wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraïtc Installatie hulpdienst: Paus Paulus VI wint hart van Indiërs Jampe Burgemeester Schweitzer te Vlijmen tot Theo Siegers Menslievend, moedig en heldhaftig V Ogen vragen brillen van STASSAR Damesmode Tilburg AUTOKERKHOF De ©gever j/aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week MAANDAG 7 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 96 Vc\n het Zuióen Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.23 p. mnd. (1.00 -j- 5ct. inc.k.) .7 W0 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' De belangstelling in de raadzaal van de gemeente Waalwijk was don derdagavond enorm groot, toen daar de „Hulpdienst" werd geïnstalleerd. In de „Hulpdienst" wordt een oecu menische samenwerking geëffectu eerd voor de caritas in Waalwijk. Onder de aanwezigen waren Ds. Van 't Kruis, Deken Maessen, Burge- I meester en Wethouders van de ge meente Waalwijk, vele plaatselijke artsen, leden van het bestuur van de "Hulpdienst" en van het Stedelijk Sociaal Caritatief Centrum, dat het initiatief tot de Hulpdienst heeft ge nomen. De voorzitter van het Centrum, de heer j. Bergman, opende de bijeen komst met dank aan allen die hun medewerking hadden verleend aan de totstandkoming van de hulpdienst en sprak de hoop uit, dat velen gebruik zouden kunnen maken van de dien sten van het nieuwe hulpverlenende instituut. Pater M. Vermeer gaf een uiteen- I zetting van het doen en laten van de Nijmeegse voorganger van de nieuwe Waalwijkse instelling. Hij heeft zelf vijf jaar de leiding gehad van 't werk in Nijmegen. Dat had hem de erva ring bijgebracht, dat er veel meer be hoefte aan hulp bestaat dan zo opper vlakkig lijkt. Ds. Van 't Kruis en Pastoor-Deken Maessen zegden de „Hulpdienst" na mens het protestants-christelijke en katholieke deel van Waalwijk alle i steun toe. Burgemeester Teijssen deed zulks namens het gemeentebestuur. De heer J. A. de Waal, voorzitter van de "Hulpdienst" had eerder de volgende installatierede uitgesproken DANK AAN GEMEENTEBESTUUR Graag wil ik vooropstellen dat ik het een eer vind hier als Voorzitter van de Hulpdienst voor U te staan. Voor de Hulpdienst vind ik het een uitzonderlijke eer deze bijeenkomst hier in de Raadszaal te mogen hou den. Graag zeg ik het Gemeentebe stuur dank voor deze gastvrijheid. Zeer huiverig en met veel schroom durf ik hier te beginnen. Niet om dat gene wat wij in Waalwijk willen gaan doen. Zeker niet vanwege het prach tige doel dat wij voor ogen hebben. De meesten van U hebben ons, toen wij met het plan naar buiten kwamen, alleen maar aangemoedigd en veel enthousiaster gemaakt dan wij na een jaar studie, vergaderen en wikken en wegen, nog waren. De leden van onze Adviesraad heb ben wij allen in een persoonlijk on derhoud uitgenodigd zitting te willen nemen. Vooral de enthousiaste reac ties in deze gesprekken hebben ons moed gegeven en hebben ons werk van de laatste maanden zeer licht ge maakt. U bent allemaal - al zijn het er nog zoveel! - bewust uitgenodigd. U allen doet iets aan Caritas, aan medemenselijkheid. De schroom om te beginnen heb ik omdat ik niet al leen tot taak heb U te overtuigen van het nut van een Hulpdienst, ik moet U ook winnen voor de Hulpdienst, èn Enorme ik moet U de zekerheid geven dat het werk wat U doet prachtig is en ook moet blijven. De Hulpdienst wil niets van Uw werk overnemen, wil niet overkoepe len, wil hoogstens Informatiecentrale zijn voor wat bestaat op Caritatief gebied in Waalwijk en wil proberen vrijwilligers en vrijwiligsters te vin den voor geheel nieuwe taken. HET BEGIN Graag wil ik U iets van het begin vertellen. Het was in de strenge win ter 1962- 1963 dat er op een van onze vergaderingen werd gesproken over de nood van de bejaarden. Het bleek toen dat de bestrijding van de kou, door het eventueel beschikbaar stellen van kolen en dekens, nog wel een zorg, doch niet onze grootste zorg was. Er werd hier en daar nog wel kou geleden, maar als wij wat geld moesten