wAAlwijkse en LanQStRMtse couRAnt Bedrijfsvergelijking in de schoenindustrie Schoenindustrie 1964 vergeleken met 1963 HOTEL VERWIEL Internationale faam aai gastvriiM aescHtHhC Stassar - Waalwijk I VAN BEN GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN 34% een ppettiq weekenö" voor uw vrouw Restaurant „De Gouden Leeuw" HOTEL VERWIEL - WAALWIJK Ij WOENSDAG 23 DECEMBER 19G4 85e JAARGANG No. 101 De tcho van het Zuióen Uitgever ffaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELJÜN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 8 ct. inc.k.) ƒ1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. CoDtractadvertenties: speciaal tariel Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167-2002 Tel. 04160-2621 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 RAMP IN MEXICO 41 doden Naar het voorbeeld van de En gelse Schoenindustrie, waar bedrijfs vergelijking reeds sinds enkele jaren met groot succes wordt toegepast, gaat ook de Nederlandse schoenindu strie daarmee een begin maken. Doel Bedrijfsvergelijking is een steeds meer toegepaste methode om te ko men tot produktiviteitsverbetering; zij kan nl. uitsluitsel geven over de vraag op welke punten een onderne ming vóór of abhter ligt wat 'haar produktiviteit betreft. Systeem De Nederlandse schoenindustrie heeft een systeem gekozen, hetwelk met zg. ratio's of verhoudingscijfers werkt. Hierdoor behoeven bij de uit wisseling van gegevens tussen de deelnemende bedrijven (want dat is 't uiteindelijke doel van 'bedrijfsverge lijking) geen bedrijfsgeheimen te worden prijsgegeven. Inhoud Het gekozen systeem houdt in dat gegevens worden gevraagd o.m. over de winst, de totale aktiva, de omzet, de produktiekosten, de verkoopkos ten, de administratiekosten en de li quide middelen. In het primaire verhoudingsgetal winst, gedeeld door totale aktiva) wordt het resultaat van het gehele be drijfsproces tot uiting gebracht. Een aantal sekondaire verhoudingsgetallen kan de deelnemers helpen 'bij het op sporen van oorzakelijke verschillen tussen hun kapitaalrendement en dat van anderen. Resultaten De resultaten van elk onderzoek zullen niet alleen schriftelijk aan de deelnemers worden verstrekt, maar ook mondeling worden toegelicht om de te trekken conclusies te kunnen be discussiëren en te kunnen beraadsla gen over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden tegen het feit dat een bepaald bedrijf op zekere punten b.v. achterblijft bij een ander bedrijf, dat in nagenoeg dezelfde za kelijke omstandigheden verkeert. De Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten heeft hoge ver wachtingen van de eerste bescheiden poging, die zij op het gebied van be drijfsvergelijking onder haar leden gaat ondernemen. VERWACHTINGEN VOOR 1965 De situatie in de Nederlandse schoenindustrie zal naar verwacht wordt voornamelijk worden bepaald door de komende loonstijgingen, die vindt U bij voor een groot deel de mate zullen bepalen, waarin het binnenlands ver bruik zal toenemen. Verbruik Bij de komende nominale loonsver hoging van 5 zal de reële 'loons verhoging gering en de reële ver- bruiksstijging van schoenen in 1965 dan ook niet zo hoog zijn als in 1964. Die stijging wordt voorzichtig ge raamd op 4 Afzet De afzet op de binnenlandse markt zal bovendien nog wel enigermate geremd worden, omdat de voorraden van de detailhandel een hoog niveau bereikt hebben en wellicht ook de in voer nog zal toenemen, zij het in min dere mate dan vorige jaren. Uitvoer Een mogelijkheid tot expansie van de Nederlandse schoenindustrie in 1965 zal dan ook vooral moeten wor den gezocht in de vergroting van de buitenlandse afzet. Deze nam in 1963 en 1964 behoorlijk toe en verwacht wordt dat deze stijging zich krachtig zal doorzetten (geraamd op +15%). PERSONEELSBESTAND SCHOENINDUSTRIE Aan het eind van het 3e kwartaal