gen doorkruist, op wiens rivieren en kana len onophoudelijk schepen van allerlei aard voorbijtrekken en door welks luchtruim vliegtuigen uit alle windstreken der wereld afkomstig, voortijlen om hier hun passagiers en lading af te zetten. Wie hier aankomt zal talloze fabrieken en ondernemingen aantreffen, waarvan ver schillende namen dragen die in de gehele wereld een goede klank hebben. Het Nederlandse volk heeft zich nimmer van de buitenwereld afgesloten. Het land is vlak; het heeft geen natuurlijke grenzen in de vorm van bergketens - doch de Noord zee naar 'het westen zowel als de rivieren naar het oosten vormen natuurlijke verbin dingswegen met de buurlanden. Evenmin hebben zeden en gewoonten - ook hier gelukkig in een rijke folklore voort levend - tot afzondering bijgedragen; zo hebben zich gedurende alle tijden hier vreemdelingen gevestigd en thuisgevoeld en trokken ook Nederlanders op hun beurt de wijde weTeld in. Vreemdelingen werden hier ingezetenen, hetzij dat zij zich aangetrokken voelden door de voordelen die de handel bood, hetzij dat hun vakkennis hen tot gezochte arbeids krachten toevlucht bood* voor religieuse of politieke vervolgingen. Tegenover deze stroom van binnenkomen de mensen stond een uitgaande tegenstroom. Door de eeuwen heen zijn Nederlanders in groepen of individueel naar andere landen getogen; overal treft men dan ook mensen aan die zich hun Nederlandse afstamming herinneren en zo is het begrijpelijk dat de blik van Nederland en zijn volk zich van zelf op de gehele wereld richt. Nederland is zich bewust van de plaats die het in de wereld inneemt, omdat de strijd voor zijn bestaan zich sedert eeuwen eng met andere landen heeft samengebon den. Na de tweede wereldoorlog is deze ontwikkeling nog sterker geworden. De neu- traliteitsgedachte, van oudsher richtsnoer voor de Nederlandse buitenlandse politiek, werd opgegeven en Nederland sloot zich aan bij internationale organisaties voor de opbouw en de verdediging van Europa en de Atlantische wereld. Ik behoef U niet te zeggen dat in Neder land de Koningskroon 'bij erfopvolging ge dragen wordt door het Huis van Oranje- Nassau en dat de band die tussen dit Huis en Nederland bestaat tot de 16e eeuw te ruggaat. Onze huidige, zeer vereerde Koningin Ju liana, draagt deze Kroon sedert 1948. Zonder te vervallen in staatsrechtelijke uiteenzettingen, wil ik U toch graag nog zeggen dat Nederland 11 provincies telt - de provincie Noord-Brabant is die waarin wij nu staan en dat deze 11 provoncies gezamenlijk weer onderverdeeld zijn in 1000 gemeenten. Het is in een van die gemeenten - de gemeente Loon op Zand waar Gij thans Uw Folkloristisch Festival viert. Ik heb het voorrrecht deze mooie, goede en arbeidzame gemeente, die 16.000 inwo ners telt en een centrum is van de schoen industrie aan U voor te stellen. Het is een gemeente, waarde toehoorders, die enerzijds sterk is geïndustrialiseerd (85 van de bevolking is werkzaam in de in dustrie die niet minder dan 2/5 van de to tale Nederlandse productie aan lederen schoeisel levert), doch die anderzijds in de vorm van "De Efteling" en toeristische at tractie van de eerste orde op haar grond gebied herbergt. Een gemeente die met haar grote rijkdom aan natuurschoon een steeds grotere trekpleiser voor het toerisme be looft te worden, aldus vele inwoners nieu we bestaansmogelijkheden biedend. Wij zijn in hoge mate vereerd met Uw komst naar onze gemeente, nog temeer om dat wij volledig begrip hebben voor en staan achter Uw kunde - het bewaren en cultiveren en doen voortleven van de Folk lore op vele wijzen. Omdat wij dit zien tegen de achtergrond van wat ik zo even mocht schetsen in enkele korte lijnen - het wezen van Nederland en zijn plaats in de wereld van vandaag. Een wereld die gedurende de laatste de cennia naar volkomen andere verhoudingen is toegegroeid, die een stormachtige ont wikkeling doormaakt 50 jaar