hebben om kolen en de kens te kopen dan hadden wij dat met enige moeite wel gekregen. Ons bleek heel duidelijk dat de materiële nood zeer verminderd is, waartoe vooral de sociale voorzienin- gen van de Overheid hebben bijgedra gen. Met de nieuwe Bijstandswet die straks in werking treedt, wordt het eigenlijk zo, dat de noden die met geld op te lossen zijn, uit een oog punt van Sociale Rechtvaardigheid, voor rekening van de Gemeenschap i.e. de Overheid komen. De bejaarden hadden echter heel andere zorgen. Zij konden met die kou en die gladheid geen boodschap pen doen en zij durfden Zondags niet naar de kerk. En toen hebben wij ge zegd, wat zou het toch prachtig zijn als wij uit een kaartregister de leider van een jeugdgroep of desnoods een zangkoortje konden trekken die ooit had toegezegd in zulk een geval met zijn jongens of meisjes die bejaarden met boodschappen doen te helpen. Wat zou het voor jeugd zelf niet vormend zijn dit soort werk te doen. De jongeren zouden zich ook zelf voor zulk een taak rechtstreeks moe ten kunnen melden! En dat naar de kerk brengen met die kou? Wij moesten namen en adressen hebben van die mensen die tóch met de auto naar de kerk gaan en - als zij 'het maar wisten met plezier die liefdedienst zouden bewij zen! Maar wij hadden geen adressen, wij hadden geen karthoteek. Al verder fantaserend dachten wij aan de huisartsen die vaak hoofd schuddend bij een patiënt vandaan gaan. Missohien een eenzame patiënt, misschien een die er eens uit moet, of een moeder die het gezorg en gewerk eens even teveel wordt. De dokter stapt in de auto. Als het om geld gaat weet hij wel een adres. Maar als het om een beetje medeleven of om wat hulp gaat, wat vroeger de buren de- Paus Paulus is in India zeer en thousiast ontvangen door autoriteiten en volk. Overal werd hij door hon derdduizenden langs de wegen toege juicht. Paus Paulus heeft Zich bewonde renswaardig snel aan Indiase omstan digheden aangepast. De 67-jarige kerkvorst maakt fris en fit lange da gen in het zware klimaat en laat uiter lijk niets van vermoeidheid merken. En India is enthousiast over de grote profeet uit het westen, die overal het juiste woord en het juiste gebaar dndt, om enkelingen en menigten 'oor zich in te nemen. De paus ontving leiders van chris telijke kerken in India en later de lei ders van niet-christenen. Met de pro testanten, Anglicanen en leiders van de Tomas-ohristenen bad hij het On ze Vader. In de bijeenkomst met ver- tegenwoordigers van hindoes, mos lims en de volgelingen van Zarathoe- stra citeerde de paus uit oude hin- doeboeken en bad: „Leidt mij uit het onwerkelijke naar het werkelijke, uit de duisternis naar het licht, uit de dood naar de onsterfelijkheid." De dag was verder vol met offi ciële ontmoetingen met ministers, ver tegenwoordigers van Indiase bevol kingsgroepen en tweemaal met presi dent Radakrisjnan. 's Morgens vroeg was Paus Paulus hij de geleerde pre sident op bezoek gegaan, 's Middags legde het staatshoofd een tegenbe zoek af in de residentie van Bombays aartbisschop, kardinaal Gracias. De paus sChonk hem 50.000 dollar voor India's armen. Hij verleende de pre sident de hoogste kerkelijke orde voor niet-ohristelijke staatshoofden, „De Gulden Spoor". den, dan weet hij er geen raad op! Die dokter moest een instantie kunnen opbellen en zijn zorg kunnen overdragen aan iemand die wèl na men wist van mensen die in noodge vallen wel wat huishoudelijk weTk willen doen of die eens een avond de kinderen zouden willen verzorgen. Toen wij na die vergadering door die barre kou naar huis gingen, had den wij de bejaarden dus niet kunnen helpen, maar wij waren toch tame lijk blij gestemd omdat wij het plan hadden toch eens serieus te gaan be kijken of ons gefantaseer werkelijk heid zou kunnen worden. OPTIMISME IS NOODZAKELIJK Als je heel erg optimistisch bent en een groot vertrouwen hebt in de men sen, kom je tot datgene wat wij nu vandaag bij U introduceren. Wij dachten in aanvang iets nieuws te hebben