wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt €en Iteb ban een tnare gebeurtenis Kerstmis Kerstmis: 1 5Ealicf ^C&rót\e&ót 20 jaar geladen ,1.89 .1.00 FEEST VAN VREDE GEDACHTENIS AAN DE MENS-WORDING VAN GOD S ZOON AANBIDDING VAN HET KIND WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 101 De Echo van het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIEL, .EN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ Bet, inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24 1 ct. inc.k.) 0.29 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" In 1944 beleefde de wereld de donkerste kerstdagen aller tijden IN NEDERLAND HONGERSNOOD, IN OOST-BELGIË EN LUXEMBURG DE VERSCHRIKKINGEN VAN DE VELDSLAG. "DIE WACHT AM RHEIN", HITLERS LAATSTE OFFENSIEF, BRACHT WREDE EN MEEDOGEN LOZE STRIJD RONDOM HET FEEST VAN DE VREDE. Kreunend en langzaam draait de volle touringcar door een haarspeld bocht en in de laagste versnelling en met zwaar grommende motor rijdt de bus verder de steile helling op Opeens is er het vergezicht... De hellingen zijn verdeeld in groene en gele vakken... weiden en korenvel den. Heggen en struikgewas scheiden de akkers... Verder tegen de heuvels aan kleuren de dennenbossen de ver ten donkerder.In de diepte stroomt het riviertje De bhauffeur neemt de microfoon in zijn hand. Hij geeft tekst en uit leg "...En hier ziet U het dal van La Warohe..." De passagiers, vacantiegangers uit Zuid-Limburg, genieten van de prach tige omgeving. Zij zijn in een uitge laten stemming. Zo nu en dan klinkt muziek uit de luidsprekers, Radio Luxemburg. Bij elk bekend wijsje wordt er meegezongen... Soms is het stil in de bus... Dat is wanneer men het Amerikaanse soldatenkerkhof "Henri Chapelle" passeert... en wan neer de chauffeur in het voorbijgaan vertelt over het dorpje St. Vith, dat geheel opnieuw is opgebouwd..., of wanneer Bastogne wordt "aange daan", waar het monument staat... Even gaan de gedachten van de vacantiegangers - meest oudere mensen - dan terug naar die laatste oorlogswinter, toen Hitier bevel gaf voor zijn laatste offensief, dat los barstte en., mislukte over de heu vels van deze sprookjesachtig mooie landstreek... De Ardennen. "HIER ZULLEN WE AANVALLEN". In de herfst van 1944 was 't Wes telijk front - kort daarvóór zo be weeglijk - tot staan gekomen. De slag om Arnhem werd een geallieer de nederlaag. Van een snel doorsto ten naar de Duitse laagvlakte was voorlopig geen sprake meer. Aan hei de zijden van de Hollandse rivieren hadden de soldaten zich ingegraven. Ons land was in tweeën gedeeld. Naar het Zuiden liep de frontlijn ongeveer langs de Duitse grens tot aan Zwitserland. Ook aan het Oostfront heerste be trekkelijke rust, want ook het Rus sische zomeroffensief was tot staan gekomen. Deze, voor Duitsland nogal gun stige situatie werd op 16 september 1944 in het "Führer-hoofdkwartier" besproken. Hitler had enige gene raals, in wie hij nog vertrouwen stel de, uitgenodigd, o.a. Keitel en Jodl. Van elke frontsector werd de sterkte der tegenover elkaar staande legers bekeken. Het bleek, dat langs de Bel gisch-Luxemburgse grens, Van Mon- schau tot aan Echternach, over een afstand van 136 km, een betrekkelijk gering aantal geallieerde troepen stond opgesteld. Volgens inlichtingen bevonden zich daar naast oorlogsve teranen hele divisies pas afgetrainde Amerikaanse soldaten, speciaal zoda nig ingedeeld om op een "rustige ma nier" aan de oorlog te "wennfen". Hitier luisterde naar de uiteenzet ting van zijn generaals. Hij liep reeds lang met het plan rond om, door een krachtige tegenaanval, het initiatief weer in handen te nemen... Opeens ging de Führer vlak voor de staf kaart staan. "Hier...!" onderbrak hij het relaas, en hij wees met zijn vin ger op de kaart, "hier gaan wij