geleden nog voor onmogelijk gehouden, waarin vanouds geïndustrialiseerde landen als Amerika en west-Europa naar een volledige welvaarts staat toegroeien, waar tot voor kort nog verwaarloosde en onontwikkelde landen in hoog tempo hun achterstand inhalen en bij voorbeeld in de Verenigde Naties niet slechts aanwezig zijn maar tot een invloed rijke macht zijn geworden, waar afstanden hebben opgehouden te bestaan en natuur lijke barrières geen hinderpaal meer vormen voor een intensieve menselijke ontmoeting. Begrijpt U goed, wij juichen deze ont wikkeling toe en laten ons meevoeren naar de toppen van het menselijk kunnen, maar sta ons toe te zeggen dat wij vaak ook door vrees bevangen worden. Want onverbrekelijk verbonden met deze opmars van de economie, de technische we tenschap, het verzorgingspeil, ontwaren wij een verwaarlozing en een terugdringen van waarden die onze westelijke cultuur en dus ons die daarin leven hebben grootgemaakt. Juist in deze tijd van onmiskenbare ver vlakking kan de folklore - nog steeds sterk verbreid in Europa - een van de pijlers zijn die dit bolwerk van westerse cultuur blijft schragen. Deze sterke uiting van verbondenheid met een gemeenschap, met een land, met volk en taal en met al die goede tradities die van streek tot streek ook weer zo sterk verschil lend zijn vormt een 'bindmiddel om dat nieuwe en sterke Europa te bouwen dat wij nodig hebben, nodig om de ontwikkelings landen te helpen, nodig ook om de vrije wereld te beschermen tegen een gevaar dat blijft bedreigen. Een Europa, dat niet zal mogen zijn een samengebalde financiële-, economische- en technisch-wetenschappelijke kracht alléén - zonder hart, zonder ziel, zonder geest, zoals wij dat zo graag verstaan. Mede in dit perspectief - dat vaak zo zwaar voor ons weegt, maar ook zo wijds en groots is, wilde ik zo gaarne Uw werk zaamheid zien, een werkzaamheid de geluk kig nog als spel - hoogstaand naar vorm en inhoud - wordt beleefd, en die blijkt niet te blijven staan bij de grenzen van eigen streek of eigen land, maar die welbewust zoekt naar het uitwisselen, het uitdragen tot ver over Uw grenzen - uit het Noor den, het Zuiden, het Westen en het Oosten van Europa, zoals Gij hier vandaag ver enigd zijt. Ik moge U, - last but not least - van ganser harte welkom heten in onze ge meente en ik spreek daarbij gaarne de hoop uit dat Gij U volkomen thuis zult voelen. Kortom - dat Uw verblijf hier in al zijn facetten zal beantwoorden aan de hopelijk hooggespannen verwachtingen die Gij koes tert." Het slot van ziin welkomstwoord 'herhaalde de burgemeester in het En gels, Frans en Duits. Verschillende vertegenwoordigers- (sters) van de. groepen spraken een kort dankwoord, en offreerden de burgemeester een karakteristiek ge schenk uit 'hun land, terwijl de voor zitter van de Federatie van Folkloris tische dansgroepen in Nederland, Jhr. Mr. A. J. de Beaufort, het gemeente bestuur dankte voor deze 'begroeting en een compliment maakte aan de burgerij van de gemeente, die zoveel werk gemaakt had om de deelnemen de groepen zo'n overweldigende ont vangst te 'bereiden. Hierna werden dranken en rook waren aangeboden, waarbij de buiten landse dames 'n opvallende belang stelling toonden - maar dan als sou venir - voor de Nederlandse siga ren. Er heerste meteen een prettige stemming onder dit internationaal ge zelschap en we zagen o.a. 'n Zwitser een overigens vruchteloze poging on dernemen om 'n Schotse doedelzak vol te blazen, terwijl anderen 'n ge animeerd dansje maakten op muziek van de jodelende Zwitsers. Spoedig moest men echter weer plaatsnemen in de gereedstaande bussen, want om half 12 was er in De Efteling een huishoudelijke vergadering van de Nederlandse Federatie van Folkloris tische dansgroepen. Om circa kwart voor twee vertrok vanaf de Markt te Kaatsheuvel de groots opgezette optocht met de deel nemende groepen, aangevuld met de harmonieën Apollo, Euphonia en St. Jan uit Kaatsheuvel, de jeugdfaarmo- nie Sophia uit Loon op Zand, de jeugddurmbands "De Tirolers van St. Bernard" uit Kaatsheuvel en Romania uit Tilburg, De Schotjes Tilburg, 't jachthoornkorps "Comu Copiae" uit Waalwijk, de gilden Ambrosius, Hu- bertus en St. 