wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Oecumene in Waalwijkse caritas 1965: Kunstexposltie's en Europees Biljartkampioenschap ere klasse driebanden Uitgaan in het weekend Loons verhoging en belasting verlaging OGEN BRILLEN STASSAR moet verdwijnen Musis Sacrum Luxor Najaarsvergadering „Waalwijks Belang" Leden dringen aan op realiseren van een sporthal BRENG UW VROUW e BAR - tel. 2971 Perzische tapijten VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 95 H)e tcho vAn het Zuióen tUfith^den #êeVer u 1 o. Waalwijj jfaalwijksche 04250 - 2661, Stoomdrukkerij Antoon Tielen loofdredacteurJAN TIELEN onummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 10.20 p. mnd. (1.00 -j- 5 ct. inc.k.) J V Jfl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief igericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' Reeds eerder berichtten wij, dat 3 december tijdens een bij een- iimst in het gemeentehuis de oecu menische hulpdienst" gepresen- zou wodren. Tijdens die bij eenkomst is het woord gevoerd tor de heer J. A. de Waal, voorz. j pater M. Vermeer, die deze vorm tan caritas reeds vijl jaar leidt in Sijmegen. In een dezer dagen verspreide iiochure geeft het bestuur van de Jiulpdienst" een uiteenzetting van iet werk. De hulpdienst wil gratis met lief jediensten alle mensen helpen, die sulp nodig hebben, ongeacht hun geloofsovertuiging of maatschappe- |ke positie. De hulpdienst is van en voor alle gezinten voor de in Waalwijk be- ilaande maatschappelijke en cari- atieve instellingen, wil de hulp- iienst graag informatiecentrale lijn." Het gaat er dus om, de mede menselijkheid in het maatschappe- verkeer te stimuleren. In het iigelijks leven, beheerst als het is joor de moderne techniek en we gschap, is het voor velen niet zo snvoudig bij alle doen en laten needs ook het geluk van de mede mens na te streven. De hulpdienst uil trachten dit gemakkelijker te maken. Hoewel de bestaande instanties «best doen zoveel mogelijk gees- lelijke en materiële hulp te verle nen aan de medemens in nood, kan laar de mening van de initiatief- lemers, nooit genoeg worden ge- laan om die activiteiten uit te brei- in. Het ligt dus niet in de bedoeling «staand werk over te nemen of te ioorkruisen, men wil integendeel ,ogen bestaande activiteiten te leunen en nieuwe terreien te ont- jinnen. De hulpdinst stelt zich tot taak vrijwilligsters en vrijwilligers aan K trekken, die uitsluitend uit me- ie-menselijkheid bepaalde diensten lillen verlenen. De hulpdienst acht het ook tot lijn taak te behoren binnengeko men aanvragen om hulp in nood ioor te geven aan de reeds bestaan- le instellingen, die zich met carita- lef werk bezig houden wil de «lpdienst graag informatie-centra- t zijn, ook voor degenen, die hulp lillen aanbieden. Om de doeleinden te verwezen lijken is medewerking gezocht van illen die zich rechtstreeks of zijde lings met sociaal-caritatief werk tóg houden. De overgrote meerderheid van de Eerste Kamer heeft het doodvonnis "erde REM-zender geveld; 't wets- tiiwerp „Installaties Noordzee" werd 57 tegen 9 stemmen aanvaard, live de liberalen waren ook de we PSP-ers tegen. Aanvankelijk Men ook een paar KVP-ers de nog de hand boven het hoofd, nar bij de eindstemming bleken ook ij vóór het wetsontwerp. INTERNE STRIJD IN KONGO. De New York Herald Tribune ichreef dat er zich een heftige strijd 'assen de rebellen onderling heeft af- gespeeld, waarbij 7000 tot 20.000 Kongolezen werden vermoord. Hefti- 8e botsingen zouden zich hebben 'Mrgedaan tussen pro-Russisdie en fro-Chinese aanhangers in het op- tadelingen-kamp. Volgens het blad dragen de Chi- ®se communisten de verantwoorde- ijkheid voor het ophitsen van de re- Wlen tot de