wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu Mekaart verdwijnt Wat zijn de konsekwenties? De Italiaanse presidentsverkiezing Hoofdagent in Boxtel loste dodelijk schot Jampe tr 1 januari 1965 Landbouwschap heeft reden van bestaan 111WBÊSm F Damesmode Tilburg 3 KERSTTIPS uit onze Discobar! 25 cm. Langspeelplaat - 33 toeren. Deze Kerst L.P. bevat aan de ene kant Kerstliederen, gezongen door het „Bielefelder Kinderchor" zoals „Stille Nacht", „O, du Fröhliche" en aan de andere zijde beroemde Koorwerken, zoals Ave Verum, Largo Laudate Dominum etc. gezongen door R. Schock en Anny Schlemm. nneQ Als Kerstaanbieding 45 toeren Langspeelplaat, gezongen door het Delfts Madrigaal Koor met 8 complete Nederlandse Kerstliederen, zoals „Stille Nacht", „De Herdertjes lagen bij Nachte" etc. Teksten op de hoes 45 toeren „Discofoon". 2 prachtige Kerstliederen, n.l. „Stille Nacht" en „Wie schön singt uns die Engel-schar", ge zongen door het St. Janskoor uit Arnhem VRIJDAG 18 DECEMBER 1965 85e JAARGANG No. 99 De tcho van het Zuióen itgever alwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen jofdredacteur JAN TIELEN jonummer 1069687 it blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) 10.23 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) At)J p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Op de ministeries van sociale za ai en maatschappelijk werk blijft ien vaart zetten achter de plannen modernisering van onze sociale ;etgeving. De eerste januari 1965 al ongetwijfeld als een belangrijke latum in de analen van de sociale pchiedenis van ons volk te boek ■orden gesteld, want op die dag al de Algemene Bijstands Wet in aerking treden. Bovendien worden met ingang an dezelfde datum de uitkeringen an Algemene Ouderdomswet- a.o.w. si algemene Weduwen- en Wezen iet (A.W.W.) opgetrokken tot een Kiaal minimum, terwijl tevens de liekenfondsverzekering voor be- iarden aan dit sociaal minimum al worden aangepast. Tenslotte zal met ingang van het aieuwe jaar ook de Invaliditeitswet jdeeltelijk worden gelikwideerd. lat houdt onder meer in, dat de :ade, vertrouwde rentekaart nu de- initief ten dode is opgeschreven, ieze bruine zegelkaart, eens een aaardevol document dat de arbei- br een pensioen op 65-jarige leef- Sjd, een uitkering bij invaliditeit ai een pensoen voor vrouw en kin ieren bij zijn overlijden gar andeer- Ie, heeft in de loop der jaren steeds einder waarde gekregen. A.O.W., eff.W. en Interimregeling Invali- iiteitstrekkers hebben het zegeltjes ilakken overbodig gemaakt. Daar in wil minister Veldkamp er op januari a.s. volledig mee stoppen. DURE BEGRAFENIS tan jonge lieden, die dit jaar voor et eerst in loondienst zijn getreden, -orden sinds augustus al geen lieuwe rentekaarten meer uitge tikt. Met het verdwijnen van die aart zal er ongetwijfeld een juich toon opgaan bij de Raden van Ar al en alle administraties, die nu an zeer tijdrovende rompslomp verlost. Ook de huisvrouwen «hoeven niet meer voor hun huis- loudelijke hulp het wekelijkse ze ieitje te plakken. Hiermee is dan het reeds lang erwachte einde van de Invalidi teitswet ingeluid. Maar alvorens de wet definitief ten grave kan worden gedragen, zal er nog heel wat moeten worden be tekend door de betrokken instan ties, daar de verkregen rechten ten folie worden gehonoreerd of an te afgekocht. Dat gaat het rijk ten slordige 3,5 miljard gulden 'tosten, want het fonds bezit slechts miljard gulden terwijl de afwik- teling 4,5 miljard gaat kosten. De invalide wet krijgt dus wel een du it begrafenis. OE IS DE AFKOOP Die begrafenis zal plaats vinden Janneer de arbeidsongeschiktheids- erzekering zijn wettelijk beslag teeft gekregen. Wat de meeste Ne- lerlanders echter bijzonder