van dé laatste drie jaar bedroeg het procentuele tekort 12% 12% 14 dat de arbeids- de Nederlandse onverminderd en wel in niet de Nederlandse het aantal produktie-arbeiders 1962 1963 1964 Hieruit schaarste, volkshuishouding voortduurt, ook - geringe mate 13.266 13.007 12.400 blijkt die in schoenindustrie treft. Op het stationnetje van de Mexi caanse plaats Tacotalpa is zondag een goederentrein ingereden op een stil staande personentrein. De twee laat ste wagons van deze trein werden to taal vernield. Bij de treinramp werden 41 passagiers gedood en 75 gewond. Van de gewonde passagiers zijn velen in levensgevaar. In de passagierstrein zaten buiten landse toeristen en vele Mexicanen, die in Mexico City en Vera Cruz kerstinkopen hadden gedaan. Nadat het nieuws over de ramp bekend was geworden stroomden dui zenden naar het stationnetje. Wan hopig zochten zij tussen de wrak stukken naar familieleden en beken den. De politie moest er aan te pas komen om de menigte van de plaats van het ongeluk te verdrijven. Volgens de Mexicaanse spoorwe gen is de ramp te wijten aan een na latigheid van een seinwachter, die vergat de signalen te veranderen. Hierdoor wist de bestuurder van de goederentrein niet, dat de passa gierstrein nog op het station stond. WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES Onderstaand vindt men de percen tages waarmede produktie, afzet, ver bruik, uitvoer en invoer van schoe nen zijn toegenomen in 1963 en 1964 ten opzichte van 't onmiddellijk voor afgaande jaar. 1963 Het was dit jaar 140 jaar geleden, dat Hotel Verwiel te Waalwijk werd gesticht. Een smidse, waar de paarden der postkoetsen werden gewis seld, waar de vermoeide reiziger z'n benen eens kon strekken en de in wendige mens kon laven, werd pleisterplaats, werd het logement le Lion d'or". r Het was Pieter Verwiel, die de hamer zwaaide in de smidse en die voor paarden en koets de zorg had, terwijl diens vrouw Gerardina Ver wiel geb. Ackermans, zich ontfermde over de reizigers en zo de grond- slag legde van het later in binnen- en buitenland befaamde Hotel Ver- wiel" de en slechte tijden gediend. Het pand zoals het nu staat is in 1900 gebouwd en kwam in de plaats van het oorspronkelijke in 1898 af gebrande gebouw. De noodzakelijke moderniseringen in de jaren voor de tweede wereld oorlog, zoals de inbouw van centrale verwarming en de aanleg van warm en koud stromend water op alle ka mers, vroeg in de crisisjaren te grote financiële offers, zodat in de oorlog tot verkoop van het gebouw aan een Waalwijkse industriëel moest worden overgegaan. De moeilijke oorlogsjaren met zijn distributie hadden vooral ook door de huisvesting van Duitse en Canadese militairen en dooT intensieve bewo ning van gezinnen, diepe sporen op gebouw, inventaris en reputatie ach tergelaten. Met een zekere weemoed schilderen de beide heren Italiaander, die thans de leiding hebben over Hotel Verwiel, de situatie zoals die in de vorige eeuw geeweest moet zijn de gastheer Ver wiel, die aan de table d'hóte het vlees voorsnijdt voor zijn gasten. VIER GENERATIES Vier generaties Verwiel hebben 122 jaar lang de stempel gedrukt op dit bedrijf, hébben de Waalwijkse ge meenschap en de vreemdeling in goe- Produktie Afzet binnenl. Verbruik (reële schoenaankopen door de consument) Uitvoer Invoer 9% 9% 11% 4% 1964 8% 8% 7% 10% 30;% Conclusies De uit bovenstaande gegevens te trekken conclusies zijn 1. De groeipercentages liggen niet veel lager dan die van het top jaar 1963. 