De heer van den Dool beëdigd Smidje Verholen en de rare alchimist m Gemeenteraad Sprang-Capelle DE SPIN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 DECEMBER 1964 50 JAAR OPENBARE LAGERE SCHOOL PERON WEER IN SPANJE DRAMA IN DETROIT DODE EN GEWONDEN para' landden op het vliegveld dat er lag. Onmiddellijk rende de heer Siegers naar het vliegveld, sprak met de commandant kolonel Lau rent en wist met de nodige moeite in zeer korte tijd een aantal para's bij elkaar te krijgen om met hen met een snel gebruiksklaar ge maakte vrachtauto dwars door Pau- lis de tocht te wagen naar de mis sieschool. SLAGADER GETROFFEN Paulis was nog bezet en de vracht auto werd dan ook beschoten. Zes kogels troffen de auto waarvan 4 een der para's ernstig verwondden en 2 in de rechterarm van de heer Siegers trecht kwamen. Daarbij werd een slagader getroffen. On danks die verwondingen reed Sie gers door met zijn linkerhand de bloedende slagader in zijn rechter arm zoveel mogelijk dichtdrukken de. Hij zag nog net kans de vracht auto met de para's tot bij de mis sieschool te brengen voordat zijn krachten hem door bloedverlies be gaven. Het was de hoogste tijd, want de rebellen stonden juist op het punt om de overgebleven gijze laars uit de school te halen en te executeren. De bevrijdingsactie, waarbij de heer Siegers de para's tot de grootst mogelijke snelheid aanvuurde, alle gevaar negerend, had alles inbegrepen 54 minuten geduurd door 4 km. vijandelijk ge bied. Als U dit alles hoort geloof ik niets te veel te zeggen als ik zeg, dat het optreden van onze plaats genoot Theo Siegers in Paulis mens lievend, moedig en heldhaftig is ge weest. Wij hebben de grootste be wondering voor deze voor hem ui terst gevaarlijke daad van naasten liefde, die ruim 80 personen van 'n zeker schijnende afschuwelijke dood heeft gered. ZILVEREN EREPENNING Mijnheer Siegers, ik wens U en Uw vrouw en kinderen geluk met Uw behouden terugkeer in Uw ge boorteplaats. Wij zijn verheugd en dankbaar voor de grootse en held haftige prestatie die U ten behoeve van Uw medeburgers in Paulis hebt gelev,erd. Wij willen U daarvoor eren en hebben besloten U als klein blijk van onze zeer grote bewonde ring voor Uw moedig optreden in uiterst moeilijke omstandigheden de zilveren erepenning van onze ge meente aan te bieden, hetgeen ik hierbij doe. Mevrouw en familie Siegers, maanden van angst en spanning hebt U moeten doormaken. U kunt trots zijn op Uw man, vader en wat ook de familiebetrekking moge zijn. Graag wil ik met dit boeket bloe men de hele familie gelukwensen met de door Theo Siegers, hier naast mij, betoonde heldenmoed. Als bescheiden bijdrage in het ver lies van veie bezittingen moge ik U hierbij ook nog namens de ge meente een envelop met inhoud overhandigen. Van harte proficiat?" De menigte had de koude trot serend via de luidsprekers bui ten de woorden van de Burgermees ter gevolgd. De raadszaal was broei end heet van de T.V.-lampen en boordevol belangstellenden en ver tegenwoordigers van pers en radio. De consul-generaal van België was één en al lof voor het optreden van Theo Siegers. Hij zag daarin eens te meer een bewijs voor het goede samengaan tussen België en Neder land in tijden van rampspoed. Wethouder Van der Heyden sprak namens het kerkdorp Haarsteeg 'n gelukwens aan het adres van Theo Siegers. Zeer geroerd sprak daarna Theo Siegers zijn dankwoord: ,,ik ben trots genoeg om van deze hulde te genieten". Intussen drongen de klanken van de Harmonie St. Cecilia reeds door tot in de raadszaal en op het bordes van het raadhuis werd de