interes- PRINSES BEATRIX VERDIEPT ZICH IN CULTUURPROBLEMEN Prinses Beatrix gaat zich in ver killende aspecten van het maat- kappelijk en cultureel leven in Ne- lerland verdiepen, zo deelt de Rijks- toorlichtingsdienst mee. De activitei- i!n van de prinses zullen geen repre sentatief karakter dragen. Haar an- jlere werkzaamheden zullen zoveel mogelijk worden beperkt. Prinses Beatrix zal in de komende Banden deelnemen aan de bespre ngen in de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk en in de Aca demische Raad. Daarna zal zij haar Bndacht op andere terreinen richten. Door het deelnemen aan het beraad de belangrijkste organen en mee- Mken van het werk in de praktijk k prinses Beatrix een inzicht krijgen de voornaamste actuele vraagstük- n op deze terreinen. De twee eerste aspecten, waarmee Prinses Beatrix zich zal bezighouden, 'de samenbundeling van kerkelijke particuliere initiatieven op het ter- ttin van het maatschappelijk werk (de Nationale Raad voor Maatschappelijk °kik) en de bevordering van een doelmatige samenwerking tussen de diversiteiten en hogescholen in Ne- Wand en de aanpassing van het we- bschappelijk onderwijs aan de ont- ikkeling van de wetensdhap en de koeften van de maatschappij, (de academische Raad, die hiervoor bij et is ingesteld). seert is, hoe de afkoop zal worden geregeld. De afkoop van geplakte zegels zal gelden voor alle verzekerden van 35 jaar of jonger, en voor ou deren voor wie zo weinig premie is betaald dat zij op hun 65ste jaar een ouderdomsrente zouden krijgen van minder dan f 60-- per jaar. Overigens moet men niet ver wachten, dat men binnen enkele weken het geld van de geplakte ze gels al in de brievenbus vindt. Want deze afkoop is een enorm karwei. Een bedrag van circa 650 miljoen gulden moet over 2,7 mil joen mensen worden verdeeld. Met de afkoop zijn derhalve zeker 6 a 7 jaarg emoeid. EN DE RENTE Vanwege de nog slechts gedeelte lijke likwidatie van de Invaliditeits wet was echter de afwikkeling van ouderdoms-, weduwen- en wezen rente een primaire zorg. Dit moet namelijk tegelijk geschieden met de verhoging van de pensioenen vol gens A.O.W. en A.W.W. Het af schaffen van de rentekaart betekent immers dat niemand nog zijn ou derdomsrente verder kan opbouwen en dat is alleen aanvaardbaar, wan neer daar een gelijktijdige verho ging van de ouderdomspensioen tegenover staat. De afwikkeling is als volgt gere geld: Alle ouderdoms-, weduwen- en wezenrente die voor 1 januari '65 zijn ingegaan, blijven gehandhaafd naast A.O.W. of A.W-W. Wie na 1 januari 1965 65 jaar wordt, krijgt een ouderdomsrente naar gelang de premies die hij tot die datum heeft betaald. HOEVEEL? De rente bedraagt voor iemand voor wie 40 jaar lang elke week een zegel van 60 cent is geplakt f 265.- per jaar. Is er bijvoorbeeld 25 jaar geplakt, dan wordt de rente f 165.-. Na 1 januari kan ook nog recht op weduwenrente ontstaan, maar pas op de dag dat de weduwe 65 jaar wordt. Tot nu toe is dat 60 jaar, maar daarin is verandering ge bracht omdat de rente feitelijk toch een soort ouderdomspensioentje is. Alleen wanneer de echtgenoot al overleden is vóór 1 januari 1965 zal de rente nog op haar 60ste jaar in gaan. Wezenrenten worden na 1 jan- 1965 niet meer toegekend. Alleen met de invaliditeitsrenten gaat alles op de oude voet verder, ingevolge de interimregeli, die in de naaste toekomst vervangen zal worden door de arbeidsongeschikt heidsverzekering. IN KONGO 20.000 MENSEN VERMOORD De Kongoleze opstandelingen heb ben naar schatting 20.000 mensen vermoord, voor het overgrote deel Kongolezen. Dit heeft de Britse mi nister van staat George Thompson in het Lagerhuis verklaard. Hij ont- woordde op vragen over het lot van Britse onderdanen in