tot de aanval over..." De plek, welke hij aanwees, was de frontlijn langs de Ardennen. "DIE WACHT AM RHEIN" Nadat Hitier aldus had bevolen werden de nodige maatregelen geno men. Een sterke legermacht werd in het geheim - en dit geheim werd goed bewaard - samengesteld. Wel hadden de generaals Von Rundstedt en Model bezwaren, maar Hitier zet te door. Hij geloofde nog steeds aan een wonder. Een wonder, zoals de ge schiedenis al eens eerder te zien had gegeven. "Herinnert U zich Frederik de Grote niet meer?" schreeuwde hij te gen zijn generaals. "Hoe bij Rossbach én Leuten een tweemaal zo sterke vij and werd verslagen...? Deze geschie denis zal zich herhalen... De Arden nen. die zijn mijn Rossbach en Leu ten. De generaals zwegen. Zoals altijd legden zij - de bekwame vaklieden - zidh neer bij de verwarde denk beelden van hun Führer. Denkbeel den, die - mede door hun zwijgen - Duitsland naar de ondergang zouden voeren. De inmiddels genomen maatrege len werden in versneld tempo uitge voerd. De troepen werden naar de aanvalslinie gebracht. Niet minder dan 250.000 soldaten zouden bij het offensief worden betrokken, verdeeld over drie legers. Het 6e pantserleger, bestaande uit vier gepantserde en vijf infanteriedivisies, moest onder bevel van Sepp Dietrich in de Noordelijke sector doorbreken, bij Luik de Maas oversteken en daarna snel oprukken naar Maastricht en Antwerpen. Zuidelijk daarvan stond het 5e pantserleger klaar voor de aanval. Dit leger, onder leiding van Manteuffel, bestond uit vier gepantserde en drie infanteriedivisies. Het moest via Na men over de Maas naar Brussel op rukken. Het 7e leger, met als commandant generaal Brandenberger, zou de Zui delijke flank moeten beveiligen. De pantserlegers waren voorzien van de modernste Duitse Tijger- en Pantertanks. 350 Vliegtuigen, waar onder 80 straaljagers, zouden de ac ties vanuit de lucht ondersteunen. De opzet was, dat op de tweede dag van het offensief de Maas en op de 7e dag Antwerpen zou zijn be reikt. Snelheid en overrompeling zou den de kenmerken van de operatie "Die Wacht am Rhein", - een door Hitier zelf verzonnen codenaam - zijn. De Führer had, om de tegen stander nog eens extra in verwarring te brengen, ook nog een eigen plan netje ontworpen. Op 12 oktober ont bood hij in zijn "WolfsChanze", een majoor der SS op wie hij, meer dan op enig ander militair, zeer gesteld was Otto Skorzeny, de man, die Mussolini bevrijdde, die de zoon van admiraal Horthy ontvoerde en de Ci tadel, de zetel der Hongaarse rege ring, bezette. Skorzeny kreeg ook nu weer een speciale opdracht. Hij moest een aan tal uitgelezen mannen opleiden tot "volledige Amerikanen", met Ameri kaanse manieren, gewoonten en spre kend in het typisch "slang". De groep moest achter de geallieerde linies opereren de bruggen over de Maas bezetten, geruchten verspreiden, ver keerde orders geven en paniek zaaien. Behalve deze, als "operatie Greiff" aangeduide actie zouden ook para chutisten onder leiding van een zeke re Baron von der Heydte, een man met een merkwaardig verleden, ach ter de Amerikaanse frontlijn worden afgeworpen met hetzelfde doel ver warring en paniek zaaien. Op 16 december om half zes in de morgen, barstte het offensief los. Over een frontlengte van 136 kilome ters tussen Monschau en Echternach bulderden de kanonnen, knalden de mortieren en sisten de raketten. Een regen van granaten kwam neer op de zeer verbaasde Amerikanen. WREEDHEDEN EN ONTBERINGEN. Vanaf Normandië tot aan de Duit se grens was het de Amerikaanse sol daat voor de wind gegaan. Hij had de oorlog op "zijn Amerikaans" ge voerd. Nimmer had het hem, ook tij dens de gevechten niet, aan comfort ontbroken. De organisatie was steeds perfect geweest. Artilleriesteun, vliegtuigbeveiliging, voedsel, alles was op