'Crispijn uit Loonopzand, St. Jan Kaatsheuvel en Onze Lieve Vrouwe Schuts uit Elshout. Bijzonder jammer was, dat uitgesproken op dat moment de eerste druppels van een druilerig regentje begonnen te vallen, waardoor deze kleurrijke en 'bonte stoet vanzelfsprekend minder tot z'n recht kwam. Het 'enthousiasme van de deelnemers (sters) leed er echter niet onder. Onderweg moesten maatrege len getroffen worden om de kostbare kledij van sommige groepen te 'be schermen. Ondanks de regen was er veel belangstelling voor dit spectacu- aire schouwspel. Via Kaatsheuvel west trok de stoet naar het oostelijke gedeelte, waar men op het Wilhelmi- naplein voor de genodigden defileer de, om vervolgens in De Efteling te arriveren. Op de siervijver voor het fraaie parkrestaurant was hier 'n podium opgericht voor de uitvoering der folk loristische dansen. Regisseur P. Bor sten uit Kaatsheuvel had met z'n rijke fantasie het geheel 'n sprookjesachtig aanzien gegeven en vooral tijdens de avondvoorstelling was de vijver met z'n kleurrijke verlichting een feest voor het oog en een onvergetelijk schouwspel. Dit alles kreeg nog meer en extra reliëf door de fraaie cos- tuums van de optredende dansers en danseressen, die dank zij de uitsteken de regeling op 'n vlotte wijze na el kaar optraden. De show van dit voor Kaatsheuvel unieke gebeuren, die ge opend werd met een vendelgroet, ge bracht door de vendeliers van de al oude historische gilden en met 'n uit stekend uitgevoerd optreden van de Tilburgse Schotjes, werd ongetwij feld qua danstechniek gestolen door de Portugezen, bestaande uit een oudere en jongere groep, van welke laatste het jongste lid amper drie jaar telde. Het was ongelooflijk wat deze Portugezen presteerden. In een wervelwind snel ritme voerden deze jongens en meisjes op 'n hartveroverende wijze hun karak teristieke dansen van het Iberische schiereiland uit, die met 'n warm ap plaus werden beloond. Ook de dansen van de groep uit de Franse Vendee toonden hiermee een sterke verwant schap, kortom in alle uitvoeringen brachten de optredende groepen op onmiskenbare wijze de aard en het ka rakter van hun land tot uitdrukking. Ondanks de slechte weersomstan digheden volgden reeds zaterdagmid dag veel belangstellenden dit optre den, terwijl 's avonds het aantal be zoekers natuurlijk nog veel groter was. Zondag met 'n zonovergoten terras - vele Efteling-bezoekers hadden de datum reeds eerder genoteerd was 'n bijzonder groot aantal 'bezoekers getuige van het laatste optreden. Maandag gingen de 224 buiten landse gasten, die tijdens deze vijf dagen onderdak genoten in het fraaie 'bungalowpark "Kraanven" op bezoek in Den Bosch, om dinsdagmorgen naar hun land terug te keren. 'n Eresaluut aan het uitvoeenr co mité onder leiding van voorzitter J. Bisselink, dat dit unieke evenement op 'n degelijke en voortreffelijke wij ze had voorbereid en tot haar eigen voldoening zo schitterend geslaagd mag noemen. GRATIS PRACHTIG SPElïJt bij ieder schaaltje fijnste Brabantse Zult voor een fijn stuk KAAS! Woensdagmiddag op de markt uit onze Verkoop wagen. De voorraad is beperkt! Komt U niet te laat Maandag: 5.456.45 uur: Meisjes 1012 jaar 6.457.45 uur: Meisjes 1214 jaar 89 uur: Dames, algemene conditie training 910 uur: Dames, algemene conditie training Dinsdag: 6.157.15 uur: Jongens 611 jaar 7.308.30 uur: Jongens 1114 jaar 8.309.30 uur: Heren, algemene conditie training Woensdag: 23 uur: Kleuters tot 6 jaar 34 uur: Meisjes 68 jaar 45 uur: Meisjes 68 jaar 56 uur: Meisjes 810 jaar 6.157.15 uur: Meisjes 1012 jaar 7.308.30 uur: Meisjes 1214 jaar Donderdag: 67 uur: Voorbereiding wedstrijd turn sters 910 uur: Heren, algemene conditie training Vrijdag: 78 uur: Meisjes .1417 jaar 89 uur: Dames 17 jaar 9—10 uur: Heren 14 jaar Aanmeldingen van nieuwe leden dient te geschieden aan de zaal Mr. v. Coothstraat vóór de aanvang der lessen. Voor een eventuele middagcursus van dames, kunnen inlichtingen op woensdagmiddag aan de zaal bekomen worden. NIEUW! 