muzikale hulde in ontvangst genomen, waar na in Haarsteeg het feest op een prettige informele wijze werd voort gezet. Er werden gelukstelegrammen ontvangen van minister-president Marijnen en minister Luns. „U bent de opvolger van iemand, die stond op zijn principes. Hij werk te met ons samen in de allerbeste ver standhouding en probeerde altijd het beste voor de gemeente te bereiken. Ik spreek de wens uit dat wij met U op dezelfde wijze in het belang van de gemeente zullen mogen samenwer ken." Dit zei Burgemeester van Prooijen tegen de heer van den Dool, die be ëdigd werd als raadslid in de vacature die was ontstaan door het bedanken van de heer Ros van de S.G.P. Deze woorden waren een voortref felijke hommage aan het adres van de heer Ros. De gemeenteraadsleden werden de avond voor Sinterklaas verrast met 'n flink stuk banketstaaf. Ook de men sen op de perstribune deelden mee. De raadsagenda leverde overigens erg weinig problemen op. GEZINSZORG. De "Stichting Gereformeerde Ge zinszorg" heeft in de aanloop periode een niet-gediplomeerde gezinshelpster in dienst gehad. Hier voor wordt van Rijkswege geen subsi die verstrekt. De gemeenten 's-Gra- venmoer, Sprang-Capelle ten Kaats heuvel zouden de helft van de kos ten voor hun rekening moeten nemen. De raad van Sprang-Capelle besloot de gevraagde f 552.12 te geven. Dit echter niet dan nadat de heer de Raat de opmerking maakte, dat de Stich ting de volle kosten in rekening zou moeten brengen bij betrokkenen en dat aan de gezinnen eventueel krach tens de Algemtene Bijstandswet een tegemoetkoming moet worden ver strekt. Burgemeester Van Prooijen wees er in dit verband op, dat het subsidie in dit geval slechts éénmalig is. De openbare lagere school bestaat volgend jaar 50 jaar. Dat zal op be scheiden schaal worden gevierd, zo liet zich Burgemeester Van Prooijen ontvallen. Dat betekent niet, dat het gebouw "oud" is, integendeel, wanneer de voorzieningen worden getroffen om de kleine ramen in de voorgevel te vervangen door grotere, dan zal het gebouw zeker fraaier worden. In de klaslokalen komt er dan meer licht. De raad kon B. en W. op lit phnt best volgen en verleende het 'benodigde krediet van f 15.000. Ook werd een krediet van f 19.000 uitgetrokken voor de aanleg van een centrale ver warmingsinstallatie met volautomati sche oliestookinrichting. De kachels die in het gebouw staan voldoen niet meer en hebben onvol doende capaciteit in perioden van vorst. Op een vraag van de heer de Raat detelde de voorzitter mede, dat de installatie gemakkelijk op aardgas kon worden omgeschakeld. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 21) Warwik leunde achterover in zijn stoel, zonder zijn handen van tafel te nemen ten keek langs Brown heen, als dacht hij ergens anders aan. Hij tuur de naar een glazen deur, die toegang gaf tot een klein balcon, aan de straat. Geen spier op zijn gelaat verried, dat hij iets bijzonders ontdekte. Toch zag hij het gezicht van Togo door die gla zen deur heengluren en begreep daar uit, dat Togo overwinnaar was ge bleven, als er in de andere kamer ge vochten was. Warwik verroerde geen ooglid, toen Togo hem wenkte, dat hij klaar stond om hulp te bieden. Hij begreep, dat hij eerst Brown bezig moest houden, totdat Togo binnen was en dichtbij genoeg, om hulp te kunnen bieden. Hij boog zich opeens over tafel heen. ,,U zei zoeven iets over teen gelde lijke beloning, als ik vanavond bij Berlan wegbleef". Ja, maar daar bent U toen niet op ingegaan „Als ik nu eens verklaarde, dat ik van mening veranderd ben". „In dat geval heb