massamoord op de blan- en het opruimen van verdachte fro-Russische Afrikanen. De Russen nebben nu voor het eerst iets kunnen «en over het doel van de Belgisdhe reddingsactie. Voor het eerst vermeld- de Russische bladen, dat blanke Waars werden vermoord, maar ook breven zij, dat duizenden Kongo- Sen door Westerse militairen wer- gedood. Zondag hebben honder- j® buitenlandse studenten in Mos- <0u geprotesteerd tegen de actie, Wij vooral aan de Kongolese en %sche ambassades veel schade M toegebracht. Verheugend is het te mogen vast stellen, dat het initiatief allerwe gen met instemming is begroet. De ontvnagen toezeggingen van steun en medewerking stemmen hoopvol, betreffende het welslagen van het plan. Een aantal in aanmerking ko mende hulpverleningen volgt hier onder: 1. Zieken en eenzamen bezoeken; 2. invaliden en bejaarden ver- voersmogelijkheid te bieden: (b.v. zondags naar de kerk brengen en afhalen, naar een naburig station brengen en afhalen.) 3. voorlezen aan bedlegeringen en slechtzienden; 4. een warme maaltijd beschik baar stellen aan alleen wonenden; 5. gezelligheid bieden aan alleen staanden door hem of haar zo nu en dan 's avonds in de huiselijke kring te nodigen; 6. boodschappen doen voor be jaarden, invaliden en zieken; 7. kleine karweitjes opknappen in gezinnen waar dit door bepaalde omstandigheden anders nooit ge beurt (timmeren, behangen, ver ven enz.); 8. een gezin in nood een of meer uren per dag of week helpen met huishoudelijk werk, (eten koken, naaien, de was done.); 9. een of meer uren op de iknde- ren passen bij een noodzakelijke afwezigheid van ouders; 10. persoonlijke moeilijkheden hel pen oplossen (b.v. door te bemid delen bij verschillende instanties, door adviezen te geven, door kon- tacten te leggen, enz.); Deze opsomming betekent niet dat de hulpdienst zich beperkingen wil opleggen bij de keuze van soor ten van hulpverlening. Zij ge schiedt slechts om hen die zich aan getrokken voelen het initiatief door daadwerkelijke hulpverlening te steunen in de gelegenheid te stel len een concrete keuze te doen uit de vele mogelijkheden. Zodra een voldoend aantal aan meldingen is ontvangen tot het bie den van hulp aan de medemens in nood, kan de hulpdienst zelfstandig met daadwerkelijke hulp starten. Zowel de aanmelding om hulp te verlenen, als verzoeken om hulp, kan geschieden door zich monde ling, schriftelijk of telefonisch aan een der contactadressen op te ge ven. Het vragen van hulp kan zowel rechtstreeks als door tussenkomst van anderen geschieden. Voor zeer dringende gevallen kan steeds een beroep gedaan worden. Voor niet dringende aanvragen zijn de nor male uren van openstelling aange geven. Deze uren zijn voorlopig vastgesteld: dagelijks tussen 5 en 7 uur 's middags. Al het door de hulpdienst ver richte werk geschiedt kosteloos. De exploitatie van heel het werk van de hulpdienst zal wel geld gaan kosten o.a. drukwerk, administratie, telefoon. Deze onkosten moeten gedekt worden door vrijwillige bij dragen. In Hotel de Twee kolommen hield Waalwijks Belang maandagavond de traditionele najaarsvergadering, die jammer genoeg, behalve door 't be stuur, slechts door een gering aantal leden was bezocht, w.o. nog enkele nieuwe leden, die voor de eerste maal een vergadering van Waalwijks Be lang bijwoonden en door de voorzit ter hartelijk werden verwelkomd. De heer J. de Kort kon tevens met vol doening diverse evenementen releve ren, die in het afgelopen seizoen met succes werden georganiseerd. Vooraf had hij het doel en streven van de Waalwijkse V.V.V. op duidelijke wij ze uiteengezet. Wat de evenementen betreft, herinnerde de 'heer de Kort de leden aan de buitengewoon ge slaagde Skelterwedstrijden op het Vredesplein, waaraan door niet min der dan 900 meisjes en jongens werd deelgenomen. Verder aan de begroe ting van de 20.000ste inwoner van Waalwijk, aan de festiviteiten rondom het ambtsjubileum van burgemeester J. Teijssen met défilé, taptoe en vuur werk, aan het invitatie-driebanden- tournooi, dat door de B.V. 