Kongo. Hij ver telde, dat alleen al in Stanleystad 5000 mensen werden omgebracht. Naar dinsdag door de politie is meegedeeld, is maandagnacht een landbouwer uit Boxtel door een schot uit het dienstpistool van een hoofd agent dodelijk gewond. De landbouwer, de 31-jarige A. Olieslagers, die in de buik werd ge troffen, is kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwonding be zweken. Het drama speelde zich ongeveer een half uur na middernacht af in de buurtschap Hal in Boxtel. Het ge beurde in een jachtveld op enkele honderden meters van de boerderij - kwekerij van het slachtoffer. De heer Olieslagers was bezig zijn buurman te helpen bij de konijnen jacht. De huurman, de heer K. Voor- boom, bedrijfsleider van het land goed Eikenhorst, had sinds enkele dagen vergunning om door middel van kunstlicht met een geweer op ko nijnen te jagen. Maandagavond omstreeks elf uur waren zij met de konijnenjacht be gonnen in het jachtveld, waar zij be voegd waren te jagen. Het kunstlicht werd verschaft door de koplampen van een kleine landbouwtractor van de heer Olieslagers, die de tractor ook bestuurde. De buurman stond met zijn geweer achterop de hefinrichting van de tractor. De schoten, die door de heer Voor boom tussen elf en twaalf uur waren afgevuurd, trokken, aldus de lezing van de politie, de aandacht van H. B., hoofdagent van gemeentepolitie te Boxtel, die in dit korps in het bij zonder met het toezicht op de jacht is heiast en vergezeld was van de GIFMOORD OP VROUW 20 JAAR STRAF. De Bossche rechtbank veroordeel de de loondorser C. P. uit Grave overeenkomstig de eis tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens gifmoord op zijn 49-jarige echtgenote. De nicht van P., J. V. uit Beers, werd, omdat zij, hoewel zij van het voornemen van P. wist, daarvan geen kennis 'heeft gegeven aan de politie tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. De man heeft herhaaldelijk een thalliumhoudend rattenverdelgings - middel in de koffie van zijn echtge note gedaan. Hij wilde na haar dood met zijn nicht trouwen. jachtopziener L. S. uit Vught. Zij gingen door het veld naar de plaats, waar gejaagd werd. Op een gegeven moment reed de tractor van uit een weiland in de richting van de plaats waar de hoofdagent en de jachtopziener ziCh hadden opgesteld. Daar de tractor in hun riohting zwenkte, traden zij beiden op de trac tor toe. Tegelijkertijd klonk een schot, de heer Olieslagers werd getroffen, viel van de tractor en bleef ernstig gewond liggen. Onmiddellijk werd in de dichtstbij zijnde boerderij telefonisch om hulp verzocht. De gemeentearts en de ge meentepolitie van Boxtel onder lei ding van de korpschef-inspecteur G. Wouters, kwamen zo spoedig moge lijk ter plaatse, waarna ook een zie kenauto onder begeleiding van de politie volgde. In allerijl werd het slachtoffer naar het St. Liduina-Zie- kenhuis te Boxtel vervoerd, waar ope ratief werd ingegrepen. Dit mocht evenwel niet baten. Dinsdagmorgen is door dr. Zeldenrust uit Den Haag sectie op het lijk verricht. Een onder zoek naar de juiste toedracht van het gebeurde werd onmiddellijk ingesteld. Dit onderzoek, dat onder leiding staat van de officier van justitie, mr Bruigom uit Den Bosch, is opgedra gen aan de rijksrecherche. Het voor- De 56-jarige Napolitaanse jurist en voormalige premier Prof. Giovan ni Leone is dinsdag door de Chris ten-democratische parlementsleden gekozen tot kandidaat voor het Itali aanse presidentschap. De 951 parlementsleden van alle partijen plus dertien provinciale kies mannen begonnen woensdag met de stemmingen voor de aanwijzing van een nieuwe President van de Repu bliek, ter vervanging van Prof. Seg- ni, die om gezondheidsredenen is af getreden. De