ik dit voorsttel. U blijft bij Berklan weg en wij zenden U duizend dollar in contanten, voor morgenmiddag". „Alles goed beschouwd is duizend dollar wel heel weinig". „Dat is het hoogste bedrag, waar toe we bereid zijn". „Veronderstel nu eens dat we de bordjes verhangen?" „Hoe bedoelt U dat?" „Veronderstel", zei Warwik, zien de dat Togo bezig was de deur open te maken, „dat U me nu toestaat te gaan en dat ik U daarvoor duizend dollar betaal". „Dat zal niet gaan, meneer War wik". .Tweeduizend?' „Het gaat niet over het bedrag. Ik zou het tot geen prijs doen". Als U bang bent, dat uw helpers U als een verrader zullen beschouwen, dan wil ik U wel vastbinden, zo, dat U kunt zeggen, dat ze U overweldigd hebben". „Dat zal lastig gaan, omdat een van mijn vrienden in de andere ka mer is en de uitslag van ons onder houd afwacht, na uw knecht onscha delijk gemaakt te hebben. U moet nu toch gaan begrijpen, dat wij hier de SANERING KERKPLEIN ÜHi Het Kerkplein te Sprang, dat ge saneerd wordt, krijgt een nieuwe ver lichting. De gemeenteraad voteerde daar f 8.850. - voor vijf lichtmas ten met HPL-verlichting van de To renstraat naar de Burg. Smitstraat; vijf lichtmasten (6 meter hoog) met acrylaat-armaturen met natriumlamp van 85 Watt in de Torenstraat en zes stalen lichtmasten (9 meter) met na- triumlampen van 200 Watt op het Kerkplein ten noorden van de N.H. Kerk. Verder besloot de gemeenteraad enkele technische wijzigingen aan te brengen in het Bezoldigingsbesluit 1962. De deelname in de Fraude-risico- onderlinge van Gemeenten werd ver hoogd van f 30.000 tot f 40.000. Het maximum-krediet, dat in re- kening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten mag worden gevoteerd, werd bepaald op f 211.000.-. BEGROTING AANGEBODEN De A.N.W.B. vroeg en verkreeg een subsidie van f 4180.14 voor het plaatsen van aanduidingsborden op een tiental plaatsen. De Burgemeester luchtte bij dit punt zijn hart over de slechte aan duidingen naar Sprang-Capelle in plaatsen als Waalwijk en Kaatsheu vel. "Vele mensen kunnen van daar uit onze gemeente van 6000 zielen niet vinden", merkte de heer Van Prooijen op. Er werd grond aangekocht van mevr. J. Werther-Spierings en cons., eveneens van mevr. N. Prins-Neder- veen en mevr. G. J. van der Schans- Nederveen. Grondruil werd tot stand gebracht met de heer M. R. Nieuwenhuizen, terwijl pachtovereenkomsten met C. A. Kuijsten en A. Wagemakers wer den ontbonden. De begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1964 werd vastgesteld en de gemeentebegroting 1965 werd aangeboden. De heren de Raat, de Vos en Kuijs ten vormen de commissie van onder zoek. Na de openbare raadsvergadering bleef de raad in besloten zitting bij een om door de Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Kaatsheu vel te worden voorgelicht over de mo gelijkheden van aardgas in de ge meente Sprang-Capelle. DORPSHUIS REDELIJKE VER WACHTINGEN. Bij de behandeling van het punt "verlening subsidie aan de Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle" vroeg het raadslid Dekkers hoeveel het Dorps huis nu alles bij elkaar gaat kasten. Burgemeester van Prooijen rekende hem vliegensvlug voor dat de totale kosten op f 365.000. - zullen ko men (zuivere bouwkosten, waarvoor het werk gegund werd aan de fa. A. H. Willemsz en Zn. f 258.458. - De burgemeester vertelde er in eens bij hoe de Stichting een en ander gaat financieren. De subsidies van Rijk, Provincie en gemeente bedragen resp. f 66.000, f 15.000 en f 168.000. Een lening zal worden gesloten van f 90.000, terwijl particulieren nog eens 