tijd gekomen. Het initiatief was tot nu toe in zijn handen ge weest. Altijd had hij achter de vijand aangejaagd. Dit zou vanaf de fatale datum, de 16e december, verande ren. Het Ardennenoffensief over rompelde hem volkomen, isoleerde hem van zijn onderdeel, deed hem dagenlang zonder eten rondzwerven. En dit alles bij een koude wintertem- peratuur van enige graden onder nul, in een zeer heuvelachtig, bebost en besneeuwd terrein, waaronder een harde, bevroren grond. De Amerikanen hebben hier ken nis gemaakt met de echte oorlog. Het Ardennenoffensief was met recht een oorlog apart, vol ontbering, hard en wreed. In dit alles heeft de Amerikaanse soldaat bewezen te kunnen vechten onder alle omstandigheden. Op vele plaatsen werd het front bijna onmid dellijk doorbroken. De ongeduldige en zeer mobiele vijand raasde door de Ardennen en Luxemburg. Grote groe pen Amerikanen werden op de eerste dag reeds omsingeld. Skorzeny en Baron von der Heidte stichtten overal verwarring. Maar onder welke om standigheden dan ook, nergens gaven de Amerikanen zich zomaar ever. Zij boden overal sterke tegenstand. Vaak kwam het tot zeer bloedige gevechten. De Amerikaanse soldaat werd even hard en wreed als de oorlog, welke hem werd opgedrongen, even hard en wreed als zijn tegenstander, die me- dogenloos te werk ging. De pantsergroep onder leiding van de luitenant-kolonel Jochen Peiper was hej snelst opgerukt. Reeds had den de tanks het kruispunt Baugnez, ten Zuid-Oosten van Malmédi, be reikt. Daar stuitten zij voor het eerst op tegenstand van betekenis, het was een verdwaald onderdeel van de 285e a.rtilleriemeetafdeling. Na het vuur gevecht werden 125 Amerikaanse soldaten krijgsgevangen gemaakt. De Duitsers brachten de gevangenen naar een weiland. Daar séhoten zij met ma chinegeweren alle Amerikanen dood Opgehouden door een opgeblazen brug over de Amblève, liet dezelfde Peiper 22 burgers, mannen, vrouwen en kinderen, neerschieten en in de ri vier gooien Even buiten Chenogne, iets ten Oosten van Bastogne, gaf een groep van 60 Duitsers zich over. De Ame rikanen leidden hen achter een heu vel. Geweerschoten weerkaartsten te gen de dennenbossen... Een Ameri kaans officier naderde met zijn jeep. Hij riep iets tegen zijn mannen. "Hoor je dat", zei een der Amcr:- kanen tegen zijn medesoldaten, "we hadden wèl krijgsgevangenen moeten maken." "Rotzooi", zei een ander. "Eerst zeggen zij van niet en dan weer van Toen God de Heer geboren werd, was 't bitter koud. Wat zag Maria langs de weg? Een vijgeboom. Maria, laat toch die vijgen eraan, nog dertig mijl moeten wij verder gaan, het wordt zo laat. En toen Maria in 't stadje kwam, voorbij een poort, toen vroeg zij aan de oude boer Neem ons te gast, ik vraag het alleen voor het kleine Kind, - ik wed, dat je 't zelf ook het beste vindt, de nacht is koud. De boer sprak dadelijk Ja, 't is goed, ga naar de stal. Maar toen de klok sloeg middernacht, stond hij weer op. Hij ging naar de schuur en vroeg vol berouw Bezweek je nog niet in de barre kou? Dat valt mij mee - De boer ging vlug weer naar zijn huis, verliet de stal. Sta op, beste vrouw, sta dadelijk op en maak wat vuur. Maak een lekker vuur van droge twijgen, opdat die mensen wat warmte krijgen, dat arme volk. Maria was blij en zingende kwam zij de kamer in. Jozef, een stille, vrome man, Droeg een wollen zak. Daaruit nam hij een pan van simpel tin, het Kind deed een handvol sneeuw erin en dat werd meel. Toen nam het Kind een handvol ijs, dat suiker weid; een handvol water veranderde snel in verse melk. Zij hingen het pannetje boven het vuur, dat knetterde lustig en binnen het uur, ivas de maaltijd klaar. Jozef reed rap van een berketak lepel en bord, en plotseling waren die van ivoor en diamant. Maria gaf 't Kind de pap, zo fijn, toen