gevonden. Later bleek dat men ons al lang was voor geweest en dat bijvoorbeeld in Nijmegen zoiets al vijf jaar bestaat onder de duidelijke naam "Hulpdienst". U begrijpt dat wij bezoeken heb ben gebracht aan Nijmegen en ook aan Valkenswaard, waar dit werk in een parochie gebeurt. De Hulpdienst in Waalwijk zal graag een 2-delige functie vervullen Informatiecentxale van en voor al les wat er op maatschappelijk, sociaal en caritatief gebied in Waalwijk be staat. Wij kunnen heel optimistisch blijven, want dat is te realiseren en zal, als ons Bureau zelf goed geïn formeerd wordt, zeker heel erg prac- tisch zijn. Weet U dat er in Waal wijk ongeveer zestig comité's, vereni gingen of stichtingen zijn die alle maal in hun statuut een meer of min der ruime omschrijving hebben staan van hun doel "De Zorg voor de Me demens"? Iemand die hulp nodig heeft, maar ook degene die wel eens iets wil gaan doen voor de medemens, weet vaak niet waar hij zijn moet. En dat is erg! Iemand die best eens vertrouwelijk met een maatschappelijk werkster wil praten, zal er vaak niet toe komen omdat de naam of het adres of de spreekuren niet bekend zijn. Straks belt of bezoekt zo iemand of laat bel len of laat bezoeken de Hulpdienst. Men kan zelfs vragen wat Maatschap pelijke Werksters zijn en dat is nog wel eens nuttig!. Maar ook een Mevrouw die allang overweegt om bijvoorbeeld eens zie ken te gaan bezoeken, kan van de Hulpdienst gebruik maken en horen waar zij zich kan melden. Al is de Hulpdienst alleen maar Inlichtings- bureau voor geheel Waalwijk, dan hebben wij al een prachtig doel be reikt. Maar de Hulpdienst wil óók trach ten te voorzien in noden waarvan de vragers niet zomaar zijn te verwijzen naar instanties die al bestaan. Wij zouden namen en adressen wil len hebben van Jeugdgroepen, waarvan de leden wel eens boodschappen willen doen voor zieken en bejaarden; Gehuwde dames, welke geen kin deren hébben of uit de kleine kinde ren zijn, en die wel eens, in geval van nood, huishoudelijk werk willen doen; Autobezitters, die enkele keren per jaar, als het moet, eens voor vervoer willen zorgen; Dames, die overdag met een auto bijvoorbeeld eens een ritje willen ma ken. Hoe vaak moeten moeders van gezinnen met kleine kinderen niet met een van hun kinderen op controle naar een ziekenhuis in Den Bosch of Tilburg. Babysit-groepjes, waarvan de leden toch best bijvoorbeeld ééns per maand alleen maar uit liefde willen baby sitten, enz. enz. TIJD IN PLAATS VAN GELD 'Het is juist gezien van de Overheid om die maatregelen te nemen, waar door de geldzorgen zoveel mogelijk warden weggenomen. Het zou overigens een schande zijn als dat in een beschaafd christelijk land met de huidige graad van wel vaart niet gëbeurde. Maar het christelijk liefdegebod blijft en dat gebod leven wij pas goed na als wij daadwerkelijk zozeer ge richt zijn op de medemens, dat wij er ook wat voor over hebben dat ook een ander gelukkig is. Het is niet genoeg dit liefdegebod na te leven door af en toe een gift in geld te doen. Het zal ooit zo worden, zo moeten worden, dat de behoeftige medemens niet meer via collectes be hoeft te worden geholpen. Al zal de particuliere Caritas toch altijd nog geldzorgen te lenigen krijgen. In de normen van de overheid zal minder hart en hartelijkheid kunnen zitten, dan in de veel soepeler toe te pas sen normen van de particuliere Cari tas. Dat betekent dat wij de mede mens veel meer zullen moeten gaan helpen, door zelf daadwerkelijk wat te doen. Straks geldt veel meer de tijd die men voor de medemens heeft geofferd dan het geld. In de vrije beschikking over tijd worden wij allemaal rijker. Iedereen krijgt meer vrije tijd. Wij vragen om een klein deel van de vrije tijd te bestemmen voor de medemens. WAARACHTIG CHRISTENDOM In deze tijd is het gelukkig zo dat wij pas van waarachtig en waardevol Christendom mogen spréken als wij Oecumenische samenspraak zoeken en samenwerking verlangen. Zoals ik U al heb gezegd, iedereen die wij over onze plannen hebben