't Zwaan tje werd georganiseerd en aan de ge houden postzegeltentoonstelling, aan de wielerwedstrijd door Nederland. De voorzitter dankte allen, die aan deze evenementen op enigerlei wijze medewerking hebben verleend. De op brengst van de collecte voor een ge schenk aan de jubilerende burgemees ter bedroeg f 2794,81. Verder me moreerde de voorzitter de huldiging van Anton Geesink, waaraan ook Waalwijks Belang medewerking had verleend. Hij betuigde zijn respect aan de Waalwijkse middenstand voor de eendrachtige samenwerking bij de totstandkoming van de fraaie feest verlichting in 'het centrum van Waal wijk en de Winkelgalerij in de St. Antoniusparochie. Vervolgens deelde de heer de Kort mede dat op verzoek van verschillen de leden een schrijven werd gericht aan de A.N.W.B. voor een betere wegbewijzering. 'Voor het komende halfjaar heeft Waalwijks Belang weer diverse plan nen, w.o. het organiseren van een schilderijententoonstelling in 't stad huis met werken van de kunstschilder Witjens. Deze tentoonstelling zal plaats vinden van 15 tot en met 20 januari a.s.. Eveneens ligt het in het voornemen om in mei een expositie in te richten van jonge Waalwijkse kunstenaars, waarvoor zullen worden uitgenodigd; Wim Suermondt, Wim Klijn, mej. Charpentier, A. Kip ping, Bernard Hens, mej. van Lier en Joep Bergmans (grafische kunst). In het a.s. voorjaar zal Waalwijks Belang in samenwerking met de Ge meente een nieuwe gids van Waalwijk uitgeven. Hiervoor werden reeds di verse kunstfoto's opgenomen. Deze zullen in een bepaalde vorm worden gebracht en daarna worden uitgege ven. Bedrijven (w.o. Horeca-bedrij- ven) en zaken die folders uitgeven, kunnen deze bij het secretariaat van Waalwijks Belang (Grotestraat 205) afgeven, dat deze dan 'bij eventuele gelegenheden aan b.v. reisverenigin gen en toeristen gratis zal verstrek ken. Bij het organiseren van de in juni a.s. te houden Europese biljartkam pioenschappen driebanden voor clu'b- teams, zal ook Waalwijks Belang me dewerking verlenen. Deze kampioens wedstrijden worden in Waalwijk ge houden naar aanleiding van het feit, dat het Waalwijkse team van de bil jartvereniging van den Brandt, geves tigd bij de heer Henny de Ruyter, dit Tijdelijke aanbieding Z flessen Moesel voor 4.30 Z tl. Druivensap voor ƒ3.00 2 fl. Beaujolais voor 4.70 Gedistilleerd - Wijnhandel „DE LANGSTRAAT" Grotestraat 200 Waalwijk De zaak met uitsluitend kwaliteitsdranken jaar het Europese kampioenschap voor clubteams heeft behaald. Ook wil Waalwijks Belang dit jaar Waalwijk weer in aanmerking laten komen als etappeplaats voor Olym- pia's tour, echter onder voorwaarde, dat het daarvoor te storten bedrag van f 1000 niet wordt verhoogd. De organisatie van deze tour heeft het bedrag n.l. verhoogd tot f 2000. Wanneer dit bedrag voor de ko mende ronde wordt gehandhaafd, zal Waalwijks Belang geen medewerking kunnen verlenen. Op woensdag 5 mei zal de vierde lustrum-bevrijding worden gevierd. Zo mogelijk zullen de festiviteiten bij gelegenheid van 'het 50-jarig bestaan van de Waalwijkse afdeling van het Roode Kruis, die aanvankelijk wa ren gepland op zaterdag 8 mei, wor den verschoven naar de bevrijdings dag, waaraan Waalwijks Belang gaar ne zijn volle steun zal geven. Door de leden werden hierna nog diverse wensen naar voren gebracht, zoals 'b.v. de oprichting van een sporthal, liefst op korte termijn en zo mogelijk