Gezelligheid Zuocjaertó Smidje Verholen en de rare alchimist DE SPIN 11 Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Mi 2 tegen een van alle kanten aanvallen de vijand, heeft de man, die "Nuts" tegen de Duitsers heeft gezegd, met zijn chef, generaal Middleton, radio contact. "De kerstkalkoenen zijn ge dropt, maar...," zo vervolgt McAu- liffe, "het mooiste kerstgeschenk zou wel ons ontzet zijn Dit kerstgesohenk krijgt de inge sloten commandant, al is het een dag later. Van hogerhand zijn allerlei te genmaatregelen genomen. Aan het Noordelijk front zijn Amerikanen en Engelsen onder 'bevel van generaal Montgomery gesteld. Deze taaie En gelsman trekt zijn front recht en houdt stand. Recht tegenover de aan valler opereert generaal Bradly. Hij laat de Duitsers niet tot aan de Maas komen. Het scheelde wel niet veel, want de Duitse 2e pantserdivisie wist tot op enkele kilometers van Dinant door te dringen. Maar het water van de rivier zelf krijgen de aanvallers niet te zien. Ten Zuiden van Luxemburg ligt Patton met zijn 3e leger. Toen de Amerikanen dachten dat Skorzeny de opperbevelhebber gevangen wilde ne men - Patton om hulptroepen vroeg, was hij kwaad. Nu hij weet, waarom het gaat, is hij enthousiast. In een dolle opwelling belooft hij zijn com mandant, dat Bastogne met kerstmis zal worden bevrijd. Hij houdt bijna woord. Hij zweept zijn troepen op tot het uiterste en op 26 december rollen de tanks van de 4e armoured division het omsingelde gebied bin nen... ZURÜCK AM RHEIN Er volgde daarna een wekenlange strijd. Een strijd, welke niet alleen in het Westen werd gevoerd. Stalin ge lastte, teneinde de druk aan het Ar- dennenfront te verminderen, een vervroegd offensief van zijn Russi sche troepen aan het Oostfront. Bo vendien begon het weer - voordien mistig en zwaar bewolkt op te kla ren. Het geallieerde luchtoverwicht deed zich weer gelden. Het duurde toch nog tot 23 janu ari 1945 voordat de Amerikanen weer op de plaats stonden, waar op 16 december 1944 het Duitse offen sief begon; 75.000 mannen hadden in deze grimmige veldslag hun graf gevonden in de met sneeuw 'bedekte heuvels van de Ardennen. Het kan daar mooi zijn in de winter. Soms is het er net zo vredig als een land schap op een kerstkaart. Hóe viert u kerstfeest? Och, ieder viert het op zijn eigen wijze, maar de meesten van ons vieren het 't liefst in de intieme, huiselijke sfeer. Ge zellig, maar druk voor de moeders. Tegen alle huismoeders zou ik daarom willen zeggen Als u dit jaar aan de voorbereidingen voor de kerst dagen begint, hang dan het allereerst uw kerstjaponnetje klaar. Misschien wilt u wat nieuws? Koop of maak dat dan vóórdat u aan iets anders gaat beginnen. Bespreek de kapper dit jaar eens vroeg. Verleden jaar is het goed in orde maken van uw kapsel er toch ook bij in geschoten? Als dat dan allemaal gebeurd is, dan kunt u gerust al uw aandacht gaan besteden aan het in kerstsfeer brengen van het 'huis. Is alles in huis? We pakken eerst de zorgvuldig opgeborgen kerstversierselen weer uit. Misschien is er iets gebroken, wellicht is de boom wat groter dit jaar, ja dan moet er nog iets bij ge kocht worden. Er is een keur van bal len, wit en gekleurd, en engeltjes, er zijn leuke figuurtjes, rode en witte papieren vouwklokken en vele beel dige kandelaars. Voor de tafel kunt u natuurlijk het grote witte laken gebruiken, dat u altijd voor feestelijke gelegenheden reserveert. Met een kerstloper er over staat 'het erg gezellig. Wilt u eens wat anders? Er zijn zeer aparte Deen se kerstlakens in de winkels. Heel mooi. Vergeet u vooral niet de papie ren kerstservetjes in huis te halen, ze zijn zo heerlijk gemakkelijk. En al behoeft het kerstfeest