26 dui zend gulden op tafel zullen leggen. TEVEEL IN EIGEN MILIEU De heer Dekkers zei zijn eerder in genomen standpunt te herhalen. (Hij zei destijds "ja" tegen het zwembad en "nee" tegen het dorpshuis). Als het dorpshuis er eerder was geweest, zou de beer Dekkers het zo somber nog niet hebben ingezien, maar nu verwachtte hij - gezien de resultaten elders - niet veel van de exploitatie. De burgerij zou volgens de heer Dekkers meer mee moeten werken. Iedereen blijft te veel in eigen milieu. In Sprang bouwt men al een eigen dorpshuis, zodat dit dorpshuis op Vrijhoeve en Capelle is aangewe zen, aldus de heer Dekkers. GEBREK AAN INITIATIEF. Voorzitter van Prooijen zei het ge brek aan initiatief onder de burgerij te betreuren; daarom was het dorps huis er zo laat gekomen. Wanneer men de tijd van oprichting van de Stichting bekijkt (1960) is men heel vlug met de rijksgoedkeuring. De Burgemeester zei goede hoop te hebben op redelijke uitkomsten van het dorpshuis. Het kerkelijk Jeugd-Centrum in Sprang, waarop de heer Dekkers doelde, heeft uitsluitend bestemming voor kerkelijke doeleinden. "Dat is een rekbaar begrip", repli ceerde de heer Dekkers, "maar to neel-, zang- en muziekverenigingen vallen daar niet onder". De burgemeester kon de heer Dek kers op dit punt geruststellen. "Die zullen naar het Dorpshuis moeten", zei hij. De heer Genuit merkte op, dat reeds eerder door de raad in principe werd besloten tekorten van 't Dorps huis door subsidies te dekken. Aan dat besluit mag nu niet getornd wor den. De heer Dekkers zei erop te willen wijzen, dat zoveel mogelijk verenigin gen van het Dorpshuis gebruik zullen moeten maken. De aanloop-periode zou volgens de heer Winkelman wel moeilijk kunnen worden, maar wanneer het gebouw goed wordt ingericht, zal men allengs de weg naar het Dorpshuis weten te vinden. De heer Winkelman wilde wetten of B. en W. enig inzicht hadden in de exploitatiecijfers van de eerste jaren. De voorzitter zei, dat er wel een exploitatie-opzet is. Aan de inkom stenkant kan men echter moeilijk ra mingen opzetten. Aan rente en aflos sing (waarvoor de gemeente garant is), zal jaarlijks f 6500.- nodig zijn. Daar komt ongeveer nog zo'n f 2000 bij. De burgemeester zei er nog bij dat hij voor deze cijfers niet in kon staan ("Het is te lastig"). Daarna besloot de raad de bouw van het Dorpshuis te subsidiëren met een bedrag van f 167.837.56 en de benodigde grond te verkopen voor f 12.50 per vierkante meter. Op de nabijliggende parkeerruimte van de gemeente komt een erfdienst baarheid om bezoekers van 't Dorps huis gebruik te kunnen laten maken van deze parkeerruimte. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waajwijk Na een mislukte poging om naar Zuid-Amerika terug te keren, is ex- dictator P.eron (69) weer in Spanje aangekomen. Hij reisde met hetzelf de vliegtuig, waarmee hij 36 uur eer der de Spaanse hoofdstad Madrid had verlaten. Om moeilijkheden te voorkomen landde het vliegtuig ;n Sevilla. De voormalige president van Argentinië verblijft daar nu in het luxueuze hotel Alfons III in af. wachting van de beslissing van de Spaanse regering over zijn verder verblijf in dat land. Gezien de oude vriendschap tussen het regime van Franco en de ex-dictator wordt ver wacht, dat hij in Spanje zal mogen blijven wonen. Volgens de politie van Detroit schijnt donderdag 'n vader zijn vrouw drie van zijn vier kleine kinderen en een jong meisje met een geweer te hebben doodgeschoten en daarna zich zelf. De politie vond de 6 lijken in de woning van James Bergen in het oos telijk deel van