met medewerking van han del en industrie. Van bedoelde sport hal zou dan tevens een tentoonstel lingsgebouw te maken zijn. In dit verband kon de voorzitter mededelen, dat ook bij het bestuur van de L.T.S. (Nijverheidsschool) plannen voor een sporthal in voor bereiding zijn. Een en ander dringt te meer, daar zo goed als alle sportver enigingen met ruimte hebben te kam pen en binnenkort twee gymnastiek zalen gaan verdwijnen, n.l. van de St. Theresiaschool en van de v.m. open bare school in de Stationsstraat. Verzocht werd de aandacht van de Gemeente te vestigen op enkele on ooglijke punten in de gemeente, n.l. bij het Hoekeinde, 'het terrein tussen de St. Janskerk en de Hema en de parkeerplaats tussen de Mr. v. Cooth- straat en de Markt. Mogelijk zou Waalwijks Belang kunnen bereiken dat deze terreinen provisorisch wor den opgeknapt. De voorzitter zegde toe hieraan de volle aandacht te zullen besteden. Het financieel jaarverslag vertoon de het volgende beeld De inkomsten bedroegen f 5349,33 en de uitgaven f 5183,15, zodat de boeken konden worden afgesloten met een batig sal do van f 166,18. Boeken en beschei den waren door de commissie, be staande uit Notaris Peters en Mr. J. Hoek in uitstekende orde bevonden, waarvoor de penningmeester de heer E. Weyers dank werd gebracht. Onder dankzegging sloot tenslotte de voorzitter deze najaarsvergadering, waarvan het alleen maar jammer was dat zij niet door een groter aantal le den was bezocht. Het actieve bestuur verdient waarlijk een grotere be langstelling. RUSTIG WEEKEND. In verband met St. Nicolaasavond wordt de grote stroom van artiesten die op zaterdagavond in Romantica en Lido plegen op te treden voor één keer onderbroken. In beide dancings kan men zaterdagavond niet terecht, maar wel bestaat zondagavond bij Lido de gelegenheid om een dansje te maken, op muziek van 'het Cor Luijten Septet. VERRAAD OP MONTMARTRE. Maurice Faugel is zojuist uit de ge vangenis ontslagen en om uit de geld- moeilijkheden te raken waarin hij nu verkeert, zoekt hij kontakt met ene Silien. Deze Silien kan hem het ma teriaal verschaffen om de man te ver moorden die hem heeft verraden en ook dat wat hij nodig heeft voor een kraak die hij op het oog heeft. Nu is Silien een raar persoon van wie we geen hoogte krijgen, want de ene keer doet hij zich voor als een po litiespion, terwijl hij de andere keer als een volbloed gangster handelt. Pas aan het eind van de film, als Maurice Perzisch tapijthuis Reguliersbreestraat 43 Amsterdam, tel. (020) 221620 houdt wederom een expositie van op vrijdag 4 december van 12 10 uur in HOTEL VERWIEL Grotestraat 208 te Waalwijk Onze naam en vakkennis staan garant voor de juiste voorlichting bij de aanschaf van 'n Oosters tapijt. Uw tapijten kunnen op ons eigen atelier vakkundig gerepareerd wor den. Op deze Expositie zult U o.m. aan treffen Salon-, Huiskamer-, Hall en Tafelkleden, als Keshan, Tebriz, Kirman, Afghan, Hamadan, Be- loudj Shiraz etc. leder door ons verkocht tapijt wordt met een certificaat gegarandeerd. en Silien een gewelddadige afreke ning op touw zetten, wordt 't geheim van Silien onthuld. Tevoren heeft Silien de toeschouwer echter ander half uur in het onzekere gelaten door zijn wispelturige akties waarbij hij 't avontuur beslist niet uit de weg is ge gaan. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. LEMMY CAUTION INCOGNITO. Liefhebbers van Franse films kun nen bij Musis deze week goed aan 'hun trekken komen, want ook Lemmy Cau tion alias Eddy Constantine is van de partij. Met de nodige humor en de hem eigen zorgeloosheid trekt hij van leer tegen het geboefte, dat nu de be heerders van de Amerikaanse schat kist hypernerveus heeft gemaakt door een flinke portie valse dollars in de circulatie te brengen. Het verhaal speelt zich af aan de romantische Cóte d'Azur en Lemmy vergeet dus ook niet om zijn aan trekkingskracht voor vrouwen in het geding te brengen en dat komt hem nog van pas, want via het zwakke ge slacht komt hij aan inlichtingen die hem helpen de valsemunters op te sporen. Met zijn bekende vuistge vechten zorgt 'hij tenslotte voor een goede afronding van zijn speurtoch ten die er toe hébben geleid dat de valsemunters voorgoed het zwijgen wordt opgelegd. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. CAESAR DE VEROVERAAR. Dat het de grote Romeinse keizer Caesar ook niet altijd voor de wind is gegaan blijkt wel uit dit produkt van de camera. Caesar, die toch al zo'n zorgen aan zijn hoofd heeft, hoort dat Gallië in opstand is gekomen en om dat dit zo'n belangrijk gebied is, gaat hij zelf naar Gallië om er de strijd aan te voeren. In het begin weet hij de Galliërs te verslaan, maar later weet de slinkse leider van het opstandige volk hem zware verliezen toe te bren gen. Gélukkig voor Caesar heeft hij troepen laten komen en juist op tijd verschijnen deze om hem uit een be narde situatie te redden. Zondagmiddag om 3 uur matinee. CAROUSSEL VAN HET NACHTLEVEN. De bedoeling van de regisseur van deze film is om ons een juiste kijk te Het kabinet heeft dinsdag defini tief laten weten, wat er volgend jaar op het gebied van lonen en belastin gen kan en mag gebeuren. De rege ringsbeslissing houdt 'het volgende in Een algemene loonronde per 1 ja nuari van 1,5 percent als gedeeltelijke compensatie voor de hogere AOW- en AWW-premie. Een loonsverhoging van op zijn hoogst 3,2 percent bij de herziening van de contracten (voor vele cao's ook op 1 januari). Belastingverlaging: op 1 juli vol gend jaar invoering van 't eerste deel (250 miljoen gulden in 1965). Midden volgend jaar eventueel een verdere loonsverhoging, als 's lands economie er dan florissanter voor staat dan nu het geval is. Verhoging van het minimum-week- inkomen van 102 tot ruim 108 gul den (eis vakcentrales: 110 gulden). Geen verdere verruiming van de mogelijkheid om per onderneming naar 'boven af te wijken van de cao- lonen (ondernemingsgewijze differen tiatie). WEER 150 GIJZELAARS BEVRIJD Tweehonderd Kongolese militai ren, aangevoerd door 70 blanke huur lingen, hebben dinsdag in de steden Dingila en Bambili ruim 150 gijze laars uit handen van de rebellen ge red. Het merendeel van de geredden waren Belgen, die werkten voor een grote Belgische katoenmaatsohappij. Onder hen bevonden zich ook vrou wen en kinderen. Een deel van de ge redde blanken is reeds naar Leopold- stad overgebracht. Nog 700 blanken zouden zich achter de rebellenlinies in Noord-Kongo bevinden. OKTOBER RECORD IN WONINGBOUW In oktober werden 10.145 wonin gen opgeleverd. Dat was het hoogste aantal, dat ooit in één maand werd bereikt. Van januari tot en met okto ber werden dit jaar 76.174 nieuwe woningen gebouwd, tegen 60.755 in dezelfde periode een jaar geleden. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek meegedeeld. vragen van Opticiën Stationsstraat Waalwijk geven die de doorsnee-mens over heel de wereld als zijn ontspanning neemt na zijn dagtaak volbracht te hebben. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 j. DE PELSJAGER VAN DE SLANGENRIVIER. Yellowstone Kelly, een woudloper van naam, kruist het oorlogspad der Sioux-indianen, die zich natuurlijk niet onbetuigd laten en hem als blan ke als hun gevangene meevoeren. Yellowstone heeft echter voor he tere vuren gestaan en hij zorgt er wel voor dat er weer avonturen bij de vleet op het doek verschijnen. Maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5