thuis geen feest van eten, drinken en vrije dagen te worden, we besteden zeker wat extra zorg aan het menu. De plannen voor het kerstmaal groeien, de tafelversiering zal 'heel stijlvol worden dit jaar, zo met me- nukaartejs, wat groen, lint en kaar sen. De kaarsen Echte kaarsen, dat is wel 't mooist. Daar hebben we dan weer kandelaars voor nodig. U houdt misschien van zo'n ouderwets aandoende koperen schotelkandelaar met een groot oor om vast te houden? We zien ook van die glazen 'kandelaars, die lijken op een hoog wijnglas. Erg mooi om te zien en wel praktisch op tafel ook. Er is een keur van hedendaagse en antieke kandelaars, onze moderne kaarsen staan in beide. Veel kande laars zijn ook om na Kerstmis neer te zetten. We denken hierbij aan de smeedijzeren exemplaren, de hou ten kandelaars en de romantisohe por- celeinen houdertjes. pu35p;s;m jjoo ipiz uauaj uasso[j[ om er een kaars in te zetten. Een bui tengewoon aardig effect krijgen we als we de flessen vullen met water. Witte flessen vullen we met water waar we een scheutje ecoline aan toe voegen. Ook is het bijzonder effect vol of flessen te beplakken met reep jes gekleurd papier of aardige fi guurtjes. Een gezéllig werkje voor de kinderen. Een op zijn kop neergezet wijnglas kan ook een zeer decoratieve kande laar worden. We bevestigen 'hiertoe een kaarsje met plakband op de voet, die nu immers omhoog steekt, en we versieren de steel met een takje groen en een lintje of een takje hulst. Denkt u er met Kerstmis wel aan, dat u de kandelaars niet daar zet, waar iedereen vaak loopt! En niet bij een deur en ook niet boven de war me schoorsteen, ook al staat dat nog zo leuk. Door de luchtverplaatsing gaan de kaarsen dan namelijk drui pen. Een ander punt zijn de kerstkaar- FEÜILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 26) Plotseling kwam Warwik een stap dichterbij. De nieuwe 'butler scheen 'bijzonder belang in het bureau te stél len. XVII DE ENVELOPPE De butler was de bibliotheek bin nengekomen, alsof hij ergens naar zocht. Hij liep tot midden in het ver trek, keek heel gewoontjes rond en bereikte tenslotte het bureau. Hij raakte het niet aan, maar keek om laag en Warwik begreep, dat hij naar de lade kéék, waarin de 'beëdigde ver klaringen moesten liggen. „Dat is erg, erg onhandig werk, zou Togo zeggen", dacht Warwik. „Wat 'n oude boeventruc, een be diende ergens binnen smokkelen. Ik wil wedden, dat de oude butler van Berklan of plotseling ziek is gewor den, of een telegram heeft gekregen, dat zijn suikertante gestorven is. Wat 'n sullige amateurs". Warwik keerde naar de hal terug alsof hij op zoek was naar zijn bridge partners. Niemand hield hem op, want iedereen dacht, dat hij naar Ali ce Norton zocht en was 'benieuwd, hoe de huwelijksmakelaardij van me vrouw Berklan zou aflopen. Hij be reikte de deur der bibliotheek en gluurde naar binnen, zag dat de nieuwe butler met zijn rug naar hem toestond, sloop de bibliotheek in en verschool zich achter een zwaar gor dijn, dat de ingang naar de studeer kamer afsloot. De butler liep naar een tafel elw nogmaals het vertrek rond en ging legde enige boeken, die daarop ver spreid lagen, netjes op elkaar, keek weer naar het bureau. Ditmaal bleef hij er vlak voor staan en met een hand morrelde hij aan het hand vat der lade, waarin de verklarin gen lagen. Warwik zag een fijn stalen instrumentje in de hand van de butler. Hij wist zeer goed, dat het slechts een ogenblikje werk voor de gewaande butler zou zijn om die lade te openen. Hij kwam achter het gordijn vandaan en hij bleef met gekruisde armen staan. Na een snelle blik op de serre ge worpen te hebben, stak de butler het stalen instrumentje boven het ten. Die