dacht de boer Dat moet Jezus zijn, en zei 't zijn vrouw. Uit"Des Knaben Wunderhorn' bewerkt door Gabriël Smit. Waarom juist nu deze combinatie van gedachten rond het Kerstfeest? Omdat, zoals zo vaak in de ge schiedenis de wereldvrede niet ge bouwd is op respect voor elkaar als mens. We leven in feite in een vrede van de angst de angst voor totale vernietiging. Dat is geen werkelijke vrede. En moeten we ons zelf er niet vaak op betrappen, dat onze verhoudingen met de mensen waarmee we samenle ven, ook niet altijd worden ingegeven door het respect jegens onze even mensen, die evenals wij zelf door Christus' geboorte, lijden en sterven weer opgenomen zijn in een boven de natuur uitgaande relatie met God. Pas, wanneer we vanuit deze ge dachte onze verhouding jegens de medemensen bepalen, zal er ware vrede komen in onze gezinnen, in de bedrijven en in andere levensver banden. Dan kan het op den duur ook niet uitblijven, dat de ware vrede de we reld verder verovert. Als dit Kerstfeest voor ons daar toe de aanzet zal zijn, zal *het vóór alles een gezegend kerstfeest zijn. wel... enfin", en hij wees op de zes tig donkere hoopjes in de witte sneeuw, "voor die daar is het nu te laat." Midden in de Ardennen ligt 'het dorp Bande. Tijdens de bezetting had het plaatsje zwaar geleden van de vij and. Toen waren de huizen langs de hoofdweg platgebrand. De snelle ge allieerde opmars had toen verdere re- pressailles - Bande was een verzets- centrum - voorkomen. Maar Himm- ler had het dorp niet vergeten. Hij stuurde een speciale groep van de Si- cherheitsdienst naar het door de Duit sers heroverde dorp. Zij hadden op dracht om hun wraakzuchtige werk te voltooien. De mannen van Himmler gingen snel aan het werk. Zij sleep ten 70 mannen en jongens bijeen en voerden hen naar een houtzaagmolen. Daar werd een gedeelte van de gevan genen, meest jongeren, 32 in getal, weer naar buiten gebracht. Het begon te sneeuwen en de vroeg invallende winteravond vervaagde nog meer de voortstrompelende gevangenen, be geleid door enkele bewakers. Voor een uitgebrand huis werd halt ge commandeerd. Een van de gevange nen werd in het huis gebracht. Even later klonk een schot. Een tweede werd uit de rij gehaald... weer een schot. Toen begrepen de gevangenen het. De doden werden in de kelder van 'iet huis gesmeten. Eén der Belgen wist, door het snel neerslaan van zijn bewaker, in het duister te ontkomen. Nog enkelen werden gered. Zij wer den ingeruild vooreen paar fles sen wijn. De wijn hadden de Duitsers nodig om.kerstfeest te vieren, want het was de avond van de 24e decem ber KERSTMIS 1944 Het is in deze sfeer, dat het kerst feest 1944 wordt gevierd. Maar niet helemaal... Iets van de kerstgedachte dringt door de haat- en moordgevoe- lens van de soldaten heen. In Malmédy stopt een Amerikaan se truck voor het ziekenhuis, waar ge wonde burgers opgepropt liggen, ten gevolge van twee... Amerikaanse bombardementen. De vliegers hadden zich een andermaal vergist. De truck is afgeladen met Rode- KTuispakketten, door de soldaten aan de burgers van de zo zwaar beproefde stad vrijwillig afgestaan. Twee Duitsers kruipen over de be sneeuwde grond in de buurt van Mal médy. Zij zijn bezig met het bergen van hun gesneuvelde kameraden. Zij zijn hiermee zo druk doende, dat zij de donkere, aansluipende gestalten niet opmerken. Plotseling staan de vijanden tegenover elkaar. De Duit sers zijn ervan overtuigd, dat zij zul len worden neergeknald. Maar er ge beurt niets. De Amerikanen blijven aarzelend staan, keren dan langzaam om en verdwijnen in de mistige sche mer. In Bastogne, waar de 101ste air borne divisie, onder leiding van gene raal Antony McAuliffe reeds dagen lang is ingesloten en wanhopig vecht

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1