ge sproken was enthousiast en iedereen Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 3©©©©©©©©©©©©©©©©©©®©®«©v< was ervóór om het samen te doen! Daarom zijn wij ten zeerste ver heugd dat de Hulpdienst een Infor matie- en Bemiddelingscentrale zijn zal voor de gehele Waalwijkse ge meenschap. Wij zijn terecht blij met de samen stelling van ons Adviescollege, welk zowél geografisch als maatschappe lijk, zowel geestelijk als wereldlijk één Waalwijkse Raad is. Een Maat schappelijke Raad! Het Bestuur zal graag openbaar - met de pers erbij- rekening en ver antwoording afleggen aan deze Raad. Het Bestuur zal ook graag de advie zen van deze Raad aanhoren en op- völgen. U begijpt dat wij in dit Maat schappelijk parlementje juist daarvoor nodig hadden adviseurs met een be roep als huisarts, verpleegster, maat schappelijk werkster enz. Nu bij de start vertrouwen wij er op, dat de namen en functies van de leden van deze Raad ons de nodige goodwill en vertrouwen meegeven. EERSTE VRIJWILLIGSTERS Gaarne dank ik namens het be stuur de heer van Vliet, mevrouw van Herwijnen-Bomhoff en mevrouw Pul lens-Hens onze eerste vrijwillige krachten, die zoveel tijd beschikbaar stellen dat onze Centrale Post iedere dag bereikbaar is. U zult in de krant onder de Pastorie en onder de dok ter die zondagsdienst heeft, ook de naam en adres en telefoonnummer vinden van degene van de Hulpdienst die U bereiken kunt. De adressen en telefoonnummers van de leden van de Adviesraad en van het bestuur werden al gepubli ceerd. Tot deze 18 adressen moogt U zich ook wenden voor het vragen van inlichtingen, voor het aanbieden van hulp en voor het vragen om hulp. Mag ik ook namens U allen spreken als ik de Hulpdienst een zegenrijke toekomst wens in onze leefgemeen schap Waalwijk? Er werd honderduit gepraat in café De Hut in Haarsteeg, waar heel het dorp heen was gelopen om Theo Siegers, de held van Paulis, geluk te wensen met zijn behouden te rugkeer uit Kongo en zijn heldhaf tig optreden in Paulis, dat het le ven redde van 93 blanke gijzelaars. Theo Siegers maakte het mee, zo als zijn spontane karakter dat voor schreef: aan de ene kant uitspre kend, dat hij het hele avontuur als een verlengstuk van zijn jongens tijd, aan de andere kant een staal tje van plicht („ik was de enige die het kon doen") en tenslotte begrij pend en accepterend, dat hij hier voor in het zonnetje gezet moest worden. Namens de verenigingen en de gehele Haarsteegse gemeenschap ontving Theo Siegers van de heer W. v. d. Berk een blitzapparaat („ook geschikt voor de Kongo"). Mevrouw v. d. Wiel overhandigde namens „de buurt" een tas voor de foto-apparatuur en een foto-album. Hiermede werd een eerste nieuwe aanzet gegeven voor Theo's foto hobby. In Paulis is hij alles kwijt geraakt. Het ongedwongen samenzijn in café De Hut, de ouderlijke woning van Theo Siegers, was het slot van een onvergetelijke huldiging, die in aanwezigheid van consul-generaal Naaijkens van België uitgestort was boven de hoofden van Theo Sie gers, zijn echtgenote en de verdere familie. BEELD ZOALS HAARSTEEG HEM HEEFT GEKEND De Burgemeester van Vlijmen, mr. L. Schweitzer schilderde Theo Siegers levensloop in brede trek ken. Hij zei: "Mijnheer Siegers, me vrouw Siegers en familie, mijnheer de consul-generaal van het konink rijk België, mevrouw en heren le den van de gemeenteraad, dames en heren. Het gemeentebestuur van Vlij men heeft gemeend U te moeten uitnodigen voor de huldiging van een man, die naar wij menen een zeer bijzondere en heldhaftige pres tatie heeft verricht, een prestatie waaraan een groot aantal mensen het behoud van hun leven te dan ken hebben. Alvorens U een schets te geven van de gebeurtenissen die de vo rige week hebben plaats gehad in de stad Paulis in de staat Kongo, waar de heer Siegers toen nog woonde en werkte, moge ik begin nen met in enkele lijnen een beeld te geven van hem, zoals de Vlij - mense gemeenschap en meer in het bijzonder de inwoners van het dorp Haarsteeg hem hebben