moeten op tijd worden ge schreven en... gepost worden. Er zijn weer snoezige kaarten in de winkels. De keus is vaak moeilijk, maar ge lukkig hoeven we niet altijd de grootste, mooiste en meestal duurste kaart te kopen om indruk te maken met onze wensen. Met een simpel, smaakvolle kaart of met een eigen gemaakte kaart boeken we meestal nog meer succes. Met zorg versturen we de pakjes voor verre bloedverwanten. Kerst groeten en pakjes van thuis zijn voor hen zo belangrijk. En iedereen heeft ook nog wel een eenzame bekende die hij iets wil geven Het groen en de bloemen kopen we het allerlaatst. Bevestig in uw enthou siasme niet langs alle schilderijtjes slingers en sparregroen. Zet niet op élke tafel hulst, want dat maakt een rommelige, zelfs ongezel lige indruk. Vergeet de dadeltakjes en de eucalyptus niet, ze staan heel mooi in een fles en ze zijn ook ge schikt om met verse bloemen te com bineren. Het is ook prettig om voor de jeugd wat 'kerstlectuur in huis te hebben. Kinderen horen graag verhalen over het kerstfeest en boeiend vertellen is niet iedereen gegeven. Maar misschien bent helemaal niet van plan dit jaar thuis te blijven! U gaat kerstfeest vieren bij familie of vrienden, bij kinderen of ouders. Dan zijn de kleren, die mee en aan moeten de grootste zorg. En het ge schenk voor de gastvrouw! Vindt u een kandelaar niet erg toepasselijk? Het is 'bovendien leuk dat zo'n ca deautje dadelijk in gébruik kan wor den genomen. Of gaat u Kerstmis vèr van huis vieren? U wilt er wel eens tussen uit, omdat u een beetje beu bent van al les? Dan bent u natuurlijk al naar het reisbureau geweest om daar uw licht eens op te steken. U twijfelt nog tussen een dag of wat naar Pa rijs en een vijfdaagse reis naar Lon den, om daar zo'n echt Engelse Christmas mee te maken. Zo'n kerst feest met een heel bijzondere sfeer in een stad waar het in deze tijd van het jaar straalt van blijheid en warmte. Kerstmis in de sneeuw 'lokt u ook erg aan. Oostenrijk, Zwitserland... In elk geval staat het koffers pakken op het programma en er is vast nog wel iets nieuws nodig. Maar hóe we ons feest ook voorbe reiden, met Kerstmis zoeken we al lemaal de bescherming van een oer gezellige, 'behooglijk verwarmde 'ka mer met flakkerende kaarsen en den- negroen. BETTY TEELING. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 IN SOVJET-UNIE VERRICH TEN 20 MIJOEN VROUWEN ZWAAR WERK De gelijke behandeling van de vrouw in de Sovjet-Unie vormt een lievelingsthema van de communisti sche partij-propaganda. Helaas blijft die bewering, bij een nader onder- onderzoek, maar moeilijk overeind. Miljoenen vrouwen in de Sovjet-Unie hebben kunnen constateren dat het met de gelijke behandeling van de vrouw onder het communisme méér theorie dan praktijk is. De Sovjet-vrouw geniet weliswaar het „voorrecht", zware en ook de allerzwaarste arbeid - - net als een man te mogen verrichten, maar de be taling hiervan blijft noodgedwongen bij die van de man ten achter, daar de vrouw de mindere is, waar het op uit houdingsvermogen en lichaamskracht aankomt. Dit verandert echter niets aan het feit, dat tegenwoordig 20 mil joen vrouwen in de Sovjet-Unie zwaar werk verrichten. Werkende vrouwen met een gezin klagen er dikwijls over, dat de bepa lingen, die haar beschermen als moe der en voor en na de geboorte van een kind betaalde vakantie garanderen, door de leiders van de fabrieken om zeild worden doordat men de vrou wen, tegen die tijd - onder een voor wendsel - ontslag geeft. 