socialisten, sociaal-democraten en republikeinen, die met de chris ten-democraten de regeringscoalitie vormen, zullen Giuseppe Saragat, lei der van de sociaal-democratische par tij en minister van buitenlandse za ken, steunen. Men verwacht dat op de verenigde vergadering van bet Huis van Afge vaardigden en Senaat - die de pre sident aanwijst - een aanzienlijk aantal stemmingen nodig zal zijn. De christendemocraat Segni werd in '62 Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 NIEUWE KLM-LIJN OVER OOSTELIJK RUSLAND De KLM heeft als eerste lucht vaartmaatschappij van een westelijk land van de Sovjet-Unie vergunning gekregen voor het vliegen over het ten oosten van Moskou liggende ge bied van de Sovjet-Unie. Bij bespre kingen tussen een KLM-delegatie on der leiding van president-directeur mr H. Alberda en het Russische mi nisterie van luchtvaart, is, zo melden buitenlandse persbureaus, gunstig be schikt op het verzoek van de KLM 'n luchtlijn Amsterdam - Moskou - Ka rachi te mogen openen. lopig inzicht, aldus de mededeling van de politie is, dat een schot is ge lost uit het dienstpistool, dat hoofd agent B. bij zich droeg. De heer Olieslagers was in mei van dit jaar gehuwd en had de boerderij kwekerij van zijn vader overgenomen. na negen stemmingen gekozen. Zijn voornaamste tegenkandidaat was Sa ragat. Bij de eerste drie stemmingen is een meerderheid van twee derden vereist. Daarna is een eenvoudige meerderheid voldoende. WINTERACTIE BOUWVAK 4500 huizen extra in vijftig dagen Als alles volgens de plannen van de Stichting Verletbestrijding Bouw nijverheid (SVB) verloopt, zullen dank zij een doorwerkactie gedurende het komende winterseizoen negentig woningen per dag meer kunnen wor den gebouwd. Uitgaande van een pe riode van 50 dagen, waarover de ver- letbestrijdingsregeling zich uitstrekt, betekent dit een produktiewinst van 4500 woningen, tweeduizend meer dan in het seizoen 1963 '64. Deze gegevens zijn maandag door de SVB bekend gemaakt. Op 10 december hadden zich de aannemers van 978 bouwprojecten bij de stichting gemeld om aan de ac tie mee te werken; 819 zijn aan vaard. Van de resterende 159 zijn er honderd afgewezen of samengevoegd met een ander doorwerkohject, ter wijl er»--nog 59 in behandeling zijn. Van de reeds aanvaarde aanmeldin gen behoren er 358 tot de woning bouw, 433 tot de niet-woningbouw en 28 tot de bijzondere projecten. De totale aanneemsom bedraagt ruim twee miljard gulden. De kosten zijn dit jaar 9 miljoen. Voor de koningin en voor de re gering bestaat er geen aanleiding, de werkzaamheden van het Land bouwschap te doen beëindigen. De 203 boeren, die in gelijkluidende verzoekschriften om die beëindiging gevraagd hadden, hebben dit ten antwoord gekregen in een uitvoe rige brief van de staatsecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer. De bezwa ren van de verzoekers tegen het Landbouwschap berusten op een misverstand, concludeerde de staats secretaris in die brief. Tegenover de door de boeren ge noemde bezwaren stelt hij o.m. dat de instelling van 't landbouwschap geheel in overeenstemming is met de bepalingen van de wet is ge schied, dat er geen sprake is van benoeming van bestuursleden op oncontroleerbare wijze, dat het be stuur van het landbouwschap in direct aan de bedrijfsgenoten ver antwoording schuldig is en onder toezicht staat van de overheid, en dat het landbouwschap van het be gin af met de openbaarheid verder is gegaan dan de wet eist. Van de verzoekschriften der boe ren waren er 63 afkomstig uit Gro ningen, 18 uit Friesland, 3 uit Dren te, 21 uit Overijsel, 80 uit Gelder land, 1 uit Utrecht, 4 uit Noord-Bra bant, 3 uit Zuid-Holland en 1 uit Noord-Holland. DEN BOSCH - EINDHOVEN TILBURG - HELMOND co