10 dagen gratis dragen I Koop een Playtex Stretch li; draag hem 10 dagen. Als u niet overtuigd bent dat deze u meer plezier geeft bij het dragen dan welke andere Bra ontvangt u de volle prijs terug. (Bra met gedateerdekasat opzenden aan Playtex N.V., Delflandplein 192-194, Dit is uw pasvormverzekering. FOUNDATIONS (faalwijksche lofdredacteu sjionummer vers1 L Zondagav let uitgebrei ceerd van d< (ommissie W jij onderzoel illes, dat in d op u WAALWIJK Ze zijn er weer vanaf 15 voor 1. vers per kg. 3.75 Alleen woensdag bij aankoop van 1 kg. paardevlees 4 pakjes margarine voor 1.- netto - contant JOH. VAN ENGELEN Mgr. Zwijsenstraat 10 Waalwijk ONTWERPEI! INDUSTRIETERREIN - KAATSHEUVEL I. De moord 14-jarige Lee iichzelf „Mar ie alleen he 22 noveml ip de zesde v m in de maal op die op idere auto's las reed. De schoter geweer t later op van dez gevond ervaren s schoten het korte 1 werden af Twee van geloste schok terwijl i Medelij k hei De twee termoedelijk waakt, wa ndy is bezt ffwemeur i die met hem werd 1 Jack Rub; nachtclub in' november de van het hoe HA! KEN 1 In het r missie-Wa huid dat kort voor gemerkt c zou zijn o president schreef tc met behu zier, zou daan, en waarop hi vermoord. Het ge; °P de oe aovember in Fort V het vertr' sprak de vrouw J: zekere O' de staf v over de een presi neer hij vertoont." Volgens President verklaard werkelijk <|e presic Staten hs niet erg zijn om te voeren een gewe z|er moei zich daai ln een hoi wa: tiele aut «iemand doen om slag tg Kennedy Daarna dent uit I las. VvWw FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen Hij zocht een tafeltje in een stille hoek op, bestelde iets, dronk er 'n teug van en legde ten slotte het tasje op zijn knieën om het te ope nen. Eerst vpnd hij niets, dan wat hij verwacht had te vinden 'n poederdoos je, een beursje met wat klein geld, minder dan vijf dollar, enkele staaltjes japonstof. Onder in vond hij enige kaartjes met al leen een naam Silvia Rodney. Doch daarop vond hij een stukje papier, van een theaterprogramma afge scheurd. Verkreukeld en onder al het andere in een hoekje van het tasje weggestopt. Warwik streek 't papiertje glad en zag dat er iets op- op was gekrast, vermoedelijk met een speld. Hij hield het tegen het licht en kon er toen de woorden op onderscheiden: „4763 American Boulevard. Help? Help?" John Warwik stopte het papier tje weer in het tasje, stak dit in zijn zak, leunde achterover in zijn stoel greep naar zijn glas en grin nikte. „Ze spelen nog steeds het oude spelletje", dacht hij. „Zeker geen vernuft genoeg om iets nieuws te verzinnen. Een maagd in nood roept om hulpEen dapper^ held snelt naar haar toe.ver wikkelingen en zo meer. En de uit slag!" Hij grinnikte nogmaals en dronk „Niets nieuws op de wereld? Iedere sensatie is oud. Landschap pen, gebouwen, steden, mannen en vrouwen van alles heb ik ge zien. Avonturen, inttriges, ont dekkingstochten. allemaal mee gemaakt! Altijd hopen op niets nieuws. en nu dit! Het is me wat!" Hij dronk zijn glas leeg en be stelde er nog een. Hij had nog geen zin om naar zijn kamers te gaan. Hij dacht weer aan het stukje pa pier in het tasje. „Wat is de bedoeling?" vroeg hij zich af. „Waarom koos ze juist mij uit? Ik ben niet getrouwd, heb aristocratische relaties, en laat me niet chanteren, omdat het me niet kan schelen, wat de mensen van me denken. Beroving? Dat zou me een grap zijn! Dat meisje Hij dacht weer aan het meisje en trachtte zich haar voor te stel len. Verdraaid! Misschien had hij het toch mis! Dat meisje was geen