29 ZENDELINGEN IN KONGO VERMIST Drie vrouwelijke zendelingen heb ben zondag in Leopoldstad verklaard, dat de Kongolese rebellen mogelijk nog 29 geestelijken, waaronder ver moedelijk acht Nederlandse paters, hebben vermoord. Blanke huursolda ten onder bevel van majoor Mike Ho- aro hadden uit bepaalde aanwijzingen BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk kunnen opmaken, dat er te Banalia noord-oost Kongo zestien zendelii gen waren vermoord, vlak voor zij aankwamen. Een zendelinge zei tege de verslaggevers, dat zij schoten ha géhoord toen zij en verschillende deren uit het huis in Bafwasende wei den gehaald waar zij werden vastge houden. Zij geloofde niet, dat h echtgenoot en nog 12 zendelingen, in Bafwasende werden vastgehoudei nog in leven zijn. De drie zendeling! hadden Chter zelf „geen executie o lijken gezien". De zendelinge, mevrouw Burki verklaarde van rebellen-officierei die 'later de zendelingen tegen militairen beschermden, vernomen! hebben, dat nog dertien zendelinge] in het oerwoud verborgen worden houden. Een andere zendelinge, mej. Rim- mer, die al sinds 1932 dn Ko werkt, onderschreef de woorden van mevr. Burke. Zij verklaarde rebellen ook van plan waren de zaterdag door de blanke vrijwil ligers geredde zendelingen te ver moorden. COPYRIGHT STUDIO AVAN vy-f'VU le Zoi w> ran 154. Weldra waren de goed gevul de wagens op weg naar het politie bureau te Aarpelo. Voorop reed smidje Verholen in de grote vracht auto. Daarachter reed Harry Hom meles in Nosco's luxe personenwa gen. De rij werd natuurlijk geslo ten door Frans Bulle met zijn ge combineerde luxe bestelwagen. Ie dereen begrijpt natuurlijk wel hoe verwonderd Stef, de brigadier en de rare alchimist opkeken, toen ze daar plotseling die drie volgeladen auto's zagen aankomen. Het had al lemaal wel lang geduurd, want de morgenschemering brak reeds aan, maar dat gaf niet, want nu waren ze er toch. „We rijden meteen door naar de stad," zei Harry Hommeles ferm. Ik zelf ga met de arrestant, professor Nosco, in de vrachtauto bij smidje Verholen zitten. Dat lijkt me het veiligste." - „Da's best," zei de smid. „Bij ons zal die gluiperd van een Nosco niet zo gemakkelijk ontsnappen. Misschien kan Sterke Stef de grote auto van Nosco wel naar de stad rijden." - „Goed," gromde Stef. „Dan neem ik de rare alchimist mee." - „En moet ik dan alleen hier achterblijven in dat saaie dorp, waar nooit wat gebeurt?' zeurde de dienstdoende brigadier.- „Wat je maar nooit wat gebeurt noemt!" grinnikten de anderen. „Lieve help man! De ergste misdaad van de laatste eeuw heeft zich hier onder je eigen neus afgespeeld!" - Maar toen gingen ze toch echt weg en reden in pijlsnelle vaart naar de stad. „Ik zit toch nog ergens mee in m'n maag," zei inspecteur Hom meles onderweg tegen de smid. „Alle mannen op mijn bureau zijn nog aangetast door die lelijk-wordt- mooi-ziekte. Wat moet ik nou met ze beginnen?" - „Ik heb nog een kleine veertig tegengifpilletjes," zei de smid. „Daarmee kunnen we voorlopig de belangrijkste mensen uit de stad genezen. Intussen laten we de rare alchimist snel een voor raad nieuwe pillen maken. Hij is en knap scheikundige en kan dat best" - "Dat komt goed uit," zei Harry Hommeles. „Ik zit broodverlegen om een goede kracht in ons politie- laboratorium. Ik zal hem dat baan tje aanbieden. Hij zal toch immers iets moeten verdienen in het leven nietwaar? Hij kan dan beginnen voor de hele stad tegengifpillen voor de hele stad te maken, want ik heb er tienduizend nodig. Ieder een is immers aangestoken." slot in de lade. Warwik kuchte eventjes en de butler draaide zich met een ruk om en zag hem voor hetg or dijn staan. „Pardon, mijnheer. U maakt mij aan het schrikken, mijnheer!" zei de butler. „Ongetwijfeld," ant woordde Warwik. „Iemand, die aan het inbreken is, houdt er niet van gestoord te worden.wel?" „Maar mijnheer!" „Het komt me voor, dat je bij