HOGER SCHOOLGELD KLEUTERS EN STUDENTEN VAN DE BAAN Minister Bot (Onderwijs) heeft voorshands het wetsontwerp voor de verhoging van de collegegelden en de kleutergelden ingetrokken. In een brief aan de Nederlandse Studentenraad heeft de minister dit meegedeeld en verder gezegd naar andere alternatieven te zullen zoeken. Minister Bot heeft deze beslissing ge nomen nadat de verhoging van het collegegeld op hevig verzet was ge stuit hij de behandeling door de vaste Kamercommissie voor Onderwijs. Nog vóór de plenaire zitting van volgende week, waarbij de begroting van OKW behandeld zal worden, zal minister Bot in een vertrouwelijke be spreking met de vaste commissie de alternatieven bekijken. In hoeverre hierbij de voorzieningen voor studen ten in het geding zullen komen, zo als in studentenkringen wordt ge vreesd, is niet bekend. ONGELUKKEN In de nacht van zondag op maan dag is de 20-jarige Duitser J. F. uit Hilfahrt met zijn personenauto tegen een boom gereden en in het zieken huis te Roermond overleden. - De 59-jarige ambtenaar C. Joo- ren te Haarlem is op de kruising Schipholweg - Schalkwijkerweg ver ongelukt, toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto. - Nabij de Lindebrug te Wolvega is maandagmorgen 't stoffelijk over schot gevonden van de 38-jarige A. Hofstee uit Steenwijk. De man was op zijn motor naar zijn werk gegaan. Een vrachtauto heeft hem overreden, maar men neemt aan, dat hij toen reeds was overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had vijf kinderen. - Maandagmiddag is de bejaarde heer R. Koning uit Sappemeer in zijn woonplaats hij een verkeersongeval gedood. Hij werd door een hem ach terop rijdende personenauto aange reden. UNIFORME GRAANPRIJS AANVAARD De marathonzitting is geëindigd. Dinsdagmorgen om half zes - dus op de 15e december, zoals generaal De Gaulle het had gewild - heeft de ministerraad van de E.E.G. een algeheel akkoord bereikt over de ge meenschappelijke graanprijs en alle daarmee samenhangende problemen. Het is een hard gevecht geweest dat opnieuw een dag en een nacht heeft geduurd en dat eerst dinsdagmorgen vroeg werd afgesloten, toen eindelijk de weerspannige Italiaanse minister van landbouw, Ferrari Aggradi het ivoord "d'accordo" uitsprak en daar mee het tweede ,,apckage deal" aan vaardde dat de Europese commissie tussen één uur en half drie in de nacht had uitgewerkt. Evenals na afloop van vorige ma rathonzittingen, heerste er ook nu in het Brusselse congrespaleis, waar een 250-tal journalisten uit vele landen met spanning de zitting hadden ge volgd, grote vreugde. De president van de raad, de Duitse minister van economische zaken dr. Kurt Sohmiicker, dr. Mansholt en prof. Hallstein, gaven een persconferentie, waarin ze uiting gaven van hun vreug de. Ook in het Nederlandse kamp bleek men voldaan te zijn over de 'be reikte resultaten. Minister Biesheuvel schetste het resultaat van de mara thonzitting als „zeer belangrijk". Om dat men tot nog toe in de gemeen schap alleen maar een landbouwpo litiek had, maar geen prijsbeleid, welk euvel nu is verholpen. Veel lof zwaaide hij toe aan de Europese Commissie, maar vooral ook aan dr. Mansholt, wiens plan in nagenoeg zijn oorspronkelijke vorm is aanvaard. NEDERLAND ZWAARSTE BELASTINGDRUK IN E.E.G. De EEG-commissie heeft in ant woord op een vraag uit het Europese Parlement vergelijkende cijfers over de 'belastingdruk in de zes gemeen- schapslanden gepubliceerd, waaruit blijkt, dat deze druk in Nederland het grootst is. De cijfers over 1963 zijn, uitge drukt van het bruto nationaal pro- dukt, voor Nederland 22,5, Duits land 22,0, Frankrijk 20,2, België 19,6, Luxemburg 18,3 en Italië 17,7.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5