avonturierster. dat had hij op slag gezien. En toch had ze haar uiterste best gedaan zijn aandacht te trekken en opgepast, dat haar begeleider het niet zien zou. En ze scheen.verdraaid ja, dat was hetze scheen angstig te zijn geweest! „Ik geloof dat ik een dwaas ben, maar ik moet er toch meer van weten", zei Warwik in zichzelf. Ik heb wel een avontuurtje nodig. Hoop is wel niet. Ik weet van te voren, dat het meisje niets zal op leveren." Hij dacht er nog eens over na. Het adres was een heel eind weg en het liep tegen middernacht. Hij kende de wijk. een heel deftige. Niet een wijk om er des nachts rond te scharrelen zonder behoor lijk doel. Maar hij had toch een doel dat gouden tasje terugbrengen? Maar zou het niet dwaas zijn, dat zo laat in de nacht te doen? Kon hij het ding niet laten brengen? Natuurlijk. Maar het kon geen kwaad, eens poolshoc Hij had toch nog geen slaap en dus geen reden om naar huis te gaan. Heldere maan. Mooi weer voor een ritje. De frisse wind zou hem goed doen. „Roep even een taxi voor me", zei hij tegen de kelner. „Jawel, mijnheer Warwik." „Heb je soms een automatisch pistool?" „U zegt?" „Zo'n ding om kogels mee af te schieten, begrijp je?" „Is dat een grapje, mijnheer War wik?" „Om kwart over twaalf, als ik doodnuchter ben? Ik dacht, dat je me beter kende." „Maareenpistool, me neer?" „Ja. Heb je er een? Ik zou het graag lenen." „Maar.ziet u.de wet. en. „Ja, dat weet ik allemaal wel. Geen verboden wapens dragen en zo meer. Beste kerel, ik heb alle mogelijke soorten wapens gedra gen. Van een schrijfpistooltje met rubberballetje af, tot een olifan- 'tengeweer. De wet is er om misda digers in bedwang te houden; ik ben een fatsoenlijk burger." „Zeker, mijnheer. Ja, ik heb hier nog wel een oude revolver liggen, al maanden. Achter het buffet. Ge laden ook. U wilt hem geladen heb ben?" „Om met enig succes een revol ver af te schieten, moeten er pa tronen inzitten, niet waar? Zeg, verteuten we niet heel wat kost bare tijd?" „Ik zal er een stuk papier om heen doen, mijnheer. Weet U zeker, dat het helemaal in orde is, mijn heer. „Ongetwijfeld. Ik zal mezelf niet voor mijn kop schieten en ook, geen moord bedrijven en het wa pen laten liggen, zodat de politie jou zou kunnen verdenken. Ik ga 'n taxi-ritje maken en ik wil graag een wapen bij me hebben, omdat ik er van overtuigd ben dat de chauffeur een bandiet is. Zijn alle chauffeurs soms geen schurken? Dat is toch vrijwel ze ker. Haal dat ding nou maar voor me. Hier, dit is voor de moeite. Ik zal je dat ding terugbrengen en anders kun je een nieuwe kopen En schiet nou op met die taxi. Drie minuten later overhandig de de kelner met een buiging de revolver in een stuk papier aan John Warwik. Vijf minuten later zat John Warwik in een taxi op weg naar het adres op de American Boulevard. In zijn zak had hij het gouden tasji II Het donkere huis De chauffeur stopte op de ka aangeduide straathoek, waar Jok Warwik uitstapte en hem een biljet overhandigde met de i orders. „Je blijft hier een uur zei hij. „Ben ik dan nog niet ten' dan kun je heengaan. Je mooot rest van het geld houden." Warwik zette zijn hoofd achterop zijn hoofd, zwaaide met zijn en wandelde de avenue op. maan scheen helder, langs de si stonden de bomen reeds in en wierpen donkere schaduwentf het plaveisel. Warwik wist, dat K door hem gezochte huis aan t overzijde lag en vond het nun®1 spoedig. Hij liep zonder zijn den in te houden door, maar nor- het huis achterdochtig op. Het 1« een eindje van de straat af en een imposant, ietwat door ou dom vervallen gebouw, omgev® door grasperken, waardoorheen1 een met struiken en bomen zoomde oprijlaan liep. Bij de volgende hoek stak hij j straat over en liep beslist op h huis toe. De inrijpoort stond o. Hij bleef even staan om e®s garet op te steken. Intussen hij het huis nog eens goed. (wordt vervol!»

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 8