gekend. Theo Siegers, hier rechts van mij, werd geboren in Haarsteeg op 20 november 1929. Hij is dus nu 35 jaar. Hij bezocht de lagere school in Haarsteeg en bekwaamde zich vervolgens in het vak van auto monteur. Hij heeft alle Bovagdiplo- ma's inclusief het zgn. patroonsdi ploma. In het rijk geschakeerde Haarsteegse verenigingsleven speel de hij in diverse verenigingen een Burgemeester mr. L. Schweitzer biedt mevrouw Siegers bloemen aan. De heer Theo Siegers kijkt hierbij lachend toe. actieve rol. O.m. was hij vele jaren aanvoerder van het 2e elftal van Haarsteeg. Op sportgebied leverde hij een uitzonderlijke prestatie door in 1949 nationaal kampioen te wor den op de 3000 meter militair hard lopen. Verder was hij o.m. een ac tief lid van de R.K. Jonge Boeren stand, KAB afd. metaalbewerkers, IJsclub Jaap Eden etc. Siegers trouwde in september 1957 en vertrok een maand later met z'n jonge vrouw naar Usumbura in voormalig Belgisch gebied dat nu Burundi heet. Sinds 1% jaar is hij nu werkzaam in de stad Paulis in Kongo. AUTOMONTEUR, GEEN BROUWER Tot de vorige week was de heer Siegers in Paulis chef van het auto park van een bierbrouwerij, beho rende tot het Belgische concern Unibras. Hij was dus noch bierbrou wer noch had hij een van de diver se andere functies die sommige kranten hem hebben toegeschreven. Hij is steeds werkzaam geweest in zijn eigen vak, dat van automon teur. De brouwerij waarbij Siegers in Paulis werkte had een personeel van ruim 350 man waaronder slechts 8 blanken. Het gezin Siegers, waar in in 1959 en 1961 in Usumbura resp. een zoon en een dochter wer den geboren, leefde rustig en onge stoord als Nederlanders in Burundi en Kongo tot augustus van dit jaar. Medio augustus werd hun woon plaats bedreigd door de zgn. rebel len en vond de directie van de fa briek het om veiligheidsredenen ge wenst dat mevrouw Siegers en de kinderen werden geëvacueerd. Zij wonen sindsdien weer in Haarsteeg. REBELLEN 19 augustus werd Paulis door de rebellen bezet en nadien was er tot vorige week geen contact met dat gebied mogelijk. Inmiddels hebben zich, naar wij thans vernemen, in het gebied van Paulis de meest af grijselijke tonelen afgespeeld. In de 4 eerste dagen van de bezetting werden in Paulis alleen minstens drieduizend inwoners met zwarte huidskleur door hun landgenoten, deels na vreselijke folteringen, ver moord. De details die ik vernam, zijn te erg om te beschrijven. De blanken werden onder bewaking gesteld maar hadden nog enige be wegingsvrijheid tot de vorige week woensdag. Op die dag werden alle blanken, inclusief paters en zusters gearresteerd en opgesloten in een van de missiescholen. Onze Siegers was ook een van de slachtoffers maar wist te ontsnappen. In een school bleven 72 blanke mannen, waaronder 16 paters gevangen. De heer Siegers hoorde de volgende dag dat 7 van deze gijzelaars de zelfde nacht zijn vermoord. Thans iets over de rol die deze Nederlander, onze plaatsgenoot, heeft gespeeld bij de bevrijding van de 65 overgebleven gijzelaars, in middels aangevuld met 18 gevangen genomen zusters. Bij de komst van de rebellen werd direct het hele autopark van de brouwerij gevor derd. Dat wil zeggen, de auto's die rijden konden, want de heer Sie gers had er tijdig voor gezorgd, dat een aantal auto's zodanig was ge demonteerd, dat ze de indruk ga ven van 'n klein autokerkhof waar niets mee te beginnen was, omdat vitale onderdelen waren verwijderd en verstopt. Midden tussen die schijnwrakken stond een vracht auto verdekt opgesteld, die met en kele handgrepen snel bedrijfsklaar kon worden gemaakt. 26 en 27 no vember hield de heer Siegers, die via een clandestiene radio wist, dat de para's op komst waren, zich zo veel mogelijk schuil en trof doel bewust voorbereidingen voor een reddingsactie zodra de parachutis ten zouden landen, want hij wist dat iedere minuut kostbaar was. 27 november zag Siegers vanuit een schuilplaats in de brouwerij, dat de

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1