2. De stijging van het verbruik is in 1964 niet zo hoog als dat in 1963, omdat dit jaar een deel van de nomi nale koopkrachtstijging (tengevolge van de loonsverhoging) verloren ging aan prijsstijging; de gemiddelde stij ging van de detailhandelsprijzen van schoenen beliep 3 - 4 3. De uitvoer is in 1964 weder om zeer belangrijk gestegen, terwijl 't stijgingstempo van de invoer is ge daald. STIJGING LONEN SCHOENINDUSTRIE Blijkens recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het gemiddeld verdiende bru- to-uurloon van meerderjarige manne lijke industrie-arbeiders in de navol gende bedrijfsgroepen Wolindustrie Katoenindustrie Tricot- en Kou senindustrie Confectie-ind. Schoenindustrie Gemiddelde van okt. 1958 ct. 182 187 191 174 168 april 1964 ct. 294 296 307 282 278 stijging 61 58 60 62 65 28 bedrijfsgr. 175 294 68 PRIJSVRAAG SCHOENENONTWERPEN De prijsvraag voor het ontwerpen van schoenen, die het Mode-centrum voor de Schoen- en Lederbranche on der auspiciën van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten op 1 oktober jl. uitschreef onder de leer lingen van een aantal instituten en scholen, is thans gesloten. Tweehonderdveertig leerlingen van 30 scholen en instituten uit het hele land zonden tezamen 415 ontwerpen in, waarmee de prijsvraag dan ook te gelijk een succes mag heten. Een jury, samen te stellen uit ver tegenwoordigers van het Modecen trum, de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, de schoendetail- handelsorganisaties en de deelnemen de scholen, zal in de loop van de maand januari de inzendingen beoor delen en in elk van de drie categorie ën (damesschoenen, herenschoenen en kinderschoenen) een eerste prijs van f 300, - een tweede van f 200, - en een derde prijs van f 100, - toe kennen. DEPLORABEL Het was in deze deplorabele toe stand, dat wijlen de heer F. W. Ita liaander, vader van de tegenwoordige eigenaars, eind 1946 "Hotel Ver wiel" heeft overgenomen. Na door de oorlog in Duitsland al zijn bezit te hébben verloren, ontbrak het aan de financiële middelen om bij overname van stonde af aan grote investeringen te maken. Slechts stap voor stap en in de eerste jaren tergend langzaam, konden uit de vrijkomende middelen investeringen worden gedaan. Zo was dan ook in de eerste 10 jaren het beleid gericht op het in goe de staat brengen van het aanwezige en het aanschaffen van de allernood zakelijkste dingen. HERNIEUWING KEUKEN De eerste ingrijpende rénovatie was die van de keuken. De ruimte en installatie die de basis moet leggen voor een gerenomeerd restaurant werd aangepast aan de eisen van de moderne tijd. Dit geschiedde in 1956. Jaren volgden, waarin aanschaf fing en het op peil brengén van de nodige voorraden aan hotelporsélein, glaswerk, linnen, hotel- en tafelzil ver, alsmede onderhoudswerkzaam heden en vervanging van losse meu- bilairstukken hier en daar moesten maken, dat het bedrijf steeds beter de functie, die 'het in de Waalwijkse gemeenschap heeft, kon gaan vervul len. Verzorgde spijzen en dranken van de beste kwaliteit, properheid, vlotte en zorgzame bediening, persoonlijke attentie van de directie, waren in al Moderne kamer in de zgn. Studio-stijl, die men aantreft in Hotel Verwiel te Waalwijk. die jaren van opbouw de pijlers, waarop een trouwe en tevreden gas- tenkring in binnen- en buitenland kon worden opgebouwd. De tékortkomin- gen aan modern comf ort werden door laag gehouden prijzen redelijkerwijs goed gemaakt en daardoor ook door de gasten geaccepteerd. STUDIO-STIJL Eindelijk in 'het voorjaar van 1961 was het zover, dat aan een grondige modernisering van de 16 hotelkamers kon worden begonnen; een investe ring van niet minder dan f 45.000.