Detroit. Een ander kind werd zeer ernstig gewond. Bergen, (28), belde, kennissen op en vertelde 'hen dat hij „zijn vrouw en kinderen had vermoord". Bergen zelf werd aangetroffen met een do delijke kogelwond in het hoofd, op de vloer van de huiskamer vlak hij de telefoon. Auto verplettert tegenligger. De 55-jarige mej. F. J. Werner uit Amsterdam is op de rijksweg Amster- damUtrecht onder 'Ouder-Amstel bij een ernstige autobotsing om het le ven gekomen. De 55-jarige J. Huis uit Rotterdam, secretaris van de Ne derlandse Kappers'bond, werd levens gevaarlijk gewond. Minder ernstig gewond werd de 49-jarige H. Harnas uit Amsterdam. De gewonden werden in een ziekenhuis te Amsterdam op genomen. COPYRIGHT STUDIO AVAN 149. „En wat gebeurde er dan?" vroegen Harry Hommels en Frans Bulle nieuwsgierig. „Dan legde de Kludde het horloge ergens neer waar de argeloze wandelaar zeker voorbij moest komen," vervolgde smidje Verholen. „De wandelaar raapte dat mooie horloge natuurlijk op en stak het in zijn zak. De Klud de, alias Nosco, sloop de wandelaar onhoorbaar achterna, roofde hem handig en snel het horloge weer uit de zak en stak er de dikke pad voor in de plaats. Als de wandelaar zijn vondst dan nog eens wilde bekijken was het kostbare voorwerp veran derd in een glibberig beest. En zo komen dan die praatjes over het betoverde horloges in de wereld. Ik herinner me nog best hoe ik voor het eerst kennis maakte met dat verhaal. Ik wilde schuilen voor het slechte weer in een herberg .aan de rand van het bos. Plotseling stoof daar toen een boereman naar bin nen, krijtwit van angst. Die vertel de, dat hij een betoverd horloge had gehad en dat hij de Zwarte Kludde had gezien. Dat ineresseerde me erg en daarom bleef ik in de buurt. En de rest weet U. Ik heb het ge heim van de Zwarte Kludde ont sluierd en de dader overgegeven aan de politie." „Net wat ik dacht," zei Harry Hommeles smalend. „Als je maar weet, dat wij van de politie dat ook wel gekund hadden, als we maar gewild hadden." Maar smidje Verholen trok zich van deze zure opmerking niets aan en vervolgde: „Die geschiedenis met dat horloge is mij zelf ook overkomen, toen ik in gezelschap van Nosco door het Knekelwoud wandelde. Ik geloof warempel, dat de kerel een zeer ge slepen zakkenroller is." Terwijl Frans Bulle dit allemaal opschreef, zette Harry Hommeles zijn speur tocht door de kamer voort. Hij trok ergens een groot gordijn open en, ja werkelijk. Daarachter stond een grote tafel opgesteld, die beladen was met speelgoedboompjes, huis- esj en lampjes. „Wat is dat nou weer?" riep Harry Hommels. Smid je Verholen keek er even naar en zei toen: „Ik zie het! Dat is een mo del van het waarschuwingssysteem, dat professor Nosco om het Knekel- woud heeft aangelegd. Héél mooi gedaan, dat moet ik toegeven!" macht in handen 'hebben. Mijn vriend heeft de voordeur gesloten, er zal geen licht worden aangedraaid en geen telefoon worden beantwoord. Het zal de schijn wekken, dat U niet thuis bent en dat uw bediende vrijaf heeft". Togo had de deur nu open en sloop onhoorbaar na binnen. Warwik stond verbaasd over zijn bedaardheid. Zodra hij binnen was sloot hij de deur zorgvuldig, opdat geen tochtje achterdocht bij Brown zou wekken en hij deze ongemerkt zou kunnen besluipen. „Nou, dan geloof ik, dat we niet tot overeenstemming kunnen gera ken", zei Warwik, „en U sohijnt mo menteel de macht in handen te heb ben. Laten we dus, trachten tot een compromis te geraken, waardoor we het ons wat gemakkelijker kunnen maken. Om zo tot middernacht te blij ven zitten zal erg ongemakkelijk