zonder veel belangstelling toont voor het bureau van mijn vriend en gastheer." „Ik bracht een en ander 'n beetje op orde, mijnheer." „Alles goed en wel. Maar ik ben erv an overtuigd, dat mijnheer Berklan er niet bijster op gesteld is, dat een butler gesloten laden op or de brengt." „Mijnheer?" „Ik zou graag dat instrumentje eens bekijken, dat je zoeven heel handig in je mouw hebt gestopt". „Dat is zeker een grapje van U, mijnheer?" „Heus, het was handig genoeg, maar toch niet handig genoeg. Je moet je werkelijk niet verbeelden beste man, dat je mij er tussen kunt nemen. Ik weet wel heel goed wat je in je mouw verstopt hebt." „Hebt U er misschien zelf ook wel eens een gebruikt, mijnheer?" „Nou niet brutaal worden! Leg het op dat bureau neer. Vlug wat!" „Enals ik het niet doe „Dan zeg ik tegen mijnheer Berk lan, wat ik je zag doen en kom je vermoedelijk in de gevangenis." „Bent U er zeker van, dat U er niet tegen opziet, het tegen mijn heer Berklan te vertellen, mijn heer?" vroeg de butler. „Verdraaid! Waarom zou ik daar tegen opzien?" „Ik zou hem mischien iets kun nen vertellen, mijnheer.over U." „En dat zou hij natuurlijk gelo ven, omdat we al jarenlang goede vrienden zijn! Kom nou! Leg dat instrumentje op dat bureau." De butler keek woedend en leg de het ding grommend neer. Daar na deed hij een pas achteruit en Warwik trad snel naar het bureau toe en nam het instrumentje er af. Glimlachend tegen de butler stak hij het in zijn zak. „Je wilde proberen de lessenaar te forceren van je patroon." zei hij. „Laat dit een les voor je zijn. On getwijfeld heb je de verleiding. „Ach, schei uit met dat geklets! viel de butler hem in de rede. „Ik geloof dat we elkaar heel goed verstaan. U denkt handig te zijn, niet waar, mijnheer Warwik? Enfin, de avond is nog lang niet om. Ver beeldt U maar niet, dat U het ge wonnen hebt. Het spel is nu pas begonnen." Plotseling ging de butler in de houding staan en bleef doorpraten. „Dus een glas whisky soda voor IJ halen mijnheer?" „Nee, dank je", antwoordde War wik, zich omdraaiend, toen hij ie mand achter zich hoorde. Berklan kwam binnen. Met een buiging ver wijderde de butler zich. „Ik ben je aan het zoeken, John," zei Berklan. „Heb je zin mee te kaarten?" „Over een poosje misschien wel, antwoordde Warwik. „Ik heb op het ogenblik barstende hoofdpijn. denkelijk wat indigesti." „Laten we dan wat gaan zitten praten". „Uitstejkend," antwoordde War wik. „Zeg, ik zie, dat je een nieuwe butler hebt. Is de oude ziek of is zijn suikertante gestorven?" „Drommels, hoe kom je daarbij? Ja, het is zo, er is een rijke tante van hem overleden." ,Hm! De oude geschiedenis! En deze nieuwe „Gisteren pas in dienst genomen. Schijnt me een handige kerel te zijn.goede getuigschriften en zo meer". „Getuigschriften zijn altijd goed," glimlachte Warwik. „Maar als ik jou was, hield ik die vent in de gaten." „Hoe meen je dat, John?" „Zijn manier van kijken bevalt me niet". „En mijn vrouw heeft hem jus' aangenomen, omdat hij naar haai mening zo deftig en aristocratisch keek," zei Berklan lachend. Je tnoet wel een indigestie hebben, John!" „Ik mag die kerel niet lijden! Daar heb ik mijn reden voor", Warwik. „Nou zeg dan eens, wat je meert. Daar zit natuurlijk meer achter, zei Berklan, zich over het bureau heenbuigend. „Is hij soms onbe schoft tegen je geweest?" „Hij leeft nog", antwoordde War wik, als was dit bewijs genoeg van de onjuistheid van dit vermoeden. „Waarom denk je, dat hij niet deugt?" „Zit er iets van waarde in dat bureau?" vroeg Warwik opeens, Colli len - Fin VA! Pas! Vlij Een lijk- doe We: seri mie In zijn kar wei lati j krh ove ver mj Ma Ro1 (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2