-. De fa. Wed. A. Aarts en Zonen, fa. Jos. Zeegers en Zonen en fa. Jac. Dekkers, verbonden in harmonische samenwerking 7 hotelkamers, waar in bad of douche en privé-toilet de kamers aan de eisen des tijds van het internationale publiek aanpassen, sen. De inrichting van deze 7 kamers, alsmede 5 kamers in een middenprijs klasse is geschiedt in de z.g. Studio stijl, d.w.z. overdag geriefelijke zit kamer, waar de gast ook eventueel zakelijke besprekingen kan houden en des nachts met weinige handgrepen in een slaapkamer met alle comfort kan worden veranderd. Een practische kop-sohrijftafel, prettige zit-slaap- bank met laag tafeltje en fauteuil, huistelefoon, geluiddempende hy giënische vloerbedekking en licht punten op alle plaatsen waar dit nut tig kan zijn en vooral een ruim en goed bed, geven de gast dat wat een vermoeide reiziger nodig heeft. Om ook aan de verlangens van de minder verwende gasten te kunnen voldoen, zijn ook een 4-tal kamers in de ge bruikelijke hotel-kamer-type inge richt, waaraan echter ook zoveel mo gelijk geriefelijkheid is gegeven. Met trots kan worden gezegd en dat is door de VVV's te Tilburg en Den Bosch ook volmondig toegege ven, dat hiermede Waalwijk een 'ho- tel-accomodatie bezit, zoals die in een omtrek van 50 km niet elder^te vin den is. Geen wonder, dat Hotel Ver wiel internationale vermaardheid ge niet. Soms zijn er 8 verschillende na tionaliteiten te gast. Met trots vertel len de ras-horecamensen, die de he ren Italiaander zijn, het verhaal van die Japanse gast, die aan zijn Waal wijkse zakenrelatie ongevraagd, schreef, dat hij zich van zijn 4 maan den durende reis om de wereld, Ho tel Verwiel herinnerde als het beste. In de jaren 1963 en 1964 werden ingrijpende verbeteringen aange bracht in Restaurant en Café, waar mede de sfeer van deze inrichtingen, zowel als het comfort aanmerkelijk werden verhoogd. CULINAIRE GENEUGTEN Andere tijden vragen andere maat regelen. De snel voortschreidende ontwikkeling van het streek-centrum Waalwijk, de veranderde levensge woonten en béhoeften door de lange weekeinden, waren aanleiding om de chef-kok de heer W. P. van Duijn 8 specialiteiten te laten samenstellen met een exotische inslag, die naast de talrijke gerechten van de overigens ook voortreffelijke spijskaart, alleen zaterdags en zondags worden geser veerd, zowel a la carte, alsook ver pakt in aantrekkelijke "All-in-me- 5 5 J nu s De heer van Duijn heeft zijn erva ring opgedaan tijdens zijn omzwer vingen door de wereld op Neder- land's gerenommeerde passagiersche pen. Uw verslaggever was zo gelukkig om met enkele collegae te kunnen genieten van enkele van de exotische gerechten. Het was in één woord voortreffelijk. Wanneer Tweede Kerstdag gestart wordt met de Weekend-menu's ver dient dit nieuwe initiatief van de ge broeders Italiaander alle succes. SPOORTARIEVEN OMHOOG De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft toe stemming verleend tot een herziening van de tarieven zowel van het reizigers- als van het goederenvervoer. Voor de plaatsbewijzen enkele reis zullen de prijzen met gemiddeld 914 procent wor den verhoogd, voor de retours met gemid deld 6j/> procent. De verhoging bedraagt voor de algemene abonnementskaarten 7 procent en voor de trajectabonnementen gemiddeld 8V2 procent. De verhoging van de tarieven in het goederenvervoer beloopt 10 procent. De verhoging van de goederen- tarieven gaat in op 1 januari 1965, terwijl de hogere reizigerstarieven op 3 januari aanstaande van kracht worden. Met ingang van 1 februari 1965 zal de prijs voor het vervoer van treinbrieven van 15 op 25 cent worden gebracht. niet tafel dekken niet afwassen Niet koken dat is Tracteert U haar eens zaterdags of zondags (tussen 1214 uur en 18 21 uur) op een „GEZELLIG ETENTJE UIT" in het Naast andere gerechten worden ieder weekend een 8-tal „SPECIALITEITEN uit verre landen" zowel a la carte alsook in aantrekkelijke ALL - IN - MENU'S van 10resp. 12. gereserveerd. Soep (keuze uit 4 soorten) Pikante Specialiteit (keuze uit 5 resp. hierbij 1 glas wijn, bier of frisdrank Nagerecht (keuze uit 3) 3) een lekker kopje koffie toe en bedieningsgeld is bij alles inbe grepen in het ALL - IN - MENU. Voor de kleintjes zijn er speciale KINDERMENU'S. Decente backgroundmusic zorgt voor de gezelligheid.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5