zijn voor mij en nog meer voor U, omdat U me voortdurend in de gatten zult moeten houden". „Wat is uw voorstel?" vroeg Brown. „Als U maar niet denkt, me er tussen te kunnen nemen. Ik ben op alles voorbereid". „Denkt U, dat uw vriend in die an dere kamer mijn bediende erg mis handeld heeft?" „Hij heeft hem vermoedelijk een klap achter zijn oor gegeven. Morgen zal hij nog wat hoofdpijn hebben, maar daarmee is het uit". „Mijnheer Brown, daar begaat U een vergissing", zei Warwik, zich plotseling over de tafel buigend. „U bent niet tegen John Warwik opge wassen en dat had U kunnen besef fen, zodra U op mijn kamer kwam. U en uw vriend en nog een hele troep uwer vrienden er bij, kunnen mij niet weerhouden, vanavond naar Berklan te gaan dineren en daar mijn plannen te volvoeren". „Klets. We hebben U immers hier en U kunt geen enkele beweging ma ken". „Maar U zult dat wel moeten doen, mijnheer Brown. U zult zo dadelijk over de vloer rollen en voor een poos je buiten westen raken. En als u weer bijkomt, zult u moeten toegeven, dat LT een schromelijke vergissing hebt begaan, door vanavond hier te ko men. U doet goed, me sdherp in het oog te houden, mijnheer Brown. Als ik ook maar één wenkbrauw beweeg" Togo sprong toe. Met de ene hand greep hij Brown bij zijn pols en gaf er een ruk aan, zodat de revolver te gen de grond viel ten Brown een kreet van pijn uitstiet. Met de andere hand drukte hij Brown een pistool tegen zijn borst en zei grijnzend tegen John Warwik „Vereerde meester, zal To go doen wat U daareven zei en hem tegen de grond slaan?" „Ik denk, dat het niet meer nodig is, Togo. Je wordt wel bedenkt. Maar we zullen dat heerschap wel een poos je moeten vastbinden. Hij schijnt mijn plannen in de war te willen sturen. O ja, Togo, hij zei iets over een vriend, die jou in de andere kamer onder handen zou nemen". „Die vriend is nu erg ziek in zijn hoofd, mijnheer", zei Togo. „Hij erg traag en Togo verraste hem. Ik heb koorden van portière van mijn ver eerde meester gebruikt om hem vast te binden." James Brown brulde van woede en Togo keek zijn gevangene met half dicht geknepen ogen aan. „Misschien, mijnheer, beter dat ik hem neerslaan", zei hij. XIV OP DE WEG. Vijf minuten later was Brown ge bonden en met een prop in zijn mond op de divan gelegd, waarna Warwik en Togo de andere man, die nu weer wat bijgekomen was, uit de andere kamer haalden en naast Brown neer legden. Vervolgens riep Warwik To go in die andere kamer bij zich. „Ik ga bij mijnheer Berklan dine ren", zei hij. „Denkelijk ben ik tegen middernacht terug. Ik zou graag heb ben, dat je die twee kerels goed 'be waakte, Togo." „Zeker, mijnheer". „Het is een beetje onwettig, maar ze kwamen hier uit eigen beweging en probeerden hier de baas te spelen. Als ik terugkom zal ik je wel zeggen, of ik hen al dan niet aan de politie overlever. Waarom grinnik je? „Neemt u me niet kwalijk, mijn heer." „Mijn vraag is: Kun je die twee kerels hier houden, tot ik terug ben?" „Ja, mijnheer." „Pas goed op; ze mochten eens een streek uithalen." „U behoeft niet bang te zijn, mijn heer. Ze zullen niet ontsnappen, als Togo niet wensten". „Je schijnt drommels zeker van je zelf. Maar dat is een goede eigen schap". „Dank u, vereerde meester." „Draai al het licht maar uit en doe de deuren op slot, zodat niemand ei in kan. Misschien komen er nog me deplichtigen van die kerels, maar je laat hen niet binnen, hoor! En dan... nog wel bedankt voor je hulp. Ik stond er verbaasd over. Ik wist niet, dat je zo slim was." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2